IULP IN NOOD OPNIEOW TER SPRAKE IN DE GEMEENTERAAD V-TaVV-c BOS Verklaring van schepenkollege was voorbarig Rode haan kraaide STREEKNIEUWS Aalst )e Voorpost wordt blijkbaar druk gelezen door de lalsterse gemeenteraadsleden, want nadat CVP-er laymond Uyttersprot een maand geleden vragen telde over verklaringen, die Schepen van Openbare Verken De Neve afgelegd had in verband met de ibsidiëring van het nieuwe zwembad, was het dit- laal zijn partijgenoot Robert De Pauw die een artikel lanhaalde betreffende uitspraken, die OCMW- irzitter Martin Vander Speeten op een IMAVO- vond in Mikis-klub te Aalst gedaan had. te oorsprong van zijn interpellatie betrof een mede- ling die de Burgemeester op 31.10.1979 voorgele- en had in de gemeenteraad i.v.m. het opvangcen- 'rum «Hulp in Nood». lit deze mededeling kon len opmaken dat deze ienst in het OCMW van tart gegaan was. Tot dit sluit kwamen niet al- alle perskorrespon- inten, maar ook een intal raadsleden zelf, die 08 et Schepenkollege en okiet OCMW-bestuur be- ankten voor de inspan ingen. i zijn interpellatie ver leidde raadslid De Pauw echter een belangrijk nieuw element in dit dos sier, met name een brief van de OCMW-voorzitter d.d. 30 oktober 1979 aan de stadssekretaris waarin deze zijn verwondering uitsprak over het initiatief van het Schepenkollege, en waarin hij verklaarde dat hij het op zijn minst voorbarig vond dat deze aangelegenheid in een mededeling op de zitting stn Zaterdagmorgen vatte de woning van de 81-jarige Cle- mentine Hauwelaert aan de Rozenweg 38 raw. Binnen ging alles in de vlammen op. De brand is vermoedelijk ontstaan toen de bewoonster kaar kachel liet openstaan van de gemeenteraad van 31.10.1979 zou gebracht worden. De heer Van der Speeten wees er in deze brief ook op dat het OCMW dienaangaande nog niets beslist had, om dat gedurende de laatste bijeenkomst van de werk groep op'28 juni 1979 uit drukkelijk gesteld was dat het Schepenkollege deze aangelegenheid ten laat ste in de loop van de maand oktober met al de bij het initiatief betrokke nen zelf ging behandelen. Het raadslid was dan ook van oordeel dat men met dergelijke materies niet al te lichtzinnig mocht om springen. In openbare zit ting van de gemeente raad werd de start van het initiatief in de openbaar heid gebracht, terwijl het orgaan dat met de uit voering belast werd, dit kontesteerde omdat het niet klaar was met de voorbereiding ervan. Men heeft immers nog geen infrastruktuur, het voorziene personeel ont breekt alsook de eraan gekoppelde kredieten. De heer De Pauw vond het als CVP-er en raadslid des te spijtiger dat men moest vaststellen dat er ergens iets misgelopen was. Diegenen, die men met de nieuwe dienst Hulp in Nood wou hel pen, zouden volgens hem niet wachten om hierop beroep te doen, en dat bleken sommigen vol gens hem ook al gedaan te hebben. «Het OCMW zal ze voorlopig moeten afwijzen» zo zei hij letter lijk. Daarom stelde het raads lid zich de vraag of er dan werkelijk geen coördina tie mogelijk was tussen het stadsbestuur en het OCMW. Hij wist dat er wel maandelijks verplichte kontakten doorgaan, maar dan alleen tussen een afvaardiging van het stadsbestuur en ver tegenwoordigers van de meerderheidsfraktie van het OCMW. Hij vond het trouwens' een grote be leidsfout dat het OCMW geen vast bureau had aangesteld, waarin ook de minderheid zou zitting hebben. Volgens hem kon men al leszins met de ellebogen aanvoelen dat er iets schort aan de goede sa menwerking tussen het stadsbestuur en het OCMW. «De ploegen zijn voorhanden en het veld is bespeelbaar, maar de ka piteins zijn niet op post.» Ook de scheidsrechter staat niet op het veld al hoewel die