Voor wanneer aparte ophaling van glas? -SCHEPEN MONSIEUR PAKT STADSPARK AAN LOIS VAN OEN BOSSCHE BELICHTTE WERKING INTERKOMMUNALE )0K JEUGD WORDT NIET VERGETEN QQl/t luisvuil wordt duurder OUD PAPIER BRACHT AL 400.000 F OP De Voorpost - 2-11-1979 - 5 va SP Schepen Eddie Monsieur, die de rondrit van zijn partij met p; e pers meevolgde, gaf niet alleen heel wat bijzonderheden gs( ver zijn sportbeleid, maar hij gaf ook heel wat toelichting >ttefver zijn plannen en realisaties inzake het jeugdbeleid, ideale gelegenheid daartoe was het bezoek dat wij brach- aan de nieuwe prachtige houten speeltuigen in het stads- eliriark. Het entoesiasme, waarmee de talrijke kinderen deze oor peeltuigen gebruiken, bewijzen overvloedig het sukses van n leze innovatie. aar de Schepen zelf vastge- ten speeltuigen niet in eigen _r a_ beheer zouden kunnen ge- amiddagen meer dan 200 kin- maak* ,w?'.(?.en' w®rd 9eant~ jl leid had, maken op sommige imiHrll/ion maar Hao OHO l/in 3nq eren gebruik van deze speel- ee,iogelijkheden. Een beter re- ultaat, dit dan nog in het jaar an het kind, kan men zich loeilijk inbeelden. Meteen lerd ook voor een grondige anpak van de oude versleten fjzeren) speeltuigen gezorgd, laar de Schepen zelf mede- eelde is de vernieuwing van et speelplein in het stadspark og niet helemaal voltooid. Zo orden aan de zijde van het lelkhuisje nog nieuwe woord dat dit voor kleinere ter- reienen wel de bedoeling is. Maar het probleem hierbij is dat Schepen Monsieur over geen eigen personeel beschikt, die deze speeltuigen zou kunnen maken. Deze manier van werken zou alleszins tot gevolg hebben dat de kostprijs van de speeltuigen drastisch zou dalen. Men dacht zelfs dat het op die manier voor de helft van de huidige prijs zou kunnen gerealiseerd worden, chommels voorzien, terwijl Op dit ogenblik is de schepen icht bij het kaarthüisje ook een volledig aangewezen op de leuwe zandbak aangelegd zal werklieden van zijn kollega van orden. Tevens wordt op dit Openbare Werken, die zelf genblik naar een geschikte in- overbelast zitten met allerlei ta- 'intingsplaats gezocht voor ken. Schepen Hooghuys n vroegere uitgang van het beaamde grotendeels de me idspark. Tegen volgende ning van zijn partijgenoot, en ite hoopt men met alle wer- voegde er zelfs, enigszins iro- n, die in totaal zowat 1,5 mil- nisch, aan toe dat zo de werken in zullen gekost hebben, niet uitgevoerd werden door privé-firma's de Schepen voor de Jeugd terug gedurende maanden een knieval voor zijn kollega van Openbare Werken zou moeten doen. Het spreekt voor zichzelf dat Schepen Monsieur plannen uitwerkt om ook nog op andere plaatsen ravotterreinen aan te leggen en uit te bouwen. Hij sprak hierbij bijvoorbeeld aan de terreinen van de vroegere laar te zijn ok aan het speelplein van Ker- broek (nabij de Ledebaan) enst men tot een vernieuwing ner te gaan. Hier is wel nog probleem, daar een klein Brceeltje grond nog steeds en eigendom is van de stad alst. Om dit stukje grond te innen verwerven werd de on- igenmgsprocedure ingezet i de vraag of dergelijke hou- brouwerij te Nieuwerkerken, die stadseigendom geworden zijn, en aan het nieuwe dorps- plein, dat de stad Aalst te Her- dersem wenst te realiseren. PARKVIJVERS Met enige fierheid behandelde Schepen Monsieur ook de plannen tot vernieuwing van de stadsvijvers. Deze werken, die samen zowat 3,7 miljoen zullen kosten, vangen normaal half december aan. Eén week voor gestart wordt, hoopt de Sche pen de pers te kunnen inlichten over de eigenlijke werken zelf. Ondertussen kregen wij reeds een belangrijk dossier in han den, waarin een overzicht ge geven wordt van de huidige toestand en van de sanering van de vijvers. De heer Monsieur wees hierbij ook