epembodegem WAT MET DE STRAATNAMEN? GROOTSE KINDERFUIF TE ERPE-MERE DIDO'S DAVERENDE DAGEN!!! V.T.B.-V.A.B. EREMBODEGEM Bericht "tere Jttergem Hekkem STREEKNIEUWS Erpe-Mere Door het gemeentebestuur van Erpe-Mere werd een voorstel tot wijziging van de benamingen van straten en pleinen voor advies aan de Kultuurraad voorgelegd. Dat deze wijziging voor iedereen heel wat administratieve moeilijkheden zal opleveren hoeft zeker geen betoog, niet minder dan 74 nieuwe namen werden toegekend aan onze straten en pleinen. Toch zyn er een aantal bemerkingen by deze wyziging. ldeji meerdere fusiegemeenten, zo ook te Mere, zijn deze Ijes op meerdere plaatsen zichtbaar. Als titel dragen it», maar om de rest te kunnen lezen moet je er met je neus gaan ophangen. (Rik) Er zijn zeker heel wat voor delen te vinden, want, uit eindelijk als deze nemen ingeburgerd geraken, kan er geen verwarring meer ontstaan: elke straat van Erpe-Mere heeft dan een verschillende naam. De vraag is wel, of zulk een wijziging echt verantwoord is, tenslotte dienen de post nummers ook tot iets. Dit alles is natuurlijk een voortvloeisel van de fusie's, men probeert al de kleine gemeenten tot één enkele gemeente te brengen. De nieuwe naamgeving moet heel wat kritiek slik ken. Op sommige plaatsen werd geprobeerd zich te baseren op de volksmond, zoals bijvoorbeeld de «Driepikkel» te Aaigem. Maar vergeet dan zeker niet dat de benaming van vele veranderde straten ook gegroeid was, door de jaren heen, zoals «De Vijf huizen» te Erpe, waarbij we zeker niet inzien waar om deze namen moeten veranderen. Hier zijn we op het punt van de motie vering gekomen. Het ge meentebestuur heeft ge probeerd om achter elke wijziging een bepaalde mo tivering te steken. Veelal is deze motivering gewoon een verwijzing, zoals: «zie atlas bw. nr. 10», of «bena ming komt uit atlas der buurtwegen van 1843 bw. 11», dit is toch wat ver gezocht! Het gemeentebe stuur heeft werkelijk heel wat opzoekingswerk ver richt, maar wat hebben de mensen hieraan? Nog zo een paar nietszeggende motiveringen: «logisch», of «zie Penninckcohieren 1571», waarschijnlijk klopt naktaande naam - Nieuwe naam - Motivering - Situering hterstraat - Achterstraat - vanaf Broekstraat tot Doorsteekstraat en van Doorsteekstraat naar Beekstraat pelsakkerstraat - Appelsakker - Van Oostdorpstraat naar spoorweg en terug naar Oostdorpstraat ekkantstraat - Beekkantstraat - Vanaf Hollandstraat tot Beekstraat ekstraat - Beekstraat - Vanaf Lindekouter tot Doorsteekstraat Nijverheidsstraat. rgstraat - Bergstraat - Vanaf Vijverstraat tot Vijfhoek szeputstraat - Biezeputstraat - Van Broekstraat tot Broekveldstraat unenstraat - Binnenweg - Benaming atlas bw. nr. 84 dd. 1843 - Van Bosstraat tot Magerstraat ikmanstraat - Blokman - Van Beekkantstraat naar Beekstraat sstraat - Bosstraat - Van Vijfhoek tot Oudenaardsesteenweg (palmt Molenstraat in) oeckstraat - Broekstraat - Van Doorsteekstraat naar Diepestraat >eckveLdstraat - Broekveldstraat - Van Oostdorp naar Diepestraat na uwenbergstraat - Cauwenbergstraat - Steenstraat naar Nijverheidsstraat alstraat - Daalstraat - Kerkveldstraat naar Merelputstraat pestraat - Diepestraat - Doorsteekstraat naar Splitsing Schoolstraat-Kerkhofstraat