eest der «Vier gekroonden» in crisisstemming pik! HOE LANG MOETEN WE NOG OOGKLEPPEN DRAGEN? CASSIMIR DE LEENHEER HONORAIR BEHEERDER luwnijverheid heeft sombere vooruitzichten len I ai iden zaterdag ging te Aalst voor de zoveelste maal het kei rt der Vier Gekroonden» door. Een oude traditie die terug- len ttot de tijd van gilden en ambachten in de Middeleeuwen ha I ermee in ere gehouden. In de Brusselse St- ielskatedraal hangt inderdaad een vierluik van een onbe- I meester dat vier «gekroonden» die te maken hebben, met te< duw, voorstelt: een metselaar, een schrijnwerker, een nbfen zinkbewerker en een beeldhouwer. De Syndikale Ka der Verenigde aannemers in de bouwnijverheid uit het arrondissement Aalst onder voorzitterschap van Marcel Jfcman had dan ook een uitgebreid programma opgesteld 1V( ikademische zitting in de feestzaal van het stadhuis met Iking van eretekens aan verdienstelijke werkgevers en I nemers, een receptie, een plechtige Mis in de dekanale lartinuskerk, een feestbanket in de Salons Carlton en tot in gezellig samenzijn geanimeerd door de Lou Nielsen lke de bestuurstafel hadden sgenomen naast voorzitter ■man, de schepenen Jan eve van Openbare Werken 'Ruimtelijke Ordening, Gas- Yan den Eede van Finan- raadslid Jean Van Lae- zelf in de bouwnijver- stadssekretaris Christina .-Jms, R. De Bruychere, 'R ikt-direkteur-generaal van ociale Samenwerking, G. ns leeckere, adviseur bij het ^sterie van het Vlaamse est belast met de bouw- imatiek en J. Coteur, di- idiur bij de Belgische Lands- ef I der Bouwbedrijven en iar ibare Werken. ;tkonomische krisis qe zitter Marcel Daeleman ïe erop dat de bouwnijver- idi het best de ekonomische i 5 wist op te vangen doch ib, rel ernstig in het gedrang uitreiking van de eretekens, zo aan werknemers als aan werk gevers, beklemtoont de heer Daeleman het feit dat beiden vaste waarden hebben te behar tigen: totale inzet met stipte en nauwkeurige uitvoering van de opdrachten, trouw aan de firma gebonden door wederzijds be grip, respekt en vertrouwen en vooral de samenwerking tus sen werkgever en werknemer, nu zeker in deze troebele tijd. Deze samenwerking stimuleert tot aanpassing, diversifikatie, modernisatie en verdere ont wikkeling en tot verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Eretekens van de Alteid, 2* klasse Richaer De Laeter, Geraards- bergen Benoit De Paepe, Geraardsber- gen Romain Herregodts, Geraards- Herman Fer on, Haaltert André Rondeaux, Wilrijk Gilbert Van Damme, Steen huize - wijnhuize Roger Van der Casseyen, Ge- raardsbergen Leon Van Impe, Ha altert Theofiel Wese, Geraardsber- _gen Werknemers Valère Deurbroeck, Geraards- bergen Roger Van Eesebeek, Ge- raardsbergen Marcel Cools, Geraardsbergen Petrus Meesman, Dr. Goffaert- straat 54 Aalst Frederik Van Rossem, Markt- weg 13 Aalst Louis Temmerman, Kouter- straat 13 Erondegem Zilveren Palmen der Kroon orde Marcel Lemmens, Rammel straat 74 Lede Jozef Van Laethem, Dender- windeke Bijzondere eretekens der Be roepsvereniging 2e klasse: Gustaaf De Bruecker, St.- Appoloniastraat'7 Erpe-Mere 1e klasse: Jan Blondeel, Oude Helweg 10 Lede Albert De Clippel, Herzele Albert De Pauw, Dries 24 Oor- Het leven van de werkgever wordt met de dag moeilijker. Elke dag wordt hij met nieuwe problemen gekonfronteerd, problemen die om een oplos sing schreeuwen waarbij de administratieve rompslomp dan vaak remmend optreedt. Hier treedt het sociaal sekreta- riaat ontlastend voor de onder- nemingshoofden op. Staande werden dan het Bel gisch Volkslied en De Vlaamse Leeuw aanhoord waarna een gezellige receptie volgde. Crits