^N.V. ZEEBERG VEROORDEELD JEUGDCENSUURBEURS? NA PAARDESTAL TE HERDERSEM, SCHAAPSSTAL TE MOORSEL CONDOOM OR NO CONDOOM,THAT'S THE QUESTION? Editie Aalst I y/IIKKEL- l/IAKKELEND nJSSEN E OEIEN j De Voorpost VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 32" JAARGANG NR. 45 - 20 F ««li uityai» van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Oendermonde Tel. 052-21 40.60 Bankrek KB 442 8601481 36 Prijs per nummer: 22 F Abonnement: 1 jaar 990 F 6 maand 545 F 3 maand 285 F Verantwoordelijke uitgever A. DE CUYPER Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel 053-70.41.19 FALUINTJES VERDER VERMINKT Top club zig-zag in koffer kompleet 4.995 F In de programma- en beleidsverklaring die burgemeester D'haeseleer op 16 februari 1977 vóór de gemeenteraad voorlas stond ondermeer het volgende: «Met het oog op het behoud van de schoonheid van de stad, de dorpen en het platteland zal de ruimte gebruikt worden in funktie van de mens en zal aan verantwoorde esthetische nieuwbouw worden gedaan. Schen dingen van het landschap en het stadsbeeld zullen voorkomen en verhinderd worden». Blijkbaar vergeet het stadsbe stuur af en toe wel eens, wat zij in het begin van haar ambts termijn plechtig verklaarde, want reeds in 1977 werd de Werkgroep Leefmilieu Aalst, die zich steeds aktief ingezet heeft voor de bescherming van de open landschappen, opge schrikt door de inplanting van een «paardenstal» in het Den- derland te Herdersem. WLA heeft in die periode niet geaar zeld de geschiedenis van deze paardenstal uit de doeken te doen in de pers. Hieruit bleek dat men mits de nodige invloed en achterpoortjes zelfs in het meest waardevolle landbouw- en natuurgebied een masto dont van een gebouw kon neer- planten. Wat toen door de groene jongens reeds ge vreesd werd, dreigt zich stilaan te voltrekkenwant door allerlei verbouwings- en aanpas- singswerken groeit deze paar denstal traag maar zeker uit tot een riante villa. Onlangs werden een aantal le den van WLA gekontakteerd be treffende een ander bouwwerk, dat ditmaal te Moorsel uit de grond verrezen was. Het ging hier om een nieuw gebouw, dat opgetrokken werd in de direkte omgeving van de oude spoor wegbedding Aalst - Opwijk (Leirekesroute). Dit gebouw bevindt zich op de wijk Perre- kouter genaamd, en is bereik baar langs de Eikenstraat. Deze straat bedient het hoogste punt van de gemeente Moorsel, van waaruit men een uniek uitzicht heeft op een groot deel van de gemeente. In de zomer kan men er zelfs de stad Dender- monde ontwaren. SCHAAPSSTAL Op jJeze prachtige plek heeft een man uit Ninove, die toeval lig dezelfde naam draagt als de Schepen voor Leefmilieu van de stad Aalst, maar die hele maal geen familid is, het klaar gespeeld om met vergunning van de stad Aalst een schaaps stal op te richten. Nochtans kon het stadsbestuur reeds lang vermoed hebben wat deze persoon, die afkom stig is uit Moorsel en wiens ou ders in de Eikenstraat zelf wo nen, van plan was. Enkele jaren geleden had hij immers op zijn terrein, dat vroeger een ge wone weide was, een caravan gezet, met bijhorende kinder speeltuigen. Het was één van de zoveelste weekendhuisjes waarmee de Faluintjesstreek zo rijk «begif tigd» is Naast zijn eigenlijke caravan had de Ninovieter een betonnen platform gemaakt, waar omwonenden in het begin met wisten wat hij er zou mee aanvangen. Enkele maanden geleden bleek echter onmiddel lijk wat de bedoeling geweest was van dit platform. De per soon begon immers met man en macht te metsen aan een gebouw, dat later, bij navraag op het stadhuis, een schaaps stal bleek te zijn. Schapen wa ren er nooit op het terrein ge weest, maar toch had ook hij het weer eens klaargespeeld om een wettelijke vergunning te bekomen voor een dergelijke stal. Welke invloeden hierbij al lemaal gespeeld hebben, kon den wij niet achterhalen. Een feit is dat er echter aan het gebouw, net vóór de grote va kantie van 1979 duchtig ge metst werd. Nadat een aantal omwonenden klacht ingediend hadden bij Schepen Jan De Neve en bij de Burgemeester zelf, werden door bepaalde diensten van Openbare Werken de werken stilgelegd. Uit na zicht van het dossier bleek im mers dat het gebouw niet opge trokken werd volgens de inge diende plannen. Sindsdien