inanciën hoofdtema van gemeenteraad [LAPROOSJES EIJN AAN HET VERWELKEN en stadschauffeur verdient 90.000 F per maand Bij de Rijkswacht SINT-MAARTEN iken Devt idee i|was verleden week woensdag geen gemeenteraad keen andere. Duidelijk bleek dat de oppositie hadr paar geschut reeds in stelling bracht tegen het ogen- k dat de stadsbegroting voor 1980 zou besproken «Jen. tegenstelling met Schepen van Financiën Van den Éide, was het vooral Schepen Jan De Neve, die het teste kritiek te verduren kreeg. Op het goede mo- tnt zorgde hij echter voor een gepaste tegenzet, ms kan men zelfs van een historische gemeente- id gewagen, o.a. wegens het feit de CVP zich kantte _igen een motie ingediend door het Schepenkollege I iwegens het feit dat diezelfde partij niet langer be- _|jidwas om een hele resem openbare werken goed te luren. teds bij de aanvang wees ttslid Raymond Uyttersprot, If aanleiding van een inter- fetie. die hij ingediend had. pet feit dat ieder punt van de geoda een volgnummer zou «ten krijgen, wat beaamd I door Burgemeester Haeseleer. Anderzijds be- wn zijn partijgenote Mevr. Ms Lievens-Borms dat een Bgover de Peutertuin 't Klap- osje bij hoogdringdheid jiandeld werd. |iraanleiding van het projekt (3 In Nood, dat meerdere jen op de gemeenteraad ter rake was gekomen, kon de jgemeester met zichtbaar wegen mededelen dat het WW zopas hieraan de start jeven had. Voorlopig staat jedenst nog in haar kinder tonen. maar zowat ieder- iwas het erover eens dat de dge oplossing lechts een ste stap zou zijn naar de de- ieve uitbouw ervan, tinig gebruikelijk is ook dat I Schepenkollege zelf een jëe ter goedkeuring aan de Kisteden voorstelt. Het was jmaals Burgemeester ilaeseleer die langdurig uit- idde over de oorsprong en an van de ingediende motie ir de Aalsterse Bloemen- |t Hij had echter weinig suk- sbij de minderheid want de vond het noodzakelijk jr deze en vroegere moties ijstellingsname te verkondi- h. Volgens woordvoerder jsWillems betekenen derge- 6 moties dikwijls een «ge- jschrift van onbekwaam- d» voor hogere organen, i deze reden zou zijn partij li dan ook bij de stemming houden. CVP-fraktieleider was trou- fis van mening dat men be- In stilte zou werken. De hou- g van deze partij lokte op de V-banken heel wat nega- 'e reakties, Jan Van der Ve- i, die zich in grote trekken loord verklaarde met de in- id en de argumentatie van CVP-stellingname. reaktie van de éénmans- die van Willy Van Mossel- de (WP) was nog het he- st. Volgens hem getuigde de P van de toepassing van het aplusysteem. en was haar King om later geen moties k nationale zaken meer te eten goedkeuren. Zoals steeds kantte de CVP zich nadien ook tegen de voor gestelde leningen van zowat 19 miljoen, omdat zij voor bespa ringen is. Het ging hier bijna uit sluitend om leningen voor her stellingswerken aan wegen van groot verkeer zoals St. Job straat te Aalst., Stationsstraat te Gijzegem, Molen en Bremt- straat te Nieuwerkerken, als ook de St. Jobstraat en Kwale straat in deze gemeente. Anderzijds werd 12 miljoen doorgeleend aan het OCMW voor de ruwbouw en voltooiin- gswerken voor de nieuwbouw ter verhanging van het afge brand kloosterpand. In dt verband vroeg raadslid Bogaert (CVP) nogmaals daar de lijst van de in uitvoering zijnde werken, zodat aan de hand hiervan, een prioriteiten lijst zou kunnen opgesteld wor den. Schepen Van den Eede (PVV) verdedigde echter de leningen, daar het hier om