grooMede JEUGDHUIS LEEUWERIK: VEILIG TEHUIS VOOR ALLE JEUGD! Interskolaire voetbal: R.M.S. bij de besten! Oordegemmenaar verbaast dorpsgenoten DICHTER GERYHELDERENBERG OVERLEDEN STREEKNIEUWS Groot-LedJ Onlangs werd door ROOS een interskolair voetbaltornooi ingericht voor de diverse scholen van het rijksonderwijs. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat de rijksmiddenschool Lede zich niet liet pramen en als één van de eerste scholen haar inschrijving binnenstuurde. Er zou meegespeeld worden in de kategorie miniemen B. Daar er in de school geen vast voetbalelftal bestaat, werd door de onderscheiden leerkrachten lichamelijke opvoe ding een elftal samengesteld uit de spelers van diverse ploegen. Andere deelnemende scholen hadden het wat gemakkelijker: hoe meer leerlingen er zyn, hoe eenvoudi ger is het om een strengere selektie door te voeren. Men moet immers roeien met de riemen die men heeft. Toch behaalde de R.M.S.-Lede een pracht van een vierde plaats op de 12. Zeer verdienstelijk! Toch zou dit een derde plaats kunnen geworden zijn: het zat er dik in. Maar in de wedstrijd tegen het H Rito werd een minuut te laat afgefloten. Precies in deze minuut werd het win nende doelpunt gescoord... Hoewel de scheidsrechter nadien toegaf een fout te hebben gemaakt, en on danks de scheldwoorden die hij te verduren kreeg van het H Rito, bleef de stand ongewijzigd: H Rito Aalst 14 punten en RMS Lede 13 punten, hoewel dit normaal juist omgekeerd moest geweest zijn... Hiermee willen we echter geen afbreuk doen aan de verdiensten van die kinde ren, die tenslotte toch het doelpunt maakten. Ook zij wisten niét dat er niet tijdig werd afgefloten. De schuld van het voorval ligt gewoon bij de scheidsrechter, die slechts blijk gaf van lank moedigheid en besluite loosheid. Toch is de direktie en het begeleidend personeel zeer tevreden over de reeds be haalde uitslagen van hun leerlingen: naast deze vier de plaats in het voetbaltor nooi, behaalden ze niet minder dan 15 medailles tijdens de veldloop die te Denderleeuw gehouden werd. Ze behaalden er zelfs de eerste plaats bij de ka- detten! Ook de rijksbasisschool draagt zijn sportief steentje bij. Hiervan kregen we het bewijs tijdens de wandel tocht te Herzele, waarvan we vroeger reeds een ver slag brachten. RDV Tijdens het werkingsjaar 1978-1979 heeft het jeugdhuis Leeuwerik geen grote wijzigingen ondergaan. Er werd getracht de werking van de jongerenkern te intensiveren, door middel van taakverdeling. Tijdens het voorbije jaar werd aangevoeld dat vernieuwing noodzakelijk wordt, zodat het eindpunt nog niet bereikt mag heten. Voortdu rend worden jongere krachten gezocht om zich het (bijna dagelijkse) werk aan te trekken. Immers het jeugdhuis is enkel gesloten op maandag en dinsdag. Alle andere dagen van de week staat het open van 19 tot 23 uur, 's zondags zelfs van 10 tot 12 uur 30 en van 15 tot 24 uur. Akkomodatie Aan benutbare ruimte heeft het jeugdhuis geen gebrek. Buiten bevinden zich een ten- nis- en een verlicht voetbal veld, twee volleybalterreinen en een basketbalplein. Ook in de boomgaard kunnen allerlei aktiviteiten ingericht worden en rond het jeugdhuis is er een grote mogelijkheid tot speel ruimte. Naast vier kleedka mers beschikt men over twee bergplaatsen. Bezoekers kun nen hun wagen kwijt op de ruime parking. Binnen is er nog meer ruimte. Via de ruime inkomhal (met affiche-zuil) be treedt men het groot instuiflo- kaal dat ruimte biedt aan een tweehonderdtal personen. te ontmoeten, samen te pra ten, te kaarten of muziek te beluisteren. Via deze avonden ontstaan er vaste vriendenrela