De ANDERE match u Zwakke thuisploeg Moeilijk Hat-trick van Jef D'Haen HERDERSEM LEIDER AF Zeven doelpunten in 45 minuten Voetbal Vierde provinciale Derde provinciale DE VOORPOST De Voorpost - 16.11.1979 - 27 Paul De Moor zag Berlaarse puiten shotten tegen Wichelse schooiers Na de tradilionelè zondagstaart en dampende koffie, die ik graag voor rozenbotteltee verwisselde, kruip ik vermoeid op mijn fiets. Hoewel zijn naam onmiddellijk een zekere associatie oproept met een bekend en beroemd automerk, blijkt de aandrijvende kracht ervan een bundel spieren te zijn. Of wat daarvoor moet doorgaan. Net voor Schelle- belle fiets ik vrolijk groetend enkele verkleumde lifters voorbij. Even later flitsen ze me voorbij hartelijk zwaaiend vanuit een dure BMW. Maar de laatsten zullen de eersten zijn, al zullen ze zich moeten haasten, citeer ik. Aan de kassa van SK Berlare kom ik tot de ontdekking dat twee vestzakken een beetje van het goede teveel is. Geruime tijd speur ik tussen papieren en treinkaartjes van voor twee maanden naar mijn bewijs op recht-op-vrije-toegangDe officiëlen houden me reeds in het oog. Als ik nu binnenspurt wipt er een op mijn rug terwijl de andere mijn arm in een vooralsnog onbekende pose zal draaien. Ik hou niet van kunstwerken waarbij de mens ondergeschikt wordt gemaakt aan de hallucinante waanbeelden waar de artiesten soms mee opgescheept zitten. Gelukkig heb ik de kaart binnen een nog normaal te noemen tijdslimiet in mijn handen. Aan die gasten verdienen we niet veel, lacht de kassier als ik het terrein opstap. Wat kan ik daar nu op antwoorden Moeten de spelers misschien betalen? De scheidsrechters? Aha, ik hoor een verpletterend stil zwijgen in de luchtlagen die mij omringenVoor de kantine staat een roodwit versierde wagen, pal ernaast heeft een baardig man plaats genomen met hoge hoed op zijn hoofd en staf in zijn linkerhand. Ik gok op Sinterklaas, maar het schijnt een heilige te zijn die Sint-Maarten, waarom kijkje naar de lens, terwijl de jeugdspelertjes snakken naar een - be ze koek - ?(pdm zich in minder bevolkte streken ophoudt. Na al die jaren voel ik nog steeds een uitgesproken sympatie voor de hele heiligenkultus die in herfst en winter gesponnen wordt rond Klaas en Maarten. Akkoord, ze komen de laatste tijd wat te vroeg uit het mandarinen-Spanjemaar dat zou volgens bepaalde bronnen te wijten zijn aan de recente golf van politieke aanslagen die door de afscheidingsbeweging ETA uitgevoerd worden tegenover grote en hoge pieten. Ook in de verre hemel doen zich tal van moeilijkheden voor. Hier in deze paradijselijke sferen, zou men op zoek zijn naar de ware Sint. Twee partijen betwisten, volgens het hemelse persagentschap Het gelovige Woord, en dit niet altijd geweldloos, eikaars opinie. Volgens de extreme Farizeeërs bestaat de Sint wél en ze willen zelfs met tot dusver ontbrekende glasheldere bewijzen over de toog komen) terwijl de gematigde evangelisten bij hoog en bij laag zweren dat de Sint misschien wel bestaat in het brein van warenhuisgeesten, maar daarom zeker niet heilig te noemen is. Totdaar deze diskussie. Ik kan me nog duidelijk herinneren dat de man met paard en zak snoep in mijn winterschoenen kwam proppen. Op een onbewaakt moment heb ik zelfs eens een godganse dag rondgezwalpt met een chocola debonbon tussen schoen en kous. Een goedkope manier om choco te persen, dat wel. Toen ik me een elektrische trein, een leren bal, een fiets, een nieuwe schooltas, een met batterijen aangedreven auto, een tafelvoetbalspel, een radiootje, een koersuitrusting en ping-pongattributen vroeg aan de goeie man, veerde mijn vader uit zijn zetel. Ik wist meteen van waar de wind en de Sint kwamen. Maar wij zijn niet naar Berlare