grooMede lede kor! Zie ginds komtde Kerstman KINO OORDEGEM STELT EIGEN WERK VOOR LEEDSE 11.11.11.-AKTIE REUZEGROOT SUKSES Kulturele Flitsen 14 -7.12'.13y9 - De voorpost Vorige week werden de V.T.B.-besturen de persmedewer kers uitgenodigd op een premiere van de eerste speelfilm, gerealiseerd door de Oordegemse Kinoklub «Ordinga». Tijdens het eerste deel van de avond werd een geslaagde produktie getoond, over de opzoekingen naar het verdwe nen paneel van het «Lam Gods». Na een pauze, tijdens dewelke bruin brood, kop en bruin bier werd aangeboden, kregen de aanwezigen een «Echo-Oordegem» die een reeks gebeurtenissen uit het vorige jaar liet herbeleven. Vertegenwoordiger Benoni Van den Steen, verwel komde het opgekomen pu bliek. Hij vond het een bij zonder genoegen een der gelijke jonge, aktieve ploeg te kunnen samenkrijgen. Deze is het gevolg van een rustige periode (1975-76): spontaan heeft zich toen een nieuw bestuur aange boden dat uitgegroeid is tot de dynamische werkploeg van vandaag. De V.T.B.- ploeg werd dit jaar erkend als de aktiefste vereniging van Oordegem. Er werden tevens twee onderafdelin gen gesticht de jiu-jitsuklub en als gevolg van een op roep tot vereniging werd de kinoklub Ordinga gesticht. Nu reeds komt deze ploeg jonge mensen naar buiten met een eigen filmpro- duktie. Het gebeurde in augustus: Goedertier, de man die het paneel van het Lam Gods stal, kwam geregeld naar Oordegem op bezoek bij de gezusters D'haeseleer. Deze juffers bewoonden villa Silvie (het huis van Craeckers) rechtover de kerk. Ook de Duitsers hadden van dit huis als eventueel verstoppingsoord gehoord. Een officier heeft het trou wens van onder tot boven helemaal onderzocht, te vergeefs! Goedertier die koster was van Sint-Baafs, was bij de gezusters zeer geliefd: hij trad zelfs op als testament-uitvoerder. Toen er in de krant een artikel Verscheen «Nieuw spoor in Gents herenhuis», kwam Julien De Neve op de idee om het huis nog maals te onderzoeken. Het is dan ook deze loodgieter uit Oordegem, die de hoofdrol in de film speelt. Dank zij een serieuze sa menwerking werd het ge heel een puik werk, naar de idee van Ben Van den Steen. Raf Coppens, een talentvolle kineast, die nog steeds hogere studies volgt werd bijgestaan door broer Martin die de montage voor zijn rekening nam. Jef De Brouwer die het ver haal samenstelde, voerde de regie. Assistenten Raf Coppens en Chris Janssens beschikken over een orga nisatorisch talent. Zij zorgden voor een per- fekte timing in het geheel. De technische uitvoering was in handen van Wim en Christine Van den Steen. Toen was er nog één pro bleem: het geheel moest voorzien worden van de nodige klank. Wie zou het materiaal hebben en wie zou het willen doen? De laatst aangeslotene, de heer Daniël Braeckman heeft dit met sukses beëin digd. Over de inhoud van de film gaan we niets ver klappen. Wel krijgt de pro duktie, ondanks enkele lach-scènes, de allure van een echte spannende prent. Het onderwerp en de ge sproken taal zijn zeer ge bonden aan Oordegem. De klankinstallatie zou nog wat beter moeten afgesteld worden, maar dit kleine eu vel zal tegen de volgende voorstelling wel verholpen worden. Tot besluit menen wij te mogen zeggen dat de produktie van «'t gebeurde in augustus» in vergelijking met andere amateursfilms, met kop en schouders bo- vep andere films uitsteekt en dit zowel kwa wisseling van beelden als kwa span ning en verhaal... Echt de moeite waard om even te gaan zien. Dit