KONCESSIE WERD FINANCIËLE REDPLANK VAN SLACHTHUIS "bbS" OBSBROEK AARD - LIGGING OSBROEK .ar - @45Ëag4 ump si 1771-17 78 Van der Beken die stelde partij. Volgens hem werd zijn akkoord met de dat de Volksunie-fraktie deze tekst voorgedragen grond van de zaak betref- Het gebeurt regelmatig dat de Aalsterse gemeente rad zich over één of andere motie dient uit te spreken. Denken wij nog maar aan deze, die in de zitting van eind september goedgekeurt werd over de situatie in Voeren en Komen. Minder gebruikelijk is het feit dat het Schepenkolle ge zelf met een motie op de proppen komt. Het was de Burgemeester zo aan te zien dat hij niet zo gelukkig was met het feit dat de CVP-oppositie zich over zijn motie onthield. Vooraf had burgemeester D'haeseleer echter rêg langdurig de reden van deze meerderheidsmotie [^toegelicht. Zo wees hij op de studie die door de stadsdiensten over de bloemensektor uitgevoerd de was geworden alsook op de inspraakvergadering, met de bloementelers werd georganiseerd. Tevens herinnerde hij aan de nota, die op 2 oktober 1979 aan Minister Galle overhandigd was gewor den, en waarbij de aandacht getrokken werd op het tet- verschil aan BTW-tarief tussen België en Neder- ind. De Aalsterse bloemente- (zoals het Vlaams, Bei ers willen immers een gisch en Europees parle- gevoelige verlaging van ment) en de plaatselijke net BTW-tarief, tevens vertegenwoordigers er- wensen zij een strenge van. tontrole op de sluikin- Om deze redenen zal de voer uit Nederland. Uit CVP-fraktle zich voor liet antwoord dat de heer taan niet meer tot derge- minister van Financiën lijke spektakel lenen en Jeens aan zijn kollega zich beperken tot haar larc Galle stuurde blijkt eigen opdracht namelijk lat deze verduidelijkte het beleid en het beheer de BTW een ver- van de belangen van de iruiksbelasting is, die stad en de plaatselijke alleen geldt in het land gemeenschap, aldus de waar de goederen ver- heerWillems. bruikt worden. Ander- Hij zei hierop dat deze zijds zegde minister stellingname opgesteld Geens dat de Nederland- was geworden naar aan- se bloemen belast wor- leiding van verschillende den zoals de Belgische, moties in de gemeente- Om de sluikinvoer tegen raad ter sprake waren gaan worden, in sa- gekomen. Hierbij stellen menwerking met het de indieners de kollega's Ministerie van Land- regelmatig in moeilijkhe- iouw, speciale grens- den door moties in te ontroles uitgevoerd. dienen waarvan men de >e Aalsterse bloemen- dossiers niet voldoende wekers wijzen er echter kende. Hierbij verwees dat er door de Ne- hij trouwens naar de ierlanders met de BTW schorsingen die bijna jeknoeid wordt, en dat steeds op een motie Tien dikwijls met twee volgen. «Als wij zo door- lakturen werkt. Aan de gaan zullen wij "binnen- Belgische douane wordt kort moties móeten de faktuur met de goedkeuren over de laagste waarde, en met atoomrakketten in Bei- kleinst aantal bloe- gië, over privé-milities, nen overhandigd. enz.. Volgens Burgemeester De CV verklaarde zich ï'Haeseleer zou de wel voorstander om de luikinvoer ontstaan zijn bloementeelt in leven te de instauratie van een houden. Alhoewel de erschillend tarief tus- uitleg van de burgemees- len België en Nederland, ter zeer interessant was, Tot in 1971 bestond er wist men er volgens hem Tog een zuivere toe- nog «het laatste» niet itand, maar sindsdien van. Hij pleitte ervoor dat iwamen de snijbloemen men beter in stilte zou mder het landbouwtarlef werken met de verant- zijnde 16%) terecht, woordelijken in deze )aar waar de BTW om de zaak. Hierbij