gekomen om zo ver af te wijken dat we bijna opnieuw thuis zitten. Toch moet het me nog van het hart dat de goden van plaats ruilden in de loop van de geschiedenis. De nieuwe goden hebben een mooi gewassen witrood ensemble over de knoken getrokken, terwijl de oude het moeten stellen met een lang gewaad dat met plezier betrokken wordt door motten'en andere kostuumbewoners. Trouwens, het publiek komt niet meer die ouwe sint begapen om wat hij symboliseert, het laat hem enkel nog welwillend toe op de heilige voetbal- grond om wat afleiding te hebben voor de voetbalmatch aanvangt. Een belachelijke blikvanger hebben ze van die brave man gemaakt, da's alles. Nog iets. Heb je de hongerige blikken gezien van die spelers, en hoe zij dat gekregen klaasbrood onmiddel lijk achter hun tanden persten? Ze aten als wolven, die van Berlare en Wichelen. Ik vermoed dat Maarten een broodje tekort had voor een lijntjesrechterwant toen het spel geruime tijd aan gang was bemerkte ik slechts één exemplaar op het veld, terwijl er twee moesten zijn. Dat is onzin. Aanstellerij van die man, ik had ook niets gekregen. Maar ik blijf toch mijn werk doen, al rammelt mijn maag uit mijn lijf. Het zou nogal een rotzooitje worden indien iedereen op dergelijke manier ging akte ren. De arbiter was waarschijnlijk eveneens pijnlijk getroffen door die houding van zijn kollega, want gedurende de hele wedstrijdd liep hij te fluiten van woede. Stoom afblazen, heet dat. Wichelen nam een dolle start en scoorde in het begin van de eerste speelhelft. Voor mij namen de moeilijkheden toe. Zeker tien volle meters buitenspelstand van minstens Hoekschop: veel spelers op een hoopje, maar de ref is nergens te ontdekken.(pdm) twee spelers, werd er gebruld. De arbiter zag echter graag een paar doelpuntjes vallen en stond de goal toeEen paar Berlarefans stonden met het schuim maar het kan ook een rest badschuim of scheerzeep geweest zijn) tussen de al dan niet valse tanden. Aan het kraken te horen zullen daar niet te veel originele kiezen tussen gezeten hebben. Even later herstelde de arbiter zijn foutieve beslissing met een andere foute beoorde ling. Kenners beweren dat de eerste Berlaarse goal een schoolvoorbeeld was van een buitenspeldoelpuntVoor mij wordt het een beetje teveel, 's Avonds zag ik ook nog een doelpunt van Lokeren door de scheidsrechter afwimpelen wegens off-side van een blonde speler, goede-jan-zijn-zoon of zoiets. Voor mijn part mogen ze die spelregel uit de boekjes lichten. Met de televisie en met vertragingsbeelden en al die dingen is het niet moeilijk de waarheid te achterhalen. Maar als arbiter, die nog niet eens over twee tewerkgestelde zondagswerklozen kan beschikken, is dat een zware opgave. Hij kan toch ook toevallig zijn oog even laten rusten op iets wat niet met het duel te maken heeft. Als ik het allemaal goed begrepen heb, moet de scheidsrechter op het achterplan blijven en zich gedeisd houden. Als het dode voorwerpop het plein teveel de lakens naar zich toehaalt, stoort hij het spel, en is hij dus ondermaats. Wet geachte voetbal- makker, deze black boy floot zich danig in de kijker. Even was ik de mening toegedaan dat het blaasinstrument op een of andere wijze in het lichaam van de man was ingebouwd. Maar dat was. gelukkig voor hem, niet het geval. Zijn fiuitkoncert was berekend, zelfs zo aanstekelijk dat het publiek verscheidene malen op de aanlokkelijke tonen inviel. Ontroerend was dat fiuitkoncert in C dur (voorlopig nog niet op plaat beschikbaar, lees dus maar rustig verder). Zelfs de arbiter kon het op bepaalde momenten niet meer volhouden zodat hij met tranen in de ogen zijn instrument in het koude gras liet vallen. De keeper van Berlare voerde enkele