9NGLEURS VROEGER EN NU Datjes en ditjes JE ER WEL EENS OVER PRATEN? in de standen op de jongste inforbeurs voor de jeugd die it meest kritiek te verwerken kreeg was wel deze van de begrijpelijker: deze van de HOMOFIELEN. Bij ons eerste leek het ons een heel neutrale doorsnee stand te zijn wel op elke dergelijke manifestatie aantreft Als korres- nt van een blad dat als het meest gelezene in het Aals- doorgaat moet je je echter terdege dokumenteren en mogelijk informatie verzamelen. De aangeboden bro- vertoonden geen enkel biezonder aspekt, laat staan lerend in te werken op het beurspubliek. Eens onze sgierigheid echter geprikkeld, moest er ook aan voldaan n. Of we eens van de heren een interview voor onze mochten komen opnemen. Geen hypokritisch gedoe minder geleuter er omheen. Dag en uur afgesproken, ren ook op post, al moet ik er wel bijvoegen met een steuntje van een allerliefste vriendin. De liefste? 5 HET COC? ook hun ouders voor wie het )C fungeert in het Aals- probleem meer dan waarschijn- Is een gesprekscentrum ''jk zwaarder te verwerken is de homofiele man of dan voor de homofiel zelf. Hoe Je kan er terecht voor dan ook: wie met dit probleem mogelijke inlichtingen, in de knoei zit kan er ook in zijn I, of voor al je proble- eigen stad over praten. Of ie het mocht je eventueel pro- kan uitpraten is een heel andere op dit vlak ontmoeten. zaak- dt er in een vrij simpatiek ontvangen door John. G0C 0K! n en Guy die je er een MAAR HOMOFILIE, nder simpatiek wijntje of Als HETERO (zoals we werden serveren. Ondanks de betiteld), ondervindt je toch wel chijnlijke losse sfeer, enige schroom bij het binnen- homofiel gerichte men- gaan van hun lokalen, er terecht ook met hun Waarom? Omdat we nog rijkste problemen. En dit steeds afwijzend tegenover leen de homofielen zelf, deze mensen staan? Zien we hun gedrag nog steeds als «vies» en ongepast? Of hebben we ooit getracht deze mensen ergens toch te begrijpen. Ge makkelijk is het geenszins. Nog voor mij, nog voor jou. Maar het loont steeds de moeite het toch eens te proberen. We wil len zeker niet iets verdedigen dat voor een of andere lezer on gepast lijkt nog minder iets af breken, vooral wanneer men niet weet waarover men het heeft. Eikzijn mening, liefst ge kruid met een beetje goede wil en een snuifje gezond verstand. Homofilie begrijpen is nog steeds een moeilijke zaak. Dat ondervonden ook onze ge sprekspartners. Niet iedereen kan de moed opbrengen om toe te zien wanneer twee jongens met mekaar staan te vrijen. Of twee meisjes. Had je je eigen zoon of dochter reeds in derge lijke situatie gezien? Het komt ons voor alsof we in het dage lijkse weinig met homofielen te maken hebben. Nochtans blijkt uit ernstige en schijnbaar be trouwbare statistieken dat er tussen de 4 en 17% van de totale bevolking uitsluitend en overwegend homofiel gericht is. Dan kan je daar staan kijken! namische groep jongelui die zich volledig inzette voor het welslagen van de jeugdinfo- (Erik) We laten zomaar geen loopje met ons nemen! Bewijze wie bewijzen kan, maar toch schijnt het ergens te kloppen: homifilie is niet zo vreemd en veraf als we eerst dachten. Je ontmoet ze overal: op je werk, bij de ontspanning. Meestal merk je het niet op dat ze homofiel zijn, want er mee te koop lopen ligt niet in hun lijn. Hetzij dan dat je uitsluitend naar de verwijfde en heupwiegende types gaat uit kijken of de vrouwen die zich bij voorkeur met onze mannelijke «pantalons» gaan uitdossen. Het probleem is er. Wat ga je er aan doen? TWEELEDIGE MOEILIJKHEID Wanneer we de homofilie gaan benaderen doen we dit steeds vanuiteen standpunt van onwe tendheid en wantrouwen. Onze vooroordelen liggen heel kort bij het veroordelen. Wie niet is zoals wij is, ofwel gek, ofwel ergens beschoren met een of andere handicap. Heel vaak vergeten we hier dat we het ook over mensen hebben. Mensen zoals jij en ik met dezelfde ge voelens op het vlak van liefde en leven. Met deze nuance dat zij in tegenstelling met ons, he teroseksuelen, zich nu biezon der aangetrokken