faluintjes ALLERHEILIGENFESTIVAL STEEDS CRESCENDO Kindermarkt te Meldert Van vriend tot vriend... tot aan de Noordkaap STREEKNIEUWS Baardegem i; 18 - 9-11-1979- De Voorpost Naast een antiekmarkt was er ook een boekenbeurs te Affligem. (Erik) Vrijdag 30 november te 20 uur heeft in de raadszaal van het oud-gemeentehuis te Erembodegem een voordracht plaats georganiseerd door de plaatselijke VTB- VAB-afdeling. Het wordt een ouderwetse, gezapige voordracht, zonder overvloeiing noch syn- kroon geluidsspektakel maar wel met (niet te veel) lichtbeelden ofte dia's. Dit over een prachtige reis door Zweden, Finland, Noorwegen tot aan de Noordkaap. Reis waarin trouwens Esperanto een belangrijke rol speelde. Aansluitend hierbij een korte uiteenzetting over weven en betekenis van Esperanto met achteraf gelegen heid tot diskussie. De voordrachtgever is een all-round-man. Niet alleen stadsbeiaardier met een stevige faam van Aalst en Dendermonde, stad waar hij woont, maar tevens wis kundige, komputerspecialist (zijn dagelijkse taak), vertaler en student linguïstiek. Trouwens met een Japanse gehuwd. Zopas, op 45-jarige leeftijd, behaalde hij de kandidatuur Letteren en Wijsbegeerte, Oosterse Filologie (Chinees-Japans). Ook in de Esperantobeweging verzette hij heel wat wetenschappelijk werk. Zijn huis-, tuin- en keukentaal is ten andere het Esperanto. Voor nadere inlichtingen over deze voordrachtavond kan U terrecht bij de VTB- VAB-vertegenwoordigster Annie D'Hondt-De Smet, Wilgstraat 25a te Erembode gem. Tel. (053)-77.44.97. LH Met het tiende Allerheiligenfestival scoorde de aktieve VTB-VAB-afdeling Hekelgem verleden jaar dergelijk hoge cijfers dat 1978 werd aangezien als een mijlpaal in de werking. Met nauwelijks nog te benaderen re- kordcijfers qua opkomst. Niettegenstaande het eerder miezerig weer, op be paalde momenten barslecht, ging het festival nog cre scendo. Dit waarschijnlijk door de brede waaier aan aktiviteiten allerhande waarbij ieder aan zijn trekken kon komen. Ook wegens twee inslaande tema's. Het festival stond inderdaad kennelijk in het teken én van het «Jaar van het Kind» én van het toerisme naar het «gastland Frankrijk», meer bepaald dan de Languedoc- Rousslllon. Jaar van het Kind Uit het hele zeer gevari eerde programma hebben we de elementen die duiden op het jaar van het kind zo voor het grijpen. Zo de tekenwedstrijd met af telrijmpjes, een écht kinder lijke aangelegenheid. Eveneens het optreden van de jongste leerlingen van de Hekelgemse afdeling van de muziekschool August De Boeck, dit onder leiding van Willy Amez. Voor het kind ook de vertelnamiddag door sprookjesschrijfster Yvonne Waegemans en de tekenin gen van illustrator Fa Flin ke. Verder des kinds het St.-Maartenfeest waarbij de kinderen niet alleen op ge schenken werden bedacht maar ook aktief aan hun trekken kwamen. Ook op de prondelmarkt zagen we kinderstanden en een mu zikaal jeugdensemble van de scouts. Gastland Languedoc- Rousillon! Duidelijk stond het festival eveneens in het teken van la douce France. Kunstenaar-zandschilder Roger De Boeck zorgde voor illustrerende teksten, de Franse toeristische diensten voor kleurrijke fol ders, de welbekende Franse wijnfirma Margnat voor delicieuse Franse wij nen, de Selderklub voor Franse melodieën en Al fonso di Fossolo voor zijn belevenissen op de vlucht naar het Franse zuiden in 1940. Verder waren er de toeristische kwis over Frankrijk en twee waarde bonnen van elk 5000 fr. Aftelrijmpjes Alle scholen van Hekelgem, Essene en Teralfene deden mee aan de wedstrijd over streekeigen aftelrijmpjes. Samen met een dertigtal tek sten die, mooi geïllustreerd met allerlei technieken als kollages, knipwerk en pop pen, langsheen de Abdij straat wei'den opgehangen. Op verkiezingsDoraen die dus voor één keer een edukatieve taak kregen. Bij de kollektie enkele nieuwe die aan de andere werden toegevoegd. De hoogste klas van