Solidariteitsprincipe in Schepenkollege staat centraal bij B.S.P. uuj w©mê ZW STREEKNIEUWS Meldert leredaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het rtcHt de teksten in te korten. DE GROTE ILLUSIE VAN JAN CAUDRON Volksvertegenwoordiger en gemeenteraadslid Jan Caudron (VU) trilt van ene vaste overtuiging nl. «dat het Aalsters schepencol lege de moed en de kracht zal opbrengen om ons in deze moeilijke tijden een begroting voor te leggen waarin niet de inkomsten vermeerderen maar wel de uitgaven verminderen». Hij heeft daarmee alvast de verdienste nog in St- Maarten te geloven. Hij heeft nog een tweede ver dienste op dit gebied, d.i. hier in Aalst te durven zeg gen en schrijven dat het «de staat is die bezuinigt op de rug van de gemeenten» en hij komt daarbij, naar eigen woorden tot de paradoksale vaststelling dat «terwijl de opdrachten van de cen trumsteden steeds uitbrei den en dus duurder worden, de overheid, die al die nieuwe taken oplegt, de kraan dichter draait in plaats van open». Met dit laatste slaat hij de nagel op de kop maar hij vindt niets nieuws uit want sedert jaren heb ben de kommunisten, en ook anderen, zowel plaatse lijk als nationaal het pro bleem nooit anders gesteld. Als vriend Jan dan konse- kwent blijft met zichzelf dan vragen wij hem dezelfde taal ook en met nog meer kracht in het parlementair halfrond te gaan gebruiken zonder er zich om te be kommeren hoe de hogere omes dit zullen nemen. Wat zijn illusie over de «moed van het schepencollege» betreft krijgt hij alvast een flinke oplawaai uit het kamp van de BSP-koalitiepartner. Politiek sekretaris van de BSP, Roger D'hondt, de nieuwe wind la Van Miert, meent dat verhoging van ta rieven en belastingen on- vermijdelijk is wil Aalst de kop boven water houden en vraagt meteen afremmen van openbare werken, dras tische besparingen en een grondig saneringsplan naar het voorbeeld van de grote broers bovenaan, (zie «Voor Allen» van 9.11.79) Daarmee weten we al me teen dat de Aalsterse socia listen een reeks zwaardere lasten voor de bevolking niet in de weg zullen staan, integendeel, hun roze duit in zakje zullen doen. En dit js nogmaals zonder ook aar met één woord te rep- m over de verstikkende strop die de voogdij overheid de steden en ge meenten steeds verder om doet. Maar ja, daar zit nu Dok toevallig een zekere aartijgenoot Mare Galle aan net roer. Intussen wil ho- gergenoemde Jan Caudron ook wel zijn besparings voorstelletje openbaar ma ken. Hij vindt dat er in de stadsdiensten op een veel te laag rendement wordt gewerkt, dat er m.a.w. veel te veel personeel zit en dat ook daar tientallen miljoe nen kunnen worden be spaard. daarmee heeft hij een derde verdienste want hij durft het mes in eigen boe zem steken vermits zijn par tijgenoot Blommaert aan de personeelspot zit. Hij ver geet alleen dat het wettelijk voorziene kader voor stad, OCMW, Kinderbewaar plaats e.a. nog niet eens is volzet omdat het van bo venaf niet mocht of mag, en dat intussen overbelaste diensten het moeten rooien met stagiairs, tewerkge stelde werklozen, Spitael- sers en anderen die het be kende Damocleszwaard bestendig boven het hoofd voelen zweven. Neen Jan Caudron, Roger D'Hondt en anderen, al uw voorstellen ten spijt zal het dat niet zijn wat Aalst uit het slop zal ha len. Er is maar één goede weg: het Centraal Gezag moet er mee stoppen de steden en gemeenten uit te zuigen en integendeel zijn plicht doen om ze werkelijke levenskansen te geven. Dat moet klaar en hard gezegd worden, zelfs steeds luider eb luider ook als het minder aangenaam klinkt. Jos De Geyter DE AFFAIRE DELHAIZE In de affaire van Delhaize heeft Burgemeester Louis D'haeseleer zich blijkbaar opgeworpen als de enige