PTGAVEN OCMW KATASTR0FE NAAR smb piktMê©f oen op 18 juli in het stadion van Samen de eerste peciale trein van de Kristelijke Mutualiteiten met een j luizendtal veertienjarige vakantiegangers met bege- eiders arriveerde en een indrukwekkende kolonne au- j ocars van daaruit naar Melchtal reed zal waarschijn- 2e, Ijk niemand hebben gedacht dat dit konvooi in de loop ns( fan de eerstvolgende drie decennia zou gevolgd wor- er len door 3220 dergelijke konvooien. >Z( iinds 1949 verzorgde Intersoc inderdaad 25 miljoen hu, ivernachtingen in Zwitserland. Alleen voor 12- en 14- arigen telde men, 1979 nog niet inbegrepen, 45.875 akantiegangers wat overeenkomt met een trein met 50 helemaal volzette wagons. loe het groeide ld()e Nationale Dienst voor 'reventieve Luchtkuren i/erd na wereldoorlog II op- lericht om de naoorlogse Bugd kansen te geven. Alle legin is moeilijk en aanvan- ilijk moest men zich wen- len tot A.E.P. («Aide aux infants du Pays», een va- lerlandslievende vereni- |ing) om de kinderen met et nodige aantal monitoren in monitrices te omkade- en. Tot 1957 zou daaruit morden gerekruteerd. On- lertussen was het aantal aarlijkse vakantiegangers het Verbond Aalst geëvo- jeerd tot een 1500 a 2000 akantiegangers en het irobleem van de begelei- ling stelde zich akuut. Men itartte dan ook met eigen adervorming en sinds I970 is het de dienst Jeugd en Gezondheid» die ach met deze taak belast. Jiteraard evolueerde ook Ie basisideeën in deze ka- lerscholing of althans werd :at® e geaktualiseerd. Belang- p ijke opties hierbij waren "v^ lan ook het sociaal kontakt n de gezondheidsopvoe ding. Het accent werd ook erlegd naar het bezorgen an een vakantie verre van tlle gejaagdheid en dit in ien gezonde omgeving en len familiale sfeer. Reeds f a en 1700 monitoren en mo- y litrices werden gevormd ötó net momenteel nog een '60 aktieve. De normale af- loeiing van een 30-400 's in|Jaars wordt opgevangen ree loor inrichten van kursus- en. I2- en 14-jarigen fakantie voor 14-jarigen is g en nationale overeen- (omst. Die voor 12-jarigen s eigen o.m. aan Aalst want ilk Verbond behoudt een tekere autonomie. 2-jarigen zijn aangewezen ip het binnenland, meer epaald op Don Bosco te Jipa waar het Verbond een iigen gebouw heeft. Vroe- |er ging men ook naar de lust, (Nieuwpoort, Middel- ;erke) doch alhoewel de jcht er aan te prijzen is iwamen een aantal biolo- 1 y jisten ertegenop wegens liet niet steeds zuivere i zeewater. 14-jarigen trekken naar Zwitserland. Melchtal is hierbij een naam als een klok. Ondertussen, door voortdurend stijgen van het aantal liefhebbers en onze goede relaties met Zwit serse instanties beschikt men er over niet minder dan 52 centra, zowel dan voor jeugd- als voor gezinsva kantie. O.m. Melchtal, Fiesch, Scharzsee, Lenk, Gstaad, Maloja, Fluringen, enz. Trend hierbij is over te schakelen naar kleinere groepen, betere leefge meenschappen, zo moge lijk in chalets onderge bracht. Als 17-jarige kan men dan deelnemen aan een onver getelijke ski- of bergvakan- tie ofwel worden ingescha keld in de monitorengroep. Voor de 14-jarigen is er een staatssubsidie waardoor de prijs kan worden gedrukt. Voor 17-jarigen echter niet zodat het wel even duurder uitvalt. Toch wordt getracht waar te geven voor een ver antwoorde sociale prijs. Gezinsvakanties Gezinsvakanties zijn als het ware spontaan gegroeid uit de jeugdvakanties en dit vanaf 1958. Wel werd de administratie van heel dit geval een zware dobber zo dat «Intersoc» dat gewoon staat voor «intersociaal» werd opgericht. Intersoc zet zich in voor alle technische aspekten en prestaties in het verblijfscentrum. Gehandikapten Binnen de jeugdvakanties wordt prioriteit verleend aan vakanties voor fysiek en mentaal gehandikapte kin deren. Voor deze initiatie ven, die in de lijn liggen van de kristelijke welzijnsvisie, gebeurt de koördinatie pro vinciaal en nationaal en wordt beroep gedaan op de beste monitoren en monitri