r" 'bi STROOBANT-DE CLERCQ Ma) «KLASSE EN GEZONDHEID BLANCQUAERT EN HOOGEWIJS: KAMPIOENEN TE ZELE-HEIKANT FRANS SICHIN NOYONKEIZER TE BERLARE Kort Sport DUIVENHOK VAN DE WEEK OC »WI(JU5r- TH.\t, 13/a - a VA De jaren liggen heel dicht bij elkaar maar 2e verschillen soms heel veel van elkaar. Dit er- vaarde ook Lydia Stroobant-De Clercq. In 1977 boekte zij samen met haar man Willy het hoog ste succes wat er in het duivenspel te behalen is. Ze werden algemeen kampioen van België, stonden op de 3e plaats in het fondkampioen schap, waren 1e kampioen van Flying Club Antwerpen en wonnen de titel van kampioen grote fond in Union Antwerpen. Die prestatie werd door Op Argenton nationaal de insiders als fenome- met 9553 duiven klokte naai beschreven. Ze lie- ze de 828e (2e get.), 915e ten zich leiden door het (1e get.), 2092e (3e) of feit dat Kemzeke Paal 3 van de 3. Op La Sou- zeker niet de ideale lig- terraine tussen 5465 dui- ging kan genoemd wor- ven stond ze met de den om op nationaal 51e (3e get.) en 196e (1e vlak uit te blinken op de get.) op de uitslag, fond, maar dit deden Wil- Ook met de oude dui- |y en Lydia nu toch wel. ven zorgde ze uit Saint Maar 1978 was des te Vincent met een 3 op 3 pijnlijker. Willy zou het voor een nationale stunt geluk van Belgisch kam- waartoe weinig fondkolo- pioen te zijn niet lang nies in België bekwaam piogen beleven. Een waren. Op 28 juli met hartaanval werd hem fa- 4930 duiven zette ze taal. Voor zijn vrouw haar drie ingezette dui- werd het zowel op fami- ven resp. op de 424e, liaal vlak als in de dui- 691e en 734e plaats. Op vensport een zware pe- Montauban werd er één riode. duif ingezet en Lydia Maar Lydia De Clercq klokte hem op 505e van was zo diep in de dui- 3224 kandidaten. Als we vensport ingeworteld dat de klassering van het al- ze als herinnering aan gemeen fond kampioen- haar echtgenoot het wou schap even aflopen is blijven voortdoen en de Lydia Stroobandt-De naam Stroobant - Clercq de enige liefheb- D e Clercq moest ber uit onze streken, die de plaats behouden, zich tussen de specialis- waar ze samen met haar ten, die qua ligging heel man verschillende jaren wat voordeliger zitten, aan gebouwd had. kon klasseren op de 25e Met de duiven omgaan plaats, met 5 prijzen, was voor haar geen ge- evenveel als de 12e ge heim, want sedert ze klasseerde, maar met aan de Stropersstraat, te een minder goed coëffi- Kemzeke Paal, zowat 10 cient. Maar Lydia was jaar geleden met de met achterstand vertrok- duiven begonnen, heeft ken. Voor de vluchten ze altijd als verzorgster op Brive en Cahors was gefungeerd. ze nog niet klaar. Tevre- Het seizoen 1979 is ze den is ze in elk geval en met de duiven aan een voor haar is het een stap nieuwe periode begon- naar beter, nen. Haar resultaten zijn «Ik wil proberen op- prachtig. Op de tiercé nieuw hoger op te klim- van Cureqhem Center men en die beker van met ionge duiven won ze het algemeen fondkam- 5 prüzen van de 6 met pioenschap nog één de drie eerst getekende keer te winnen. Dan mag duiven en dit is een re- ik hem behouden. Die sultaat dat bewiist dat wisselbeker is mijn ze ionqe duiven kweekte streefdoel. Daarom niet waarmee ze hoopvol de voor de directe toekomst toekomst mag inzien. maar ik heb er toch mijn zinnen opgezet. De dui ven zijn voor mij nu een geschikte afleiding en ik heb er altijd voor ge leefd en wil het nu nog meer doen dan vroeger» beklemtoonde een am bitieuze Lydia. Karakter en origine Op het hok van Stroo bandt-De Clercq en het hok van Hulstaert-Van Raemdonck uit St.