groot.lede HET PROJEKT DAT LEDE STEUNT: EEN SCHOOL TE KARANJAVANE 00RDEGEM HEEFT VOLWAARDIG RIJKSSPORTCENTRUM 0XALIS IMPE ORGANISEERT V Informatieavond over ontwik kelingshulp door vzw De Schaar Prijskamp schooltoerisme Leedse Hovaardige Roer opent karnavalseizoen in eigen gemeente STREEKNIEUWS Groot-Lede!' Sint-Maarten bij Sint-Cecilia 16 - 9-11-1979 - Dé Voorpost Overmorgen komen een aantal vrijwilligers bij U aankloppen met de vraag een bijdrage te willen geven voor «hun» projket in het kader van de 11.11.11-aktie te Leden. Het is echter niet hun, maar ons aller projekt dat we daadwerkelijk kunnen steunen. Om toch wat meer te vernemen over de bestemming van de geschonken gelden, willen wij hier even een uitgebreidde informatieve «tech nische» fiche voorstellen. Wij kregen de gegevens van het Nationaal Centrum voor Ontwikkelingssa menwerking en beogen een volledige sensibilisatie, door het voorstellen van het projekt 744/India. De aanvragende en uit- 1962. Het heeft zijn voerende organisatie is hoofdzetel in Poona, in Dnyana Prabodhinee uit de staat Maiarasthra, op Poona in India. De wette- 250 kilometer van Bom- lijke verantwoordelijke is V.V. Pendse. Het objekt bay, waar het opvoed kundig instituut is voor van het projekt «een jongelui en jonge agro-industrial-school te meisjes die geselekteerd Karajavane is de bouw en de uitrusting van een maatschappelijk ge oriënteerde school voor landbouw en industrie. Dit behelst een aantal klaslokalen, een Inter naat met uitrusting, de aankoop en irrigatie van 44 ha grond. De school zal gebouwd worden in Karajavane, gelegen in de vallei van de Gunjava- nirivier, op 30 mijl ten zuiden van Poona. Deze vallei (ongeveer 400 vier kante meter) ligt zeer afgezonderd en heeft bo vendien te kampen met een grote armoede. De enige bron van inkom sten is de landbouw. De opbrengst hiervan is echter sterk afhankelijk van de zeer wisselvallige klimatologische omstan digheden. Deze streek kent gemiddeld om de vier jaar een honger snood, die de levens kracht van de bevolking totaal ondermijnt. Zo komt deze bevolking vanzelf terecht in een vicieuse cirkeluitgeput door de steeds weerke rende hongersnood, mist ze de nodige krach ten om met overtuiging te werken aan een eigen ontwikkeling! Daar waar een kans op slagen ligt in een gemeenschappe lijke en solidaire aan pak van de problemen, stelt men vast dat de armoede heel vaak de mensen onderling ver deelt! Bij gebrek aan een dynamisch en vooruit ziend aantal leiders, ver kwist de bevolking dik wijls kostbare tijd en energie om deze onder linge twisten en veten' uit te vechten... De Dnyana Prabodhinee- beweging (D.P.B.) wil een onderwijsinrichting zijn die uit de plaatse lijke bevolking leiders vormt met de bedoeling veranderingen op so ciaal, industrieel en landbouwkundig vlak op gang te brengen. De D.P.B. werd gesticht in worden uit de midden klasse en uit de lagere klassen van de Indiase maatschappij. De meest onderwijsinstellingen in India zijn slechts toegan kelijk voor de elite: rijke en bevoorrechte klassen Dergelijk elite-onderwijs is echter niet bekom merd om de sociale vooruitgang van leder een! D.P.B. wil aan de jonge ren uit de armste klassen een kwalitatief hoog staand en sterk sociaal geëngageerd onderwijs geven. Door strijders en leiders te vormen wil zij