VRV GAAT MET REUZESPRONGEN VOORUIT Kaatsen in Aalst aan nieuwe «Herleving» toe? KADETTEN ASAHI KWAI NATIONAAL KAMPIOEN HAMS SUKSES OP PROVINCIALE KAMPIOENSCHAPPEN Vilt jaar geleden weerklonk startschot Judo De Voorpost - 7.12.1979 - 39 Eind 1975 werd in het Waasland het VRV gesticht. Waarom? Jo Maris, een man die zelf als vrijetijds besteding de paardesport koos, zegt dat die nieuwe vereniging er nodig komen moest omdat in het O VRV, een regionale aangesloten bij de Belgische Federatie voor de Springsport, te weinig kansen werden geboden aan mensen die in het paardrijden niet meer zoeken dan een gezonde en vooral ontspannende hobby. Debutanten of amateurs konden er niet terecht omdat te hoge eisen werden gesteld: de hindernissen waren echt te moeilijk Algemeen VRV-kampioen tijdens het afgelopen zomerseizoen, was Frans Meersman. In Temse bestond een klub met 20 leden, doch slechts vier waren goed genoeg voor de springwedstrijden. Er waren nog meer obsta kels: naar de OVRV-jum- pings gaan, was geen la chertje: doorgaans moes ten verre verplaatsingen gemaakt. Vooral de hoge kosten schrikten sommigen af: je moest een kamion afhuren en dan konden daar slechts vier tot maxi mum zes paarden in. Jo Maris: «Volgens ons bood de regionale te weinig mogelijkheden. Daarenbo ven voelden we ons niet meer gelukkig in dat O VRV, waarin de Wase deelneming alsmaar slonk. Er moest dus dringend wat aan gedaan. De as Belsele- Temse was de «geboorte grond» van een gloed- Aalst, jaren geleden een ster tan het Belgisch kaatsfirma- ment, is sinds geruime tijd pit die sterrenhemel verdwe nen. Deze populaire volkssport is hier bijna totaal uit de belangstelling van het grote publiek verdwenen. In de vooroorlogse periode Waren namens als Xaveer De Boeck en Valery Janssens toonaangevend. Nadien kon men daar Louis Mattens, Van Medegael, Ceuterick, Podevyn en Cornand aan loevoegen. De Boeck bleef kaatsen tot zijn drieënzestig- ste... Onverwoestbaar noemt men dat. Maar aan alles komt een eind en toen ook deze mannen van het toneel verdwenen waren, ontstond de grote leegte. Een logische gang van zaken eigenlijk. Het kan gewoon niet blijven duren. Als de vedetten verdwenen zijn. volgt een gapende afgrond. Men heeft zich jarenlang blindgestaard op grote namen en niet aan de toekomst gedacht. Ze waren onvervangbaar, de jeugd kreeg geen kans en keerde de Houtmarkt de rug toe. Toch gaf men de moed niet op en «Herleving Hout markt» zou heel even de heropflakkering brengen. Met eigen mensen als Benoit De Moor, Willy Cornand, Etienne De Waele en Jean- Pierre Carael, aangevuld met enkele Waalse vedetten zoals Foucquet, Marcelis en De Preter... Nadien zakte het kaatsen in deze stad langzaam weg in het moeras der naamloos heid. Mede door het toene mend verkeer verminderde de gelegenheid tot kaatsen en werden geen nieuwe beoefenaars meer gevonden. Het publiek kwam niet meer en dus was het financieel niet haalbaar om dure vedet ten aan te lokken. Gelukkig maar eigenlijk... Want wat zou de oplossing kunnen brengen? Het lag zo voor de hand: de jeugd van deze stad, die zoveel geduch te kaatsers heeft voortge bracht... De kaatssport herontdekken Vorig seizoen begon het be stuur van Kaatsklub Aalst «Herleving Houtmarkt», zo als de vereniging voluit Nadat Asahi Kwai voor enkele op de nationale jeugd kampioenschappen te Brussel drie gouden en twee zilveren medailles won van de vijf gekwalificeerde ju doka's, dan ging vorige zondag te Namen opnieuw één van de streefdoelen van trainer Raymond Van Aver- maet in vervulling. Eén nationale titel per ploeg halen en dit gebeurde en de hoogste nationale eer ging naar de jongsten: de kadetten. De beloften haalden zilver en met provinciaal kampi oen Danny Clayé, die we gens kniekwetsuur verstek moest lagen gaan, in de ploeg zat er ook goud in. Danny Claeyé, werd ver- Vangen door een andere Danny De Schrijver en die had het jubileumfeest nog in de benen en moest na 1 wedstrijd forfait geven. 