film uandeWeek VAN DE BRANDKAST IN DE HANGKAST PRO ARTE NODIGT UIT... het linnen doek Deze week hebben we in onze bioskopen van het goede te veel. Liefst drie films zouden we in deze rubriek kunnen bespreken. Doch uiteraard gaan we %fis tot één film beperken waar we grondiger zullen op in gaan. Vooreerst draait men in zaal 3 van het Feestpa leis «Fingers» van regisseur James Tobback. Hiermee is deze regisseur aan zijn eerste prent toe en dit nadat hij naam maakte als scenarist van «The Gambler». De film werd volledig gedraaid in de Newyorkse wijken daardoor geeft de regisseur in zijn film de sfeer weer van de grootstad met al haar verborgen verdovenhe- den. Een film die zeer sterk aanleunt bij Martin Scorces «Taxi driver». In de bioskoop Palace in de Schoolstraat draaien deze week twee films welke waarschijnlijk tot de beste tien van dit jaar zullen beho ren. Vooreerst de science fictionfilm «Alien» die in op volging van «StarWars» en «Close Encounters of the Third kind» met minder pu bliciteit dan deze twee eer ste films werd aangekon digd, doch die even kom- mercieel en suksesrijk werd in Amerika. Het is een ui terst vakkundige, zeer on derhoudende en span nende ruimtefilm. Alien» brengt entertainment op een zeer hoog niveau, maar is als geraffineerd filmspék- takel ook in staat de meer- eisende cinefiel te boeien. De film bevat verschillende elementen die de prent van de jonge regisseur Ridley Scott gekend van o.a.; «The Duellists» (onlangs nog te zien bij KFL Aalst) doen uit groeien tot een klein mees terwerk. De film waar we het in deze rubriek willen over hebben en die te zien is in de studio van de bioskoop Palace in de Schoolstraat, is de pro- duktie waarmee dit jaar het filmfestival van Cannes werd geopend. De musical «Hair» verfilmd door regis seur Milos Forman een Tsjechische immigrant die daarmee aan zijn zevende speelfilm toe is en ook zijn eerste musical. Van hem zijn o.a. gekend «Taking off» en «One flew over the cuckoo's nest». Een film die als een meesterwerk mag aanzien worden. «Hair» het Broadway-stuk dat voor de eerste keer in oktober 1967 werd opgevoerd, heeft als geen andere kulturele ge beurtenis de rebelse tijd geest van jong Amerika in de jaren zestig in een aan lokkelijke en meeslepende entertainmentsvorm gego ten. Deze musikale happe ning die zijn naam dankt aan de weelderige haardos van als bonte hippies uitge doste jongelui die er in zin gen en dansen, kwam aan zetten met een boodschap van liefde en vrede bij de dageraad van de «Age of Aquarius», dreef rustig de spot met de vastgeroeste waarden van het Esta blishment en maakte van het gapende generatiekon- flikt een fleurige, hekelende show. Met 1.759 Broadway opvoeringen werd het een hit in New-York, maar lang zamerhand veroverde «Hair» ook de rest van het land en veroverde even eens Europa. Dat «Hair» zo'n fenomenaal sukses kende was een groot deel toe te schrijven aan het feit dat het de eerste musical was met flitsen van inte graal naakt en onbe schroomde songs over so domie en masturbatie. Mi- los Forman heeft in zijn film wat schokkend kon lijken in de toneelversie, netjes om zeild om meer nadruk te leggen op de ballet- en massascenes. Het verhaal zelf heeft hij bijgewerkt; zo dat er talrijke scenes zijn die op een podium onmogelijk kunnen gerealiseerd wor den. De sfeer en de ge schetste sociale toestanden zijn die van het einde der jaren zestig, de bloeitijd van de hippiekuituur, de flower-power, de bedevaar ten naar Katmandou en het geflirt met Oosterse religies en filozofiën. Milos Forman en scenarist Michael Weller doen echter meer dan al leen maar het verleden evoceren; de thematiek zoals in de film verwerkt, is even aktueel