liggen de werken stil, maar blijkbaar wordt en kele het goede moment afge wacht om de werken voort te zetten. Bij een bezoek ter plaatse blijkt overduidelijk dat men hier in derdaad niet van een schaaps stal kan spreken, maar veeleer met een buitenverblijf die een villa waardig is. Deze gebeurtenissen hebben niet alleen in WLA kringen heel wat opschudding verwekt, maar ook bij een aantal perso nen, die zich aktief inzetten voor het behoud en de revalori- satie van de Faluintjesstreek. «Wat nut heeft het dat wij ons blijven inzetten om de schoon heid van onze streek te propa geren met o.a. Faluintjesfees- ten, als men dergelijke dingen officieel goedkeurt» zo hoorden wij meermaals. Men liet ons zelfs doorschemeren dat de «banale» schaapsstal grotere gevolgen zou kunnen hebben dan verwacht. Alleszins volgen velen met spanning het vervolg in deze bouwhistorie. VEHE Op vrijdag 2 november laatstleden werd de naamloze vennoot schap Brouwerij Mouterij Zeeberg door de Arbeidsrechtbank van Oendermonde, afdeling Aalst, veroordeeld. Voornoemde onderneming had namelijk geweigerd sociale verkiezingen in te richten voor het Comité voor Veiligheid, Gezondheid en Verfraaiing der werkplaatsen. Dit werd niet genomen door de Aalsterse afdeling van het ABVV, die dan ook niet aarzelde een proces in te spannen tegen de brouwerij. Volgens het ABW was de n.v. Zeeberg wel degelijk verplicht die verkiezingen te organise ren, dit op basis van het Ko ninklijk Besluit nr. 4 van 11 ok tober 1978, het K.B. van 18 oktober 1978 en tevens op ba sis van bepalingen uit de wet van 10 juni 1952. De brouwerij daarentegen beweerde dat zij op generlei wijze rechtsgeldig gehouden om verkiezingen voor dat comité te organiseren De verdediging van de brouwe rij Zeeberg houdt echter voor dat de Koning bij het treffen van de bepalingen van het K.B. nr. 4 van 11 oktober 1978 de gren zen van zijn bevoegdheid over schreden heeft. Dit betekent dan ook dat het artikel 9 2 van voornoemd besluit artikel hetwelk de verplichting oplegt om verkiezingen voor de afge vaardigden van het personeel in het comité te organiseren in die ondernemingen waar tijdens de voorgaande verkiezingen een comité werd opgericht, voor zover zij thans gemiddeld ten minste 20 werknemers tewerk stellen dan ook onwettig is en de brouwerij op grond van dit artikel niet kon gehouden worden tot het organiseren van de verkiezingen. Voor wat dit punt betreft werd de brouwerij door de arbeidsrechtbank in het gelijk gesteld, vervolg p. 4 kijkje jgle jaarmarkt P. 6 Niet twee dagen, maar de ganse Jeugdinfobeurstijd heeft het Centrum voor Gezinsplanning en Sexuele Opvoeding in de belangstelling gestaan. Het verbod dat burgemeester D'haeseleer en schepen Monsieur maandag 5 november uitvaardigden (het centrum mocht geen voorbehoeds- midddelen meer verstrekken, tevoren had het dit zelfs bij kinderen gratis gedaan) was immers niet in goede aarde gevallen bij een aantal verenigingen. «JEUGDCENSUURBEURS» De eerste schriftelijke neerslag van deze protesten was reeds donderdagnamiddag te vinden op de stand van het C.G.S.O. zelf. Het betrof een motie van het bestuur van de Humanisti sche Jongeren, Afdeling Aalst. Daarin worden de klachtindie ners herleid tot «specialisten terzake, nl. de Zeereerwaarde Heer Deken, enkele Zeereer waarde Heren Pastoord, en een paar gelijkgerichte ouders van stand nr. 71» (nvdr. Jeugdklub Terlinden). De overheidsbe- slissingen (verbod van verkoop en schenking van voorbe hoedsmiddelen, en de aanbeve ling te kijken naar de leeftijd als iemand om publikaties vraagt) worden aangevochten. Gevraagd wordt via deze open brief aan de burgemeester: Waarom bij het «voorliegen toelaat van de kinderen via een karnavalsfiguur van Sint- Maarten, en weigert broodno dige voorlichting (te verstrek ken) op een essentieel gebied van de opvoeding». De herroeping van deze be slissing, die zonder toestem ming van schepenkollege en gemeenteraad gebeurd is. Gesteld wordt dat het vragen door kinderen naar een kon doom ofwel wijst op een grote nood (en dan zijn voorbe hoedsmiddelen erg nodig), of wel zijn ze er te jong voor, en dan kunnen ze geen kwaad. Als voorstel om het (groot) aan tal klandestiene abortussen in België te