dringende werken ging, zowel in klein- Aalst als in de deelgemeenten, en daar de laatste leningen ten voordele was van het OCMW. Eerder uitzonderlijk werd na dien lang stilgestaan bij de be grotingswijzigingen van ge wone en buitengewone dienst. Zoals gevraagd las Schepen Van den Eede vooraf een brief voor van de Provincie goever- neur, waarbij een aantal vroe gere begrotingswijzigingen werden teruggestuurd. Aldus stelde de goeverneur dat de stad Aalst voor haar leerlingen vervoer geen tegenprestaties gevraagd worden van de ou ders. Dit werd trouwens vroe ger reeds opgemerkt door een Minister Tevens wordt de stad op de vingers getikt voor wat genoemd wordt de overdreven uitgaven van 16 miljoen voor de sneeuw- en ijsopruiming afge lopen winter. De goeverneur was dan ook van mening dat een herziening van de over eenkomst zich opdrong. Wat konkreet de cijfers van de begrotingswijziging betrof was de Schepen verheugd over een injektie van 67 miljoen van het Hulpfonds der Gemeenten. Anderzijds deelde hij mede dat de inkomsten van belastingen op niet-bebouwde percelen drie miljoen meer zou opbren gen dan oorspronkelijk voor zien, terwijl de verkoop van af val papier in 1979 zowat 650.000 fr. zal opbrengen. An derzijds wordt nog zowat 650.000 fr. terugbetaald van wedden voor personeelsleden die gedetacheerd werden op een ministrieel kabinet. Voor de uitgaven werd door Schepen Van den Eede on dermeer melding gemaakt van een supplementaire uitgave van 19.365.000 fr. als stads- aandeel in het tekort van het stedelijk ziekenhuis. Verder was er nog een verlies van het intercommunaal sanatorium Denderoord, waar 545.000 fr. in de begroting diende inge schreven te worden. Ook een aantal kredieten voor perso neel en bezoldigingen dienden aangepast te worden. Zo kwam er voor de tewerkgestelde werklozen een nieuw bedrag van 8 miljoen in de begroting, waardoor de totale uitgaven van het stadsbestuur voor de tewerkgestelde werklozen in 1979 op 53 miljoen geschat werd. Het voorzien tekort op de be groting 1979 werd alles bij el kaar teruggebracht van 306 mil joen naar 290.854.000 fr. Namens de CVP vond raadslid Bogaert dat de Schepen niet zo hoog diende op te lopen met zijn meerontvangsten. De 67 miljoen van het Hulpfonds mag immers niet voorzien worden in de begroting en dient in feite om de begroting bij te sturen. Van dit bedrag blijft in feite slechts II miljoen over, daar de overige 56 miljoen aan nieuwe uitgaven gespendeerd worden, en er anderzijds meer belastingsgeld geind wordt. Hierbij ging hij na der in op een aantal cijfers die door de Schepen geciteerd werden. Opnieuw berekende men volgens hem de bedragen nodig voor de personeelsver- goedingen te laag, terwijl hij een vraagteken plaatste achter de geraamde meeruitgave van 125 miljoen bij volzetting van het nieuw personeelskader Volgens de heer Bogaert kon het gemeenteaandeel van 12 miljoen voor de tewerkgestelde werklozen voorzien worden. Chauffeurs Volgens hem liep het niet alleen mis met de reisuitgaven van het personeel, maar bij stelde ook de vraag naar de kontrole- en saneringsmaatregelen van het stadsbestuur. Zo haalde de spreker het voorbeeld aan van een stadschauffeur met een ro yale maandwedde van 90.000 ft. per maand, waarvan 45.000 fr. als vergoeding voor overu ren. Een andere chauffeur ver diende een maandwedde van 79.000 fr. Dit is meer dan de wedde van een afdelingshoofd, dan deze van een