ces. Tentoonstelling Voor een ruim belangstel lend publiek, geschat op een 160, opende Ver bondsvoorzitter, volksver tegenwoordiger Roger Otte verleden vrijdag de expo In de kelder van het Groen Kruis werd onder grote belangstelling de tentoonstelling over 30 jaar preventieve luchtkuren geopend. (Erik) «Dertig Jaar Jeugdvakan ties», georganiseerd in de barkelder van het Groen Kruis. Jan Van Rooy, nationaal diensthoofd van de dienst «Preventieve Luchtkuren» belichtte enkele belangrijke aspekten die aan de basis liggen van de visie van de jeugdkampen. Qua vrije tijd moet meer en meer worden getracht naar samenbeleving met infor matie, initiatie en rekreatie. Op gebied van gezondheid past sensibilisatie voor een gezonde leefwijze, persoon lijke verantwoordelijkheid voor individuele en kollek- tieve gezondheid en in spanning ter bevordering van fysieke, mentale en so ciale gezondheid. Qua persoonlijkheid en sociale opvoeding is het aanknopen van vele en goede relaties primordiaal. Daarom samen met vrien den vertrekken maar met nog meer vrienden thuis komen. Ook kristelijke menswording en reli- gieuse animatie behoren tot de fundamentele opties; Verder zijn er dan, meer praktisch gericht, de accen ten op vrije expressie met volks- en kinderdans, vertel len, zang,... manuele expressie met émail, fotografie, makramé, zeefdruk, poppen, glasra men, pitriet, werken met waardeloos materiaal,... natuur: kaartlezen, oriëntatie, natuurspelen, exploratie, voorbereiden en verwerken van tochten,... spel: animatie, plein- en bosspelen, binnenrende,.. Drie luiken De tentoonstelling, hele maal door vrijwilligers op gebouwd en op mooie pane len gepresenteerd in een aangenaam kader, ver toonde drie luiken. Dit vol gens de leeftijd van de va kantiegangers. 12-jarigen: een 6 a 700 per jaar trekken naar Spa' Een mooie streek met zeer veel mogelijkheden die voor en kelen alleen de attraktiviteit van «het buitenland» ont beert. Waar vroeger een bezetting was van 300 in het gebouw heeft men deze te ruggebracht tot 180. Dit vooral met het oog op rust en ruimte. Deze vakantiegangers blij ken de meest spontane, prettigste en dankbaarste te zijn. Velen winnen er een hele dosis zelfvertrouwen door o.m. zelfoverwinning want een aantal onder hen gingen praktisch nog niet van huis wegAlthans niet 's nachts. 14-jarigen: In dit luik zag men zowat alles wat 14- jarigen in Zwitserland kun nen doen. Korte natuurtoch- ten, daguitstappen, een tweedaagse. Uiteraard speelt het aspekt «veilig heid» hier een belangrijke rol. Dit wordt dan ook ten zeerste benadrukt bij de op leiding van monitoren. Zij die hier willen begeleiden volgen eerst een Zwitserse kursus("Natuur- en Streek- exploratie» maar moeten zelf eerst reeds een Zwit sers kamp hebben meege maakt en andere kufsussen hebben gevolgd. Dan wor den ze nog eens extra 11 dagen onder handen ge nomen om alle waarborgen te kunnen bieden voor een vruchtbare, degelijke en ze kere begeleiding. 17-jarigen: Voor deze ka- tegorie is heel wat gelijk in het kader van een berg land. Afgewisseld met berg- en natuurrechten kan 19 Het spreekt voor zichzelf dat tijdens de informatie- ivond georganiseerd door het vormingsinstituut ran de K.P. Imavo ook de financiële toestand van inet Aalsters OCMW ter sprake kwam. )ank zij het deel dat het OCMW ontvangt van het Bijzonder Fonds voor Maatschappelijk Welzijn, kan Ie subsidie die de stad Aalst wettelijk dient toe te 'kennen om het deficit te dekken, enigszins beperkt worden. Zo voorzag men deze stedelijke subsidie in 1979 op mi 75 miljoen frank en schat men deze voor 1980 op 72 "trank. Dat betekent echter niet dat ook het "Aalsterse Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn terzake geen zorgen heeft, integendeel. 