verminderen, wordt gewezen op het gebrek aan voorlichting bij de jeugd en ge- brek aan bereikbaarheid van de voorbehoedsmiddelen. Kon- kreet wordt gewenst dat er op de markt, aan de scholen, aan dancings en andere openbare gelegenheden condoomauto maten worden geplaatst. De titel van het pamflet is de samenvatting: men neemt het niet dat op een jeugdinfobeurs censuur toegepast wordt. Open gesprek over samenlevingsvormen (met vertegenwoordigers uit de verschillende vormen: traditioneel of alternatief huwelijk, kommune, kloostergemeenschap...). (Hugo) GEBUNDELD PROTEST Zowel op de zaterdagmarkt als op de Jeugdinfobeurs zelf werd een protestmotie verspreid die ondertekend is door een groot aantal verenigingen en leden van verenigingen. Met het voorbehoud dat deze onderte kenaars wellicht niet eerst een Algemene Ledenvergadering gehouden hebben (het mest vlug gaan), nemen we dit lijstje over De motie gaat uit van: ABW-kadetten, Humanisti sche Jongeren, Socialistische Jonge Wacht, Katholieke Ar beidersjeugd, CSV 't Fabrieks- ken, Emancipatie Vrouwen Aalst, Werkgroep Homofilie, Werkgroep Pedofilie, Y.F.U., I.C.Y.E., S.F.F.C., Jeugdate lier Joepie, Pioniersverbond van België, vzw De Spin, Jong,- Socialisten Herzele, K.J.B., Vrede, vervolg p. 4 Aalst zou Aalst niet geweest zijn had er geen heibel ontstaan rond een aktie van het Centrum voor Seksuele Voorlichting (CSV) op de recente Jeugdinfobeurs. Al dat geschrijf en gekijf rond wat eerder een storm in 'n glas water moest blijven, blies dit geschil buiten alle proporties op tot een regelrecht publici tair schandaal. Wat was er gebeurd? FEITEN Reeds van bij de opening op 3 november 1979 van de Jeugd infobeurs door Eerste Sche pen Monsieur, bleken er al moeilijkheden i.v.m. de aan wezigheid van sommige stan den op deze beurs. Er werd toen reeds van vanuit een be paalde hoek felle kritiek geuit op de stand van het GOC-Aalst (Homofilie) en deze van de Stu diegroep Pedofilie. Deze beide groepen beperkten er zich toe brochures ter beschikking te stellen van wie voor hun zaak enig interesse betoonde. Het CSV vond echter dat het niet alleen maar bij brochures mocht blijven, en begon met een gratis bedeling, naast hun dokumentatie, van kondooms. De Jeugdinforbeurs is er uiter aard, in de eerste plaats voor de jeugd en dat er zich nogal veel jonge kinderen onder de be langstellende bevonden is nie- mands schuld. Met de nieuws gierigheid eigen aan hun leeftijd gingen ze natuurlij|< gretig van deze gratis aanbieding gebruik makenHet advies van pa of ma werd echter niet gevraagd, en enkele van deze laatsten von den dat het een beetje te gortig werd. Prompt werd dan ook via telefoontjes en bepaalde rela ties klacht neergelegd bij de heer Burgemeester en de reeds genoemde Schepen. Een be diende van de inrichtende dienst ging zich eerst ter plaatse van de feiten overtuigen en onderzoeken of er met het CSV .geen overeenkomst kon bereikt worden om op een of andere wijze taktvoller op te treden. IJdele hoop, het CSV wou van geen enkele beperking wetenZe meenden dat het ver strekken van hun publikaties en hun kondooms aan geen enkele leeftijdsgrens gebonden is. Ook het bezoek aan hun stand door de Burgemeester en Schepen Monsieur kon hen er niet van overtuigen wat dan ook aan hun standpunt te wijzigen. De aktie gaat door. Op maan dag 5 november echter krijgen ze een dokument onder de neus geduwd waarbij de organisato ren hen in kennis stellen dat: 1. De verkoop van voorbe hoedsmiddelen alsook het gra tis schenken ervanverboden is op de Jeugdinfobeurs. 2. De verantwoordelijken van het CSV er dienen over te wa ken dat hun publikaties, die zij verstrekken aan de bezoekers, in overeenstemming zijn met de leeftijd van diegene die deze publikatie ontvangt. De organisatoren verduidelij ken verder dat het hier niet om strikt omlijnde voorschriften gaat dan wel om een interpreta tie. Nog steeds weigeren de verantwoordelijken van CSV hardnekkig hun aktie stop tè zetten. Pas wanneer er ge dreigd wordt met het volledig opdoeken van hun stand gaan ze zich bij reeds genoemde be slissing neerleggen. Andere standen gaan zich plot seling ook voor het kondoom- probleem interesseren en het resultaat van ven,Q|g p

De Voorpost | 1979 | | pagina 1