film „week EEN HEEL TROUW VROUWTJE... ONGEVEER 'T PONTVEER Jacht is open The Passage Kulturele nieuwtjes schenken het linnen doek Films in 't Fabrieksken HET LINNEN DOEK 24 - 9-11-1979 - De Voorpost Deze week terug bijna in alle zalen een nieuwe film. Doch de aangekondigde film verleden week zoals «Alien» en «Hair» staan nog niet op het programma. In ruil voor deze laatste musical staat een andere musical op het programma in zaal Palace, namelijk een prent die reeds dateert uit 1974 en zijn beste tijd dan ook heeft gekend. Bewuste periode was toen gekenmerkt door de zogenaamde Jezusbeweging in de film. Daar het budget van deze musi- Voor ons was deze film een cal volgens Hollywood normen filmshow met een publicitaire nogal aan de lage kant lag voor wansmaak, waar je voor je geld deze rockmusical werd door een atletische en dynamische regisseur Norman Jewison ook Judas krijgt en een passieve en gekend van «Fiddler on the slecht zingende Kristus, apos- roof» een beroep gedaan op telen zonder gelaat en één heel minder bekende akteurs on- mooie song «I don't know how der andere Ted Neeley als Kris- to love Him» en verder zwijgen tus, Carl Anderson als Judas en we over deze produktie. Yvonne Elliman als Maria Mag- Als film van de week hebben we dalena. De opnamen voor de voor u uitgekozen: The Pas film duurden 14 weken en het sage (De Doortocht) van regis- resultaat is een ridikule en ver- seur J. Lee Thompson, niet de velende film geweest. De film eerste de beste regisseur onder bestaat uit een opeenvolging andere gekend van «Guns of van songs en er zijn geen ge- Navarone», «Taras Bulba», sproken dialogen. De zwarte «Macken's Gold» en nog vele Judas en de hippie-Herodes andere. De Doortocht is een komen regelrecht uit Broad- spannende avonturenfilm way. De vraag is of er tussen welke zich afspeelt in een deze willekeurige dekors en mooie Pyreneeënstreek gedu- kostumes ook nog een reli- rende de Tweede Wereldoor- gieuze dimensie te vinden is. log. Een Baskische herder aan vaardt tegen een belangrijke geldsom een Duits geleerde die gevlucht is voor het nazisme, te begeleiden door de ijskoude berghellingen waar zich een doorgang bevindt, die het be zette Frankrijk verbindt met Spanje. Twee Franse verzets lieden Renoudot en Perea komen aan de Baskische herder (Anthony Quinn) een voorstel doen in ruil voor een grote geldsom zal hij ais gids optreden voor de geleerde John Bergson die de vlucht heeft ge nomen uit nazistisch Duitsland. Wat aan de Bask niet verteld wordt is dat de vrouw en de kinderen de professor ook zul len vergezellen. De vrouw is ziek en noch zij, noch de kinde ren zijn gewoon aan de koude van de streek. De vlucht ver loopt dan ook zeer moeilijk en er duiken tal van gevaren op. Zij worden achtervolgd door een brutale en sadistische SS- officier Gunter von Berkow «Malcolm McDowell). Zijn doorzettingsvermogen en zijn wreedheid kennen geen gren zen. Daar het om een spannende avonturenfilm gaat zou het niet fair zijn van onzentwege moest ik u meer over het scenario ver tellen. J. Lee Thompson heeft van dit oorlogsdrama een mooie avonturenfilm gemaakt, gesteund door een fantastisch mooie fotografie in de woeste Pyreneeën. Hij onderlijnt het doorzettingsvermogen van de Bask, die aanvankelijk de tocht aanvaardt voor het geld, maar die geplaatst tegenover de on menselijke SS-officier alles in het werk zal stellen om de vluchtelingen veilig naar Spanje onder te brengen. Meer