verdediger van de hele zaak. Hij was eerst en vooral bekommerd om de rechtszekerheid* De wet op de handelsvesti gingen was hier niet van toepassing en er waren geen geldige argumenten om de exploitatievergun ning te weigeren. Wat de bouwvergunning be treft herinneren we ons een perscommuniqué waarin het College van Burge meester en Schepenen meedeelde dat het, op lou ter wettelijke basis, en na consultatie van andere, in stanties en organisaties, een gunstig gevolg aan de vraag tot inplanting niet kon onthouden. Er waren geen geldige argumenten aan wezig om de vraag te wei geren. De Burgemeester be schouwde het als zijn plicht en rol de juiste toepassing van de wet te verdedigen en te waarborgen. Ondanks alles werd er toch nog een grondige studie over de opportuniteit van de inplanting gemaakt. Het re sultaat van die studie wordt vandaag bevestigd door de Middenstandsraad, bij monde van zijn voorzitter. Deze laatste verklaart dat de inplanting van Delhaize noch concurrentie voor de stad betekent, noch een ka- pitaalsvlucht uit de stad met zich meebrengt. Het ware veel beter ge weest dat het vorige bestuur een toenmalige aanvraag van Delhaize op dezelfde manier had aangepakt. Het ging toen om een hyper- markt, in de streek van Aalst, die 10 15 ha zou beslaan. Het zou een complex ge worden zijn van om en bij de 7.000 m2, 45 winkels te verhuren aan zelfstandigen, een autocenter, hobby- en gardencenter, een parking voor 2.000 wagens, en....een tewerkstelling van 500 personendie helaas tenietging... Van de huidige legislatuur kan beter worden gezegd, en dit voor een groot ge deelte door toedoen van de P.V.V. We kregen reeds een nieuw, expansief garage bedrijf bij, en nu nog een bedrijf aan de ringlaan, dat werk verschaft aan 40 per sonen, die vroeger werk loos waren. Willy Van Renterghem Gelukkig als ik was gezien de vorige avond, was mijn teleurstelling echter des te groter wanneer ik bij de bloemenhulde bemerkte dat de nationale vlag aan de mast ontbrak naast de leeuwenvlag. Ik vernam onmiddellijk dat hetzelfde toneel zich afspeelde op acht plaatsen in onze stad. 's Nachts gestolen. Kunnen sommige mensen of partijen dan toch geen respekt meer hebben voor iemand anders overtuiging? Ik was nadien te geweldig ontgoocheld om zoals in het begin beloofd iets langs en moois te schrijven. Alhoewel ik weet en dat er velen zijn die het weteri wie verantwoordelijk is voor deze afkeurende praktijken, ging het bij mij niet meer om dit artikel verder af te wer ken. «NOOIT MEER OORLOG» teleurstellend als men ziet hoe bepaalde groepen en partijen zich aanstellen. Hebben zij echter al anders gedacht sinds 1945. TELEURSTELLEND, OP ONZE HOEDE ZIJN en verder kan ik niet meer schrijven. Freddi PUCK Raadslid Zaterdagavond 10 novem ber begon ik dit artikel met veel genoegen te schrijven. Ik voelde mij gelukkig en het zou dus een lang en mooi schrijven worden. Eerst en vooral was ik ge lukkig omdat ik zojuist de fakkeloptocht voor de vrede in onze stad beëindigd had samen met een grote massa vrienden waarbij er zeer veel jongeren waren. Verder dacht ik en stelde mij in de plaats op dat ogenblik van vele ouders in onze streek die een massa klein tjes met of zonder avontuur gelukkig gingen maken. Het jaar van het kind is en was immers nog niet voorbij. Voor politiekers zijn alle avonden en dagen druk be zet. Door moeite overmand maar gelukkig besloot ik dit artikel op Sint Maarten 11 november te schrijven. Met hetzelfde gedacht ont waakte ik op zondag. In onze vroegere gemeente Erembodegem hadden de vaderlandse verenigingen mijn kameraad Schepen Eddy Monsieur, mijn vriend en collega Remi Van Vae- renberg en mijzelf uitgeno digd de herdenking van de wapenstilstand