'De juniores stonden als ■groot favoriet aangegeven. Onder de 7 geselekteerde waren er drie zwarte gor dels, maar door allerlei om standigheden waren er maar vijf judoka's paraat en werd het een ontgooche- ling Maar trainer Raymond Van Avermaet kon juichen sa men met zijn kadetten en voor Asahi Kwai een nieuwe parel aan de jeugdkroon. Vier judoka's wonnen alle kampen, nl. kapiteinen na tionaal kampioen Freddy De Schrijver (-47 kg), Eddy Van Cauter (-52 kg), Guido Claeyé (-57 kg), Patrick Van Acker 57 kg). Verder hielpen mee om de natio nale titel te winnen: Peter Braeckamn (-35 kg), Franky Rasschaert (-38 kg), Peter Van de Velde (-42 kg). De uitslagen waren Zele Ronse 4-3, Zele - St. Geor ges 6-1, Zele - Reet 4-1, Zele - Brasschaat 6-1. Zilver voor de beloften De beloften, zonder provin ciaal kampioen Danny Cla eyé, konden onder impuls van nationaal kampioen Said Bouharrak, Franky Huyghe en Peter Bracke, die geen enkele kamp verlo ren, een eervolle tweede plaats behalen. De ploeg Franky Huyghe (-48 kg), Said Bouharrad (-52 kg), Ivan De Raedt (-57 kg), Eric Van Ries (-62 kg), Danny De Schrijver )-68 kg), Ivan De Pieker (-75 kg), Peter Bracke 75 kg). Zele - Brasschaat 2-4, Zele Ronse 5-1Zele - Reet 5-1 Juniores maakten het niet waar Niet de judoka's die paraat waren voor hun ploeg, maar de afwezigen gewild of on gewild. De overgang van zwarte dan Mario Van Eet- velde, een Zeienaar die van Schaarbeek overkwam. was 14 dagen te laat ge beurd en één judoka trok zich terug. De ploeg bestond nog uit Johan Fierens (-60 kg), Maurits De Leenheir (-65 kg), Ronny De Geest (-71 kg), Marc Van der Haegen (-78 kg), Mario Bauwens (-95 kg.) Uitslagen:Zele - Ronse 2-5, Zele - Meupré 4-2, Zele - Jambes 2-5 Zele -Ronse 2-5 Raymond Van Driessche: tweede dan Raymond Van Driessche behaalde op knappe wijze in het Sportcentrum te Her entals de graad van tweede dan, hetgeen het resultaat is van zijn inzet. Op de provinciale vrouwen kampioenschappen te Ronse behaalde Ingrid Christiaens zilver en Nadine Verschueren brons. Beno wordt genoemd, met het eksperiment om jonge kaat sers op te leiden. Er werd gestart met miniemen en kadetten. De resultaten wa ren bevredigend en men besloot daarom door te gaan en er dit jaar ook meer ruchtbaarheid aan te geven en in 1980 de zaken nog grootser aan te pakken. Wij juichen het initiatief van harte toe. Onder impuls van de energieke voorzitter en gekende Aalstenaar Emiel Van den Broucke staat de bestuursploeg klaar om jon ge mensen tussen 10 en 18 jaar op passende wijze op te vangen en vertrouwd te maken met de knepen van het kaatsvak. Onder leiding van de geken de kaatser Raymond Bau- ters zullen in de toekomst vier jeugdploegen worden opgeleid: pupillen (van 10 tot 12 jaar), miniemen (12 tot 14 jaar), kadetten (14 tot 16 jaar) en juniors (16 tot 18 jaar). Echt een prachtig initiatief. Samen met Emiel Van den Broucke en Raymond Bau- ters, die ondervoorzitter is, staan sekretaris-penning- meester Jozef Van den Brou cke, bestuursleden Emiel Cooman en Gust Van Gyse- ghem klaar om aan de slag te gaan. Met Fred Verhae- ghe en Jan Hoebeeck als losse medewerkers. Bij deze dynamische be- stuursequipe zijn de jonge kandidaat-kaatsspelers in goede en sportieve handen. Ze laten inschrijven is niet ze definitief aan Herleving Houtmarkt binden. Inder daad, indien de spelers bij het einde van het seizoen de klub wensen te verlaten en naar een andere ploeg over gaan, staat het hen volledig vrij om zulks te doen! Inschrijvingen worden inge wacht in het lokaal «Herle ving» aan de Houtmarkt, tot uiterlijk 31 december 1979. Het seizoen begint in april en eindigt rond 15 augustus. Wie er nog meer wil van weten kan opbellen naar het nummer 053/21.86.40 van het lokaal. CAT nieuwe vereniging: we startten met wedstrijden en in de winter organizeerden we zelf oefenjumpings. 