BETERE GASTVROUWEN TE HOFSTADE VTI-ST. ELIGIUSVIERING. HOOGDAG VAN DE VRIENDSCHAP BAL VAN HET RODE KRUIS AALST het einde h dj ir Mevr. Wa m n haar slot „e im geen prob tr: Hoebeeck, voorzitter van de vrijetijdsvereniging ontving een herdenkingssi Marc 6alle. (Hugo) officiële ïieuwe kc 1: Hem UI naert. Backer, Willy De Kc ;o Den Herder, Guido iemier, Walter Dubois, irman, Marijcke Loen fried Marckx, Johan U e Op dinsdag 27 november 1979 organiseerde de C.M.B.V.-Hofstade, de Christelijke Middenstands- en Burgersvrouwen, een gespreksavond in de zaai van het patronaat. Met het oog op de komende kerst- en nieuwjaarsdagen kon geen beter thema worden uit gekozen dan datgene wat behandeld werd door Me vrouw Watté namelijk «Hoe ben ik een goede gast vrouw?». Als we het woord goede vervangen door betere dan zal dat wellicht beter gekozen zijn want anders zou men nog kunnen gaan vermoeden dat er te Hofstade geen goede gastvrouwen waren en dat de eerste regels van deze kunst op die avond dienden opgestoken te worden. Mevrouw Watté is lerares aan de kokschool te Bra- kel waar zij maitre d'hotel of in het Nederlands ge zegd zaaldirectrice is. Zij is bijgevolg bij uitstek goed geplaatst om met kennis van zaken het on derwerp te behandelen. Het ontvangen van men sen begint in feite reeds vanaf het moment dat de gedachte daaraan op komt. De eerste vraag die dan een antwoord vereist is welke mensen zullen uitgenodigd worden. Vas te normen daaromtrent zijn niet te geven. Een fa miliefeest ter gelegen heid van een plechtige kommunie bijvoorbeeld is iets heel anders dan een uitnodiging ter gele genheid van de bevorde ring van de echtgenoot Het laatste is meer proto- kolair. De vuistregel van Mevrouw Watté luidt: sa menbrengen wie sa- menhoren. Nogal wiedes zou een hollander zeggen. De wijze van uitnodigen verschilt naar gelang van de mate waarin men de genodigden kent. De zeer dichte vriendenkring kan men mondeling vragen. Wenst men iemand per sé te zien komen dan die nen twee tot drie data voorgesteld te worden. Een telefonisch verzoek is nogal op afstand, video telefoon is immers nog niet in gebruik. Dit middel is ook alleen voor de in tieme kennissen te ge bruiken want naar de tele foon wordt over het al gemeen slechts gegrepen op het laatste ogenblik. Men mag dan ook niet verwonderd zijn te horen dat het niet meer gaat. Een veiligheidsmarge aanhouden van ongeveer veertien dagen is dus ze ker aan te raden. Dat geeft al een veel ruimere kans. Een uitnodiging schriftelijk versturen is het beste, zelfs al is het maar ter herinnering of ter bevestiging. Woorden op papier liggen vast en zijn daardoor concreter. Ook hier gelden normen. Voor een avond- of een middagmaal worden visi tekaartjes van het gewo ne formaat gebruikt. Wor den er gewone mensen uitgenodigd dan zou men kunnen stellen dat zij het zijn die het genoegen hebben te komen. Wan neer daarentegen een vooraanstaand iemand aan de tafel wordt uitge nodigd dan wordt dat ge noegen omgedraaid. Het is de gastvrouw die het genoegen zal hebben die persoon te ontvangen. Op het kaartje wordt dan ook geschreven: Hebben de eer en het genoegen U uit te nodigen voor.... Dat de juiste naam en adres alsook datum en uur wor den vermeld spreekt van zelf. In het geval een ant woord wordt verwacht dan schrijft men boven het adres A.V., antwoord verwacht. Voor grote feesten mag men dat ant- 'woord zelfs voor een be paalde datum verwach ten. Inviteert men op thee of koffie dan doet men dat als volgt: Mevr. X no digt u uit op het kof- fieuurtje te...opDerge lijke formele uitnodigin gen versturen voor iets wat in de grond van de zaak toch maar een koffïe- klets is lijkt nogal gewich tig, maar er zijn mis schien omstandigheden dat zulks