dan eens staan de geleerde en zijn gezin op het punt om alles op te geven, niet gewoon aan de grote koude en het gebergte. «The Passage» toont ons ech ter meer dan een avontuur. Het verhaal toont ons ook de ver houding tussen enkele mensen die verplicht zijn hun zwakke krachten samen te voegen en te strijden om te overleven en dit tegen de niets ontziende macht van kapitein von Berkow. Deze SS-kapitein meesterlijk ver tolkt domineert letterlijk de bezetting. Spijtig dat de regis seur het nodig heeft geoordeeld er de laatste sekwentie bij te voegen waar von Berkow een sneeuwlawine veroorz; door een schietpartij zwaargewond hieruit komt, w< hem echter niet belet zijn pli uit te voeren. In de rol van gids vinden wij Anthony Quii en in die van de Duitse geleerc James Mason. Een sterk vej ouderde Patricia Neil (wat wi het lang geleden dat we die m zagen) beeldt de echtgem van voornoemde uit en Chris topher Lee is de zigeunerchef Michael Lonsdale en Mara Bozuffi zijn de twee Franse vei zetslieden, waarbij eerstge noemde door von Berkoi zwaar wordt gefolterd en d schuilplaats van de vluchtelin gen zal verraden. Hiermed heeft Thompson ook wille aantonen dat men moeilijk ee steen kan werpen naar mense die onder de onmetelijke folte ringen waarvan de SS hi geheim bezat inlichtingen: (3! geven aan de vijand. Nieman weet tot waar het menselijk ui houdingsvermogen gaat. Een film die door velen zal woeien den gewaardeerd. Te zien in zaal 1 (grote zaal) van hpn Feestpaleis in de Vlaanderei iel straat. jeze Jacques en Franqois wijken uit voor Leonce, de plaatselijke agent (Rik) Het Westvlaams teater Antigone heeft op Allerzielen gezorgd voor een verrassend prettige toneelavond. Niet minder dan 380 bezoekers (en dat is voor Lede bijzonder veel!) vulden de Volkskring om te kunnen meegenieten van de opvoering van een ««Heel trouw vrouwtjeongeveer». Een toneelspel van Jacques Bernard. De organisatie van het avondje-uit was in ^nden van de Kulturele vereniging «De Rank» Lede en mag a|s bijzonder geslaagd worden beschouw! Van bij de aanvang tot het einde toe, kon men genieten van het professioneel spel op de planken. Er werd gelachen, geschaterdmaar op som mige momenten was de aandacht intens en de spanning te snijden! Direkteur Bert Wildeman gaf voor het begin enige toelichting omtrent het gezelschap, dat aan haar 24" speeljaar toe is. Gedurende vier jaar zorgen 2b beroepsmensen voor een dege lijk teater-volksopleiding. Vorig gebeuren van de avond spe ciaal aangeboden aan mevrouw D'Haese, moeaer van de Leedse Lien Smolders, die één van de hoofdrollen op zich had genomen. Even de inhoud in een notedop: seizoen verzorgde het gezel- Jacques, een teater- schap 223 voorstellingen. De dekorateur, wacht zenuwachtig belangstelling stijgt echter: dit op zijn minnares. Uiteindelijk jaar werd de 232® voorstelling komt Nicole dan toch opdagen, reeds geboektTot slot van Er volgen wat woorden, tot hij deze inleiding, werd het toneel- de ware reden van haar laatko- men hoort: «haar» man achter volgt haar! Plots wordt er ge beld. Paniek! Nicole verdwijnt in de badkamer. Gelukkig was het maar de werkster, die haar poesje zocht.Opluchting. Maar er wordt weer gebeld! Nu verschijnt Frangois, een oude schoolmakker van Jacques. Toen ze nog met de knikkers speelden, beloofden ze elkan der alles te delen, zelfs hun vrouwHet duurt wel enige tijd voor de realiteit tot beide jeugdvrienden doordringt. Tenslotte blijkt