lede kort 15 DECEMBER: LAAMSE STRIJDDAG eeds werkenprogramma 980 Wat een reporter lijden kan... Kleinkunst te Lede OBSTAKELS IN STATIONSSTRAAT TE GIJZEGEM het koninklijk xiirkus te Brussel wordt op 15 december massale Vlaamse strijddag georganiseerd met als |)tto «Na 150 jaarnu zelfbestuur». Verschillende Venigingen van Groot-Lede roepen hun leden op om aan Ize manifestatie deel te nemen. I wordt een bus ingelegd, die via Lede naar Aalst rijdt. Ichrjjvingen terzake dienen overgemaakt te worden aan Ion Hermans, Broeder de Saedeleerstraat 65 te Lede 3-77.64.01) of by Jef Haustraete Gentsesteenweg 16 te [irdegem (091-69.05.67). Dringend werk natuurlyk. lar waar gaat het nu eigenlyk om? !t geheel wordt georgani- :rd door het overkoepe ld orgaan van de Vlaam- socio-kulturele en strij- •ganisaties. Het tema arrond alles gebeurt be at uit drie delen, te we- voor meer werk en ilvaart in Vlaanderen, or een echt en eerlijk deralisme en tegen een or Vlaanderen nadelig iteem van dotaties. De Ven nodigende organisaties n onder meer de Vlaam- Volksbeweging, arron- isement Aalst, de VTB- 'ersc AB-Lede, het Davids- ,an" nds Impe en de Vlaamse ub Lede. Samen brach- zij een uitleg naar vo- de" 1- Wij citeren: 'an bij de aanvang van cjze regering werd haar leid argwanend gevolgd door alle overtuigde Vla mingen. Was er niet het regeerakkoord waarvan de teksten een heruitgave van het Egmontakkoord bete kenden? Was er niet het weren van de heren Bondt en Boel door het frankofo- ne blok? Werd hierdoor niet elke Vlaamse reaktie van he begin af monddood gemaakt? De gebeurtenissen in de Voer en te Komen hebben die argwaan voldoende voedsel gegeven. Komen blijkt ineens geen pro bleem: de Raad van Staten heet de Vlamingen van Ko men in het gelijk gesteld: zij hadden zeker recht op een Vlaamse school! Maar wie van deze mensen zal het nu nog aandurven zijn handtekening te plaatsen op een nieuwe aanvraag, na de fransdolle intimi datie? De C.V.P. parlementairen zijn door de knieën gegaan bij de eerste frankofone aanvallen. De belangen van het Vlaamse volk wer den opzij gezet! Thans staan we voor een tweede fase van de staatshervor ming. De vraag stelt zich nu duidelijk: «Wat zal die laatste etappe zijn? Wat zal er vanBelgië uiteindelijk geworden?» Kennelijk verwacht men dat de inspiratie zal komen van de Heilige Geest: want de regering weet het niet, de parlementsleden nog minder en (ongelooflijk) de politieke partijen, hebben zelfs geen plan! Of houdt men het verborgen in een donkere schuif? Mogen we niet weten waar men ons heenbrengt? Wij, Belgische burgers, hebben toch het recht te weten! Wij hebben recht op voor lichting en op medezeg- biijr gelegenheid van de jaarlijkse begrotings-raads- ting, stelde schepen De Paepe het werkenpro- mma van het dienstjaar 1980 voor. In gewone ienst zal de bestrijking op de betonverharding van ,J"^t Meirveld uitgevoerd worden. In de Bosstraat zal gr" toplaag op de bestaande asfaltlaag geplaatst niddprden. Tenslotte zal er in de Hauwstraat Op)ordegem), de Blikstraat, Rosselstraat env Rey- weiieersstraat een slemlaag geplaatst worden. 5ie:fe landbouwwegen zullen berijdbaar gehouden u fjorden door het maken van steenslagfunderingen. vajjP toegangswegen naar de overwegen 9 (Sasstraat), jgdip (Blomstraat) en 21 (Wichelsestraat) zullen over; 8n afstand van 50 meter aangepast worden. Als de jeuptreffende straten vijf meter breed zullen zijn, zal woi N.M.B.S. de overwegen voorzien van slagbo men. "angs de bebouwde %aatdelen en in de ^rpskommen zullen jetpaden in betonte- zouden afgewerkt wor den. Shepen De Paepe kon, na een persoonlijke tussenkomst bij Brug- aarpls herlegd worden. De gen en Wegen, verze ep \det- en wandelwegen keren dat dit inderdaad it opillen onderhouden wor- zal geschieden. 