'ra laar de voorzitter Martin Kan der Speeten mede deelde bestaan de eigen komsten van het OCMW uit verhuringen van eigendommen, uit de huurrechten op het mortuarium, de pacht- n jachtrechten. érder is er nog een ussenkomst in de wed- len van het religieus ersoneel. Ook de tus- enkomst die de bejaar- len, die geplaatst zijn in én van de drie rustoor den, betalen worden als nkomsten geboekt, evenals de helft van het bestaansminimum dat erugbetaald wordt door iet Ministerie van Volks- lezondheid. Verder heeft men nog een staatssub- lidie voor de bedeling van warme maaltijden, njfdie ongeveer 14 fr. per maaltijd bedraagt en de terugvorderingen van veroorzaakte kosten of steun. Zoals gezegd overtreffen de uitgaven echter ruim schoots de inkomsten. Men hoeft slechts te denken aan de perso neelsuitgaven voor de 656 personeelsleden. Ook de bevoorradings- kosten lopen hoog op. De heer Van der Speeten wees er in dit verband trouwens op dat de dienstverlening van het Aalsters OCMW enorm is. Men denke slechts aan de eigen refter, die alleen reeds 35 maaltij den per dag bezorgt aan bejaarden die er komen eten. Hierbij worden nog zowat 40 45 maaltijden gegeven aan de eigen personeelsleden. Samen met deze die uitgedragen worden, en met deze die verbruikt worden door de patiënten van het zie kenhuis en de pension- nairs in de rusthuizen komt men aldus tot een totaal van zowat 800 maaltijden per dag. Dit cijfer stijgt trouwens nog bestendig. Frappant hierbij was wel dat alle leveringen voor de be voorrading gedaan wor den door personen of firma's die in Groót- Aalst gelegen zijn. Alles bij elkaar be schouwd was hij trou wens van mening dat de tussenkomst van de staat in de kosten syste matisch vermindert. De heer Van der Speeten gaf hierbij het konkrete voor beeld van het bestaans minimum, waar de bare- ma's steeds verhogen, maar waar de tussen komst van de staat steeds dezelfde blijft. Naar zijn mening was men dan ook met de OCMW's met een ver keerde basis gestart. De ze openbare instelling zou niet afhankelijk mo gen gemaakt zijn van de gemeenten maar wel van de Belgische Staat zelf. Later op de avond was er trouwens nog een krasse uitspraak in dit verband. Zo meende de heer Van der Speeten dat het OCMW stilaan de vuilbak van de sociale wetgeving wordt. Ook de inleider de heer Jos De Geyter stel de in zijn slotkonklusie deze algemene financië le toestand in het brand punt van de belangstel ling. Volgens hem wen telt de staat haar verant woordelijkheid af op de gemeenten en de OCMW's, zonder hierbij de financiële hulpmidde len ter beschikking te stellen. «De steden en gemeenten worden ge wurgd door de Staat» zo zei hij tot slot. Wasserij Wie spreekt over finan ciën van het Aalsters OCMW, denkt onmiddel lijk ook aan de kostprijs van de eigen wasserij. Volgens de OCMW voor zitter denkt zijn instel ling er niet aan deze wasserij te doen ver dwijnen. Wel wil men ze geleidelijk afbouwen, dit door indisponibiliteits- stelling van bepaalde personeelsleden of door pensionnering. De taken die nu gedaan werden in de eigen wasserij, moe ten volgens hem alles zins behouden blijven. De gevolgen waren im mers moeilijk te voor zien, indien men geen eigen OCMW wasserij meer had en deze van Erembodegem. De kon trakten, die toen afgeslo ten werden kunnen niet zomaar opgezegd wor- er aan watersport worden gedaan als zeilen, kajakva ren, watersurfing. Men kan kiezen voor een bergvakantie of voor de zwaardere brok bergtoe- ring. In de bergvakantie leert men de typisch Zwitserse natuur kennen, doet men bergtochten, kaartlezen, exploratie, e.d.m. In de bergtoering gaat het meer naar sportief alpinis me. Hierbij komt dan al thans voor de monitoren, de alpinistenschool van Pierre Danelet te pas. Belangrijk voor elke groep is dat men heeft afgezien van een vast op voorhand gedetermi neerd stramien maar veel vrijheid laat en prioriteiten door de vakantiegangers laat bepalen. Zo zijn er vóór het vertrek lokale informa tievergaderingen, laat men in het station de kinderen vrij hun gezellen in het kom- partiment kiezen (wat het de organisatie administratief niet makkelijk