-Gillis Waas is er een grote analogie te vinden, in- zonder op het vlak van oriqine en herkomst. Of beter gezegd, 95 ten 100 om niet te zeggen 100 ten 100, van de stam Stroobandt - De Clercq komt voort van het kam- pioenenhok Hulstaert- Van Raemdonck. Beide tandems werken dan ook sedert vele seizoe nen nauw samen. De duiven van Omer Huls- taert zijn hoofdzakelijk afstammelingen van het Vijverman-ras. Een voorwaarde waar men te Kemzeke Paal altijd oog voor heeft is het karakter van de duif en de origine en van die laatste eigenschap was men verzekerd met de Hulstaert-Van Raem donck kleppers. Het ka rakter werd er als het ware ingekweekt, door de inteelt en de zeer dichte familiekweek. Kwaliteitsduiven, qua bouw, struktuur en alle faktoren nodig om ste vige fondkleppers te vormen. Dat de Stroobandt-De Clercq stam een hoog peil blijft houden, is te zoeken in het feit dat men er zeer strenge maatstaven op nahoudt. De zifting gebeurt bij zonder streng. Lydia krijgt momenteel veel hulp van Omer Hulstaert en zijn echtgenote Lydia Van Raemdonck, die haar helpen met het duivenwerk, maar Lydia heeft alleszins ook het oog en het gevoel en heeft geen teer hart als het er op aankomst om La Souterraine. den en dit kan best door Lydia heeft samen met hen die training op te Omer Hulstaert de 15 leggen. Ook 's winters jonge duivers uitgeschift, hebben ze regelmatig de die ze als jaarduiven zal gelegenheid om een bad testen op de halve fond. te nemen. Die 15 raspaardjes, want Voor de rest wil ik pro- we kunnen bevestigen pere en reine hokken en dat er kopvliegers onder dagelijks wordt alles schuilen, zullen hun ge-\grondig gereinigd. De loofsbrieven voorleggen granen die gevoederd om het jaar nadien een worden in verschillende plaats te krijgen bij de bakken bewaard en via grote mensen. Want ge- een schuifje aan de on- schenkjes worden er niet derkant wordt er de da- uitgedeeld, de bewijzen gelijkse portie uitge- tellen. De jaarduivers zal haald. Lydia spelen op een jong Dit heeft als voordeel dat en dan een paar keer op de granen dagelijks le- weduwschap. ven en bewegen en dit Voor een fondhok kan is een garantie dat ze ge- men moeilijk zeggen dat zond blijven. Wat het het een uitgebreide ko- voederen zelf betreft, lonie vliegers is en het heb ik nogal een grote kweekhok is ook aan de hand en dit wordt me bescheiden kant, alles- wel eens verweten. Geen zins wat de kwantiteit geforceerde hulpmiddel- aangaat, met maximum tjes om de duiven in kon- 10 kweekkoppels. ditie te brengen en ge- De kwaliteit daar valt zond te houden. Ik tip niet over te discussieren, no9 altijd op de ge- dat is grote klasse. zondheid door natuurlijk Wat ons opgevallen is leven- Regelmatig groen- aan de akkomodatie, is ten °P bet bok en dit is dat men hoofdzakelijk bii mii een spruitstek of gedacht heeft aan de een krulsavooitje en voor verluchting. Ruim ver- de vlucht komt er wel 'n luchte hokken met wei- vitamientje aan te pas. nig duiven, is een hoofd- Voor de v|uchten vereiste om te lukken, als men er dan zoals de kolonie Stroobant - De Clercq het kampioenen- bloed kan aan toevoe gen, dan is het succes verzekerd. En dit kwam in 1979 wel tot uiting met de prachtige globale uit slagen en daarnaast ook nog de titel van fondkam pioen met de jonge dui de selektie te doen. «Een duif die een woon- bak krijgt, heeft hem dubbel en dik verdiend» aldus Lydia. «Om te luk ken op de fond moet men geduld hebben, maar het mag niet blij ven duren. De ionge duiven, hoofdzakelijk de duivinnetjes, krijgen Ar genton - La Souterraine onder de vleugels en soms ook wel een dui- vertje, als er geen zus tertjes uit zijn afstam ming voorhanden zijn. Het is noodzakelijk te weten welk vlees men in de kuip heeft. Als jaar lingen krijgen ze enkele halve 'fond vluchten en de Limoges voor jaar duiven te verteren. De resultaten moeten posi tief zijn. Voor 1980 be gin ik met 15 jaarduivers en als er 6 door de op gelegde proeven gera ken, zal ik mijn kweek van twee jaar voordien als gelukt aanzien.» Ruime hokken - weinig duiven Ondanks dat Lydia zich hoofdzakelijk concen treert op het