adjunkt- politiekommissaris. dan een kapitein bij de brandweer, ter wijl de chauffeur bijna in kon- kurrentie komt met de wedde van de stadssekretaris. «Wilt U daar eens ernstig over nadenken?» zo vroeg de heer Bogaert. Burgemeester D'Haeseleer begon ondertussen met zijn voorzittershamer te slaan en stelde dat deze zaken dienden besproken te worden in de ge heime zitting. De oppositie was het er niet meer eens, daar er geen na men van personen genoemd werden. CVP-Rd Bogaert ging trouwens rustig verder met zijn tussenkomst. Hij preciseerde trouwens dat hij slechts peilin gen gedaan had, en dat het be langrijkste volgens hem een sanering was van de uitgaven. Vervolgens vroeg hij het Sche penkollege eens een lijst op te stellen van alle personeelsle dendie gratis over de huur van parkeerplaatsen en de honora ria van hostessen. «Heeft het kollege wel voldoende aan dacht voor al deze proble men?» zo vroeg hij nog. De CVP kon dan ook deze begro tingswijziging niet goedkeuren, want van een saneringsplan kwam nog niets in huis, alhoe wel het noodzakelijk was. Zijn partijgenoot Willems (CVP) ging toen nader in op twee be grotingswijzigingen van 100.000 fr. voor administratief en technisch personeel en voor de verhoging van kredieten no dig voor de betaling van de ver plaatsingskosten van het per soneel. Uit inlichtingen die hij bekomen had bij Schepen voor Personeel Antoon Blommaert (VU) die afwezig was op de raadszitting zouden deze twee bedragen nu reeds onvol doende zijn, terwijl er na 1 no vember geen begrotingswijzi ging meer kan worden doorge voerd. De personeelsleden die aldus ter goeder trouw en voor de dienstverzekering met hun eigen wagen rijden, zouden volgens hem wellicht zes maanden op hun geld mogen wachten. Hij stelde dan ook zelf het bedrag op te trekken tot 175.000 fr. wat geweigerd werd. Fakturen Raadslid Chris Borms (CVP) wilde weten of alle fakturen zo snel betaald werden als deze voor de sneeuw- en ijsoprui ming. Een eerste faktuur van 14 miljoen fr. die dateerde van 28.3.1979 werd reeds betaald op 12.4.1979, terwijl een tweede van 11 miljoen fr. geda teerd op 9.4.1979 reeds be taald was op 23.4.79. Schepen Van den Eede antwoordde nogal lakoniek dat hij iedereen zo vlug mogeiijk wil betalen. Te rugkomend op de inhoud van de brief van de goeverneur, verduidelijkte hij dat begin van volgend jaar een nieuwe aan besteding voor deze werken zou gebeuren. «Uw argumenta tie overtuigt mij niet» aldus raadslid Borms. «Ik dacht meer invloed te hebben op de da mes» zo zei de Schepen weer op zijn beurt. Maar de vragenstelster ging maar verder, want ditmaal Zoals zij reeds gedaan had op de gemeenteraadszit- llng van 28 augustus 1979 stelde raadslid Mevr. Chris Lievens-Borms (CVP) nogmaals bij hoogdrin- jendheid een vraag over de toestand van het jnfabgebouw dat opgericht wordt voor de Itutertuin 't Klaproosje aan de Oude Qentbaan. zijn antwoord stelde thepen van Openbare erken Jan De Neve dat in de raadszitting van lind augustus oprecht mening toegedaan ras dat de achterstand la de werken te wijten aan de stads- Jtensten zelf. Daarom hij gezegd dat de Ruwbouw zou klaarge- sst zijn tegen de start i het nieuwe schóól- aar, zijnde enkele dagen «er. Het is pas nadien it hij van zijn diensten vernomen had dat het ganse gebouw afgewerkt werd door een privé-aan- nemer, die zelf nog met onderaannemers werkte. Hierbij kwam nog dat een aantal materialen, die gebruikt