bestaat in de persoon van de schepen die door de burgemeester werd aangesteld om de relatie tussen beide be sturen te verzekeren» al dus de heer De Pauw. De Voorpost Meteen kwam het artikel ter sprake dat wij hier twee weken geleden on der de titel «Hulp in Nood werd het OCMW opge drongen» publiceerden. Alleen de titel reeds be zorgde mij, aldus het raadslid, koude rillingen. Op de informatieavond van het Instituut voor Marxistische Vorming had de voorzitter zich in derdaad kritisch opge steld tegenover de entoe- siaste mededeling van de burgemeester in de laat ste gemeenteraadszitting. De interpellant haalde dan een aantal gegevens uit dit artikel aan, zoals het feit dat de heer Van der Speeten op de IMA- VO-avond gezegd had dat er slechts 7 vergaderin gen aan de oprichting van Hulp in Nood gewijd wer den en niet 20 zoals de burgemeester medege deeld had. Namens de CVP vroeg hij dan ook dat het stadsbe stuur de zaak opnieuw naar zich zou toetrekken om te zien wat er hapert, en daarna de nodige maatregelen zou treffen opdat de dienst in de kortst mogelijke tijd op ef ficiënte wijze zou funk- tioneren. «Het volstaat niet mededelingen te doen; men moet er te vens voor zorgen dat wat men mededeelt ook in uitvoering gaat» aldus raadslid De Pauw. Hij vroeg dan ook tot slot van zijn interpellatie dat de gemeenteraad zou be slissen het OCMW de no dige richtlijnen te geven en de noodzakelijke middelen om onverwijld van start te gaan met de dienst «Hulp in Nood». Burgemeester In een lange tekst repli keerde de Burgemeester bp de inhoud van de in terpellatie en van het arti kel. Aan de hand van een aantal wetsartikelen, die de taken van het huidig OCMW omschrijven was hij van oordeel dat de dienst Hulp in Nood een dwingende taak gewor den was. Hierbij herinner de hij eraan dat de ge meenteraad met dit dos sier begaan was sinds het begin van de huidige le gislatuur. Ten gevolge van verschillende inter pellaties en voorstellen van raadsleden werd op 30.5.1978 een speciale werkgroep rechtshulp op gericht. Volgens de heer D'Haeseleer waren er welgeteld 23, en niet 20 zoals hij voorheen ver klaard had, vergaderin gen en studiebezoeken georganiseerd geweest over dit probleem. Op 25.10.1978 zou het Sche penkollege zijn akkoord betuigd hebben met de uitbouw van deze nieuwe dienst door het OCMW. Tengevolge hiervan wer den op 2.7.1979 en 24.9.1979 bijeenkomsten georganiseerd met het OCMW. «Ik heb bewijzen van deze besprekingen» zo zei de Burgemeester letterlijk. Het akkoord dat uiteindelijk bereikt werd, hield in dat het OCMW twee nieuwe sociale wer kers zou aanwerven. Eens deze beroepskrachten aangeworven, zou de dienst «Hulp in Nood» volledig uitgebouwd kun nen worden, ook op uren en dagen dat de gewone burelen van het OCMW gesloten zijn, zoals de za terdag. De heer D'Haeseleer pre ciseerde hierbij dat op de vergadering van het per- soneelskomitee van 21.11.1979 besloten werd om twee nieuwe Maat schappelijk assistenten aan te werven. Op 30.11.1979 zou de Raad van het Openbaar Cen trum dan de beslissing nemen tot het uitbreiden van het personeelskader. Het was duidelijk dat de Burgemeester op dit ogenblik van zijn ant woord wou bewijzen dat alles wat hij gezegd had juist was. Een nieuw ele ment was wel het feit dat het stadsbestuur beslist had twee stadswoningen ter beschikking te stellen van de nieuwe dienst. Het doel van deze nieuwe dienst was volgens hem in de eerste plaats de be staande sociale dienst verder uit te bouwen, na dat deze sinds de fusie reeds uitgebreid was ge worden met 6 nieuwe funkties van sociaal assis tent. «De dienst bestaat en werkt o.a. met twee nieuwe woningen» zo hield de