fondspel, houdt ze het aantal toch beperkt. Op het weduw- naarshok zitten 13 oude duiven, alhoewel er 18 bakken beschikbaar zijn. Onder die 13 zijn er vier tweejaarse, die het ko mend seizoen hun moge lijkheden zullen moeten tonen op de kleine fond en dit betekentBour- ges, Chateauroux, Poi tiers, Tulle. Niet alle vluchten maar er zal een verdeling voor de vier Ven in de Flying Club St. gemaakt worden, met de Gillis en vier vermeldin- aan- vangen wordt de veearts preventief geraadpleegd, maar als er niets aan de hand is, wordt er ook niets gegeven. Ook de jonge duiven worden niet ingeënt. Lydia Stroobant - De Clercq zorgt er voor dat er de nodige rust op het weduwnaarshok is. Voor Lydia Stroobandt-De Clercq met één vliegers.(bvu) de inkorving krijgen de duivers gedurende een tiental minuten of een kwartier de duivinnen te zien. Ze worden niet af zonderlijk in de woon- bakken opgesloten, maar mogen vrij op het hok rond bewegen. «Of de duivers voor de inkorving de duivin trap pen of niet, daar wordt geen punt van het ge loof van gemaakt. Dege ne die trappen mogen dat gerust, anderen die er geen behoefte aan hebben, doen het niet. Een fondduif moet zo rustig en kalm mogelijk ingekorfd worden en als ze die rust vinden met voor de inkorving de dui vin te trappen, dan meen ik dat het noodzakelijk is. Na de vlucht worden de duiven een half uurtje tot driekwartier bij de duivin gelaten. Dit is af hankelijk van de vlucht die ze gedaan hebben. Wat we reeds meermaals konstateefden is dat ons duiven laat vliegen. Het mag reeds donker zijn en dan komen ze nog thuis. Dit vind ik een goede ei genschap voor een fond vlieger». Lydia heeft de juiste op vattingen en de ideale redenering om zich te gen de mannenmaat schappij, die het duiven- spel nog altijd is, te ver zetten en door resulta ten te bewijzen dat ze mee kan draaien aan de top. Alle voorwaarden zijn vervuld. Bij haar begint het met eergierigheid en haar echte duivenmel kersmentaliteit en haar kolonie is er met kwali teit op ingesteld omdat ze samen het gestelde doel kunnen verwezenlij ken. BENO. rest zal ze pogen om haar programma zodanig te regelen, om op het schaakbord van de na tionale vluchten haar pi onnen zodanig te zet ten, dat ze haar streef doel «zo hoog mogelijk naar nationaal succes» kan verwezenlijken. Bri ve, Cahors, Montauban, Limoges, St. Vincent en Barcelona en met de pie pers Argenton, Bourges, gen in, de fondclub. Antwerpse Fondopleiding Lydia gelooft ook wel in fondras, maar anderzijds is ze van oordeel dat men fondvliegers op hun taak moet voorbereiden «In de winter, goed of slecht weer, krijgen de duiven dagelijks de vrij heid. Ze moeten wennen aan alle omstandighe- Vorige week werden in noit Maes - 4. V. Dries- de maatsch. De Snel- sche-Van de Wiele. vliegers te Zele-Heikant Jaarlingen 1. Vercaute- de kampioenen van het ren-Moernaut - 2. Benoit voorbije seizoen gehul- Maes - 3. Pierre Vergey- digd. Op de Quiévrain len - 4. Cesar Hoogewijs ging de titel van alge- - 5. Willy Christiaens - 6. meen kampioen naar G. Leonard Mariman. en Dirk Blancquaert met Duivinnen 1. C. Hoge- 3 vermeldingen en op wijs - 2. Blancquaert en Noyon kreeg Cesar Hoo- zn - 3. G. en A. De Maes- gewijs de trofee van al- schalck. gemeen kampioen even- Jonge duiven 1. Ver- Reeds drie jaar tereke is Frans Sichien koning op de Noyonvluchten en zo als de geplogenheden het in het duivenspel winnen, krijgt hij dit jaar de titel van keizer. De 1e afg. 1. Jozef Van O- vermeiren - 2. Van Mal- deren-Merckx - 3. Alfons Goossens - 4. Frans Si- chin - 5. Urbain Vermei- ren. AsduifFrans Sichin. Noyon prestaties van de Meeste prijzen (oude - laatste jaren van Frans jaarlingen - jonge) Ur- Vader en zoon Jo en Alois Van den Branden teerden algemeen duivenkampioen te De Klinge.