werden niet voldeden aan de eisen, o.a. wat betreft de elek triciteit. De schepen was trou wens van mening dat het programma vopr deze nieuwe school, die amper 5 jaar oud is, reeds voorbijgestreefd was. Volgens hem had men beter één jaar langer gewacht en een nieuw bouw opgericht in plaats van een prefabgebouwtje op te richten. Mevr. Lievens gaf de Schepen gelijk met zijn toelichting over de elek triciteitswerken. Zij wees hierbij op nog een aantal andere onvolmaaktheden zoals de verwarming, waar geen bescherming voorzien is voor de peu ters. Schepen De Neve beloofde op zijn beurt dat voor de warmings- toestellen de nodige be scherming zal aange bracht worden. CVP-Raadslid Raymond Uyttersprot leverde hier- Na de jaarlijkse herdenking van de slag bij Edemolen werd deze festiviteit verder gezet met een feestmaal verleden zaterdag in de salons Carlton. Vervolgens had in de grote hal te Wieze, voor de gelegenheid wel even verkleind, op uitnodiging van öe Kommandant van het rijkswachtdistrikt Aalst en van de voorzitter van het nationaal syndikaat van het rijkswachtpersoneel, het jaarlijks privaat nachtbal van de rijkswacht plaats. Naast kapitein Michiels en luitenant Millecamps waren een aantal officieren van andere distrikten aanwezig. Ook prokureur des konings De Saeger (Dendermon- de) bevond zich onder de genodigden. Op de vrolijke tonen van de Emiz Blaaskapelle, samengesteld uit muzikanten uit net Roeselaarse onder leiding van een Madrileens dirigent, werden de aanwezigen opgewarmd met «ochtendgymnastiek» en een leuke farandole zodat de ambiance er reeds vroeg in zat. Tot 3 uur zondagmorgen gonsde het in de oktoberhalle B dat het een aard had en ton men de rijkswachters eens in aktie zien «anders dan anders» LH na kritiek op een aantal werken die door het stadsbestuur uitgevoerd worden, en die soms jaren aanslepen. Hij dacht hierbij konkreet aan de verbeterings- en saneringswerken in de Tlnnenhoekschool te Moorsel, waar het jaren duurt vooraleer alles klaar is. Schepen De Neve (VU) was het helemaal niet eens met deze kritiek en stelde dat er in de stede lijke Tinnenhoekschool te Moorsel een nieuw sanitair gebouw opge richt werd waarvan de kostrprijs zowat 5 mil joen bedraagt. Deze wer ken worden door de eigen diensten uitge voerd, in samenwerking met het herscholings centrum van de RVA. Hierbij wees de Schepen gedetailleerd op de ver schillende moeilijkhe den, die bij dergelijke werken met eigen perso neel ondervonden wor den. Als men bouwwer ken met eigen personeel wil uitvoeren, met men aanvaarden dat deze lang kunnen duren, anders moet men de werken maar uitgeven aan een privé-aannemer» aldus de heer De Neve. De heer Uyttersprot bleef er echter bij dat andere projekten niet zo drin gend waren als dit waar van hij sprak. VEHE wilde zij weten hoe het mogelijk was dat in het kerkhofge bouwtje te Erembodegem voor 48.000 fr elektriciteit verbruikt was geworden. Zij wilde ook weten welke het preciese elek triciteitstarief was dat voor de stad gelcfig was. Schepen Van den Eede beloofde haar vraag te onderzoeken, terwijl hij ter loops nog enkele preciseringen gaf op opmerkingen van de op positie. In verband met de reis kosten zei hij aldus dan er an dere maatregelen zullen moe ten getroffen worden. Schepen Hooghuys, die eerst een kwinkslag weggaf aan raadslid Bogaert (ex-Schepen) over stadswagens die voor privé-zaken naar Limburg re den, antwoordde vervolgens