WANNEER WORDEN BUREAU'S VOOR DIENSTVERLENING OP STADHUIS Karnavalgroepen mogen misschien wel op jaarmarkt Aalsterse waterdienst maakt elk jaar meer winst OPPOSITIE HAALT SLAG TE EREMBODEGEM THUIS SCHEPEN DE NEVE ZORGT VOOR DE VERRASSING LP. SOON KRIJGT ZIJN STRAAT el 10 - 9-11-1979- De Voorpost l" T <V CVP-fraktieleider Ghisleen Willems interpelleerde in de jongste gemeenteraad. Schepen Hooghuys over zijn belofte om in 1979 de bureau's voor de dienstverlening te centraliseren rond de binnenkoer van het stadhuis. Zoals vermeld in de tekst die de Schepen liet verschijnen in de brochure «Aalst, het bestuur dichterbij 1979» vermeldde hij dat hij dierdoor de loketten gedeeltelijk zou kunnen afschaffen, zodat delikate en persoonlijke aangelegenheden intiemer zouden kunnen behandeld worden. «Wij weten dat politiekers eens iets durven zeggen en het niet doen. Iets anders is het wanneer U iets op papier zet en nog iets anders is het wanneer U het aan alle inwoners stuurt» aldus de heer Willems, die stelde dat het inrich ten van de burelen rond de binnenkoer als centraal onthaalpunt er niet gekomen is in 1979, maar er ook niet zal komen in 1980 en 1981, want er komt niets van op de gemeenteraad. van de kazerne en de af- sanering en vernieuwing braak van de naastliggende van de brandweerkazerne vleugel en tenslotte het be- en de stadhuisvleugel, houd van beide. Wat de tegenliggende vleu- Op de eerstkomende gel betreft deelde de Sche- gemeenteraad zou het pro- pen van Openbare Werken jekf voorgesteld worden tot mee dat er een stabiliteits studie uitgevoerd was ge- stadhuiskomplex te laten Voor deze werken zouden worden, en dat de stads- klasseren. Na klassering dan belangrijke staats- en diensten zelf terzake opme- ervan konden dan alle no- provinciale subsidies be tingen hadden gedaan. dige aanpassingswerken komen kunnen worden. Zoals reeds aan de journa- uitgevoerd worden zowel op De heer Ghis Willems bleef listen gemeld, wenstte de de binnenkoer als aan de erbij dat de werken een Schepen eerst het ganse gevel aan de Grote Markt, zware vertraging hadden opgelopen. Hij beloofde echter het desbetreffende dossier samen met de Schepen te zullen volgen. VEHE De spreker vermoedde dat wat geschreven was, er kwam na overleg met de andere leden van het Sche- ders in te richten voor de centrale administratie. Het leek de spreker dat het zowel voor de bevolking, als penkollege. Het oppositielid voor de diensten, goed zou zag de centralisatie niet meer verwezenlijkt worden in deze legislatuur, als nu nog de eerste beslissing diende te vallen. Nochtans was een centraal onthaal van alle bezoükërs van het stadhuis, in een aange- zijn dat er aan de beneden verdieping gewerkt werd. «Waarom zit ge maanden op zolders te werken terwijl ge op prioritaire wijze loket- tenruimten moet scheppen beneden ten behoeve van de gehandikapten, de be- Ais men in de Aalsterse gemeenteraad durft over karnaval spreken, is het sukses bij voorbaat verzekerd. Zowat iedereen wil deze elektoraal belangrijke groep op zijn hand hebben, en men tracht dan ook al het mogelijke te doen om de karnavalis- ten niet tegen de schenen te schoppen. i woorden: «Het spijt me vaa ook op een gelegenheid te zijl a waar een ander bepaald lied ge speeld wordt». Het was duide- lijk dat hier de Vlaamse Leeuw paste en aangename, liefst jaarden. de mensen vreemd Te oordelen naar wat er alle maal gezegd werd op de jongste gemeenteraad van 31 oktober gebeurde dit wel door de weigering van het Schepen kollege om een aantal karna valgroepen toe te laten een teit, zei Burgemeester D'Haese- leer dat ook hij bekommerd was om de karnavalgroepen. «Gaat