James Bett, een schotvaardige Schot op Lokers gras BHHHH Kan men uit hetgeen Bett /.egt afleiden dat een Belgi sche supporter sportiever ingesteld is dan een Schotse? Misschien. Toch heb je ook onder onze supporters echte keikoppen die enkel en alleen «hun» ploeg zien. Tijdens de match tegen Brugge trok Hogenboom nog breed sticulerend met een op het terrein geworpen fles naar de scheidsrechter. Dat is echter nog klein bier ten overstaan van de escala tie van geweld die in sommi ge landen rond de voetbal- pleinen waar te nemen is. Ken voetbalploeg wordt door sommigen verafgood. Ieder een heeft zijn idolen. De woeste Schotse Highlands met zijn glenns, zijn spoken, kastelen, whisky, kilts en clans verlaten om op het vasteland als voetballend gastarbeider aan de kost en «een naam» te komen. En dan nog via het Ijslandse Reykjavik in het Wase Lokeren belanden... Het lijkt een avontuur als een filmscenario. Maar is het dat wel? Vindt de man in kwestie het niet heel gewoon? Wat we hierboven kort beschreven is de (nog niet erg uitgebreide) voetballoopbaan van James BETT. Deze Lokerse middenvelder haalt nu de krantekoppen maar diende in het Lokeren van Braems lang té lang volgens hem - op een kans te wachten. Wij gingen met de rijzige Schot praten in een van de lokalen van Sporting Lokeren aan de Daknamstraat... Sporting-manager Alois De Rijcker vraagt me nog even te wachten. Het is rond kwart na vier. Dan verdwijnt de big boss, na eerst aan iemand gevraagd te hebben of de spelers al binnen waren. Die hebben op dat moment immers de namiddagtraining achter de rug. Ik neem dan maar plaats aan één van de tafeltjes van het ontvangstcentrum. Ongeveer gelijk met mij is een groep in Sporting geïnteresseerde Tjechen binnengekomen. Administratief direkteur Swartelee en later ook De Rijcker himself, ontfermen zich over hen. Ik krijg, al wachtend op Bett een koffie aangeboden. Arnor Gudjohnsen komt binnen en opent achter de toog een fles frisdrank. Blijkbaar heeft hij dorst gekregen van het trainen. Bett zal nu wel niet lang meer wegblijven. Speciaal voor deze gelegenheid heb ik eerlijk gezegd mijn kennis van het engels wat moeten opvijzelen. Maar niet veel, zodat ik er gerust in ben: ik trek me wel uit de slag. Het enige dat ik vrees is het eventuele aksent van de hooglander... Scottish, like a ballad at the castle of beigian football... Kasteel totnogtoe tenminste. Of de vesting onneembaar is moet de toekomst uitwijzen en een monster in de vorm van een of andere ambitieuze ploeg kan Lokeren nog altijd de strot afbijten. Waaraan je allemaal denkt als je op iemand zit te wachten. Ondertussen is James Bett er. Alois De Rijcker leidt ons naar de perszaal en doet - terug buiten gaand - de deur dicht. Wij zijn alleen. Bett en ik. Het bitsig-terughoudend bekgevecht kan begin nen. James Bett vertelt me eerst nu door De Rijcker verwittigd te zijn. Mij een zorg, hem kan het blijkbaar ook niet deren. Verbeten de bal vizerend bewijzen wat hij waard is. Ik stel dat James Bett onder meer met de Schotse ploeg Aidrie en ook met Valur Reykjavik speelde. Maar wat doet een jonge man nu beslissen beroepsvoetballer te worden? Bett: Het is altijd mijn droom geweest beroepsvoet baller te worden. Ik begon al heel jong te voetballen met het team van Hamilton, mijn geboortestad op vijftien, kilo meter van Glasgow. Is je droom werkelijkheid geworden? Bett: Werkelijkheid in die zin dat ik nu inderdaad beroepsvoetballer ben ge worden. Maar nu wil ik verder gaan, ik wil een goede voetballer worden. De antwoorden van Bett zijn kort maar vinnig. Hij wikt zijn woorden en heeft duide lijk de bedoeling niks teveel te zeggen. Hoe kwam je als Schot in Ijsland terecht? Bett: Ik was ongeveer zeven tien toen ik door Kristjan Bernburg. de jeugdtrainer van Valur Reykjavik ontdekt werd en ondanks het feit dat er in Ijsland slechts amateu- tistisch voetbal bestaat heeft Bernburg me gekontrak- teerd. Ik speelde toen bij Aidrie en dat team wou me zomaar niet laten gaan. Uiteindelijk, na