MANDATEN IN INTERKOMMUNALE INTERGEM GAAN NAAR MEERDERHEIDSPARTIJEN WOELIGE GEMEENTERAAD MET EINDELOZE DISKUSSIES Raad het juiste... in de Molenstraat Kwam meerderheid akkoord niet na? Oppositie skoort hoge punten -rt" x..5 ging JOS BIKKEMS, VDF MAAL LAUREAAT "3 UB VUUIfJUSl Sinds anderhalfjaar dat wij voor dit weekblad de Aalsterse gemeenteraad volgen maakten wij zelden zo een tumultrij- ke vergadering mee. De oorzaak hiervan lag niet alleen bij de CVP-oppositie die haar zwaar geschut in stelling gesteld had in afwachting van de bespreking van de begroting maar ook bü het stadsbestuur zelf, en inzonderheid Burge meester D'haeseleer die er maar niet toe kwam om de twistgesprekken binnen de perken van het redelijke te houden. Opvallend is ook dat er steeds opnieuw enorm veel tijd ver loopt vooraleer men aan de be spreking van de eigenlijke agenda kan beginnen. De bur gemeester opende aldus de zit ting met de mededeling dat er op woensdag 19 december "een speciale gemeenteraad zou ge houden worden waarop de be spreking van de stadsbegroting 1980 aan bod zou komen. De dag nadien zou er dan een ge wone gemeenteraad plaats grij pen waarop de administratieve punten behandeld zouden worden. Onmiddellijk reageerde CVP- fraktieleider Ghis Willems met de mededeling dat zijn partij een brief gestuurd had naar het stadsbestuur waarin gevraagd werd de begroting in twee opeenvolgende vergaderingen te bespreken. Men was immers van oordeel dat de bespreking uren zal duren, zodat de ge meenteraad zoals in het verle den zal genoodzaakt zijn mid den in de nacht tot de stem ming over te gaan. De CVP was dan ook voorstander om de vergadering in twee delen te splitsen. «De brief van de CVP werd in het Schepenkollege be sproken» aldus de heer D'haeseleer» maar wij blijven bij ons eerder ingenomen standpunt om de begroting in één enkele verga dering te behandlen. Tijdens de bespreking van de begrotingswijziging 1979 op de vorige gemeenteraad had raads lid Etienne Bogaert verschil lende vragen gesteld aan dit zelfde schepenkollege. Omdat hij op deze vragen een brief als reaktie gekregen had, vond het oppositielid het noodzakelijk om de inhoud van deze brief voor te lezen. In deze brief staat letterlijk vermeld: «Deze gevraagde informatie is van uit eenlopende aard en betreft ma- terries die in verschillende dien sten van de stadsadministratie worden behandeld. Om deze reden stelt het schepencollege dan ook voor dat u. in het kader van uw inzagerecht als raadslid, de gewenste inlichtin gen op de betrokken diensten zoudt willen winnen. Men zal u er graag van dienst zijn» (einde citaat). Het CVP-lid vroeg terzake of dit soms de nieuwe visie van het Schepen kollege was inzake informatie. De burgemeester antwoordde hem dat een hele admini stratieve rompslomp zou ge weest zijn om het raadslid de informatie te bezorgen die hij gevraagd had. Om reden van de omvang van de informatie, had het Sche penkollege zich dan ook be perkt tot het sturen van boven vermelde brief. De heer D'hae- seller bevestigde alleszins dat dit een uitzondering was, en geen traditie, wat natuurlijk volmondig beaamd werd door raadslid Bogaert. Interkommunale Eerder onverwacht deelde CVP-raadslid Raymond Uytter- sprot mede dat zijn partij voor stander was van de verdaging van de punten 89 tot en met 92, die zouden bespoken worden in de geheime zitting en die be trekking hadden op de benoe ming van een aantal beheer ders, regionale beheerders en kommissaris van de Interkom munale Vereniging voor Ener gieleveringen in Midden- Vlaanderen, beter bekend on der de afkoritng Inter gem. Klaar en duidelijk zoals steeds, en getuigend van een goede dos sierkennis zette het oppositie.id de eredenen uiteen van zijn voorsteltot verdaging. Opval lend was hierbij dat Schepen van Openbare