op de vraag van CVP-er Borms over de elektriciteit in het Erembodegemse kerkhof. Hij wees er aldus op dat er werken uitgevoerd werden met gebruik van een mortelmachine, dat de verwarming van het gebouwtje diende te gebeuren met elektri sche straalkachels en dat er dag en nacht een boiler aan stond. Met een korte randbemerking van raadslid Van Mosselvelde (WP) over een begrotingswij ziging in verband met het huis vuil, werd dit lange debat beslo ten. Stedelijke Regies Dit betekende echter niet het einde van de agendapunten, die betrekking hadden op de fi nanciën, want achtereenvol gens werden de begrotingen 1980 van de stedelijke regie voor waterbedeling en van het slachthuisbedrijf besproken. Hier was de oppositie, bij monde van raadslid en financi eel expert Bogaert, heel wat positiever tegenover de inge diende cijfers, die door Sche pen Van den Eede uitvoerig toegelicht werden. De verras sing kwam hier van Volksunie zijde, toen Schepen van Open bare Werken zich openlijk kantte tegen het toekennen van een degressief tarief aan Inter com. De verrassing bleek trou wens totaal, niet in het minst bij de Burgemeester zelf, die zijn Schepen vroeg of het om een vraag of een voorstel ging. De begroting van het slachthuis bood anderzijds iedereen, en zeker de PVV, bij monde van de heer Redant, de gelegenheid om de lof te zwaaien van de Schepen voor de gunstige fi nanciële oplossing die hij voor dit Aalsters zorgenkind gevon den had. Dat de raadsleden zelf soms voor de meest zonderlinge si tuaties komen te staan moge blijken uit een tussenkomst van raadslid Raymond Uyttersprot over een vijftal dossiers, waar bij bestekken dienden goedge keurd te worden voor aankoop van meubilair en didaktisch ma teriaal voor het stedelijk onder wijs. Het ging hier om een uitgave van zowat 3,6 miljoen. Zoals de heer Uyttersprot (CVP) zelf mededeelde bleek in geen dossier een dokument te vin den waarop vermeld stond wat men ging aankopen. De CBP kon deze agendapunten dan ook niet goedkeuren. Nadat de heer Van Mossevelde (WP) zijn kollega bijgestaan had, en Schepen van Onderwijs even sprakeloos bleef als steeds, was het schepen van Financiën Van den Eede (PVV) die de heer Uyttersprot gelijk gaf. Er bleek volgens zijn uitleg trou wens ergens een kink in de ka bel gekomen te zijn. De desbetreffende dossiers werden dan ook door hem prompt apart genomen. Bij de oprichting van nieuwe kursus- sen voor de stedelijke akade- mie voor muziek en ballet, vroeg de heer Bogaert hoe het stond met de betoelaging van deze nieuwe kursussen. Sche pen Roels verzekerde ditmaal dat de dossiers terug inge stuurd waren naar het Ministe rie. Raadslid Bogaert verduidelijkte dat hij slechts een tip gegeven had. «Ge hebt recht op geld, maar ge moet het dan ook vra gen in Brussel» zo was zijn ar gumentatie. De CVP was voor deze agendapunten wel ak koord. Deze partij bracht het grof ge schut dan terug in stelling bij het begin van de bespreking van een 35-tal punten die betrek king hadden op Openbare Werken. Voor de eerste maal, en dit in navolging met haar houding over de leningen, ver klaarde deze partij; bij monde van fraktieleider Willems, zich niet langer meer bereid om deze goed te keuren. Niet alleen vond men het be drag te hoog dat voor deze werken zou moeten uitgeven worden (50 miljoen) maar de partij stelde nogmaals duidelijk dat men eerst van het Sche penkollege een prioriteitenplan wenstte te