orsteekstraat - Doorsteekstraat - Vanaf Nijverheidsstraat tot spoorweg, rp - St-Bavoplein - Patroonheilige kerk - Rond kerk eefstraat - Dreef - Van Kerkveldstraat naar Kleine Steenstraat livelshoek - Stevensveld - Benaming atlas bw. nr. Ill Op vraag inwoners - Van Blauwbos naar Broekveldstraat estraat - Edestraat - Jerusalemstraat naar Haaltert-Edixveldestraat - Daalbroek - Voorstel commissie: plan Poppe - oeneweg naar Daalstraat. ■otstraat - Gootstraat- Gotegemstraat naar Oostdorpstraat itegemstraat - Gotegemstraat - Topmolenstraat tot grens Aaigem 1>tegemveldstraat - Gotegemsveldstraat - Gotegemstraat naar kouter oendal - Groendal - Nieuwe wijk - (Kloosterstraat naar Daalbroek. oeneweg - Groeneweg - Kloosterstraat naar Jerusalemstraat-Ede Haaltert. Bgenstraat - Hagenstraat -Ommegangstraat naar Steenstraat. Elandstraat - Hollandstraat - Magerstraat tot spoorweg logstraat - Kleine Kruiskouter - Benaming atlas bw. nr. 113 - Schoolstraat naar Broekveld usalemstraat - Jerusalemstraat - Schoolstraat naar Groeneweg naar Aalst (Nieuwerkerken). pelleveldstraat - Kapelleveldstraat - Ommegangstraat naar Kerkhofstraat pittelstraat - Kapittelstraat - Oostdorpstraat naar Topmolenstraat rkhofstraat - Kerkhofstraat - Steenstraat naar kruispunt Diepestraat irkstraatje - St. Bavoweg - Ommegang-folklore - Dorp naar Daalstraat rkveldstraat - Kerkveldstraat - Nieuwstraat naar Merelputstraat-Steenstraat eine Steenstraat - Kleine Steenstraat - Nieuwstraat naar Steenstraat oosterstraat - Kloostrstraat - St. Bavoplein naar Groeneweg irtestraat - Kortestraat - Nijverheidsstraat naar Langestraat J lutergatstraat - Hoefstraat - Kaart van Benshuis 1750 - Beekstraat tot spoorweg - uiskouterstraat - Kruiskouterstraat - Ommegangstraat naar Nijverheidsstraat uisstraat - Kruisstraat - Ommegangstraat naar Steenstraat jestraat - Langestraat - Ommegangstraat naar Steenstraat, ngeveldstraat - Glazentorenweg - benaming atlas bw. nr. 99 - Ommegangstraat naar Nijverheidsstraat ndekouter - Lindekouter Vanaf Dries tot Oudenaardsesteenweg (zie Bambrugge) tofstraat - Loofstraat - Appelsakker tot Schoolstraat Bgerstraat - Magerstraat - Bosstraat tot Beekkantstraat ilkerijstraat - Melkerjjstraat - Molenbeek tot Nijverheidsstraat :relputstraat - Merelputstraat - Kerkveldstraat naar Jerusalemstraat Dienstraat - Bosstraat - Logisch - Vijfhoeks naar Oudenaardsesteenweg steveldstraat - Nesteveldstraat - Bosstraat tot autostrade (doorlopende) euwstraat - Nieuwstraat - St.Bavoplein naar Vijfhoek jverheidsstraat - Nijverheidstraat - Vijfhoek naar kruising Doorsteekstraat Beekstraat-Diepestraat. mmegangstraat - Kapellenstraat - Meerdere kapellen volgens kadaster (Kapelleveld) - Cauwenbergstraat naar epestraat ystdorpstraat - Oostdorpstraat - Stevensveld naar grens Haaltert >sterveldstraat - Oosterveldstraat - Oostdorpstraat naar kouter tergemstraat - Ottergemstraat - Oudenaardsesteenweg tot velden ide Broeckstraat - Oude Broekstraat - Broekstraat naar Doorsteekstraat tronaatstraat - Patronaatstraat - St. Bavoplein naar Bergstraat ov. Baan - Oudenaardsesteenweg - Logisch - Borsbeke naar Gentsesteenweg, haperstraat - Schaperstraat - Achterstraat naar Doorsteekstraat heidingsstraat - Scheidingsstraat - Cauwenbergstraat naar Nijverheidsstraat hoolstraat - Schoolstraat - Kruispunt Kerkhofstraat-Jerusalemstraat Diepestraat naar Oostdorpstraat loorwegstraat - Spoorwegstraat - Oudenaardsesteenweg-Bosstraat-kouter (evenwijdig met spoorlijn.) J atiestraat - Spoorwegstraat - Liggen in eikaars verlengde zelfde nummering. - eenstraat - Steenstraat - Vijfhoek naar Kerkhofstraat evensveldstraat - Stevensveld - Oostdorpstraat naar velden richting Gotegem. ■molenstraat - Topmolenstraat - Kapittelstraat naar Haaltert Idstraat - Hofkensweg - Atlas bwg. nr. 52 - Magerstraat tot spoorlijn, ïren. Natiestraat - Kerkgoedweg - Atlas bw. nr. 99 - Kerkveldstraat naar Daalstraat ■ndelbrugstraat - Vondelbrug - Hollandstraat naar spoorlijn, iverstraat - Vyverstraat - Grens Erpe tot Kloosterstraat isenstraat - Visser - Beekstraat naar Hoolstraat te Bambrugge Igendriesstraat - Wilgendries - Doorsteekstraat naar Doorsteekstraat. (staande namen - Nieuwe naam - Motivering - situering eerstraat - K eerst raat - begint vanaf Vlierzele tot grens industrieterrein. (putstraat - Laputstraat - begint vanaf Keerstraat naar Heerstraat Erondegem (slorpt Dorpstraat op) 'rrestraat - Perrestraat - begint vanaf Laputstraat naar velden ijkhofstraat - Rijkhofstraat - Begint vanaf Keerstraat naar Kapelhofstraat Erondegem. eerstraat - Ruststraat - benaming komt uit atlas der buurtw. dd. 1843-bw 11. - vanaf Keerstraat tot de brug onder de itosnelweg issenstraat - Vissenstraat - begint vanaf Keerstr.-naar velden. (staande naam - Nieuwe naam - Motivering - Situering destraat - Keerstraat - Logisch - weg van Groot Verkeer nr. 1 - Begint vanaf industriepark tot grens Vlierzele. leiweg - Meiweg - Begint vanaf Paardestraat tot Paardestraat lolenstraat - Windmolenstraat - Vroeger bevond zich hier een windmolen - begint vanaf autostrade tot Egemstraat lardestraat - Paardestraat - Begint vanaf brug autostrade tot Keerstraat oystraat - Voystraat - Begint vanaf Paardestraat tot grens Vlierzele. dit allemaal wel, maar wat is het nut ervan? Een paar motiveringen kunnen echt niet door de beugel, het Kerkstraatje te Mere ver anderd in St. Bavoweg, als motivering krijgen we: «Ommegang, Folklore», terwijl elke Merenaar weet dat de ommegang daar nooit ofte nooit is gepas seerd. En waarom moet de Meer- se Verenigde Natiestraat veranderen in Kerkhoed- weg?. In gans Erpe-Mere bestaat er geen tweede Verenigde Natieweg! Het zelfde kunnen we eigenlijk ook zeggen van het Dorp te Mere. Nog een ander straf punt: In Mere verandert men 't Koutergat in de Hoefstraat, om dan nadien Koutergat als nieuwe bena ming te gebruiken voor de Kouterstraat te Erpe. Dat zijn toch gewoon onbegrij pelijke veranderingen. Ho pelijk worden deze wijzi gingen niet doorgedreven. Bekijken we nu Erpe-Mere per gemeente. Let wel, bij de cijfers van de nieuwe namen worden de namen, die alleen van spelling ver anderen, of waarbij «straat» werd toegevoegd, niet meegerekend. Bijv. de Broeckstraat die Broek straat wordt, of de Blok- manstraat die gewoon Blo kman wordt. In Aaigem waren er oor spronkelijk slechts 7 straat namen, nu worden het er 32, waarbij er 27 nieuwe namen worden gegeven. Dit komt doordat de vroe gere straatnamen meestal op