ties. Op de achtergrond is er steeds zachte muziek. De jon geren participeren aan deze avonden in stijgende lijn naar het weekend toe. Op woens dag telt men ongeveer veertig leden. Maar op zaterdagna middag kan dit meer dan hon derd leden bedragen (bij sport manifestaties: spelers, suppor ters...) De dansinstuif is niet zo enorm belangrijk. Maande lijks worden slechts één of twee thé-dansants ingericht, en dit nog vaak rond een bepaal de gebeurtenis: nieuwjaarsbal, volley-T.D. als kluborganisa- Ook voor een spelletje ping-pong is er steeds wat tijd. (Rik) klubs samengevoegd. Wij no- lijk tomooi wordt zeker elk teren een vermindering van jaar deelgenomen. Ook een leden in de elektronika, maar eigen georganiseerd tomooi een sterk voelbare vermeer- kende een enorm sukses. dering in de tak zendamateurs. De volksdansgroep: telt mo- Welke aktiviteiten gaan er menteel een vijftigtal leden, door? die opgesplit werden in al dan in het jeugdhuis Leeuwerik niet gevorderden. Deze groep gaan de meest diverse aktivi- treedt meer en meer op buiten teiten door. Wij noteren enkel Lede en ontving reeds Duitse filmvoorstellingen, gespreksa- en Franse gasten. vonden, tentoonstellingen en Een stuurgroep zorgt voor een t.d.'s. Naast het voldoen aan permanent demokratisch ka- de vraag van dergelijke aktivi- rakter van de besprekingen en teiten, tracht men door het van de voorstellen. inrichten ervan nieuwe interes- De disco-ploeg bestaat slechts uit negen jongeren, waarvan één de volledige verantwoor delijkheid draagt. Maandelijks bespreken ze samen de toe stand van het materiaal, de aankoop van platen (en welke) sen te kreeëren. Bij de wer king zijn nieuwe mensen steeds welkom. Er wordt even eens veel belang gehecht aaif het eigen initiatief, dat van de jongeren moet komen. Tijdens de vergaderingen wordt gere- dergelijke. Vorig jaar werd geid dë vraag" gesteld, welke de installatie vergroot met een aktiviteiten kunnen ingericht bandopnemer. De barploeg is een groep men sen (een 25-tal) die wekelijks, In Oordegem kan men van de ene verbazing in de andere vallen. Deze gemeente, die we vorige week reeds als de aktiefste deelgemeente van Groot-Lede beschreven, heeft nu een LP-maker. Inderdaad, bakkerszoon Daniël Braeckman bracht helemaal op eigen initiatief een long- playing op de markt. Zij wordt nu in de diverse winkels te koop aangeboden, maar geïnteresseerden moeten wel snel zijn: er zijn maar 500 eksemplaren geperst! Nu kan men natuurlijk ge wagen van een gevaarlijke onderneming. Als men op de hoogte gebracht wordt van de voorgeschiedenis, lijkt het echter zeer «na tuurlijke» gang van zaken. Daniël is een bakkerszoon. Reeds van tijdens zijn kin derjaren is hij een muziek liefhebber: als andere kin deren buiten ravotten, bleef hij thuis naar muziek luisteren. Hij bracht zelfs de moed op om drie jaar koncervatorium te volgen. Maar door een ongeval, verloor hij het gebruik van een vinger, zodat het pia nospelen wel vergeten kon worden. Toch bleef de jon geman (hij werd geboren in 1951) niet bij de pakken zitten... Het werd een ware verza melwoede: Daniël bezit momenteel zo een 1500 L.P.'s en een slordige zes duizend singles. Meestal betreft het hier muziek van Amerikaanse oorsprong. In de kleine Nady-Studio te Gent werd samen met een aantal «sterke» muzikanten gewerkt gedurende zes maanden. Nu staat het ge heel op degelijke poten, maar er waren verschillen de moeilijkheden te over winnen. Zo bijvoorbeeld had niemand de volledig uitgeschreven partituren van sommige melodieëen, die vroeger echte sukses- nummers waren. De eventueel bestaande herwerkingen