iNRICO, PRINS VAN (OOST) VLAANDEREN aal/te® I mm» NIEUW HOOFDSTUK IN DEBAT OVER VERHAALBELASTINGEN ylstenaars zorgden voor karnavaleske sfeer en... LEIDRAAD VOOR BASISONDERWIJS De Voorpost - 7.12.1979 - 5 van Kamiel intrgant door de zaal. n wij denken: «Wannier ro^gintj da spel hier na oin- )r<?lèk?», want wij denken lisimelijk in 't Olsjters. art gaat een spandoek de jrogte in. «Merelbeke inaimt voor Ronny» staat er bijl. De «buitenlanders» snibben hier beslist de over- Blind... Dete oorzaak is niet ver te agleken: een eindje hier gejndaan zitten acht karna- gejlgroepen in de finale van leijn dito kwis verkwikkend, lart de «kwestie» AKV- raijVK zal er ook \jel voor ;eiis tussen zitten. t«t is nu al negen uur ge- brden en er is nog altijd ets dat er op wijst, dat de pw gaat beginnen. 2etder Abraham zingt «Ug- Te). Ugge. Ugge»... t^eral lopen nu mannen dpd met kleurige mutsen ;eii het hoofd, verschillende hejder hen met fiere veren Igfhun fraaie hoofddeksel, dat nu allemaal insen? -|_|jek het zelf maar eens poogt men met Lange Tjo's «French Cancan» de tmming erin te brengen. meezinger, en meteen nken de versterkers en- jle deciberls luider, ar het blijft nog steeds pgelijk een konversatie te leren, zij het met een hte steverheffint. schrikt, want de lichten jrden plots gedoofd, juden ze dan toch. derdaad, want daar ver- pijnt Karei De Naeyer op t podium! verleent meteen het ord aan William Here voorzitter van de in- htende «Gaa Lowies» en te heet de aanwezigen Ikom waarom en spreekt de klas- ce wens uit «dat de beste ge winnen»! ver staan we dus. t méér dan een Aalsters vertraging kan «'t spel linnen». dadelijk wordt de Prin- ijke Carnavalcamere der )ude Keizerlycke Stede Aalst in de vuurlijn Iropt. t het «Lido van Parijs», in brengt, dus onmiddel- het grof geschut in stel- Marseillaise weer- nkt. »ys|rel dondigt met een rk Frans aksent «de on- wèrp» van het spektakel Daar komen ze «op ne» gewandeld, van ge erde kanonniers tot lich- kavalerie, in diverse uren. van alle plui- ge... m-Paul vokaliseert en ipeelt een mini-klave- ibel, het vrouwvolk ach- hem zingt en voert luch- e danspasjes uit. zaal zingt «Frou-Frou» e en klapt in de handen, plaus ook als de eerste len van Josephine Ba- onsterfelijke «J'ai amours» weer- nken. 1 ':t de prinsencamere is sukses verzekerd, stemming zit er meteen n sprekend bewijs daar- is, dat onze gewezen nsen zaterdag verschil- m de kontrakten konden c luiten, om elders op te den met hun Lido. klaf' plaus op ublieft! alle banken, ontmoeten Enrico op plaats die zich niet nt voor interviews of uit- rige gesprekken. Men art er gewoonlijk met rre blik naar een lager egen punt en doet er der het zwijgen toe. ch één enkle vraagje ris- ren: «Hoe ee 't op?», rico heeft het tamelijk ïd op... prinsen worden in alfa- lische volgorde op de ine geroepen en Karei t een warme oproep tot aanwezigen om alle il sarncn voor rik van (Ir i'lidafrri o appl;m/lu;r Ontgoocheld, doch eervol verliezer Prins Ronny uit Merelbeke. (Hugo) gezamenlijk de afspraken geïnstalleerd en Polle Kei- te maken, die nodig zijn pemoagel aangekondigd om de verkiezing zo vlot en als kandidaat Prins Karna- zo eerlijk mogelijk te laten val 1980 en als dusdanig verlopen. ook aan het publiek voor- Dis verdwijnen de vijf he- gesteld, ren en krijgen we opnieuw Daarna komt de eerste in muziek en tijd om nog wat de rij aan de beurt, rönd te kijken. We hebben ons nog niet Onze blikken gaan op- verveeld, maar zijn het met nieuw naar Margot, die net heel wat andere aanwezi- haar plaats verlaat om een gen eens, dat het toch al korpulente heer in groot rijkelijk laat is geworden, ornaat te gaan omhelzen. Die Ronny uit Merelbeke Wat is ze toch mooi, zeg. staat er op om bij William De strenge Poolse trekken Hereman «een veremer- in haar gezichtje plooien king aan te brengen», zich voortdurend in stralen- waarmee deze volmondig de glimlachtjes. We kun- instemt. Ronny stelt ons nen best geloven dat ze