van Bouwbedrijf Oude naarde, Jean-Marie De Bruyn, voorzitter Rechtbank van Koophandel, Walter Anseeuw van de RVA Aalst, Roger Van Nuffel, hoofdingenieur - direk- teur, Regie der Gebouwen, Maurice Van Parijs, hoofdarchi- tekt - direkteur Techn. Dienst Oost-Vlaanderen, Amedee As- selman, Federale Immobiliën- vennootschap van het Bouw bedrijf, Armand Jacobs van de Federale Verzekeringen, Kamiel Hayen van de Groep «S», Freddy Thuysbaert van N.C.B. Aalst en Waasland, Louis Van van sociale woningen blijkt vrij stabiel. Overheidsinvesterin gen worden met 20% afge remd wat gepaard gaat met een verlies van 70.000 arbeids plaatsen. Een somber vooruit zicht... Het ganse nijverheidskomplek, ook buiten de bouw, wordt ge konfronteerd met ernstige pro blemen: de rijksfinanciën brokkelen af de sociale zekerheid bereikt weldra de faillietafgrond de fiskale last drukt zwaar op de ondernemingen 'jj cel Daeleman, voorzitter, opende de vergadering. (Erik) Louis De Neef, Heuvel 9 Erem- bodegem Jozef De Vuyst, Zottegem Julien Herregodts, Geraards bergen Jean Van Laethem, Moorsel- baan 343 Aalst Oscar Verdoodt, Iddergem Charles Verleysen, Affligem- dreef 117, Aalst «De Sociale Samenwerking» Adjunkt-direkteur-generaal R. De Bruyckere noemt de «so ciale samenwerking» de be langrijkste patronale groepe ring tussen de sociale organisa ties van de Groep «S». De uitgereikte eretekens simbo- liseren de erkentelijkheid van de natie voor de verdiensten zo op het beroeps- als op het mo rele vlak. Te meer daar ze vaak werden verworven naar uitoe fening van een zwaar en moei lijk beroep. Aldus een lichtend voorbeeld zijnde voor de ko mende generatie. Schepen De Neve aan het woord. (Hugo) Krisis in de Bouwnijverheid Een citaat van Marnix Gijsen in dachtig, «een uitgebreide tafel rede wordt met de eerste heif- dronk weggespoeld, wie het bondig houdt kan iets berei ken» houdt voorzitter Daele man dan op het feestbanket het inderdaad bondig. Naast bo- vengemelden nam een groot aantal prominenten aan dit banket deel. Zo Jan Venster mans van de Nationale Konfe deratie Bouwbedrijf, Simonne Morrels van de Federale Verze keringen, Remy Geerinckx van het Nationaal Verbond Aanne mers - Schrijnwerkers, José De Geest van de Regionale Inter professionele Syndikale Kamer Bouwbedrijf Waasland, Marcel Delens van het Oostvlaams Verbond Wegenbouwers, Pierre Hillaert, van de Gentse Kamer Bouwbedrijf, Marcel De Boxlaer van «Het Bouwbe drijf», Marcel Peynsaert van de Syndikale Kamer Aalst, Viktor Van Hoorde eveneens van deze syndikale kamer samen met Jan Blondeel, Cassimir De Leenheer, Frans Roelandt, Ju lien Herregodts, Jeroom Ver- meiren, Louis De Neef, Erik Mesdaghe, Herman Fermon. Verder Hektor Coppens en Ke tels Patrick van de Kamer, Jo zef Van der Donkt, ACV-Bouw, Omer Nijs Acv-Bouw, Luc De Pauw ABW-Bouw en Luc Van Vaerenbergh ACLVB Bouw. Marcel Daeleman schetst dan de huidige toestand in het bouwbedrijf. De krisis is voel baar zowel in de woningbouw, in niet - woongebouwen als in de burgelijke bouwkunde. Tegenover 1978 is de vraag naar privé-woningbouw met 15% teruggelopen. De bouw onze loonkosten zijn de hoogste van Europa Voorzitter Daeleman vraagt dan of het wel geoorloofd is, in dit perspektief, te geloven dat aan de sociale zekerheid niet mag worden geraakt? met ongehinderd kan door gaan met uitgaven dat er geen loonmatiging mag worden doorgevoerd dat daarbij een verkorte ar beidsduur kan worden gepro grammeerd. Marcel Daeleman wijst erop dat men moet «ogen hebben om te zien». De Syndikale Kamer, zegt hij verder, blijft zich inzet ten voor verder