V De Voorpost IN AALST SCHIJNT MEN HET TOCHT TE WETEN! SM Goedkope Woningen bouwde reeds 1302 woningen C.M.: 30 JAAR JEUGDVAKANTIES Korte Daenshulde te Aalst H m Zeg nou es eerlijk Piet, wie is Sint-Maarten? VROUWENHUIS IN STARTBLOKKEN Zowel groot als klein vol eerbied voor de goede Sint (Erik) In een open koets naar de Keizershallen. (Erik) Gezond moet je zijn, en Sint-Maarten die kan het weten wat dat betekent want hij is al eeuwen op post om groot en klein terwille te zijn. Onze Schepen Eddy Monsieur bleek weer eens «the right man on the right place» om dit jeug dige volkje te verwelkomen. Dat dit zelfde publiek nu een maal niet gesteld is op langdra dig uitgesponnen speeches had ie wel begrepen. Zijn toespraak herinnerde aan een zekere ge neraal die het nog bondiger hield: «Je vous ai compris!». Hij had ons zelfs niets wijsge maakt: het werd zoals beloofd een TOTAAL spektakel dat ons de ganse namiddag fantasierijk ging bezighouden. Want Fanta- sialand was dan ook de titel waaronder het programma uit gebracht werd. Een talentvolle Nonkel Herman zweette zich via goochelnummertjes en aan verwante truukjes, sneltekenen en cijferen, ballonnetjes plooien in alle mogelijke soor ten diertjes en kleuren en dit heeft met politiek niets te zien naar een werkelijk geapprecieerd nummertje buiksprekerij. En dit zou dan wel politiek kunnen worden, want wie zou als dusdanig «ta- tig» in deze branche niet eens graag aan buikspreken gaan doen om zijn Waarde Kollega en dit via zijn buik, dus zonder smoelen hoeven te trekken, dingen te laten zeggen die hij zelf graag hoort? Een poppen theatertje rondde zijn pro gramma zo rond als mogelijk af. Eén vraag stelden we ons toch: kon deze artiest nu eens geen ander zinnetje bedenken om zijn toch zo entoesiast pu bliek te danken, dan om de ha verklap met het «ik dank u voor de aandacht mij betoond» op de proppen te komen. Fantasia- land, hoe dan ook: geslaagd! De apoteose werd zoals ver wacht aangekondigd door ons aller Frans Wauters, voorzitter van het mede-inrichtend feest- komitee. Ons urenlang bek vechten van de vorige avond over een heel ander onder werp uiteraard waarbij we ondanks onze meningsverschil len toch over één punt akkoord raakten, namelijk: de sherry en de witte wijn waren biezonder goed, kwam fris en monter het jonge volkje kond doen dat ze via een bezoekje aan de Sint hun gratis geschenkje mochten ophalen. De moeders waren er de eersten bij, in hun kielzog gevolgd door een vreemd jon getje, want in hun haast om toch iets binnen te halen verga ten ze dat de geschenkjes voor de kinderen bedoeld waren, en vergaten ze ook hun eigen kroost. Hier wel een pluimpje op de hoed van het feestkomi- tee. We zullen er het Jaar van het Kind nog maar eens bijsleu- ren hoe dikwijls sleurt men al niet met kinderen hun initiatief heeft door al die jaren heen nog niet het minste ou- derdomsverschijnsel vertoont. Integendeel. Sint-Maarten is en blijft nu eenmaal Sint-Maarten. Voor groot en klein. Velen, de meesten of praktisch de ganse bende is welgemoed huis waarts getogen. De kleinsten om wat dit feest en dat her inneren we ons nog wel voor hen betekent. De groot sten blij dat ze zich nog eens kind konden voelen. Zijn we ooit aan dit kind-zijn ontgroeid? Een geschenkje, zomaar, tus sendoor, betekent soms meer dan een met grote tamtam om geven «overhandiging» van een briljanten juweel. En dan moet men zich nog afvragen of het wel een echte is! Sint-Maarten is reeds in het land. Elk uur, elke dag. Op elk moment dat we iemand een «kadootje» doen, al was het maar met ons zelf. Jezelf geven voor om het even welk doel, en dit zonder hinderlijke bijge dachten, aan om het even wie: Zoals ieder jaar reikte Sl-Maarten weer met gulle hand speelgoed uit (Erik) kind, vrouw, man, minnares of doodgewoon aan dat iemand dat je liefhebt is je mooiste Sint-Maarten die je ooit kan be leven. Het ligt hem in het ge ven. Dat is, menen we toch, de belangrijkste opgave van elke Sint, en per slot van rekening zijn wij dat toch? Goeie n Sint-Maarten, Sint-Niklaas, t