stonden slechts gedeeltelijk op pa pier en ze waren moeilijk te spelen. Gelukkig bleek het aangesproken team muzi kanten «steengoed» te zijn, zodat het geheel uitgroeide tot een waar sukses: de plaat is er! De keuze van de melodi eëen is wel gemaakt naar de persoonlijke smaak van Daniël Braeckman. In sa menwerking met de orkest leider van de The Jumpers (de vroegere begeleiders van Dave Barry) werden de melodieëen bewerkt, er werden details aan toege voegd en de stijl die men op het oog had, werd er in verwerkt. Een prachtig nummer is wel het orgel- solonummer. Na een zeerlange periode van zes maanden, werden de verschillende verde lingsmaatschappijen aange sproken en gaat de LMPM in verkoop. En van de ver meldenswaardige nummers is het slownummer van de Shadows. Ook de laatste melodie van de fel gewaar deerde film Het gebeurde in augustus», staat op de plaat. Het betreffen allemaal be kende melodieën, die zeker zullen inslaan en dit zowel bij de tieners als bij de vijftig-plussers... Op de ene zijde vinden we Sweet Baby (Donnie El- bert), Chains (Goffin King), Dreaming (De Vor- zon), Boo-Ray (Mitchell) en Without You (Tillot- son). Op de tweede kant zijn Where Did our Love go (Holland - Dozier), Cu- ty Pie (Tillotson), My little Girl (S. Matthews), I can't help myself (Holland-Do- zier) en After loving you (Eddie Miller) opgenomen. Het zeer goede resultaat is te koop tegen de normale prijs van 335 frank. De op brengst ervan is (gezien de liefhebberij van de maker) bestemd voor een volgende produktie. Onwoners van Groot- Lede, maar zeker ook an deren, zullen terecht fier zijn een eksemplaar van deze eerste geslaagde pro duktie te bezitten. Fans kunnen zelfs om een onder tekening gaan bij Daniël Braeckman, Grote Steen weg 81 te 9260 Oordegem- Lede. (091-69.61.39) RDV Voor een spelletje kaart bij een pintje, kan men in het jeugdhuis Leeuwerik in Lede steeds terecht (Rik) Rechts van de ingang vinden we het kleine sekrctariaat en een disco-bar. Naast een elek- tronikalokaal beschikt het jeugdhuis over een lokaal voor radio-zendamateurs, een op slagruimte, een zolder en een bierkelder. Het sanitair bestaat uit een reeks toiletten en vier douches. Achteraan is er nog de niet zo grote polyvalente zaal die on dermeer gebruikt wordt voor volksdansen, vergaderingen en als kleedruimte voor sport- klubs. Instuif De rustige instuif bekleedt in de totaliteit van de jeugdhuis- werking een belangrijke plaats. Het is voor jonge men sen een gelegenheid om elkaar en Waaslander, Nieuwkerke-Waas 18.01.1892, die veel in onze kontreien heeft vertoefd, overleed verleden zon dagavond even na 22 u in het Leeds retraitenhuis "Ronkenburg" waar hij sinds 1965 verbleef. Het is namelijk Hubert Buyle, beter gekend onder zijn schuilnaam Gery Helderenberg, priester-dichter. In 1915, tijdens wereldoorlog I te Boulogne-sur-Mer samen met zijn vriend Aloïs De Mayer tot priester gewijd, was hij achtereenvolgens onderpastoor te Zariardinge (1919), Herdersem (1922) en Lede (1925). In 1937 werd hij benoemd tot aalmoezenier van het hos pitaal der Zwarte Zusters te Geraardsbergen. In 1939 werd hij algemeen direkteur van diezelfde te Aalst en aalmoe zenier kongregatie van de O.-L.