3 ^13 lede horl .-Maarten Oxalis Impe misser ;eds karnavalseizoen plechtig ingeschoten KOMT ER OVERLEGCENTRUM VOOR AKTIEGR0EPEN? RMS Lede staat zijn mannetje VÜ-LEDE SPREEKT HARDE TAAL: CVP EN BSP PLEGEN VOLKSVERRAAD! iJ. ng zaterdagavond, 10 november werd er door de 4entengroep Oxalis Impe een Sint-Maartensfeest i ganiseerd in de feestzaal van het klooster. Het kjie en zeer kille zaaltje liep zeer vlug vol. Verschil- e kinderen waren «ingeschreven» en moesten naam aan de ingang laten aanstrepen. Eenmaal en, was het jonge volkje niet meer in te tomen: er een slagje hier en een duwtje daar gegeven. De en irklaasliedjes kwamen onhoorbaar door een op- e elde mikro... ,rdai ird lustig op los geka- den Broeck het podium be- geroepen en geflo- steeg. Eindelijk zou er iets Van de liedjes werd gaan gebeurenJan woord opgevangen, maakte het programma be- u 4t de kinderen te lang kend: een kort fiilmpje, een Jat 8' ;ten wachten op enige poppenkast en het bezoek vanop het podium. De van Sint-Maarten ileinsten werden ruste- De organisatoren hadden e konden eenvou- dus alle troeven in handen niet zolang stilzitten om er een geslaagde avond en harde terrasstoel! van te maken. Maar. reeds 0 groteren gaven een van bij het begin bleek er fluitkoncert ten geho- een tekort aan organisatie let gekrijs, de beweeg- te zijn. De film van Tom en id en het rumoer hield Jerry, de geliefde TV- op toen sekretaris Van helden, kon niet in optimale :ykli ;ch t( omstandigheden worden afgedraaid. De jeugdgroep had namelijk geen filmprojektor-met-klank! De wit-zwartfilm werd nood gedwongen begeleid op de piano. Proficiat, sekretaris, Iw werk was voortreffelijk, maar het werd geen échte film! De aangekondigde poppenkastvoorstelling van een half uur, werd inge krompen tot een klein kwar tier. In een opening van nog geen veertig centimeter vierkant, werd het verhaal van «De zakken van Sint- Maarten» uitgebeeld. Erg storend waren de onvol doende of slecht geplaatste klankinstallatie en de on voorbereide tekst. De pop- penkastspeelster wist vaak niet wat te zeggen. Ook het feit dat alle poppen met eenzelfde (vrouwelijke) stem spraken, kwam niet goed over. Wie hoort de champetter, Sint-Maarten en de Zwarte knecht nu vrouwelijk verfijnd toontje spreken? Een fluittoon in de klankin stallatie zorgde weer voor een oorverdovend fluitkon cert, vanwege de grootste toeschouwers. De komst van Sint-Maarten was perfekt geregeld. Enkel het onthaal gebeurde wat stuntelig. De aanwezige jeugd moest zingen van «Lang zal hij leven...». Wie had dat nu verwacht? Na een gebons op de in gangsdeur en een boel handdrukken, raakte de hei lige man toch op het po dium. De presentator meende dat de kinderen nog een liedje moesten zin gen vooraleer de sint wou binnen treden En hij stond er reeds naast!!! De «pieten» probeerden er nog wat animo in te krijgen, maar de avond was reeds zodanig verkwist, dat het jonge volkje niet meer in staat leek om een serieus Klaaslied te zingen. Bij de afroeping van de namen, werden verschillende fou ten gemaakt: de sint had het gouden boek onderstebo ven. Men begon van de oudste kinderen af in de plaats van van de jongste aanwezigen.... Daarbij werden nog een boel loten voor een tombola verkocht. Sommige kinde ren besteedden hieraan hun «drinkgeld»! Op een dergelijk feest moet naar ons inzien, voorde kinderen toch alles gratis zijn! Kortom: door een gebrek aan koördinatie, organisatie en de onmisbare atributen (zoals een degelijke geluids installatie), door het gemis aan een degelijk ingestu deerd programma, werd de organisatie die moest uit groeien tot een reusachtig