hoe je dan ook heten mag. I ia; een oogje in 't zeil, maar vo dv betrek ons toch ook bij i cf aktiviteiten! Dank U, lieve S e F d' isi deze werkgroep zal worden bepaald door de leden zelf. Als vrouwenhuis noemen ze zich pluralistisch; geen enkele vrouw zal omwille van haar overtuiging ge weerd worden. Het begin van de aktiviteiten is na 8 december. De per manentjes vangen iedere zondag aan van 15 tot 22 uur. Iedere eerste en derde woensdagavond van de maand wordt er vergaderd. Van de permanentjes wordt verwacht dat ze snel zullen uitbreiden. Wie zin heeft om mee te werken in de kern van het vrouwenhuis kan naar de vergaderingen ko men. Alle vrouwen zijn steeds welkom in de Ridderstraat nr. 34 (Zijstraat, Kattestraat, richting Vredeplein) te Aalst. Voorde mannen een laatste kans om polshoogte te ne on oi men is zaterdag 8 decei ber in de zaal Korenbloei 8|C Vanaf 2030 h. viert h vrouwenhuis zijn start m t poëzie, muziek, dan drankjes en versnaperi 3I gen. Zowel mannen als vrouwdct zijn hartelijk welkom! R.|| Dank zij een uitstekende statistiek kan men zich als buitenstaander een idee vormen van de talrijke wo ningen die de Samenwerkende Maatschappij van Goedkope Woningen voor het Gewest Aalst (beter ge kend als de maatschappij Moyersoen) reeds reali seerde sinds haar ontstaan. Uitgenomen 20 woningen die te Lede in de Openveld- straat gebouwd werden, werden alle andere woningen in klein Aalst zelf opgericht. Frappant bij deze statistiek straat (45 werden verkocht), is wel dat de meeste sociale In 1931 werden ook 42 wo- woningen dateren van voor ningen geraliseerd in de de tweede wereldoorlog. De Slotstraat, waarvan nog oudste dateren zelfs van steeds 7 verhuurd worden. 1921 toen de eerste huizen Tot in 1934 kwam ieder jaar gerealiseerd werden. In dat opnieuw een nieuwe wijk tot jaar werden er immers door stand. Aldus bouwde men in de S.M. van goedkope Wo- 1932 60 sociale woningen ningen 9 huizen gebouwd in in de Bergemeersen en de Geldhof- en Groen- Doolhofstraat, in 1933 47 straat, die allen verkocht woningen in de Diepestraat, werden. Aan de Oude Den- August Marcelstraat en dermondse steenweg Kerkhofbaan en in 1934 30 touwde men er hetzelfde woningen in de Guido Ge- *ar 41 (ook allen verkocht) zellestraat. .1 tenslotte werden er 38 Eén jaar voor de oorlog uit- 'pgericht aan de Brede- brak kwam de laatste reali straat, Jasmijnstraat, Tulp- satie tot stand. Het betrof straat, Jan Bijlstraat. Hier- hier een uitbreiding in de van werden er 25 verkocht Slotstraat met 12 woningen, terwijl er 13 verhuurd wer- Voor de oorlog bouwde de den. sociale bouwmaatschappij Vier jaar later realiseerde aldus 737 woningen waar- men zomaar eventjes 102 van 607 verkocht werden en woningen aan de St. Anna- 130 huizen, die nog steeds laan en de Naarstigheids- eigendom zijn van de maat- straat. In de direktie omge- schappij verhuurd worden, ving (St. Annalaan, Steen- In deze verhuurde huizen straat, Vakschoolstraat) wonen 30 alleenstaanden, verschenen er in 1927 38, 35 gezinnen zonder kinde waarvan er nog steeds 5 ren, 23 gezinnen met 1 kind, verhuurd worden. Ook de 12 gezinnen met 2 kinde- andere kant van de stad aan ren, 14 gezinnen 3 kinde de Immerzeeldreef bouwde ren, 3 gezinnen met4 kinde- men in hetzelfde jaar 16 ren, 6 gezinnen met 5 kinde woningen, allen verkocht, ren, 1 gezin met 6 kinderen Twee andere realisaties en 2 gezinnen met 7 kinde van 1927 waren 22 sociale ren. Vier huizen zijn ander woningen in de Watertoren- zijds op dit ogenblik in ver straat en 25 op de Heilig bouwing. Hartlaan. Anderzijds moet er wel re- Amper twee jaar later kon- kening mee gehouden wor den er terug 39 huizen in- den dat in deze oude huizen gehuldigd worden ditmaal in vele oudere gezinnen of al- de Volksverheffingsstraat leenstaanden gehuisvest en Spaarzaamheidsstraat, zijn, waar gehuwde kinde- Hiervan zijn er nog steeds 3 ren met hun gezin bijwonen, verhuurd. Deze werden echter niet Het jaar later (1930) kwam opgenomen in de boven- een nieuwe realisatie klaar vermelde