Walter Elegeert blijft trainer De ANDERE match Marcel Van Hauwermeiren: ontslag als ondervoorzitter scheidsrechterskommissie Voetbaluitslagen EENDRACHT AALST BESLIST: SK Lebbeke- KAV Dendermonde: derby - ISC vuuipusi De trainer wordt niet als zondebok de woestijn ingejaagd. Als Dit resulteerde uit een mara- het ergens slecht gaat, wordt meestal voor de gemakkelijkste tonvergadering waarin alles en oplossing geopteerd: de oefenmeester buiten, en dan maar nog wat minutieus werd door zoeken naar een wonderdoener. Eendracht Aalst heeft een gelicht. De oorzaak van dit be- moedige beslissing genomen: Walter Elegeerts blijft raad öp topniveau is niet ver te zoeken: de niet zo schitterende situatie waarin zwartwit, na een reeks nederlagen, verzeild ge raakte. Blijft Elegeert als oefenmees ter, dan komen er twee assis tenten en voorts ook gesugge- reerd wordt uit te kijken naar een full-time technisch direk- teur die de klub weer kernge zond moet maken. Geen avonturen Tijdens de vergadering van woensdagavond hebben de 18 leden van de raad van beheer besloten zich niet in een of an der financieel avontuur te stor- Enkele dagen geleden hem door de toenmpUne stuurde Marcel Van Hau- PSC-voorzitter Louis Van wermeiren een brief naar de Velde gevraagu vvoiü het uitvoerend komitee opleider te worden bij de van de Belgische voet- provinciale scheidsrech- balbond. Na eerst als terskommissie, heeft hij scheidsrechter op de ter- daar positief op geant- reinen te hebben rondge- woord. Bij de hervorming lopen en -nadien een van het scheidsrechters- twaalftal seizoenen (vele) wezen werd hij lid van vrije uurtjes te hebben de scheidsrechterskom- gespendeerd aan de ar- mossie benoemd. Na het bitrageproblemen in de overlijden van Robert provincie, vond hij het de Kerwijn, volgde hij die op tijd ermee te kappen. als ondervoorzitter van Marcel Van Hauwermei- de kommissie. ren debuteerde als 18- De taak van ondervoor- jarige in de voetbalarbi- zitter Moeilijk in een trage, was toen geduren- paar woorden te om- de enkele jaren inaktief schrijven medeverant- omdat hij beroepshalve woordelijk voor de kur- van her naar der zwerfde sussen, nazien van de en trok het scheidsrech- verslagen over prak- tersplunje weer aan toen tische kontroles op het hij reeds 30 was. In een terrein, nazicht van de mum van tijd klom hij klubs, aanduiden van naar de hoogste provin- kwoteringen door de ciale afdeling en vormde scheidsrechters voor het daarna met J. Bayens uit leiden van wedstrijden, Wetteren een grensrech- bijwonen van vergaderin- tersduo in Eerste en gen, aktief zijn bij de Tweede Nationale. scheidsrechtersvrienden- Dat vlaggezwaaien zinde denkringen, afnemen van hem niet erg, en toen teoretische en Draktische Zondag 9 december om 14u30 fluit de beloftevolle Gentse scheidsrechter Luc Tanghe de derby SK Lebbeke-KAV Dendermonde op gang. Voor beide klubs een erg belang rijke wedstrijd: op het Konkelgoed kunnen de puntjes goed worden gebruikt. Ook KAVD kan zich geen nederlaag ver oorloven: paarsblauw wil immers in het spoor van de favorieten blijven en, als weer over de basisploeg kan beschikt worden, zelfs een gooi doen naar de titel. Momen teel is immers nog niets in een definitieve plooi gelegd, en de jongste matchen hebben duidelijk bewezen dat niemand onkreukbaar is. Een pronostiek? Moeilijk te formuleren. Wél mag gezegd dat Lebbeke in Hamme een zeer goede indruk liet en pas op de valreep een fataal doelpunt inkasseerde. De Dender- mondenaars van hun