de strijd aanbinden te gen de armoede, de onwetendheid en de so ciale onrechtvaardig heid. Naast het instituut te Poona (eigenlijk een middelbare school van bij ons!) wil D.P.B. een agro-industriële school oprichten in de Gunjava- ni vallei. Deze school wil teoretische en tech nische bekwaamheid aanvullen met een in zicht in de ekonomische en sociale problematiek van de dorpen. Zij wil de jongeren doen nadenken over het geheel van de noden van de streek en hen doen zoeken naar een oplossing die binnen hun eigen mogelijkhe den ligt. Dit is de eerste school van dit soort in India! De jongeren moe ten dus ene voldoende inzicht in de noden van de streek een voldoende vakken is en vooral een voldoende motivering krijgen om een dinamiek voor ontwikkeling op gang te brengen op de dorpen van de vallei. Bekwame jongeren zul len gevormd worden tot leiders voor de dorps gemeenschappen. De traditionele landbouw en veeteelt zullen verrijkt ligheden van de natuur. Tenslotte het belang rijkste: de mensen In de Gunjavani-vallei moeten in staat gesteld wórden om zelf hun pfoblemen op te lossen! De school zal voorzien worden voor een drie honderdtal leerlingen, die zullen geselekteerd worden uit 137 dorpen uit de vallei. Zij zullen een Inzicht krijgen in de landbouw (telen van rijst, tarwe, suikerriet...), de groen- tenteelt, de veeteelt (kleinvee, pluim- en melkvee) en de bebos sing Het Rijkssportcentrum te Oordegem-Lede is een vrij te 1000 Brussel, wordt de jong centrum (van het Ministerie van Nederlandse Kul- ingeschreven kandidaat tuur, meer bepaald Bloso), waar naar de Leedse be- verzocht te betalen. Indien volking de weg nog niet ten volle heeft gevonden! er nog plaatsen beschik- Over het aantal mogelijkheden van dit centrum is nog baar zijn, zou het nog moge- vrij weinig bekend. De «luchtdrukhal» waarover het lijk kunnen zijn ter plaatse in rijkssportcentrum beschikt, kan (mits een kleine vast- te schrijven. Maar wie zeker gestelde vergoeding) door iedereen gebruikt worden wil zijn, gaat zo vlug moge- en dit voor diverse sporttakken. Tennis, tafeltennis, lijk om een gele kaart en volleybal, basketbal en badminton kunnen er zeker stuurt ze dadelijk op beoefend worden. Er is een degelijke verwarming en Wié verdere informatie of zeker een goede verlichting voorzien. Bovendien heeft meer uitleg wil kan steeds het sportcentrum een atletiekpiste, die mogelijk voor terecht op het Rijkssport scholen en verenigingen interessant moet zijn. centrum Oordegem-Lede, Heel speciaal zijn echter de aanvang (en liefst nog telefoon 053-77.46.94. vroeger!) zijn insehrijvings- (tijdens kantooruren en op kaart naar Bloso, dienst zaterdagvoormiddag). Ook «Eigen organisatie». Deze de scholen, socio-kulturele deelnemingskaarten zijn te verenigingen, sportklubs en verkrijgen bij Bloso of in het individuele personen mo- Rijkssportcentrum, Grote gen een beroep doen op het Steenweg 2 G te 9260 Rijkssportcentrum. Oordegem-Lede. Waarom niet: een uurtje Vanaf het minimum der sport is de beste gezond- voor gevorderden. De prij- deelnemers werd geboekt maker!!! Bloso-initiatieven: de sport kampen en de permanente sportvorming. Deze P.S.V. behelst een aantal lessen die worden georganiseerd voor de tennis-, badminton, volleybalspelers en ande ren. Deze lessen gelden zowel voor beginners