als tien jaar ge leden, is van alle tijden. Ook al omdat het verlangen van velen om te ontsnappen aan de dreiging van de ei gen tijd, aan de angst voor morgen, een universeel Toneelkring De Schakel gaf op zondag 11 november een voor stelling voor een nokvolle zaal. Wat op de eerste plaats bijzonder duidelijk is, is dat de ama teurgezelschappen dank zij hun repertoire een veel grotere impact hebben op het Aalsterse publiek dan om het even welke groep met naam, die wat dan ook voor het voetlicht brengt Spijtig is alleen dat eerstgenoemden geen beter gebruik ma ken van de macht waar ze over beschikken om hun publiek een stapje verder te brengen dan het veaudevilleniveau waar ze meestal blijven in ploeteren. Je kan natuurlijk stellen dat dit een kwestie is van vraag en aanbod, doch hoe kan je de mensen een keuze laten maken lals ze niet weten wat er allemaal te koop is. Er zijn echt wel heel wat betere auteurs dan Michel André en consoorten met bo vendien goed verteerbare stuk ken. Ik vraag me af op welke basis voor een bepaald stuk wordt geopteerd. Wellicht heeft men het ooit eens zien opvoe ren door een ander gezelschap om vervolgens de wet van de kleinste inspanning toe te pas sen, zodat men er niet meer toe komt eerst nog eens ander werk te lezen. Wat er ook van zij, de keuze die De Schakel maakte was met om over naar huis te schrij ven. Een erg goedkope intrige vol getelefoneerde moppen en met een duidelijk misprijzen voor het logische denkvermo gen. Buiten het hoofdperso nage werd niet de minste moeite genomen om de figuren ook nog een karakter mee te geven. Je krijgt een stelletje pal jassen voorgeschoteld waarvan je alleen maar kan vermoeden dat ze ook nog van vlees en bloed gemaakt zijn. Kortom het wordt vechten tegen de bierkaai van begin tot einde. Het ligt derhalve voor de hand dat je met een dergelijke miskleun moeilijk tot een gave voorstel ling kan komen. Een aantal ak- teurs had dan ook duidelijk problemen. Waar Mieke Hen- drickx verondersteld werd een gangsterliefje voor te schotelen kwam ze hooguit tot een soort kostschoolmeisje dat al eens een neus durft te zetten als de juffrouw net niet kijkt. Mis schien had men er beter aan gedaan Mieke Cornand met deze rol te bedenken. In plaats daarvan gaf "ze een verrrschrikkelijk nimfomane Fernande gestalte waar stuntel Antoine terecht over opmerkte dat dit geen vrouw meer was doch een orkaan. Precies deze stuntel, een soort derderangs muzikant en vrijgezel, was het enige personage dat werkelijk goed uit de verf kwam. Jo Van Den Brulle slaagde erin om, zonder een spoor van charge of overdrijven een zielpoot te pre senteren waar het publiek zich duidelijk goed bij voelde. An derzijds was het talent van Guido Klinck vergooid aan een speelgoedgangster die het niet verder bracht dan het formule ren van een aantal clichés en verder doodleuk tot viermaal toe een appartement binnen wandelt waar, bij wijze van spreken, het noodlot op hem zit te wachten. Paul Seghers, overigens erg goed getipeerd als radioreporter, zal wel al be- psychiscn verschijnsel is. Juist dat maakt de grote kracht uit van Forman's film die over tien of twintig jaar niet zal verouderd zijn. Door het integreren van moderne gedachtenstromingen. ver zuchtingen, angsten, pro testen en dromen in een denkwereld van tien jaar te rug, met eerbiediging van de historische realiteit schiep Forman een ceuvre dat ver uitstijgt boven «Westside story». De jonge Claude Hooper Bukowski (John Savage uit the Deer Hunter) wordt op geroepen voor de oorlog in Vietnam. Vooraleer zich bij zijn eenheid in Nevada te voegen trekt hij van Okla homa naar New-York om daar eerst nog wat rond te kijken. Als hij zich in Central