15 6n met betontegels, Langs de Steenstraat te ifalt, steenslag en do- Lede zullen een fiets- en miet. Tenslotte zullen een voetpad aangelegd gevels van de pastorij worden. Voetpaden zul- Smetlede opgefrist len aangelegd worden of rden. Ze werden in het vervolledig worden in de Dilrleden reeds herhaalde Barrevoetsehoek, het lalen geverfd, maar de- eerste deel van de Blik- manier van werken |kt niet de juiste, rom wordt voorzien gevels te zandstralen, straat, de Kluisberg, de Overimpestraat en de Biestraat te Lede, in de Bredestraat te Wanzele, als eerder gebeurde te de Kapellenhoek en Oud- ipe. Smetlede te Smetlede, uitgaven aan deze de Dorpsstraat (klooster) Pfèrken zullen verrekend en de Ledestraat te Impe ant|orden op de gewone en tenslotte aan de igdjegroting van 1980. Speurt en de Rodtstraat buitengewone dienst te Oordegem. In de Rfoorziet men het aanleg- Impse Ledestraat wor- van een parkeer- den eveneens greppels |laats langsheen de Wi- voorzien, lelse Steenweg te Le- De aanleg van straat- Een raadslid vroeg of greppels, rioolkolken en Ie andere parkings eerst inspektieputten wordt Moeten wij dan binnen en kele maanden te weten ko men via de dag- of week bladen, in welk land we terechtgekomen zijn? Evengoed als de Walen wil len de Vlamingen een her vorming van de Staat en wordë zelfbestuur als ge wenst opgegeven. Maar- ....niet ten koste van Vlaamse centen, Vlaamse grond en Vlaamse mensen! Men roept: «Weg met de dotaties». Dit betekent heel eenvoudig het storten van de inkomsten van Vlaanderen, Wallonië en Brussel in eenzelfde centra le staatskas. Vandaar uit worden ze opnieuw ver deeld., op basis van vaste verdeelsleutels, die door Vlaanderen zeer nadelig zijn. Vlaanderen stort 60% in de staatskas, maar krijgt slechts 53% hiervan terug. In «kleine» getallen komt het hier op neer: voor elke 100 frank die een waal krijgt, ontvangt de Vla ming slechts 75 frank Besluit: Walen en Vlamin gen moeten hun eigen pot je kunnen koken, met EI GEN centen! Daarom, doen de deelne mende groepen een drin gende oproep aan alle men sen van Groot-Lede om zondag aanstaande het ko ninklijk circus te Brussel te doen vollopen met over tuigde Vlaminge, die weten wat ze willen. Deze Vlaamse strijdverga- dering gaat door in het te ken van de aan de gang zijnde staatshervorming naar aanleiding van 150 jaar België. Het is een ma nifestatie waarvan het strijdkarakter wordt onder steund door een satirisch- artistieke inkleding. Onder andere werken mee: Her man Slagmulder (regie), Gijs Van Rode (bindtek- sten), Senne Roufaer en Chris Smet (deklamatie), Lode Dieltiens (dirigent), het koor Singhe Scoone, het Thebaanse Kwartet, de Vaganten, Herman Elegast en Alkuone. Wij hopen mee met de in richtende partijen, dat het koninklijk cirkus op dit be langrijk moment van de staatshervorming én op de vooravond vanhet 150-jarig bestaan van België, totaal vol zal zitten. Toegangskaarten en in schrijving voor de autobus sen) mogelijk bij hoger- vermelde personen. Stop plaatsen zijn voorzien te Oordegem (Grote Steen weg 16) en te Erpe aan de Vijfhuizen om 13.45 uur. De inrichtende partijen doen een beroep op allen, om deze dag te laten wel slagen ën vooral voor de inzet tegen de huidige