van nut kan zijn. Voorbereiding Zijn de uitnodigingen te rug gekomen dan kan men met de voorberei ding beginnen. Daarbij moet men goed voor ogen houden dat het niet altijd de plaatsen zijn waar men het duurst eet dat men het best wordt ontvangen. Het hoeft dus niet noodzakelijkerwijze kreeft of oesters te zijn. Er Op bet feest van de Oude Garde waren ook burgemeester D'haeseleer en enkele schepenen (Hugo) moet genodigd worden uit het hart, en binnen de mogelijkheden blijven. Een eigen specialiteit van de gastvrouw kan ook iets gastronomisch zijn voor de gasten. Het is dus best zich te hoeden voor over drijving op dat gebied. Beter is het zich de vraag te stellen naar wat past. In september bijvoorbeeld moet men niet meer ko men aandraven met een koude schotel als er al ge durende de ganse zomer tomaten en salade werd gegeten. Een primeur is veel beter, al kan de kost prijs dan wel een rol spe len. Gasten ontvangen doet men nu echter nooit gratis en zonder kosten. Als men dat niet wil moet men ook niemand ont vangen. Moet men voor bij het eten wijn gaan ko pen dan moet in elk geval vermeden worden om hem vandaag te kopen en morgen te schenken. Er kan ook omgekeerd wor den tewerkgegaan zegt Mevr. Watté: kijken welke wijn er in de wijnkelder beschikbaar is en de me nu daarop afstemmen. Ja dat is mogelijk, maar al hoewel de belangstelling voor de voordracht zeer aanzienlijk was zullen de dames met een echte wijnkelder thuis wellicht een zeer kleine minder heid geweest zijn. De gastvrouw moet zoveel mogelijk vermijden om gerechten te maken die haar de ganse avond in de keuken vasthouden. Een kaasschotel of een koude schotel doet het heel goed. Het is ten andere voor de gasten ook een gemis, als de gastvrouw steeds heen en weer draaft. Is het toch nodig dan is het de taak van de man het gesprek op gang te houden, een niet te onderschatten taak. Nog een vuistregel: kwaliteit boven kwantiteit zodat de gasten de inzet waarderen. Hetgeen ten stelligste moet worden vermeden dat is uitprobe ren van een nieuw ge recht als er gasten zijn. Doe dit altijd eerst voor de eigen huisgenoten zonder vooraf de bedoe ling van de poging te ver tellen en wacht dan *de reakties af. Mevrouw Watté garandeert dat een doodgewone maaltijd met gezellig babelende mensen veel beter ge slaagd zal zijn. Het voorstellen van personen die elkaar niet kennen is soms een pro bleem. De Heer wordt voorgesteld aan de Dame de mindere in functie aan de meerdere. Kleding Dat wordt ook vermeldt in de uitnodiging bijvoor beeld avondkledij of stadskledij. Zijn de dames in het lang dan hebben de heren een smoking met blinkend biesje aan de broek, zijden revers en vlinderdas. De gastvrouw mag haar gasten niet ver nederen door zelf de mooiste te willen zijn. Dus niet afgeladen vol hangen met goud en edelstenen. Soberheid kan zeer aantrekkelijk zijn of het nu lang of kort is. Een eerste stap in de goede richting ligt erin om onopvallend gekleed te zijn. Bij de kwestie van het aperitief zijn er ook nog al eens misverstanden. Twee of drie aperitieven als keuze is het uiterste maximum. Champagne wordt altijd wel gewaardeerd door ie dereen maar moet droog zijn zoals ten andere elke aperitief. Dus geen Porto bijvoorbeeld, want dat is een zoete dessertwijn- ...Wel droge Sherry of Campari. Aperitief dient, het woord zegt het bijna zelf, om de apetijt te scherpen. Dus niet te veel hapjes en koekjes er bij anders heeft men al op voorhand gegeten. Men moet ook vermelden om de laatkomers nog vlug hun achterstand in aperitieven op te gieten anders waarderen ze niet meer de waarde van de gerechten. Uiteindelijk gaat men aan tafel. Bij het versturen van de uitnodigingen moet men rekening houden met de plaats die men in