1976betekende de defini tieve start van het VRV: iedere week was er een jumping en in een mum van tijd ondertekenden 200 rui ters een aansluitingskaart. Over een vroeg en over donderend sukses gespro ken en op de meeste wed strijden werden 120 par cours afgelegd». Zelfs wandelruiters Erg belangrijk is, dat bij het VRV iedereen terecht kan: zelfs wandelruiters wordt een kans geboden. Dus echt iets voor vrije- tijdssporters. Ook al omdat de afstanden naar en van de plaatsen waar de jum- pings worden georgani- zeerd, niet al te groot wa ren, voelden velen zich tot het VRV aangetrokken. Sommige verplaatsingen konden zelfs te voet wor den gedaan. Mettertijd zorgden bepaalde klubs voor eigen transport: in Temse schafte iemand zich een eigen aanhangwagen aan met plaats voor een zestal paarden. Als het moest, werd twee keer «ge bold». De klubs sponsor den; de leden betaalden een bijdrage en iedereen kon er naartoe. Anderen lieten een be stelwagen ombouwen, en ook daarmee waren velen Intussen deed het VRV er ook technisch wat aan: in één jaar tijd werd een zeer goed circuit uitgebouwd. Vier kategorieën van rui ters kwamen aan bod: be ginnelingen, en de reeksen 1, 2 en 3. In de hoogste reeksen moesten hoogten van 1,10 m en 1,20 m. over schreden. Voor de barrages werd de balk al eens op 1,30 m. gelegd. Er rezen evenwel proble men met het O VRV: daar werd gezegd dat niemand anders in Oost-Vlaanderen wat mocht organizeren. Er is ooit eens sprake geweest van een fusie OVRV- VRV, doch dat is ten slotte in het water gevallen. Het VRV stelde nochtans zeer matige eisen: twee leden te zien opnemen in het be stuur, was de enige en be scheiden voorwaarde die werd gesteld. Intussen groeide het ruiterspoten- tieel van het VRV steeds maar aan. Als op een goeie dag een algemene vergade ring van de «fusievereni ging» zou worden gehou den, dan kon het haast niet anders, of het VRV zou meer bestuurszetels toege- wezenkrijgen: «Doch dat laatste lag niet in onze be doelingen», aldus voorzit ter Jo Maris; «bij ons is alles gestoeld op de klubs, die hun eigen afgevaardig den naar het bestuur zen den. Wel staat in onze sta tuten een clausule die ons toestaat eventueel een be roep te doen op experts in een of andere specialiteit, doch vooralsnog is het lich ten van dergelijke optie niet nodig gebleken». Goed overgekomen De jongste 3 h 4 jaar in het VRV zeer goed overgeko- Het werd te Ronse eens te meer een opmerkelijke prestatie van de Hamse deelnemers aan het provin ciaal kampioenschap. Dat de schitterende uitslagen van verleden week geen louter toeval warenvoor de twee meisjes uit de Hamse judoklub Jitsu Kwai, hebben zij het voorbije weekend bewezen in de kampioen schappen van Oost- Vlaanderen. Daar kreeg men de beste judokas uit de provincie bijeen, vooral om dat alleen de eerste drie uit elke reeks mogen deelne men aan de Regionale kampioenschappen, waar van ook enkel de prijswin naars toegelaten worden te Brussel op de Nationale kampioenschappen. Ingrid Smet vatte de strijd aan tegen de grote belofte uit Ronse, Annicq De Buy- ser. Geen onbekende voor haar, want reeds een paar maal bleef deze baas in hun onderlinge kampen. Na een paar maal zelf in gevaar te zijn geweest, bracht Ingrid haar rivale ten van kontro- leerde op een meesterlijke wijze de volle dertig