de Hekel gemse gemeenteschool kwam op de proppen met een rijmpje in dialekt, en zulks in vertikale zetting. Al leszins merkwaardig. Een zevental klassen wer den bij deze wedstrijd be kroond en ruim honderd T-shirts uitgereikt met erop het bondsembleem en «Af fligem». Plechtige Opening Op woensdag 31 oktober vooravond van Allerheili gen, was zeer veel volk op gekomen voor de ope ningsplechtigheid. Na een welkomstwoord door de vertegenwoordiger, Laurens van der Schuren, stelde Alfons Van Nieu- wenhove kunstschilder Leo Cleymans voor, een ex pressionistisch kunstschil der met rijk kleurenpalet en merkwaardige landschap pen. Tot het gepland inter view liet de kunstenaar het liever niet komen. Leo Cleymans werd in de bloe men gezet en toegesproken door burgemeester Leo Guns die tot zijn vrienden kring behoort en hem naar Affligem loodste. Waarna hij het Festival officieel voor geopend verklaarde. Festi val dat nog steeds de top prestatie van deze aktieve afdeling is die werkt onder bezielende leiding van trekpaard en duivel-doet-al Laurens van der Schuren omringd door een flinke staf aktieve medewerkers. Nadat de leerlingen van de akademie de avond hadden geopend kwam nu de Sel derklub aan bod met liedjes, melodieën en stukjes van onze zuiderburen. Onder tussen zorgde de firma Margnat voor delicieuse rosé-wijn doch door de op komst van veel meer volk dan verwacht was bijna een nieuw mirakel als op de brui loft van Cana noodzakelijk. Roger van Mol zorgde voor een schitterende diamon tage over de Provence waaruit, maar dat wisten de deelnemers zeker niet op voorhand, zou worden ge put voor een aantal vragen van de kwis «Een koning te rijk in Zuid-Frankrijk». Uit eraard waren er ook een paar andere vragen bij als bvb. de vraag met welke Franse gemeente Essene verbroederd is. Iets dat men dagelijks op Essense weg wijzers kan lezen. Waar «Saint-Guillem-le-Désert» werd verwacht, een ge meente op een 25 km van Montpellier uit de tijd van «Charlemagne» en merk waardig intakt gebleven met daarbij overblijfselen uit de tijd van de Kruisvaarten, kwamen er zowat van alles uit de bus. Blijkbaar meer «dessert» dan «désert», meer «nagerecht» dan «woestijn». Öok op de vraag naar de auteur van «lettres de mon moulin» scheen Alphonse Daudet gevloerd te zijn door Jacques Godet, de man van de «Tour de France». Een dertigtal goede ant woorden kwamen nochtans uit de bus zodat moest wor den geloot. Een muzikant van de Selderklub, Van den Broeck uit de zeer muzikale familie van Teralfene, kreeg dan de waardebon van 5000 fr. Tot in de kleine uurtjes ging deze opening van het festi val dan door. Allerheiligen zelf Vanzelfsprekend ging het er nu heel wat minder luidruch tig aan toe. Er was de door lopende boeken- en platen beurs en het kosteloos wijnproeven in de wijnkel der. Muzikale animatie werd er verzorgd door F. Verhas selt. Allerzielen Yvonne Waegemans, al hoewel ietwat schooljufach tig, wist de kinderen bij haar vertellen over het onststaan van haar sprookjes te boeien en te doen luisteren. Ook ze aktief erbij te betrek ken wat zeker niet haar minste verdienste was. Bij het voorlezen van een van haar eigen sprookjes hin gen de kinderen letterlijk aan haar lippen. Fa Plinke zorgde hierbij voor pas sende illustraties. Zo maakte hij o.m. van een foto Europavink in feest Verschillende gewestkampioenen werden te Baardegem bi) e#* gewestfeest georganiseerd door «De Europavink» gevierd. aPp een optocht met de Fanfare St.