ge nu bij de karnavalisten stemmen ronselen» wilde hij anderzijds weten. En op de zelfde toon ging het verder «Ik dingen» wilde de Burgemeester op de jaarmarkt willen staan, raad, waarop raadslid Van weten van raadslid Bogaert. doch wel omdat een kontrakt Mosselvelde verduidelijkte dat «Uw antwoord is helemaal niet hun dit jaar verbood buiten de het om 11 november ging, en leuk» zo repliceerde deze, die stadsmuren te trekken, noch niet om een gewone marktdag, trouwens de vraag stelde wat hun wagens en kostuums te Qe Burgemeester zwichtte ten- verkopen eigenlijk was. Mis- verhuren of te verkopen. slotte en stelde voor dat de bedoeld werd. schien gaat het om een ballen- De karnavalgroepen trachtten groepen een nieuwe aanvraag Oppositielid Uyttersprot (CVP) kot waar men naar uw en mijn volgens hem dan ook geld te zouden indienen, waarin duide- hoofd zal mogen gooien, zo zei zoeken, waar het te vinden lijk gesteld werd wat ze van plan hij verder Volgens hem ging was, en de jaarmarkt was een waren. Daarna zou hef Sche- het hier niet om een ekonomi- ideale gelegenheid voor derge- penkollege de aanvragen op- lijke zaken. nieuw onderzoeken. rond de binnenkoer van het stadhuis, in alle program ma's beschreven. Hij vond dan ook dat het moest ge beuren. De twee zijvleugels van de koer werden gedeel telijk vrij gemaakt en staan er nu onfunktioneel. We gens ondersteuningswer- ken dienden de diensten van Schepen Blommaert te verhuizen naar een duur huis aan de Capucienen- laan, terwijl, aldus de inter- pellant, de brandweervleu gel reeds bouwvallig was standplaats in te nemen op de geef U geen ongelijk want ge jaarmarkt van 11 novejnber zult ze meer dan nodig heb- eerstkomende. Het was CVP-raadslid Etienne Bogaert, die de kat de bel aan bond. Volgens hem was het aan de diensten die nu in alle wondstreken het stad huis ingestuurd worden in doolhoven van gangen en gebouwen? «aldus letterlijk de heer Willems, tot slot van juist dat het stadsbestuur niet zijn belangrijke interpellatie, alle wensen van de karnaval- tie van het Aalsters Karnaval- sche reglementering <Ge hebt ongelijk om altijd ge- ijk te willen krijgen» aldus op nieuw ons aller Burgenrader, Internationale Ook raadslid Gracienne Van In plaats van Schepen van de Burgerlijke Stand Hoog huys (BSP) was het zijn kol- lega Jan De Neve (VU) die de interpellant var> ant woord diende In grote trek ken herhaalde hij wat hij amper 14 dagen voorheen tijdens de rondrit met de toen het pompierkorps er pers gezegd had. Volgens nog gevestigd was. De CVP-fraktieleider was van mening dat de Schepen de tekst in de vermelde bro chure niet zou geschreven hebben als hij van zijn kol lega's geen zekerheid be komen had over de plan nen. Schepen De Neve werd de optie voor de centralisatie van de burelen reeds ge nomen kort na de fusie. Het feit dat er reeds een ont werpervoor de binnenruim ten rond de stadshuiskoer aangeduid was en een kon trakt afgesloten was, zag hij De volksvertegenwoordiger als een bewijs dat er reeds stelde vast dat er goed ge- gestart werd met de uitvoe- werkt werd op de zolders ring van de plannen. Vol- van de Zwartzusters ten behoeve van de diensten van Schepen De Neve en van Schepen De Maght. terwijl op de agenda van de gemeenteraad zelf voorop gesteld werd andere zol- gens hem waren er drie mogelijkheden uit de bus gekomen: ten eerste de vol- groepen kan financieren. Deze moeten gedeeltelijk voor eigen inkomsten kunnen zorgen, maar daarvoor diende het stadsbestuur hen een rugge- steuntje te geven. Niettemin weigerde ditzelfde stadsbe stuur aan enkele karnavalgroe pen een stand op te richten op de