dienstbetoon. Dit jaar ging het vooral over de registratie van de aannemer de erkenningsreglementering, de nieuwe BTW-regeling en de vestigingswetgeving. Ih d De vraag naar woningen (t, bouwgrond, bouwlenin- sv en bouwkosten worden i tg haalbaar en overheidsop- liten worden sterk afge- aantal ondernemingen ver- n in moeilijkheden. Tegen- n i financiële interventies van Li irtje staat, hoe genereus 'estaat Daeleman huiverig, id^oemt ze zelfs «een gevaar zaak» Elke hulp moet im- worden afgenomen van ronde ondernemingen en lastingplichtigen. De illu- staatshulp, kan de som vooruitzichten niet weg- 'Jffin. De huidige situatie jg nt hij «ernstig». ipen Jan De Neve, voor de j 0 inde maal op dit feest uit- d Jdigd, kan nu in zijn prog- minder optimistisch zijn voorheen. In dergelijke pe- i, betoogt hij, is het de taak de overheid te investeren, komt dan niet alleen de UJverschaffing ten goede ir eveneens de overheid als «heer die dan kan profite- "van interessantere prijzen ens de konkurrentiestrijd. J steren dan liefst in klein- ;jn, uiige projekten waaraan ve- jgf kunnen meedoen. Zo ver- mt hij voor Aalst o.m. res- an alies als die van het belfort, hotel Van Langenhove en Keizerlijk Plein, de St.- finuskerk en het aanleggen laijverkeersvrije ruimten als de amfe Markt, woonerven en wandelstraten. Of etfsin de deelgemeenten wer- aan de dorpspleinen als te '(legem en Nieuwerkerken. faal projekten waarbij veel ■gelegenheid voor tal van jrc r'|ven wordt geschapen. i !ïkl ens ;(#ens over te gaan tot c bergen Julien Lippens, Geraardsber gen Michel Van Driessche, Luy- straat 9, Lede André Baele, St.-Lieven- Houtem Roger Bauwens, Aspelare Luc en Clemhaut, Aspelare Roger Bruyland, Bredeweg, 169, Aalst Roger De Meyer, Stichelen- dries 5 Oordegem Lucien Saeys, Guldenboom- plein 22 Aalst Gaston Vermeiren, Dender- monde Emiel Plateau, Strekstraat 13 Nieuwerkerken Gerard Redant, Gootstraat 32 Mere Adolf Pletinckx, Galmaarden Gustaaf Trésignie, Galmaarden Arthur Vlassenbroeck, Gal maarden Herman Nieuwlandt, H. Hart- laan 30 Aalst Gustaaf Piron, Prinsdaal 7 Bambrugge Jozef Van der Poorten, Meer- beke Roger Wauters, Meerbeke Florent De Bundel, Kleistraat 71a Erembodegem Marcel Minnaert, Munkzwalm Albert Van den Bossche, Munkzwalm Eretekens van de Arbeid 1' klasse Werkgevers Robert Baeskens, Ophasselt René Bockstaele, Oude Heir- weg 40 Oordegem Robert De Bolle, Vrijheidstraat 11 Erembodegem Viktor De Cooman, Station straat 99 Burst Jozef De Gendt, Ten Bos 10 Burst Emiel De Schutter, Omme- ganckstraat 41 Erpe-Mere Georges Duym, Welle Met een tentoonstelling kan je alle richtingen uit; om gelijk welke doelstellingen te beogen. Je kan eenzijdige informatie geven, zodat een bepaald onderwerp slechts in één daglicht gesteld wordt, maar je kan ook bewust INFORMATIE ACHTER HOUDEN om tendentieuze berichtgeving te verkrijgen. Indien men zich verplicht voelt een bepaald onderwerp te aksentue- ren, moet men willens nillens toch nog het volledige onder werp uitbouwen tot een volwaardig geheel. In het gemeentehuis van Nieu werkerken ontbrak het de expo- zant, Ludo Van Eek, aan mate rie om zijn tentoonstelling over koncentratiekampen volwaar dig uit te bouwen, en een tijd- sevolutie te inkarneren in zijn indeling. Enkel de koncentra- Ludo Van Eeckhout, auteur van «Het boek der kampen» was zelf één der gevangenen. (Rik) tiekampen uit de jaren '35-'50 kwamen aan bod, en dan nog liefst met waarheidsgetrouwe, maar toch WALGELIJKE foto's die iedereen doet kotsen. In derdaad deze periode uit de ge schiedenis was onmenselijk brutaal en beestachtig, maar waarom