JEUGDWERKLOOSHEID IS SLECHTS DEELPROBLEEM VAN TOTALE WERKLOOSHEID VERVOLG VAN DE MUZIKALE HAPPENINGS OP JEUGDINFOBEURS 12 -16.11. ly/y Dé "Voorpost Ter gelegenheid van de jeugdinfobeurs die van 3 tot 11 november plaats vond in de Keizershallen te Aalst werd door de werkgroep «Jeugdwerkloosheid» op donderdag 8 november een debat georganiseerd met als tema de jeugdwerkloosheid. Als gasten waren uit genodigd: voor het ACV, de heer Van Tittelboom, voor het ABVV de heer Colpaert, als vertegenwoordiger van het Ministerie van Tewerkstelling en Arbeid, de heer Dielens en als debatleider trad de heer Houbrechts op, regisseur bij de BRT. De vertegenwoordiger van het Ministerie schitterde echter door zijn afwezigheid, zo dat van bij de aanvang reeds, de avond aan belang verloor. Als inleiding werd vooreerst de werkgroep zelf voorge steld, waaraan meegewerkt wordt door de jong socialis ten, de abw kadetten, de kulturele centrale abw, de kommunistische jeugd en de revolutionaire arbeiders liga. Het doel van de werk groep is de werkende be volking tot inzicht te bren gen dat strukturele hervor mingen van onze maat schappij nodig zijn om de werkloosheid en oplossing te geven. Tevens tracht men die bevolkingsgroep meer te sensibiliseren voor de problemen van de jeugdige werklozen. Daar toe wenst de werkgroep dan ook naar buiten te treden met pamflettenakties, het organiseren van een info- stand op de markt te Aalst en nu met het organiseren van het debat. De werk groep heeft tevens een bro chure uitgegeven waarin het werkloosheidsprobleem ontleed wordt en waarbij eveneens een aantal oplos singen voorgesteld worden. Hierover verscheen echter reeds meer in een vorige editie van dit weekblad. Na deze voorstelling was het de beurt aan de heer Van Tittelboom, afgevaar digde an het ACV. Tijdens zijn uiteenzetting, waarover hieronder meer, kon men bij zichzelf de bedenking ma ken dat het ACV in tegen stelling met andere vak bonden, op dagelijke mani festaties en andere verga deringen bijna steeds ver tegenwoordigd is. Het ABVV was nu ook snel aanwezig, maar blijkbaar heeft men toch niemand van de Aalsterse afdeling gevonden om tijdens deze avond te spreken. Om terug te komen tot het tema, volgens Van Tittel boom is het niet enkel in Bel gië dat men te maken heeft met het werkloosheidspro bleem. In de E.E.G. telt men 7 miljoen werklozen, waar van 450.000 in België wat 10% van de aktieve bevol king is. Het arrondissement Aalst wordt echter nog ster ker door de werkloosheid getroffen, hier telt men on geveer 10.000 werklozen of 13% van de aktieve bevol king. De nationale jeugd werkloosheid bedraagt on geveer 90.000 eenheden. Ondanks de maatregelen die getroffen worden, groeit de werkloosheid nog steeds, wat dus een zwaar probleem vormt, niet enkel voor de verantwoordelijken van de vakbonden maar te vens voor de overheid. Men stelt vast dat de werk loze een slechte reputatie heeft bij het publiek. Men denkt dat iemand graag werkloos is, dat men niet streng genoeg optreedt in geval van misbruik, dat de bestaande werkloosheid- severgoedingen veel te hoog liggen en dat tenslotte alles de schuld is van de vakbonden. Bij dit alles kan men een aantal bedenkingen maken, vooreerst dat men enkel de situatie van een werkloze bekijkt langs de meest rooskleurige kant die echter meestal ver te zoeken is. Een werkloze is immers fi nancieel in het nadeel ge steld en is volkomen afhan kelijk. Iemand die geen werk vindt voelt zich doel loos en gaat zich oneindig vervelen. Dit alles brengt natuurlijk ook een aantal geestelijke spanningen met zich, waarvan we de gevol gen soms kunnen lezen in de dagblden. De werkloze komt na enige tijd van stempelen uiteindelijk te recht in een sociaal isole ment, wat men zelfs kan vaststellen binnen de groep van de werknemers, zijn ei gen groep! Men ziet dat er tegenstellingen ontstaan tussen degenen die het ge luk hebben nog te kunnen werken en dezen die niet werken, daar waar er toch solidariteit zou moeten heersen. Een spijtige zaak is