on aanvaardbare gang van zaken... RDV Wij leven toch in een de- mokratie? voorzien in de Groen straat en de Barrevoetse hoek te Lede en op de Klinckaert te Oordegem. Te Lede-Tuinwijk en Hulst wordt de aanleg van speelpleinen ge pland. Verder staan nog op het programma: het opmaken van een ont werp tot uitbreiden van het gemeentehuis, het vervolledigen van sani taire gedeelten en aan passen aan hun nieuwe bestemming van de dienstencentra Smetle de, Wanzele, Oordegem en Impe, verbouwings werken aan de gewezen melkerij te Lede en het geschiktmaken tot ma gazijnen van de techni sche dienst. Verder wer den nog genoteerd: de aankoop van een twee dehands vrachtwagens, de aankoop van signa lisatiemateriaal, het be planten van zijbermen van wegen en plantsoe nen, het overwelven van straatgrachten, het plaatsen van leidingsgo- ten, rioolkolken en inspektieputten t.g.v. bouwen en verkavelen, de aankoop van een snijmachine door de drukkerij en het vernieu wen van de buitentrap aan het kultureel cen trum. De eventuele ontwerpen zullen onderhands aan gesteld worden. RDV Als persmedewerker waren we vorig-weekend, weliswaar in de vroege uurtjes nog op stap om gegevens te verzame len voor een verslagje over een lokale festiviteit in het Aalsterse. Nog eentje op de valreep? Graag natuurlijk, en de eerste de beste «staminei» waar er nog een spoor van licht was werd aangedaan. Tiens, tiens, we bleken niet de enigen te zyn die zo «vroeg» nog dorst hadden, tussen het tiental klanten merkten we evenwel een gekende figuur op die we reeds erder op de teentjes getrapt hadden, toen we een artikeltje publiceerden waarin we de raad of het comité waarin betrokkene ook zetelt, eens flink tegen de schenen trapten. Het werd geen zorgeloos «fot the road»- pintje drinken meer, ik kan er over meepraten want myn ribbekast die het meest te inkasseren kreeg bezorgt me nu nog altyd last wanneer ik maar even tracht te lachen. Die nacht waren het echter geen tranen van blydschap! Voor enige weken publi ceerden we een artikel waarin het gedrag van de leden van een bepaald ko- mité eens flink aan de kaak werd gesteld. Sommigen kunnen kritiek verdragen, anderen weer ook niet. Be doeld persoon die zo laat nog mijn weg kruiste bleek, en dat wisten we reeds, absoluut geen greintje van deze kritiek te kunnen ver dragen. Reeds na het ver schijnen van ons artikel werd ik al afgedreigd met processen wegens eerroof en dergelijke! Onze enige reaktie was toen: waar er rook is, is er ook vuur. Dat die mensen zo gingen rea geren wees duidelijk in de richting dat onze vermoe dens juist waren en dat er een of ander potje aange brand was. Werden er na dien nog wel eens stekelige opmerkingen aan mijn adres gericht, of links en rechts eens scheef beke ken, de dagen volgen el kaar zo snel op dat we het ganse gewoonweg verga ten. Het koelt wel zonder blazen. En goi geloeift dad- de! Sta ik daar nu met ie mand in een nogal heftige diskussie gewikkeld, of die meneer meent dat ie er ook zijn neus moet tussen ste ken, maar dan vanop een respektabele afstand, zoda nig zelfs dat ie zijn opmer kingen aan mijn adres moest uitschreeuwen. Wat ik daar met mijn gespreks partner aan het uitpraten was ging hem natuurlijk niet aan, want wat ie me daar allemaal ging verwij ten raakte wal noch kant. Integendeel, hier zouden we zeggen: «legt iest aa hand iesj op ane kop en zie wie datter onder stoot!». De gemoederen raakten echter steeds meer en meer verhit, vooral dan bij het groepje waar bedoelde me