Jaarmarkt. Het waarom van deze weigering werd echter niet gezegd. Volgens de interpellant willen de groepen geen konkur- rentie betekenen voor de be langen van de marktkramers. «Daarvoor, zijn ze kreatief ge noeg» aldus het oppositielid. De standen van de karnavalis ten zouden volgens hem nog meer kleur geven aan de jaar markt, want daarvoor stonden reeds buitengewone projekten op stapel. Tot slot stelde hij en kele rake vragen zoals «Zijt ge voor of tegen karnaval?», ter- vermeld. Hij stelde ook dat de groepen niet voor hun plezier ledige afbraak van de oude wijl hij vroeg de mensen niet te brandweerkazerne en de aanpalende stadhuisvleu- ontmoedigen. Op zijn eigen sarkastische gel, ten tweede het behoud toon, en met de nodige teatrali- '"'sens «ie er toch "geen vijf ter had het Schepenkollege het «ba||enkot„ bewijs geleverd dat het iets J h»,elontonLkrfni„0dalÏÏr Raadslid Va" Mosselvelde het ontvangen van een delega- tevens v00rzitter van he van het Aalsters Karnaval- j,e beke'nde Lot. verbond, waarop deze zich te- j0ns[0s was 00k van mening vreden toonde met de regeling d d waarin het ant- «oord van het Schepenkollege Vervolgens deelde hij mede dat d aanvragers g£ste|d was yier karnavalgroepen en één d «d de toneelvereniging een aanvraag d d wei niet deden om een stand op te rich- a ten op de jaarmarkt, waar zij «surprisen» zouden verkopen. Het College van Burgemeester en Schepenen, na advies van de Middenstandraad, was van mening dat dergelijke verkoop nu niet kon omdat men een sneeuwbaleffekt vreesde voor de toekomst. De eigenheid van de jaarmarkt moest immers bewaard worden, en de stan den van de groepen waren in overtreding met de reglemente ring op de ambulante handel, zoals uiteengezet in een brief van de Minister van Ekonomi- sche Zaken van 25.1.1979. Volgens deze brief kon men en kel een uitzondering maken voor personen, die dingen ver kopen, die zij anders niet kwijt kunnen. «Zijn dit dan leuke Karnavalgroepen op de jaar- Nieuwenborgh vosg op haar markt dat mocht ni^t, aldus het beurt om de aanvragen op- raadslid, doch anirftatie op de nieuw te onderzoeken, daar de Grote Markt, waar men zomaar karnavalgroepen best een de Internationale moet aanho- centje meer kunnen gebruiken, ren, dat mocht dan weer wel. Anderzijds vroeg zij Van Mos- Tot slot vroeg hij nog waarom selvelde waarom hij zo aller- de Aalsterse Gilles ook geen gisch was voor de Internatio- toelating kregen om met een nale. «Wat doet de Internatio- stand te staannale op de Grote Markt wanneer De Burgemeester repliceerde de mensen op een terrasje iets dat het Schepenkollege er niet zitten te drinken» aldus op- tegen was maar dat de beslis- nieuw het V.V.P.-raadslid, sing getroffen werd na raad- Hier kwam Schepen Hooghuys spleging van de Middenstands- onmiddellijk tussen met de wenste van zijn kant dat tijdens marktanimaties de muziek toch wat minder decibels zou pro duceren. Nadat zijn partijgenoot Vint nog lakoniek de vraag gesti had of de runderen ook om het speciaal reglement viel' protesteerde interpellant B( gaert nog tegen het feit als z< de middenstandsraad, waarvai hij voorzitter is, een advies uit gebracht hebben tegen de aai wezigheid van karnavalgroepi op de jaarmarkt. In tegenstt ling met wat de Burgemeest beweerd had, zei Schepen Bisschop dat het de marl kommissie geweest was, di advies zóu uitgebracht hebbenl VEHi Telkenmale wanneer het stedelijk bedrijf voor waterbedeling op de gemeenteraad ter sprake komt, wordt vol lof over dit openbaar bedrijf gepraat. Dit was op de jongste gemeenteraad opnieuw het geval. De grote winsten, die deze stedelijke regie telkenmale boekt zijn zeker