prima ballerinabewegin gen uit. Zo trapte hij de bal op een betoverend elegante manier ver van zijn doel weg, waarbij de in het zwart uitgedoste dirigent hem vergastte op een vrije trap als straf. Toen deze aktie driemaal na elkaar geschiedde, kraaide het publiek om vergelding. Vóór rust liep een witzwarte Wichelaar nog een roodwitter ondersteboven en vice versa. Vanop een goeie tien meter plaatste een gast van Berlare de bal onder de deklat. De keeper was kansloos, maar Mj kan zich troosten met de gedachte dat niemand in het muurtje mocht plaatsnemen, zodat hij volkomen machteloos stond tegenover zo'n overmacht. In de voetbalkroeg heeft bijna iedereen het over de leidinggevende rol van de scheidsrechter, maar ik heb serieuze dorst en kan aan geen pint geraken. Ik voel me als een voorspeler die geen leer raakt. Na de rust stijgt de verontwaardiging bij de Wichelen-aanhang. De klimaks kwam pas als een doelpunt werd afgekeurd wegens jawel, buitenspelstand. Grote heibel op en rond het plein. De scheidsrechter werd omsingeld, maar durfde geen gele kaart te trekken wegens poging tot moord en - doodslag. Nog een klad fouten werden gefloten, maar de spelers wisten helemaal niet meer in wiens voordeel de scheidsrechter een vrije trap gaf. Toen de lijnrechter van het veld stapte werd de man belaagd door enkele opgehitste supporters die ter gelegenheid van Maarten en Klaas gratis vuiststampen ronddeelden De man met de vlag had echter aan heel wat rijkswachttrainingskampen meegewerkt, en mepte met zijn vlaggestok flink terug. Gelukkig nam het allemaal niet zo'n vaart. Elf november betekent niet zoveel meer voor sommige voetbalfans, of was het een alles is anders--show? Paul DE MOOR F.C. Eksaarde - Verrebroek 1-3 Nadat F.C. Eksaarde de vorige week tegen Kiel- d recht bijzonder sterk speelde, hebben de rood-witten nu tegen Verrebroek zonder twij fel een dieptepunt be reikt. Het begon overi gens in mineur voor de gastheren, want reeds op de 3' kregen de be zoekers een strafschop toegewezen wegens handspel en meteen stond de 0-1 op het bord. Eksaarde probeerde wel snel te reageren maar er zat geen lijn in de lokale akties. Toch kon Dan- neel op de 16' gelijk stellen toen hij met suk- ses een afgeweerde bal van Van Goethem her nam. Tot de rust bleef Eksaarde de domineren de partij maar voor doel ontbrak de nodige punch en inspiratie. Ging Eksaarde fors van start na de rust dan wer den ze op de 62' verrast toen de bezoekers via een vrijschop een twee de keer op winst kwa men. Vooraleer de gast heren van deze opstop per bekomen waren, stond reeds de 1-3 eind stand op het bord, nadat Van de Putte te kort te rugspeelde op doelman Stevens. Eksaarde ont ketende nu wel een fors offensief maar de bezoe kers trokken zich mas saal terug en wisten hun voorsprong veilig te stellen. W.V.L. Verrebroek ging verrassend winnen op het terrein van Eksaarde.(dm) Excelsior - Waasmunster 2-1 Tegenover een zich knap verdedigend Waasmun ster heeft de verdiende leider uit de derde pro vinciale zich tot de laat ste minuut moeten schrap zetten om de weliswaar verdiende twee punten thuis te houden. De goede start der lokalen resulteerde wel in een bestendig veldoverwicht, maar doelgevaar was er zei den bij, schoten van Ver- eecken en Meul niet te na gesproken. De be zoekers, met kapitein Schalkens als spil. sta ken toch hun neus in enkele gevaarlijke tegen aanvallen, en op de 29e minuut was deze Schal kens prompt genoeg om één der zeldzame aan vallen via De Boom rechtstreeks in doel om te zetten. Excelsior duwde verder, evenwel zonder de panache die van een leider mag ver wacht worden. De klas sieke tweede sterke helft der lokalen bleef niet uit, en onder im puls van een jong maar