een ganse wijk doelden, i.p.v. op de straat zelf. Veelal wordt hier verwezen naar atlassen en naar het kadaster. In Bambrugge waren er vroeger 13 straatnamen, nu worden het er 18, waarbij 8 straten een volledig nieuwe naam krijgen. Hier zijn de benamingen tamelijk goed gekozen bijv. de Tweeker- kenstraat. Burst komt er eigenlijk wel het best vanaf. Van de 34 oorspronkelijke namen zijn er nu 35 gemaakt, waarbij er maar 6 een nieuwe naam krijgen. Dit lage aantal komt doordat Burst vele straatnamen heeft die in de andere gemeenten niet voorkomen. Bijv. Eremyt- straat, Lusstraat, enz. In Erondegem blijft het aantal straten hetzelfde, nl. 25, waarbij er 7 een nieuwe naam krijgen. Bijv. de Bergstraat die Eksterberg wordt, en het Hoeksken dat de Hoekstraat wordt, beiden verwijzend naar de «Atlas der buurtwegen dd. 1843 bw. 4», wat dit ook mag betekenen. In Erpe wordt het totaal aantal straten met 3 ver minderd, nl. van 68 naar 65, hier krijgen 9 straten ee nieuwe naam. Er worden slechts twee motiveringen aangehaald: het reeds eer der vermelde «zie Pen- ninckchieren» en gewoon weg «logisch». De Lange Kerkweg wordt Hammers- weg, en de Ottergemstraat wordt Industrieweg, wat hier zo logisch aan is, valt moeilijk te begrijpen. In Mere worden niet min der dan 14 nieuwe straatna men gegeven. Van het to taal aantal straten, nl. 73, blijven er nog 71 over. Hier werd al aktie gevoerd door de bewoners van het Dorp en door die van de Meerse Ommegangstraat. Deze kunnen niet begrijpen waarom hun Ommegang straat moet veranderen ter wijl die in Erpe blijft. In de Erpse Ommegangstraat staan immers maar een 20- tal huizen, terwijl de Meer se Ommegangstraat erg druk bewoond is. Boze ton gen beweren reeds dat de politiek hier tussen zit, meer konden we niet ver nemen. Wat van waar is kan sterk betwijfeld wor den, maar... Ottergem en Vlekkem krij gen het niet zo moeilijk, een paar straten verande ren, maar veelal blijft de oorspronkelijk benaming. Voor gans Erpe-Mere zijn de totaalcijfers: van de oor spronkelijke 231 benamin gen zijn er nu 257 gemaakt, waarbij er 74 een nieuwe naam krijgen, administra tief gaat dit zeker heel wat moeilijkheden opleveren aan de inwoners van Erpe- Mere. Stel je voor, als ie mand je nu de weg vraagt in je eigen gemeente kan je beginnen met een land kaart op te diepen, om dan moet je ook al niet gaan binnenkort een volledige te ontdekken dat die achter informatie, gans de van alle straatnamen bewuste straat maar 2 pas- zaak is immers nog in voor- van Erpe-Mere, zodat we sen van je verwijderd is. En onderzoek, dus... eigenlijk weten waar we naar het gemeentehuis Hopelijk krijgt iedereen aan toe zijn. Will Het veelbesproken «Jaar van het Kind» loopt zo ongeveer op zyn laatste benen en vele manifestaties werden rond dit tema georganiseerd meestal met kulturele en/of sportie ve inslag. De Rode Valken Erpe-Me re willen, om dit «Jaar van het Kind» af te ronden, een pretentieloze aktiviteit or ganiseren - gewoon iets dat kinderen graag doen. De leden - 8 tot 16 jaar - werden geraadpleegd en - voor oningewijden mis schien verrassend, voor in siders en ouders van kinde ren enigszins verwacht - er kwam een T-dansant uit de bus. Zelfs de. jongsten onder de