de schijnbaar ontrouwe Nicole trouw te blij ven aan haar ideaal: haar «echte» man, Michel, Frangois en Jacques bleken ineens maar twee «passies» te zijn geweest, die echter niet opgegeven wor den. Het trio wordt aangevuld door de eerste, enige en ware man Een heel trouw vrouwtje is het portret van een moderne vrouw, vrij en trouw, of tochongeveer. Over de opvoering kunnen we niets anders dan een loftrompet laten schallen. Zoals reeds ge zegd kon men een hele ayond genieten! De voorstelling viel wel «kort» uit, ze eindigde reeds om halfelf, maar de tijd was meer dan optimaal ge bruikt. De Nederlandse verta ling van Dré Van Daele was kor- rekt en vlot. De spelers bewo gen zich, zeer zeker van hun rol, als het ware in het vel van de uitgebeelde persoon over het podium. Niet één fout werd opgemerkt, het geheel werd vlot en aktief gespeeld. Vanuit de zaal meenden we veranderd te zijn in een vlieg, die de reali teit in een minnaars-flat mee maakt. Piet Balfoort (Jacques), Aria Theys (Nicole) en Oswald Maes (Frangois) bleven bijna gans de tijd op de planken. Toch leken ze afwisselend ge spannen, bang, onzeker, blij, verrast of zenuwachtig, al naargelang hun rol dat eiste. En zeker zoals «echte» minnaars (die ieder ogenblik kunnen be trapt worden) werd rekening gehouden met een belletje, dat zo voor de nodige spanning kan zorgen. Dit neemt niet weg dat Lien Smolders (madame La- cueillette, de huishoudster) en Dré Vandaele (Léonce Lacueil- lette, de politieman) een even grote inspanning deden, wat zeker ten goede komt aan de gehele uitvoering. Het geheel mag zelfs aanzien worden als een lukken-door-enorme- sa menwerking. Bijzonder lach wekkend was de verschijning van La Fleur, een «verkeerde» die een zeer speciale zangkar- rière opbouwi. Zijn imitatie was enorm goed en lachwekkend. Proficiat Kristiaan Lagast, door uw optreden is er een boel ge schaterd. Om een dergelijk moeilijke rol glansrijk te vervul len, moet men meer dan akteur zijn. Het is nodig in het vel van de uitgebeelde persoon te krui pen om dergelijk hoog peil te kunnen bereiken. Eveneens onze gemeende felicitaties voor de regisseur Marcel De Stoop en zijn*assistent Johan Bral. Toch mogen we niet nalaten mede te delen dat heel wat mensen achter de schermen een eveneens zeer te waarderen taak hebben volbracht, die mee het sukses bepaalde. Wij kun nen er maar enkele noemen: Leo Verlinden ontwierp het de- kor, dat uitgevoerd werd door het WTAK-atelier (Westvlaams Teater Antigone Kortrijk). Van het begin tot het einde speelde het gebeuren zich af in een één- kamerflat van de minnaar: een klein salonnetje, een tekentafel en een heus hemelbed. De overheersende kleur bleek een modetint: lichtpaars of -blauw. Dit eenvoudige element en de prima belichting (met dim mer!!!) verzorgd door Irena Cuyle, Frans Denturck, Johan Vermaut en Romain Maes zorgden mee voor een prach tige opvoering, waarvoor geen lofwoorden bestaan. R.D.V. Een enigszins bizarre benaming voor de pas ontstane kuituurvereniging in onze Keizerlijke Stede. De vzw. «'t Ponteveer» gevestigd Pontstraat 7 (St.