verschillen de maanden van onderhan delen en praten kon ik dan toch voor Valur Reykjavik gaan spelen. Ik ben daar echter niet lang geweest. Het was anderzijds noodzakelijk voor mij om eerst naar Ijsland te gaan om dan naar het vasteland te kunnen komen. De eisen van Aidrie - en dat geldt voor alle Schotse ploegen - lagen zeer hoog. Komt daarbij dat ik in Reykjavik verscheidene vrienden heb. Waarom kwam jc naar het continent voetballen, terwijl anderen naar Amerika gaan •soccer» spelen? Bett: Ik ging naar Ijsland en Lokeren omdat de schotse manier van voetballen mij eigenlijk niet zo ligt. Voor Amerika voel ik me nog te jong. ik ben nog geen twintig. Hoewel. Amerika is goed om er veel geld te verdienen. Hoe komt het dat de schotse manier van voetballen je niet zo goed ligt? Vind je het daar misschien niet professioneel genoeg? Bett: Toch wel. Celtic Glas gow bijvoorbeeld speelt en werkt erg professioneel. Maar Belgische en Schotse profploegen verschillen heel erg van mekaar. Er zit zo ondermeer al heel wat ver schil in de trainingen. Hier traint men in hoofdzaak met de bal en ligt de nadruk op de techniek, in Schotland daarentegen benadrukt men vooral het uithoudingsver mogen en de snelheid. Ook wa' het spel zelf betreft zijn er enige verschillen. Waar men in Schotland de nadruk legt op lange doorsteekpas sen speelt- men hier vooral door middel van combina ties en korte passen. Veronderstel dat een Schots team, zoals Glasgow, je een voorstel doet om voor hen te spelen. Zou je het aanne men? Bett: Momenteel? Ik denk het niet. Ik zou hier wel nog een tijdje langer willen voet ballen. ervaring opdoen en dergelijke. Is het dan niet erg moeilijk om ver van huis en vrienden in een vreemd land te leven? Bett: Dat is natuurlijk moei lijk. Maar ik ga met kerst mis en tijdens de zomer naar huis. Ik heb hier in Lokeren een paar vrienden, maar niet veel. Komt daarbij dat slechts drie of vier spelers van Lokeren in de stad blij ven. De anderen wonen elders. Soms zie ik Arnor Gudjohnsen wel, samen met hem ben ik naar hier gekomen. Hoe moet een beroeps voet baller volgensjou leven? Bett: Wat mijzelf betreft kan ik zeggen dat ik zeer zelden naar disco's en dan cings ga. Verder rook ik niet en drink ik evenmin. Sonvs is dat heel erg hard voor een jongeman, maar ik meen dat wanneer je je als beroeps voetballer wilt waarmaken, je ook goed op jezelf moet letten. Ik leef voor het voetbal en zal niets doen dat mijn konditie kan schaden. Op welke manier hou je je hier dan bezig? Bett: Het grootste deel van mijn tijd wordt natuurlijk in beslag genomen door de trainingen. Wanneer er geen trainingen of wedstrijden voorzien zijn blijf ik meestal thuis en luister ik naar muziek. Ik lees ook graag. Verder trek ik af en toe eens naar Antwerpen of Brussel. Af en toe. maar eigenlijk zeer zelden, speel ik ook nog wel wat tennis. De laatste tijd doe je regel matig van je spreken. Jc speelt goed, maar heb je niet lang moeten wachten om een kans te krijgen? Bett: Toen ik hier in het begin was was ik heel erg teleurgesteld. Ik kreeg geen kans, hoewel ik erg hard werkte tijdens de trainingen. Dat is heel ontmoedigend. De nieuwe trainer, meneer Hasaert, geeft me nu een kans die ik met beide handen pak. Van Braems kreeg ik die kans niet. Jc had nooit gedacht dat je het hier zo moeilijk zou krijgen? Bett: Neen. Ik was er mij echter wel van bewust dat ik niet van in het begin in de eerste klasse zou spelen. Ik kwam naar Lokeren met de idee vlug te kunnen doorbre ken. Na zeven maand in Ijsland geweest te zijn was mijn konditie wel een stuk gezakt. Ik moest eerst terug mijn goede konditie berei ken. Momenteel heb ik die. Misschien was ik wel wat te idealistisch en handelde ik ondoordacht. Ik geloofde in mezelf en dacht er niet erg aan dat reeds verschillende buitenlandse spelers door Lokeren gecontracteerd wa ren. Bij mijn komst was ik reeds de vierde buitenlan der. Nu speel ik echter, denk ik, goed genoeg om mijn plaats in het fanionteam te behalen. Ik speel