jdat we zien dat de werkgevers deze situatie uitbuiten. Men voert een krisispolitiek op de rug van de werknemers. De werkgevers gaan van de situatie gebruik maken om de lonen te drukken, ze De sprekerstafel met afgevaardigden van ACV en ABW tijdens de debatavond omtrent jeug werkloosheid. (Rik) gaan over tot afdankingen, moet men tevehs de be- verhogen van het arbeids- trokkenheid van de jongere laien de werknemers overu ren presteren zonder het mensen trachten bij te wer ken. Degenen die steeds klagen dat er in Aalst en omstreken op muzikaal vlak weinig te beleven valt, kregen zeker vorige week ongelijk. De jeugdinfobeurs zorgde voor een stortbad van mu ziek van uiteenlopende genres. Voor elk wat wils dus, en het werd goed. De gevarieerde schotel van folk, jazz, rock en new wave kon bij het Aalsters publiek echter niet de verwachte belangstelling opwekken. Te veel van het goede misschien? Al bij al een veel te geringe opkomst voor een muzikaal festijn, zoals we dat nog niet te veel in de stad onzer dromen te zien kregen. We zetten het vervolg van de optredens hier op een rijtje: Maandagavond was er in het knap jazz entertainment. De Café Chantant folk-ragtime met groep speelde zowat het genre de Brusselse akoustische gita- Dixie en Duke Ellington. We rist Didier hoorden onder meer enkele .Dinsdagavond bracht de Pat goede interpretaties van: On More Band ons een avondje the Street Where You Live (My Fair Lady), Hello Dolly (uit de gelijknamige musical), Sum mertime (uit Porgy en Bess) en Mac the Knife. Het knapste wa ren de twee improvizatienum- mers, vooral het laatste, waar bij de toonaard gekozen was door iemand uit het publiek. Hoewel de opkomst nog rede lijk te noemen was, hadden we toch meer jazz-minnende Aals- tenaars verwacht. De Onion Dolls zetten woens dag de pop-avond in. Dit la waaierig optreden vonden we maar flauw. Gelukkig voor hen bleef het publiek voor de hoofdschotel van de avond: Toy. Dit was de beste popgroep die we tot dan toe op de jeugd infobeurs te zien kregen. Toy bracht rock van de bovenste plank. Deze Bornemse jongens waren al enkele keren op televi- zie te zien. Ze spelen al een groot aantal jaren samen (dat hoor je trouwens), maar brach ten pas april dit jaar een eerste langspeler uit: Bad Night ge noemd. Woensdagavond wa ren ze voor het eerst in Aalst te zien, en hopelijk niet voor het laatst, want ze wisten het al wat grotere publiek enorm te boeien. Joy bracht immers een avondje rock van een kwaliteit dat we nog niet te veel in onze streken te zien kregen. De groep ge tuigde eveneens van een grote technische perfektie, wat bete kent dat ze er voor werken Hun nummers zijn ook erg ori gineel, en dit in een genre waarin we dat niet meer zo di- rekt kunnen verwachten. Het beste vonden we: Crazy Mon day, All or Nothing, en Dolce Vita. Het nieuwe nummer Lucille viel ook biezonder in de smaak. Hiermee bewijzen de jongens van Toy dat ze na hun eerste langspeler nog niet zonder in spiratie zitten. Een groep dus die goed op weg is naar de top. We zien met spanning uit naar een volgende gelegenheid om hen aan het werk te zien én naar hun nieuwe elpee. Donderdagavond werd een ge zellige folkavond met Bernard Benoit en Dave Evans. De Bre toense gitarist Bernard Benoit bracht liedjes uit de drie lang speelplaten die hij al op zijn ak- tief heeft. Hij liet ons terug heel even zweven in de mystieke hoogten van de Bretoense mu ziek. Hij speelt echter op een klassieke bazis (ondermeer zijn gavottes), dat aan zijn folk een speciale tint geeft. Dave Evans, een Engelsman die in Brussel verblijft, bracht sappige Engelse folk Evans is een knap gitarist die zijn liedjes op een zeer sympatieke manier naar voor brengt. We genoten het meest van zijn Deep See Sailor, Captain en How do You like Your Freedom. Vrijdag was het terug pop met de Aalsterse formatie Flow. Voor deze gsoep scheen er ta melijk wat belangstelling te zijn bij jonge mensen. Ze speelden rock 'n roll en blues zowat het genre van Fleedwood Mac's eerste