kinderfeest, verbrod. Wij hadden gedacht dat de stu- dentengroep (allemaal jonge mensen) enkele se rieuze initiatieven zouden voorbereid hebben. Maar noch het initiatief, noch de voorbereiding bleek er ge weest te zijn... Neen, leden van Oxalis- Impe, deze keer was het een misser! Hopelijk is onze kritiek vol doende gegrond, zodat er een volgende keer wel een degelijke voorbereiding wordt gemaakt. Misschien tot volgend jaar, als we worden uitgenodigd! RDV AR WAT BEZIELDE PRINSKARNAVAL??? wat personaliteiten kwamen zondag 11 november het Leedse Kulturele Centrum. Die dag wordt de Orde van de Leedse Hovaardige Boer het we karnavalseizoen plechtig geopend. Dit gebeurt Ben vereniging van karnavalisten, met enkele toe ken en een lekker glaasje schuimwijn (zoals ge- celijk bij openingen) vergezeld door een schat aan ernijen....De karnavalverenigi ngen hadden elk een afgevaardigden gestuurd. Het voltallige gemeen- '8 stuur was aanwezig (met uitzondering van de ver- slc chuldigde schepen De Paepe) wat voor de «Orde» n orde was. We bewonderden de Miss Bette 1979, oals steeds vriendelijk lachend haar toertje maak- r....de grote afwezige pe S prins Willy. Wij herinne- ons nog dat de (toen) wbakken prins plechtig ,n hj ofde overal aanwezig te waar men hem vroeg, de openingsplechtig- werd hij wel gevraagd, hij kwam niet opda- Wij poogden hiervan reden te achterhalen, r vonden de prins niet Wat is er gebeurd: is vergeten dat een kar- 1 ilseizoen naar Euro model geopend wordt 11.11? Was hij ziek? erom gaf hij geen bericht r'vc r? Een verontschuldi- ran! r kom, de Orde bleef zoals het hoort: om 11 jten over 11 werd er nber de gouden karnaval- anl4er geklopt en nam kei- Padova het woord: CH, irbij schiet ik de karna- l| 1980 (knal!) in. Een har- k welkom aan iedereen, hopen dat de nieuwe ltCn «aval zal verlopen Isdeie van 1979. Lede- ig zo rs, zet de zotskap maar want Lede viert (knal!) g karnaval.. deze inschieting, nam haa rzitter Mare Corthals het lm» jrd. Vooreerst verwel- m®j nde hij alle aanwezigen ^e|8|( bood hij de Miss Bette schi,r gewoonte een bloe dhui ke aan. Hij was zeer ver ged igd dat de Orde weer kon ook ireiden en verleende het ouderlint met enige fier- J aan de heer Wilfried erenhout, nieuw lid van ee. 0rde vn in blee f de voorzitter stil jioe an bij de brochure van de ng. iviteiten van vorig jaar. ze werd aan alle aanwe- rO0fen bij het binnentreden r he fhandigd, zodat veel nmentaar overbodig kor5- Mare Corthals wees er ;estrt °P dat het financieel ero slag van de Orde «klopte ilse een bus». Hij wees erop bek1 de Orde een mo- B|{ ne vereniging is, die on- «Hy "ks de serieuze subsidie moi i het gemeentebestuur de k in de rode cijfers, zit, to teen deficiet van slechts ien Irank der ak wordt er door de Le- VOi naars gevraagd «Wat et den boer met zijn W?». Hier bleek wel en- irm e toelichting noodzake- jg& 'Mare beklemtoonde dat i h binnenkort 1.000 kilo- iten im konfetti zou aange- nze cht worden waarvoor de isd de som van 50.000 frank Enl lest klaarliggen. Ten ds tte besloot de voorzitter erd hoofdstuk met de woor- en «We weten goed ge ek eg wat we met ons geld act «eten doen, wij zijn de edse Jeugdraad niet!» r i rder werd onderstreept ve Ihet vorig Boerenbal een tge er speciale sfeer kende, de idat elke deelnemer in erenkledij verscheen. Na n toelichting omtrent de jzenpot voor de miss- Betteverkiezing., werd er stilgestaan bij het even ement van dit jaar: de prins karnavalverkiezing. De voorzitter meende terecht dat dit initiatief niet enkel bedoeld is als brul- en zuip partij. Hij deelde mee dat er dit jaar iets zeer speciaals zou van