huis heeft evenals met het be stek dat ter beschikking is. Is er plaats en zijn er borden voor twaalf perso nen dan is het best het bij dat aantal te houden en de anderen een volgende keer te vragen. De tafel moet op voorhand piek fijn gedekt zijn. Ideaal is een tafellaken dat 25 tot 30 cm. afhangt tot juist boven de stoelzitting. Per persoon is 60 tot 70 cm. een minimum. Borden op Viering van de 50-jarigen te Hofstade. (Eddy) één cm. van de tafelrand. Ten aanschouwe van ie dereen werd trouwens een tafel als voorbeeld gedekt. Alles in verband met het dessert bovenaan het bord. Het kleinste glas links het grootste rechts. Een bloemetje op de tafel geeft kleur en streelt het oog. Een blokje Oasis is in dit verband zeer bruik baar. Iedereen kent die schuimblokjes wel die op de Aalsterse Zaterdag- markt te koop zijn «rechtstreeks van de fa briek aan U de kliënt». Een asbak mag niet ont breken voor diegenen die niet de opvoeding heb ben om met roken te wachten tot na de hoofd schotel. De servetten moeten groot genoeg zijn want ze dienen ter be scherming van de kledij. Dus geen twee vierkante decimeter" papier dat de gast elke vijf minuten aan zijn voeten moet op vissen. De plaatsen aan tafel zijn niet helemaal zonder be lang. Gastheer en gast vrouw zitten in het mid den van de tafel recht te gen over elkaar. Links en rechts van hen zijn de be langrijkste plaatsen. De belangrijkste vrouw zit rechts van de gastheer, de belangrijkste heer zit recht van de gastvrouw, links van haar zit de twee de belangrijkste heer en zovoort. Is de funktie van geen tel dan geldt de leef tijd van oud naar jong. Dit belang wordt uitgemaakt door het gastechtpaar. De hoekplaatsen hebben het minste belang. In dezelf de volgorde wordt er be diend. Eerst de dames en dan de heren. De heer des huizes proeft eerst de wijn, bedient dan de da mes, heren en vult zijn eigen glas bij. Deze en andere tips en raadgevingen konden de Hofstaadse midden standsvrouwen opsteken tijdens deze avond die ongetwijfeld zeer bela m| wekkend hebben gev den. Dat mevrouw War zeer vlug sprak en zichzjOi soms amper de tijd giSp de om wat speeksel d( va te slikken doet daar ni u< aan af. Ook werd er (or handeld, zij het meer t ee loops, over een wi m smoking, roerstaaf >t voor de champagne, n, dergelijke meer, ten it< het nu toch niet direkt vr «high society» was vC toehoorde. De band n ze de werkelijkheid die h hc en daar werd verlaten w< ook in te gaan op de z< rc officiële gelegenhedi h werd op het einde h di steld door Mevr. Wa m toen ze in haar slot ne raad gaf om geen prob tri men te maken waar hi geen zijn. Aldus verlie Ve na de les veertig beti p gastvrouwen de zaal. hi A.D k De heer minister Alle eksposanten die deelnamen aan de tentoonstelling in het R.T.T.-gebouw. (Hugo) Naar jaarlykse traditie verzamelde de VTI-schoolgemeen- schap op 1 december 11. terug rond de tafels van Ter Mael om er in gemoedelijke stemming de feestdag van hun patroonheilige, St. Eligius, te vieren. Te!kei\jare terug is dit gebeuren een ode aan de vriendschapsbanden die binnen de schoolgemeenschap gesmeed worden. Dit jaar stond het gastronomisch gedeelte daarbij nog in een herfstsfeer, de jacht. In zijn verwelkomingswoord richtte algemeen direkteur Leo Wouters zich tot de genodig den. Niet alleen om hen te verwelkomen, maar ook om hen te danken. En wij citeren: «Inderdaad, als onze school dat eigen en onafhankelijke gelaat en tevens die gewaar deerde faam heeft weten te verwerven, dan is dit in be langrijke mate te wijten aan onze hogere beleidsorganen. waarvan de geachte leden on ophoudelijk en onbaatzuchtig op een uitzonderlijk deskundi ge wijze de belangen van ons allen behartigen.» Tevens sprak hij ook de hoop uit dat dit