Burgemeester vol. Wat de brief betrof die de heer Van der Speeten aan de stadssekretaris zou verstuurd hebben op 30 oktober 1979, bleef de heer D'Haeseleer erbij dat de OCMW voorzitter zijn akkoord verklaard had met de tekst van de me dedeling, die het Sche penkollege voor de ge meenteraad uitgewerkt had met uitzondering van de dagen en uren, zoals ze eerst vermeld werden. De heer De Pauw (CVP) antwoordde hierop dat de Burgemeester weinig ge zegd had wat de raadsle den nog niet wisten. Vol gens hem bestond de dienst «Hulp in Nood» nog niet, want de Minis ter heeft vb. nog zijn goedkeuring niet gege ven aan de kaderuitbrei ding van de sociale dienst. De interpellant bleef er dan ook bij dat de Voorzitter van het OCMW op 30.10.1979 aan het Schepenkollege ge vraagd had om de mede deling nog niet voor te lezen in de gemeenteraad van eind oktober. Diskussie Op dat ogenblik bleek reeds dat beide sprekers op hun standpunt bleven. Volgens de Burgemeester vervult de sociale dienst van het OCMW momen teel reeds de taak van de dienst Hulp in Nood, ter wijl op 26.11.1979 een verzoek zou vertrokken zijn tot aanwerving door het OCMW van twee werklozen maatschappe lijk assistenten. Met de eerste bewering was raadslid De Pauw dan weer niet akkoord. «Door uw mededeling van eind oktober melden er zich nu reeds mensen aan, en er is noch perso neel, noch enige infra struktuur, noch krediet» aldus de spreker. De heer D'haeseleer bleef echter voet bij stuk hou den bij zijn bewering dat er een akkoord was over het afleggen van de me dedeling. «Ik weet niet of de verklaringen in de pers wel van de OCMW- voorzitter zijn» zo zei hij letterlijk. Raadslid De Turck (CVP) die hierna het woord ver kreeg herinnerde de raadsleden aan de ver schillende voorstellen, die aan de basis lagen van de dienst Hulp in Nood. Hij pleitte in dit verband voor een her bronning van de ideeën die vroeger naar voor wa ren gebracht. Na nog een verwarrende diskussie tussen de heer De Pauw en de Burge meester, waarin deze de oppositie verweet vertra- gingsmaneuvers uit te voeren, besloot het oppo sitielid het debat met de mededeling dat hij zijn in terpellatie in het OCMW, waarvan hij lid is, zal her halen. VEHE an alle handelaars en xJrijfsleiders van Aalst Ilet kollege van Burgemeester en Schepenen beve- ligt hierbij dat de stad haar medewerking verleent, tsluitend aan Reynaert-kommunicatie voor de publi- witie van een stadsgids ter verspreiding in alle ge- nnen. e uitgeverij Reynaert-kommunicatie is derhalve de ïige firma die zich bij de handelaars en bedrijfslei- insrs namens de stad mag aanbieden. Alle andere ma's zijn vreemd aan dit initiatief en kunnen zich et beroepen op de uitgave van een stedelijk infor- atieblad. n£ 9"ferochie St. Jozef - Aalst uisweg in kruisweg gaat door op vrijdag 30 november 1979 et 19.30 uur in de kerk. Men gedenkt de laatste nb vensdagen van de Verlosserzijn lijden en sterven t liefde voor alle mensen. eze kruisweg doet men ter nagedachtenis aan de ügeer Frans De Koninck die meegeholpen heeft om in dG i kerk de kruisweg van Servaes een definitieve ,M aats te geven, eillm «Jezus van Nazareth» Jl e film van Zefferelli die reeds enorm veel volk heeft de Itrokken wordt afgedraaid in de zaal van 't Kapelle- in op maandag 3 december te 19.30 uur. et is een film die U moet zien!I m ebedsviering ag sn gebedsviering van, voor en door jonge mensen i Neeft plaats op woensdag 5 december 1979 te 19 uur de winterkapel. o B ac*vent nodigt ons uit om het even stil te maken in gt is.