Werken Jan De Neve zyn burgemeester bij sprong in de verdediging van bet stadsbestuur. De PVV bij monde van raadslid De Gols trachtte de diskussie te beëindi gen omdat het punt niet ter sprake kwam in de openbare zitting, maar de CVP bereikte toch een stimimng over haar voorstel, dat zoals verwacht meerderheid tegen minderheid verwoépen was. Door een be paalde uitlating achteraf aan spreker Uyttersprot werd de BSP even in het nauw gedreven, maar fraktietóder Jan Van der Veken, die even later wegens ziekte de zaal verliet, ris po st eerde kort maar hevig. Nadat schepen van Openbare Werken reeds een punt by hoogdringendheid over het aanleggen van voetpaden in de Leuvestraat te Erembodegem op de agenda gekregen had, was het BSOP-raadslid Vereec- ken die by hoogdringendheid mocht interpelleren over het niet aanplakken van bepaalde affiches. Ondertussen was de gemeente eindelijk beginnen aan de be spreking van de agenda. Leningen Zoals voorheen stemde ook nu de CVP tegen de goedkeuring van de talrijke leningen. Hier bij drong deze partij, bij mon de van haar fraktieleider, volksvertegenwoordiger Wil lems wel aan op de behande ling punt per punt teneinde de raadsleden toe te laten de op merkingen te formuleren die zij hadden. «Ge moogt er hier geen klownerie van maken» zo beaamde Etienne Bogaert de woorden van zijn CVP-kollega. Reeds bij de eerste lening merkte de heer Uyttersprot (CVP) op dat de raming zo een half miljoen hoger lag dan de uiteindelijke kostprijs, waarbij hijzich de vraag stelde naar de deugdelijkheid van de prijzen vermeld in de ra mingen. Naar aanleiding van de goed keuring van behang- en schil derwerken in het politie kom- missariaat voor de prijs van 859.000 fr. merkte de heer Etienne Bogaet (CVP) op dat de stad de plicht heeft voor haar gebouwen .te zorgen als een «goede huisvader». In dat verband wees hij op het feit-dat het in een bepaald magazijn van de stad. dat verhuurd wordt aan een privé-fïrma, doorregent. De burgemeester bevestige dat dit feit reeds be sproken werd in het schepen- kollege, en dat spoedig een op lossing zou gevonden worden voor het probleem. Verrassend was ook dat sche pen van Financiën Van den Ee- de mededeelde dat de lening voor het volstorten van het aandelenkapitaal van «Ievie- gov» niet 12.084 fr. was zoals vermeld op de agenda maar In de Molenstraat en aan de Werf is e met de jaarlijkse kerstviering. (Hugo) wel 12.084.000 fr. Van dru kfouten gesproken. Bij de volgende lening van 742.000 fr. voor aankoop van machinesv oor de groen dienst was het raadslid Lambert Van de Sijpe (CVP) die het woord nam. Hij vroeg wat dit mate riaal precies inhield, en pleitte meteen voor een besparing op de uitrustingen. Meteen be landde hij bij het probleem van de selektieve ophaling van pa pier, waar hij voorstander was van een wekelijkse of tweewe kelijkse ophaling. Nu zou dit volgens hem te frekwent ge beuren. Het Schepenkollege diende zich alleszins over de kostprijs te buiten. Hij hoopte tot slot dat zijn suggestie em- :stig zou genomen worden. Mevr. De Maght, schepen van Leefmilieu, antwoordde van haar kant dat de studie over de selektieveophaling beëindigd was, en binnenkort zou bespro ken worden. Na enige uitleg verschaft te hebben over de aankopen die voor de groen- dienst gedaan werden, was zij alleszins vanoordeel dat het materiaal vanhaar diensten niet werkloos tond en gebruikt werd. Mevr. Chris Lievens-Borms (CVP) vroeg in dit verband of dit materiaal, dat nu dikwijls nodeloos buiten in weer en- wind moest staan niet kon on dergebracht worden in de Friac-gebouwen. »Zijn er over dekte standplaatsen voorzien?» vroeg zij aan het Schepenkol lege. Mevr. De Maght bevestigde dat niet alleen de jongens van de groendiensi" maar ook het materiaal een plaats zou krij gen in