het beste op het middenveld, de plaats waar ik nu opgesteld sta. Word je aanvaard in Loke ren? Bett: Men heeft mij hier zeer goed opgenomen in de spe lerskern. Ik werd vanin het begin door iedereen aan vaard, wat mij het werken vergemakkelijkte. Ik hoop dat de supporters mij op dezelfde manier aanvaard hebben als de spelers? De supporters, ze kunnen meedogenloos zijn. Speel je goed dan ben je de king. Speel je slechter dan anders dan jauwen ze je uit en roepen dat je van het veld moet gaan of van de bal moet blijven. Maar ze beta len hun inkomticket en krijgen daardoor het recht te roepen. Trouwens, het is zo dat een sportman, hétzij voetballer hetzij andere sporter, gemaakt of afge maakt wordt door de aan hang. Een noodzakelijk kwaad? Ik zou het niet zo durven stellen, maar de maatschappij wil waar voor haar geld. Is een belgische supporter hetzelfde als een britse? Bett: Het gaat er over het algemeen op de belgische voetbalpleinen kalmer aan toe dan in Schotland. In Schotland beginnen de sup porters te zingen van het moment dat ze het stadion betreden tot het ogenblik dat de scheidsrechter de wedstrijd affluit. Typisch Belgisch is dat de supporters ook applaudiseren als de tegenstanders op het veld komen. Dat is in Schotland taboe. Zowel de Belgische als de Schotse supporter zijn erg kritisch. Een voetbalballet, starring James Bett Welke vind je de Belgische ploegen? Bett: Anderlecht, Brugge en Standard, dat zijn misschien wel de drie beste, het zijn goede teams, maar geen uitmuntende... r gevraagd te worden. Bett: Als ik genoeg geld I verdiend heb ga ik misschien Weet men in Schotland dat een zaak beginnen, in Schot- j James Bett hier in Vlaande ren momenteel speelt? Bett: Ik denk van wel. Er land. zo goed Het wordt misschien wel eeh I «pub» zoals zovelen na een f sportcarriëre doen. James Bett. nog geen twintig, profvoetballer En Lokeren? Kan je ploeg de kampioenstitel behalen? Bett: Kampioen? Ik weet het niet, misschien als we heel erg hard werken. Ik veron derstel dat we wel een plaats in het Europese voetbal kunnen bemachtigen dit sei zoen en dat is eigenlijk wat Lokeren nu wil bekomen. James Bett, geboren op 25 november 1959, bijna twin tig dus. Heel jong voor iemand die erg ver van huis leeft. Dat hij het hier soms wel moeilijk heeft schreven we al. Wij hoorden dat hij aangezocht was om met het Schotse bcloftenteam, Young Scotland, aan te treden. Bett stelt echter daarvan nog niets gehoord te hebben. Wei hooDt hii daar stonden in Schotland een paar artikels over mijn prestaties in de krant. Mijn familieleden hadden het ge lezen. Maar mijn familie mist me, en ik mis hen ook... Toch wil James Bett hier doorzetten. Hij was zestien toen hij de school verliet. Hij maakte een bewuste keuze: beroepsvoetballer worden, en een goeie. Een ander beroep ziet hij niet erg zitten. Maar komt er ooit een dan zal het toch wel iets met sport te maken hebben. «Laat ik stellen geen baat te hebben bij het kiezen van een nieuw beroep» zegt hij. Wel heeft James Bett al nagedacht over wat hij even tueel na het voetballen gaat doen. •Maar dat zijn zorgen voor morgen. De Lokerse Schot 1 zit momenteel tot over zijn oren in het voetbal. Hij doet f het goed en dat is het voor- naamste, voor hem en voor i zijn ploeg. Met James Bet! in hebben we een ambitieuze; jongeman ontmoet die weet ar wat hij kan en wat hij wil. Maar ook een man die blijkbaar erg eenzaam kan zijn maar dat voor zijn loopbaan over heeft. James Bett. het ga je goed, je hebt laten zien technisch erg 1 sterk te staan, knap tactisch werk te leveren terwijl erop fysiek gebied al evenmin problemen rijzen. Aan jou om verder te bewijzen je gekregen kans waard te zijn. Werken op het voetbalveld, het leven van James Bett. Heeft James Bett een idool in het voetbal? Bett: Van een idool kan ik eigenlijk niet spreken. Wel heb ik grote bewondering voor enkele Schotse spelers, zoals Joe Jordan en Kenny De Schot hoopt zijn plaats in hel fanionteam te houden.

De Voorpost | 1979 | | pagina 32