langspelers. De nog jonge groep bestaat uit Pascal Pytel, drums, Patrick Van Londerzele aan de bas, Guido Matthijs aan de gitaar en Guido Wauters, gitaar en zang. Ze werd in principe pas enkele weken geleden opgericht, toen drummer Pascal er bij kwam. Van dan af gooiden ze het ook over een heel andere boeg, om het genre te spelen dat we in de Keizershallen te horen kregen. Ze speelden hierbij vooral eigen nummers. We kunnen niet an ders dan deze jongens veel kre- zelfs kenbaar te maken aan Om te verhelpen aan de de RVA zoals wettelijk werkloosheid moet men diet geven voor de toekomst. Later op de avond brachten Dirk Stallaert en Jan Velde- man in het Café Chantant een avondje Vlaamse folk. Zondagavond werd de grote apoteoze van de hele bedoe ning. We kregen niemand min der dan Joistic en Raymond van het Groenewoud te zien. Hoewel we er tijdens de week bijna van overtuigd waren dat er niet veel jonge mensen in het Aalsterse wonen, zagen we die avond wel het tegendeel: plots een volle zaal, alsof het de enige gebeurtenis was ge weest. We vragen ons dan wel af in hoeverre daar echte mu ziekliefhebbers tussen waren. Dat die massa niet voor niets gekomen was. werd algauw door Joistic bewezen. Goede Aalsterse pop (uitgenomen Isopoda) hebben we sinds de split van Kampher niet veel meer gezien. Joistic werd zo wat twee jaar geleden voor een deel opgericht uit leden van Irish Coffee die, nu al een goeie acht jaar geleden aan de top stond. De groep liet enkele maanden van zich niet horen, maar pakte dan terug uit, met het rezultaat dat we zondaga vond te zien kregen. De ouwe rotten van het vak doen het in een woord steengoed. Ze brachten onmiddellijk am biance en overtuigden de zaal dat ze toen al waar voor hun geld had gekregen. Na Joistic kwam Raymond en zijn Centimeters. Dat deze «Aalstenaar» de moeite waard is, wisten we al van in de tijd van zijn Louisette (en da's al een hele poos geleden). Een optreden van Raymond is tel kens weer wat anders, zelfs als je hem twee maal kort na me kaar ziet Natuurlijk bracht hij veel «Etische Reveils», waar onder vanzelfsprekend Aalst, stad mijner dromen. Edoch, dit laatste met een lichte variatie van de originele tekst, waar door iedereen tevreden én ge leerd huiswaarts keerde. Als we achteraf terugblikken op de Jeugdinfobeurs, met alles erop en eraan, kunnen we het niet nalaten chappeau te doen voor de organizatoren (zoals ene Patrick De Smedt), die niet alleen een zware week, maar ook maandenlange voorberei ding achter de rug hebben.. En als we enkel het muzikale aspekt beschouwen denken we aan den Tuur of aan Mark Bon ner en Hubert Lissens, die elke dag klaar stonden om de klank te verzorgen. Zij, met zovele anderen, hebben werkelijk hun best gedaan om de hele bedoe ning op punt te stellen, wat hen ook gelukt is. Hopelijk heeft de Jeugdinfobeurs een volgende maal meer sukses, zodat al die inspanning niet voor niets is geweest. BERT voorzien is. Dit alles terwijl de werknemers moeten zwijgen en dit alles zonder enige opmerking moeten aanschouwen, omdat an ders hun arbeidsplaats in het gedrang zou kunnen komen. Als oorzaak van de enorme werkloosheid ziet Van Tit telboom veertien redenen. Vooreerst heeft men de te ruggang van de groei van 4,9% over 0% naar de hui dige 2,5%. Wanneer men dit beschouwt zijn er zelfs die beweren dat we in 1985 met een werkloosheid van 800.000 eenheden zullen te kampen hebben. Vervol gens hebben de grote ratio- nalisatieeffekten een ne faste invloed op de tewerk stelling. Dit heeft namelijk een afvloeiing van perso neel tot gevolg, terwijl het investeringsbedrag per werknemer toegenomen is van 1,4 miljoen in 1973 tot 4,5 miljoen in 1979. De groei van de aktieve be volking speelt natuurlijk ook mee, tussen 1976 en 1985 verwacht men zelfs een toename van 30.000 perso nen per jaar meer. Ook moet men vaststellen dat meer en meer vrouwen hun diensten aanbieden op de arbeidsmarkt. De verhoging van de energieprijzen als ook deze van de grondstof fen brengt met zich mee dat ons land meer