bekomen. «Matig heid en Soberheid» moet er zijn» was de grondtoon van de tussenkomst van de heer Wil lems. De CVP stelde trouwens hierbij zelf een viertal punten prioritair. Zo behandelde men eerst de verkeerschaos in de stad, ver volgens het wegwerken van de slaloms, ten derde het behoud en de uitbreicfing van de par keergelegenheid en tenslotte wenstte men een beter onthaal van de bevolking op het stad huis. Zoals verwacht verdedigde Schepen van Openbare Wer ken Jan De Neve (VU) zijn be leid met de nodige vurigheid. Volgens hem waren de prioritei ten steeds vastgesteld in elke begroting. De Burgemeester gaf op zijn beurt een aantal ver duidelijkingen over problemen, waarbij hij enigszins tegemoet kwam aan de oppositie. Nadat de heer Willems nog voor een korte repliek gezorgd had, werden de talrijke agen dapunten in één adem door de meerderheid goedgekeurd. Enkel bij het goedkeuren van een agendapunt over kleine werken voor uitbreiding of her stel van de openbare verlich ting, kwam Mevr. Borms (CVP) nog even tussen. Zij wees erop dat het hier deels om de nieuwe verlichting van de verkeersvrije Grote Markt ging, waar de lich- tarmaturen reeds lang staan. Anderzijds was zij van mening dat het stadspersoneel vele werken zelf kan uitvoeren, i.p.v. dat het stadsbestuur deze zou doorgeven aan de elektrici teitsmaatschappij. Er wa§ terug animatie in de zaal toen nieuwe straatnamen ter sprake kwamen die voorge steld werden door het Sche penkollege. Hier was het Sche pen Hooghuys die voor de no dige deskundige uitleg zorgde, terwijl vooral de heer Lambert Van de Sijpe (CVP) voor de op- positietoon zorgde Zijn tus senkomst was echter eerder een voorstel dan een kritiek. Het agendapunt werd tenslotte algemeen aanvaard. Interpellaties Pas daarna was men aan de interpellaties toe, die in tegen stelling met anders ditmaal op het tweede plan kwamen. Men had immers al zoveel meege maakt. BSP-fraktieleider Jan Vander Veken leidde de reeks in met een vraag tot beveiliging van de gekende Parkdreef (nast Osbroekstadion). Tot zin niet geringe verbazing ving hij echter bot bij Schepen van Openbare Werken De Neve. Daarna was het de beurt aan de tenoren van de CVP-oppositie op hun voorstellen en tussen komsten aan bod te laten bren gen. Zoals het past kwamen de da mes eerst, bij monde van raads lid Chris' Borms, die zeer aktief was de ganse avond, werd het voorstel geopperd een stede lijke «Wooninformatiedienst» op te richten. Mevr. de Schepen voor Grondbeleid De Maght antwoorde haar dat een derge lijke dienst in feite reeds be staat, en dat heel wat inlichtin gen die de interpellate vroeg reeds vermeld staan in de bro chure Het Bestuur dichterbij. Door de uitspraak van Mevr Borms dat de huidige stedelijke dienst «een karikatuur» was, begon de wagen pas goed aan het rollen. Het mag een geluk heten dat de twee dames in de gemeenteraad zo ver van el kaar zitten want zoniet waren zij nog elkaar letterlijk in het haar gevlogen Vervolgens was het partijge noot Etienne Bogaert die voor de nocige animatie zorgde door het Schepenkollege naar de reden te vragen van het verbod voor een aantal karnavalgroe- pen om op de jaarmarkt met een stand te staan. Dat zijn tus senkomst niet nutteloos ge weest was, moge blijken uit het antwoord van Burgemeester D'Haeseleer die bereid bleek de zaak opnieuw te onderzoe ken. De volgende spreker was CVP-raadslid De Turck die voorstelde een kunstwerk aan