te doen aan het monument van de ge sneuvelden op het dorp. HALFWEG... We zitten inderdaad tussen twee gemeenteraadsver kiezingen, halfweg dus. Het is dan ook het moment om eens een bilan op te maken van de bestuursperiode. De mandatarissen zullen dat zeker doen... maar ook de bevolking moet eens even nadenken. De stad wordt bestuurd tot heil en nut van alle burgers. Beantwoordt het bestuur aan de vraag van de bevolking? Zijn we tevreden over de manier waarop ons belastingsgeld besteed wordt? Individueel kan en mag elk daar een ei gen visie over hebben. Hierbij moet echter buiten elk eigenbelang het welzijn van «allen» in acht geno men worden. Wat voor de ene belangrijk is, be schouwt de andere als bij komstig. Op privé-gebied is dat niet zo moeilijk. Het beheer van een huishouden gebeurt gewoonlijk maar door de twee partners. Het is nor maal dat in elk gezin and-re normen heersen, we den ken hier bvb. aan de geld besteding. Geniet eten meer voorrang, of kleding? Huisinrichting? auto? sport? kuituur? Het budget dient in elk geval in even wicht gehouden. Het is na tuurlijk zeer moeilijk om te kiezen tussen noden en wensen van 80.000 men sen. Een waarde-oordeel blijft dan ook relatief. Bo vendien is «elke burger af zonderlijk» zeer gevoelig voor wat hem persoonlijk voordeel brengt. Dit komt dan ook tot uiting bij de «verkiezingen». Dankbaar heid of misnoegen spelen zeker bij gemeenteraads verkiezingen een grote rol. Toch worden daarbij «grote bestuurslijnen» vergeten. De politiekers zijn dan ook zeer bekommerd om hun populariteit - soms zozeer dat ze er hun objectiviteit bij verliezen. Er is veel gezond verstand, veel ervaring, veel goeie wil maar ook veel moed nodig om een stadsbudget in evenwicht te houden. Resolute standpunten zijn uit den boze. ze dienen tot niets. Men moet wikken en we gen... de klein-menselijke bijbedoelingen: het fnuiken van een politieke tegenstre ver, het gaan pronken met andermans pluimen, het opdelen van de bevolking in «partij-leden» of «kiezers» moeten terzijde geschoven worden. Men doet beter «een keer» een mandaat goed... dan «tienmaal na elkaar slecht». Dr. Anny Dierick, JEUGD-INFOTE TE MIJDEN De grote Aalsterse jeugdtentoonstelling heeft krachtig bijgedra gen om het stedelijk jeugdbeleid verder te blijven wantrouwen. Ge bruik makend van de gulhartigheid en de soli- dariteitszin van vele jeugddiensten en orga nisaties, ook van de kristelijk-geïnspireerde, werd een nochtans ont goochelende tentoon stelling uitgewerkt door de jeugddiensten van de stad. Dit oordeel komt misschien te hard aan bij de goedgewilligen en de goedgelovigen, en is, zo mag het verduidelijkt worden, niet frontaal ge richt tegen schepen Ed dy Monsieur, wiens be zielende kracht inzake jeugdaangelegenheden door ons geloofd wordt. Maar wat gebeurt er toch? Ik wil nog over de fouten stappen van de uitvoe ring omdat wildheid van beoordeling geboden is bij jeugdig initiatief. In elk geval, de soms wei nig aansprekende voor stelling, het kartonnen- rommelgedoe, het deso laat achterlaten van de stands tijdens de openingsuren zijn geen pluspunten te noemen en moesten wellicht op rekening gezet worden van het gebruikelijke «leergeld». In tegenstelling met wat de schoonpratende re porter van de Voorpost schreef over het «festijn», zeggen wij aan de initiatiefnemers: bij ons zijt ge gebuisd om dat gij bewezen hebt niet te weten hoe pluralisme moet verstaan worden. Zelfde geëngageerde re porter spreekt ook van het «roemzucht kristel ijk wantrouwen»; deze pe joratieve uitdrukking geeft volkomen de sfeer weer in bepaalde stads- jeugdkringen. Wij van onze kant spre ken over het roemzucht uitdelen van voorbe hoedmiddelen aan kin deren van 10 