gemaaktworden: men zal een heel pro gramma in het teken van «28 jaar karnaval te Lêe» samenstellen. Volgens de spreker zijn ech ter de kinderkarnaval en de viering in Villa Letha de twee belangrijkste even ementen van de karnaval- periode. De voorzitter zou er dit jaar voor zorgen dat de versle ten formule van Tante Terry vervangen wordt door een bont kinderfeest, met klowns en allerlei aktivitei- ten waarbij de kinderen zelf zullen betrokken worden. Hij beloofde dat dit gebeu ren voor de aanwezige kin deren een reuzenamidag zal worden. Hij wees verder op het belang dat de Orde hecht aan de kinderen en de mensen van de derde leef tijd Zijn deze beide groepen niet de eerste die (altijd) uit de boot vallen? Over de samenwerking van de Orde met het Gemeen tebestuur en het Leedse Feestkomitee werd even voorzichtig gehandeld. De spreker wees erop dat al leen een intense en on voorwaardelijke samen werking de karnaval kan redden en helpen. Hierbij moet zowel in het verleden gekeken worden naar de pioniersperiode, waarin gewerkt werd met een oogje op Aalst, als naar de toe komst. Het is inderdaad een droom van de hovaardige Boer om er te Lede een zui ver Leedse aangelegenheid van te maken! Men is in de gemeente inderdaad op zoek naar een eigen gelaat in verband met de karnaval. Maar, besloot Mare Cor thals, de Leedse karnaval staat of valt in de toekomst bij de werkruimten voor de verschillende groepen... Men wil te Lede een betere kwaliteit, het bestuur heeft er meer geld voor over. maar .het gemeentebes tuur beweert dat er geen werkruimte voor de groepen is, noch kan komen! Hij ver geleek de toestand met deze van een pasgetrouwd stel dat voor een miljoen ge rief koopt, dat op straat ge deponeerd wordt omdal men vergat uit te kijken naat een onderdakEr werd via enkele bladen een op roep gedaan om werkruimte te verkrijgen. Hierop zijn vele aanvragen en voorstel lingen binnengekomen. Er IS dus wel ruimte in Lede, maar ge moet er achter zoeken! Wij (de Orde) hebben ge daan wat we konden. Scherp klonk de vraag: «Wel gemeentebestuur, wat is uw inbreng in dit ver band?» Ge moet weten dat de meeste mensen liever verhuren aan een gemeen tebestuur dan aan een «Or de».... Aan de groepen werd ge vraagd veel belang te hech ten aan het humoreske in hun uitbeelding. Immers, komende meeste mensen niet naar de stoet om eens te kunnen lachen? Voorzit ter Corthals wenste elkeen een groot sukses in dit nieuwe karnavaljaar... Na een daverend en aan moedigend applaus kwam er uit de zaal een Sint- Maarten met zijn.. Piet. Hij stak een heel verhaal af over reeds een hele nacht op de baan, over een gratis pintje en dergelijke. Maar toen het over geven ter sprake kwam, begon hij in teressant te worden. De Sint kwam in naam van de prinsenkamer. Hij overhan digde aan Mare Corthals een prinsen-peter-hoed en promoveerde de voorzitter tot peter van de kamer der prinsen. De nieuwbakken meter kreeg eveneens een hoed, waarop met gouden letters «meter» was gebor duurd. Het betrof hier de ex-Miss Bette, Marina Raes. (1975) Keizer Karnaval geeft het startschot voor het karnavalseizoen 1979-1980. (Rik) De schepen van feestelijk heden MauriceMinnebo, be loofde in naam an het sche penkollege dat allen die meebouwen aan Lede- Karnaval in de toekomst mogen rekenen op de steun van het gemeentebestuur. Ruimten om ter beschikking te stellen van de groepen kan het gemeentebestuur echter niet. Maar, aldus de heer schepen, moesten wij ze kunnen inhuren in sa menwerking met de Orde en de groepen, dan is dat bij voorbaat reeds O.K. De ge bruikende groepen moeten zich echter wel individueel in orde