niet vreemd aan deze gang van zaken. Zoals gebruikelijk was het ook nu weer Schepen van Financiën Gaston Van den Eede (PVV) die de eer te beurt viel om de begroting 1980 toe te lichten. De gunstige vooruitzichten die uit deze begroting naar voor komen zijn volgens de schepen de bevestiging van de positieve resultaten van vorige dienstjaren, en werden opgesteld op basis van de reeds gekende resultaten van het 1ste semester 1979. De waterverkoop wordt kubieke meter via de Enkele maanden geleden was er heel wat heibel in de te geven als gemeenteraad over een voorstel van het Schepenkol- touwstraat, enz. lege om drie nieuwe straten in de wijk Ronsevaal te Anderzijds was er een voor- Erembodegem naar drie onbekende personen te noe- stel om de sociale verkave- men (Laerman, Braeckman en J.F. Van den Berghe- ling één enkele naam te ge- straat). Het was CVP-fraktieleider Ghis Willems die net ven, met name Ronsevaal vóór de grote vakanties met een rake interpellatie de zelf, maar de Schepen vond zaak aan het rollen bracht. Voor onze lezers verwijzen dit niet zo positief gezien de wij hier naar twee artikelen, die wij hierover in dit slechte ervaringen die men weekblad publiceerden. reeds had in andere wijken. Hij dacht in dit verband kon- kreet aan de wijk Ten Berg, waar het een ware warboel en doolhof is vooraleer men een huis vindt. De Schepen vertelde ter- klimstraat, Schepen Hooghuys verdui- geraamd op 3.259.000 watertoren, waar men ongeveer 10% verlies op heeft, 1.335.000 ku bieke meter via de moe derlijn die zonder verlies delijkte toen nog eens de kubieke meter voor de procedure zoals zij verlopen eigen regie en 1.290.000 was. Hierbij wees hij op het kubieke meter voor de openbaar onderzoek dat deelgemeenten, en dit 0 plaatsgehad had, én op het voor een totaal bedrag werkt of samen 3.517. feit dat dringend een beslis- van 108.735.000 fr. 000 sing diende genomen, daar Hierbij werd vermeld dat er al een aantal mensen in de verkoopprijzen tegen- de nieuwe wijk wonen, en over vorig jaar geen daar deze mensen dringend verandering ondergaan meenteraadsleden als aan de pers werd over handigd, bevatte verder nog een aantal belang rijke bijlagen, waarin men ondermeer een overzicht kreeg van de resultaten van de 5 vori ge begrotingen, en de 5 vorige dienstjaarreke ningen, vervolgens van de nog terug te betalen aflossingen en intresten op leningen. In bijdrage drie kreeg men voor de eerste maal een tabel met de kre dieten die ook zullen voorkomen in de stads- heeft, aldus de Schepen, regie terugvindt. Degressief Tot ieders verrassinj kwam hierop Schepel Jan De Neve (VU) zei u aan het woord, die voor f» stelde dat men voor del firma Interstoom, dli stoomverwarming pro duceert, het degressief tarief zou afschaffen Herinneren wij eraan da deze firma de grootst privé-afnemer is van he Aalsterse water. Dez< Waalse firma, waar stad niets in te zeggi begroting, en de laatste bijlage bevatte een voor stel tot verdeling van de krijgt voor het hoge waterverbruik immers tariefverminderingen. Dll In de laatste gemeenteraad van eind oktober, toen over nieuwe voorstellen ge stemd diende te worden, verliep de diskussie heel wat gemoedelijker. Er dient vermeld dat een deel van de meerderheid, zowel als de oppositie gelijk heeft gekre gen. melde straten in Erembo- degem kwam het stadsbes tuur met een gans nieuw voorstel voor de pinnen. Men stelde immers voor deze straten de naam te ge ven van Ronsevaalbaan - Ronsevaaldreef en Ronse- vaalweg. Alhoewel het agendapunt een straatnaam en een huisnummer nodig hebben. Volgens hem had de proce dure reeds lang genoeg ge- hebben. Wel heeft men een