jaar, over de pedagogische waarde van aanschouwelijke slogans zoals «sexuali- teit is meer dan neuken», ten gerieve van zelfden, als laaggrondse expres sie van een twijfelachti ge emancipatie, en over .de roemruchte verant- wooraenjkheidszin van een jeugdraadvoorzitter en een stedelijke jeugd- secretaris die dat toelie ten omdat de sexuele voorlichten hun stand «toch sober hielden plus volledige informatie ver schaften over de doel stellingen». Dus, zegde Paul Stock man, onze afgevaardig de van de C.V.P. fractie op het paneelgesprek, hebt U geen verstand van wat pluralisme (respekt voor elkeen) betekent. Op een moedige wijze heeft Paul in een vijan dige sfeer onze ideeén naar voren gebracht ten aanschouwe van een schaars, fanatiek en eenzijdig publiek dat meende honend te moe ten lachen bij zijn tijde lijk verspreken. Aan die verwarde plura listen heeft Vera Van der Borght met haar C.V.P. Jongerenploeg terecht laten weten dat de be doelingen gewantrouwd worden voor diegenen die er nog zouden aan twijfelen: de afwezig- blijvende jeugd werd minder gediend, de prestige politiek en de reklame voor de bestuursmeerderheid des te meer. Maar is dat wel reklame? GHIS WILLEMS Tijdens de laatste gemeen teraad op 28101979 liet de socialistische schepen Hooghuys zich smalend uit over het erkende Vlaams Nationaal volkslied «De Vlaamse Leeuw». In een vlaag van woede en verontwaardiging omdat de «Internationale» niet door iedereen op dezelfde ma nier gewaardeerd wordt, heeft deze «Vlaamse» schepen zijn ware gelaat getoond. Het gelaat van een ware Vlaamse socialist. Mijnheer de Schepen moet naar zijn zeggen met de dood in het hart op de vele officiële plechtigheden zijn eigen Vlaams volkslied on dergaan. Maar ja, wij heb ben altijd geleerd en ge hoord dat een socialist eerst socialist moet zijn, vervol gens demokraat dan Belg, en dan slechts Waal of Vla ming. Onze «Belgische» schepen heeft nochtans in zijn streefdoel, zich als laat ste echte Belg op te drin gen, een stevige tegenstre ver in zijn francofone me demakker, André Cools Dit voorval tijdens de ge meenteraad bewijst dat het niet voldoende is een naam te wijzigen. Van B.S.P., vroeger, naar Vlaamse So cialisten, vandaag, was maar een kleine orthografi sche politieke stap waarbij grote, electorale motieven een hoofdrol speelden. Want «What's in a name» als nog steeds dezelfde mensen, met hun bekrom pen Vlaamse Ideëen de plak zwaaien. In zijn zienswijze staat de schepen in de partij niet al leen. Enige tijd geleden was zijn proletarische strijdmak ker nl. «volks» vertegen woordiger en minister van VLAAMSE zaken aanwezig bij de opening van een boe kenbeurs op het stadhuis te Ronse. Kameraad Mare Galle, ex rode leeuw, dacht ook een woordeken te moeten zeg gen. Het ene woord bracht zelfs het andere mee, en dat andere woord was, voor wie haar geen geweld aan doet in het Algemeen Beschaafd Fransoos. Ook Galle is in hetzelfde beddeke ziek als zovele andere zgn. Vlamin gen. Zij willen de Belgische frankofonen verbazen door hun «GEMATIGDHEID». Ho Willy Van Mosseveldi )e In de vrije tribune van dit weekblad heeft Schepen Edgtrd Hooghuys reeds even gewezen op de onaan gename taak die het huidig stadsbestuur te wachten staat. Het ging hier namelijk om de verhoging van talrijke tarieven en belastingen, dit om het stadsbe stuur toe te laten «de kop boven water te houden». In het reeds bekende Standpunt van de BSP in het weekblad Voor Allen komt de politiek sekretaris van de partij Roger D'Hondt hierop terug. Hij voorspelt onmiddellijk niet veel goeds op dit vlak door te schrijven «Wanneer over enkele weken daarvan mededeling zal worden ge daan in de gemeenteraad zullen velen opkijken. Vooral in de buitengemeen