naar de belangrijke inbreng van het vrijetijdskomitee, en in zonderheid de verschillende hengelmaatschappijen, die op de stadsvijvers komen vissen. Deze hengelmaatschappijen voerden op 28 oktober en 4 no vember 1978 in samenwerking met de diensten van Openbare Werken, Leefmilieu en Vrije Tijd reeds een visoverheling van de Ballonvijvers naar de Spiegelvijver uit. Dat deze saneringswerken dringend noodzakelijk zijn, moge o.m. blijken uit de ver waarloosde toestand waarin de Ballonvijvers zich bevinden, en uit het feit dat deze werken on geveer al 10 jaar voorzien zijn op de buitengewone begroting van de stad Aalst. Op deze werken komen wij al leszins later nog uitgebreid te rug. VEHE Schepen Eddy Monsieur gaf toelichting Lv.m. werkzaamheden aan de ballonvijver en i aanbouw van verantwoorde speeltuigen. (Hugo) Een zicht op die verantwoorde speeltuigen. (Hugo) an|i het lokaal van de Herdersemse BSP-afdeling aan de Kapel- deze werkwijze verdampt de ;esbaan was het de beurt aan de heer Alois Van den Bossche groo'tste hoeveelheid water na- r»m enkele initiatieven van de Interkommunale Land van Aalst, tuurlijk. or daarvan hij de Raad van Beheer voorzit, toe te lichten. Bij het kompakteren blijkt er ank feite zetelt de gekende BSP-mandataris, die ook studiepre- ook geen gevaar te zijn voor s van het Ateneum te Aalst, in deze interkommunale als pvaardigde van de provincie. Namens de stad Aalst zelf 't de BSP vertegenwoordigd door schepen Hooghuys. (i zijn inleiding wees de heer 'dj( fan den Bossche op de drie- 0( 'oudige taak van hogerver- fnelde interkommunale. Voor- irst is er het beheer van de diende dan ook naar een andere oplossing uit te kijken. Men onderzocht hierbij in de inter kommunale verschillende mo gelijkheden zoals verbranden, lustrieterreinen, die in haar verbrijzelen en komposteren, lezit zijn. Ten tweede gaat de en er werden ook heel wat be- andacht naar het grondbeleid, nrwijl tenslotte het instaan oor de huisvuilverwerking niet iet minst belangrijke en zeker iet meest aktuele probleem is. zoeken gebracht aan binnen- en buitenlandse realisaties (zoals in Hannover-Avignon, enz.). Tenslotte opteerde het Land van Aalst voor de verklein- n feite herhaalde de spreker ingsmetode, bij middel van liier wat wij de week voorheen kompaktoren. Dit zijn zware 's vernamen uit de mond een ander lid van de inter- munale, de heer Edmond met name dat het Land n Aalst zopas een vergunning bekomen van de Besten- Deputatie tot het exploite- van een sanitair stort in rzele. machines, die het huisvuil der wijze verkleinen dat er een ver houding wordt bekomen van drie tot één. Deze metode blijkt zeer efficiënt te zijn en hygië nisch volledig verantwoord In di* verband deelde de voor zitter van de Raad van Beheer nog mede dat het huisvuil op heeft echter heel wat aarde een soort van plastiekfolie ge- de dijk gehad_ vooraleer stort wordt. Deze folie is on doordringbaar voor water, zo dat grondwaterbezoedelmg onbestaande is Het afvalwater nt, ook dat van de stad van het stort zelf wordt opge- t, op dit ogenblik gestort te vangen in putten, waaruit he* rde. Dit stort, dat aldus de terug naar boven gepompt r Van den Bossche, niet wordt. Bij middel van sproeiers ds is wat het zou moeten wordt het dan terug op het raakt vlug vol en men huisvuil rondgestrooid. Bij n zover kwam. Zoals alge- n bekend wordt het meeste vuil uit het arrondisse- ongedierte. De machine ver oorzaakt immers in dergelijke mate trillingen dat het onge dierte er onmogelijk kan leven. «Dieren hebben immers rust nodig,» zo hebben verschil lende specialisten aan de heer Van den Bossche gemeld. De exploitatievoorwaarden voor dit nieuw stort, die door het provinciaal gouvernement opgelegd