IENDERAKTIEKOMITEE EIST ONDERZOEK IAAR GAS- EN LUCHTPOLLUTIE NIEUWE WEG AALST-NINOVE KLAAR EIND 1982? NOG NIEUW LANDHUIS PROOI DER VLAMMEN TE HERDERSEM Wurging Reneken overgedaan NIEUWE VISSER- KLUB OPGERICHT! arjen van afvalstoffen. (Erik) Ier de titel «Denderprobleem zo ruim mogelijk aanpakken» d' scheen in dit weekblad op 2 november 1979, een verslag ic1i een vergadering gehouden in de lokalen van het Rode da lis. Oe werkgroep die dan werd gesticht en sindsdien zowat ■'Üfaktie rondom het Denderprobleem wil koördineren kwam op fandag 5 november weer samen. Samen met de afgevaardig de* i uit Geraardsbergen werd afgesproken om in alle betrokken 'doeken, dit is Dendermonde, Aalst, Ninove en Geeraardsber- een gelijknamig aktiekomitee op te richten. Overal zal n de naam «Dender-Aktiekomitee» gebruiken, gevolgd door streeknaam. Meteen werd dus het aktiekomitee Dender- nde boven de doopvont gehouden. Een eerste vraag die van Ae aktiegroep uitgaat is de eis dat er een onderzoek zou r atsgrijpen om de gassen en luchtpollutie te onderzoeken, ie analyze zou als aanvulling kunnen gebruikt worden bij het staand wateronderzoek. de zetel van het Rode Kruis de Zwarte Zustersstraat te w idermonde was op maan- 15 november een vergader- gepland als vervolg op de uste samenkomst. Het was ich bedoeling de motie die vo- t keer werd voorbereid, vol- 'nd ig op punt te stellen en een lespreking te houden van t er tot nog toe gebeurde. 2 LS PERSBERICHT ontwaardigd over een per- tikel in een advertentieblad, va de de voorzitter van het ccr idermondse Rode Kruis aid b even de puntjes op de i ;ër ten. Uit dit artikel leren wij oe het zou «gestoven hebben» ,dljde allereerste samenkomst. ldc t andere woorden er zou een e,rs ordentwist zijn onstaan tus- c i medici en de andere aan- „f0zige verenigingen Boven- icz n werd erin gemeld dat het -de o-onderzoek een dikke pad ndi te in de sensatiekorf van be- nf< aide milieuverenigingen. In im van de aanwezige vereni- pt' igen met name: het Rode °uis, de Medische Kring, het tionaal Werk voor Kinder- Izijn, Rotary Club Dender- jnde, Raldes, het natuurbe- ui*ermingskomitee, de werk- •ep leefmilieu, het Dender- mitee Geraardsbergen en de rijke wijk- en straatkomitees, n er duidelijk gesteld worden t er een bepaalde koncessus reikt was op de vorige verga ring. Met andere woorden t heeft er «niet gestoven», er Dirden geen hoge woorden hr^ bruikt D n blijkt ook dat het labo- iderzoek dat volgens de pers- richten in de voorbije weken, rak over niet zoveel gevaar au ileveren voor de gezondheid» ais el degelijk niet zo mals is voor en i hygiënische toestanden in itci binnenstad. Met name werd verwezen naar de passage in rband met de mogelijke oeilijkheden van tracheo- du onchiale aard. Met andere ti )orden: er zouden ademha- or igsmoeilijkheden kunnen uit be lortvloeien als deze situatie ig lang blijft aanslepen, ee i hele vergadering verwon- m irde er zich heel erg over dat lei t stadsbestuur schijnbaar uk et veel moet hebben van de •gerichte aktiekomitees. Het R' 1 er op alsof de bevolking zelf et mag protesteren tegen ja- nlange misgroeide toestan- in. Daarom willen de diverse oepen duidelijk stellen dat zin m ak ie niet is gericht tegen 5 et stadsbestuur als bestuur- ch leenheid, maar dat men sa- I d en met de overheid wil zoe- in naar oplossingen op korte na; rmijn Men wil als het ware de W «gingen van het stadsbestuur f, ijtreden, maar er sneller werk )(jS an maken. De petitielijsten >reken voor zichzelf: hierin Ha laat immers geen enkel scheef pjt oord aan het adres van eender dj «Ik bestuur. Men dringt enkel ,tej an op een snel en doeltreffend 'de plossen van het akkuut pro- leem. orlOZE PLANNEN imiddels zijn er wel reeds tige reakties gekomen op de grootste plannen van het stadsbestuur. Er zouden wel plannen bestaan voor bagge- ringswerken, verbeteringswer- ken aan riolen en het afsluiten van de