neer de leiding scheen te hebben. Wat? Ze gingen het me eens inpeperen! Wie dacht ik wel te zijn omdat ik zo nu en dan eens in de «gazet» klodderde?! Op mijn smoel moest ik eens hebben «snertventje»! Zijn akolieten werden pas nu werkelijk opgehitst: als jachthondenjjie bloed ge roken hadden kwamen ze vanachter hun hoekje aan zetten, en pats, van de eer ste keer een voltreffer. De zoldering scheen in ontel bare sterretjes uit een te spatten en mijn adem moest daar ook ergens ver loren gegaan zijn. Kans om even te herstellen kreeg je niet want daar volgde reeds, onder veel bijvalsbe tuigingen van diezelfde me neer, de «twiede mossel». Dan ging er zich nog een bokser bijvoegen zodat ze me samen in een mum van tijd buiten en op de grond hadden. Hier werd ik als afscheid nog bedacht met een paar rake trappen in de buik, benen en hoofd. De reddende engels van onze politie kwamen echter op dit ogenblik aangesireend, voldoende om het dappere duo nog dapperder «eir schip te doeng afkoisen». Lopen dat die kerrels kon den. Wanneer je nu weet dat in hen voordien nog nooit gezien, laat staan ge sproken had, en dat ze me slechts die afstraffing ver kochten na de tussenkomst van die meneer, dan vraagt men zich toch wel af waar het allemaal heen moet. Zolang het bij bedreigin gen met processen en der gelijke blijft, dan kan men zich als verslaggever toch minstens nog verdedigen en zijn beweringen trach ten te staven met feiten, dokumenten of getuigenis sen. Wanneer men je ech ter op dergelijke en hard handige manier gaat aan pakken dan is er van verde diging absoluut geen spra ke meer. Of dat je kan intimideren? Integendeel! We zullen onze pen nog beetje aanscherpen, ze vlijmscherp maken zodanig dat ze als het scalpel van een chirurg «die» zieke plekken gaan blootleggen waar we ze vermoeden, zo danig dat ik op mijn manier dan eens rake klappen kan uitdelen. Verdiende dan! R.S. De ziekenwagendienst van het Rode Kruis Lede is verder uitgebouwd: vorige week werd het ultramo dern radio-oproepsysteem in gebruik genomen. De oproepen voor ziekenvervoer dienen dus enkel op het telefoonnummer 053-70.33.94 te geschieden. Dit nummer geldt voor alle oproepen vanuit Groot- Lede. Bij een oproep krijgt men een bandje met instrukties te horen. Na een bepaald signaal mag men beginnen spreken: uw woorden gehoord door een permanent aanwezige en ze worden tegelijker tijd geregistreerd. Wie wenst af te spreken bij voorbaat (bijvoorbeeld voor het vervoer naar een hospitaal voor het verwijderen van gipsverbanden, voor het nemen van röntgenfoto's en dergelijke) moet bellen naar het nummer 053-77.80.15 en dit liefst tussen 18.30 uur en 19 uur30. Leden van het Rode Kruis en bloedgevers, genieten van een ekstra korting van 25 op het officieel tarief. Waarom blijft Lede ten achter? Het is reeds twee jaar geleden dat er in een besluit van de Leedsë gemeenteraad werd vastgesteld dat Lede een gemeentewapen en dito vlag moest hebben (en dit in overeenstemming met het dekreet van 28 januari 1977). Toen reeds werd gesteld dat de vlag en het wapen moesten vastgesteld worden binnen het jaar. Dit is blijkbaar nog steeds niet gebeurd. Slechts tien gemeentebesturen uit het Vlaamse landsgedeelte hebben hun voorstel binnengegeven, tegenover 32 uit het Franstalige lands gedeelte. Tijdens de vorige gemeenteraadszitting werd de Leedsebegroting 1980 besproken. De persmede werkers zaten er echter als vijfde wiel aan de wagen bij: zij kregen geen eksemplaar van het keurige gebonden