werden, zijn trou wens zeer streng. Zo dient de interkommunale onder meer te zorgen voor een bosaanplan- ting van zowat 50 meter tussen de bestaande gebouwen en de nieuwe stortplaats. Om het lawaai van de op- en afrijdende vrachtwagens op te vangen (dat zijn er zowat een 1000-tal per maand) ligt het in de bedoeling om op de vroe gere wegzate van de tram een nieuwe aan- en afvoerweg aan te leggen. Meteen kan het dorpscentrum van Vlierzele van dit lawaai verstoken blijven. Het land van Aalst opteerde van bij de start voor de onteigening van de ganse zone, die op het Gewestplan aangeduid is als ontginningsgebied en die zowat 40 ha beslaat. Deze zone werd reeds gedeeltelijk ontzaveld, en komt een bezoeker dan ook voor een echt maanlandschap te staan. In het begin wil de interkommunale in deze be staande putten storten. Hierbij alleen reeds voorziet men een stortmogelijkheid van 6 7 jaar en dit met het vuil van het ganse arrondissement. Dit betekent niet dat alle gemeenten uit het arrondissement Aalst er ook zullen komen storten. De af stand naar Vlierzele is voor sommige zuidelijke gemeenten als Ninove en Geraardsbergen immers te ver en de terreinen liggen zeker niet centraal. Bo venvermelde gemeenten hoopt men dan ook verder te kunnen laten storten te Voorde, dat nochtans bijna volzet is. Hierbij vermeldde de heer Van den Bossche dat het Land van Aalst zopas een nieuwe uitbatings vergunning bekomen had voor een periode van twee jaar. Het ligt alleszins in de bedoe ling om te Voorde ook in de hoogte te storten. Dit zal tot gevolg hebben dat men een soort van kunstmatige heuvels zal kreëren, die echter in het landschap (eventueel na be bossing) kunnen geïntegreerd worden. In tegenstelling met Voorde waar op dit ogenblik reeds met de aanleg van een nieuw bos ren Van den Bossche en Mon- werd gestart, wil men in Vlier- sieur. Het huisvuil wordt duur- zele de grond terug bezorgen der, ten eerste omdat de inves- aan de landbouw. Hiervoor zal teringen die gedaan werden te na volstorting van de putten, Vlierzele de kostprijs enorm het huisvuil afgedekt worden doen stijgen, en ten tweede met een laag teelaarde, die omdat de steden en gemeenten trouwens bij elke nieuwe ont- genoodzaakt worden om de ginning dient weggenomen te helft van de reële kostprijs van worden de huisvuilophaling te verhalen De spreker benadrukte verder op de bevolking. Waar nu een dat de gekozen metode de vrachtwagen naar Voorde aan meest ekonomische en ook de minst dure oplossing is. In feite komt het kompakteren op on geveer één vijfde van de prijs voor verbrijzeling, die op dit ogenblik voor het arrondisse ment Dendermonde door de in terkommunale D.D.S. werd uitgevoerd. «Waar de prijs voor Aalst ongeveer 1.000 fr. be draagt loopt deze in Dender monde op tot 7.500 fr.,» aldus de heer Van den Bossche. De spreker hield trouwens niet op om kritiek te leveren op de me tode voor de huisvuilverwer king, die in het arrondissement Dendermonde gekozen werd. Ook het kontrakt dat afgesloten werd tussen D.D.S. en de Bel gische Boerenbond voor de af name van kompost werd bekri tiseerd. De Nationale Investe- de stad Aalst zowat 442 fr. kost zal deze in de toekomst naar Vlierzele stijgen tot zowat 1.000 fr. per rit. De Aalste- naars mogen zich dus aan een forse stijging van de huisvuilbe lasting verwachten. Op onze vraag of deze stijgende kostprijs geen stimulans is om de selektieve ophaling te pro pageren en uit te breiden (vb. tot glas) was het antwoord eer der negatief. Schepen Mon sieur zei in dit verband dat de opbrengst van de selektieve ophaling van papier veel min der was geworden dan oor spronkelijk verwacht. Om deze dienst leefmilieu en de reden wordt dus voorlopig niet