secon den en ging naar de tweede ronde, waar zij korte metten maakte met Katrien de Mar- telaere uit Aalst. Om nadien met volle ippon te winnen van Pascale Gistelinck uit Zwijnaarde. Hierdoor was Ingrid Smet geplaatst voor de finale. Tegen Katrien De Jaeger, een Gentse politi eagente, liet zij zich echter verrassen in een armklem en moest zich tevreden stel len met een schitterende tweede plaats. Christianne De Cock is als een heerseres uit het strijd perk getreden in haar reeks, waar zij vier rivalen diende te overwinnen om op het hoogste schavotje te kun nen belanden. Haar eerste tegenstreefster, Martine De Bruyne uit Sleidinge, heeft nog de meeste tegenstand geboden. Zij geraakte zelfs op achterstand. Geen nood echter, vrij vlug kreeg ze de goede kadans te pakken en nog met ruim voordeel te winnen. Ook Marleen Cop- pens uit Waarschoot bleek een waardig tegenstander voor De Cock. Doch even als Tania Van Poucke als Lutgard De Baets uit Aalter, was zij niet opgewassen te gen de Hamse kampioene. Die hiermee de begeerde ti tel van Oost-Vlaamse kam pioen op een schitterende wijze behaalde. De Hamse judosport-liefhebbers ho pen dat op 15 december te Oostham op de regionale kampioenschappen een zelfde resultaat mag bereikt worden. P. Van Gendt men bij de ruiters uit het Scheldeland en Klein-Bra- bant. Ze kunnen terecht op verscheidene overdekte pistes en ook in de zomer zijn er een 25 tot 30 wed strijden per seizoen met een gemiddelde van 150 parcours voor ééndagswed- strijden. Het VRV zou nog meer ruiters naar zijn organisa ties kunnen lokken, maar liefst blijven de voor trekkers van de vereniging binnen de eigen regio: an ders ga je naar tweedaagse wedstrijden met een 400 tot 500 omlopen, maar als spektakel is dat minder in teressant. De springsport, gezien uit de optiek van het VRV, mag geen massaver toning worden: de ruiters moeten hun familie kunnen meenemen, hun vrienden en hun fans. En moet het bovenop ook prettig vinden te «rijden». De vereniging legt haar leden geen verplichtingen op: wie VRV-lid is, mag rijden waar hij of zij dat zelf verkiest. Er worden geen verplichtingen opge legd en verbodsbepalen zijn eveneens uit den boze. Bij het VRV komen rijden betekent: «Ge moogt ko men, maar ge moet niet». Het is in die zin dat kan gesproken worden over een volwaardig amateurisme. Jo Maris: «We hebben, wat het uitbouwen van onze cir cuits betreft, steeds moeten boksen woor de kwaliteit: vergeet niet dat een auto matische chrono-installatie een slordig half miljoen kost. We hebben gezocht en gespeurd om voor veel minder geld een volwaar- dige apparatuur binnen te rijven, en we zijn daar in geslaagd. We mogen met het hand op het hart bewe ren dat we beschikken over een zeer betrouwbare in stallatie». Het is er het VRV niet om te doen centen te verdienen achter een jumping: «Als er geld overblijft, dan moet dat naar de organisator gaan. Administratie en in- frastruktuur worden be taald door de ruiters. Dat is duidelijke taal». Het VRV is lid van de BGLSR, dat is de groepe ring van landelijke en ste delijke organisatie van springruiters. Het betekent meteen dat, als iemand daarvoor een licentie neemt, kan deelnemen aan een zestal op nationaal vlak georganizeerde wedstrij den. Iedereen is welkom Wat je moet doen om lid te worden van het VRV? Dat is zo eenvoudig als het ei van Columbus. Je gaat naar een wedstrijd. Zomaar, zonder dat je lid bent. Je neemt kontakt op met de mensen in de jurytoren, be taalt 500 frank voor een vergunning plus 50 frank per paard dat je tijdens het seizoen wil inzetten, en je bent gestart. Je moet niet eens een paard hebben om aan de VRV- jumpings mee te doen: met een pony ben je er ook al. In het begin