-Cecilia Meldert en een receptie^0 de parochiale zaal werden volgende kampioenen gehuldigd: Assen Minner, - De Backer, Europavink, Baardegem Frans Mannaert, Dendervink, Dendermonde Freddy Merckx, Europavink, Baardegem Promotie Willy De Boeck, Lustige Vinkeniers, Aalst Hektor Callebaut, Brouwersvink, Wieze Willy Merckx, Kapellevink, Gijzegem Koning Minner-De Backer, Europavink, Baardegem Frans Mannaert, Dendervink, Dendermonde Freddy Merckx, Europavink, Baardegem Aantal kerkgangers In Baardegem zoals trouwens in heel de dekenij Aalst werd telling gehouden van het aantal misgangers. In Baardegem wartli in het week-end van 21 oktober 756 aanwezigen waarvan 663 de parochie zelf en 93 van andere parochies. In 1974 waren er 71 aanwezigen en in 1977 805 Spullenhulp dankt hierbij alle mensen die zo flink meewerkten de laatste ophaalaktie. j(tu: Hoop in de Toekomst Voor het eerst komt deze dinamische groep met twee produktie per seizoen. Dit om aan te sluiten bij de werking van het 0CAT oil «Overlegcentrale voor Aalsterse toneel». Als tweede stuk kon eind februari «De Cycloon» van Sumerset Maugham, een psycto logisch drama van een auteur op wereldniveau. Maar eerst kon nu deze dagen «Oscar», een lachsukses met probleemloos amtr sement. De regie is van Erik Decorte die in een verhaal vol misverstandi de verkeerde personages voortdurend de verkeerde deur la instappen. Spelers zijn Geert De Clerck, Berry De Pauw, Maris Jeanne De Ridder, Roger De Rop, Roos Moens, Lisette Puttfr man, Luc Schoonjns, Linda Van den Broeck, Paul Van Rossenfl Wilfried Blindeman. Gespeeld wordt op vrijdag 9, zaterdag 10, zondag 11woensdai 14vrijdag 16 en zaterdag 17 november, telkens te 20 uur in de a «Ons Huis», Hoogstraat. Voor kaarten kan U terecht bij de leder van de groep; voor reservatie bij Maria De Bie-Spinoy, Hoogstraf I' 25. Tel. 052-35.72.96. (10fr.) Plechtige Kommunie Op dinsdag 20 november in de Parochiezaal georganiseerd dom de KVLV vergadering voor ouders van de eerstvolgende plechtige kommunikanten. Begin te 20 uur. van de heer De Witte een prachtige tekening waarbij Patsjoeleke in de poort kwam te staan. Na de prijsuitreiking van de wedstrijd over de aftelrijmp jes kwamen toeristische diareeksen aan bod: «Alge rije door Roger Phillips, het onvolprezen Rothenburg ob der Tauber, middeleeuws tot en met door Hubert Strobbe, Roger van Mol et «De Provence» maar nu in betere omstandigheden en een oproepswerk over de Hekelgemse «Kluis» met mooie winterzichten, een reportage over de Kluizen- kermis en een bezoek aan het atelier van Frits en Mo- niek Kiekens die de brand- glasramen realiseerden. St.-Maartenfeest Verleden zaterdag werd voor de kleineren een ware hoogdag. De Sint kwam met Pipo de Clown en niet min der dan 5 Zwarte Pieten. Eerst konden de kinderen zich uitleven in een soort free-podium doch dan kwam elk afzonderlijk tot bij St.-Maarten en werd er, eventueel door de ouders in de oren van de Sint gebla zen, de levieten gelezen. De opkomst was machtig. Ook de ouderen werden niet vergeten en de Heilige Man trok dan met Piet naar het Rusthuis te Hekelgem waar ieder bewoner bewo ner even werd verwend. Pipo de Clown toonde zich ook hier een fratsenmaker van formaat. Het Gezelschapsfeest Onder het motto «Waar kunnen we nog beter zijn» startte dan het gezel schapsfeest naar een ei gen, volksverbonden formu le. Alfons Marttin stelde er zijn «Jaarkronike 1979» in dia's voor en de onovertroffen Al fonso di Fossolo vertelde over zijn vlucht in 1940 naar Zuid-Frankrijk, de «memo rabele meidagen». Koning Avilo IV en koningin Avila IV moesten worden gekozen na enkele eigen aardige proeven. «Affli gem» moest worden ge dronken uiteen «tutterfles», vlaai gegeten doch gevoe derd door de partner en mannen dienden hun han digheid te tonen bij het aan doen van kinderluiers. Uit eindelijk velde de jury haar verdikt: De titel Koning Avilo IV ging naargewezen voor zitter van de oudervereni ging der scouts Marcel De Greve er* de koninginnecel naar raadslid mevrouw Nevens-Arijs. Deze dame klopte er verre van nevens want bij de tombola zij de tweede waardebon van 5000 fr. in de wacht. Eerst had echter nog de in vestituur van het konings paar plaatsgehad met kos tumering, brief, een merk waardige speech door de koning en een gelegen heidslied op de melodie «ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan», pas send door het orkestje be geleid. Nadat St.