sterk voetballend mid denveld beheersten de groen-zwarten het spel- vertoon. De circa 650 toeschouwers moesten nog wachten tot de 60e minuut om Dirk Van Ro- yen, na slimme pass van Vereecken, te zien gelijk maken. Sterker nog na vijf verdere minuten bracht dezelfde Van Ro- yen de thuisploeg ver diend op winst met uit stekende balkontrole en schot op center van Frank Goossens. Het verder verloop van de wedstrijd gaf aan de lokalen wel nog een hoop kansen om verder uit te lopen, maar teveel overhaasting of te wei nig koncentratie verhin derde dit. Het waren de bezoekers die nog het gelijkspel ei zo na mis ten 2 minuten voor tijd. Kapitein Van Puyvelde stond echter weer eens gepast in de weg. Op voorzet van de rumoe rige F. Van der Linden miste Van Royen ei zo na zijn hat-trick, maar een zeer attente scheids rechter floot deze span nende wedstrijd tussen de leider en een onder schat Waasmunster af met een normale 2-1 stand. ExcelsiorBosman, De Breucker, Van Puyvelde, De Winter, Van der Aa, Vereecken (Bressinck 82e min.), Meul, De Mets Goossens, Van der Lin den, Van Royen (Water schoot, Van Lombergen) WaasmunsterHerre- mans, De Pauw, Vernim- men, De Meyer, Staes, Van Cleemput, Schal kens, Beemaert (Van Bossche 71e min.). De Boom, Wauters, De Bon te (Van Hoorde 46e min.) B.V.S. Eksaarde bleef thuis tegen Verrebroek duidelijk onder de maat en verloor met 1-3.(dm) S.K. Lokeren - Gerda: 3-2 S.K. Lokeren heeft na een mindere periode te rug kunnen aanknopen met de overwinning en dit nog wel tegen het gereputeerde Gerda. Gemakkelijk is het noch tans niet gegaan want vooral in het slotkwartier kwamen de bezoekers fel aandringen maar de ste vige Lokerse defensie bleef overeind. S.K. werd zondag reeds na 2' op de goede weg gezet door Jef D'Haen die uit een schuine hoek keihard raak knalde. Een opstopper die Gerda niet zo snel verteerde zodat de Lokeraars rustig het ritme konden aangeven. In het derde kwartier kwam Gerda evenwel steeds nadrukkelijker in de wedstrijd en nadat Beirnaert reeds op de lijn had moeten redden kwamen de bezoekers op slag van rust toch langs zij na een knappe door steekpas die even mooi werd afgerond. Gerda wilde duidelijk meer en na de rust konden de bezoekers duidelijk hun wil opdrin gen in het middenveld zonder evenwel echt ge vaarlijk te zijn. Dat ge vaar zat er wel doorlo pend in aan de overzijde want Lokeren counterde snel en gevat. Toen de bezoekende doelman een schot moest lossen van Marc Van Dam me stond Jef D'Haen op de goede plaats om binnen te duwen. Gerda moest meteen nog meer offen sieve risico's nemen wat de countermogelijkhe den voor S.K. nog duide lijk opdreef. Jef D'Haen maakte zijn hattrfck rond door een hoekschop rechtstreeks binnen te trappen. De wedstrijd leek meteen gespeeld tot een kwartier voor tijd De Waele met een machtig schot kon milderen. Ger da gooide meteen alles in het offensief maar ondanks een nadrukke lijk overwicht van de bezoekers bleef de lokale defensie overeind en hield S.K. de beide pun ten thuis. WVL In de vierde provinciale reeks G won Bambrugge het duel tussen kop en staart van de ranglijst. Racing botste op een kranige hekkensluiter die zijn huid duur verkocht. En dan uiteindelijk toch wel een eervol rezultaat verwierf. V.C. Ede dat Serskamp wegdrukte zit nu best om naar de tweede plaats te klimmen. Dit mede door de halve neder laag die Aaigem, op eigen bodem dan nog opliep, in de wedstrijd met F.C. Westrem. Het gelijkspel dat Westrem afdwong behoort alleszins tot de niet verwachte uitslagen van de speeldag. Key Boys Iddergem dat reeds met heem wat tegenslagen werd ge- konfronteerd dwong een onbeslist af bij Massemen terwijl Bavegem, Heldergem een noga! hoge rekening aanbood. Edixvelde