kenden die ponywedstrijden niet zo'n enorme bijval. Maar je moet toch «ergens» begin nen. Vooral piepjonge ele menten doen aan die jum- pings mee. De toeschou wers vinden het gewoon fantastisch. Op die pony wedstrijden komen heel wat «fans» af: naast de rui ter is gans de familie pre- zent. Er de gezelligheid in houden en een.goeie kame raadschappelijke en fami liale sfeer creëren, 1s erg belangrijk in het VRV. Meedoen aan VRV-spring- tornooien, betekent met een dat kan gewaagd over organisaties die op en top verzorgd zijn. Bovendien houdt de vereniging zich strikt aan de internationale reglementeringen De behaalde punten wor den omgezet in vergoedin gen. De helft van de prij zen wordt «opzijgelegd» tot het seizoen afgelopen is:, dankomen ook de «spaar centen» op tafel. Tijdens het in Temse gehouden bal met prijsuitreiking, werd een bedrag van 200.000 frank verdeeld aan dege nen die er recht op hadden. Als je over jumping spreekt, betekent dat ook dat er moet georganizeerd worden. Een VRV-jum- ping opzetten, kost slechts een prikje: je betaald 1.500 frank. Daarvoor stuurt de vereniging een programma naar alle aangesloten rui ters, komt er een jury, wordt de jurytoren ge bracht en is de pistebouwer op de afspraak. Als je dan toevallig niet zelf een ge luidsinstallatie in huis hebt, betaal je nog eens 500 frank bovenop. De organi sator krijgt ook een garan tie: als voor minder dan 90 omlopen wordt ingeschre ven, moet hij geen rooie duit afdokken. Vooralsnog is dat slechts één enkel keertje gebeurt: dat was toen ergens in een «verlo ren hoek» een jumping werd gehouden op een rot- slechte dag. Pro deo Waarom kost bij het VRV alles zo pietluttig weinig. Gewoon omdat alle be stuursleden pro deo werken. Niemand ontvangt trouwens een cent: de jury leden, de pistebouwer en noem maar op, knappen" hun taak zonder enige ver goeding op. Zelfs verplaat singskosten mogen niet aangerekend worden. Het VRV gaat met reuze- sprongen vooruit. Onlangs werd in Puurs een vriend schappelijke België-Hol- land op touw gezet. Een officieuze «landenkamp» die uit een bepaalde hoek nog-al werd geboycot: de Nederlanders werden on der druk gezet en aange maand weg te blijven. Het heeft niets geschaad aan het sukses, zodat nu ook al met de gedachte wordt ge speeld volgend seizoen een «officiële» België-Ne- derland te organizeren. Eén keer per jaar, in het voorseizoen of in het nasei zoen, wil het VRV ook een «Military». Eventueel kan ook de dressuur ingescha keld. Men blijft dus niet stilstaan bij de suksessen: steeds beter is de leuze. Jo Maris: «Belangrijk vind ik ook de fantastische me dewerking van alle be- stuurs-leden. Juffrouw Thierens, verantwoordelijk voor het sekretariaat doet haar (onbezoldigde) job met zeer veel entoesiasme en bekwaamheid. Er zijn nog anderen op wie we voor honderd procenr kun nen rekenen als propagan disten voor het VRV: neem nu meneer Moortgat uit Kieldrecht, die voor onze vereniging door een vuur zou gaan». «Eigenlijk zou ik nog veel meer namen -willen noe men», zegt voorzitter Ma- ris, «doch te weten dat ie dereen aan hetzelfde touvT trekt en met vereende krachten werkt aan de uit bouw van een al na al toch nog jonge vereniging, die in een periode van weinige jaren haar levenskracht en haar noodzaak heeft ge^ toond en bewezen». Belangstellenden, die meer informatie willen over het VRV, kunnen steeds te recht op het sekretariaat, Sparrenhofstraat 133 te 2700 Sint-Niklaas, telefoon 031/76.96.93, of bij voorzit ter Jo Maris, Piet Nu- tenslaan 22 te 2690 Ternse». telefoon 031/71.12.71. M. Van Hauwermeiren Het VRV is een vereniging waar iedereen zich thuis voelt en waar een gezellige sfeer heerst.

De Voorpost | 1979 | | pagina 39