stellen met bijvoor beeld de verzekering! Hoogstwaarschijnlijk, zei de heer Minnebo, zal de subsi die omhoog getrokken wor den. Als slot wenste hij alle aanwezigen veel plezier en alle sukses op de volgende karnaval. De feestelijkheid werd tradi tiegetrouw besloten met een koele champagne (echt goed zeg!), een fruitsap en een koekje... Hier en daar werd nog wat nagepraat. Maar hoofdzaak is dat het kersverse Leedse karnavalseizoen weer ge opend werd! RDV Uit een schrijven, van de VU-voorzitter Ghis- iain Hendrickx en ondervoorzitter Dolf Bo terberg, leerden we dat er op de provincie raad van Oost-Vlaanderen harde woorden gevallen zijn. Een en ander gebeurde toen een VU-voorstel tot motie in verband met de school in Komen ter sprake kwam. Het voorstel werd opgesteld en mede onderte kend door VU-provincieraadslid en Leedse schepen Jules Hendrickx. Het werd echter door de CVP en door de BSP als niet ont vankelijk verklaard. De tekst luidde als volgt: De provincieraad in zitting, neemt met ont stentenis kennis van de beslissing van het kernkabinet, de oprichting van een Vlaamse school te Komen uit te stellen tot september 1980, hetgeen andermaal een flagrante dis- kriminatie betekent, ten koste van de Neder landstalige bevolking. De provincieraad acht het onaanvaardbaar dat de oprichting van een Vlaamse school te Komen gekoppeld wordt aan de herziening van de taalwet van 1963 en eist daarom een onmiddellijke oprichting van een Vlaamse school te Komen, dat aan de Nederlandsta lige kinderen van de regio Komen het on derwijs moet geven, waarop zij recht jebben. Tenslotte nog dit: de provincieraad laakt met klem de intimidaties, waarvan de Neder landstalige gezinshoofden te Komen mo menteel het slachtoffer zijn. Alle aanwezige CVP-ers en BSP-ers van het arrondisse ment Aalst stemden tegen de ontvankelijk heid van het voorstel tot motie. Het betreft hier de heren Raymond Uyttersprot en Mar cel Hendrickx en mevrouw Chris Lievens- Borms. In de BSP-rangen stemden de heren Alois Van den Bossche en Freddy Pyck te gen. De VU-Lede vervolgt: Volksverraad is een misdaad die zwaar gestraft wordt. Wanneer worden betrokken raadsleden voor hun laffe houding wettelijk vervolgd? Laf en hipokriet in een nog hogere graad is de houding van die provincieraadsleden, die in de gemeen teraden waarvan zij deel uitmaken, derge lijke moties hebben goedgekeurd... In «Voor Allen» (9 november) pleit politiek sekretaris Roger D'Hondt van de BSP-Aalst n.a.v. de Jeugdinfo- beurs voor bundeling van de diverse maatschappe lijke aktiegroepen die op de Jeugdinfobeurs aanwezig waren. Vastgesteld wordt dat een aantal groepen een positieve, bijdrage leveren op het vlak van maat schappelijke bewustwording. Op diverse plaatsen zag men slogans en brochures over milieubeleid, sociale problemen, vredespolitiek, emancipatie, samenle ving, vrijzinnigheid Vermeld worden in dit kader Jebron (met een petitie ten gunste van gastarbeiders en de verhoging van het be staansminimum), K.A.J., Amnesty International, Pax Christi, de Jongsocialisten, Oxfam-Wereldwinkel. Van uit realisme («het spreekt voor zichzelf dat elke ver eniging zijn eigen doelge richt beleid wil volgen, in vele gevallen omdat ideolo gische details belangrijk zijn») en wensgedachten («een bundeling van alle progressieve krachten zou meer de «doorbraak» kun nen forceren, en een ernstig alternatief bieden voor de traditionele maatschappij principes, steunend op een kapitalistische ekonomie») pleit Roger D'Hondt voor navolging van wat reeds op het vlak van de Jeugdwerk loosheid gebeurd is Hier omtrent besloten enkele linkse verenigingen