ten welke met de centrum stad gefusioneerd zijn zal men argwanend de vinger opsteken». De heer D'Hondt meldt al dus dat het BSP- partijbestuur zich over deze nieuwe situatieuitgespro ken heeft en aan de sche penen en raadsleden van de partij een opdracht mee gegeven heeft. De BSP gaat aldus akkoord met een aantal gewijzigde voorstel len inzake tarieven en be lastingen indien het stads bestuur op het grotingsde- bat van december een wer kelijke saneringsplan voor legt. De schrijver van het ar tikel meldt trouwens dat in dit verband ook de socialis tische schepenen hun duit in het zakje moeten doen hebben», niet min of niet meer dan anderen», (einde citaat). Aangaande deze beleids optie moet volgens de heer D'Hondt in het bestuur een solidariteitsprincipe heer sen. Dit betekent dat ook de andere partijen deze weg moeten opgaan. Hij schrijft verder dat de socialisten hun verantwoordelijkheid opnemen, al betreurt de BSP dat niet eerder initia tieven werden genomen om de nieuwe belastingen te vermijden. «Sinds lang hebben we aangedrongen op drastische besparingen; op een voorrangsprincipe inzake werken, het uitvoe ren van werken met eigen personeelzo vermeldt hij verder. Volgens de heer D'Hondt geldt nog steeds de leuze: Uitgesteld is niet verloren. Een inspanning vanwege het bestuur om gedurende één jaar alle nieuwe projekten af te remmen, maar de reeds aan gang zijnde af te wer ken, kan volgens de auteur de stad dichter bij een so- berheidspolitiek brengen «welke bij de gewone man eerlijk zal overkomen». Terecht meent de BSP dat de partij ook van de opposi tie een verantwoord stand punt verwacht. Ook voor hen moet volgens het artikel het solidariteitsprincipe gel den, niet in het minst omdat CVP-premier Martens reeds meermaals heeft aangedrongen op bespa ringen. «De BSP wenst in elk geval open kaart te spe len, ook met de oppositie» zo besluit het artikel. Jeugdinfobeurs Iri het tweede deel van het politiek standpunt wordt een totaal ander onderwerp aangepakt. Het gaat im mers over de Jeugdinfo beurs, die zopas in de Kei- zershallen plaatsvond. De heer D'Hondt meent hierbij dat niet alles even opzienbarend of verhelde rend positief te noemen is. Hij dat bv. aan de stand van het Vlaams Nationaal Jeugdverbond waar «wraakroepende beelden opgehangen werden van gevechten in de Voerstreek tussen politiemensen en uniformde privémilities. «Hij vindt dat eenvoudigweg verwerpelijk en moeilijk te beschouwen als een op voedende taak van de jeugd. Maar anderzijds hebben een behoorlijk aan tal andere verenigingen volgens hem wel een posi tieve bijdrage geleverd op het vlak van de maatschap pelijke bewustwording. Hij dacht hierbij vb. aan de stand Jebron waar een peti- tielijst hing voor de verho ging van het bestaansmini mum en om de vreemdelin gen stemrecht en verkies baarheid te geven. De Kris- telijke Arbeiders Jeugd klaagde anderzijds in haar stand de positie van de werknemer aan, en pleitte voor het zelfbeschikkings recht. Anderzijds is de schrijver van mening dat in vele ge vallen ideologiën elkaar overlappen zoals Amnesty International en Pax Christi, KAJ en Jongsocialisten Je bron en Oxfam. Volgens de heer D'Hondt werken aldus minstens twintig organisaties op de beurs naar dezelfde maat schappelijke visie. Hij vindt het dan ook wenselijk dat voor deze groepen een «overlegcentrum waarbin nen parallellopende akties kunnen worden uitgepraat» zou opgericht worden. Voor het specifieke probleem van de jeugdwerkloosheid werd reeds okkasioneel zo'n groep gevormd. «Een bundeling van alle progressieve krachten zou echter meer de doorbraak kunnen forceren, en een ernstig alternatief bieden voor de traditionele maat schappij principes steunend op een