cijfergegevens, in de Vooruitzichtstraat en St. Annalaan met samen 44 Gebouwd na 1945 woningen, die allen ver- Vij jaar na het beëindigen kocht werden. Nog steeds van Wereldoorlog II kwa- in dezelfde wijk bouwde de men de eerste 6 sociale SM Goedkope Woningen woningen van de bouw- 82 huizen (Roklijf- maatschappij aan de Bre- Welvaartstraat, Oude Ge- destraat in gebruik, en het ntbaan). waarvan er 14 op jaar nadien werden er 21 in- dit ogenblik nog verhuurd gehuldigd in de Binnen- worden straat en Groenstraat. Al Hetwasindltjaardatookde deze woningen werden 20 huizen in de Openveld- doorverkocht. Dit was niet straat te Lede in gebruik ge- meer het geval met de 36 nomen werden. Hiervan woningen, die in 1952 klaar werden er slechts drie ver- kwamen in de Boudewijn- kocht straat en de Lindenstraat. De reeks gaat ononderbro- Hiervan worden er immers ken verder, ditmaal met 70 nog steeds 13 verhuurd, woningen in de Welvaar- In 1953 bouwde men dan 56 straat en de Korte Linden- woningen in de Eikstraat, Watertorenstraat en Dr. André Goffaertstraat (44 verkocht). In 1955 kwamen er II supplementaire huizen klaar aan de Boudewijn- laan, en met uitzondering van 20 woningen aan de Bergemeersen in 1958, realiseerde de S.M. van Goedkope Woningen nog enkel sociale wijken. De eerste in deze reeks was de Tuinwijk Begijnhof, die uit 56 huizen bestond, en die in 1956 als een voorbe eld in zijn soort aanzien werd. Twee jaar later kon den ook de 12 aanpalende appartementen in de Pont straat in gebruik genomen worden. Op een totaal van 68 huizen en appartemen ten worden er heden ten dage nog steeds 31 ver huurd. De volgende reeds even bekende realisatie is deze van de Tuinwijk Park De Blieck. In feite bestond deze wijk uit vier verschillende lo ten. waarvan het eerste reeds in gebruik genomen werd in 1959 (93 huizen). Achtereenvolgend reali seerde men dan 81 wonin gen in 1962, 31 huizen en 23 appartementen in 1967, en tenslotte 30 nieuwe ap partementen in 1970. In totaal bouwde de sociale bouwmaatschappij in deze tuinwijk 258 huizen en ap partementen waarvan er 65 verkocht werden en 193 verhuurd werden. Zoals elders vermeld werd er ondertussen begonnen met een even gigantisch projekt met name de wijk Horebekeweld, waarvan reeds twee fasen voltooid zijn. Het betreft hier 48 wo ningen in 1976 en 41 wo ningen in 1977 Als men dus alles bij elkaar telt komt men aldus tot een totale bouw van 565 wonin gen na WO II, waarvan er 199 verkocht werden en 366 in huur gegeven wor den Deze huizen worden verhuurd aan 43 alleen staanden, 53 gezinnen zonder kinderen 49 gezin nen met één kind, 66 gezin nen met twee kinderen, 66 gezinnen met drie kinderen, 48 gezinnen met vier kinde ren, 25 gezinnen met vijf ki neren, 2 gezinnen met 6 kinderen en tenslotte drie gezinnen met zeven kinde ren en 2 families met negen kinderen. Alles bij elkaar kan men al dus stellen dat de Samen werkende Maatschappij van Goedkope Woningen van het Gewest Aalst een zeer belangrijke inbreng gehad heeft in de socj woningbouw van de s Aalst. De nieuwe projeki, die men op dit ogenblik r< liseert aan het HorebeL veld (samen 140 nieu woningen) bewijzen |oi volle dat men op de inr c slagen weg verder wensi je gaan. Samen met de reairdi saties van de andere sftre ciale bouwmaatschappij es als Veilig Wonen, Dewa rei en de Nationale Landma ik schappij wordt aldus a nil een belangrijk nood op vlak tegemoet gekomen VEIÉJ In 1948-49 ging de gedachte en dienst «preventieve luchtkuren» in de meeste Verbonden van start. Dat dit zou uitgroeien tot wat het ondertussen na 30 jaar akti- viteit geworden is was niet te vermoeden. Het werd inderdaad de basis van een sterk- mutuallstJsche werking over de grenzen heen tot in het verre Zwitserland. Vrijetijd moet gericht wor- Nog steeds kennen de den op vrijetijdssamenle- jeugdvakanties voor 12- en ving en informeren rond 14-jarigen een groot suk- ses. In 1978 45.875 vakan tiegangers of een trein met maar liefst 750 volzette wa gons is inderdaad verre van een peulschil. Vanuit de behoeften van