te brengen aan het nieuw kultu- reel centrum. Ook zijn idee bleek in goede aarde te vallen, maar de realisatie van een der- gefijke kunstwerk zal nog niet voor morgen zijn. Nadien was het partijgenoot Raymond Uyttersprot, die op nieuw Schepen Jan De Neve het vuur aan de schenen legde, door uitleg te vragen over ver klaringen die de Schepen ener zijds in de gemeenteraad afge legd had en anderzijds op een vergadering in de buffetzaal van de sporthal Ten Rozen. Als wij de Schepen in zijn antwoord mogen geloven berustte alles op en misverstand en was de pers ongeloofwaardig en niet hij. De laatste van de vooraf aan gekondigde interpellaties kwam uit de mond van de CVP-fraktieleider Ghis Wil lems, «Se handelde over de cen tralisatie op het stadhuis van de bureau's voor dienstverlening. In zijn antwoord herhaalde de heer De Neve grotendeels wat hij ongeveer 14-dagen voor heen aan de pers bij de rondrit langs openbare werken, ge zegd had. De laatste vraag bij hoogdrin gendheid kwam opnieuw van raadslid Borms, die uitleg vroeg over de werken aan de Peuter tuin 't Klaproosje. Ook hier zal blijkbaar alles, vroeg of laat, in orde komen. Zoals gebruikelijk komen wij op al deze interpella ties in aparte bijdragen uitvoe riger terug. De vergadering werd tenslotte besloten door raadslid Van de Sijpe, die het noodzakelijk vond dat de gemeenteraad dringend een standpunt innam over de nieuwe ring door de Osbroek. Wij kunnen nu al voorzien dat hierop in één van de volgende vergaderingen zal teruggeko men worden. Jongens gil ik, jullie kunnen nooit ra den wie ik daar zoéven tegen het lijf ge lopen ben! Sint-Maarten krijst de hele bende zonder op te kijken. Goed geraden, zeg ik, hoe kan je het zo weten? Omdat je hem elk jaar rond deze tijd tegenkomt zegt de oudste. Luister eens beste vriend, zeg ik, zo'n opmerking getuigt misschien wel van een ijzeren geheugen, maar in deze om standigheden getuigt het nog veel meer van een gebrek aan intelligentie. Het is dus ook veruit het best voor je ziele en lijfheil dat je voor de rest van de dag en dit verhaal uit mijn gezichtsveld ver dwijnt. Ingerukt. En weet je wat hij vroeg doe ik naar de rest. Wat de brave kindjes willen hebben huilen ze in koor. Potverdekke denk ik. De konversatie met de heilige man is duidelijk aan vernieu wing toe, ze is blijkbaar van een zekere steriliteit niet vrij te spreken. Andermaal goed geraden, zeg ik, maar om de sint in zijn alwetenheid even een handje toe te steken, krijgen jullie hier een notabladpapiertje en je wordt vriendelijk verzocht daarop je intiemste wensen zo groot mogelijk bloot te leg gen. Weet hij dan niet alles vraagt er een. Natuurlijk weet hij alles zeg ik, maar tussen weten en onthouden is een groot verschil. Je kan van iemand die een heel jaar in Spanje zit moeilijk verwachten dat hij hier alle kinderen met naam en toe naam zo maar op een rijtje zet. Hij is in zijn hemelse alwetenheid we! bijzonder knap, maar niets menselijks is hem vreemd. En nu aan het werk, ik verwacht het resultaat over tien sekonden. Als ik drie uur later de kruiwagen papier netjes geordend heb, begint de grote overre ding. Jongens zeg ik, dit pak is wat ze bij de reisbureaus De Grote Verwachting noemen en nu komt de Grote Waarheid. De waarheid is dat de inflatie meedogen loos toeslaat, dat de ekonomie door de knieën zakt, dat de helft van de pieten door de Spaanse griep geveld ligt, en dat de heilige man