samen te werken. Het doel dat hij voorstaat is «een overleg- centrum waarbinnen paral- lellopende akties kunnen worden uitgepraat». Een permanent orgaan dus, in tegenstelling tot gelegen- heidssamenwerking als recht met de alternatieve 11 -novemberherdenking. In datzelfde «Voor Allen»- artikel over de Jeugdinfo beurs worden foto's aan de stand van hetV.N.J. wraak roepend genoemd, verwer pelijk en moeilijk te zien als een opvoedende taak van de jeugd. Het gaat om ge vechtsfoto's in de Voer streek waar Vlaamse beto gers («geüniformeerde pri- vémilities») en rijkswacht met mekaar slaags gera ken. HetV.N.J. zelfvêrbaast zich over deze stellingname. Schepen Noël, die onlangs geopereerd werd, is naar ver luid reeds veel beter. Hij fietste reeds rond te Lede. Zijn lichamelijke konditie gaat steeds vooruit. De schepen is wel enkele kilo's vermagerd en ziet nog wat bleekjes. Einde deze week vertrekt hij voor een echte rustreis. Wanneer hij zijn werk als schepen weer zal opnemen is voorlopig nog niet geweten. Wij wensen hem een spoedig en volledig herstel toe. De heer Bockstaele Albert, stichter van Sport en Nering te Oordegem werd 75 jaar jong. Hij wenste zijn taak als voorzitter van het overkoepelend orgaan der wielerklubs te beëindigen. Voortaan zal de Leedse Sportraad dit werk (in akkoord met het schepenkollege) bijnemen. De wielerklubs worden dan ook verzocht tegen half decem ber enkele data voor te stellen. Omstreeks deze datum zal een algemene vergadering belegd worden. Hierop zal de vroegere voorzitter in de bloemetjes gezet worden. Ook de wielerkaiender wordt dan samengesteld. De Sportraad die in het vervolg zal zorgen voor de nodige nadarafsluitingen en voor het koördineren van de data, verzekert de leden dat de vergaderingen even gemoede lijk zullen verlopen als voorheen. De Sportraad heeft enkel tot doel gesteld, de goede samenwerking tussen de verschillende wielerklubs te betrachten. De wieler verenigingen worden wel verzocht 20 april 1980 vrij te houden. Vorige maandag, 12 november, werd een nieuw suppor terslokaal Blauw-Zwart K.V. Brugge geopend in kafee Sportwereld, Nieuwstraat 32 te Lede Vanaf 20 uur waren enkele spelers van het eerste elftal aanwezig. Dank zij de talrijke opkomst van de supporters, kan men hier gerust spreken van een zeer geslaagde openingsavond. In verband met ons artikel over «De waarheid omtrent de nieuwe Leedse burgemeester» van vóór veertien dagen, hadden we een gesprek met enkele leden van de CVP- minderheid. Zij ontkenden de medegedeelde feiten vol ledig. Waarvan akte. Feit is dat de benoeming van Alfons Grepdon als burge meester van Groot-Lede, uitblijft Wij hoorden geruchten dat de gouverneur zou gevraagd hebben een tegenkan didaat voor te stellen, wat nog niet gebeurd is. We wachten echter met spanning het einde van de story af. De 11.11.11-aktie is voorbij. De Groot-Ledenaars hebben zich terdege van hun plicht bewust gevoeld: zij «gaven» meer dan vorig jaar. De organisatie verliep ongemeen ge- j smeerd. Een koördinatiekomitee had voor alles en nog wat gezorgd. Toch bleek er een kink in de kabel: de voorzitter van het Leedse Feestkomitee, die in een plaatselijke krant de karnavalgroepen hekelde, verzuimde de leden van de Orde der Leedse Hovaardige Boer uit te nodigen. Deze mensen, die zeker zouden willen meewerken aan een derge lijk menslievende aktie, werden dus niet gevraagd! Zij die toch zeer veel mensen kennen en er evenveel kunnen warm maken om een dergelijke aktie te steunen (of om daadwer kelijk mee te werken) werden dus «vergeten»Toch hebben ze onderduims hun «echte» medewerking vrijwillig