een zijn hofnar Jan I voor en 't nichtje is van de Paus; je spel zit op de wagen, zou haar gerust de Blonde Ronny brengt met zijn Madonna van Sinaai kun- vrouwelijke partner een nen noemen. Ze hoeft dansnummertje op de to- daarom niet persé in een nen van «Hey, big spen- geur van heiligheid te der», dat beslist mag gezien staan, want ze is verdorie worden. Daarna brengt hij best een doodzondeke met een Merelbeekse waard... vriend en diens slaapwan- Eindelijk komen de kandi- delende vrouw een sketch, daten weer opdagen. Mikro aan de mond. De Karei gaat ze ons voorstel- sketch op zichzelf is niet len. Eerst komt Gerrit I slecht, maar te gekunsteld van Olsene-Zulte aan de door het verkeerd mikro- beurt. Hij beantwoordt de gebruik en veel te lang uit vragen op een nogal gesponnen, schuchtere toon. is blijk- We hadden al onmiddellijk baar nog niet zo best op door dat met «alles in eur dreef. Toch vraagt Kareltje bedde» ook Ronny in het een daverend applaus, bed van de blonde vrouwe Voor Gerrit, van iedereen, zou terechtkomen... Willy Schelstraete uit Zot- De man uit Olsene-Zulte, tegem lijkt al wat minder Gerrit De Schinkel, biedt bedeesd. Op een vraag van William Hereman een ge- Karei waarmee gij zijn schenk aan. De jongen lijkt brood verdient, antwoordt wel door de knieën te zul- hij: «Ik ben brood- en len gaan van nervositeit... banketbakker!«Mooi zo. Dat gebeurt ook inder- Willy's broodje lijkt wel ge- daad, want hij verdwijnt bakken. Het is nu alleen achter de schermen, maar opletten geblazen dat Maar Karei vangt ook dit die man straks de jury geen prachti gop. zoete broodjes bakt... «Emoties kunnen ons hele- Dan komst de Aalsterse maal te machtig worden,» prins Enrico op de prop- zegt hij «we laten alles wat pen: een indrukwekkende in de juiste plooi vallen en verschijning eigenlijk. Hij gaan nog maar eens een is veruit de grootste en de dansje wagen...» meest imposante prinselij- Na vijf minuutjes keert Ge- ke figuur. rrit bleekjes terug. Dat Enrico beeldhouwer is. Hij staat wezenloos dingen wisten we natuurlijk al te vertellen, die kant noch- lang. Maar hij maakt ook wal raken. Een pijnlijke nog wat anders: Vlaamse aanblik, schouwen en aanverwante Maar het Aalsters publiek, dingen. dat keihard kan zijn, heeft Tenslotte maakten we ken- echt wel een groot hart. En nis met de Merelbeekse de arme Gerrit moet niet kandidaat Ronny De Vree- beschaamd afdruipen, se, wiens talrijke fans luid- Aalst voelt mee en schenkt ruchtig en langdurig zijn hem een bemoedigend ap- naam skanderen. plaus. Iedereen moet Dat wordt beslist de moei- leergeld betalen en met lijkste tegenstrever voor goede wil en veel boter- Enrico. is onze innerlijke hammen komt ook Gerrit prognose... er wel... Dan wordt de definitieve Willy uit Zottegem heeft volgorde van optreden ge- voor' William Hereman niet trokken: het wordt Ronny - alleen een medaille, maar Gerrit - Willy, met Enrico ook een prachtige karna- als laatste. valshoed en een geschenk Een gunstige trekking dus. er bovenop in petto. Zoete broodjes? We gelo- En daar,s Vader Abraham ven h D<; ma»nm weer... Allemaal!!! uit ZotIegem houden er Konferencier De Naeyer een eigen muziekkorps op stuurt de aanwezigen de na, maar ook twee zeer dansvloer op. Schepen van stuntelige dansers op het Feestelijkheden De Bis- podium, schop heeft «Ie eer om met Willy zelf is zeer beschei- Dlga Roggeman, t|cn: «Ik ben maar een dacht op. En hoe. «Dat zijn leuke dingen voor de mensen...» echt Paul Van Vliet. Maar ook écht Karei De Naeyer. «Weir zèn allemool mor mensjen, gewoeine mensjen...» Inderdaad, Karei, maar de manier waarop jij het naar voor bracht, sprak ons aan. Wij vonden dit intermezzo een hoogtepunt van deze avond. Willy had zich midderwijl vermomd als Vader Abra ham en begon ook met het repertorium van deze aarts vader naar voor te brengen. Toen hij voor de eerste keer een refrein begon te zingen, riep hij luid, het publiek aansporend om- mee te zingen: «Alle maal!!!...» Waar hadden we dat al eer der gehoord? Zijn optreden viel als een baksteen en iedereen keek reikhalzend uit naar Enrico. Het was middernacht ge worden en een delegatie van Lotjonslos onder leiding van Willy Van Mos- vermoeden dat onze prins over so'n mooi stemgeluid beschikte... Na «Kamavali, kamava- lo», «Hangt de zot mor oit» en de zaal zingt mee. Om te eindigen «Ajoirien, ajoinen...» De mensen van Merelbeke zaten er maar bleek en stil letjes bij te kijken, als van de hand Gods geslagen. Halfeen. Beir Verbestel voert zijn nummertje op, Polle Kei- pernoagel komt zingen, de jury trekt zich terug. Prins Roland van Wetteren komt Polle vereremerken en verklaart dat Aalst dé Karnavalstad bij uitstek is, maar dat ze in Wetteren, in Zulte, in Zottegem en Me relbeke ook graag karnaval vieren. En waarom ook niet? De aandacht voor het ge beuren op hetpodium ver slapt, men wacht met span ning op de uitslag. Simon D'Hondt nodigt de schepenen De Bisschop en Roels uit om op de scène te komen. Menwil immers de «Doctor Humoris Causa» van dit jaar bekronen en liefst met de nodige luister. gemaakt. Natuurlijk in de omgekeerde volgorde. Ge rrit wordt vierde, Willy derde. Ronny zit met gespannen en bleek gezicht op de schoot van een mannelijke supporter het verdikt af te wachten. Hij wordt tweede. In de zaal gaat «ne grallèk- ken domp op»... Het is dus Enrico! Het applaus barst los. De mannen van Merel beke jouwen, de Aalste- naars juichen nog harder als Enrico tot Prins van Oost-Vlaanderene wordt uitgeroepen. Enrico is ontroerd: «Met tranen in de ogen sta ik hier als karnavalprins van Oost- Vlaanderen...» zegt hij. Ook Margot komt nog evenop. Ze is nu Zomer- prinses van Merendree. Met die zonnige glimlach van haar kunnen we ons dat best voorstellen. Inmiddels wijst de klok halftwee en de verliezers verlaten de zaal. Een geetgebakerde aan hanger van Prins Rony wil zo nodig op de vuist met iemand van Aalst. Want: «Het moest een Aalstenaar Burgemeester D'haeseleer ontvihg van de heer Plron, schepen van de stad Brussel een briefje waarin gemeld werd dat op 17 februari 1980 het beroemde Manneke Pis zal verkleed worden in de Ajuinboer. De jongsocialisten bereiden momenteel een perskonferentie en -motie voor omtrent de mogelijke herbestemming van het Kultureel Centrum. In het geheim zou een beperkte kommissie (Roels, De Neve, Van den Eede, een afgevaardigde van het Ministerie van Neder landse Kuituur en de hoofdbibliotekaris) gewerkt hebben aan een mogelijke herbestem ming van ruimten van het Kultureel Centrum. Konkreet komt dit neer op een vergroting, 5 6 maai, van wat nu voor biblioteekruimte voorzien is. Argument is dat de biblioteken aan uitbreiding toe zijn, gezien het stijgende sukses. Dit wordt door de Jongsocialisten genuanceerd, slechts in de wijkbiblioteken is er een stijging waar te nemen, in de centrale biblioteek is er alleszins een relatieve daling en misschien zelfs een daling in absolute cijfers, (wat wij normaal vinden!) Deze gang van zaken wordt onaanvaardbaar geacht. Er wordt herinnerd aan de inspraakmo gelijkheden nog ten tijde van Van Hoorick die nu op de helling gezet worden. Anderzijds konden wij vernemen dat de stedelijke biblioteek gepromoveerd wordt tot een Provinciale Gewestelijke biblioteek, wat met zich meebrengt dat er meer subsidies zullen naar Aalst afvloeien. De oppervlakte van deze biblioteek is wettelijk vastgelegd, de voorziene ruimte van 2.400 m2 wordt op 2800 m2 gebracht. Hierdoor komt er een lichte wijziging in de voorziene tentoon stellingsoppervlakte. Maar het Ministerie van Nederlandse Kuituur beloofde daarentegen een subsidie voor de afwerking van het Kultureel Centrum, en daar kan niemand iets tegen inbrengen. Geruchten en persberichten werden de wereld ingestuurd alsof men de beschermde H. Geestkapel steen voor steen zou afbreken en nadien op dezelfde plaats zou heropbouwen. De maatschappij Federale Verzekeringen van de Bouwnijverheid