- Jozefskollege), stelt zich tot doel het organiseren van kulturele manifestaties. Enig politiek streefdoel is haar statutair niet toegelaten. Hg vereniging werd opge- veer mensen overbrengt richt te Aalst op 19 septem- van de ene naar de andere ber jl. en haar statuten ver- oever, hier kuituur wordt schenen in het staatsblad overgedragen van de ene van 25 oktober. zijde van de «Pontstraat» De benaming «Ponteveer» (de kant van de humaniora) noopt ons wel tot énig gis- naar de andere zijde (die sen. Dat «Pont» erin voor komt schijnt nogal normaal vermits het Kollege in de Pontstraat, de straat naar het «pont» over de Dender <3e toenmalige brug lag bij het «eiland Chipka»). Ver van het basisonderwijs). Maar wat zit er in een naarri? «'t Ponteveer» is een orga nisatie die initiatieven van leraars en leerlingen op kul- tureel gebied stimuleert en mits «veer» zo ongeveer koördineert. Uiteraard in het hetzelfde betekent als pont St.-Jozefskollege zelf maar kan het op een woordspele- dan wel duidelijk met de be- rij duiden. Anderen zegden doeling naar buiten te tre- ons dat zoals men met een den. De vereniging staat 't Fabrieksken in de Burchtstraat te Aalst maakte ons hun filmprogramma voor dit seizoen over: zondag 11 november: «Lenny» (Bob Fosse USA) zondag 25 november: Anna y los lobos (Carlos Saura - Spanje) zondag 9 december: The Brig (A.J. Mekas USA) zondag 23 december: The man who fell to earth (N. Roeg USA) zondag 6 januari 1980: Lancelot du lac (R. Bresson - Frankrijk) zondag 20 januari 1980: Providence (Alain Resnais Frankrijk) zondag 3 februari 1980: Tijdens de zomer (E. Olmi - Italië) zondag 17 februari: The war game (P. Watkins G.B.) Telkens om 20u30 in CSV 't Fabrieksken, Burchtstraat nr. 20 te Aalst. De inkom bedraagt 50 fr. open voor iedereen en dus is het eigenlijk geen school organisatie alhoewel rekru- teringsveld en aktiviteit uit eraard meest in het Kollege zelf zullen liggen. Daar het Kollege in kort tijd is uitgegroeid tot een zeer grote school (met bvb. 870 humaniorastudenten) drong koördinatie van de verschillende aktiviteiten zich op. Nu vooral met het vooruitzicht van de rationa lisatie ('82 of '83) werd het noodzakelijk een eigen, on afhankelijk organisme te kreëren. Momenteel is het nog wel een zoeken om de juiste draai te vinden. Vooral het vinden van de noodzake lijke fondsen die een effi ciënt beheer moeten moge lijk maken is reeds een heel probleem. Beheerders van de vzw zijn voorzitter leraar Louis Van der Paal (ook muzikant, spinet), Nieuwerkerken, ondervoorzitter lerares Mer- leen Van den Noortgate uit Ninove, sekretaris leraar Fons De Koninck uit Mel- dert, penningmeester leraar Désiré Mannaert uit Wolver- tem en directeur pater Wil- fried Heyvaert S.J., Aalst. De vzw «'t Ponteveer» werd reeds door de Erkennings kommissie van de Kuituur- raad als volwaardig lid aanvaard. De definitieve start van de vereniging is voorzien voor volgend schooljaar. Toch zijn, in afwachting, reeds nu een aantal aktivi teiten gepland. Zo vandaag vrijdag 9 no vember te 20 u. een klein- kuristavond met Miel Cools. In het tweede tri mester een poëzie-avond en in het derde een muziek avond. Verder zijn er be zoeken aan teaters en an dere kulturele manifestaties waarvoorbelangstelling kan worden opgebracht. In het tweede trimester wordt daarenboven ook ge start met een drietal hobby-klubs als fotografie, boetseren en tekenen schilderen. Ook de viering in 1981 van de herstichting van het Je- zuïëtenkollege 150 jaar ge leden wordt reeds nu voor bereid. Hierover later heel wat meer détails. De Kultuurraad, door het Aalsterse stadsbestuur aangezocht om een regle ment en voorstel van verde ling van de subsidies aan de aangesloten verenigingen op te maken, plant voor het volgend jaar een drietal boeiende algemene verga deringen waarop alle ver enigingen worden uitgeno digd. Gestart wordt, waarschijn lijk in maart, onder het motto «Ken uw Stad», met een bezoek aan ons kultureel patrimonium in het centrum van de stad. Dit onder lei ding van bevoegde gidsen. Belfort, oud-gasthuis, be gijnhof, St.