dacht hij narktpositie van de persoonlijk aan een on- iloementeelt terug aan derhoud samen met de wakkeren fn Neder- plaatselijke parlementai- and verlaagd werd tot ren bij de bevoegde ,5% bleef deze in Bel- minister. Een motie was |iö onveranderd. volgens de spreker let Schepenkollege slechts schijn, en met ze roeg de gemeenteraad te stemmen hebben wij lan ook een motie te niets gedaan, aldus Wil- ïillen goedkeuren waar- lems. deze haar bezorgd- leid uitte over de pro- PVV en BSP-standpunt Hemen in de bloemen- «Ik heb bij de stelling- ektor, tevens wijzende name van de CVP mijn ip de talrijke tewerkge- voorhoofd gefronsd» al ttelden in de familiale dus PVV-fraktieleider bedrijven. Tevens stelt Richard De Gols. Vol- let Kollege dat België gens hem diende men, net 16% BTW een re- gezien de autonomie van ord heeft, en men de gemeenten, des te fraagt de minister van meer met moties naar Inanciën dan ook deze buiten te komen, zeker ariefvoet te verlagen tot wanneer de hogere over- l%. Ook klaagde de heid de gemeenten aan ngediende motie de banden legt. Hij stelde luikinvoer aan, en ook dat de meeste PVV- raagt ze een sterkere fraktieleden zeer goed op ontrole op de ingevoer- de hoogte zijn van de hoeveelheid snij- nationale politiek.» loemen en op de waar- ledereen moet weten eervan. Tot slot dringt waar het schoentje knelt len nog aan op kapi- aldus de heer De Gols, en rentesubsidies, die hierbij oordeelde dat men op de ongerijmd- iVP-stellingsname heid en onrechtvaardig- Jamens zijn partij stelde heid van bepaalde za- IVP-fraktleleider Chris ken moest kunnen wij- Yillems daarop dat zijn zen. De motie van het artij zich bij de stem- Schepenkollege vond hij ling zou onthouden om juist één die verband rincipiële redenen. De hield met de stad en de aktie was immers van plaatselijke gemeen- ordeel dat moties door- schap. Daarom droeg zij aans zijn ingegeven dan ook de algemene oor gevoelens van on- goedkeuring weg van de lacht of frustratie en PVV. Zij betekende, vol- lat ze dienen te wor- gens hem, een steun aan ten beschouwd als de Aalsterse inwoners, preekwoordelijke vijgen Tot slot wees hij erop dat a pasen. de Denderstreek «de leestal handelen ze over meest getroffen streek ationale of internatlo- inzake tewerkstelling in "ale materies waarvan de Vlaanderen» was. asiskennis bij de mees- BSP-fraktieleider Jan i gemeenteraadsleden Van der Veken kon zich ntbreekt, terwijl ze «een in grote trekken akkoord etuigschrift van onbe- verklaren met het CVP- waamheid» betekenen standpunt, zoals ver- teor de hogere organen tolkt door raadslid Wil- lems, indien de moties materie ging, stemde de handelen over proble- BSP echter met veel men vreemd aan Aalst, genoegen voor de tekst. Hierbij verwees hij naar Ook hij hoopte echter het verleden waar soms dat er verder in stilte onverwachte moties in verder gewerkt werd aan de gemeenteraad ter de problemen, sprake kwamen. In afwezigheid van de Precies omdat het hier fraktieleider Jan Cau- om een streekgebonden dron, was het raadslid steeds moties indiende óm later niet meer te die getuigen van kennis moeten stemmen wan- van zaken en die weten neer er nationale zaken waarover het gaat. aan bod kwamen. Tevens voegde hij eraan toe dat Paraplu het nog eens kwam van Raadslid Willy Van Mos- die parijen, «die ons al sevelde (VI. Volkspartij) jaren in de bak zetten», had blijkbaar begrepen Fraktieleider Willems wat de ondertoon van noemde zich vervolgens sommige tussenkom- tevreden dat hij zekere sten was. Volgens hem gelijkgezinde geluiden getuigde