kant hielden aan de wedstrijden tegen FC Denderleeuw en Lovendegem een drie op vier over. Het wordt dus gokken... eksamens, vertegenwoor digen van de kommissie bij het beroepskomitee, en zelf naar de terreinen gaan om arbiters te vol gen. Marcel Van Hauwermei ren was voorts mede werker aan De Voorpost en schreef zowel alge mene bijdragen als bij dragen over de sport. Omdat hij voortaan zijn beste krachten wil wijden aan De Voorpost - Sport, vond hij dat de tijd geko men is om te kiezen of te delen. Hij opteerde voor de sportjournalistiek. Over afzienbare tijd wordt in De Voorpost trouwens een reeks bij dragen gepubliceerd Achter de schermen van de arbitrage rele verend en interessant, zowel vor de gewone voetbalfan als voor de aktieve scheidsrechter. ten: «We moeten ook in de toe komst kijken». Niemand kwam met een voor stel op de proppen om Elegeert de bons te geven, wel wordt meester Decroock aangewezen als de man die de begeleiding en de opvang van de spelers moet organiseren. Matthijs, een ander lid van de raad van beheer, krijgt inspraak in de taktische begeleiding van de ploeg. Zij worden «schakel mannen» tussen spelers en trainer. Een technisch direkteur aan werven, zoals ergens werd ge suggereerd, gebeurt niet. Dat zou financieel misschien wel haalbaar zijn, doch tevens een te zwaar risiko inhouden. Wel zal worden gespeurd naar een kompetent man, die full time met de klub bezig is, een werk plan opstelt dat naar een her- strukturering leidt en dat ook realizeert. Voor Eendracht Aalst is dat een gloednieuwe situatie waarvan erg veel wordt ver wacht. Stop De voetbalstop komt voor Eendracht Aalst precies op zijn tijd: na de match op KV Meche- len, wordt het 6 januari 1980 vooraleer de kompetitie weer op gang schiet. Tijdens die «dode periode» werkt iedereen mee aan een soort «revalidatie- therapie». Alle leden van de raad van beheer hebben zich bereid verklaard mee te werken aan dat «herstelplan». Daarmee is de kous evenwel niet af: het is geen geheim dat er dwarsliggers in de ploeg zit ten. Naar verluidt dezelfde mensen die vorig seizoen aan de basis lagen van het ontslag t. L E| sacH bl van Gaston Van der Eist. en rechts wordt gefluistei de namen van Ronny Eysac en Luc Maerievoet wordei noemd, doch enige zeker daaromtrent, kon niemand vestigen. Hoe dan ook: een perkte delegatie van de i'll£ van beheer kreeg als opdrj de training van donderd vond bij te wonen en bepa spelers op hun plichten te zen: het mag niet dat son oc gen een latente campagne* nc ren die het rendement vai 06 ploeg neerhalen. Over de financiële toestand Eendracht, ten slotte, is d geen woord gerept: er zijn dat stuk geen problemen, lukkig maar, al is bekend d dirigenten ijverig, doch zo daar ruchtbaarheid aan te ven, hebben gewerkt voo sanering van de klubkas. SC Lokeren - Lierse 3-1 Beringen - SK Beveren 1-1 SK St.-Niklaas - Olymp. Montignies 1-1 Geel - Eendracht Zele 1-2 AS Oostende - Jong Lede 1-0 Hamme - SK Lebbeke 1-0 Kemzeke - St. Denderleeuw 2-1 Brakel - Lokerse 1-0 FC RONSE - SK Aalst 1-2 KAV Dendermonde - Lovendegem 1-1 Moerbeke - Buggenhout 1-1 Nieuwerkerken - Oudegem 1-2 Temse - Baasrode 1-1 Appelterre - St. Pauwels 1-1 Vrasene - St. Lievens-Houtem 2-2 St. Gillis Waas - Robur 0-3 TK Meldert - E. St. Gillis 2-0 Wieze - Erpe 1-0 Schellebelle - Voorde 0-1 Mere - Hofstade 0-0 Herzele - Terjoden 4-3 Burst - Vlierzele 3-3 W. Moorsel - E. Meldert 0-2 Sinaai- Grembergen 0-2 Stekene - Waasmunster 2-1 Klinge - Excelsior 1-1 Hoogeinde - Meulestede 0-2 Kallo - W Merelbeke 0-3 Melsele - St. Amandsberg 6-0 Kruibeke - Heusden 4-0 Val. Overmere - St. Pieters 0-0 Rabot Gent - SK Overmere 4-3 Erondegem - Bambrugge 2-0 Bavegem - Oordegem 6-0 Smetlede - Erembodegem 2-0 Serskamp - Massemen 3-1 Westrem - Edixvelde 4-2 Boonwij k - S. Moorsel 1-0 Wichelen - Appels 1-1 Schoonaarde - Gijzegem 4-2 Lutterzele - Herdersem 1-2 Opstal - Baardegem 1-0 R. Lebbeke-Opdorp 2-1 Meerdonk - Gerda 1-0 Kieldrecht - SK Lokeren •0-1 Verrebroek - White Boys 0-2 Heikant Zele - Moerbeke 0-1 Haasdonk - Eksaarde 1-0 Sombeke - Str. Stekene 2-1 Paul De Moor tufte naar Hamme-Lebbeke Als je in een krant of tijdschrift een artikel poogt te plegen, loop je steeds het risico op iemands tenen te gaan staan. Je hebt ten hoogste de indruk dat je op een perzisch tapijt (Khomeini heeft er voor gezorgd dat die eindelijk weer met de hand wordt gemaakt) de wereld staat te overschouwen. Ver, in de verte, zie je een aardig luchtkasteel met verdedigingstoren de wolken kittelen, het duur be taalde tapijt zweeft bijna onmerkbaar de hoogte in, en verdwijnt zoals de Sjah uit Iran wegflitste. Als je dan het geschrift in een blad terug vindt zwermt zoiets als de grote verwondering door de omringen de atmosfeer. Het duurt wel niet lang, ook de Sjah blijft niet in Amerika want hij vergat zijn olie mee te brengen om de pindanootjes smaak te geven. In de States is de toestand zelfs zo dramatisch dat Carter er zijn tanden bij verliest. Kijken naar de bal doen ze wel, maar het is alsof ze er schrik van hebben. Waarom zouden ze er anders van weglopen?(pdm) Nixon verloor indertijd zijn bandjes, zodat hij zijn stereo-bandopne mer moest verkopen en daarop prompt werd afgezet toen bleek dat de Japanse firma Akai dit voorval als een diplomatiek schandaal beschouwde en klacht neerlegde bijde Amerikaanse ambassade, die bij Ted Kennedy ging uit janken. Die goeie man vond dit zo erg dat dat hij er spleetoogjes aan overhield. Zijn ogen zagen 'niet meer wat ze vroeger zagen, zodat hij de brug niet meer kon waarnemen en met zijn wagen gratievol het water induikelde. Maar kom, laat ik verder gaan. Als het droomkasteel een fata morgana blijkt te zijn en ruikt als een kruisraket, sla je het blad dicht en wacht je op even tuele reakties. Tegenstanders kunnen dus niet zeggen dat ik geen voetbalkennis heb daar ik toch gelezen wordt. Akkoord ze verslinden mij niet, maar daar heb ik geen spijt van. Het is de bedoeling dat ik nog een paar jaartjes meedraai. Een fervente lezer van mijn aan het brein ontwrongen lettertjes, die even later woorden blijken te zijn, is mijn broer Piet. Een echt beschaafde jongeman, die net als ik een deftige opvoeding heeft genoten, die hele goeie artikels schrijft in een Vlaamse weekblad, altijd een blad in zijn tikmachine heeft zitten, maar nooit een blad voor de mond neemt, en zodus tot de betere journalisten behoort. Piet heeft wel het voordeel niet zwart te zijn, want met zo'n voornaam zouden de klerikalen hem vlug tot metgezel van Sinterklaar bombarderen. En hij houdt niet van oorlog- speeltuig, wat hij is erg vredelievend en kan bijgevolg prima zoenen, sorry verzoenen, werd mij verteld. Toch brak het zuur hem op toen hij mijn leugenachtige, schijnheilige en sensatiezoekende verslag geving over zijn auto doornam. Terwijl zijn mond openzakte van pure, ongesuikerde verbijstering, schoten zijn ledematen in de wiek. Als je do doorzwaait in die auto van je, dan hoef je je motor niet te starten om te