park bij een groep hippies aansluit voor een paar da gen gaat voor hem een to taal andere wereld open. Hij ontdekt evenals de toe schouwer een wereld van vrijheid, onbezorgdheid om de dag van morgen, van zelfvertrouwen en broeder lijkheid. Een ogenblik denkt men het is allemaal erg mooi maar erg onrealis tisch. De oorspronkelijke musical was een hulde aan de jeugd die zich van de of ficiële wereld distantieerde die «maaide noch zaaide» en toch niets te kort kwam. Forman en Weller legt de kri tiek in de mond van een jonge vrouw (Chery Barnes) die door de vader van haar kind in de steek werd gela ten: uit het prachtige lied «lts easy to be hard» ge zongen tegen de achter grond van Wall Street klinkt de bitterheid. Het is makke lijk zogenaamd uit idea lisme vrouw en kind te verla ten. maar wat met de ver antwoordelijkheid die men éénmaal op zich heeft ge nomen. De jonge vrouw voegt zich eveneens bij de groep. De aantrekkings kracht die van de hippiebe weging op de bourgeois- jeugd uitging krijgt gestalte in de figuur van Sheila Franklin die zowel gefasci neerd door het «anders» zijn van haar leeftijdsgeno ten als ontroerd door de na- ieve liefde van Claude zich eveneens bij de groep aan sluit, maar zonder zich echt te integreren, zij voelt als een hippie doch blijft zich kleden als een bourgeois. Zij die allergisch zijn voor musicals of er zich gemakke lijk bij vervelen zullen zich bij het zien en horen van «Hair» misschien voor het eerst realiseren welke dra matische mogelijkheden dit genre biedt, dit wanneer een scheppend kunstenaar er achter staat. De songs en balletten (ontworpen door Twyla Tharp) die meestal in dit soort films de handeling kompleet stil leggen, zijn hier op zodanige wijze op genomen in het ceuvre dat ze groeién uit de handeling en deze voort zetten. Hu mor, ontroering en tragiek wisselen elkaar af. De schit terende fotografie en de dy namische montage, de feil loze vertolking waarbij men al heel vlug vergeet dat het acteurs zijn die de hippie- droom belichamen, de intel ligente dialogen, ook al zeldzaam in een musical, de mooie songs en vooral de scheppende regie van Milos Forman maken het geheel tot een MEESTER WERK. Naarmate de the matiek wordt ontwikkeld, het verhaal steeds pijnlijker wordt groeit ook de gelijke nis met een andere grote film «The Deer Hunter». Ik geef dan ook de voorkeur aan «Hair» omdat Forman in tegenstelling met Cimino, geen bloed en onmenselijk geweld nodig had om de gruwel en onzin van de oor log te suggereren. Hoe be langrijk «The deer hunter» ook is «Hair» gaat dieper en opent meer wonden dan Cimino. Laat de slotse- kwenstie van «Hair» een af zienbare massa jongeren die betogen voor het Witte Huis, zingend «Let the sunshine in» een orgel punt van hoop zijn, de se- kwentie die er vlak aan vooraf gaat, en de kern van de film is, reveleert een tra gischer waarheid, met name deze dat het paradijs waarin de wolf naast het lam ligt, niet voor morgen is. R. Antoine en Lulu maken het even aezellio met een lekkere pot kamilletee. (Hugo) tere opdrachten hebben gehad en Herman Ravijts. samen met Guy Van Moesike wens ik alvast prettige eindejaarsfeesten, waar hun respectievelijke poli tieagent en gangsterbaas be slist bestsellers zullen zijn. Het heeft verder weinig zin de regie van Tuur Van Den Brulle buiten de vermelding ook nog te gaan ontleden, om de goeie reden dat je zelfs met alle talent van de wereld geen stuk kan halen uit een bundel poespas. Het publiek leek alvast tevre den, de critici hadden weer eens vette kluif en zo had uit eindelijk toch nog niemand werkelijk te klagen. Jan Dhondt Emile toont het gestolen geld aan Lulu. (Hugo) Voor haar tweede konsert van het seizoen