de dienst «preventieve lucht kuren» groeide «Intersoc», een vzw die de technische realisatie van de verschil lende vakanties op zich zou nemen. Momenteel wordt beschikt over meer dan 50 vakantie centra waaronder 12 ge zinshotels in Zwitserland. Intersoc verzorgde sinds 1949 meer dan 25 miljoen overnachtingen in Zwitser land en tot einde 1978 wer den er niet minder dan 3.221 extra - treinen, heen en terug, ingelegd tussen Belgiëen Zwitserland Binnen deze jeugdvakan- ties wordt prioriteit verleend aan fysiek en mentaal ge- handikapte kinderen in het kader van de welzijnsvisie. Beroep wordt hiervoor ge daan op de beste monitrices en monitoren. Aan 17-jarigen wordt de kans geboden te kiezen tussen een onvergetelijke berg- of skivakantie en een engagement als monitor of monitrice. Vakantie is inderdaad meer dan gewoon ontspanning. Vakantie willen een steun punt zijn van en steun ge ven aan een aantal funda mentele opties. Niet via hoogdravende theorieën maar door gerichte aktie- punten in het vakantieleven van elke dag. zonde, actieve, kreatieve en rekreatieve vrijetijdsbeste ding. Gezondheid: sensibilise ren en initiëren van ge zonde levenswijze, inspan ning ter bevordering van fy sieke, mentale en sociale gezondheid. Persoonlijkheid en so ciale opvoeding via rela ties met anderen. Zo ver trekt men samen met vrien den en komt met nog meer vrienden terug thuis. Kristelijkheid: geloof en evangelie behoren tot de fundamentele opties Tij dens de vakantie moet een klimaat heersen dat ont moeting en samenzijn sti muleert. Struktuur nodig! Om al deze aandachtpun ten te vertalen naar de va kantieganger toe zijn er mensen nodig. Kleine men sen. Grote mensen. Men sen die aanbrengen, die zoeken, die overbrengen. Een hele struktuur is nood zakelijk, niet om de struk tuur zelf uiteraard maar wel om het allemaal mogelijk te maken. In het «Groen Kruis» loopt dan ook van 9 tot 11 no vember een tentoonstel- tte lik ikk ling over «Dertig ji jeugdvakanties». Is U jonger dan 15 jaar <$ty kan U op zaterdag 10 vember deelnemen aan et,j grote ballonwedstrijd n |e, prachtige prijzen. Gra j,w voor CM-leden op verto van hun lidmaatschaj e boekje. Met dirigent van de Daensistische Fanfare «Tot heil des Volks» Albert Veldeman die zopas een voet had omgeslagen, de vader van de sekretaris die 's mor gens overleden was en de om voorlopig niet gekende reden afwezige spreker, voorzitter Luc Delafortrie die uit het Aarschotse moest komen, zat de wind aller minst in de zeilen van de organisatoren van de tweede Priester Daenshulde verleden zondag op het Aalsters kerkhof. Het werd in de kille novem bermorgen met dreigende regen waartegen volksver tegenwoordiger Jan Cau- dron zich met een .geelzwart regenscherm had gewa pend dan ook een eerder korte plechtigheid. Met een treurmars, wel van té ver ingezet, kwamen een aantal bestuursleden met voorzitter Gust De Boeck van Baardegem en Willy Al- loo, en een aantal simpati- santen achter de beide groene Daensistische vlag gen ter plekke bij het grote monument opgericht voor priester Daens. Daar de ge legenheidsrede niet kon doorgaan sprak de heer De Cock een kort dankwoord waarna voor de overleden priester een gebed werd gezegd. Bloemen werden neergelegd en de Fanfare speelde, indrukwekkend, «Vaarwel mijn Broeder» in een bewerking van de diri gent. Het monument, langs de vier zijden met witte sten platen getooid en passen teksten werd opgericht jst dankbaarheid van het W kende Volk aan de Mai iSt laar en Volksleider pries Daens». «Noch slaaf rx kj: bedelaar mag de arbeii 5 zijn, maar vrij en wel or, rend». Verder is erop v In, meld dat het hier gaat «een hulde van de Chris^ Demokraten aan Hoofdman en Leider, o4>r volksvertegenwoordiger m voor Aalst en Brussel» n De Fanfare maakte zicht met Allerheiligen verdü 8b stelijk waar werd opgei oe den in een dodenhulde^n Nieuwerkerken. Weekblad van Dender - Durrae - en Scheldeste In aanwezigheid van kamerlid Caudron bracht men een hulde aan het graf van Priester Daens. (Erik)

De Voorpost | 1979 | | pagina 4