Friac. Bij de bespreking begon raads lid Marcel Lorie (PW) zich duidelijk kwaad te maken. Zijn fraktieleider Richard De Gols (PW) sprong hem bij en vroeg zich af waarde punten, waar over gediskussieerd werd op de agenda voorkwamen. Hierbij wees hij er op dat de punten, die betrekking hadden op de huidige leningen, reeds be sproken waren geworden in vroegere gemeenteraden. Na- "mens de PW-fraktie vroeg hij dan ook dat men bij de dagor de zou blijkven. Dat sommige raadsleden wel eens verstrooid zijn, moge blij ken uit het feit dat Jan Cau- dron (VU) hierna terugkwam op het feit dat de lening voor Iviegov 12 miljoen bedroeg i.o.v. 12.000 fr.! Zonder verder kommentaar werden de volgende leningen meerderheid tegen minderheid goedgekeurd. Enkel bij deze over de weken aan het Sta tionsplein vroeg de heer Bo gaert (CVP) wanneer de men sen nu eens inspraak zouden krijgen.. Kommentaar werd op deze opmerking niet gegeven. Bestekken Traditioneel komen" na de le ningen de bestekken van de nieuwe werken ter sprake. Vooraf diende de raadsleden echter een drietal begrotings wijzigingen van het OCMW goed te keuren. De CVP bij monde van de heer Bogaert ging akkoord met de wijziging aan de gewone en buitengewo ne begroting, maar niet met deze van verzorgingsinstellin gen omdat de oppositie niet vertegenwoordigt is in het be heer van het stedelijk zieken- huiis. Ook kwam het raadslid nog even terug op het pro bleem van de wasserij van het hospitaal. Schepen Van den Ee- de (PW) beloofde enderzijds nadere uitleg te vragen op. een vergadering, die de week na dien zou plaatsgrijpen, terwijl burgemeester D'haeseleer (PVV) benadrukte dat het pro bleem van de nict- vertegenwoordiging zou ter sprake komen op de agenda van de vergadering van 3.12.1979. Naar aanleiding van de goed keuring van het bestek voor aankoop van kantoormachincs voor de politiediensten, merkte de heer Uyttersprot (CVP) op dat in het dossier geen enkele aanwijziging was van de aard van de machines. Schepen ,van Financiën Van den Eede (PW) was hiermee niet hele maal akkoord en zei dat de beschrijving van de machines wel vermeld werd. BSP- fraktieieider sloot zich verras send genoeg aan bij zijn kollega de heer Uyttersprot en zei dat de beschrijv ing van de machines wel vermeld werd. BSP-fraktieleider sloot zich ver rassend genoeg aan bij zijn kol lega de heer Uyttersprot en zie in dit verband dathet goed was om te weten wat men aan koopt. De heer Uyttersprot vroeg ook nadere uitleg over de aanpssing van de vergunningsprijs voor de graf en columbariumkonscs- sies, die zou varieren van 3.500 gt. ,zzt 7.500 fr. per m2. Sche pen Hooghuys (BSP) deelde indit verband mede dat de stad nu verplicht werd bij wet van op 2 meter diepte te graven j.p.v. op 1,5 meter, waardoor de stijging van de kostprijs. Ook nadat CVP-raadslid Chris Borms een opmerking romu- leerde over deze prijs, verdui delijkte de schepen van de Bur gerlijke Stand dat het ging om een konsessie voor 2 lichamen op 2 met diepte. Deze conces sie dient op voorhand aange gaan te worden, en is in dat concessie gespecifieerd. Bij het goedkeuren van een wijziging aan het Algeemen Plan van Aanleg voor de ge meente Hofstade onthield raadslid Marcel Lorie zich. Volgens hem waren de voorzie ningen in het oude A.P.A. o.a. inzake bouwgrond veel uitge breider dan deze die uitge werkt warenin het Gewestplan. Hij was ook vanoordeel dat er tegenstrijdigheden waren in de ministriële antwoorden op parlementaire vragen die hier over gestld werden. Schepen van Openbare Werk en Jan De Neve (VU) getuigde in zijn antwoord nogmaals van een uitstekende dossierkennis. Hij preciseerde dat de gemeen te Hofstade in 1964 een wijzi ging aangebraagd had van het A.P.A. dat dateerde uit 1959 maar deze wijziging is er tussen 1964 en 1977 nooit