op donderdag 22 november te 20.30 uur in de feestzaal van het stadhuis brengt Pro Arte het optreden van het Philidor Ensemble, een ongewone kombinatie van houtblazers met een unieke klank, een groep waarvan de bezetting soepel en veranderlijk is omdat de leden verschillende instrumenten bespe len aangepast aan de vereisten van het uit te voeren werk. Barokmuziek wordt door en qua techniek histo- hen uitgevoerd op risch verantwoord. Toch Emile biedt Luie een drankje aan in het appartement van Antoine. (Hugo) originele instrumenten ls muziek voor hen niet[ in de eerste plaats stijl oefening maar iets le- vendigs en fris. 1 De naam van het ensem- JHË| ';y' ble is ontleend aan een I beroemde familie van ;y tJ; i houtblazers in dienst van j l lis het Franse hof van in het 1H midden van de zeven- KP «HP "r Vu tiende eeuw. In de rij van bun prestaties staan °'m' de uitvindin9 van H; de hobo, de stichting van de 'concerts spiri- ';v tuels', en de schaak- opening die haar naam I draagt en die tot op I heden voortleeft. aW&p* Leden zijn Ricardo Kanji |W (Brazilië) (blokfluit en H traverso), Bruce Haynes I (V.S.) (barokhobo en blokfluit) (beiden stu- De dader van de overval gesnapt Fernande vindt het een schattige jongen, doch Lulu is op haar deerden samen met o.m| hoede. (Hugo) Frans Brüggen), Wilbert Hazelzet (Nederland) (traverso), Ku Ebbinge (Nederland) (barokhobo, blokfluit), Danny Bond (V.S.) (barokfagot), en Chris Farr (V.S.) (klave cimbel). Voor platenopnamen speelden leden van het Phiiidor Ensemble sa men met het Leonhardt Consort, La Petite Ban de, Concerto Amsterdam en Musica Antiqua Amsterdam. Op het programma: - Kwintet in d voor 2 traverso's, 2 voice - flutes en continue van Jacob Loei liet - Kwartet in b uit de Tafelmuziek I voor kon- serterende blokfluit, 2 traverso's en continue van Georg Philipp Tele- mann - Toccata en fuga in D voor klavecimbel van J.S. Bach - Triosonate in a voor blokfluit, fagot en conti nuo van Antonie Vivaldi - Triosonate in g voor 2 hobo's en continuo van G.F. Haendel - Sonata «Corralisante» nr. 3 in b voor 2 traverso's en continuo van G.P. Telemann - Suite in C voor twee bovenstemmen en con tinue (tutti) van Pierre Philidor W.D.B. CINEMA FEESTPALEIS Zaal 1 In zaal 1 loopt vanaf vandaag de Amerikaanse pren «Love and bullets». Een man ruimt op, een film mei in de hoofdrollen Charles Bronson, Jill Ireland en Rod Steiger. Joe Bomposa, gangsterbaas uit New York, heeft zich gevestigd in Phoenix en maakt de stad onveilig met drughandel, afpersing en prostitutie. Luitenant Char lie Congers zal het onmogelijke doen om Bomposa achter de tralies te krijgen en de misdaad in de stad uit te roeien. Dit kan lukken met de hulp van Jackie Pruitt, Bomposa's vriendinnetje. Niemand kan beter dan zij de politie de nodige informatie verschaffen om Bomposa's bende te' laten oprollen. De gangster weet dit echter maar al te goed. en hij heeft dan ook Jackie veilig laten opbergen in een chalet in Zwitser land streng bewaakt door zijn helpers. Lt. Congers zal er echter in slagen haar uit het chalet weg te halen. Via heel wat moeilijkheden en benarde situaties probeert hij haar naar Amerika over te bren gen. Tijdens een dolle achtervolging in de Alpen zal Jackie echter vermoord worden Woedend om het verlies van Jackie, waarop Charlie ondertussen ver liefd werd, zet hij onverbiddelijk de strijd verder. Zaal 2 Hier word de uitstekende film «De doortocht» voor een tweede week verlengd Zaal 3 «Fingers» - melodie voor een doder - is de film die loopt in de nieuwe cinema Feestpaleis-zaal. Hoofdrolspeler Harvey Keitel die de rol vertolkt van Jimmy Angelli leren wij in deze prent kennen als levende tussen twee werelden, deze