bijzonder tarief toe gepast voor de eigen 222 kubieke meter aan een aankoopprijs van 16,50 fr. wat een totaal bedrag vertegenwoor digd van 58.034.163 fr. voor de regie. Voor de deelgemeenten plant de begroting een verkoop loops dat hij op zijn bureel Van De Sijpe akkoord gaan, duurd. Hiermee kon de heer zeer gedetailleerde tabel stadsdiensten. Uit de van 1.290.000 kubieke De BSP krijgt immers een reeds besproken was ge- straat genoemd naar de be- worden in de bevoegde roemde (socialistische) kommissie was Schepen schrijver Louis Paul Boon. voor Burgelijke Stand Ed- Het gaat hier, zoals voorge- gard Hooghuys bereid de steld, om het gedeelte van nodige toelichting aan de de St. Kamielstraat gelegen raadsleden te geven. Hij tussen de Scherreveld- deelde aldus mee dat de straat en de Felix De Hert- voorgestelde persoonsna- een telefoontje gekregen had van een onbekende die hem als muziekliefhebber voorstelde de nieuwe stra ten te noemen naar een be kende dans, als Charles tonstraat, Tangostraat, enz. Dit lokte natuurlijk de nodige hilariteit in de raadszaal uit. maar hij wenstte toch dat in de toekomst de inwoners individueel zouden bena derd worden bij het geven van een nieuwe straat naam. Vermits het stads bestuur regelmatig hoorzit tingen organiseert, kan dit ook gebeuren ter gelegen- len die opgemaakt wer den voor het eerste se mester 1979 kon sche pen Van den Eede opma ken dat 650.155 kubieke meter geleverd werd aan part iku lieren, 497.667 meter water, waarvoor men echter 1.465.909 kubieke meter moet aan kopen (verlies 12%). Dit vergt een voorziene uit gave van 24.187.499 fr. of 58% van de totale uitgaven kubieke meter aan Inter- Zoals steeds vormen ook Rekening houdend met het heid van het voorstellen van feit dat met het nieuwe voorstel iedereen zal weten waar de nieuwe straten ge- nieuwe straatnamen. Schepen Hooghuys ver klaarde zich akkoord met dit stoom 218.355 kubieke meter aan Amylum, 184. 698 kubieke meter aan diverse nijverheden in de waterdienst de personeelsuitgaven een zware post. voorziet men straat, ingericht als woon erf, dat van naam zal veran deren. Met het voorstel om een deel van de Termurenlaan, gelegen tussen de spoor- men niet aanvaard waren geworden door de hoge- vermelde Provinciale com missie voor advies. Deze commissie stelde zelf voor de drie nieuwe straten te legen zijn, en met het feit dat voorstel en vond het zelfs de gemeenteraad soever ein beslist over nieuwe straatnamen, vroeg hij de interessant. Nadat de heer Willy De Turck (CVP) zijn partijgenoot bijgesprongen 125.047 kubieke meter 15.907.349 fr. om 2% aan openbare besturen van de uitgaven. Ander- weg Aalst-Brussel en de noemen naar namen, die grens met het vroegere voorkomen in het lied van Aalst te wijzigen in Kapel- Klokke Roeland. Het zou lenkensbaan (naar het be- dan gaan om de Roeland- roemde boek van L P. straat, Durendalstraat en de Boon) had het stadsbestuur Valentijnstraat. «Als wij dat minder sukses, vermits de aanvaarden zullen de men- Provinciale Commissie van sen denken dat wij slag van Advies voor Plaatsnaam- het zwaard gekregen heb- geving ongunstig advies ben» aldus de heer Hoog- uitbracht. Het Schepenkol- huys lege stelde dan ook voor be- Vervolgens besprak hij een roep aan te tekenen tegen aantal voorstellen die tij- dit advies bij de Centrale dens het openbaar onder- Kommissie van advies voor zoek door inwoners gefor- Plaatsnaamgeving, wat al- muleerd werden. Zo was de gemeen aanvaard werd. suggestie om in het jaar van Voor de drie reeds ver- het kind aangepaste namen raadsleden dan ook de was en bevestigde dat de nieuwe namen goed te keu- toestand op de