maakt), en ook qua onderbrengen in hotels en kamers laat men vrije keuze. Eveneens voor het bepalen van de te pres teren realisaties of de keuze van de aktiviteiten. Raclette! Zaterdagavond was er in de barkelder gelegenheid tot het eten van een typisch Zwitsers gerecht aan de prijs van 100 fr. Een twee honderdtal liefhebbers kwam hiervoor opdagen. Kenners en niet-kenners. Bij raclette eten gaat het er niet om, zoals bvb in een self-service in een minimum van tijd zich te voeden en weg te wezen, maar wel om een hele avond, bij kaars licht, al etende, gezellig sa men te zijn. De échte raclette is die welke men eet in 'n berg hut waar een grote bol kaas, raclettekaas, niet te verwarren met gruyère of fondu, bij het houtskoolvuur wordt gelegd. Het bovenste van de kaas smelt en wordt er met mes of houten spatel afgeschraapt. Raclette wordt dan gegeten met aard appelen in de schil, augur ken, ajuintjes en een soort pickles (alleen bloemkolen en een paar andere groen ten op azijn). Erbij dan een typische Walliserwijn want raclette is een gerecht uit de Valais. Liefst een witte fen- dantwijn. In het Groen Kruis kwam de bol kaas dan te liggen onder een infra-rode lamp maar al de andere ingrediënten wa ren er. Een paar bepaalde zich tot één enkele portie, anderen tot een viertal. Een goede raclette-eter veror bert een dozijn porties maar in het Groen Kruis kwamen er tot 25! Achteraf dan een pannekoek met koffie waarin een soort Schnapps, Zwitserse Crüter. Delicieus. Ballonwedstrijd Overgegaan werd op de tentoonstelling tot de prijsuit reiking aan de laureaten van de ballonwedstrijden gehouden in de vakanties te Spa in juli en augustus 1979. Er waren vier groe pen en van elk werd de win naar bekroond. Eerste prijs was telkens een luchtdoop van 45 minuten. 1° periode: Ingrid Verheyen uit Ouder. De ballon deed 231 km tot Ulrichshofen. 2e periode: Els Dooremont, Haaltert. Treis in Duitsland. 3e periode: Hans Van Ise- ghem, Voorde. Maisières- iez-Metz (Frankrijk) 4e periode: Jan Dumongh, Ninove. Freisen, Duitsland. De mooiste valiesdoos Heelwat mensen zullen nu wel reeds de valiesdozen hebben gezien die de Kris telijke Mutualiteiten aan jeugdigen ter hand stellen. Voor dit jaar werden er zo wat een duizendtal aan 12- en 14-jarigen afgeleverd die op jeugdkamp zouden trek ken naar Helvetia. Opdracht daarbij was, kwestie van het ludiek ka rakter en de kreativiteit, deze valiesdoos naar eigen goeddunken te beschilde ren met om het even welke techniek. Door de jeugdigen zelf werd reeds ter plekke een selek- tie gemaakt en uiteindelijk resteerden er een vijftigtal die dan in finale zouden komen. De deksels van deze valiesdozen werden dan ook genummerd, ach teraan in de tentoonstel lingsruimte geëxposeerd. Er was zowat van alles op te zien waarbij sneeuwland schappen en Zwitserse landschappen primeerden doch waarbij ook kinderlijke voorwerpen als clowns en poppen aan bod kwamen. Aan de bezoekers werd de gelegenheid gegeven mede te bepalen wie laureaat er van zou worden. Dit kind mocht dan een hele dag be schikken over een van die luxueuse Sylvae-autocars van de Herzeelse firma Van den Bossche («sylvae» is de genitief van «bos»). De winnaar kan hierbij zijn ei gen vriendjes kiezen en er mee een hele dag over de car beschikken en een reis of rondrit doen naar eigen keuze. Door het deponeren van een deelnamekaart met erop vermeld, in orde van voorkeur, de drie mooiste valiesdozen, kon ieder be zoeker medebepalen wie deze gelukkige 12- of 14- jarige werd. De eerste prijs, de reis met de autocar, werd in de wacht gesleept door Hilde Moens, Moorselbaan 150 te Aalst. Deze kan dus haar vriendjes en vriendinnetjes kiezen voor een hele dag trip. Tweede prijs werd deel name aan een reisje en derde een waardebon van 500 fr. den. Alleszins heeft het huidig OCMW ervoor ge zorgd dat niets meer uitgegeven wordt aan private wasserijen. Personeel De personeelsproblemen kwamen