„.en hoopvol uit te kijken naar Kerstmis: het licht it in de wereld komt! lugdraad t-dond Kerstmis verzorgen de jeugdverenigingen een v Dtreden in St. Job en St. Lieven. im it optreden wordt voorbereid op de vergadering van e jeugdraad van woensdag 5 december te 20 uur in |k! et lokaal van de meisjeschiro. «1st St. Jan K.W.B. Muziekavond De muziekliefhebbers kunnen op donderdag 13 Member in het Sociaal Centrum om 19.30 uur ter- :ht voor een avond vol muziek begeleid door Walter 3® b Troyer. Hoe kunnen we mooie muziek proeven en naken? Het wordt een razend interessante muzieka vond! Weet je waar ik dol op ben? Ja natuurlijk daarop ook, maar weet je waar ik gek van ben, waar mijn kop op staat, waar mijn hart van overloopt? Van de natuur... Als ik iets puur natuur zie, slaan de aderen onder mijn beenderen, en stokt de adem onder mijn oksels. Dat hebben wij thuis eigenlijk al genera ties lang. Mijn vader bijvoorbeeld ging nooit een ferme brok natuur uit de weg, en mijn grootvader heeft er in zijn loop baan veel onder handen gehad, 't Is dan ook geen wonder dat ik al jaren met geen paarden thuis te houden ben. Pas heeft de zaterdag zijn oog open, pas zijn de kip pen van hun stok gevallen, of ik ben het huis uit. Geen beek waar ik niet overge sprongen ben, geen boom waar ik niet ingezeten heb, geen bloem die ik niet bij zijn nek gehad heb, geen vogel in wiens nest ik mijn oog niet geworpen heb, geen hooipijt waar ik niet ingelegen heb. Maar omdat je nu moeilijk eeuwig en twee dagen over dezelfde prikkeldraad kan blijven kruipen, laat ik me dus op een duistere dag in een wandelklub inschrij ven. Je weet wel zo'n verzameling door winterde stappers, die alles grondig aan pakken. Omdat ik er bovendien niet als een onnozele bleu wil bijlopen leer ik gauw tweehonderd volgels met stamboom en aanverwante takken uit het hoofd, ,koop een verrekijker om op de kerktoren te kunnen lezen hoe lang ik nog in de regen moet lopen, en hang om volledig in de natuur op te gaan een dikke rode camoeflagevest rond mijn nek. En daar kom ik op afgesproken uur en plaats met mijn fiets de straat ingereden en wat zie ik? Allemaal reusachtige karre,, groot genog om het halve koninkrijk te verhuizen, en de andere helft op het dak vast te binden. Waar... waar stappen ze naartoe, vraag ik een beetje stilletjes. Stappen, zegt er een, stappen... stap pen kunnen we thuis ook rond de tafel. Met de fiest misschien vraag ik, en zét mijn verrekijker aan het oor. Luister eens roept er ineens zo'n grote vent, met een nog grotere mond, we moe ten eerst eventjes rijden, maar ik zou zeggen volg-mij maar, want ik moet er toch alle dagen heen, ik ken de weg als mijn broekspijp, ik ben van alle bossen thuis. Ik dus eerst met roze kaakjes en kromme nek aan zo'n grootmondbezitter gaan vragen om niet te rap te willen rijden in de bochten, maar direkt mocht ik er bij een achteraan gaan intiggen. Stap in zegt hij, we zijn allemaal klein begonnen. En daar gaan we. Twee uur later heb ik honderden tunnels gezien, duizenden verkeerslichten, hon derduizenden auto's, miljoenen winkels, en een miljard keer miljaar gezegd. Eén boom heb ik ook gezien, maar daar was helaas al iemand aan opgeknoopt. Als we dan eindelijk uren en uren later aan zo'n bos geraken staal die vent met een glimlach als een omgevallen karrewiel er met zijn bol te zwieren. Even verstrooid zegt hij, zoveel in de kop, een vuiltje in het oog en roef het verkeerde straatje in. Als je het mij vraagt zit hij er al jaren in. En nu de bossen in roep ik. Ik sta dus al met een been onder de beukebomen als de hele horde aan het vreten slaat. Ze hadden daartoe een soort van rijdende cantine meegesleurd, en ze beginnen zich zo vol appeltaart te stouwen, dat de schrik mij om de oren slaat, want blijkbaar zijn sedert ons