rijden Deze mop van mij viel nu niet bepaald in de beste aarde. Hij replikeerde dat hij een rechtzetting eiste in het volgende nummer van de VOORPOST (in Hamme staat een publici- teitsbord met D Vo rpo t of zitten de Russen er al Omdat het mijn evennaaste is- die ongeveer over hetzelfde bloed beschikt, willig ik zijn verzoek graag in. Vooral omdat hij zo vriendelijk was mijn geschrift te lezen. De zin van vorige week moet dan gelezen wor den als volgtMet een nauwelijks te horen knal ontwaakte de groe ne kever uit narkose (dit wil zeggen de kever zit terug op zijn stokje). Wellicht hadden we hem beter iets luider uit zijn autokerkhofdromen geschuld, want aan elke hoek waar we langsbollen begint de motor plots onrustig te draaien. Het koffiezetapparaat wordt met de dag nieuwer, en enkel op het water is niks te zeggen Alsjeblieft Piet, hopelijk ben je erg in je sas met die rechtzetting. Uw broer. Eén januari 1980. Zijn nieuwjaar heeft ie zo met Sinterklaar gekregen. Energiebesparing, men steekt er inderdaad overdreven veel energie in. Twee vliegen slaan in één klap zonder je handen te gebruiken. De Andere Match. Marcel zijn dieseltje draait heel voorzichtig tussen twee auto's in en blijft als gegoten naast het voetpad staan. Kwiek als een aluminium- ladder schuif ik uit de wagen en wandel naar het terrein van de Wuitens toe. Het woordenboek van 2631 bladzijden vertelt me dat een wuit niks min of meer is dan een Habsburgse kin, ook klu(t)s genoemd. Vele Habsburgers (niet te verwarren met hamburgers) waren even de wuit kwijt. Een wuit is ook een meerkol. Daarvoor moet je een woorden boek kopen om de verstrekte betekenis van een bepaald woord niet te begri/pen, om dan de betekenis van het uitleggevend woord te moeten opzoeken, om dan de uitleg van het uitleggende woord van het woord waarvan je de betekenis niet kent... Basta, zeggen ze in Spanje. In Hamme blijkt wuit echter evenveel te betekenen als jonge snaak, deugniet, jonge potige kerel, begrijp je. Ze zijn bovendien bezeten door Vigor. Dat is geen sigaar, tabak lozen, of doping, maar het is het Latijn voor kracht, sterkte. Je hebt dik gelijk als je opmerkt dat het Latijn een beetje uit de mode is, maar wat wil jede laatste Romein gaf er de brui aan en enkel de Schotten halen nog eens per jaarhet rokje uit de bruidskast. Vigor Hamme speelt vandaag tegen SK Lebbeke. Even voor de wedstrijd spelen de twee ploegen een voorbereidende match om te weten wie van hen in het blauwwit mag aantreden. Lebbeke won de twist door en owndoelpunt dat als aanvallend werd beschouwd en door de arbiter werd goedgekeurd. Allemaal de kleedkamers in en er als de vliegende tijd alweer uit. Als een pas in dienst genomen pletwals rolden de Wuitens over het groene tapijt, zo erg zelfs dat de Lebbeke- naars hun wuit er bij verloren. Een paar maal hobbelde de bal naar het doel, maar scoren, nee dat was blijkbaar te veel gevraagd. Vorige week had ik op de doeltjeskermis te Dendermonde rozen gezien, maar de tijden veranderen. Tijdens de rust giet ik kanjer van een borrel in mijn lijf. Gelukkig had ik geen kater van gisteren, anders zou een vulkaanuitbarsting niet te vermijden zijn geweest e zou de lava het biljartlaken opgerold hebben. Na de rust kwam SK ook in de wedstrijd wat het kijkstuk veel aangenamer maakte. Maar in de lucht waren enkel wolken te bespeuren, geen doelpunten. Misschien dondert het nog op het einde van het gebeure, schoot het door mijn hoofd. De supporters bleven op hun hoede en