de nadruk moet gaan leggen op afge werkte produkten, wat mis schien tot nog toe wel wat verwaarloosd wordt. De monetaire ontreddering en tevens de grote spekula- tie heeft geen gunstige in vloed gehad op het werk loosheidsprobleem, omdat er aldus een verstoring van de normale markt heeft plaats gevonden. Dit laatste werd nog versterkt door de internationale kapitaalkon- kurrentie met als gevolg het opduiken van multinationals en machtkoncentratie bij enkelen. De buitenlandse konkurren- tie is de laatste jaren sterk toegenomen, waaraan de lage loonlanden ook niet vreemd zijn. Daardoor stelt men de laatste tijd een op nieuw opduikende protek- tionisme vast. Het buiten land is echter niet alleen oorzaak in het buitenland hebben we namelijk ook een aantal probleemsekto- ren waar men met moeilijk heden te kampen heeft, met alle gevolgen vandien voor de werkgelegenheid. In het binnenland hebben we momenteel eveneens te kampen met een afname van de buitenlandse inves teringen in ons land. In ons land kennen we daarenbo ven ook nog een groot aan tal zwakke bedrijven op het gebidvan de financiering van de onderneming, waar bij bovendien nog een aan tal slechte of op minder goede wijze geleid worden. Door de groeiende onge lijkheid tussen de inkomens verdwijnt ook stilaan de wil een inspanning te leveren om aan de bestaande toe stand iets te wijzigen. Als laatste oorzaak, maar zeker niet onbelangrijke oorzaak, is het kommautair pro bleem. Een aktief tewerk stellingsbeleid ontbreekt omdat men gewoon geen petroleummaatschappijen tijd meer over heeft na al de die hun winsten zagen toe debatten over dat pro- beginnen met de bestaande werkloosheid beter te be heersen. Dit kan men o.ar doen door het doorvoeren van een effektieve arbeids duurvermindering met ten minste 10%. Daar waar men vroeger dacht dat dit een verhoging van de te werkstelling met zich mee zou brengen, mag men nu al tevreden zijn als dit een mildering van de toename tot gevolg zou hebben. Een andere maatregel op korte termijn is het verbod op ku- mul. In 1970 waren er in ons land 104.000 personen die vrijwillig de inkomsten van een of ander bijberoep heb ben aangegeven. Indien deze kumul zou wegvallen, ook de niet aangegeven, kan men zich voorstellen dat de werkgelegenheid toch enigszins toenemen. Vervolgens zou men veel strenger moeten optreden tegen sluikwerk en koppel- b azen die ons systeem on dermijnen. alsook zou een beperking is de werkbevei- ling in ondernemingen in moeilijkheden. Dit door een grondige herstrukturering in bepaalde sektoren en het tegenhouden van kapi- taalskoncentratie zoals in de staalsektor. In de dran- kensektor zou men een herstrukturering van de zich beperkende vraag moeten bewerkstelligen en voor de textielsektor is een herstruk turering van de internatio nale arbeidsverdeling no dig. Op middellange termijn (5 jaar) moet meer aan dacht besteed worden aan de kwalitatieve groei van sektoren met een sociaal nut eerder dan aan deze met als doel een ekonomi- sche winst te verwezenlij ken. De dienstensektoren moeten daartoe veel meer afgestemd worden of de bestaande behoeften en niet omgekeerd. Het Bijzonder Tijdelijk Ka der, dat moet uitgebreid worden, moet eerder ge richt worden op projekten die sociaal nuttig zijn en mag niet vervallen tot een soort bezigheidstherapie. Een goed industrieel beleid wordt dringend noodzake lijk. De overheid moet meer steun geven aan eigen grote bedrijven, ter realisa tie van grote basisprojek- ten. Bij die steunverlening mag men echter de KMO's niet vergeten en moet ook meer de aandacht gericht worden op een vernieuwde welzijnssektor. Na deze uiteenzetting kon de heer Colpaert de visie van het ABVV nader toelich ten. De werkloosheid is geen nieuw verschijnsel en heeft altijd bestaan Het is maar in de euforie van de zestiger jaren dat de werk lozen min of meer vergeten zijn. Nu we opnieuw met de harde realiteit gekonfron- teerd werden is het mis schien wel goed een aantal oorzaken van de krisis op te sporen en deze