voelen tot mensen van hun eigen sekse. Hoe deze mens zelf hierover denkt is voor ons van geen en kel belang. Wat verkeerd moet zijn is verkeerd. Niet alleen ver standelijk gaan we hen afwijzen maar ook op het vlak van louter gevoel gaan we ons stekelig opstellen. Ergens gaan we ons eigen idee van afkeer gaan creëren. Ons sisteem is nu eenmaal gericht op een voortplanting zonder enige diskontinuïteit. Al te vaak gaan we hun houding beschouwen als een aanvech ting van het huwelijk, een ab normaliteit of zelfs een perver siteit. Al te vaak vergeten we dan ook dat er door ditzelfde sisteem in leven en in stand ge houden gemeenschappen be staan zoals kloosters, gevan- •dagavond 10 november in de keizershallen it de Internationale Nieuwe Scène (INS) «Jongle- vroegen en nu» in een regie van Dario FO. voorstelling werd georganiseerd binnen het ka an de Jeugdinfo-beurs. neest merkwaardige aan deze voorstelling was intstellende gebrek aan belangstelling. Als een als INS er niet in slaagt meer dan, pakweg 80 len bij mekaar te krijgen, dan zegt dat bijzonder >ver het Aalsterse teaterpubliek. Waar zaten ze de erfans» in hart en nieren? Het kan alvast niet de 50 F inkom geweest zijn die ze heeft tegengehouden. En dat ze maar niet beweren dat ze niet geïnformeerd waren. Wel weer zeuren straks dat er nooit eens iets interessants gebeurt in Aalst. Dat er geen goeie za len zijn, alsof dat een eerste vereiste is. Het is misschien nog niet te laat om het in aanbouw zijnde kultureel centrum om te bouwen tot lunapark De voorstelling was in ieder geval de moeite waard. Met dit programma probeert de INS het verschijnsel «Jong leur», een reeds lang uitge storven soort toneelakteur opnieuw gestalte te geven. Hiervoor heeft men een be roep gedaan op midde leeuwse teksten van goede jonglerieën, een dierenfabel die het ook bij de oude Grie ken reeds deed en een aan tal hedendaagse toepas singen van deze theater vorm. Al heel gauw blijkt dat dit soort toneel vooral een is Comette, gekend om zijn prachtige uitvoeringen tij- .VJuMistero Buffo». Nu te Aalst met «jongleurs vroeger en (Erik) maatschappijkritische funk- tie had. Het volk dat in de middeleeuwen synoniem was voor slaven, probeerde de repressie van kerk en kapitaal te doorbreken met het sterkste wapen dat ooit heeft bestaan, humor en sa tire. Men ging op de eerste plaats imiteren wat zich op dat ogenblik binnen de kerk zelf afspeelde. Om de gelo vigen aan te zetten tot re gelmatige praktijk en grote devotie, besloot de geeste lijkheid de boodschap een beetje aangenamer te ver pakken. Men zette de grote stap om de teorie van het geloof te gaan illustreren aan de hand van stichtende toneeltjes, zij het in het la- tijn De «trope» was gebo ren. Toen men later besloot de mensen ook nog te laten begrijpen wat de priester- akteurs vertelden en bijge volg overschakelde naar de volkstaal, verhuisde het spel van het koor naar het portaal. Vandaar naar het marktplein was uiteraard nog slechts een kwestie van een paar stappen. Eenmaal daar beland waren het ech ter niet meer de priester- akteurs die de bloemen ont vingen. doch werd hun op dracht overgenomen door volkse figuren met scherpe tong en spitse hersenen. De jongleur was geboren. Het spreekt voor zich dat het niet alleen de akteurs waren die veranderden, maar ook de onderwerpen en som mige personnages. Men kreeg nog wel engelen, apostelen en heiligen te zien, doch dit keer niet meer om de kudde het hierna maals als compensatie te beloven. Als ze al een posi tieve rol werden toebe deeld. stonden ze nu portret voor het verzet en maanden ze zonder onderscheid aan tot levensvreugde en genot Vooral de mirakelen waren een bijzonder dankbare tip voor de jongleurs Zo ont stond dus in grote trekken het teater als therapie en volksbevrijdend mecha nisme. Charles Cornette brengt twee van deze midde leeuwse jonglerieën, het waren doorgaans monolo gen, en slaagt erin om met niks anders dan zijn lijn en inzet een verhaal dusdanig te visualiseren dat je er middenin zit. Wie echter