ae stellingna- hoorde bij de PW en de me van ae CVP van de BSP, wat protest uit- toepassing van het para- lokte van raadslid De plusysteem van deze Gols. Hij gaf nogmaals fende de toestand van de bloementelers, doch om principiële redenen zou de CVP zich onthouden. Burgemeester D'Haese- leer verduidelijkte dat het Schepenkóllege reeds aan vele deuren aangeklopt had, en dat er in december een on derhoud voorzien was onder de knie. Nadat Willy Van Mossel- velde zich akkoord ver klaard had met de motie, was het meerderheids lid Oscar Redant (PVV) die tussenkwam met.de stelling dat de CVP door haar houding de snij bloementelers van Groot-Aalst tekort deed. Raadslid Lambert Van de Sijpe (CVP) liet hierbij met het stadsbestuur, en opmerken dat de heer de bloementelers bij de Redant zich aan elekto- minister van Financiën, ralisme bezondigde, wat Volgens hem had het deze laatste natuurlijk stadsbestuur de sektor niet nam. VEHE Naast de begroting 1980 van het stedelijk Bedrijf voor Waterbedeling diende de gemeenteraad van 31 oktober jl. ook deze van het stedelijk slachthuis bedrijf goed te keuren. Opnieuw was het schepen van financiën Gaston Van den Eede (PW) die de raadsleden de nodige uitleg verschafte bij deze begroting. Hij deelde aldus mee dat de begroting voor volgend jaar opgesteld was geworden op basis van de eindcijfers van het jaar 1978 en van de reeds gekende resultaten van 1979. Tevens herinnerde hij eraan dat de gewone exploitatie door de stad ophield op 30 augustus 1979 en dat sedert 1 september 1979 het bedrijf in koncessie gegeven werd aan een privé-firma. personeelsuitgaven, dit volgens de huidige be zetting. De technische kosten, die het stadsbe stuur volgens kontrakt aan de concessionaris zou moeten betalen, werd berekend op 1.187. 500 fr waarbij opgemerkt werd dat 1 geslacht rund voor 2 kleureenheden telt. Schepen Van den Eede taten zullen slechts be- had reeds bij de vorige gin 1981 gekend zijn, begroting gewezen op maar in alle geval kon de deze nogal eigenaardige Schepen van Financiën voorstelling, die echter nu al verklaren dat het in volledig wettelijk is. De begroting 1980 zal dan ook voor de eerste maal over een volledig concessiejaar lopen. Daardoor vindt men bij de ontvangsten geen in ning meer van slacht huisrechten vermits deze thans toekomen aan de koncessiónnaris. Voorde keurrechten, die aan het bedrijf toeko men, werd rekening ge houden met het aantal slachtingen, zoals deze voorzien werden door de koncessionnarls zelf, De aflossingen en in tresten van leningen be lopen 6.139.379 fr, ter wijl de afschrijvingen een bedrag van 2.642.806 concessie geven van het bedrijf op financieel ge bied voor de stad gun stiger uitvalt dan de vroegere eigen exploita tie en dat de stad het jaar 1980 met optimisme mag tegemoet zien. welke 170.000 stuks zou den bereiken. Op basis van de huidige reglemen tering zal dit de stad Aalst een inkomen ver zekeren van 9.520.000 fr. Voor het gebruik van de installaties door de kon cessionnarls zal de stad anderzijds 4 miljoen frank ontvangen, en voor de ónderrichtingen van de verhuring van het cafetaria en het apparte ment van de direkteur- veearts446.000 fr. Bij de uitgaven meldde de Schepen 3.824.637 fr. Het totaal der ont vangsten bedraagt aldus 15.496.203 fr. en het totaal der uitgaven 17.238.718 fr. wat dus een voorzien tekort geeft van 1.742.515 fr. De Schepen wees er hierbij Op zijn beurt wees CVP- op dat dit resultaat schril woorvoerder Etienne Bo- afsteekt tegen deze van gaert dat hij steeds voor vorige jaren