wijk Ten ren. Berg inderdaad een war- Oppositielid Lambert Van boel is, werd het debat be de Sijpe (CVP) ging toen sloten door CVP-er Remy als daar zijn stad, OCMW, brandweer, enz. In totaal leverde de wa terdienst aldus 1.675.922 kubieke meter water. De waarde van de waterver- zijds betaalt men nog 6.700.000 fr in de kosten van de exploitatie van de T.M.V.W. of 5% der uitgaven, en 5.477.082 fr intresten op leningen en even dieper in op het pro- Van Vaerenbergh, bleem zelf. Hij herinnerde er Erembodegemnaar, zelf die koop betekent ongeveer 6.953.873 fr afschrljvin- 69% van de inkomsten, gen in dit verband aan dat achter de nieuwe straatna- straatnamen een erkenning zijn voor de inwoners, en dat plaatsnamen oorspron- men stond, daar de plaatse lijke bevolking de wijk Ron sevaal kent, en deze naam De raadsleden vernamen dat de verdere inkomsten voor uitgevoerde werken en aansluitingen, alsme de het vast recht. Deze Het sprak voor zichzelf dat Schepen Van den Eede zeer tevreden was met het eindresultaat. Op de begroting wordt kelijk ontstaan zijn uit de behouden wil zien, en door volksmond (zoals de taal VU-er Dr. Van der Beken, zelf) Het raadslid vroeg de die beweerde dat er in de Schepen dan ook eerst kon- toekomst naar analogie met takt op te nemen met de wat in Nederland bestaat, nieuwe bewoners vooraleer straten zouden kunnen ge- een beslissing te treffen, nummerd worden. (1ste «Laat deze vrijheid nog aan straat, 2de straat, enz.) de mensen» zo zei hij letter- VEHE lijk. andere inkomsten bedra- aldus een overschot voor gen 27.155.000 fr of 17% de eigen regie voorzien van de inkomsten. Uitgaven Het spreekt voor zichzelf van 9.880.395 fr. en een verlies voor de deelge meenten van 1.402.312 fr. wat toch nog een dat hier de wateraankoop globale winst maakt van de voornaamste uitgave 8.478.083 fr. is. Aldus heeft de stad De eigenlijke brochure, Aalst nodig, 2.182.222 die zowel aan de ge- winst. Vooreerst is er hier een afname van de wettelijke reserve van 5% voorzien wat 423.904 fr. bedraagt, vervolgens een speciale reserve voor autofinanciering voor een bedrag van 6.600.000 fr. en het overblijvende saldo of 1.454.179 fr. zou worden gestort in de Hiervoor stadskas. De buitenge- trouwens wone begroting tensiotte bevat zoals gewoonlijk de aankoop van materia len, watermeter, e.a. maar ook de uit te voeren werken in de nieuwe wijk De Cluyse (vroeger De Biolley) alsmede de wer ken in de sociale woon wijk van Veilig Wonen. De hiervoor nodige kre dieten zullen gedeeltelijk met eigen middelen en gedeeltelijk met staats- toelagen gefinancierd worden. Zoals vroeger was ook nu raadslid Etienne Bo gaert (CVP) namens zijn fraktie vol lof voor de begroting, en voor de manier waarop ze voor gesteld werd. Hij wees erop dat men sinds jaren dezelfde positieve trend in de stedelijke water- zou, aldus de heer Neve, de stad Aalst e bijkomende winst v 3,7 miljoen bezorgen, anderzijds niet te spre ken over het feit dat di bedrijf gratis gebrul maakt van het open ba patrimonium en na hartelust straten o| breekt. De firma leve trouwens de stoom m< winst aan de bedrijve en part iku lieren. Volgens Schepen den Eede waren de tarie ven, echter vastgelegl bij gemeenteraadsto slissing, terwijl de burl gemeester stelde dar men het «gefundeel voorstel» zou ondef zoeken, nadat hij aan zijn Schepn Openbare Werken gej vraagd had of het hi^ om een «verklaring een voorstel»» ging. Tot slot van de diskul sie herhaalde raadslid Van der Beken (VU) dal hij steeds tegen degresi sieve tarieven geweesll was en dat hij zich dusl principieel onthield bil het agendapunt. VEHE

De Voorpost | 1979 | | pagina 10