-Maarten zowat al les had uitgedeeld kwam hij zelf aan de beurt. Het was inderdaad de 25e maal dat Jan Schoonjans St.- Maarten -Speelde» en hier voor werd hij door alle moe ders bedankt voor de pret die hij hun spruiten had be zorgd. Ook een foto-album kwam erbij te pas. Pol van Gucht speelde daarna ten dans. En de Markt Vóór een paar jaar eerder bescheiden gestart werd het verleden jaar een reuze-sukses. Sukses dat dit jaar niet kon worden her haald door het barslecht weder in de late namiddag. Toch waren nog heelwat kramers en standwerkers opgekomen en was er heel veel belangstelling. Ook in de wijnkelder bij regenvla gen vooral. Ook kinderen stelden er tentoon en Frans Vijverman speelde er met de scouts lustig op los terwijl volksdansen werden uitge voerd. Alfonso toonde zich een flink standwerker bij de verkoop ten voordele van de VTB-afdeling en vooral met zijn nijptang waarmede de vrouw haar echtgenoot» bij de toog in de neus kon knijpen en hem zo naar huis sleuren had veel bijval. Globaal gezien een mee- Men kon er van alles en nog wat kopen. (Enk) valler over heel de lijn. Wel vreest organisator van der Schuren te kun nen vervallen in verstar ring, in een stereotiepe bedoenmn, eigen aan fes tiviteiten die jaren mee gaan. Samen met zijn medewer kers wordt dan ook ijverig uitgekeken naar vernieu wing in het borduren op het zelfde stramien. Ook voelt hij zich eniger mate beperkt door de te kleine ruimte. Daartegen over staat dan het werke lijk uniek kader van de abdij die zeker een intrin siek element van het suk ses is. lp zijn geheel een presta tie die er mag zijn en die in de hele omgeving burger recht heeft weten te ver werven. Een bewijs van het dina- misme en de werkkracht van de hele afdeling. ondanks het bar slecht weer toch nog heel wat kopers op de 4* antiekmarkt (Erik) In de Vrije Gesubsidieerde Kleuter- en Meisjesschool te Meldert had verleden zondag een Kindermarkt plaats. Markten zijn «in» en op het zelfde ogenblik had een uitgebreide prondelmarkt plaats aan de abdij Affligem in het kader van het negende Allerheiligenfestival van V.T.B.-V.A.B. Er was ook gelegenheid tot het smullen van enkele smakelijke koffiekoeken in de turnzaal want ook de mensen «spijzen» om zo de kas te «spijzen» is aan de orde van de daq. Ook te Meldert waar de laatste tijd kon worden gegeten, buiten de Ceciliavieringen en de soupers van de spaarkas sen, in het Parochiecentrum ten voordele van de scouts, op Nievel voor de Rochus- vrienden en de Vlaamse Klub en nu op 17 en 18 no vember in de gemeentelijke Jongensschool. Binst men nu in de zustersschool druk doende was had in de zaal Constant Van den Broeck een mosselsouper ten voordele van voetbalklub «Eendracht Meldert» plaats en even verder was er de Ceciliamaaltijd van de ko ninklijke fanfare St.-Cecilia. Met het weder had men het allerminst getroffen doch gelukkig kon alles in klas- onze kinderen op hun'weg sen en in de turnzaal door- naai" en van de school be gaan zodat daarvan weinig loeren, hinder werd ondervonden. Meldert kende trouwens op Kinderen verkochten er al- dat stuk reeds veel te veel lerlei voorwerpen, vruchten ongevallen met tragische af- van eigen kreativiteit en loop, alle nog vers in ons verbeelding, en ook wat af- geheugen, dankertjes van links en L.H. rechts. Alles om het moge lijk te maken de schoolbus, die voor enkele maanden zoveel stof deed opwaaien, verder te kunnen laten rij den voor de Meldertse jeugd. Velen vinden het misschien overdreven dat kinderen die toch niet zo ver van de school wonen moe ten worden opgehaald en gemakzucht wordt aange kweekt. Schoolophaal- dienst is echter geëvolu eerd tot een must en verder zijn er door de voortdurende lit kinderen «an de Zustersschool ran Meldert probeerden hun eerkoopskwolitelten uit (Erik) dieook

De Voorpost | 1979 | | pagina 18