waar de stad stander geweest was van fr. bedragen. In de bro- Aalst steeds met zware het in koncessie geven chure, die de begrotings- verliezen had te kampen, van het Aalsters slacht- Waar het geraamd verlies huis. Gezien de gunstige slechts 900.000 fr lager vooruitzichten stemde ligt dan de boekhoud- zijn partij deze begroting kundige afschrijving van 2.642.806 fr., deed de spreker opmerken dat men eigenlijk de verge lijking zou moeten ma ken met het juiste be drag der afschrijvingen cijfers meer gedetail leerd weergeeft, werden de afschrijvingen voor een bedrag van 5.372. 256 fr. vermeld, maar rekening houdend met de Hogere Overheid moet hiervan het bedrag der aflossingen van de leningen afgetrokken worden, wat dus het resultaat beinvloedt. goed. Wel deed het raadslid een voorstel om de uitgaven goed en regelmatig te volgen. Volgens hem moest de stadsregie een sluitende begroting kunnen heb- wat 5.372.256 fr. be- ben. draagt. De uitwerking en Schepen van Financiën dus de definitieve resul- Van den Eede keurde dit voorstel goed en wees erop dat het in dè bedoeling ligt om elke drie maand een tussen balans op te maken van de financiële toestand van het slachthuis. Zijn partijgenoot Oscar Re dant (PW) benadrukte op. zijn beurt dat het voorziene tekort van 1,7 miljoen zowat 3,6 mil joen lager was dan wat enkele maanden voor heen voorzien was ge worden. De oplossing, waarvoor de heer Van den Eede zich volledig ingezet had, was volgens hem alleszins zeer posi tief voorde stadskas. Hij onderstreepte hierbij nogmaals het gunstig resultaat dat geboekt werd, en richtte dan ook heel wat gelukwensen aan zijn adres. Vooraleer het agenda punt afgesloten werd, herinnerde Schepen Ven den Eede eraan dat de koncessionnarls gestart was met belangrijke in vested ngswerken. Voor een totaal bedrag van ongeveer 15 miljoen, ter verbetering der instal laties. VEHE Het Osbroek is een vlakte op zowat 8 m. hoog t.o.v. de zeespiegel met te midden een de pressie op rond de 7 m., door een Meander (een kronkel van de Dender uitgegraven in de Verhevenheid (gaande tot 24 m.) Haring, Hou tenhond, A. Van de Maelestraat. Hei is te vergelijken met een schuin doorge jaagde kuip, met een steile berm langs de Ninovesteenweg (van 8 tot 22 m.), en twee naar de Dender toe licht aflopende wanden: de A. Van de Maelestraat ten zuiden, en ten noorden omgeven waar nu de Parklaan ligt. Het is op die Verhevenheid van de Noordrand dat later dan de Stad Aalst groeide, rond het Zeihof (oud Hospitaal), St.-Martinuskerk en Grote Markt. De vlakke bodem van die «kuip» was het Osbroek (ong. 91 heet.). Nauwelijks hoger dan de Dender liep die plaat regelmatig onder water en fungerende als overstro mingsgebied: ontlasting van de Dender bij hoge waterstand. Het was eren is er na de kanalizatie van de Dender nu nog besten dig drassig: een moeras, meer bepaald een elzenbroek. Men zal wel altijd getracht hebben hier of daar een plekje droog te krijgen, voor weide of boombeplanting, doch de kern was en blijft nat: broek. Op de Kaart Ferraris, de eerste nauwkeurige betrouwbare kaart van te land, getekend 1771/1778, is dat Osbroekgebied zeer duide lijk te onderkennen: met details, zoals bv. moeras, hoogstam. De stafkaart van vandaag geeft heel precies dezelfde ligging en afbake ning aan. Dus, dat gebied dat er vandaag nog ligt, lag er 200 jaar geleden; en als men weet dat er de eeuwen voordien praktisch niets of toch zeer weinig aan het landschap gewijzigd is, kan gesteld worden: het Osbroek is eeuwe noud. Trouwens, op de heel wat