de meester-jongleur van Mis- tero Buffo hoopte te ont moeten, kwam een tikkeltje bedrogen uit. Misschien komt er stilaan wat sleet op het programma of is het een kwestie van fysische en ge estelijke vermoeidheid, in ieder geval bereikt hij niet de graad van perfektie waarvan hij vroeger har- haaldelijk blijk heeft gege ven. Helemaal onder het ni veau geraakt het wel niet, maar het komt toch gevaar lijk dicht in de buurt, bij de hedendaagse monologen. Het wapensyndroom bevat ongetwijfeld stof genoeg voor een boeiende presta tie. doch het geheel kon mij niet overtuigen. Ook de per siflage van het werk aan de lopende band was niet sterk genoeg om meer dan alleen maar de virtuositeit te laten beklijven. Geen nood. Hilde Uytterlinden brengt je on middellijk weer tot de luxe van een spijkerbed met haar jonglerie over de on derdrukking, zeg maar uit buiting, van de heden daagse vrouw. Stress als personage! Met de slotmonoloog stelt Charles Cornette zonder omwegen duidelijk waar het de INS in wezen om te doen is: het ontmaskeren van de nieuwe repressie binnen ons eigen rechtse staats bestel. Niet het shocke rende vertoon van folterin gen, arrestaties op grote schaal of massale execu ties. Wel de geraffineerde infil tratie op alle niveaus, de brainwashing, het komfort als zoethouder, de illusie dat mensen belangrijk zijn en het eigenhandig afwen telen van een zogenaamde crisis op de rug van het volk, de basis van onze parle mentaire demokratie. Wie weet sluimert hier niet de kiem om de jongleurs, de echte, opnieuw binnen de muren te halen. Jan Dhondt genissen, celibaten, waar, on der meer ditzelfde huwelijk of een normale gemeenschap niet mogelijk blijken of zelfs ontoe laatbaar. Op deze basis alleen kunnen we deze relaties niet beoordelen, laat staan veroor delen. WORDEN WE DAN ERGENS TOCH SOEPELDER? Meer en meer wordt het ver schijnsel homofiel en de er mee samengaande problemen in de openbaarheid behandeld. Kerk en staat schijnen bewust te worden dat hun volgelingen soms ook homofielen zijn. Er gens toch wel een winstpunt voor deze mensen die toch maar steeds met een zeker eti ket of een brandmerk rondlo pen. Hun relatie beperkt zich echter geenszins tot het louter seksuele. Alle gevoelens die de heteroseksueel ervaart, zijn ook de hunne. Zoals wij spre ken over liefde, trouw en/of ontrouw, zo ook omvat hun persoonsrelatie elke van deze aspekten. De homofiel zelf kon niet vrij kiezen. Er was voor hem geen persoonlijke keuze. Noch jij, noch ik, noch hij zijn dan ook verantwoordelijk voor zijn instelling. Soms zijn we al te goedkoop in onze uitlatingen dat «iemand moest hij maar wil len toch heel anders kon zijn!». Wij ook waren nooit vrij in onze keuze, maar of we daarom nu bloot moeten gesteld worden aan allerlei soorten kritiek m.b.t. onze gerichtheid blijft een open vraag. Spreken in termen van verantwoordelijk heid en schuld veronderstellen een keuzemogelijkheid. Onge lukkiglijk bestaat deze niet voor de homofiel, noch voor de he- terofiel. Men kan het de eerste dus praktisch nooit als schuld gaan aanrekenen, evenmin als men het bij de laatste als ver dienste kan gaan beschouwen, omwille van zijn «normale» seksuele geaardheid. Er komt in elk geval (zij het dan lang zaam, maar zeer zeker) een kentering in de schijnverdraag- zaamheid tegenover homofiel gedrag en de weinig briliante situatie van de homofiel zelf. Deze trend is mede het gevolg van de openheid waarmee de wetenschap het probleem gaat bekijken. IS OF WORDT MEN HOMOFIEL? Geleerde koppen gingen zich buigen over het probleem: is men nu homofiel van bij de ge boorte of wordt men het pas later. Bestond er reeds 'n zekere aanleg, een konstitutionele fak- tor? Of kon men hier eerder spreken van een verworven heid? Bestond of bestaat er een verband tussen een verkeerd gelopen opvoeding tussen de periode van de fysische ge boorte en de sociale geboorte van de mens? Veel is er reeds over geschreven. Veel is er ook reeds onderzocht. Steeds ging men twee richtingen uit dit naargelang men de nadruk