verleend! Zo noteerden we bijvoorbeeld dat keizer Padova en de voorzitter van de prinsenkamer deur aan deur kaarten verkochten ten voordele van het Leedse projekt in Karanja- vane (India). Wat niet wil zeggen dat er nog verschillende medewerkers anoniem meehielpen. Op 10 november richtte een bepaalde Leedse karnaval- groep een bal in. De leden van de Orde van de Leedse Hovaardige Boer werden gevraagd aanwezig te zijn in «karnavalkostuum», wat werd geweigerd. De betref fende inrichters vroegen dan schriftelijk of de Orde hun groep wou boycottenNatuurlijk is dit njet het geval, maar de prinsen en de keizer trekken jaarlijks hun kos tuums voor de eerste maal aan op 11 november. Vroeger willen ze dat niet doen, naar Europees model. Sorry, maar hebben de leden van de Orde geen gelijk? Anders kunnen ze het gehele jaar door in karnavalkledij overal naartoe «vliegen». Aanvragen krijgen de keizer en de prinsen en de Orde wel voldoende In de woonwijk Kleine Kouter, een produkt van Veilig Wo nen ontstonden vorig jaar nogal wat klachten. Verschil lende bewoners stelden inderdaad vast dat hun dak lekte, hoewel het nog maar nieuw is. De bouwmaatschappij werd gevraagd een regeling te tref fen. Reeds vorig jaar in augustus kwamen beide partijen op een vergadering in de Volkskring bij elkaar en bespraken het euvel. Toen werd een akkoord gesloten: de daken zouden vernieuwd worden op voorwaarde dat de eigenaars 15.000 fr. zouden betalen, zijnde één derde van de totale kostprijs. Momenteel is een firma druk bezig de daken te herstellen en/of te vernieuwen. Een vol jaar na het akkoord', het werd wel tijd zeg! Het grote kampioenschap van België, cyclocross W.A.O.D. gaat door te Wanzele-Lede op zaterdag 19 ja nuari 1980. Op 23 september gebeurde de aanbesteding te Erpe en Lede bracht het hoogste bod (55.000 fr.) naar voren. De grote kandidaat voor deze wedstrijd is Pierre D'Haese van Lede. Deze cyclo-crosser is reeds zesmaal Belgisch kampioen W.A.O.D. en reeds zesmaal kampioen van de postmannenHoud alvast die datum vrij! Vorige woensdag werd er door de organisatie R.O.O.S. een veldloop ingericht te Denderleeuw. Ondanks het koude en regenachtige weder, was er een zeer grote opkomst van sportieve leerlingen, al dan niet vergezeld door hun leerkracht lichamelijke opvoeding, In totaal waren er 1380 leerlingen uit 42 verschillende scholen aanwezig. Ook de leerlingen van de leedse R.M.S. waren er met zijn 42 present. Ze deden het ginder opperbest, want ze kwamen met niet minder dan 1!d medailles weer te Lede aan. De betrokken leerkrachten en de schooldirektie is niet weinig fier op deze uitslag! Hoewel sommigen niet gelauwerd werden, mag er gerust gezegd worden dat alle lopers en loopsters hun uiterste best hebben gedaan. Bij de miniemen meisjes noteerden we als drie eersten: Annick Verhofstadt, Marianne Uytten- daele en Daisy Maerschalck. Bij de miniemen jon gens werden het Mark De Deycker, Danny Goffaert en Hans Van Steenbergen, die met de medailles wegliepen. In de kategórie kadetten meisjes werd Sabine Vandevelde 37ste, Conny Verhofstadt 38ste, Mireille Ankaer 39ste en Karina Van de Wiele 44ste. Maar daarna kwam de grote eer voor de Leedse Rijksschool! Bij de kadetten jongens won Benny Smekens de eerste plaats, gevolgd door Danny VaruGelderen, die eervol op de tweede plaats eindigde. Hans Bovijn werd 12de, Patrick Noël 16de en Yvan Goeman 24ste Zoals reeds vernoemd gingen alle voornoemde spor- tievelingen met een medaille naar huis. Toch nog even dit: in de kategórie kadetten jongens won de Leedse R.M.S. het scholenklassement!!! RDV.

De Voorpost | 1979 | | pagina 15