kan op zaterdag 8 december om 20 uur in de zaal Sint-Mar- tinus op de Grote Steenweg te Oordegem. Echo-Oordegem: de ge beurtenissen van 1979: Het tweede deel was niet zo spannend van inhoud maar er werd een stukje gelachen! De projektie be gon met het optimmeren van de eerste echte Oorde gemse kamavalwagen van de Sperteleirs. Iedereen weet het nog: het onder werp was natuurlijk «ratten en muizen». Na enkele beelden over het majoret- ten-kampioenschap in de garage van De Dycker, werd de Oordegemse prins- kamavalkandidaat op nieuw voorgesteld. Menig een herkende zijn kind in de reportage over de plech tige kommunieviering '79. De beelden over de Oorde gemse ziekendag zorgden even voor stilte in de zaal. Na enkele plezierige feiten uit heb voorbije jaar, werd het geheel afgesloten met een heroptreden (op doek) van Urbanus Van Anus die vorig seizoen in Oordegem te gast was. Het lachen duurde nog voort, toen de VTB-vertegenwoordiger nog even de aandacht vroeg voor het speciaal projekt 1980. Hij deed een algemene oproep tot mede werking. De hoofdbedoe ling is de «schandpaal» weer in Oordegem te krij gen. Indien dit onmogelijk zou zijn, wensen de inwo ners van de deelgemeente iets evenwaardigs in de Alle bestuursleden werden gehuldigd en terecht. Het werd een mooie avond, waarop de leden van de Kinoklub fier mogen zijn. Houdt zeker de 8ste de cember vrijom 20 uur wordt de puike film nog maals vertoond in de zaal Sint-Martinus. Aanvang 20 uur. RDV Oordegem, de aktiefste deelgemeente van Groot-Lede, had vorige zondag weer wat te vieren. Op initiatief van de Koninklijke Harmonie Sint-Martinus werd er inderdaad de enige echte kerstman verwacht om de kinderen van de leden te overladen met pakjes en geschenken. De aan komst van de milde gever werd dit jaar voorzien in de Klinkaertstraat. Reeds van voor drie uur, stapte de harmonie luid spelend door de Oordegemse straten. Het werd een streling voor het oor. Het majorettenteam van de harmonie, fier voorafge gaan en geleid door Karine Bockstaele (de meervoudi ge kampioene) werd een attraktie op zichzelf. On danks de nijdige wind, ga ven de meisjes onderweg een prachtige show weg, nog onderstreept door de mooie knalrode uniformen met wit rokje. Opvallend bleek het rode hoedje dat gracieus elke beweging volgde. Dat de vele toeschouwers het geheel zeer waardeer den, is niet te verwonde ren. Trouwens, vorige week nog werd het hele majorettenteam ontvangen door het gemeentebestuur, ter gelegenheid van de ver schillende door hen behaal de kampioenstitels. Kari ne, de hoofdmajorette zelf, behaalde dit jaar meerdere titels waaronder deze van kampioene van Oost- Vlaanderen en de zeer ge geerde titel van Kampioene van België. Fier droeg ze beide tricolore linten over de borst. De harmonie zelf was uitgedost in een licht blauw uniform, met gou den versierselen. Wij vroe gen ons even af of er nog dergelijke prachtige har monieën bestaan, die even mooi uitgedost door de straten kunnen trekken. Stoetsgewijs toog men naar de Klinkaertstraat. Meer en meer nieuwsgierigen kwamen uit hun huizen en wandelden achter de har monie mee. Aan huis van de familie Arthur Moens werd halt gehouden en een verfrissing verbruikt. De aankomst van de kerstman zou even een vertraging oplopen. In het gezelschap van sche pen De Paepe en van voor zitter De Moor, werden grapjes gemaakt. Eén voorbeeldje: Pierre E. mocht niet meevliegen om dat hij te zwaar woog voor de helikopter... (Keep on