gekomen. Dez wijziging werd zelfs bij K.B. goedgekeurd, zodat men nu wel genoodzaakt werd het Gewest-plan over te enmen. Aan de reaktie van oud schepen van Hofstade de heer Lorie te zien, bleek hijzelf niet goed te beseffen dat de gemeen te Hofstade indertijd zelf ge blunderd had door een wijzi- aan te vragen en deze nooit uit te werken. Na nog eenkortediskussie tus sen Schepen De Neve en Etien ne Bogaert (CVP) over de sub sidiering van het Aalsterse zwembad, waarop wij later nog hopen terug te komen, kwam men bij twee agendapunten, die betrekking hadden op het aangaan van een daging door de stad Aalst. Het eerste had be trekking op het bouwen van de brandweerkazerne, het tweede op de schade aan een huiz bij uitvoering van wegeniswer- 4«».Uit de volumineuse dossiers ken de heer Uyttersprot (op nieuw hij) kunnen opmaken dat de stad in gebreke zou ge steld geweest zijn, alhoewel het eerder de aannemer geweest was die een werfput te diep had gemaakt. Hij vroeg dan ookof de stad Aalst inderdaad in ge breke was gesteld geworden. De burgemeester antwoordde hem dat d advokaat van de stad aangeraden had om de da ding in te stellen, ten eerste wegens de lage schatting, ten tweede omdat de vroegere ge meente Erembodegem in fout zou geweest zijn. Na nog even doorgeboomd te hebben over de kostprijs van de terrassen op de Grote Markt en de vaststelling van de voor waarden tot verhuring ervan, werd overgegaan tot de inter pellaties, die zouden uitgroeien tot nooit geziene twisten tussen meerderheid en oppositie. Interpellaties Zoals gebruikelijk behandelen wij de inhoud van deze inter- pellaties, die eerder voorstellen vanwege de oppositie waren, apart. Tenoren in deze debat ten waren ditmaal ontegen sprekelijk de heren Robert De Pauw (CVP) die handelde over het oprichten van de dienst Hulp in Nood en over een voorstel tot intellen van verlof voor bloedgevers en adop tieouders. Zijn partijgenootRaymond Uyttersprot zorgde voor de r Deze eindejaarsaktie wordt ingericht door de dekenij Molenstraat Dit jaar staat deze aktie in het teken van de vissen. Een aquarium staat opgesteld in de Molenstraat De hoofdvraag luidt «Hoeveel vissen bevinden zich in het aquarium?» (Het aantal bevindt zich tussen 100 en 1.000!) De schiftingsvraag: het aantal soorten tussen 1 en 1(L De deurwaarder zal na 5 januari de zegel op het aquarium verbreken. (Hugo) apotheose van de avond met zijn voorsteltot éénvormige be- vlagging tijdens feestelijkhe den en plechtigheden. Hierbij vergeleken, en zoals twijfel ook omdat men moe gedebatteerd was, verzonken de voorstellen van de CVP-ers Bogaert over het inrichten van een vakkundige bibliotheek voor de middenstand en Ghis Willems over de verhaalbela- stingen in het niet. De humor was weer in de zaal toen de BSP-er de heer Ver- eecken uit Gijzegem het stads bestuur vroeg om welke reden een dertigtal affiches.die op 15 november 1979 afgegeven wer den op et stadhuis, endie be trekking hadden op een St. Maartensfeest van de zgn. Jan Raesvrienden niet aangeplakt werden. Schepen van Feestelijkheden Marcel De Bisschop (PW) be loofde de zaak te zullen onder zoeken, daar hij beweerde van de feiten niet op de hoogte te zijn. «Eris nog een tweede zaak o\ een ansfeest in Gijzegem» zie hij verder. Na nog kort procedure voor het uitplakk van affiches verduidelijkt te h ben, beloofde hij nogmaals e onderzoek te zullen verricht over de vraag van het raadsl De burgemeester sprong z schepen bij door te verklar «Wij kunnen niet onmiddell antwoorden». Meteen een einde gesteld aan de op< bare vergadering. Vijf punten van de geheime zitting van de jongste gemeenteraad hadden betrekking op de benoeming van beheerders en een kommissaris in de Interkom munale Vereniging voor Energieleveringen in Mid- den-Vlaanderen, afgekort Intergem. Het