trouwens op de info-avond meermaals aan bod. Er werd vooral kritiek geleverd vanuit het publiek op het feit dat er geen gestruk- tureerde inspraak is van het personeel. Hierbij mag niet vergeten wor den dat het OCMW één van de grootste bedrijven van de stad Aalst is. Wel deelde de heer Van der Speeten mee dat er regelmatig vergaderin gen plaatsgrijpen met de syndikaten, en dat er ook een Bijzonder Comité voor het Personeel werd opgericht waarin alle frakties vertegenwoor digd zijn. Af en toe zijn er wel eens problemen geweest met de syndika ten, maar dit gebeurde dan wel buiten zijn wil om, vb. toen een brief van de syndikale delega tie verdween nadat het bureel van de voorzit ter... onder water gelo pen was. «Mijn deur staat trou wens ook steeds open» zo voegde de spreker er meermaals aan toe. Herfstlicht Herdersem Dat er steeds geen op lossing gevonden voor de borgstelling van het Aalsters OCMW voor de bejaarden die wensen opgenomen te worden in het rusthuis Herfstlicht te Herdersem, schijnt ook een financiële oor zaak te hebben. Dit probleem kwam trou wens onlangs nog ter sprake in de gemeente raad bij monde van de heer Uyttersprot. In de eigen rusthuizen van het OCMW geldt immers een speciaal systeem van tussenkomst in de plaatsingskosten. Deze bedraagt niet een vast bedrag per dag of per maand, maar wel drie KNUPT DA NA ONIEN... al mier as vieting daogen zén de knols èn de giezen van den Erteibei in stoakink... Ni da moy da na spe- sjool noyg kaan schillen zee, want veil verschil 'n mokt da ni. Ba moy thoois leit de radejo ghiel den dag op mor door werd er allien mor nor gelooisterd ver te weiten wa weir dammen gon hemmen of ver op toyd en stond ons arlozje ne kier geloyk te zetten. Omdat da minder kost as op te bellen nor de spreikende klok. En van den andere kant zemmen verlost van die zugezeide «regeringsmeidedielingen» die toch mor oever nen hoeip mizeire goon die men allemol ken nen mor die ze probeiren van ons op d'ien of d'ander manier veiren te schoetelen, pesies of da't heer faat nie 'n es, mor d'ons... Mor alia, ge zè minister of ge 'n zeg'het ni hein - en ne goeie polletieker es ne... Da z' op den teivei nimmendalen 'n geiven... tot door toe, op Brissel Frans geive ze toch nog iet. Al 'n es 't oeik ni van de boeveste plank en al zolle men domei op den dier vergeiten dad aal wa da Wals es, Vals es... Mor ja, de vakbond goo veiren hein! Wie dat er dor gralèk kontent meh es, da zén degein die gazet ten verkoeipen, want dagge most weiten hoeveil mier gazetten dat er naa verkocht werren as vroeger, allien mor omdat er gin nies nimmer 'n es op den teivei. En ongezing dad allemaan moe leven... azoei zoy de zwèrten toch hein. Mor de léste daogen es 't er dor nog iet boy gekommen. 't Was nog ni genoeg da z'ons dor alle ting menieten kwampen vertellen da't ingevolge 'n vakbondsakse was da ze ons nimmen dalen anders 'n koste geiven as ne ghielen dag me- ziek, zonder gezjiever dortissen ver moy ni gelo- ten zee mor de koombel was da ze dortissen tèn nog allegedieregen reklam kwampe maoken vér 11.11.11. Zé, naa meigde van moy peizen wa dagge wiltj, mor op den dier begintj a da toch iveranst meh ne gralèk- ken endj ooit t' hangen zee. On dennen ellef- enzuvoesj geifde of 'n geifde ni, mor ze zollen der a op den dier doeng in oevereiten zudoneg dagge 't nimmer 'n kentj hoeiren of zing. En sertoe da ze tèn nog in d'ieste daogen dor eh verrozjelken oonhonken van die ochiere - toch - zu-eireme lannen woor dat er allien mor schrikkelèk-royken en schrikkelèk-eireme woren en woor dad alle de kinjeren op steirven loyn van den honger... Worom 'n goon die schrikkelèk-royke geer ten ne kier ni onder makanderen rond en stoon ze gi stiksken van heren schandolegen overvloed af on heer oyge volk da ze dad on die vrémde looizen van op 'n ander (en da zemme wajjer) oever loten? Meh aal de kans dad eh goe pak van "t gein dat er hier op'gholdj werd oeik nog inde kas