-Vrouw-kliniekte Mijlbeek. godsdienst, eredienst en liturgie. Zijn hele werk toont anti poden als goed en kwaad, groei en vergankelijkheid, leven en dood, doch het "al" kumineert uiteindelijk in het mysterie van de ver- Gery Helderenberg mocht zich in het ontvangen van talrijke prijzen verheugen. Zo bekroonde de Konink lijke Akademie voor Taai en Letterkunde hem in 1932 met de August Beemaerts- prijs en verder kreeg hij de Provinciale prijs voor Letter kunde van de provincie Oost-Vlaanderen 1956) de Prijs der Scriptores Catholici (1961), de Guido Gezelleprijs van de Kon. Akademie voor Letterkunde in 1972 en als bekroning van zijn letterkundige car rière voor het geheel van zijn oeuvre de Driejaarlijkse Staatsprijs in 1975. Zij dichtbundels werden in beperkte oplagen uitgege ven zodat hij minder be kendheid verwierf en de toekenning van de Staats prijs voor velen een verras sing bleek. Verleden jaar verscheen "Verzamelde gedichten" en het geheel van zijn werk behoort alvast tot de belangrijkste' poëzie der Nederlanden. Zijn poëzie wordt trouwens in hoge mate gekondttio- neerd door zijn priester schap, zijn beleving van Misschien stoelen hierop het heimwee van Helderen berg naar de oorspronke lijke liturgie, naar de zuivere bronnen van het kristen- dom. Zijn levensomstandigheden als dokterszoon, legeraal moezenier en direkteur van ziekenhuizen kunnen niet vreemd zijn aan het feit dat door de werken van deze priester-dichter steeds het beeld van de dood waart. Dit bvb. in zijn dichtbundels Legende der Heiligen" (1958), "Het Brevier" (1962), "De Zegeningen" (1963), "Doxologie pro Christo meo" (1968), "Neerhof op Ronkenburg" (1969), "De Vijvers" (1970), "Pentaphonium" (1971), "Bomen op "Ron kenburg" (1972), Nacht der Simbolen - Contramun- tische variaties" (1973), "Horlogium Perpetuum" (1974), "Antiquariaat" (1975), "Dit uur tussen U en mij" (1976). Gery Helderenberg, een onzer stille groten, wordt morgen zaterdag 15 december op 88-jarige leef tijd te Lede ten grave ge dragen. L.H. tie, fietsen T.D. als besluit van de jaarlijkse fietsenrally... Hoe een T.D. meevalt is steeds af te wachten. Wel ge beurt de hele organisatie door de leden zelf. Het aantal aan wezigen kan sterk variëren van de aard van de T.D. én naar het tijdstip van inrichting. De sportinstuif heeft in de loop der jaren aan belang gewon nen. De terreinen staan per manent ter beschikking van de leden. Het jeugdhuis telt zeven aktieve sportklubs: twee voet bal-, twee basketbal-, twee volleybalploegen en een ten- nisklub. Respektievelijk zijn er op de wekelijkse trainingen 40, 30 en 30 leden aanwezig. De begeleiding Deze begeleiding houdt voor namelijk de verantwoordelijk heid (die de leden opnemen) in, naargelang de interesse of belangstelling voor de verschil lende instuif-vormen. Kon- kreet gezien, wordt de begelei ding voorzien door jonge men sen, die de kontinuïteit van de instuifvorm voorzien. Elke sport- of hobbyklub staat on der de verantwoordelijkheid van één of meerdere personen. Deze vormen samen de klub- raad, waar de belangen, de problemën en de onderlinge samenwerking worden bespro ken. Deze vergaderingen zijn maandelijks, in tegenstelling tot vorige jaren. De animatie- ploeg verzorgt de totale wer king en begeleiding in het jeugdhuis. De voornaamste ta ken zijn: verzorgen van de pro- grammatie, het bespreken van problemen (en ze oplossen) en de kontinuïteit van de werking voorzien. Alles gebeurt in sa menspraak met de permanent verantwoordelijke, momenteel de heer Luc Rasschaert, die echter wegens inlijving in het leger, tijdelijk vervangen wordt. Hobbyklnbs De Klub Elektronika beschikt over een eigen lokaal, dat aan gepast is aan de aard van de werking en waar de eigen uit rusting geborgen wordt. De klub die momenteel uit 22 leden (tussen 16 en 19 jaar oud) bestaat, werkt op zondag voormiddag. Omdat de elek- tronika-afdeling en de zenda mateurs ergens in eenzelfde richting werken, werden beide om de beurt de bardienst in het jeugdhuis verzorgen op