kapitalistische eko- nomie» aldus tot slot dit standpunt van de politiek sekretaris van de BSP. VEHE ETENTJE-UIT Dit weekend in de gemeentelijke jongensschool «Etentje-Uit» op zate g dag 17 nov. van 19 tot 23 u. en op zondag 18 van 12 tot 15 u. Op h «i. menu Kotelet, sla, tomaten, frieten of stoverij en frieten of vol-au-ve met frieten. Prijs eerste menu 180 fr, tweede en derde 150 fr. Er is o< een kindermenu aan 100 fr. Verder gebak, wijn, bier en frisdrank. Steunkaarten (100 fr.) worden in mindering gebracht voor «Etentje-Uit». PAROCHIECENTRUM Ontvangen U dit weekend Maria en Alfons Maesschaick. GESCHIEDENIS VAN MELDERT Moest iemand nog een bijdrage over een of andere vereniging eryof oude foto die betrekking heeft op Meldert, hebben, dan wordt h u" dringend tijd om deze aan J. Muylaert te bezorgen. De teksten en foto ne gaan binnen enkele dagen naar de drukkerij. Het boek verschijnt waarschijnlijk volgend jaar rond Pasen. U kan op voorhand bij J. Muylaert intekenen. Uiteraard is het boeken om praktische redenen, beperkt. Dat van Herdersem is reeA^ zeer lang uitverkocht. gr AKTIVITEITEN IN HET KULTUREEL CENTRUM AFFLIGEM IN NOVEMBER Tot zondag 18 november: tentoonstelling kunstschilder Gcorg 161 Steel Vrijdag 16 nov. te 20 u. diakiub met als biezonder onderwerp «I 5 eenzame en treurende kind». Ook toegankelijk voor niet-leden. Zondag 18 nov.: vanaf 9.30 u. jeugdatelier Maandag 19 november te 20 u. kulturele voordracht «Gcwcldlot |2_ heid, utopie of realisme?» door H. Rijckewaert Dinsdag 20 november tweede maandelijkse bijeenkomst vanj postzegelklub Groot-Hekelgem Van vrijdag 23 nov. tot en met 31 december eindejaarstentoonst 'P' ling «Het geschenk uit vreemde landen 1979» Zondag 25 november vanaf 9.30 u. jeugdatelier. «UC EIGEN ll.ll.ll.-AKTIE Met «Het geschenk uit vreemde landen '79» heeft Affligem een e 11.11.11 .-aktie ten voordele van dne projekten: Tunesië voor Fons Agnes Claessens-Van de Vijver, Noord-Transvaal voor de Bcncdik ncrmissie te Pietersburg en Subiaco-Mission voor de huizenbouw v Dom Rik. U vindt er geschenken uit België, Brazilië, China. Dcncm Ie' ken, Wcsi- en Oost-Duitsland, Engeland, Frankrijk, Griekenland, lië, India, Japan, Korea, Mexico, Noorwegen, Nederland, Oostcni" Maleisië, Roemenië, de Fillippijnen, Polen, Portugal, Rusland, Spanj Taiwan, Turkije, Tsjecho-Slowakije, USA, Zaïre, Zuid-Afrika, Zv den en Peru. Deze tentoonstelling is open van 23 november tot en met 31 decemb op zaterdagen van 14.30 u. tot 20 u,, op zondagen van 11 tot 13 en 4 14.30 u. tot 20 u. en op de weekdagen van 20 tot 21 u. «DOLLE MINA» wordt opgevoerd te Hekclgem door «Pnitskc» op 17 november te 20 18 november te 19 u., 24 november te 20 u. en 25 november te 19 Regie Willy De Swaef. Parochiecentrum. Pr« Va MUZIEKAKADEMIE Op vrijdag 1 december in de Hekelgemse afdeling van de muzicka demie August De Boeck prijsuitreiking. ave iel )ai KONING SWIEBERLING )jj Op zondag25 november kan U met het reizend Aalsters Poppentcater Je avonturen van Koning Swieberling meemaken te 10 u. in de turnzaal v de gemeenteschool. «Kwik» is weer de held van de dag. VERSLAVING Zo Door de KVLV wordt een avond georganizeerd op vrijdag 23 noveml '5 te 20 u. in het Parochiecentrum onder het motto «Verslaving voor! rai men!». Meer en meer hoort men van jongeren en volwassenen dat n fa het leven niet meer aankan. Men gaat zich verwennen aan snoep roken, misbruik van bier en sterke dranken, kalmerende of opwckkei middelen Op deze avond wil men de weg wijzen om deze verslaving te voorkon i of desnoods wegen tot genezing tonen. SL Martinuskerk voor het Te Deum waarna bloemenkransa Stoetsgewijs trok men naar de werden neergelegd. (Erik)

De Voorpost | 1979 | | pagina 2