als zen zijn zeer demokratisch en de lesgevers zijn vak mensen in het bezit van een Bloso-getuigschrift. Wie belangstelling heeft om volleybal of badminton aan in Bloso. Koloniënstraat 31 RDV De totale kosten van het te leren, kan vanaf januari projekt bedragen onge- 198O terecht in het Rijks- veer 3.600.000 roepies, sportcentrum te (1 roepie is ongeveer 4,2 Oordegem-Lede. (Grote B.F.) Steenweg 2 G). Het betreft Verdere informatie en hier de vroegere terreinen dokumentatie over het van Vlierzele Sportief. De projekt kunnen bekomen prijzen zijn uitzonderlijk worden bij het Nationaal laag! Centrum voor Ontwikke- Badmintonlessen worden lingssamenwerking. e"<e maandagavond gege- Dienst projekten, Laken- ven vanaf 7 januari en tel- sestraat 76 te 1.000 kens om 19 uur. (tot20uur). Brussel, tel. 02/218.31. Pe reeks bestaat uit tien c-y lessen voor de beginnelin- Wegens de belangrijk- 9/"'AJ|fi°"9ens en mels- es geboren in 1968 en van dit p jI vroeger kunnen inschrijven passend in het thema svanJ600 «De jongeren in de Derde fr~nk a K Wereld» (speciaal geko- Vanaf 17 maart 1980 s(art zen in het Jaar van het een tweede lessenreeks Kind), doen het gemeen- voor dezelfde kategorie tebestuur en de aktie- jongeren. Ook deze tien groep van Lede een lessen worden met 600 dringende oproep tot de frank bezoldigd. Iedere volledige bevolking om woensdagnamiddag van 14 daadwerkelijk mee te tot 15 uur kan men volleybal werken aan dit nobel spelen. De beginnelingen initiatief. Geef met Uw geboren tussen 1964 en hand, wat Uw hart U 1969 kunnen terecht vanaf ingeeft... 9 januari (en dit voor tien De initiatiefnemers en lessen) in het Rijkssport- de vrijwillige «werkwilli- centrum. Prijs: 750 frank, gen» danken bij voor- Vanaf 16 april 1979 kan baat1 Voor wie nog men terecht voor de tweede wenst deel te nemen: lessenreeks. (Zelfde ge richt U op 10 november boodejaren zelfde plaats, tot het sekretarlaat in de pn|s' De jeugdgroep Oxalis Impe bestaat iets meer dan een jaar. De stichting gebeurde in september 1978. Het lijkt wel een gelukbrengend initiatief, want de jeugdgroep kent een ware opgang. De naam Oxalis kan dan ook uit het Latijn vertaald worden als «klavertje vier»... De hoofdbedoeling van de sten zullen talloze geschenken jeugdvereniging is de jonge worden aangeboden, mensen van ongeveer zestien Reeds zondagnamiddag 11 jaar te groeperen en hen een november wordt de volgende waaier aan aktiviteiten aan te bieden. De vereniging organi seert inderdaad zowel aktiviteit voorzien: om 15 uur wordt er een voetbalmatch ge speeld tussen de leden van ontspannings-, als sportaktivi- Oxalis en F.C. Zwaluwen teilen, maar eveneens socio- impe. Het gebeuren dat door- kulturele manifestaties. De gaat op het terrein der Zwalu- leiding wordt waargenomen wen, staat in het teken van de door een vijftiental kernleden, 111111 .