door een leger heb berige ondankbare snotneuzen zo onder druk gezet wordt dat hij al jaren lust heeft om staf en mijter er bij neer te gooien. Willen jullie eens opnoemen wat er bo-* ven aan de lijst staat, de rest kunnen we dan met de zegen van Rome en wat chocolade verdonkeremanen zeg ik. Ik wil een pop roept de oudste. Wablief wankel ik, hoor ik goed een pop? Ja natuurlijk zegt hij, een pop. Maar je benteen jongen schreeuw ik, je bent vijfjaar te laat en tien jaar te vroeg om naar poppen te vragen. En toch wil ik een pop zegt hij, trou wens ik vraag ze niet aan jou, maar aan de sint. Dat is omzeggens hetzelfde zeg ik, want de banden die ons binden zijn enerzijds mystiek, maar anderzijds zeer duidelijk. Je krijgt er geen, dat haalt de brave man nooit uit zijn zak. Hij is trou wens van katolieke afkomst, en daar leert men voor zulke zaken wel dwars door de muren luisteren maar zelden door de vingers kijken, naar die pop kan je vierkant fluiten. Daarbij ik val hem volledig bij, geen amo rele dingen in mijn huis, vraag iets man nelijks, vraag iets waar de hele familie pret aan beleeft, vraag een trein! Maar ik wil geen trein zegt hij. Maar ik wil er wel een roep ik. Had ik op jouw leeftijd een trein gekregen, ik was uit pure dankbaarheid twaalf keer de grote markt rondgekropen op de kni eën en toen was er nog veel plaats want je was nog niet verplicht om in weer en wind buiten aan een terrastafeltje pinten te zitten pakken. En jij, vraag ik aan de dochter, je hebt natuurlijk ook verrassingen in petto, voor de juffrouw wordt het een voetbal zeker? Nee, schudt ze, een geweer. 't Is alsof er een heel eskadron pieten door mijn schoorsteen valt, het wankelt voor mijn ogen: de dekadentie, de ver loedering, de afgang, de teleurgang, de ondergang, alles in één keer op mijn kop, en dat allemaal naar aanleiding van een heilige die van de kalender getrapt werd omdat pij zijn personeel in het zwart ging zoeken. We zijn nog maar pas uit de goot gesukkeld, en we zitten weeral met twee voeten over de afgrond. Nooit schreeuw ik, nooit. Zolang ik hier baas in huis ben komt hier nooit een geweer als geschenk over de vloer. Ik wil er wel een kopen, maar dan om de ma niakale neigingen uit je geile lijf te schie ten'. En ik zal je nog eens wat zeggen: ik zet hier geen stap meer buiten, tot als het avondje gekomen is. En ik stook hier da delijk zo'n heidens vuur in de open haard, dat dat zwart gedoe zich wel twee keer zal bedenken vooraleer hij zijn zak in mijn schouw ledigt En van zodra ik één haarlok van een pop, of één blik ken geweerloop boven in hetschouwgat zie, giet ik een bus petroleum in het vuur dat de niet van dienst er tot het einde van zijn dagen blozende kaakjes aan over houdt. 't Zal hem leren te infiltreren in het huisgezin van een eerzaam denkend burger. En nu als de gesmeerde bliksem naar jullie bed. Wie zijn mond al was het maar zo ver opendoet, wordt morgen in het bos achtergelaten!' Meent hij dat hoor ik de kleinste vra gen, meent hij dat van het vuur? Natuurlijk meent hij dat zegt de oud ste. Maar de sint kan toch langs de deur binnen fluistert ze. Natuurlijk zegt de oudste, hij komt al jaren langs de deur binnen, langs de garagedeur vermoed ik Denk je het vraagt de kleinste. Ik weet het beslist zegt hij. Aap van een jongen. Zo uitgekookt, en zo iets zou aan de pop willen. Nog niet erg genoeg dat hij aan de pop-muziek is.

De Voorpost | 1979 | | pagina 7