steeds blijven hame ren op toen? HET IS NIET MET HET VERLEDEN STEEDS OP NIEUW TE ETALEREN, DAT DE TOEKOMST GAAT VERBETE REN! Een gespreksavond, eventueel met met zorg uitgekozen dia's, zou een veel pozitievere wer king nalaten dan al die foto's. Wat we ons dan toch ook afvra gen is waarom er geen foto's, getuigenissen of nog maar een vermelding te vinden was over het gebruik van de koncentra tiekampen nadat de bezetter verdreven was en «anderen» de uitvoerende macht speelden? Zijn er soms dan geen beestig heden gebeurd? SINTJE Mèrtenof sintjemèrtekoe, gelèk as mèn kadeikes in den toyd zoyn, 'k weit ni hoe da 'k naa den dag van vandoag hem zol moeten noemen mor ierfék ge- zeid: ge 'n zèt er nimmer zee! 'k Weit zeikes en vast dat de mieste mensjen die nog teis hoeksken van toyd tot toyd ne kier leizen (as ze veil toyd hemmen) ofwel mensjen zèn van den aa stempel - gelèk as ek ik ofwel allierteg of adoorteg nog ne kier ne jongeren die ne kier wildj anders zèn as de rést en die hem wildj verzing van stof vér kennen teigen d'ander jongeren te zeggen: hoe, 'n hejje gajjer dad oeik ni geleizen? En sertoe on die jongeren wil ek naa ne kier vraogen: waei, jonges, gojje na ne kier onder makanderen oever da doei- donnoeizel en doeidsimpel onderweirp «sintjemer- ten» ne kier serjeis onderien rézonneiren? Ni oever da_ geval van dènne zoegezeiden hoylegen die dor iëne kier in 't joor ooit den heimei komt vér speildin- gen of smokkelink on de brave kinjeren te geiven zee. Want van ting-neigen kroygen de state kinjeren tèn op 't enje van 't spel eive-veil. Of oever dènne zwèrten die mèh hem meilupt en zugezeid de state kinjeren moe benaad maoken. Want domei stelle ze verom al ne kier de mensjen die ni wit 'n zing va vèl in eh kontrore daglicht, want ne zwèrten es ne slechten hein... Mor oever de zoak zelf! De folklore liert ons da Sint- jemèrten nen hoylegen es. Dat 'n binsjtzè leven iest en veraal sadoot geweist heit en tèn vanoygest oeik veil ander sadoten eh kopken klanjer gemokt heit. Dat 'n noding spoyt gekreigen heit en biskop geworren es. Jonges toch, wa moete men van en biskop na nog allemol verwachten... En oeik dat 'n dor op ne gegeive moment meh zenne sjaofel zenne pardessi talvendeir gesneen heit vér der den helft van on nen eireme mensj te geiven die nimmendalen 'n hooi vér zè gat te dékken... 'k Zol naa ne kier wille zing wie dat 'r nog zol kontent zèn meh nen halve perdessias ge wetj da zekken dingen gralek rap ooitvazjelt... En vér van den os op den eizel te springen, 'k moen hier na nor ne kier zjustekes aioever mèn schavers zing en tèn zien ek 'n schiljerooi van ménnen beste vrindj Modest, spoyteg genoeg al ienegte joren van ons weggeoon, en door stoot er oeik iman d op, op eh peerd, meh ne sjaofel en ne pardessi en nen eiremen dompeleer die nor den helft van denne perdessi on't wachten es.... En 'k'rappeleir meh nog giel goed de moment as ek on Modest vroeg, zeg Modest, wie hejje goy na ge- schiljerd: sintejemèrtekoe of donkisjot? - En dat 'n hoy meh ghiel serjeis antwoerdegen: zé, Dolf-jong, da weit ek na oeik ni. Want 't ien gezeid gelèk as 't ander: 't woren alletwie onnoeizelkloeiten! En door hem ek op gepeisd as ek oeveraal en op alle momenten van deis weik dènne reklam gezing hem womei da ze dénnen onnoeizel- lekloeit meh zènne witten boord en zènnen hoeigen hoed en zènne groeite rink en zènne zwérte piet ba zè pitjen te pas en ten onpas oeveraal boysleiren vér de kommèrse doeng te goon. Tot zelf 't Stad doet dor on mei. Want in de Koyzershallen ginlcer oeik azoei iet deir meh 'n soert van ne