van die royke lageer terechtkomt... En de moment es na zjust goe gekozen vér reklam te maoken ver zuveil meigelèk geldj te geiven vér op de vrémden... ge geift en ge ziet er nimmendalen nim mer af... ribbedebie en 't es weg! Binsjt da z'ons hier zjust eh schoein verooitzicht on't geive zén. Meh aal heer nieve programs van: zoeiveil mier te betolen op didde en zoeiveil mier op 't gein. Ba zuveir da 'k den hèrteklop kroyg lalachter op de rechterkoak van meh gat... door woor da gewoeinlèk menne portemonnei zitj... Nie, 'tes nivér 'tien of vér 'tander, mor ge moetj mor ne kier ne serjeize zieken in a hooishaven hem men en ge zotj schrikken en beiven vér aal de faktie- ren die op annen nek gon vallen. En trék gé tèn mor anne plang zee. Sertoe as ge godj weirken... want as ge op 't enje van de mondj ne kier a preizaksken goe beziet tèn vraogd' a af: worom goon-en-ik, onnoeizele-kloeit na foytelèk nog weirken? Worom 'n loot ek meh oeik ni op den dop zetten? Of worom 'n goon ek oeik ni iveranst in ien van die kommisjes zitten gelèk as van ellef... enzuvoesj? Want door moet er toch oeik iet te verdienen zén, peis ek... of ben ek na zoei gralèk mis? Mor kom, as ge na leist en hoeirt en ziet hoe dammen hier ba ons van mondj tot mondj, 'k zol pekanst teive zeggen, va weik tot weik dieper in de pit geraoken, dammen kilomeiters boven ons hoeiren in de schild zitten, hier en op de vrémden... zonder da z'ons kenne zeggen hoe dammen der vazeleven gon ooi- tgeraoken, da z' ons lanst alle kanten en zoyn on 't ooitpèssen zén nog noyger as ne sitteroeng... dam men standvasteg afhangen van 't ien of 't ander sèndekoot van den ienen of den andere kant, zonder dammen dor iet kennen ondoeng, da't attoyd de kleine maan es die ze domei koejoneiren, da z'ons al weiken allei, 'k goon der meh ooitschien want 't werd te grof... en da ze tèn nog komme schoeffelen ver mor af te schiten vér 'n ander... tèn vraog ek meh nog attoyd af... hoe knupte da na onien? DOLF. Viering Vandaag vrijdag 16 novem ber komen dan alle mede werkers samen in de St.- Annakring te 20.30 u voor een gezamenlijke viering. Moni's (monitoren en moni trices), Oud-moni's, aal moezeniers, VV's (ver- bondsverantwoordelijken), KL's (kampleiders), PO's (paviljoenoversten), sup porters en echtgenoten worden er verwacht. En de toekomst? Twee opties gaan primeren voor de nabije toekomst. Religieuse animatie met o.m. het terug in ere bren gen van «het kruiske» waar zulks verloren ging. Aal moezeniers zullen hierbij dicht worden betrokken en worden meer dan gewoon voorgangers in de dage lijkse eucharistieviering. Ook gezondheidsopvoe ding, hoe kon het voor een mutualiteit anders, krijgt qua aandacht het volle pond. Praktische konkretisatie van het aspekt gezondheid sopvoeding vindt men in het kwarterspel waarvan er reeds 40.000 en 55.000 exemplaren werden uitge reikt. In dit spel, in de vorm van een gewoon kaartspel, steeds vier kaarten over li- chaamszorg, lichaamsoe fening, gezond eten, vrije tijdsbesteding, samenleven, natuur, leefruimte, veilig le ven en de spelregels. Van dit spel komt kortelings een nieuwe variante aan bod. LH vierden van het pen sioen, ongeacht de grootte ervan. In privé- rusthuizen dient echter een vast bedrag per dag betaald te worden. Voor diegenen, die niet vol doende inkomsten heb ben, kan dit problemen stellen, vermits het OCMW van Aalst dan eventueel dient beroep te doen op de tussenkomst van de kinderen. Een dergelijk systeem was trouwens vóór de fusie ook in voege in het rusthuis Hopperank te Erembodegem. Tot besluit kan alleszins vermeld worden dat ook in het Aalsters OCMW, zoals bij het stads bestuur het financieel probleem groeit met de dag. In de maté van het mogelijke tracht men op de uitgaven een rem te zetten en de inkomsten te verhogen, maar net zoals in de stad blijken ook in het Aalsters OCMW de meeste uitga ven niet in toom te houden. VEHE

De Voorpost | 1979 | | pagina 3