smiling). De aangekondigde vertra ging bleek echter maar en kele minuten te bedragen. De helikopter steeg om 15u30 te Aalst op en cirkel de enkele minuten later De kerstman mocht plaats nemen in een oude maar gezellig versierde koets. (Rik) reeds over de landingswei- de. De kerstman zwaaide naar de kijklustigen en gooide (na de landing) handvollen bonbons naar de kinderen, die gretig grabbelden. Ondertussen zorgde de harmonie voor de passende feestmuziek. De kerstman werd ontvan gen door de aanwezige schepenen en door het be stuur van de harmonie. Hierna begaf hij zich naar de versierde sjees, getrok ken door een paard. Traag kronkelde de stoet door de straten naar het harmonie lokaal, waar een gezellig samenzijn voor de leden voorzien was. De majoretten lieten nog menig dans pasje bewonderen. De kleinsten brachten een mooi ballet op de zachte muziek van «Two Spanish Eyes». Voornamelijk de aangepaste kledij hielp het geheel naar een bisnum- mer. Ook het Hawaiaanse lied met de begeleidende dans viel enorm in de smaak. Ook de groteren brachten een topnummer op een oosters ritmische muziek. Deze speciale nummertjes kan men natuurlijk nooit op straat bewonderen, wel werden ze reeds eerder ver toond op muziekavonden. Ook het optreden van de 11-jarige Kath leen De Pillecijn mocht be loond worden met een da verend applaus. Ze bracht enkele nummertjes op haar harmonika (een échte tre kzak), die vanuit de zaal werden meegezongen. De optredens brachten ieder op een eigen wijze een be langrijke gezelligheid in het lokaal. Daar de kerstman menig geschenk weggaf en de kin derhandjes gevuld werden met snoep allerhande (er werden met minder dan 250 paketten uitgedeeld!) kan men spreken van een zeer geslaagde landing te Oordegem. Maar wie hard werkt, ver dient wel eens een bloe metje. Het echtpaar Roger De Rouck-Denise De Vuyst werd extra in de bloemetjes gezet: zij staan in voor de majoretten en gezien de bereikte resulta ten, doen zij dat op een voortreffelijke wijze! Trouwens: wie er nog be lang in stelt: vorige woens dag werd gestart met een nieuwe kursus majorette en er kan nog altijd eentje bij! De heer en mevrouw Sinds ongeveer een maand werd Luc Ras- schaert aangesteld tot permanent verantwoor delijke voor het Jeugdhuis Le<i»uwerik..Nu is het zo ver: Luc werd opgeroepen om «zijn land t« dienen»! Vorige maandag vertrok hij met efen zwaar hart naar de kazerne te Heverlee, waar hij zal ingewijd worden in de geheimen der vader lands leger. Ondertussen zal Jo Bosman, een oud-gediende van het jeugdhuis zorgen voor het openen, sluiten, voor het onthaal en andere zorgen. Zus Ingrid Rasschaert zal broer Luc helpen met het administratief werk. Zij verdient hiermee (met nieuwjaar) een zoen meer! Schepen De Paepe was vorige zaterdag niet aanwezig bij het officieel in gebruik stellen van de automatische telefoon-aannemer. Dit heet (even officieel) natuurlijk een automatisch op roepsysteem. Men vreesde dat de betrokken schepen, die gemeentelijk afgevaardigde voor het Rode Kruis is, een verzwikte enkel had. Geen nood! Onze schepen heeft zichzelf getrakteerd op een jacht-weekend, waarvan hij slechts de zondag om 2 uur terugkeerde. Hij verzekerde ons dat hij twee bokken had geschoten. Reebokken na tuurlijk. Een (ever)zwijn) heeft hij op het nip pertje gemist. De voetbalklub «De kanaries» speelden vorige zondag voor de eerste keer in een nieuwe uitrusting en onder een nieuw bestuur. Wat daar gebeurd is, is een brok voor onze