ontkent dit ten stelligste. Wel zal de beschadigde kapel worden hersteld, maar zeker niet worden afgebroken. Bloemenfee 1979 Margot was ook aanwezig om Prins Enrico een hart onder de riem te steken. (Hugo) selelde was ongermerkt de zaal binnengekomen. En daar ïs dan toch einde lijk Enrico! In Schotse kilt en dadelijk op dreef: «Van a ien, twie. droi, stemt allemool vèr moi!» Zijn medalje van Prins Karnaval 1979 had hij aan William geschonken. Vervolgens zong hij «Met Enrico naar Karnaval». Wij hadden nooit kunnen De beide bewindslieden komen plichtsgetrouw een handje toesteken om de nieuwe doctor te instal leren. Het wordt Willy De Meyst. van het Moorselse Hof Texel, die wegens zijn ver diensten op karnavalgebied deze eer te beurt valt. Daarna wordt ons de vol tallige jury voorgesteld. Als deze terug in de zaal zit, wordt de uitslag bekend zijn!» schreeuwt hij. AKV-voorzitter Gustaaf Sonck en Jean-Paul De Boitseleir leiden echter al les in goede banen, zodat deze genoeglijke avond toch echt vlekkeloos is ver lopen. De «Gaa Lowies» halen eer van hun werk. Volgend jaar komen we zeer zeker terug... C.A.T. In de refter van het «Stedelijk Onderwijsinstituut nr. 1», de stadsschool aan het Vredeplein, heeft op dinsdag 11 december een voordrachtavond plaats. Alfons Van Ros sen, gewezen kantonnaal inspecteur bij het kleuter- en basisonderwijs en tevens ondervoorzitter van de Bond voor Grote en Jonge Gezinnen brengt er een «Leidraad voor ouders met kinderen in het basisonderwijs», ledereen is op deze avond die stipt te 20 u aanvangt welkom. De zeer degelijke brochure van de BGJG in dit verband opgesteld zal er door de spreker worden voorgesteld. Wie als ouder van kinderen uit het basisonderwijs er op elk terrein meer wil van weten mag deze «leidraad» gewoon niet missen. De heer Van Rossen is tevens voorzitter van de nationa le kommissie voor onderwijs in «de Bond». Als stimula tor van deze Bond-brochure zal hij deze in het Stedelijk Onderwijsinstituut niet alleen als primeur voorstellen doch ook passend kommentariëren. Uiteraard is er na deze uiteenzetting een brede moge lijkheid tot vragen stellen en diskussie. LH Nadat voorstellen van CVP-leden De Pauw en Uyttersprot tot zeer woelige debatten'leidden, verliep de bespreking van het voorstel Willems tot wijziging van de belastingsveror- denig op de verhaalhelastingen heel wat kalmer. Hoeft het herhaald dat de gemeenteraad van Aalst over deze verhaal helastingen reeds zowat alles zegde wat hoeft gezegd te worden, zodat men met nieuwe voorstellen tracht te redden wat er nog te redden valt. In zijn uiteenzetting wees volksvertegenwoordiger Ghis Willems (CVP) erop dat de laatste besprekingen op het Kabinet van de Minister van het Vlaamse Gewest voorna melijk met ambtenaren van Binnenlandse Zaken, geleid hebben tot een tekst waarover iedereen kon akkoord gaan. Dit algemeen akkoord kon trouwens vastgesteld worden op de gemeentelijke Kommissie van Financien, de week voor de gemeenteraad zelf. ■i kleintje», zegt hij «maar ik <I(h- dit graag...» Vrivolgens verdwijnt hij. zegg' i I he Wr II lei ril hel v d..l h< De woordvoerders van Bin nenlandse Zaken beweer den zelfs met belangstelling de uitslag te zullen afwach ten wanneer de zaak voor het Hof van kassatie of de Raad van State zal gebracht zijn. Het raadslid stelde wel de vraag of de voogdijover heid niet meteen de beslis singen van de gemeente raad omtrent de verhaalhe lastingen goed te keuren. Hij vreesde echter dat zij haar eerder ingenomen standpunt niet zal wijzigen zonder gerechtelijke uit spraak». Tenzij de Minister van het Vlaamse Gewest (bedoeld werd Minister Mare Galle) zijn gewicht in de schaal legt en het rede lijk en juridisch onaan vechtbaar standpunt van Aalst steunt», zo ging hij verder. De interpcllnnt kon maar met begrijpen waarom de voogdijminister enkel maar Ie vei mui wen was. nadat ln| dooi een pioees in het ongrh|k gesteld werd. De heer Willems kende zelf