boek. Toch noteerden we een paar op merkingen: wat is dat met punt 69 post 70? en dergelijke... Buitengewoon interessant. Nu kunnen de persmedewerkers wel naar een lid van de gemeenteraad gaan en. STIEKEM de begroting inzien... Maar dat mag volgens de gemeenteraad ook weer niet. Waar moeten wij dan onze informa tie halen? Toch noteerden we dat er te Lede een gemeen teontvanger ingeschreven staat voor niet mindei dan één miljoen (wedde) per jaar. Toen we uit dt mond van raadsleden Galle en Ruyssinck vernamer dat het hier slechts gaat over een bureelhoofd, da eigenlijk gewestelijk ontvanger is, menen we dat dt maandwedde lichtelijk overdreven is, maar tocl wordt uitbetaald. In de vorige gemeenteraadszitting werd hard op onzi kap gezeten: Hoewel de burgemeester betoogde da er slechts een princiepsbeslissing werd genomei omtrent het kasteel van Mesen en dat er nog niet' officieel geweten is, verscheen in onze uitgave reed: het bericht dat het kasteel werkelijk aangekocht was De burgemeester beklemtoonde dat de pers in een kafee de nota's van een geheime zitting had overge schreven en meegenomen. Hierbij beklemtonen wy, dat we ter plaatse niet aanwezig waren. Toch zien we een «steunende» berichtgeving in het tweemaande lijks tijdschrift van de Volksunie-Lede en dit onder de titel: De kogel door... het kasteel. Daar kon men lezen: (wy nemen letterlyk over) schepen Jules Hendrickx heeft het voor elkaar gekregen. Het omstreden Kasteel van Mesen werd dan toch aange kocht door de gemeente voor een schappelijke prys- ...»Wat echter niet betekent dat de heer Hendrickx ons de informatie zou gegeven hebben. Integen deel... Op de voorbehouden parkeerplaatsen voor gehan- - dikapten, werd enige tijd geleden eenzelfde kente ken, als op de blauwe borden-met-rolstoel, op de grond geschilderd. De politiekommissaris vraagt de andere autobestuurders, zonder «gele parkeer- kaart», dat ze van deze voorbehouden plaatsen geen gebruik zouden maken. Hetzelfe geldt natuur lijk voor de Dorpspleinen van de verschillende deelgemeenten. RDV er i iterdag jl. waren Miek en Roel te zien in het jeugdhuis Leeuwerik. Het is nu reeds elf jaar dat <t duo op de planken staat Van Bambost begon indertijd in het Engels (Amerikaanse folksongs "aren toen erg in). Op aanraden van vrienden stapte hij over/de eigen taal en dat maakte het 2 5 üo tot pioniers van de Vlaamse kleinkunst De prachtige stem van Miek die we steeds hebben 2 awonderd, paste hierbij uitstekend. Naast eigen nummers speelden ze ook vertalingen van M» Paxton. In het begin werden ze begeleid op gitaar en mondharmonika door Roland (van de ov< 1leswor'cs',op). Later kreeg de maatschappij - kritische zin van het duo de bovenhand. iflertussen hebben in de Vlaamse kleinkunstwereld al heel wat stormen gewaaid. Maar het ar! ®sPekt en de interesse voor dit duo dat de weg open maakte voor onze eigen Kleinkunst is er .88 °9 steeds. (Rik) 979 Derde nacht van den boer: Morgen zaterdag 15 december kan men van de echte karnavalstemming gaan genieten in de zaal Volkskring te Lede, waar de Orde van de Leedse Hovaardige Boer haar derde Nacht van den Boer inricht. De stemming zal er zeker zijn met Inge Summerland en The Sonor Band. De passen de sfeer zal zoals vorige jaren zeker te voelen zijn: iedere aanwezige wordt uitgenodigd zich in boerenkledij te hullen. Aanvang 21 uur. Inkom: 80 fr. Karnavalgroepen van mini mum tien personen die hun kaarten op voorhand bestellen: 60 fr. Het is ook op deze nacht dat de orde haar