moedigden de spelers met het laatste zuchtje aan. Beide teams haalden twee spelers van het plein en stuurden er twee anderen op die te lui waren om van bij de aanvang mee te lopen. Een van de ploegen wilde winnen, dat werd met de minuut duidelijker. Maar noch Hamme, noch Lebbeke had zin te verliezen. Wie zegt dat gastarbeiders te moe zijn om te zwoegen moet maar eens naar de Lebbeekse Sportkring gaan kijken. Boughalem (dat heb ik uit de krant die het kan weten) zwaait als een koning de scepter op het terrein zoals Moboetoe zijn ivoorknop in Zaire. Gelukkig komen in Hamme slechts voetballiefhebbers kijken die hun geld op een vrije gebruikelijke manier verdienen en eerst geen diamanten moeten gaan zoeken. En er komen, driewerf hoera, nog veelmensen naar het leertrappen kijken, anders kon ik een Te Deum gaan fluiten. Mijn vriendin ziet het niet zitten met al die voetbal. Een gezond mens, doet zelf aan sport en gaat niet kijken naar anderen, denkt ze luidop. Nietwaar, zeg ik, ik zou niet willen spelen zonder dat iemand naar mij kwam kijken. Nogal pretenieus je kan niet eens behoorlijk op een stilliggende bal stampen zonder het gras te ontwortelen. Als we gaan lopen, moet ik slenteren en als je fietst vragen de mensen je of je niet vlugger te voet op de eind bestemming zou zijn, kaatst ze terug. Ik geef het zoals gebruikelijk vlug op, als ze maar niet denkt dat zijzelf kan voetballen. Liesbeth Kooymans van De Morgen, da's pas een viouw. Elke maandag sla ik als een gek de sportpagina's open om haar verslag over het voet bal te lezen. En verdomd jongen, die er alles van weet. Dat is een kei van een meid, rijm ik wel eens. Ik ging zaterdag nog naar het feest van die krant om die juf eens aan een kritische blik te onder werpen. Nee, feministen verdraai mijn woorden niet. Maar ik denk dat het een uiterst normale relaktie is van mijnentwegeals ik iets lees wil ik best wel even de schrijver zien. De enen plakken stem pels op iets (bv. op brieven) ik plak ik er koppen op (bv. Baudewijn). Het wedstrijdvertoon is van de bovenste plank op zolder. Hamme striid voor wat het waard is maar vindt de goal niet. Madammeke springt juichend uit haar pelsen mantel: haar favorieten hebben gescoord Niet dat een onbekende gluiperd de doelen heeft weggenomen, nee dat niet, maar de mensen die aan de kant van het Lebbeekse doel staan opgsteld staan met de daver op het lijf. Elk moment kan een loeier van een schot een eind stellen aan hun voetbaluitstapjes. De laatste minuut nadert als een galloperende Blauwbaard, terwijl De Pillecijn zich in zijn graf omkeert om de andere oever te bewonde ren. Iemand van SK kopt naar doel, maar een sterke keeper gooit zich op het ding. Even later zweeft hij horizontaal tot iets onder de deklat om er een daverend schot weg te ranselen. Nog dertig sekon- den, Agatha Christhy is nog niet dood, Eddy Demalsche van Vigor katapulteert de bal met het hoofd tegen de platicnetten. De suppor ters van Hamme dansen de samba. Die van Lebbeke trekken zich de haren uit het hoofd. Als de aanwezige kappers dat bemerken be ginnen die gretig de haarstukken te verzamelen om er goedkope pruikjes van te maken. Marcel zegt dat voetbal volle negentig minuten duurt, maar ik vind het niet mooi van de lokalen om hun fans zo in de draai te houden. Iemand beweert dat de verdediger de bal moest degageren Ik kijk even verbaasd op, maar ben dra weer gerust. In Hamme gonst het van het voetballatijn. PAUL DE MOOR

De Voorpost | 1979 | | pagina 26