vertrek de Russen het land binnengevallen. Als de laatste kruimels opgedoekt zijn, de laarzen, de kousen, de truien, de brillen de mutsen verwisseld, duiken we de bo men binnen. Er is er een die een kaart meegebracht heeft, maar alleen al aan de manier waarop hij ze vasthoudt zie je, (dat zij al jaren van de kaart is, en al veel llanger het noorden kwijt. iMaar schoon dat het er is,-de eeuwenoude bomen, de knotwilgen, de populieren, ruisend in de wind, en de zon giet haar gouden stralen over de milde aarde. En er is een fraai baantje door dik en dun gelegd, zodat we niet in de modder hoe ven te lopen om de papiertjes weg te gooien. We pakken dus dadelijkde belas tingen, de onderwijsproblemen, de poli tiekers, en de borstkanker onder handen, en voelen de fisse lucht op de binnenknat van de longen trommelen. Bovendien is er geen kat te zien, want alle oerossen, everzwijnen, rinocerossen,en bavianen zijn met brugpensioen. Een keer denk ik, hé daar loopt een leeuw, maar als hij wat dichterbij komt, en zijn mond opendoet, 0 Q Q j o blijkt het maar een haan te zijn. Gelukkig zijn de vogeltjes er nog. En vogeltjes daar kan ik een avond mee vullen. Je kan er trouwens geen vinden of ik zet er een naam op. Ik weet niet hoe het komt, maar zo'n ding doet mij iets. Ik vermoed omdat ze zo dicht de mensen staan: ze zitten ook voortdurend in nes ten, ze vliegen ook overal in en uit, en ze blijven ook hun hele leven lang herken baar aan de kleur. Van als er dus een zijn bek opendoet, gooi ik direkt een vinger in de lucht en sperwer mijn ogen wijd open... sjieriesjieriesjiérie. hoor zeg ik, een half-blinde Canadese boompieper! En even later. goeroegoeroe... Een vrouwelijke Indische sprinkhaanzan ger, terugkomende van de balvlucht. En nog later... tutututututut. de 900. En we waren al tien minuten weg toenhet tot overmaat van geluk begon te regenen. Wij dus in gestrekte galop het bos uit, het café in. Daar zaten bij nader inzien ook rare vogels. Omdat de Russen intussen de Wolga overgeworpen waren besluiten we even iets te eten. Bovedien verkoopt de waard trienen soep van onbespoten groenten uit zijn tuin die al jaren ondergespoten is, en is zijn echt boerespek, een keer bijten, twee keer plomberen, werkelijk hartver scheurend. Als bij mirakel blijkt er bo vendien iemand toevallig in zijn bloemen- gids tien spellenkaarten gevonden te heb ben, zo dat we daar maar gauw een boompje opzetten. De eignaar blijkt ook nog zeer interessante en waardevolle na tuurlijke bieren in huis te hebben, en zijn koffie is bij zonder zware toebak. We zetten ons dus maar voorlopig defini tief neer, en kijken af en toe of het bos nog niet omgehakt, of door een toevallige voorbijganger in zijn zak gestopt is. Als het dan ook plots ophoudt met rege nen, en een of andere schizofrene zot opmerkt dat we misschien nog eens een been kunnen buitengooien, maken we hem dan ook rap duidelijk dat de korste weg naar huis te voet is. En vermits dezelfde vent van 's morgens weer op kop wil güan rijden is dat eerder een beloning dan een straf. Wat is dat trouwens, dat het voortdurend geleuter over bomen en bossen. Een gezien toch allemaal gezien zeker. Waar ze zo'n drukte over maken. Je kan de tv niet meer aanzetten of ze zijn er daar mee, complimentenmaken voor een opge zwollen stok met bladeren aan. Gelukkig zit ik in een club waar die dingen met het nodige realisme benaderd worden. Volgende zondag zijn we weeral weg. De sigaren en de portatief liggen al klaar. Is er misschien iemand die wat bomen in zijn straat heeft? Ver of dicht, groot of klein. Het steekt niet zo nauw. Als het maar regent... F.C. 0 O

De Voorpost | 1979 | | pagina 7