Dender. Maar daarmee is de kous dan ook af. Er be staan geen blauwdrukken van afgewerkte plannen voor het opvullen van de bedding, het aanleggen van parkings, het tot stand komen van een vijver. Volgens de plannen zou men een eerste stuk Denderbedding volledig opvullen (van monding tot Bogaerdbrug) dan een on dergrondse parking maken met erboven een stukje Dender van ongeveer een meter diep (Bo gaerdbrug tot Ridderstraat), het volgende stuk zou weer worden gedempt (Ridderstraat tot Sas) en vanaf het huidige Sas, dat zal verdwijnen (binnen hopelijk geringe tijd) zou er een vijver worden aangelegd tot aan de afsluitdijk aan de nieuwe Dender ter hoogte van het skoutsterrein. Hiervoor is ech ter nog geen definitief plan be kend. Enkel met de kostprijs (900 mil joen) wordt er geschermd. De hierboven genoemde groe peringen willen graag dat de hygiënische toestanden eerst ten gronde zouden worden aangepakt en dat er achteraf zou gedacht worden aan de es- tetiek en politiek van een mooie stad aan de monding van de Dender. In een motie zou men zich ach teraf uitspreken voor het priori tair oplossen van de stank- en hygiëne problemen Nader hand kan dan gedacht worden aan het mooi maken van de stad. Stadskernvernieuwing zal volgend jaar immers volop aan de orde van de dag zijn. WAT IS ER TOT NOG TOE GEBEURD Eerst en vooral werd er rond gegaan met petitielijsten, zowat alle straten die in de buurt van de Denderbedding liggen wer den aangedaan. Overal, zo ge tuigen de mensen die van deur tot deur gingen, werd er gretig naar de pen gegrepen. Een eerste petitie van de Kon. Astridlaan, Werf en Papiermo lenstraat werd door Meester Heyvaert aan burgemeester Cool persoonlijk overhandigd op woensdag 10 oktober. Een tweede reeks petitites waarop de handtekeningen stonden van de bewoners der straten: Vlasmarkt, Dijkstraat en Bo- gaerdstraat werd overhandigd op 12 oktober. Copy's van deze lijsten werden verstuurd aan het ministerie van Volksge zondheid, het ministerie van Openbare Werken, de Diensten der Zeeschelde en diverse per sorganen. Nu is men volop handtekenin gen aan het bijeenbrengen in een hele reeks nieuwe straten: Noordlaan, Kerkstraat, Franz Courtensstraat, Justitieplein, Veerstraat, Kasteelstraat, Gref- felinck, Sas, Ridderstraat, Van Winckellaan, Grote Markt evenals Wijk De Dammen, Donckstraat en aanliggende straten werden reeds bezocht. Zwarte Zustersstraat, Beurze straat en geheel het centrum zal gedurende de volgende weken huis aan huis afgegaan wor den. De leden van het Rode Kruis zullen hiervoor opge trommeld worden. Men wacht nu tot alle petitielijs ten volledig klaar zijn alvorens men het ganse pakket zal over handigen aan het stadsbestuur. Meteen zullen dezelfde ministe ries en bevoegde diensten een heel stel lijsten toegezonden krijgen. De tekst op de petitie is de volgende: «De bewoners van die hierna tekenen zijn ten zeerste ontstemd door de onhoudbare Dendervervuiling en zijn beangstigd om hun gezondheid die vrij ernstig wordt bedreigd. Zij verzoeken U met aandrang om snelle en doeltreffende maatregelen die aan deze toe stand een einde moeten stellen vooraleer meer ernstige ziekte verschijnselen ontstaan.» ledereen tekent gewillig deze lijsten, nergens moet men aan dringen, buiten één (1) uitzon dering die «wegens zijn poli tieke situatie» niet wenste te te kenen, maar de aktie wel steunt. REAKTIES VAN BOVENHAND De Provinciale gezondheidsin- spektie uit de Savaanstraat in Gent stuurde onlangs een in- spektrice om na te gaan hoe veel er van waar was, dat het in Dendermonde zo stonk en zij bezocht op verzoek van minis ter Galle, minister van Vlaamse Zaken en van de Week van het Bos, enige dokters. Zij diende kontakt op te nemen met ge neesheren die «gevallen» heb ben behandeld. Een zekere mevrouw Kreps van Openbare Werken bevestigde de ontvangst van de petitielijs ten en verklaarde wel bekend te zijn met de vervuiling. Volgens