gezellig samenzijn het samenhorigheidsgevoel van de aanwezigen nog zou verstevigen. Afgestorvenen Een moment van weemoed is altijd het ogenblik dat men terugdenkt aan zijn afgestorve nen, zij die de vriendenkring verlaten hebben. Zo Antoine De Smedt, in leven studie meester - opvoeder aan het instituut. Kenmerkend voor hem was voornamelijk zijn rustige blijheid, zijn vriende lijkheid, zijn humor en zijn eenvoud 'in het beleven van zijn taak. Op rust Voor iedereen komt wel eens het ogenblik dat men, na een welgevulde loopbaan, ten dienste van de jeugd, op rust mag gaan. Vanwege het VTI en de Vriendenkring werden deze mensen dan ook met een extra attentie bedacht. Jozef Drossaert studeerde in 1940 af met de zogenaamde 'eerste lichtingen', als tech nisch ingenieur. In 1947 keer de hij terug naar het VTI als leraar. Een kollega getuigde van hem «Hij was gelukkig met de suksessen van zijn leerlingen en bezorgd als de resultaten minder goed waren. Hij kon het soms met 'handen en voeten'.uitleggen; zo groot was zijn niet aflatende bekom mernis om zijn taak.» Clemens Hoste, rondborstig, altijd lachend, ook in tegen slag, met een hart van goud. Een man die ruim dertig jaar lang uit vaak ruwe jongens, met uiterste nauwkeurigheid en bewonderenswaardig ge duld, veel-gevraagde paswer kers - gereedschapsmakers kneedde. In zijn beroep be kroond met het gouden erete ken van laureaat van de arbeid was hij buiten zijn beroep pro motor en propagandist in het geven van bloed. Verder ook nog filatelist. Edmond Schouppe, sinds 1946 textielleraar aan de school. Bij hem waren wijsheid, intelli gentie. werkijver en goedheid ineengestrengeld en vergroeid. Een goede kollega en een schoon mens in zijn gezin, dat hem zo lief was. Het schijnt dat in zijn living bij hem thuis volgende mooie bekentenis, in aardewerk gebakken, hangt: «Vier dochters, en mama, vijf plagen voor papa», of... een variatie op «Liefde is...» Gerard Van Poecke begon zijn loopbaan als praktijkleraar - oals elk jaar richt het Rode Kruis Aalst in 1980 irug zijn steeds druk bijgewoond bal in. raditiegetrouw gaat dit door in de feestzaal van het .F.R. en wel op 12 februari 1980. Zoals men weet #ordt er gedurende dit bal een Ajuinprinses 9rkozen. Een titel, niet alleen belangrijk om de eer aar ook om de schitterende prijzen die er aan ïstgeknoopt zitten! De vorige prinses mocht met et minder dan twee televisietoestellen naar huis, 9n paar radio's, een volledige geluidsinstallatie en en ganse lading van minder belangrijke maar aarom niet minder praktische prijzen naar huis. )at de Inrichters, en ooral mevrouw Delmoi- e met al haar organisa torisch talent, niet om een initiatief verlegen zitten, en ook elke leef tijdsgroep bij hun aktivi- teiten wensen te betrek ken, bewijst hun voor nemen om tijdens hun aanstaande bal, niet al leen een Prinses maar ook een Koningin te laten verkiezen. Is voor de Prinses maar ook een Koningin te laten verkie zen. Is voor de Prinses de leeftijdsgrens vast gesteld tussen de 19 en de 40 jaar, voor de Koningin wordt dit vanaf 41 tot en met 60 jaar. Men start eerst met de prinsesverkiezing rond 22 uur. Dan dans je maar lustig verder tot klokslag middernacht want dan is het de beurt aan de Koningin. We menen samen met mevrouw Delmoitédat er boven de 40 nog heel wat knappe vrouwen zijn, integen deel, je hoeft deze laatste zelf maar eens mee te maken wanneer ze je met haar joviale limburgs aksent haar programma uit de doe ken doet. We kunnen ons zelfs goed voorstel len dat zij zelf met de titel gaat lopen mocht ze stel- zich kandidaat len! En langs deze weg lance ren we dan ook een oproep tot alle potentiële kandidaten voor beide titels, ledereen, binnen de reeds aangehaalde leeftijdsgroepen, kan zich voor deze verkiezin gen nu reeds aanmelden. Het speelt geen rol of je lid bent van het Rode Kruis of niet. Slechts je kandidatuur stellen is van belang. Je kan hier voor terecht ofwel: elke woensdag van 8 tot 17 u. op het Keizerlijk Plein op de zetel van het Rode Kruis. Je vraagt maar naar Mevrouw Delmoité, ofwel bij deze laatste thuis, Korte Zoutstr. 