van moeders muziek en deze van vaders geweld. Bij het begin van de film treffen wij hem aan werkend aan een tocata Van bach die hij onder de vorm van een concerto wil opvoeren Zijn aandacht wordt ech ter verstoord door het opdagen van Carol, rol vertolkt door Tisa Farrow. Zij wordt voor hem een obsessie. Zij strekt hem aan en vlucht hem tegelijkertijd, hem blijft alleen een gevoel van frustratie. Tijdens een van de karwijtjes die hij voor zijn vader opknapt, het afha len van verschuldigd geld bij kleine gangsters, ziet hij hoe Carol hem bedriegt. Het gevolg hiervan is dat hij tijdens de auditie van zijn concerto er niet in slaagt iets deftigs naar voor te brengen. Zijn moeder, die in een psychiatrische inrichting verblijft is hierover ten zeerste ontgoocheld en keert hem letterlijk en figuur lijk de rug toe. Zijn innerlijke spanningen bereiken een hoogtepunt wanneer hij zijn vader dood aantreft, een deel van het hoofd afgerukt. In een vlaag van razernij en woede doodt hij de moordenaar Ricca- ige monza om alleen, vol afschuw van zijn eigen daden achter te blijven. CINEMA PALACE Hier lopen deze week twee zeer goede films die zeker een bespreking in onze rubriek «film van de week» waard zijn. In de benedenzaal is dat de nieuwste en opmerkenswaardige SF-film Alien» en in de studio de filmversie van de bekende musical «Hair» volgens Milos Forman. Voor de geïnteres seerden kunnen wij alvast vermelden dat deze films beide gedurende veertien dagen in hun respectieve lijke zalen zullen te bekijken vallen. h Ine PP n i BENEDENZAAL «Alien» of de achtste passagier is een futuristische thriller die buiten de klassieke SF-reeks valt Het is het verhaal van een zevenkoppige bemanning die j*c tijdens een ruimteopdracht, of ruimtependel. ge-Wï alarmeert worden door de aanwezigheid van mense- ll lijke signalen. Bij hun tussenlanding op een marka- Ine bere planeet zal het ruimtemonster aan boord ko men, een nietig beestje dat zal uitgroeien tot een biomechanische draak. De film kunnen wij best kort samenvatten met de woorden van de realisator. Scott: «Het is een film over de terreur en over de manier waarop mensen reageren wanneer ze met een nieuwe vorm van agressie worden gekonfronteerd. Men zou zich een zelfde situatie kunnen inbeelden in een heel andere gesloten ruimte waar een kleine groep mensen zich ziet opgesloten» Vermeldenswaardig is ook dat de idee van het ruim-, temonster. en het ontwerp, het werk is van de Zwit serse kunstenaars Hans Rudi Giger STUDIO «Hair» een musical die ook beroemd en beruch werd in België werd voor kort door Lios Forman op nieuw bekeken en samen met de auteurs en kompo nist maakte hij er een nieuwe Hair-filmversie van. De dramatische ontwikkeling van het gegevei «Hair» wordt geïllustreerd door vijf belangrijke ge danste taferelen op een koreografie van Twyla Tharp. The tunnel suite; opgenomen bij Bethesda Foun tain brengt vier dans- en zangnummers in beek («Aquarius», «Ain't Got No», «Colored Spade «Manchester, england») I got life; opgenomen te Millnek nabij Oster Ba van Long Island illustreert de opvattingen en eis van Berger (een van de hoofdpersonages!) Hare Krishna, gedraaid in de Astoria Studios bij Queens vertolkt de drughallucinaties van hoof rolspeler Clade en is tevens een konfrontatie tuss de Amerikaanse, de Europese en de Aziatisc dogma's. Black boys. white boys. waarin Nell Carter Charlaine Woodard een opvallende prestatie lev enis een ironischevergelijking van de respektiev lijke verdiensten van blank en zwart Let the sunshine in tenslotte verenigt meer twintigduizend figuranten tijdens een kleurrijke eenkomst bij het Lincoln Memorial te Washingto

De Voorpost | 1979 | | pagina 20