dit schrijven dient de pollu tieoorzaak te worden gezocht in het feit dat fabrieken chemische rommel lozen en wordt de stank teweeggebracht door het gisten van de sliblaag. Dit is volkomen juist! Sanering zal gebeuren door Openbare Werken. Zo zal de gistende sliblaag uitgebaggerd worden (aanbesteding op 8 no vember) en zal er een afdam ming komen ter hoogte van het huidige scoutsplein. Deze brief bevestigt de berichten uit gaande van het stadsbestuur. Deze twee dingen zijn, zoals bekend, bijna toe aan hun uit voering. Beide aktiviteiten zul len plaatsgrijpen in 1980. In de brief van Openbare Wer ken wordt met geen woord ge rept over rioleringsplannen, maar deze plannen zouden uit gevoerd worden met als op drachtgever de Stad Dender monde. GASONDERZOEK IS NODIG Het Denderaktiekomite zal de laatste zijn om de besluiten van de voorbije analyze van het Denderwater te beschouwen als onjuist. Maar aangezien uit deze besluiten kan gekonklu- deerd worden dat er veuiligheid zit in het water en dat er kans bestaat dat deze verbindingen, als ze uit het water komen, ademhalingsstoornissen kun nen teweegbrengen, moet er gedacht worden aan een gron dig onderzoek van de lucht. Met andere woorden: er moet een onderzoek komen van de gassen die vrij komen boven het oppervlak van het water en er moet een onderzoek komen naar de graad van luchtvervui ling in de straten zelf (desnoods inde leefkamers zelfDitluch- tonderzoek is dringend en hoogstnodig om een objektieve en volledige analyze te kunnen maken van het Denderpro bleem te Dendermonde. Nu blijkt wel datzo'n onderzoeK erg duur kan zijn. Dertigdui zend frank is een «vrienden prijsje» voor zo'n onderzoek. Maar als de stad miljoenen kan spenderen aan sportcomplexen die de dag na de opening weer dicht gaan, kunnen er zeker wel enige tientallen duizenden fran ken gebruikt worden voor een nodig onderzoek waaraan ie dere burger iets heeft. DENDERAKTIEKOMITEE In Geraardsbergen is de Den- dersituatie nu zo dat de rivier volkomen dood is. Tot voor kort zwommen de vissen er op het randje van leven en dood. Massale vissterften brachten de Dender er in de belangstel ling. Nu begint de stank ook daar de bevolking te wurgen. Toch is de bevolking er niet zo gemotiveerd als bij ons. Daar waren het alleen de vissers en de milieugroepen die alarm sloegen. Vergelijk even met Dendermonde waar 35 jaar ge leden de eerste dode vissen op het oppervlak dreven. Onder tussen is er veel gepraat en ge schreven maar niks gebeurd. Met dit voorbeeld voor ogen heeft men in Geraardsbergen nu wel gereageerdSamen met andere Dendersteden, Aalst en Ninove wil men vanuit Ge raardsbergen een aktie op touw zetten om van Wallonië tot de Dendermonding de rivier weer leefbaar te maken. Als men in Dendermonde mil joenen wil spenderen aan tijde lijke oplossingen is dat niet slecht maar dit verandert eigen lijk erg weinig aan het probleem zelf. Men lost wel de uiterlijke en oppervlakkige ongemakken op, maar de oorzaak blijft rot ten. Daarom wil men over heel de loop van de Dender een zelfde gekoördineerde aktie voeren. Daarom ook willen de Denderaktiekomitees gezamen lijke statuten en werkingen hebben. Men zal trachten te vermijden om uit te groeien tot verlammende strukturen en or- ganizatorische beslommerin gen, maar er schijnt wel nood te zijn aan een ruggegraat, Op. de vergadering van 5 no vember besloten de aanwezige verenigingen de koepelnaam «Denderaktiekomitee, afdeling Dendermonde» te nemen en achter deze naam zal men nu de komende maanden aktie voe ren tegen ministeries en bestu ren. De normale weg, die het stads bestuur moet volgens als ge meentelijke overheid, zal waar schijnlijk te lang duren. Som migen voorspellen een periode van vijf jaar. Daarom willen de mensen van het Denderaktie komitee een versnelling teweeg brengen. Telkens weer beklem tonen zi| dat ze niet tegen het stadsbestuur maar naast het