Rode Valken - 8 iaar dan sen zeer graag, en dan nog liefst op de klanken van Queen, Suzi Quatro... Vandaar dat op zaterdag 15 december aanstaande van af 14 uur een Grootste Kin- derfuif doorgaat in zaal Volkshuis, Kerkhofstraat 23 te 9420 Mere. De fuif wordt opgeluisterd door een heuse discobar met al les - flikkerende lichtjes en zo - erop en eraan. Met de inkomstkaarten, die slechts 19,50 fr. kosten wordt een tombola georga niseerd. Tijdens de fuif zal tevens na diverse «zware» proeven het Kind van het Jaar van Erpe-Mere verkozen worden. Ouders en begeleiders kun nen tijdens de fuif in kafé Volkshuis een «pintje pak ken», want op de fuif is men alleen toegelaten tot maximum 16 jaar (onge veer, min-of-meer natuur- lijk). Vanaf 18 uur kunnen ou ders en begeleiders dan in staan voor het afvoeren van hun moegedanste telgen. In de zaal zullen natuurlijk geen alcoholische dranken verkocht worden en roken is er taboe. Kaarten zijn bij alle leden en bestuursleden te verkrij gen; aan de kassa echter is het niet duurder. Elk jaar wordt de jaarwisseling in jeugdklub Dido op een passende wijze gevierd. Ook dit jaar komen zij met een verrassend programma naar voor, waarin iedereen wei iets naar zijn gading zal vinden. Reeds op zondag 23 dec. gebracht door de groep wordt begonnen en hoe!, Symptoom. Een kritisch in een optreden van Jef Van formatief stuk over de der- Uytzel zal wel elke klein- de wereld. «Als de vos de kunstliefhebber naar den passie preekt....» is de titel Dido lokken. Hij begint van dit fraaie stuk. Voor- erg stipt te 20.00 uur. Op hen die het neusje van de het programma staan zowel zalm niet willen missen en oude en nieuwe liedjes, zo- met hun ogen open lopen is dat het vast een prachtige avond wordt. Maandag, kerstavond 24 dec. gaat de rustige kerstin- stuif door. Hier kan je op een rustige, fijne manier je kerstavond door brengen. De dag nadien, dus op kerstdag krijgen we de jaarlijkse Kerst-T.D., elk jaar een massa volk, en heel wat ambiance in den Dido het zeker de moeite waard om hun zaterdagavond op 12 januari in den Dido door te brengen. Zoals je ziet is dit zeker een fraai programma dat door de talrijke Didoleden geap precieerd zal worden, maar ook voor de niet-leden wordt dit een unieke kans om jeugdklub Dido te leren kennen. Will Toneelavond in het Hof ten Dale op vrijdag en zaterdag 14-15 december. Drie eenakters opgevoerd door Johan Van den Brulle en G Clinck. «Roodkapje schoot de wolf als een kat van het dak», is de overkoepelende titel van een programma dat bestaat uit drie eenakters: «Het schot», «Roodkapje en de wolf» en «Zoals de katten». Het programma begint Op tweede kerstdag, dus-om 20.30 uur stipt. Reservatie in de week van 18 tot woensdag: filmvoorstelling 19.30 uur. tel. 70.51.26 te 20.00 uur. «Brother sun Zaterdag 15 december, Grote jaarlijkse mosselsou- and sister moon», een ont- per in het patronaat. roerend impressionistische Kaarten verkrijgbaar bij alle bestuursleden, ledereen en kinderlijke gezonde in- stipt te 19.30 uur verwacht. terpretatie van het leven Vergeet ook niet dat vandaag de tentoonstelling van de heilige Franciskus begint in het Hof ten Dale te Mere: «Kunst als van Assisi door Franco geschenk», ingericht