-Maartenskerk en uiteraard ook het Kultu reel Centrum zullen worden bezocht. Daarna volgt dan hopelijk een gezellig onder onsje bij een tas koffie en een toetje. Na Pasen volgt dan een studiedag waar verschil lende problemen kunnen worden besproken als bvb. het Kultureel Centrum. Welke beheersvorm krijgt het? Wat is zijn juiste be stemming? Welke zijn de uiteindelijke mogelijkhe den? Welk is het profiel van de man die er aan de touw tjes zal trekken? Is er naast het groots Cen trum in de stad zelf nog plaats voor kleinschalige realisaties of transformaties in groepen gelijkaardige deelgemeenten? Ook kan worden nagegaan welke inbreng de Kuituur- raad kan hebben door ad viesverlening inzake bvb. betoelaging, milieubeleid, niet als verweer doch als positief element, stadsher- waardering, enz. Gedacht wordt ook aan het organiseren van een Kultu rele «Week». In Herdersem is er momen teel een organisatorisch probleem. De afgevaar digde van Herdersem, de heer De Smedt, gaf zijn ont slag doch een vervanger werd, niettegenstaande de Herdersemmese aangeslo ten verenigingen reeds in vergadering werden sa mengeroepen, nog niet ge vonden. Het bestuur van de Kultuurraad wil nog een in spanning doen opdat ook Herdersem weer zijn afge vaardigde in het bestuur zou hebben. LH en wijnen schenken. Tel kens kan er geproefd wor den, en daarom wordt elk verzocht een wijnglas mee te willen brengen. Ook pa pier en pen kunnen nuttig zijn. De inkom is qratis. De avond gaat door in een lo kaal van 't Kapelleken (Meu- leschetterstraat, Aalst) om 20 uur. Ingang en parking speelplaats Sint- Maarteninstituut. (P-d.) Spoedig zullen de einde jaarsfeesten er zijn en hier en daar wordt dan wel eens wat meer wijn geserveerd dan op de doordeweekse tafel De verbruikersklub van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen richt op donderdag 15 november een informatieve avond in over «wijnen schenken». Wie precies wil weten hoe wijn best aangekocht, bew aard en geschonken wordt, is hierop welkom Begrip pen zoals -Chateau». «Cru», «Appelation contro- lée» zullen uitgelegd worden De uiteenzetting wordt gegeven door mw. Dierick uit Sinaai-Waas. Ze handelt over wijnen in 't al gemeen, wijnen voorstellen Momenteel is de jacht open op volgende dieren: tot 30 november: hert, reebok, reegeit en jongen en damhert tot 31 december: hinde en hertekalfje, haas, pa trijs, konijn, in 'topenveld, fazanten, jacht met de loophond. damhinde en damhertekalf tot 15 december: merel en kievit tot 31 januari: moeflon, fazanthaan. houtsnip, wilde eend, meerkoet, waterhoen, smietn, winterta ling," goudplevier, snippen (uitgezonderd bokje en poelsnip), grauwe gans, kolgans (tussen zonsop gang en 10 uur voormiddag) kok- en zilvermeeuw. tot 31 mei: loopjacht. Jacht met vuurwapens toegelaten het hele jaar op konijn in bossen, in duinen, in teenbossen, in brem- vlakten, in heiden, houtkanten, struikgewas en op de loer. Eveneens op de houtduif en het wild zwijn en op de zwarte kraai, kauw, gaai, ekster, vos, verwilderde kat, bunzing, hermelijn en wezel Is verboden de jacht op spitshert, hert met 4. 