zater dag en zondag. Voor de week dagen beschikt men over een vaste barman. Deze ploeg ver vult een zeer grote funktie in de eerste kontaktname met nieuwe mensen en zorgt tevens door een vlotte bediening voor de aantrekkelijkheid van de instuifruimte. Gelukkig verloopt de samen werking in deze ploeg bijzon der vlot. De redaktieraad tenslotte, moet ervoor zorgen dat het tweemaandelijks tijdschrift, het «Leperikske», verschijnt in een goede konditie kwa vorm en kwa inhoud. Sinds korte tijd wordt dit tijdschrift op off set gedrukt, zodat foto's kun nen worden ingeschakeld om het blad interessanter te ma ken. Sinds zeer kort, werd de redaktieraad, die oorspronke lijk zeven leden telde, uitge breid: elke klub zit door mid del van een vertegenwoordiger in de redaktieraad. Het blad verschijnt nu weer maande lijks. Sportklubs De voetbalklubs tellen twee ploegen: een A-ploeg met spe lers tussen 25 en 30 jaar en een B-ploeg, waarvan de gemid delde leeftijd tussen 20 en 25 jaar ligt. Er wordt gespeeld in de amateurskompetitie. De wekelijkse trainingen gebeu ren op woensdag- en donder dagavond, in een sportieve en vriendschappelijke sfeer. De Basketbalklub telt eveneens twee ploegen: een dames- en een herenteam. Ook hier wordt wekelijks getraind. De gemiddelde leeftijd ligt bij de dames rond de 18 en bij de heren rond de 24 jaar. Dit laatste team speelt bij tweede provinciale en levert reserven bij de eerste ploeg. Door het aantrekken van verschillende nieuwe leden, werd de werking nog veel verbeterd. Het volleybalteam bestaat uit drie ploegen: dames, heren en reserven. De meeste spelers zijn tussen 18 en 25 jaar jong, wat niet belet dat goede resul taten behaald worden, mede dank zij het doorzettingsver mogen gedurende wedstrijden en trainingen. De tennisploeg heeft eindelijk een eigen bestuur, zodat het vorig seizoen degelijk van start kon gaan. Aan het gemeente- worden, buiten de reeds be staande. Vorig jaar werd er (met veel sukses en bijval) een eerste muziekkwis georgani seerd. De vraag naar dergelij ke aktiviteiten werd reëel ge steld. Opmerkelijk blijft wel dat alle aktiviteiten door de jeugd zelf worden ingericht, bestuurd en... tot een goed einde gebracht. Individuele, maatschappelijke en sociale begeleiding Individuele begeleiding is de gemakkelijkste vorm. Een eer ste kontakt verwelkomt een nieuw lid. Een praatje leert zijn «noden en interesses» ken nen. Er wordt getracht op een zo groot mogelijk aantal be hoeften in te spelen. Vele nieuwelingen worden onthaald door de sport- of hobbyklub, waarbij ze zich aansloten. Het kontakt met andere jongeren heeft eveneens een begelei- dingswaarde. De maatschap pelijke begeleiding behelst het helpen oplossen van individue le problemen. Deze worden in de mate van het mogelijke per soonlijk of via een vergadering opgelost. De persoon in kwes tie kan steeds terecht bij de permanent verantwoordelijke, bij het dagelijks bestuur of bij de animatieploeg. Indien het probleem onontwarbaar lijkt of is, wordt de persoon in kwestie verwezen naar een be voegde instantie. Struktuur van het jeugdhui Uit de parochiale VZW w een dagelijks bestuur gekoz dat vertegenwoordigd w( door de permanent venn' woordelijke, die eigenlijk n werknemer is van dit besti De klubraad treedt op is< koördinator van de verst lende klubs, terwijl de ani 1C tieploeg alle jeugdhuisle u| groepeert. Zij koördineren werking tussen de klubra het dagelijks bestuur, de matieploeg en de rest van a J.H.