ging leggen op aanleg of verwor venheid. Biologische faktoren zoals de hoeveelheid manne lijke en/ of vrouwelijke hormo nen, de samenstelling van de De informatiestand van de homo's. (Erik) chromosomen, schijnen niet bepaald de juiste oorzaak te zijn. ueen enKei biologisch ar gument kon als doorslagge vend worden opgedreven om tot overtuigende bevindingen te leiden die een lichamelijke aan leg kunnen doen vaststellen. Waar men met psychologische of psycho- analytische onder zoekingen trachtte de nadruk te leggen op een zekere verwor venheid kwam men echter tot dezelfde konklusie: geen enkel doorslaggevend argument kon worden gevonden. Stoornis sen van het familiaal relatie patroon zoals: een overbe- schermde en dominerende moederfiguur of een vijandige, zwakke of totale afwezige va derfiguur komen zowel bij de homoseksueel als bij de hete roseksueel voor. Wel zijn ze het er allen mee eens dat: echte homofilie vaststaat rondom het zesde levensjaar, als resultante van een hele voorgeschiedenis: biopsychi- sche mogelijkheden aan de ene kant, en doorleefde affektieve verhoudingen aan de andere kant. de zogenaamde «verlei- dingsteorie» wetenschappelijk geen steek houdt. Volgens de volksmond zijn homofielen kinderverleiders en zou men eveneens homofiel kunnen worden in de pre- puberteit door seksuele om gang met oudere personen van hetzelfde geslacht. In dit fa beltje schijnt de wetenschap sinds lang niet meer te geloven Homofielen distantiëren zich op een ondubbelzinnige wijze van wat pedofilie aenoemd wordt. Welke echter de oorzaak van de homofilie ook moge wezen, het gaat steeds om iets dat een MENS als lot te aanvaarden heeft. Een lot dat onverander baar en onomkeerbaar is. Gaan benadrukken dat het «genees baar» is of dat men zich kan bekeren is slechts een nog gro tere belasting voor deze mens omdat men hem of haar op die manier verplicht ergens anders te gaan doen dan hij/zij werke lijk is of voelt. Veeleer moet ge zocht worden in de richting van begrip, zelf-herkenning, zelf aanvaarding. Deskundige bege leiding van de homofiel ge richte man of vrouw. Daarvoor zijn er de organisaties en centra waar men als homofiel terecht kan. Ze krijgen er de kans el kaar in een andere, een meer open sfeer dan de onze, te ontmoeten. Hier wordt vooral de nadruk gelegd op het relati veren van eigen moeilijkheden die daardoor minder zwaar gaan doorwegen. Ze leren er hoe anderen hun problemen hebben opgelost. Een heel be langrijke stap in de goede rich ting. Ze weten echter meer dan wie ook dat ze nog een heel, heel lange weg af te leggen hebben eer alle vooroordelen en bestaande opvattingen zul len verdwenen zijn. Dat ze zich nog steeds in een bepaald ghetto bevinden, nog steeds niet als volwaardig lid in ons sisteem opgenomen zijn. Het is niet zo makkelijk om juist onze ingesteldheid t.o.v. hun pro blematiek weer te geven, le- mancfeen etiket opplakken is heel eenvoudig. Of die zich daardoor gelukkiger gaat voe len nu hij zij zich gekatalo- geerd weet blijft een open vraag. Per slot van rekening hebben we toch nog altijd te maken met een mens. Een mens die evenals wij noden heeft: noden aan begrip en liefde. Hoe dan ook. Vanuit dit standpunt bekeken kan men vrijwel niet anders dan zoveel mogelijk begrip trachten op te brengen, hoe we er ook mogen over denken. Misschien lukt het ons toch nog eens! EVEN NAKAARTEN Ondanks alle, ongelimiteerd verschafte uitleg, zowel weten schappelijke als diep menselijke, konden we het toch maar moeilijk verwerken. Wie is nou eigenlijk wie? Wat we wel begrepen hadden en heb ben is dat er voor het opbou wen van een echt fijne relatie twee mensen nodig zijn. Twee mensen die vinden dat mensen belangrijk zijn. Niet zozeer zich zelf dan wel die andere. Die ge lukkig kunnen zijn met mekaar, via mekaar. Hoe die relatie er nu persé dient uit te zien moet iedereen voor zichzelf maar uit dokteren Misschien moet je het zo bekijken: mens wat is het fijn om bij jou te zijnl^ Woensdagavond was het de beurt aan de op het ogenblik erg gewaardeerde