trachten te verhelpen. Even belangrijk is ook eens te kijken wie aan de basis ligt en welke groe pen achter die oorzaken verscholen zijn. De ener- giekrisis die op gang ge bracht werd door de Arabi sche wereld past wonder- goed in de plannen van de bleem. Als konklusie van dit alles kan men stellen dat men onmogelijk nog tot een spontane oplossing van de werkloosheid zal komen, maar dat men dringend aan onze ekonomie en onze samenleving moet sleu telen. De oplossing vraagt dus ze ker overheidsmaatregelen zowel op korte als op mid dellange termijn. Daaren boven en dit op korte ter mijn, heeft men zeker sterke nemen. Als gevolg van prijzenstijging zijn andere energiebronnen in zekere mate meer rendabel ge worden, zodat op het eerste zicht dit een tegenslag is voor deze ondernemingen Wie echter zo denkt heeft het verkeerd voor, want het zijn diezelfde bedrijven die geld geïnvesteerd hebben in die andere energiebron nen, waardoor nu deze in vesteringen rendabel wor den. Een ander voorbeeld is de monetaire chaos, door de de machtstrijd tussen d ondernemingen beslecht het voordeel van de Amer kaanse. Dezen konde vroeger door de «dure» do lar hun positie bewarer maar zijn nu veel meer kor kurrentieel geworden. D monetaire toestand is ee gevolg van Amerikaans manipulaties. De internationale macht; verdeling speelt dus oo een rol, grote ondernemir gen verschuiven gewoc hun aktiviteit naar die 9T bieden waar zij de goet koopste arbeidskrachte bekomen of waar zij a grootste voordelen genif ten. Dit met alle gevolg; voor de landen die zij verl ten. Op deze manier k; men achter elke oorza; van de krisis een achte grond vinden. Men moet dus kunnen a stappen van al deze mar pulaties en andere prakt ken, afkerig van elke ove koepelende planning, w overinvestering en overt paciteit tot gevolg heef Naast sektoren waar m overkapaciteit heeft vir men dan ook behoeften i men volkomen nege; zoals openbaar vervo sociale gezondheidszo huisvesting en vele andei Plannen van ondernem gen, zoals de organisa van de automatisering, t men 10 jaar geleden ree kende werden geheim g houden, of worden doorg voerd boven de arbeidei beweging. Met de oplossingen t korte termijn, zoals do chi Van Tittelboom aanc f haald. kan het ABVV a koord gaan, (onnodig d ze te herhalen), maar ren doorvoering van de 36-ur h n week moet prioritair rva steld worden Op midd noi lange termijn is een be eto planning door de overh; nodig. Zij moet orde op 2 c ken stellen en moetversp na ling in vele sektoren tege ze gaan. De subsidiëringspo k' tiek van de overheid di; et tevens grondig herdacht lljl worden. Momenteel wo t namelijk veel geld gegev sta zonder veel kontrole He voorwaarden Een kontri tuele planning is nodig ook mogelijk. Vervolgens moet de ovf heid door een aangepa; politiek trachten meer vj krijgen op bepaalde s telsektoren zoals de fin; ciële sektor, energie en vervoer. Meer speciaal voor jeugdwerkloosheid, m< men de kwaliteit van onderwijs verbeteren, m heeft nu te veel diplomal brieken. De jeugdwei loosheid moet echter as gepakt worden samen n de algemene strijd tegen werkloosheid. Men namelijk niet eisen dat dere de tol betalen, m a dat door het feit dat i jeugdige werk krijgt, oudere werknemer w< loos wordt. Dit enkel verschuiving en zelfs, si aal gezien, een verslech ring van de toestand kenen. Met de bijdrage van d; beide gasten was het in ressante gedeelte in kader van het thema ook voorbij. Tijdens hetj sprek nadien, werd nam; opvallend weinig oi jeugdwerkloosheid gesp ken en moesten die v bondsafgevaardigden feite meer aanvallen te; de vakbond afweren positief te kunnen bijdra; bij het zoeken naar eem lossing van het problee Een en ander is misschi te verklaren door het brek aan «leiding» gev door de heer Houbr; die dan het debat sloot de terechte verklaring de jeugdwerkloosl slechts een deelprobli is van de totale werkl; heid, die dan ook in geheel dient te w< aangepakt. Gi "Of t nki vakbonden nodig, maar devaluatie van de dollar is

De Voorpost | 1979 | | pagina 12