dienst openbare werken Twee Gijzegemse broers werden door de Dendermondse korrektionele rechtbank veroordeeld wegens een reeks diefstallen. Auto's, fietsen, voedingswaren en gereed schappen werden door het tweetal gestolen. Werner V. (20 jaar) werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf waarvan de helft met uitstel en 4000 fr. boete. Zijn broer moet 2 jaar effektief gaan zitten en liep 7 maand rijverbod op. Een minderjarige uit Moorsel werd betrapt toen hij de machines in de fabrieken Denderland buiten gebruik stelde. Herstelling, produktieverlies en verlies aan ar beidsuren worden op 500.000 fr. geschat De jonge dader kon zijn daad niet verklaren. In de kelderverdieping van een appartementsgebouw aan het Esplanadeplein hoorde een bewoner verdachte gelui den. Denkende aan inbrekers werd de rijkswacht gealar meerd. Groot was toen ook de verbazing toen bleek dat er in plaats van 3 boeven drie minderjarigen gewoon met hun skate board wat aan het spelen waren. Vraag is: waar kan de jeugd deze sport op een veilige plaats beoefenen. Ken je het verschil tussen Parijs en Aalst? Parijs is de stad van de verleiding, Aalst de stad van de omleiding. De herstellingswerken aan wegen van groot verkeer kosten de stad heel wat geld. Terug werd een reeks leningen met het gemeentekrediet van België goedgekeurd ter waarde van 6.668.000 fr. .Alsof er nog geen parkeermeters genoeg zijn! In uitvoering van de beslissingen van de verkeerskommis- sie worden parkeerautomaten geplaatst op de Hopmark, de Esplandade en de parking aan de Pontstraat De parkeertijd zal beperkt worden tot maksimum 3 uren Lp.v. 2 uren. Op het Priester Daensplein, het Sint Mar- tensplein en Pontstraat, St-Martinuskerk tot Stoof- straat) komen eveneens parkeermeters. Langsheen de huizenrijen op de Hopmarkt en op de Esplanade (tussen nr. 7 en 13). blijkt het eveneens nodig parkeermeters te plaatsen samen met de tikettenautomaten op de pleinen. Door de Provinciale Kommissie van Advies voor Plaats- naamgeving werd ongunstig advies uitgebracht i.v.m. de wijziging van het gedeelte van de Termurenlaan. Het stads bestuur had gevraagd aan dit deel van de Termurenlaan tot Kapeilekensbaan te veranderen. Het stadsbestuur zal bij de Centrale Kommissie van advies voor Plaatsnaamgeving beroep aantekenen. Het jeugdbeschermingskomitee te Dendermonde kwam vrij spoedig tot de bevinding dat een nader bekijken van de problematiek van het spijbelen en van het herbergbe zoek een noodzaak was. Daarom gaf het de opdracht aan de v.z.w. «Vereniging voor Sociale Jeugdbescherming gewest Aalst» een enqukête in te stellen te Aalst, die als uitgangspunt zou kunnen dienen voor een verder onder zoek en die tevens alle bij dit soort problemen betrokken instanties zou moeten toelaten zich efficiënter te bezin nen over deze problematiek. Over dit zeer interessant onderwerp komen we over een paar weken uitvoerig met een studie terug. Hopelijk wordt er dan een beetje min der gespijbeld! gedacht aan het selektief opha len van glas. VEHE ringsmaatschappij, samen met de Gewestelijke Ontwikke- In het tijdschrift van de Aalsterse Jongsocialisten lingsmaatschappi) van Oost- staat een interessant artikel van de hand van Jan Vlaanderen en de Stad Gent, Louies over het terugwinnen van vuilnis, had trouwens een einde zopas Iedereen zal nu wel al weten dat de stad Aalst sinds geblaakt aan een studie- begin van dit jaar het oud papier opgehaald wordt, syndikaat dat opgericht was Minder bekend, en dat leren wij uit het artikel van geworden om de marktmoge- jong Rood is het feit dat tot augustus 1979 zowat jijkheden voor de afname van 524.000 kilo oud papier en dito karton gratis meegegeven werd aan de reinigingsdienst. kompost