kollega's van de sport. Wtt horen er wel meer over! De eerste «nieuwe» match werd gespeeld op de terreinen van het jeugdhuis Leeuwerik, waar de beide ploegen last hadden om een fluiter-te- velde te vinden. Enkele gegevens over Groot-Lede: de nieuwe entiteit is 2969 hektare groot (dus bijna 30 vierkante kilometer) en telt op 1 januari 1979 een totale bevolking van 16.987 mensen, waar onder 8.260 mannen en 8.727 vrouwen. Op 30 september jongstleden werden er niet minder dan 17.040 inwoners geteld. Een stijging van het aantal dus. In totaal overleden dit jaar 149 personen (tot 1 oktober) en verblijven er 72 vreemdelingen in de gemeente. Er werden voor de lichting 1978 87 definitieve oproepingen voor de militaire dienst gedaan, 5 werden vrij gesteld, er werden 3 gewetensbezwaarden ge noteerd en 33 vrijlatingen op morele grond. Veertien jongeren werden vrijgesteld op licha melijke grond en 10 werden door ontheffing van dienst vrijgesteld. Dit werkjaar telde men 116 huwelijken en dertien echtscheidingen. In totaal zijn er 2.074 kinderen schoolplichtig. Wie geïnteresseerd is in «werken met en voor de jeugd», kan zich kandidaat-monitor of moni- trice stellen. Het volstaat even een briefje te schrijven aan Jo De Smet, Gentse Steenweg 23 te 9262 Vlierzele. Een telefoontje mag ook op het nummer 21.88.38 of waarom niet: wip even binnen! Elke kandida(a)t(e) krijgt zonder ver plichting alle mogelijke inlichtingen en een gra tis abonnement op het maandelijks tijdschrift «Speelmolenpraat». Wat zou je riskeren? Doen!!! R.DV Achilles Roelandt-Eloot doen ook veel voor de Ko ninklijke Harmonie in zijn geheel. Dank zij deze men sen is het mogelijk een uit gebreide kleerkast «specia le klederen» te vervaardi gen, een werkje dat met plezier maar veel moeite opgeknapt wordt door twee dames: mevrouw Gilbert De Moor en mevrouw Huylebroeck. Ook al dez%c mensen werden terechL speciaal gehuldigd. Zij (e» nog vele anderen, die hiefa niet genoemd werden) werïa ken inderdaad mee aan dtbi glorie die de harmonie ken|d( in eigen deelgemeenten maar ook ver buiten de Leedse grenzen... h van het totaal ingeza melde geld op. Momenteel werd er reeds 150.000 frank gestort op de rekening van het Nationaal Centrum voor Ontwikkelings-Samen- werking (N.C.O.S.) te Brussel, die deze som zal overmaken aan V.V. Pendse van het dnyana Prabodhinee, New 510 Sadashiv Peth te Pune 411 030 in India, de verantwoordelijke voor het projekt 744/India, dat de oprichting van een landbouwschool te Ka- ranjavane beoogt. De aandachtige lezer zal nu opmerken «en waar zijn die andere 7.350 frank gebleven? «Deze kleine reserve werd aan gelegd voor het betalen van diverse kosten (af fiches, publikaties in het Reklaamblad, werkings kosten...) ten bedrage van 5.442 frank. Nu nog blijven er enkele zeer kleine kosten te betalen. Het definitieve eindsaldo zal men pas kunnen bekend maken en stor ten, als alle onkosten zullen betaald zijn en nadat jeugdhuis Leeu werik een afrekening heeft gemaakt Een volgende normale vraag van elke schenker «Hoe kunnen we nu weten of het geld terecht komt? Hoe kan men dat opvolgen?» zal op zijn tijd eerlijk beantwoord worden. De nodige informatie hieromtrent zal via het N.C.O.S. verkregen wor den. Sekretaris Cobbaut heeft het betreffende adres in India beloofde rechtstreeks te schrijven om informatie. Wanneer deze toch uiterst be trouwbare informatie «ter bevestiging van ont vangst» te Lede aan komt, zal deze aan elkeen kenbaar gemaakt