17, maar dan liefst 's avonds gezien deze drukke dame geen «zittend g...» heeft en beroepshalve gedu rende ganse dagen onze vlaamse kontreien door kruist. Dus kandidaten «lotsj eir nie trekken»! Niet alleen zal je er naar je maten beoordeeld worden maar ook en vooral naar je «spirit». Dus iedereen maakt er een werkelijke kans! Wij komen alvast om je als toekomstige Prinses en/of Koningin,, een staande ovatie te bren gen! R.S. Na de huldiging van de op rust gestelden voor direkteur Wouters, was het de beurt aftredende voorzitter van de Vriendenkring, Marcel Crombeen, om eventjes in de bloemetji worden gezet (S.J.) metallieker in 1952. Daarvoor ze over op stencil en vermenig- had hij zich jarenlang be- vuldigde ze, zodat iedereen er kwaamd tot een degelijk vak- tijdig werd van ingelicht wat er man, vooral op het gebied van hem de komende week te doen plaatbewerking. Velen zullen of te laten was. hem blijven herinneren als de Als slot van zijn redevoering man die, tussen het zware ge- dankte direkteur Wouters ook dreun der smeedhamers en het nog de aanwezige K.I.H.O.- flikkeren der smidsvuren, sa- mensen omdat zij door hun men met zijn jongens, kille komst naar het St. Eligius- ijzeren staven omtoverde tot feest aldus heel gemeend aan- kunstige gebruiksvoorwerpen, toonden dat de eens gesmede André Veeckman, reeds van banden hecht waren en van voor wereldoorlog II in dienst zelfsprekend blijven bestaan, als praktijkleraar. Fysisch ge havend en psychisch getekend Marcel Crombeen door een moeilijke krijgsge- Alvorens de nieuwe leerkrach- vangenschap rekupereerde hij ten te verwelkomen hield de snel en hervatte zijn nieuwe voorzitter van de onderwijstaak. Opnieuw ge- Vriendenkring, Achiel De veld, ditmaal door een ziekte. Moor, er aan zijn voorganger haalt zijn wilskracht het op- eventjes in de bloemetjes te nieuw. Onder medische kon- zetten. trole begint hij aan uithou- Wij weten, aldus de hr. De dingssporten. Hij herstelde Moor, dat kollega en vriend volledig en laat voortaan de Marcel er niet op uit is gevierd medicamenten bij de apo- te worden. Hij wenst steeds teker. anderen te vieren. Doch op Jozef Verleysen, sinds 1944 als een dag als deze past het op- studiemeester - bediende in recht en gemeend hulde te dienst. Na de veertiendaagse brengen aan een in-goed mens, veldtocht van Wereldoorlog II een noeste en harde werker, zwaar gekwetst, herstelde hij een sociaal voelend iemand, gelukkig. Een stille werker een kultuurgeïnteresseerde, achter de schermen. 35 jaar een loyale kollega, een prima lang tikte hij punktueel de we- organisator. Marcel Crombeen kelijkse mededelingen, zette zette gedurende 20 jaar als medestichter en bezieler beste krachten in voor Vriendenkring. Als voorz van deze kring was hij ste bekommerd om de kwal van de werking, over de breng en de betrokkenheid de medewerkers. Als reisle van de talrijke Vriendenk greizen was hij de steunpil organisator en animator. Nieuwe gezichten Als slot van het deelte werden de nieuwe ga's voorgesteld: Braeckman. Francis De Hugo Den pessemier, Walter Heerman, Marijcke Wilfried Marckx, Johan Alois Van der Spiegel, Van Haver, Juliaan Van deren, Jan Vermeersch ve Wymels. Na een heerlijke maaltijd de genodigden de kans ven even de benen te op de dansvloer. Paul en zijn ensemble zikaal de dans tie op de beeld gaf.

De Voorpost | 1979 | | pagina 12