minder nauwkeurige kaart van het Land van Aalst van *001 A;-/-*// OSBROEK. f-REME 1612 is het Osbroek nog te herkennen. Meer nog: het is praktisch onaangeroerd ge bleven tot vóór een kleine honderd jaar. Want het is pas toen dat het geleidelijk en broksge wijs gedeeltelijk vervormd is. VERVORMING van AALST i 91 VERVORMINGEN (VAN HET OSBROEK) 1. Ergens tussen 1850 en 1900 zijn er in de zuidelijke tip gebouwen, nu in verval, en begin van parkaanleg gekomen. In 1914-1915 komt wat zuidwaarts op de helling: het «Kasteel Moyersoen» in een uitgebreid park. 2. 5 1/2 heet. ten Oosten is een perceel van 7 ha aan de Kapellekensbaan weide geworden. 3. Ook was er een begin van aanleg van de Osbroeklaan. 1/2 heet. 4. In 1915-1916 werd in het N.0. het park van 15 ha. aangelegd. De eeuwenoude beek werd vervormd en uitgegraven om de Ballon vijvers te maken. De Spiegelvijver is volledig kunstmatig; hij werd gevoed door een ander stel grachten, doch mondt uit in de Kleine Ballon. Wegens het iets verlagen van het wa terpeil moesten de vijvers aflopen langs een duiker onder de Dender, die uitkomt achter de sluis aan de Zeebergbrug in de iets lager lig gende Kleine Oude Dender (langsheen station Aalst Oost). 5. Rond 1920 is de stad gaan storten (4 1/2 heet.) n.w. van boven op het Scherreveld- baantje, nu grosso-modo: Parklaan, vanaan Parkdreef over 160 m. richting Haring, waar op 100 m. van de Jan Docusberg en evenwij dig daaraan, een berm ontstond (oud stort: 4 1/2 heet.). 7. Kort daarna kwam de huizenblok van de D. De Wolfstraat. 1 heet. 8. In 1923 werd het fabriek Bosteels opge richt, halfweg de Kapellekensbaan. 2 heet. 9. Vóór 1960 is dan, ten gerieve van de elektrische centrale een ring-dijk van on geveer 2,50 m. hoog aangelegd in het hartje van het Osbroek, binnen de 7 m. lijn. Die vertrok onderaan de aangezette Parkdreef om te eindigen aan die laan, ongeveer tegenover waar nu de hoofdingang van het sportterrein is. Binnen in die dijk kwam dan een bezinkvij- ver van zowat 4 ha. Die is tot nog na 1965 geleidelijk gedempt. Van die enorme water plas blijft een mini-vijvertje en nog twee iets grotere vijvers over, die laatste dan vlak mid den in Osbroek. 10. Nog na 1965 werd de ruimte tussen W.-dijk en oud stort gevuld met opgespoten as van Elektrische Centrale. Ergens begin de zestiger jaren werd tussen Park-Spiegelvijver en Osbroeklai'n het terrein verhoogd om het stadion aan te leggen. 11.1970 aanhoging van de rest van de ruimte tussen Park en Osbroeklaan voor het sportter rein. 7 1/2 heet. 12. Rond 1975 wordt de verhoogde Erembo- degemstraat aangelegd, die definitief een hoekje Osbroek afscheidt. 13. ong. 1974-1976: het stort Erembodegem vernietigt nog eens 3 ha. Vandaag de dag vindt men het oeroud Os broek van rond de 100 ha. nog goed te her kennen terug. Een klein deel is bebouwd (D. De Wolfstraat- Bosteels) 3 ha. De rest is nog integraal groen, al zij het gewijzigd: Onomkeerbaar gewijzigd (Park, Sportstadion, Oud Stort-asveld - gedempte vijvers, stort Erembodegem) 37 ha. Grondig gewijzigd (weiden Schotte, Park Morgersoen) 12 ha. Toch rest er nog een groot deel (42%) van het oorspronkelijk Osbroek dat weinig, nauwelijks of helemaal niet gewijzigd is. 39 ha. Het is vooral dat belangrijk deel de grote onbekende dat dient behouden en be schermd te worden. ...O vAin SPORTrtfitiri OUD STORT ^fpsbrotk Ljiesrp«n sroRr efferta Uw m nuk --i Vehtvilderd j grasland fla nyv- noogd AALST I Je. OP KAAPT FERRARIS EntriöODtQt.n 1X w.s.r./o. OP HUIHISE STAF KAART (1Q6Q)

De Voorpost | 1979 | | pagina 9