heel wat voorbeelden waar bij de voogdijminister toch toegaf, tegen een vroegere zienswijze of deze van een voorganger in. Hij dacht hierbij aan een goedkeu ringsbesluit van de Minister van Binnenlandse Zaken omtrent een gemeentelijk reglement dat de bestem ming wenste te regelen van de goederen die in uitvoe- ,ring van een vonnis op de opbenbare weg werden ge zet. Een Waalse gemeente had jaren terug een regle mentering uitgewerkt, die regelrecht inging tegen de grondwettelijke en wettelij ke bepalingen inzake het ei gendomsrecht, omdat men oordeelde dat de bestaande reglementering te liberaal en achterhaald was. Dit reglement werd tenslotte door een gelijkgezinde Waalse Minister goedge keurd. ondanks het recht tegen de wet inging. De heer Willems twijfelde evenmin aan de overtuiging van de voogdijminister, ook om reden dat zijn partij in Aalst zich reeds duidelijk uitgesproken had over de verhaalbelasting, maar supplementair was er vol gens hem het feit dat het recht onaanvechtbaar aan de zijde van de stad Aalst stond. Hij dacht dan ook dat men heil mocht ver wachten van de Minister zelf. «Ik voeg eraan toe: was ik minister, ik zou het doen» aldus de heer Wil lems. Als de stad geen gelijk krijgt, dan was het voor hem duidelijk dat de stad Aalst voorheen niet verder gegaan is dari de minister en zijn diensten, en dat men aldus anderhalf jaar verlo ren heeft. De CVP-fraktieleider was dan ook blij dat iedereen het oorspronkelijk stand punt van de gemeenteraad van 30 mei 1978 zou willen hernemen, zelfs in zijn ver sie, die volgens de admini stratie het best weerstand kan bieden bij een eventue le gerechtelijke procedure. De vier voorgelegde pun ten, over het verwerven van de wegzate, de belasting op de wegenuitrusting, het leg gen van riolen en het leggen van trottoirs en uitritten, diende volgens hem afge koppeld te worden van de binnenkort te behandelen belastingsreglementen. De ze reglementen zouden kunnen betwist worden als vb. de gemeenteraad zou aannemen dat het bestuur op een onredelijke fiskali- teit aanstuurt. Volgens men hem medegedeeld had zou de behandeling van de belas tingsreglementen nog niet klaar zijn, waaruit hij be sloot dat de strijd binnens kamers verder gaat. Maar dit mocht dan geen reden zijn om te wachten met de oude zaak van de verhaal helastingen, waarover ie dereen het eens was. Hij was dan ook vafi oordeel dat men niet langer hoefde te wachten gezien er reeds anderhalf jaar vertraging opzat. De spreker bedankte niet alleen zijn eigen fraktie voor de steun bij zijn voor stel maar ook de andere partijen en de Schepen van Financiën, omdat hun hou ding het akkoord dat op de gemeenteraad zou bereikt worden mogelijk gemaakt had. In zijn antwoord stelde Schepen van Financiëen Gas ton Van den Eede (PW) dat het niet nodig was de ganse historiek van de ver haalhelastingen op te rake len. Hij bedankte persoon lijk de stadssekretaris en zijn administratieve dien sten voor de medewerking aan de uiteindelijke tekst. Hierbij herlrtnerde hij eraan dat de gemeentaraad in feite reeds akkoord was' op 30.5.1978 met het huidig principe dat stelt dat ver" haalbelastingen niet gelden voor beslissingen die voor de fusie getroffen werden in gemeenten waar dergelijke belastingen niet bestonden. De Schepen preciseerde ook dat de voorstellen van de heer Willems niet op de agenda van de gemeente raad kwamen omdat de brief van de heer Willems slechts het stadhuis bereikte op 21.11.1979 en de tekst na dien nog diende bestudeerd te worden. Wel benadrukte hij dat de steun aan het voorstel niet betekende dat men met het princiepe akkoord was. Wel legde de heer Van den Eede er de andruk op dat de motivering, die de heer Willems gebruikte, veel veranderd was dan deze die vroeger gebruikt was ge worden. Voor deze motive ring stelde de schepen zelf een kleine verandering voor aan paragraaf vijf. Meteen waren de voorstel len unaniem goedgekeurd. VEHE

De Voorpost | 1979 | | pagina 5