stadsbestuur willen werken. Al leen dit kan ten goede komen aan een versnelde uitvoering van de voorziene werkën. Men wil prioriteit voor het Dender probleem. Voorlopig zal men in Dender monde geen harde akties voe ren. Al werd wel even gemom peld dat men best gedurende een kwartiertje de Denderbrug aan de monding kon bezetten tijdens een spitsuur. Dit zou mogelijks een grotere belang stelling wekken vanwege radio en TV dan bladzijdenlange en kilo's wegende petities. Toch besloot men het voorlopig te houden met het inzamelen van handtekeningen. INFO-VERGADERING Op maandag 12 november or- ganizeert het Davidsfonds een vergadering op het stadhuis waarop men het zal hebben over «Wat nu met onze Den der». De vergadering heeft plaats te 20 u. Het aktiekomitee vergadert weer over één maand en wil dan een definitief pakket samenstel len dat de verantwoordelijke schepen van de stad uitnodigen om duidelijk te stellen dat men zich niet opsluit en in een don ker hoekje duistere plannen wil smeden, maar men wil een open aktie voeren. Bovendien hoopt men a-politiek te kunnen blijven. LVD Een borrelende zwarte stinkende brij dat Denderwater moet voorstellen. (Erik) Volgens een antwoord dat Minister van Openbare Werken Mathot gaf op een parlementaire vraag van kamerlid Willy Van Renterghem (PW) kan als prog nose voor de volledige uitvoering van de nieuwe rijksweg 731 Aalst-Ninove eind 1982 vooropgezet wor den. In zijn vraag aan de Minister van 5 oktober jl. had het Aalsters kamerlid erop gewezen dat de werken aan de onderbrugging van de spoorlijn Brussel-Gent op het grondgebied van Erembodegem, met het oog op het aanleggen van de nieuwe rijksweg in volle uitvoering. Daarom vroeg hij dan ook wanneer deze werken zul len beëindigd zijn en welke de kostenraming is van res- pektievelijk de onderbrug ging en de daartoe noodza kelijke onteigeningen. Tevens wou hij vernemen of de nieuwe rijksweg reeds aanbesteed was en voor welk bedrag, of al de nood zakelijke onteigeningen reeds uitgevoerd worden (alsook het bedrag hiervan), en tenslotte wanneer de werken een vermoedelijke aanvang zullen nemen en definitief zullen uitgevoerd zijn. Als antwoord op al deze vragen antwoordt Minister Mathot vooreerst dat de werken aan de onderbrug ging van de spoorlijn Brussel-Gent te Erembo degem vermoedelijk zullen beëindigd zijn in december 1980. De kostenraming voor aan leg van deze brug bedraagt 80,5 miljoen. De onteige ningen nodig voor de aan leg van deze brug maken deel uit van de onteigenin gen voor de verwezenlijkin gen van de 3de fase Hof ter Wilgenstraat te Haaltert- Churchillsteenweg te Aalst voor de aanleg van boven vermelde weg. Hierdoor, aldus de minister, is het niet mogelijk de afzonderlijke kostprijs te geven van de onteigeningen die strikt no dig zijn voor de spooron- derbrugging. Alhoewel het feit op zichzelf reeds ver rassend is, vergeet Minister Mathot dan nog het bedrag van de onteigeningen voor deze derde fase mede te de len. Wel vermeldt het ministrieel antwoord verder dat de aanbesteding voor de 1ste fase tussen Ninove en de Hoogstraat te Denderleeuw voorzien is op 30 oktober 1979 en de aanvang der werken in het voorjaar 1980. De nodige onteige ningen hiervoor zijn te vol tooien tegen 15 november 1979. Als alles dan ook naar wens verloopt zal men in 1983 eindelijk vlot van Aalst naar Ninove kunnen rijden. Met-, een zal ook een einde ge maakt zijn aan de slakken gang, die de automobilist op dit ogenblik op de be staande kronkelige en ge vaarlijke Ninoofsesteenweg moet aanhouden. VEHE Enkele maanden geleden staken enkele verwoede vis sers de koppen bijeen met als resultaat dat in Aalst een nieuwe visserklub het ontstaan kreeg. Het nieuwe troe telkind kreeg de naam van «May-fly» vliegvissen. De klub wil zich vooral toeleggen op het vissen met vliegen, zij het met echte of met kunstmatige. Door verkoop van zelfklevers en steunkaarten