-leden. Dat er een onvt zt waardelijke samenwerking le dig is, spreekt vanzelf. De manent verantwoordel heeft verschillende taken der zijn bevoegdheid: doorj len van informatie, kontak m leggen met mensen van buit af, vergaderingen leiden, slagen opstellen, de algem administratie verzorgen, manent aanwezig zijn, de loj len openen en sluiten éni springen waar het nodig bliK1 Het programma voor de naL. toekomst Momenteel is er in het jeir. huis niet veel te beleven:? meeste leden zijn immers I derende jongeren, die midi in de eksames zitten, december kan men er wel| recht voor een danspasje: dens de T.D., ingericht de deelnemende klubs, eveneens de trekking vr tombola van het jeugdl voorzien. Op kerstdag blijft het jei huis gesloten, maar op dag 26 december denkt mei speciaal aan de kinderen. 15 uur kunnen zij er koifciv genieten van een pracl avonturenfilm «Oom F< nand en de toverdraak». gebeuren kunnen we situu als een besluit van het jaarrs het kind. Op 30 december vj>6t den de kaarters verwacht ojullt grote belotting, die om 15 zal aanvangen. Op nieuwjaarsdag wordt jeugdhuis geopend om 19 Een uur later begint het kleed bal, dat jaarlijks volk lokt en aan allen massa leute meegeeft. Di echt iets wat je moet mei ken. Wat in het nieuwe jaai »u6Kut iiuiamib. j r Echte krisissituaties doen kieh s, Zfe erf" echter zelden voor. Op sociaal gebied wordt er weinig gewerkt in het jeugd huis. Dit volgt uit het feit dat politieke standpunten niet aan genomen worden. Het jeugd huis heeft een kristelijke basis- inspiratie, waaraan de leden zich houden. Morele en/of daadwerkelijke steun aan groepen, die er om vragen, wordt zelden geweigerd. prijsuitreiking doorgaat vair onlangs gehouden ballonwT strijd en dat de cinéfielen o januari kunnen genieten 1 «The Omen». Maar niet getreurd: wij p£ ceren graag de verder ingen te «feestelijkheden», want!1, wordt alles in het jeugdl Leeuwerik. Informatie-avond te Lede: Onder auspiciën van de Sociaal-Kulturele Raad van Li heeft op vrijdag 14 december een informatie-avond pl| in het kultureel centrum. Dorp Lede. Het onderwerp beek, waar Vlamingen thuis zijn», wordt ingeleid doo« Aktiegroep Dilbeek, met de medewerking van een f dorpsgenoot, de heer Marc Gabriels. Aanvang 20 uur. Wat krijgen we volgende zondag te Lede? K.A.V. Oordegem: Gildevergadering met Kerstfeest j K.W.B.-K.A.V. Lede: Bezinningsnamiddag «Geboren inl heid» in huize Ronkenburg. Aanvang 14 uur. V.T.B.-Goshindo Gakkö Oordegem: uitzonderlijke les. Thema-avond C.M.V.B.-Lede: Op woensdag 19 december wordt om 20 uur in de bol zaal van De Volkskring, Kasteeldreef Lede een temai bezinningsavond ingericht door de Leedse C.M.B.CV. vrouw Van Damme-Brasseur zal het hebben over kinderen kunnen verborgen zorgen hebben». Wat is er te beleven op Kerstdag? Te Lede is er een Kerstviering op het Pastorijplein. Ven gegevens volgen. Te Oordegem kan men terecht in de zaal Fiësta, voorl vrolijke T.D., ingericht door de Majoretten en de Tamb^ van de Koninklijke Harmonie St.-Cecilia Oordegem. p Studio 17 zorgt voor de passende sfeer aanvang 20 Inkom 60 fr. Supporters: houdt deze datum vrijl Uitslag tombola B.O.F. De Glansmerel: Tijdens de grote vogelschow werden er menige tombi kaarten verkocht aan de vele geïnteresseerden, die err bezoek brachten. Ziehier de winnende nummers: 6087 5880 38551847 3735 1479 2844 4780 2891 6232 S 3282 2957 6925 1556 6806 5378 4660 3317 1862 4672 1| 5575 2490 4454 5002 3484 1279 4299 3838 1697 4603 1| 2816. L Het reservenummer voor de eerste prijs een braadovA 4232' itSDI De prijzen kunnen afgehaald worden op het sekretani F Matthijs Arthur, Langeweestraat 32 te Lede tel. 77.88r» liefst tussen 19 en 21 uur) tot uiterlijk 31 december 19731

De Voorpost | 1979 | | pagina 14