door de werkgroep Gudrun Zeffirelli. Zeker erg gepast Mere. Deze tentoonstelling blijft geopend tot 23 gedurende deze kerstda- december. gen. Elke filmliefhebber is Iedereen hartelijk uitgenodigd op één van de verto- zeker op post. ningen van de komedie: «Ik ben er...en ik blijf er», Op oudejaarsavond de opgevoerd door toneelgroep de Merelaar onder re- jaarlijkse oudejaarsfuif en gie van Jef De Jaegher. Deze vertoning gaan door in op nieuwjaar zelf krijgen het klooster te Mere op de zaterdagen 15 en 22 dec. we het hoogtepunt van de- en op zondag 2 dec. telkens te 19.30 uur. ze aktiviteiten. Opnieuw F.C. Olympia Erondegem geeft op zaterdag 22 dec. wordt er gedanst, gespron- een grootse mosselsouper, in hun kantien. Prijs 175 gen, gefeest, gvierd en nog fr. er is ook kip met friet verkrijgbaar. veel meer op het jaarlijkse Bloedtransfusiedienst Mere: Bloedinzameling in het verkleed bal in jeugdklub chiroheem te Mere. Dit op donderdag 20 en op Dido. Wegens het dave- vrijdag 21 dec. Telkens te 19 uur. rend succes reeds gekend Op Kerstdag: Kerstfeest van Chirogroep St. Lieve tot uren in de omtrek. Op Belhamel van Erondegem. ledereen hartelijk uitge- 12 januari toneelopvoering nodigd te 18 uur stipt in het klooster. Vrydag 30 november 1979 organiseerde V.T.B.- V.A.B. Eretnbodegem een interessante en leerrijke dia-voordracht, onder het motto «Van Vriend tot Vriend... tot aan de Noord- kaap». Deze werd gehouden in de raadszaal van het Oud-Gemeentehuis van Erembodegem. De spreker was P. De Smedt. Heel wat V.T.B.-V.A.B.- leden, Esperantoleden en sympathisanten waren op gekomen om voor 't eerst of opnieuw kennis te ma ken met het landschap, het volk en de kuituur van Noorwegen, Zweden en Finland. Ook voor de spre ker in kwestie waren er veel belangstellenden op gekomen. P. De Smedt is immers stadsbeiaardier van Aalst en Dendermonde, wiskundige en komputer- specialist, vertaler en stu dent en is één van de toon- aangevers van de Esperan- tobeweging in onze streek. Als een vriendelijke, hoffe lijke en dienstvaardige Wacht op de Wegtechni- kus, toonde hij met passen de dia's, de vele belangstel lenden de weg naar het Scandinavische Schierei land, zelfs tot aan... de Noordkaap. Hij legde de klemtoon op het onverge telijk natuurschoon van het Noorden, dat doorkruist wordt door-smalle wegen, en op het ongelooflijke na tuurschoon, dat de midder- nachtszon heet. Hij belicht te eveneens de hartelijke gastvrijheid van de Noorse, Finse en Zweedse (espe- rantische) gastfamilies met wie hij deze prachtige reis maakte. Iedere aanwezige werd het duidelijk dat het Esperanto vrienden maakt en mensen dichter bij elkaar brengt. Tot slot rondde hij zijn voordracht af met een kor te uiteenzetting en diskus- sie over de betekenis en wezen van het Esperanto. Alles samen een suksesvol- le organisatie van V.T.B.- V.A.B. Erembodegem, die bij voldoende belangstel ling een elementaire Espe- ranto-cursus te Erembode gem wil inrichten. Voor nadere inlichtingen of inschrijving als cursist kan men terecht bij Mevrouw D'Hondt-De Smet, Wilg straat 25a,Erembodegem 053/77.44.97 of bij Etienne De Bruyn, Verbindings straat 16 Erembodegem 053/77.46.60 A.V.H.

De Voorpost | 1979 | | pagina 17