jaarlijkse medailles uitreikt, alsmede twee ereplaketten aan verdien stelijke karnavalisten. Kersttentoonstelling te Smetlede: De erkende kunstenaar Marcel Beeckman houdt vanaf zaterdag 15 december tot 15 januari 1980 een «Kerstten toonstelling» in het nieuwe atelier aan de Serskampstraat 30 te Smetlede-Lede. De opening mét traditionele drink wordt gehouden op 15 december van 16 tot 21 uur. Verder zijn bezoekers welkom op alle werkdagen van 16 tot 20 uur, tijdens de weekends van 10 tot 12 en van 15 tot 20 uur. Op nieuwjaarsdag blijft de tentoonstelling gesloten, ledereen hartelijk uitgenodigd. Men zal er zeker genieten van de vele mini-schilderijtjes. Door de Stationsstraat te Gijzegem tuffen is mo menteel geen pretje. Eén van de twee rijvakken is over een nogal belangrijk trajekt onderbroken, zo dat slechts éénrichtings verkeer is toegestaan. Nogal logisch eigenlijk. Wat minder vanzelfspre kend lijkt, is het feit dat aan de grens Schoonaar- de-Gijzegem een plaatje staat «Uitgezonderd bus sen». Jonkreet betekent het, dat al wie van Schoonaarde naar Gijze gem (en verder) moet, langs de Waterstraat, de Drapstraat en de Lange Haag dient te rijden voor aleer de verbindingsweg Aalst-Dendermonde te bereiken. Autobusbe stuurders mogen echter door de flessehals die ontstaan is sinds de aan vang van de wegenwerk- en. De bedoeling van die afwijking op de «algeme ne regel» is duidelijk: het openbaar vervoer niet in de war sturen en de pen delaars niet verplichten «ergens» naar een uit kant te gaan om er de bus te nemen. In Gijzezgem is voorts een drukbezochte school: een andere reden om zo dicht mogelijk te gen het centrum een stopplaats te hebben. Al die argumenten kun nen doorwegen. Toch zou het «busgevaar» kun nen afgewenteld: als die voertuigen de molegging volgen tot aan de Dam- kouter en daar links (de weliswaar smalle) asfalt weg volgen tot aan de Steenweg op Aalst, kun nen scholiertjes en stu denten op een boog scheut van de lichtsigna- lisatie in de onmiddellijke buurt van het Sint Vin- centiusinstituut uitstap pen... Voor de enen zou het enige hinder beteken den, voor de anderen een bijna absolute veiligheid: de weggebruikers die door de Stationsstraat in de richting Schoonaarde bollen, zouden niet plots een mastodont van een tegenligger zien opdoe men... Het overwegen waard, en geen «noodop lossing voor jaren». Ho pelijk duurt de verkeers- hinder niet te lang, zodat alles weer normaal loopt. Kruisstraat Naar de Kruisstraat, rich ting Molenhoek», mag nu weer voor iemand dieuit de Stationsstraat komt. Onlangs stond er een verbodsplaat. Nu is de situatie er totaal anders: wie in dat stukje Kruisstraat zit, moet er langs een andere kant weer uit. Langs de dreef of langs de Molenhoek. Hoe dan ook: telkens komt de autobestuurder op de drukbereden ver bindingsweg Dender- monde-Aalst terecht, met alle gevaren vandien. Ge durende vele jaren was het in- en uitrijden van de Kruisstraat langs de Sta tionsstraat toegestaan. Dat er op die plaats veel ongevallen zijn gebeurd, geloven we niet. Een re den om alles te laten zoals het vroeger was. En als dan toch beslist wordt een wijziging aan te bren gen, moet die van meetaf aan definitief zijn. Niet vandaag zo, en morgen anders. Want wat zien we nu gebeuren? Argeloze weggebruikers die uit de Kruisstraat de Statio nsstraat inbollen. Dat de verkeersssignalisatie dui delijk is? Akkoord, maar of de gékozen oplossing de iedeale is, kan in vraag worden gesteld.

De Voorpost | 1979 | | pagina 15