rockgroep TOY. Voor hen de eerste maal voor de Aalsterse leeuwen. Die proef heeft Toy met erg veel sukses doorstaan, wat meteen bewijst dat Toy één der betere groepen is van eigen bodem. Toy werkt reeds gedurende enkele jaren op internationaal niveau, en dat maken ze nu waar op het podium, na het verschijnen van hun eerste langspeler «Bad Night». Daaruit verschijnt binnenkort in Nederland en België «Coconut» (single) en voor het eerst in de Belgische rockgeschiedenis gaat ook Engeland plat voor deze muziek, aangezien «Crazy Monday» binnenkort in Engeland uitkomt op het logo-label Voor Toy zit het er dus dik in. en dat van reeds te horen op het Aalsterse podium Aalst lust top Toy rauw. Hopelijk tot binnenkort, (erik) Bijna tweehonderd mensen uit de welzijnssektor in Vlaan deren waren in Aalst op dinsdag 6 november. Het Aalsters Sociaal Overleg organizeerde in 't kader van de jeugdinfo- beurs (maar wegens een kille keizershalle in de stadsfeest zaal) een studiedag rond «kindermishandelingen». Nu kan je daar van wakker liggen of niet, er wat aan trachten te doen*of niet, maar naar schatting worden er ieder jaar in ons land*200 kinderen mishandeld en gedood. De bladen van De Standaardgroep vonden dat terecht voorpaginanieuws. Heel wat vertegenwoordigers van de nationale pers waren aanwezig in Aalst. Wat ons betreft, wij komen er op terug wanneer de schriftelijke neerslag van deze studiedag uitge geven wordt. Dat zullen we ook doen voor wat de andere studiedag betreft, nl. over het plaatselijk jeugdwerk. Na het onderzoek rond het schoolspijbelen dat door het VSJ op grote streekproefschaal in Aalst werd gehouden, wil die organizatie voort aan de ravot- en speelterreinen denken. Dit rekreatienet is aan uitbreiding toe. Daar is men blij mee, maar men wil wel aandringen bij het stadsbestuur op minder dure oplossingen. Daarbij wordt gedacht aan het zelf opbouwen van die houten speeltui gen. Ook aan het aanspreken van firma's uit het Aals terse. Of aan verhuurbare barbecuemogelijkheid op die terreintjes. Hoedanook, inspraak van de buurtbewoners is noodzakelijk, meent het VSJ. Nog even terugkomen op dat spijbelen Ook minister Ra- maekers is in kennis gesteld van de rezultaten. Op het kabinet van zijn onderwijsministerie wordt de lijvige pa pierbundel onderzocht. Hier en daar werd wel eens gevraagd: «Waarom is Iso- poda er niet bij, verdorie?» Niet dat die Aalsterse groep onmisbaar is, maar een beetje verwacht je die bekend ste Aalsterse muziekgroep toch op het jeugdinfopodium. Inderdaad, enkel om tijdsgebrek van de symfonische rockers bleven die kerels weg. Niet om geldredenen wordt met klem beweerd. Eén van deze dagen brengt isopoda, terloops gezegd, haar singel «You Flower» uit Enkele keren werd er duchtig gevolksdanst. Dan werd het open pleintje (vooral na de BRT-verdwijning) een gezellig muzikaal hart ofte een alternatieve volksfuifplek. Gelegen heid te over om onder kundige begeleiding te leren en te vervolmakenVoor wie wel eens bal in zijn straal wilgraag hetdichtsbije adres van de Volksdanscentrale voor Vlaan deren: Jos De Sloover, Molenstraat 1, Nieuwerkerken (053-21.97.77). Hij kan je vertellen waar er in de streek volksdanskursussen doorgaan en kan je verwijzen naar mensen die in je groep «les» willen geven. Een menselijk muzieknootje: tijdens de jeugdinfobeurs is er bij twee medewerksters van het jeugdservicecen- trum een kindje gekomen. Blij nieuws. Het werk van de achterblijvers werd er wel wat zwaarder door. Op donderdagnamiddag kwam de tienermusical «Tijdelijk Geschift van Eva Bal naar Aalst overgewipt. Een half uur eerder dan gepland nog wel. want «Tijdelijk Geschift» moest 's avonds nog naar Nederland. Een groof aantal scholen waren er en de tieners vonden het wel leuk «zich zelf» op het podium te zien: voor dit te oud, voor dat te jong. Omdat ondergetekende^echtér de helft van het spek takel gemist heeft wegens die halve zomeruurregeling, kan hij er niets meer over vertellen. Wij betreuren dit. (PD)

De Voorpost | 1979 | | pagina 11