was raadslid Raymond Uyttersprot, die nog vóór de eigenlijke agenda van de gemeenteraad aange pakt werd, vroeg om de verdaging van deze punten, daar de Interkommunale nog steeds niet bij K.B. was goedgekeurd, en het voorbarig was in die omstan digheden acht mandaten toe te wijzen, waarin de CVP-fraktie niet vertegenwoordigd was. Tegen het aanduiden van een afgevaardigde voor de stichtings vergadering had de partij dan weer geen bezwaar. Van den Eede eerst vóór en dan tegen de verda ging stemde. Raadslid Uyttersprot, die zich onthield, verweet de BSP te stemmen zonder goed te weten waarover het gaat, want volgens hem zou een BSP man daat moeten vallen in de provincie. Terwijl Burgemeester D'haeseleer het raadslid verweet misbruik te heb ben gemaakt van zijn recht op toelichting op zijn onthouding, ant woordde BSP-frak tieleider Jan Van der Veken dat zijn partij geen lessen te krijgen had van de CVP. «Wat in de pro vincieraad gebeurt gaat ons niet aan» zo zei hij letterlijk. Raadslid Van Mosselvelde (VVP) die zich eveneens onthield stelde dat de CVP en de BSP ruziëden over e plaatsje, en ja en m. stemden zonder precif te weten waarover gaat. Hij zou alleszi meer uitleg vragen wa neer de punten bespi ken werden in de ges ten vergadering. Ondertussen waren ree 40 minuten verlopt vooraleer men aan de genlijke agenda van raadszitting kon I ginnen. VEI Het oppositielid stelde dat het stadsbestuur geen overleg gepleegd had met de gemeenten Den- dermonde, Buggenhout, Lebbeke, Hamme, Erpe- Mere en Hekelgem, die tot hetzelfde gebied be horen, en waarvan Aalst de grootste stad is. Aan de hand van de statu ten en een advies van de stedelijke juridische dienst wees hij erop dat voorafgaandelijk overleg noodzakelijk was. Burgemeester D'haese leer bleek enigszins ver rast door wat de heer Uyt tersprot beweerde want hij vroeg hem of het nor maal was dat hij in het bezit was van een nota van de juridische dienst gericht aan het Schepen kollege. «Deze nota steekt in het dossier» aldus de interpellant, waarop de Burgemeester dan weer replikeerde met «Ik ben ook geen alweter». Het was Schepen De Ne ve (VU) die hierop de Bur gemeester ter hulp snel de door te verklaren dat Intergem aandrong op de benoemingen. De Sche pen stelde dat er tussen Aalst, Erpe-Mere en He kelgem, die tot dezelfde regio behoren, wel over leg gepleegd was over de aanduiding van een kom missaris. «Nu lokt U mij uit mijn kot!» zo zei de heer Uyt tersprot opnieuw. Vooraf had PVV-fraktieleider De Gols gesteld dat het punt niet in behandeling was op de openbare vergade ring, en dus ook niet kon besproken worden. Na enige diskussie hierom trent kon de heer Uytter sprot stellen dat er wel kontakten geweest waren tussen Aalst en Dender- monde in aanwezigheid van Burgemeester D'hae seleer. Hierop zou de stad Dendermonde zich ak koord verklaard hebben om de kommissaris in Aalst te benoemen, op voorwaarde dat de Aal sterse CVP in Intergem zou vertegenwoordigd worden via de provincie. Nu worden de voordrach ten er toch doorgedrukt zonder dat het stadsbe stuur kontakt opnam met de Bestendige Deputatie over dit akkoord. «U valo- rizeerde het akkoord met Dendermonde niet» aldus raadslid Uyttersprot die nogmaals aandrong op de verdaging van de agendapunten naar de volgende zitting. «U bespreekt een punt uit de geheime zitting» aldus de Burgemeester, die stelde dat men alleen over de verdaging mocht handelen. Hij kon dan ook niet toelaten dat een punt van de geheime zitting in het openbaar besproken werd. CVP-fraktieleider Willems kwam hierna tussenbeide door te verklaren dat, als de meerderheid haar wil doorzette, zijn partij in de toekomst haar houding zou wijzigen tegen het opnemen bij hoogdrin gendheid van punten op de agenda van de gemeen teraadszittingen. Nadat