(dw) zijn zeker van die weest dat hij die erken ning zeker verdient. NOYON bain Vermeiren 115 pr. QUIÉVRAIN Koning Sigin-Spaerkeer meeste prijzen de- Oude duiven 1e en 2e ze|fde tandem, afg. 1. Frans Sichin - Oude duiven 1e en 2e 2. Cesar Dauwe - 3. Mo- afg. 1. Cesar Dauwe - 2. Frans Buyle - 3. Si- eens met drie vermeldin gen. Uitslagen QUIÉVRAIN Oude duiven 1. Christiaens - 2. cquaert en zn - 2. Pier re Vergeylen - 4. Leo pold De Decker - 5. O- dilon Goossens. Jaarlingen 1. 2. Frans Baeck - 3. Ka- miel Famaey - 4. Leo pold De Decker. Oude duiven 1. Cesar Dauwe - 2. Rudolf Goos sens - 3. Florent Wal- graeve - 4. Arthur Boo ne. Jaarlingen 1. Florent Walgraeve - 2. Jeroom Kerre - 3. Jozef Van Mal- deren. Jonge duiven 1. Jozef Van Overmeiren - 2. Al fons Van Hauwermeiren - 3. Gilbert Van Assche - 4. G. Braeckman. De kampioenendag gaat door op zondag, 23 de cember in het lokaal bij Ivo De Grauwe, met in de voormiddag vanaf 10 uur een kampioenenten- Jaarlingen: 1e en 2e afg.: t00nst9lling. In de na_ cauteren-Moernaut - 2. Schiettecat-Van Laere - 3. De Maesschalck- Dhondt - 4. Cesar Hoo- Willy gewijs. Benoit Maes, T. Blan- Poppe- AsduifFrans Buyle. 1. Theophiel Van de Wielle - 2. Gilbert De Waele - 3. Theo V. Hau- Blancquaert en zn - wermeiren. 1e afg. duif: 1. Etienne Smet - 2. Theo Van O- vermeiren - 3. Theophiel l Volckerijck, Benny Van Bogaard, Karei HeermanJos Van Raemdonck, Alfons 's en Marcel De Soete: reekswinnaars met de asduiven te Sint-Niklaas.(dw) dest Van Hauwe. 1e afg. duif: 1. Frans Buyle - 2. Frans Sichin - 3. Modest Van Hauwe - 4. Cesar Dauwe - 5. Ru- dolf Goossens - 6. Ur bain Vermeiren. AsduifCesar Dauwe. Jaarlingen 1e en 2e afg. duif1. Frans Sichin - 2. Cesar Dauwe - 3. Van Malderen-De Vos - 4. Oc taaf Van Vossel - 5. Van Malderen-Merckx. 1e afg. duif1. Cesar Dauwe - 2. Van Malde ren-De Vos - 3. Frans Si chin - 4. Frans Buyle. Asduif: Van Malderen-De Vos. Jonge duiven 1e en 2e duif: 1. Jozef Van Overmeiren - 2. Van Malderen-Merckx - 3. Fr. Sichin - 4. Roger Merckx. Duivinnen 1. Leopold Van de Wiele. De Decker - 2. Frans Asduif: Etienne Smet. gin-Spaerkeer - 4. Arthur Boone - 5. Etienne Smet. 1e afg. 1. Sigin-Spaer- keer - 2. Frans Buyle - 3. Cesar Dauwe - 4. Arthur Boone - 5. Marcel Cle ment. Baeck - 3. Gustaaf en Al fons De Maesschalck en Maurits De Maesschalck. Jonge duiven 1. Schiet- tecatte-Van Laere - 2. Blancqaert en zn en Ver- cauteren-Moerenhout - 4. Tonny Poppe. NOYON Oude duiven 1. Pierre Jonge duiven 1e en 2e afg. duiven 1. Sigin- Spaerkeer - 2. De Geest- Ydens - 3. Frans Buyle. 1e afg. 1. De Geest-Y- dens - 2. Alfons Goos sens - 3. Sigin-Spaer keer - 4. Frans Buyle - "5. Eugeen De Vos - 6. Van Malderen-Merckx. Vergeylen - 2. Schiette- AsduifSigin-Spaerkeer. catte-Van Laere - 3. Be- HALVE FOND middag kampioenenhul- de en om 17 uur een ver koop van geschonken bons en duifjes van de kampioenen. Zondag, 16 december v. 10 uur wordt er in De Toekomst te Berlare een prijskamp tentoonstel ling gehouden, met af zonderlijke prijskampen voor oude duivers, dui vinnen en jaarling dui vers en duivinnen en jon ge duivers en duivinnen. Inbrengen tussen 10 u. en 11u. De keuring heeft plaats tussen 13 u. en 14 u. BENO. Pierre D'Haese Pierre D'Haese blijft de ontspanning en in spanning zoeken in het veldrijden. Ditmaal trok hij naar Izegem, waar het Westvlaams kam pioenschap voor WAOD-renners werd geor- ganizeerd. Hij won er. De «trui» kreeg hij vanzelfsprekend nietdie ging naar de num mer twee, de Westvlaming Eric De Clercq. André Burms André Burms is één van die vrijetijdsrenners, voor wie de sport een uitlaatklep en geen broodQewin is. Burms behaalt uitstekende re sultaten in de BWF-cyclocross te Eernegem was hij tweede, achter André De Bisschop. Te Izegem, waar 47 WAOD-crossers uit de startblokken schoten, werd het een vijfde prijs.

De Voorpost | 1979 | | pagina 37