had aan een doelpunt genoeg om van een niet produktief Erondegem te winnen. In de vierde provinciale reeks H is de leider van naam veranderd. Herdersem werd in de piek van de klassering afgelost door Schoonaarde. Juvcntus werd de nieuwe leider met de hulp van S. Moor se! dat bij Herdersem een gelijkspel afdwong. Herdersem is er in dit treffen nooit in gelukt aan voorsprong te komen Het moest tot driemaal toe in de achtervolgingGelukkig had het in And ré Hendrickx opnieuw een zeer valabele speler. Eens te meer schuwde deze van S.K. Aalst afkom stige middenvelder de inspanning niet. Hij wierp zich eens te meer op tot de meest markante figuur en kruidde zijn uitstekende prestatie met twee doelpunten bovenop. Han- selaer scoorde insgelijks twee doelpunten. Maar dan een tegen eigen ploeg. Na de rust moest Cooreman opnieuw tussen de staken. Hij deed het voortreffelijk en werd maar een keer geklopt. Door zijn ploegmaat. ÓpstaI hanteerde het grof geschut. En Doggen haalde bakzeil met een indrukwekkende cijferverhouding. Lutterzele speelde Opdorp weg. Er kwamen een half dozijn doelpunten bij te pas. Wat laat doorschemeren dat men net als te Opstal op een eenrichtingswedstrijd keek. Berlare won niet gemak kelijk de derby tegen een fel aanklampend Wichelen. Het maneuvreerde zich met deze nipte zege opnieuw in een goede stelling op de rangtabel. Baardegem had niet teveel in de pap te brokkelen tegen een slagvaardig en daarbij goed afwerkend Schoonaarde J.V.H. Jef D'Haen (SK Lokeren) maakt zich klaar om naar het Gerda-doel te knallen (SK Lokeren-Gerda 3-2)(dm) Opstal - Doggen 7-0 Spektakel te over op het veld van Eendracht Op stal. Na een scoorloze eerste helft met zelfs be tere bezoekers scoorden de lokalen in nauwelijks 45 minuten niet minder dan zeven doelpunten. Een totaal onverwachte wending die zelfs aan de rust niemand dierf voor spellen. In de lokale voetbalmiddens geeft men zelfs grif toe dat de bezoekers in de eerste' helft de betere ploeg wa ren en in die periode zelfs de beste doelkan sen wisten af te dwin gen. «Had het 0-2 ge weest.bij de kampwisse ling dan had niemand daar graten in gezien», zei ons een fervent Op- stalsupporter. Onmiddel lijk na de rust sloeg de vlam in de pan. Luc Van Muylders opende het fes-' tival met een knap doel punt. Nauwelijks was er goed en wel afgetrapt of Dirk Schoorens schoot de ruimte in en rondde zijn rush naar het bezoe kende doel met een al even mooi doelpunt af. De ODStalse vreugde kon op dat ogenblik niet op.. Dirk De Maerschalck zet te de weelde verder met een derde voltreffer ter wijl Dirk Schoorens op zijn beurt nummer vier tegen de netten kanjer- de. Weinigen hadden de laatste jaren een derge lijk spektakel beleefd Ouderdomsdeken Louis Van Wemmei nam nadien nog een vijfde doelpunt voor zijn rekening, ter wijl Frans Waumans na dien nog tweemaal pro fiteerde van de ontred dering die er in de be zoekende rangen duide lijk waarneembaar was. Niet alleen die zeven doelpunten waren op windende momenten voor de entoesiaste aan hangers. Bijna evenveel open kansen hadden doelpunten kunnen zijn. Na afloop heerste er vanzelfsprekend vreugde in de lokale middens. Het was lang geleden dat er door de lokalen nog eens zoveel doel punten waren gescoord. Niemand herinnerde zich bovendien ooit eens ze ven doelpunten in een tijdspanne van amper 45 minuten. Meer dan ooit werd hier weerom eens bewezen dat in voetbal alles mogelijk is. Een dracht kan na deze pui ke winst nu eens rust nemen. Volgende zondag is men vrij en kan men zich meteen al voorbe reiden op de volgende wedstrijd. Een derby dan nog tegen Rapide Leb- beke. E.D.M. Wie van alles op de hoogte wil wezen moet lezen

De Voorpost | 1979 | | pagina 27