6 of 8 «enden», lijster, schotse- en sneeuwhoen, korhoen- der en kwartel, eekhoorn, otter, wilde kat, zeehond, bonte kraai, das, roek, marter ander dan voornoemd waterwild. Ook jacht met de hazewindhond. Cinema Feestpaleis ZAAL 2 Hier loopt een film van het «lichtere genre» ««De dokte- res krijgt strepen». Een dokteres gaat werken in het militair hospitaal te Rome, waar ze het zwaar te verduren krijgt met alle rekruten die allerlei verhaaltjes verzinnen om zich te laten afkeuren voor de dienst. Op een d?g verschijnt de vermaarde play-boy Gianluca Capretti. Hij is er zeker van dat hij zal afgekeurd worden omdat hij kennissen heeft op de beste plaatsjes. Eva is echter onvermurwbaar, en ze vindt dat hij méér dan ge schikt is om soldaat te worden. Hij zint op wraak ten overstaan van Eva. Na allerlei seksuele en andere avonturen belandt Eva in een kontingent waar zij een onderzoek moet verrichten naar het seksuele gedrag van enkele legeronder delen. Dit kontingent is ondergebracht in een oude boerde rij, en daar vindt zij ook Gianluca terug ZAAL 3 In deze onlangs geopende zaal loopt de Franse prent «<A nous deux» van Claude Lelouch nog een weekje verder. Cinema Palace BENEDENZAAL In deze zaal wordt het Posseidonavontuur nog eens over gedaan en vanuit een andere hoek bekeken. «Beyond the Poseidon adventure» Het laatste geheim van Poseidon verhaalt ons hoe na het tragisch kapseizen van de «Posei- don» het wrak ontdèkt wordt door een vrachtschip. De E opvarenden van deze boot besluiten de eventuele opvaren-H den te redden. Eveneens echter is er een yacht dat alsH tweede getuige van het ongeval op de plaats van de ramp aankomt. De eigenaar van het yacht, een dokter en zijn bemanning, besluiten hetzelfde te doen. De gelegenheidsredders slagen erin tot het binnenste van de romp door te dringen en daar, ondanks het konstante gevaar van explosies en instortingen, enkele passagiers terug te vinden. Als een definitieve ramp uiteindelijk onvermijdelijk lijkt, breekt er een konflikt uit tussen de twee teams. Tijdens dit konflikt ontpopt de man die zich 'dokter' noemt als iemand die in werkelijkheid meer waarde hecht aan de kostbare lading dan aan het redden van mensenlevens. Beide teams vinden een uitweg, maar de groep van de 'dokter' blijft nog op de romp om de gestolen lading te verzamelen en zal daar het slachtoffer worden van de eks- plosie die de Poseidon definitief naar de diepte sleurt. Eni daarmee hebben de goeden nogmaals gewonnen! STUDIO Hier wordt de wereldvermaarde musicalversie van het pas sieverhaal «Jesus Christ Superstar» hernomen Het dra matische onderwerp van het gegeven wordt in deze film vrolijk, hedendaags, zonder toegevingen, vol gloed en warmte vertolkt. Even enkele fragmenten uit deze merkwaardige film in herinnering brengen: Judas is een zwarte. Maria Magdalena is een Euro- Aziatische. De Apostel Johannes danst de rock in jeans. Herodes met zijn gekleurd brilletje en zijn bende travesties ligt aan een groenblauw zwembad te luieren. De Romeinse, strijdwagens zijn pantsers geworden. Vóór de tempel ver koopt men mitrailleurs, schrijfmachines, postkaarten en zelfs dollars. Het laatste avondmaal is een picnic. Het Grote Sanhedrin is een stalen steiger. «Jesus Christ Superstar» is op de eerste plaats een stem in de woestijn, dan een lied, en dan dansen. Want, het leven is een feest. Jesus zelf heeft het zó gewild. Voor wie deze film nog niet gezien heeft: «Je moet niet gelovig zijn om in die film te geloven». S.X

De Voorpost | 1979 | | pagina 24