trachten ze wat zaad in het traditionele geldlaadje te brengen. De klub telt reedseen twintigtal leden, maar graag zouden ze hun klub verder zien uitgroeien. Geïnteresseerde vissers kunnen voor inlichtingen steeds kontakt opnemen met de voorzitter Maurice Van Malderen, Binnenstraat 109, Aalst. Tel. 77.21.76 of de schatbewaarder Gaston Laurang, Geldhofstraat 79, tel. 77.84.86. We wensen May-Fly nog veel geluk toe! Erik Het echtpaar Jozef Vermeir-Veldeman heeft te Herder- sem aan de Disgenaatdreef, kort bij de Aartstraat, een mooie landelijke woning ongeveer een tiental jaren geleden gebouwd. Vermeir, een hard werker die in ploegen staat, kweekt ook groenten. Toen hij verleden zaterdag in de late namiddag nog op het veld doende was werd hij gealarmeerd door zijn 15-jarige zoon dat de bovenverdieping van het huis in brand stond. De 17-jarige dochter Mar leen zat inderdaad in bad en rook brand. De verlichting was uitgegaan, waarschijn lijk kortsluiting, en in een mum van tijd stond de trap zaal in lichtelaaie. De er op een 50-tal meter naast wonende landbouwer Frans Van Langenhove deed zijn uiterste best om nog op de bovenverdieping te geraken waar in een me talen brandkoffertje een som geld en juwelen lagen doch de trap stond in brand en aan boven te gaan was niet meer te denken. Niette genstaande alle hulp die hij de bewoners bood konden ze de brand niet meester. De Aalsterse brandweer die naar men ons zei een kwar tier later aanwezig was. trouwens evenmin. Ook al omdat er te weinig druk op de waterleiding zat. Een vij ver. komend van een zijtak van de oude Dender, was vlug leeggetrokken, doch de leiding van de Aartstraat had meer druk zodat de spuitgasten aktief aan de slag konden Het was echter reeds te ver gekomen en men moest er zich noodgedwongen toe bepalen de onderverdie ping te redden. De hele bovenverdieping brandde uit en alleen de muren bleven als skelet over. Van het dak restte om zo te zeggen niets. In de benedenverdieping bleef een deel bewaard doch wa terschade zal er wel een be langrijk element zijn. Het huis biedt een desolate aanblik en kan als verloren worden beschouwd. Het geldkoffertje werd wel intakt teruggevonden. Dan toch iets positiefs! De brandweer bluste nog uren na omdat het vuur niet terug zou opflakkeren. L.H. Verschillende tientallen nieuwsgierigen verdrongen zich verleden donderdag rond café «De Scheepvaart» aan de St.-Annabrug waar het parket o.l.v. onder zoeksrechter Brasseur overging tot de wedersamen- steliing van de moord door Jozef Meirte, 26-jarige va der van twee kinderen wonend in de Vilanderstraat bij «de energie» op barkeeper en meid voor alle werk René Van der Straeten die er reeds jaren in het loge mentshuis een appartement betrok. Geraardsbergs schuim glijdt langzaam op onze Aalsterse Dender. (Erik) De dader, die reeds van bij zij arrestatie tot bekente nissen overging, toonde zich quasi onverschillig en knipoogde zelfs naar hem bekenden. Bijna mechanisch, zonder enige emotie te laten blij ken, zou hij het hele geval herhaald hebben zoals het zich op de fatale dag zou hebben voorgedaan. Al hoewel de meeste mensen die we hoorden, en er waren er zeer vele en#zowat van overal, «Renëkén» zagen als iemand die zelf geen (seksueel) initiatief zou dur ven noch willen nemen, van een vlieg had hij schrik en een te luid uitgesproken woord deed hem beven zou Meirte het houden bij een thesis van zelfverdedi ging tegen de agressie van het slachtoffer Het wordt dus voor het assisenhof wel licht nog een heel geval vooraleer de waarheid defi nitief kan worden achter haald. Met de totnogtoe onopge helderde moord op een Erembodegems homofiel zou er, naar in gerechtelijke kringen werd vernomen, geen verband bestaan. De dader ervan is immers een Noordafrikaan die men kent alsook een paar van zijn verblijfplaatsen. Hij zelf blijft echter, voorlopig, spoor loos. LH

De Voorpost | 1979 | | pagina 9