te onderzoeken. Het besluit van deze studie was trouwens dat er geen rendabele manier bestond om kompost te bekomen, noch dat er een ren dabele manier bestond om kompost te bekomen, noch dat er een markt voor dit produkt in ons land bestond. Nochtans heeft de interkom munale D.D.S. toch een kom- posteringsfabriek opgericht, die zomaar eventjes 715 mil joen kostte. «Daarmee is Den dermonde te ver gegaan, om dat er een onvoldoende aan- De schrijver van het artikel stelt terecht dat als de burger van Aalst nog attenter zou zijn, hij zeker nog minder kran ten, boekjes en karton nen dozen in zijn vuil niszak zou stoppen. Dit zou de stad, en meteen ook de gemeenschap heel wat profijt opbren gen, vermits de papier slag van het departement bij de openbare werken. Er zijn te weinig wagens, maar drie nieuwe zijn nog in aanbesteding, «ledereen weet dat de geen twee handen op één buik zijn» zo wordt hierbij letterlijk opge merkt. Omdat er geen vracht wagen (en geen stapel plaats?) is bij leefmilieu voor het opstapelen van bruikbare meubels, kachels en materiaal, wordt dit alles door de breekwagen van het grof vuil stukgeknepen. Nochtans zou men de bovenvermelde zaken kunnen bewaren «tot een behoeftige burger erom vraagt». Omdat de Schepen voor leefmilieu het meest klaagt, heeft men de indruk dat zij het onder spit moet delven in het gekibbel op het stadhuis voor de beschikking van wagens. Terloops verne men wij dat ook andere Schepen wat moeten za gen als een openbaar werk van hun departe ment moet uitgevoerd worden. De heer Louies vindt het ook spijtig dat glas nog In de papieren zakken moet. Bokalen en fles sen zorgen er nochtans voor dat de bruine zak vlug vol is. Men raadt de lezers van dit artikel dan wel aan zoveel mogelijk flessen met statiegeld te kopen, maar dat is niet steeds mogelijk. Al lang rijpt bij de leefmilieudienst het plan om ook glas selektief op te halen. Containers blij ken echter duur te zijn en eigen vrachtwagens zijn er nog niet. Nochtans is de schrijver van mening dat de ophaling hoog dringend wordt. Glas kan trouwens gemak kelijk gesmolten worden aan lagere temperatuur dan voor het maken van nieuw glas energiebe sparing) en glas is een afvalprodukt dat eeuwen nodig heeft om te ver gaan vervuiling).Men hoopt dan ook dat Aalst vlug het voorbeeld van Gent en andere steden zal volgen. Tot slot wordt nog ver meld dat men met onge duld wacht op de dag waarop de stadsadmini stratie recyclagepapier zal gebruiken «en het jaar waarin de luxe re clameuitgaven van de burgemeester op sober grijs papier zullen ge drukt worden, voor zover ze in 't geheel niet overbodig zijn!» VEHE voer is van vuil om de fabriek Leefmilieu ai grosso rendabel te maken,» aldus de modo 400.000 fr in de heer Van den Bossche. Daarom stadskas bracht. Hierbij ook lonkt D.D.S. blijkbaar met dient wel geen rekening ijverige blikken naar het Aals- terse huisvuil. Indien men ech te houden met de werk uren van de ophalers, ter het vuil naar Dendermonde maar deze zouden zou gaan voeren zou de kost prijs, volgens hem, het tien voudige bedragen van wat het nu is. Wat men alleszins kon vermoe den een veertiental dagen gele- den bi) de toespraak van de verl°Pfmfar d® voor" heer Nijs aan de K.W.B naams,e reden Hiervoor ders ook betaald moeten worden. De ophaling schijnt, vol gens de schrijver van het artikel, eerder moeilijk te schijnt het onvoldoende Erembodegem, werd afgelopen vervoer te zijn. De platte Het veld naast het kerkhof te Nieuwerkerken bedraagt 15 ha en paalt aan de autosnelweg E5. zaterdag bevestigd door de he- kam ions horen trouwens Het zal binnen afzienbare tijd dienst doen als uitbreiding voor het kerkhof. (Hugo)

De Voorpost | 1979 | | pagina 5