-aktie die er in gans waarvan de E.H. Pieyns de Groot-Lede gevoerd wordt, proost is. Voorzitter Herman Voor de komende maanden Van De Mergel wordt degelijk staan reeds heel wat vaste akti- gesteund door sekretaris Van viteiten op de kalender: een gespreksavond over burger dienst, een toneel opvoering. den Broeck Jan en schatbe- waarster Chris De Pauw. De sportverantwoordelijken zijn een kwisavond, een cyclo- Eric Van Vaerenbergh en crosswedstrijd en natuurlijk... Rudy Van Nieuwenhove. Jos een oudejaarsavondbal. De Schockaert aanvaardde de lei- ruim zeventig leden tellende ding van de toneelgroep en vereniging heeft ook reeds ge- William Van De Mergel ver- dacht aan de inrichting van een zorgt de maandelijkse uitgave danskursus, die zeker in de Opening karnavalseizoen Op zondag 11-11 om 11 uur wordt het nieuwe karnavalseizoe door keizer Padova op gang geschoten in het Kultureel Centrum l*0 Na een korte plechtigheid (mét verrassingen) zal een gezellig receptie aangeboden worden. Tijdens het aanbieden van 4 drankjes, maakt de Orde van de Leedse Hovaardige Boer all data van belangrijke evenementen bekend op een handi wr karnaval-kalendertje. Wees dus op post en open dit zesde kan» |an valjaar mee met de inrichters, die alle lof waard zijn. ixh trt Voetbalnamiddag in het kader van de Leedse 11.11.11 -akti i-ch Op zaterdag 10 november wordt om 14 uur een eerste grot voetbal namiddag voorzien op de terreinen van V.C. Jong Ledt De gemeentelijke sportraad organiseert deze wedstrijd volledi ten voordele van de 11.11.11 .-aktie. Om 14 uur een voorwed strijd tussen de miniemen van V.C. Jong Lede en F.C. Smci ccli lede. Om 16 uür kan men terecht voor de match tussen de sportraad e; de ploeg van cyclo-central. De ploeg van de Sportraad besta uit: Van Impe Lucien en Frank, D'Haese Hans, Bayens Achitl Goeman Roger, De Sutter Roger, Melckebeeck Albert, Aman Pierre, D'Haese Herbert, Goeman Jozef, Noël Rudy, Van Acco leyen Jozef, Leus Eduard en Bauwens Amand en Chris X. De bal wordt geschonken door Willy De Smedt, verdeler va Peugeot en meer bekend als de man van garage Leda. De aftra is voorzien voor een internationale vedette. 11.11.11.-aktie In het kader van het vooropgezette plan om alle huizen bezoeken, zullen door vrijwilligers postkaarten worden aange boden om het oprichten van een landbouwschool voor jongen mogelijk te maken. Sint- Maartensfeest Op zaterdag, 10 november is er om 15 uur een Sint-Maartenfee voorde kinderen van de leden K.A.V.-K.W.B. - Lede voorzit in de zaal Volkskring. Karnaval-start-tee-dansant Op zaterdag 10 november is er in de zaal Lelie, Kasteeldreef vanaf 19uur een jaarlijkse T.D. voorzien door de Leedse Kalvt ren. Wijnproefavond V.T.B.-V.A.B. Op zaterdag 10 november gaat er in de feestzaal van Edenroc et vijfde wijnproefavond door, georganiseerd door de plaatselijk V.T.B.-V.A.B. - afdeling. Verschillende Franse wijnen zulle er geproefd kunnen worden, vergezeld door een deskundig uitleg. Nadien is er een gezellig samenzijn voorzien. No slechts enkele plaatsen beschikbaar! Dringend inschrijven bi Roger Quintijn, Nieuwstraat 19 te Lede (70.01.71). Knal-kwis Eveneens op zaterdag 10 november gaat er om 20 uur et knalkwis door over de 1 ste, 2de en 3de wereldproblemen doori het Jeugdhuis De Schaar, Markizaatstraat te Lede. Aanvang a 20 uur. Voorinschrijving gewenst, voor 10 november.- Tweede Sint-Maartensfeest Op zondag 11 november wordt Sint-Maarten verwacht in Jeugdhuis Leeuwerik. Zijn bezoek wordt om 19uur30 aang vuld met een jeugdige T.D. De opbrengst van deze aktiviti gaat integraal naar de gemeentelijke 11.11.11 .