worden via de pers. Tot slot van de vergadering werd er nog wat gezellig gekeuveld. Enkel keizer Padova vroeg iets: hij meende dat het gemeentelijk feestkomitee volgend jaar beter en tijdiger moest verwittigd wor den. De keizer betoogde dat men in de schoot van het feestkomitee beter zou kunnen helpen, dan zoals het dit jaar het geval was. Maar, al bij al was elkeen tevreden over het goede verloop van de aktie 1979. Dat spreekt natuur lijk voor zichzelf als we het resultaat bekijken, zonder de dertigduizend frank van het gemeente bestuur. Vorig jaar gaf de Groot-Leedse be volking 37.000 frank, dit jaar telde men 127.000 frank samen, wat neer komt op meer dan het driedubbele! Tot slot werden alle medewerkers bedankt voor hun geleverde meeste snoepjes zo te zien. (Hik) inspanningen. Vooral sekretaris Cobbaut mag ons inziens wel speciaal in de bloemen gezet worden. Voor ons is de 11.11.11-aktie voorbij. Hij blijft er echter nog een tijdje aan doorwer ken, informaties verza melen, brieven schrijven en noem maar op. Waar schijnlijk begint hij zelfs reeds te denken aan de aktie in '80! en terecht zouden we zeggen, want goed voor bereid is reeds half ge wonnen!!! RDV. Op zaterdag 23 februari algemene vergadering voor alle leden van de Stedelijke Raad voor Kuituur met volgend programma: te 14 uur bezichtiging van stadhuis, oud-hospitaal, St. Martinuskerk en Kultureel Centrum. Daarna receptie. Op de maandelijkse vergadering van het bestuur van de Kultuurraad zullen op maandag 7 januari te 19.30 uur de vertegenwoordigers van de pers worden uitgenodigd op een «nieuwjaarsrecep tie». Daarna gewone vergadering te 20,30 uur. In de filiale St. Job van de stedelijke biblioteek werd nadat het slot geforceerd werd een nieuw dubbel slot aangebracht. Ook dat is door vanda lisme onklaar geraakt. In de filiale Moorselbaan zijn herstellingen drin gend nodig. Af en toe valt er een steen door het plafond. Wat als er eens iets ernstig gebeurt? Vorige zondag werd er ten behoeve van alle deelnemende verenigingen een laatste informatie vergadering gehouden over de voorbije 11.11.11.- aktie, gehouden op 10 november in Groot-lede. De bedoeling van de verantwoordelijke schepen Grepdon en van de sekretaris van het koördinatie- komitee Luc Cobbaut, was duidelijk: eerlijk zijn tegenover de medeburgers én het verstrekken van de juiste inlichtingen. Proficiat jongens, dit initiatief strekt u tot eer! Van sekretaris Cobbaut kregen de aanwezigen de korrekte cijfers: in Oordegem werd 21.550 frank verzameld, in Impe 4.750 frank, in Papegem 3.000 frank rond, in Wanzele 10.500 frank, te Smetlede 8.300 frank en tenslotte in Lede zelf 58.861 frank. teiten, mogen we hier wel zeggen dat er door het jeugdhuis Leeuwerik een fout werd begaan. In naam van 11.11.11. wer den er wel enkele aktivi- teiten ingericht, maar op het betreffende sekre- tariaat kwam tot op heden nog steeds geen frank binnen. Jongens van het jeugdhuis: breng dit eens even in orde! De postkaartenverkoop vlotte dit jaar enorm goed. Dit deel van de aktie leverde één derde Verschillende nevenakti- viteiten, ingericht door de Leedse Sportraad, de plaatselijke VTB-VAB- afdeling, de Leedse Kal veren en Oxalia Impe, brachten 12.380 frank in het laatje. Voeg daarbij nog 8.009 frank van milde schenkers en 30. 000 frank geschonken door het gemeente bestuur en we komen aan het fikse bedrag van 157.350 frank. In verband met de bo venvermelde nevenaktivi-

De Voorpost | 1979 | | pagina 14