Raymond Uytter sprot er nog even op ge wezen had dat het voor stel van het stadsbestuur in tegenstrijd was met het advies van de eigen juri dische dienst, werd over gegaan tot de stemming, waarbij de CVP voor de verdaging stemde en de meerderheid tegen. Even was er verwarring toen Schepen van Financiën «Al kruipt het wel in je kleren, qua voortdurende inspanning, toch verheug ik er me ten zeerste over», zei ons Jos Bikkems, goudsmid, diamantslijper en tevens ontwer per. Limburger van geboorte aardt hij te Aalst best, met een schoonvader als prins Bob Van den Berghe en een bijdehandse echtgenote uit de Ajuinenstad kan het trouwens moeilijk anders. Bikkems behaalde in 1979 inderdaad niet minder dan vijf internationale bekroningen. In «diamant», zowel in de kategorie solitaires als in de andere juwelen, werd het b(j De Beers telkens een voltreffer. In de «7th Japan Pearl Design Contest» was h(j met een «bronze price» de eerste Belgische laureaat. Dit werd hij ook met een selektie te Montreux in de wedstrijd «Montres en Bijoux, Genève» in Zwitserland. Tenslotte bekwam hij de «silver price» in het «International Jewel Contest» in Joegoslavië. Het jaar voordien nam hij reeds deel aan de «Dia monds International A- wards» in de States en in Joegoslavië behaalde hij als eerste Belgische laureaat een «bronze price». Met als doel aan Jos Bik kems in ons land en meer in het bizonder in Aalst de waardering te geven die hij klaarblijkelijk verdient, or ganiseert Schepen van On derwijs, Kuituur en Toeris me Herman Roels een ten toonstelling in Kasteel Ter linden, Square Jacques Gee- rinckx 2 te Aalst. Deze tentoonstelling is vrij toegankelijk van zaterdag 12 tot en met zondag 16 decem ber. Elke dag van 15 tot 19u30 en op zaterdag en zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 19u30. De opening heeft plaats vandaag vrijdag 7 december in Kasteel Terlinden te 20 u. Verwelkoming door burge meester D'haeseleer en inlei ding door TV-journalist Louis De Pelsmaeker. De «bronze price» van het International Pearl Design zal worden uitgereikt door Excellentie Tokuhisa, am bassadeur van Japan, verge zeld van zijn kultureel atta ché Kanto. De heer Petrovic, ambas deur van Joegoslavië, samen met zijn kultui attaché Ilis, de «silver pri« van het International Je* Contest uitreiken. Schepen Herman Roels, i tiatiefnemer en realisat van deze tentoonstelling, aan de heer Jos Bikkems e relatiegeschenk overhan< gen. De huiderede zal w< den uitgesproken door een schepen Eddy Monsiei schepen van sport, jeug vrije tijd en gezinszorg. Milac-Aalst Soldaat wordenvoor vele jonge mensen beteki dat een binnentreden in een totaal vreemde were Ze weten er iets van....er worden daar wondere d gen van verteld! Sommigen hebben daar fijne her neringen aan! Alle toekomstige miliciens nodigt men vriendelijk naar een informatievergadering op vrijdag 7 dece ber te 20 uur in de zaal van de St. Martinuskri ingang jeugdcentrum), Zonnestraat, Aalst Aalmoe nier Willems, nationaal proost van de Milac, vertelt over zijn rijke ervaringen tussen de soldaten. Nadien kan men ook praktische inlichtingen komen. K.W.B. Behoeftenverkenning Wegens de hervorming van C.O.Om tot O.C.M heeft deze instelling nieuwe mogelijkheden gekregf Het is belangrijk dat deze nieuwe kansen vooral dienste gesteld worden van de meest behoeftigen eigen gemeente. Daarom werkt K.W.B. mee aan een behoeftenverke ning bij bejaarden, gehandikapten en zieken. Er woi een beroep gedaan op mensen die omwille van h beroep of als vrijwilligers meewerken in de socii dienstverlening. Met deze mensen wordt een ronj tafel-gesprek georganiseerd om vanuit eigen ervari gen te vertellen waar de grootste noden liggen. Aalst Sint-Jozef op 13 december om 20 uur in Kapelleken

De Voorpost | 1979 | | pagina 8