-aktie. n paneelgw. :ugdmisdU •Zenith» B' van «Het Oxalistje». smaak van het jonge volkje zal ex-melkerij, Vijverstraat. De vereniging heeft dit jaar vallen. Verder bestaan ook aan de kleinsten gedacht: plannen om een degelijke OP zaterdag 10 november or- schaak- en fotoklub te stich- Hoe kan men zich laten in- ganiseren zij om 19.30 u. in ten. De jeugdgroep, die ten schrijven? U zal er met open armen De kandidaat.deelnemer ontvangen worden! stuur, zes weken v00r de het klooster te Impe een gezel- dienste staat van de hele Im- lige Sinte-Maartensavond. De pense bevolking neemt ook jeugdige gasten worden er deel aan sportieve aktiviteiten vergast op een poppenkast en zoals fietstochten, rally's, In de stemmige kafé van VZW De Schaar te Lede ging er op vrijdag 2 november een informatieavond door. Allereerst werd er informatie gegeven over ontwikkelingshulp In het algemeen. Nadien werd er w7rdênm«nréuwê'i'éoh- pesproken over Indie en het 11.11.11-projekt ven nieken, zodat de bevol- Lede- king beter in staat zou Een dertigtal mensen zijn om het hoofd te (weer dezelfde?) kwamen bieden aan de wisselval- opdagen op deze eerste een kort filmpje. Het hoogte punt van het gebeuren blijft de aankomst van de grote Sint sporttornooien en dergelijke. Help hen en steun hen daarom nog meer... door uw aanwe- met zijn Pieten. Aan de klein- zigheid op hun aktiviteiten! RDV Vorig weekeinde vierde de Koninklijke Harmonie Sinte-Cecilia Lede haar jaarlijks St- Maartenfeest De kinderen werden vergast op een plezierige poppenkastvoorstelling van «Danny». (Rik) informatieavond van VZW De Schaar. Deze stelt zich tot één van haar doelen het geven van objektieve informa tie, niet via de gewone media, maar door zelf dieper op de zaak in te gaan. Aan de hand van een diamontage van het NCOS (Nationaal cen trum voor ontwikkelings samenwerking) werd er gezocht naar een oplos sing voor de arme lan den. Deze werd samen gevat in de volgende drie punten, allereerst wat we noemen «Self-Reliance», of de zelfontwikkeling op basis van eigen moge lijkheden, dan de herver deling van de inkomens en gezondheidsvorming voor de gewone man, en ten derde, we moeten tot rechtvaardige verhoudin gen komen. Nadien was het de beurt aan de Hr. Roger Quintijn die een prachtige dia-voorstel ling gaf over India. De leder jaar organiseert de Vlaamse Toeristenbond een prijskamp Schooltoerisme. Er wordt naar een groepswerk gevraagd. Dit kan zijn: een kollage. een verhandeling, een dia-reeks, allerhande plastisch of auditief werkDe inzending kan gebeuren vanuit een klas of een andere groep binnen een schoolge meenschap Het onderwerp moet een Vlaamse gemeente zijn. Als prijs wordt een dag aangeboden in een Vlaamse gemeente naar keuze, op kosten van de V.T.B. In zendingen die niet tot laureaten worden uitgeroepen, worden beloond met waardevolle boekenbons. De bedoeling van de wedstrijd is dubbel: vooreerst wil men het aksent leggen op eigen schoon en ver volgens wenst men niet een enkeling maar een hele groep (die samen iets realiseerde) te bekronen. Het volledig reglement van deze wedstrijd kan aan gevraagd worden bij de V.T.B. Sint-Jacobsmarkt 45-47 te 2000 Antwerpen. Op de briefomslag de vermelding «Prijskamp Schooltoerisme» aanbren gen. weest en kan^dus heel wordt onderhouden door wat vertellen over dit een organisatie van India land. India is een land zelf maar ze heeft nog vol tegenstellingen, we heel wat problemen zo merkten dit zelfs heel dat onze hulp echt nood- vlug, prachtige