Sintje-Mèrten en ne zwèrten dingen en eh katsjoeken dad oeveraal es - zelfs woor dat 'n goed kaan gemist werren - en nen braven danijel die gralèk zèn devoeiren doet en ne frans die op den dier nimmer 'n wetj woor dat 'n iest moe zèn en nog zuveil ander die peizen da z' onmis- boor zèn en toch allicht goe kenne gemist werren Mor jadénnen Sintjemertekoewoveir 'n es 'n allemol nog goed? Vér gralèk veil speildingen en smokkelink doeng te verkoepen. Vér sommegste bozen d'okkazje te geiven eh fistjen in te richten woor da z'heer zwèrt geldj kenne kwoytspeil meh appelsien en sjokkelat te geiven in de kinjeren van heer weirkvolkWoor da ze nog ne kier kenne lote zing hoe goed dat de mensjen het zolle kennen hemmenas ze nog al- lemool in sintjemèrten geloeiven! Mor lanst moyn schaa 'n kaan 'n nimmer binnen zee, want ik stoek mazoet. Zu lank as da 'k nog hem. Azoei 'n moen ek gie kérfen nimmer zetten oeik hein, meh 'n roap en ne wéttel....Want de peren 'n loeipen van sérrewoerdeg oeik ni geren nimmer oever de tèkken. En dorom wil ek lanst deize weg on sintjemèrten zeggen, as 't eh leist vanoyges: zeg bénk, 'n mokt a nimmer moei meh deir die schaa te krooipen. Klopt gewoein on de veirdeir en 'k loot a binnen. Anne zwèrten mag mei kommen en wajjer gon onder ons gedroyn ne kier ienen drinken en ne kier klappen oever den toyd as de kinjeren nog in aa geloeifdegen. Dolf Of was dat normaal? En hoe zit het de laatste jaren met de koncentratiekampen in Afrika? En in andere landen? Is het soms niet belangrijker wat er nu gebeurt, dan wat er ge beurd is? We willen niet optreden als rechter, maar vinden het toch hoogsteigenaardig dat de Duit sers (die inderdaad verkeerd deden!), vandaag de dag er nog steeds van langs krijgen, terwijl er NU op andere plaatsen in de wereld, er even gruwelijke da den plaatsvinden als toen! En welke tam-tam werd er niet gemaakt tegen Argentinië vóór de Olympische spelen, terwijl er nu nog geen woord ophef uitgebracht werd tegen het vol gende organizerende land Rus land? Of mag dat soms niet? Het ware beter inspanningen te doen om te trachten iets in de huidige wereld te veranderen, dan steeds maar het verleden op te rakelen. G.V.d.B. Op het feestbanket van de Syndikale Kamer van het bouwbedrijf Aalst in de salons Carlton had een plech tige huldiging plaats van Cassimir De Leenheer, voor zitter der aannemers - plafonneerders - cementeer- ders van het arrondissement Aalst. Daar bij beslissing van de raad van beheer van de Syndikale Kamer de leef tijdsgrens voor de uitoefe ning van een aktief mandaat als beheerder op 70 jaar werd gesteld ging Cassimir De Leenheer die deze leef tijd had bereikt over tot het emeritaat. Als honorair be heerder blijft hij echter op post, zij het dan een ere- post. Reeds bij de stichting van de Syndikale Kamer in 1946 was Cassimir er bij en sinds 1950, bijna dertig jaar dus, zetelt hij onafgebroken bij het Nationaal Verbond der aannemers - Plafonneer ders - Cementeerders te Brussel. Eerst ondervoorzit ter en sinds 1963 voorzitter van onze sektie heeft hij ook ruim dertien jaar gezeteld als beheerder in de Syndi kale Kamer en ook enkele jaren als lid van de Natio nale Raad van de Konfe- deratie van het Bouwbedrijf. Cassimir was steeds een voorbeeld van belangloze inzet in de beroepsorgani satie. Een mooi geschenk, een akwarel van een medebe heerder - kunstenaar, werd hem dan onder applaus aangeboden als blijvende herinnering voor zijn totale inzet. Zijn echtgenote werd in de bloemen gezet. L.H. tÊkV&lfi. Gruwelijke beelden om van te huiveren. (Rik)

De Voorpost | 1979 | | pagina 3