gebou- zakelijk is. Uiteraard we"""'"'it ge- schrijnende armoede van sieunu .H D V natio- een overbevolkt land. naai 11.11.11 komité. Het is prijzens waardig Nadien werd de prak- dat Roger Quintijn ook tische zijde van de zaak oog had voor deze ar- in orde gebracht zodat moede, en zich niet het woord (en de daad) blindstaarde op de nu aan de Leedse bevol- prachtlge gebouwen zo- king is en deelnemende als de meeste toeristen, organisaties verwachten Deze diavoorstelling echt een rekordop- sloót aan bij de 11.11.11 brengst. aktie van Lede. deze Onthouden we nog dat aktie betreft een agro- VZW De Schaar van plan kultureel vormingscen- is om de drie maand een Hr. Quintijn is reeds trum voor jongeren te dergelijke informatie driemaal naar India ge- Karavajane. Dit centrum avond te geven. WL Paneelgesprek Op donderdag, 15 november wordt er om 20 uur een sprek voorzien door het Jeugdhuis De Schaar, over Jeugdmii digheid. Het vertrek naar het bezochte jeugdhuis «Zenithi Sint-Gillis - Dendermonde wordt voorzien om 19 uur. Geinte resseerden: steeds welkom! Rijksschool Lede nodigt uit Vrijdag 16 november nodigt het feestkomitee van de Le< Rijksscholen alle ouders en simpatisanten uit op het dendei mosselfeest, gehouden in de lokalen van de school, Vijverst te Lede. De prijs is gezien de kwaliteit van het eten zeer gehouden: slechts 175 frank per man. Voor wie mosselen nié^or zeggen is er een alternatieve oplossing gevonden: stoofvled'"® frieten voor slechts 150 frank per portie. jwr Aangepaste kindermenu-prijzen zijn voorzien! Nadien is nog mogelijk een gezellig pintje te drinken in de bar van dj school. '[)e Dezelfde dag worden de kinderen van de rijksbasisschool vei-hai gast op een poppekastnamiddag. De Poppekast 't Ajuintje kom (je immers op bezoek. Het is steeds prettig de belevenissen Champetter Matrak en Heksemie mee te maken. Een zeer aatze gename dag voor de kinderen, zeker in het Jaar van het Kindje Groot Bloemenbal Op zaterdag 17 november wordt het 14de grote Bloemen^ gehouden door de Studiekring der snijbloemteeltschool vt Aalst. Met het orkest «De Gensters» is de sfeer gewaarborgi De eregaste Rita (bloemenfee 1979) zal U vergasten op e heerlijk moment. Om 24 uur is er een massale tombola voorz' met prachtige bloemstukken als hoofdprijs. Deuren 20u. Orkesl 21 uur. Deelname in de onkosten: 80 frank. Het is niet zonder enige trots, dat de Orde van de Leedse Hovaardige Boer (het overkoepelend orgaan van de Leedse karnavalgroepen) het publiek van harte welkom heet op de opening van een knal- karnaval-seizoen en dit voor de zesde maal! Inder daad op zondag 11 november zal keizer Padova om 11 uur het nieuwe karnavalseizoen 1979-1980 op gang schieten. Dit zal traditioneel gebeuren in het Kultureel Centrum. Dorp te Lede. Dat er een verrassing zal klaarliggen of -staan, voor-; spellen wij met een grote zekerheid dan Armand Pien ooit gehad heeft. J Het hele gedoe zal gevolgd worden door een recep tie, die gezellig kan uitlopen ....(voor wie het wenst!) Tijdens dit eerste publieke karnavaleske samenzijn (de Orde heeft immers reeds vele keren vergaderd!), zal men (tussen de drankjes door) alle nuttige inlich tingen aangaande de traditionele en nieuwe initiatie ven tijdens het zesae Destaansjaar verkrijgen. I RDV,

De Voorpost | 1979 | | pagina 16