\m@b pikfefeof pPNIEUW TOENAME ÜVAN WERKLOOSHEID IANDELSDEKENIJEN HERHALEN EISEN SK SINT-JOB VIERT 10-JARIG BESTAAN K.G.B.vijf jaar te gast in elbigenalp ichc [Tijdens een perskonferentie, voorgezeten door Pol De 'aepe wensten de handelsdekenyen hun reeds lang gestel- Ie eisen te herhalen. Dit was nodig aangezien er van iverheidswege, meer bepaald het stadsbestuur, nog altijd n reaktie gekomen was op hun vraag. Iet handelt hier meer bepaald om het probleem van het jpend tekort aan parkeerplaatsen. Er dient hieraan ingend verholpen te worden aangezien de Keizeriyke lede toch funktie van een regionaal dienstverlenend dotcentrum wenst te vervullen, aldus het stadsbestuur, ogei Onlangs nog zyn er parkeerplaatsen verdwenen in plaats i hu van bijgekomen. Zo zyn er rond de Sint-Martinuskerk 28 vr plaatsen verdwenen omwille van het estetisch aanzicht van «het gebouw. Op het stationsplein zyn er eveneens een ing«aantal plaatsen verdwenen. k''c"Jet verbond van de han- durende die tijd is namelijk lelsdekenijen van Aalst de grootste shoppingpar- :aagt dan ook dat op de king van de stad onbruik- irote Markt tijdens de baar. intermaanden enkele Het publiek en ook mid- ilaatsen ter beschikking denstanders werden door ;esteld worden voor kort- het struktuurplan volko- larkeerder. Het parkeer- men misleid. Volgens dat ;ebouw in de Pontstraat plan zouden namelijk 4425 'lijft ook maar steeds ach- parkeerplaatsen aangelegd n*terwege, waarom altijd be- worden. Hiervan zouden er often doen terwijl de 1522 gerealiseerd worden jrond er zelfs nog niet in binnen de zogenaamde his- wilifigend°m van cle sta<* torische kern van de stad denOp de pendelparking was en 2913 er buiten. Het eni- jggf r volgens het struktuur- 8e wat de handelsdekenijen .otsplan ruimte voorzien voor nu vragen is de verwezen- jenfoOO wagens. In de realiteit lijking van die plannen. )e|jj|s daar echter absoluut niet Maar neen! Er verdwijnen ied^an voldaan. Enige oplos- ze^s noë plaatsen, wat dus brfing zou geboden worden, zeker geen tegemoetko- /ooral gedurende de zater- niing is aan de verlangens igmarkt, door het verwe- van de nriddenstand. Men inlijken van een voetgan- vaagt toch enkel dat belof- :rstunnel van de pendel- ten nu eindelijk eens in rking naar het centrum, daden worden omgezet, lierdoor zou de nu groten- Een andere zaak die nog leels niet bezette ruimte besproken werd, was de or- _.ijdens de weekends toch ganisatie van de topdag, ie fneer benut worden. Ook Wie organiseert nu eigen- rm()lijdens de periode van 'ijk de topdag? Aalst-Kermis zou hierdoor eerste Topdag werd loch enigszins aan de no- georganiseerd door de m voldaan worden. Ge- Middenstandsraad. Alle L teksten en mededelingen werden opgesteld door het Verbond der Dekenijen, ook degene die integraal werden overgenomen in de officiële stadsbrochures. De verstandhouding met het stadsbestuur was altijd uitstekend. Weliswaar werd het ge huurde toeristentreintje zonder afspraak met de or ganisatoren in beslag geno men om de burgemeester te vervoeren op de Topdag van 5 mei jl., maar de Mid denstandsraad had dit spor tief opgevat. Hij had zelfs reeds besloten om hetzelf de treintje opnieuw voor de burgemeester te huren voor de Topdag van 10 mei 1980. Heeft dat treintje nu sporen achtergelaten? Of wil de burgemeester beslag leggen op de ganse Topdag? In de bekendmaking voor de pers dat de Topdag in 1980 opnieuw zou door gaan en uitgroeien tot een nieuwe Aalsterse traditie vol feestelijkheden, hu mor, folklore en kuituur, had de Middenstandsraad onlangs de volgende zin ge bruikt: «Zoals vorige keer berust de organisatie bij de stedelijke Middenstands raad, gesteund door de Ekonomische Dienst van de Stad. Het stadsbestuur dat op eigen initiatief een geslaagde etalagewedstrijd aan de eerste Topdag kop pelde, werd verzocht thans in te staan voor een wed strijd voor de beste handelspubliciteit. De diensten van de burge- ,fM 0e pendelparking kan een groot gedeelte van het parkeerprobleem oplossen. Deze ruimte zou ideaal zijn om gebruikt te worden, vooral op zaterdag. (Hugo) meester namen trouwens reeds de beslissing om ter gelegenheid van de tweede Topdag een internationale vakbeurs in te richten voor vrijetijd en sport». Deze voor de burgemeester toch vriendelijke tekst werd in het schepencollege veranderd als volgt: «Zoals de vorige keer adviseert de Middenstandsraad de con ceptie en de organisatie.» De rest van de tekst werd gewijzigd of weggelaten, zodat in de stadsmedede- lingen van een plaatselijk advertentieblad de indruk ontstond dat de Topdag het werk is van het stadsbe stuur. Ook het stedelijk Feestko- mitee is officiéél een advi serend orgaan, maar nie mand zou durven zeggen dat het Feestkomitee de or ganisatie van bv. Karanaval enkel maar «adviseert». Een gelijkaardige ingreep gebeurde toen het schepen college het inwendig regle ment van de Middenstands raad met het rode potlood bewerkte. Begin 1978 werd inderdaad de passage: «Met het oog op het vervul len van deze adviserende taak zal de Middenstands raad door het College van Burgemeester en Schepe nen gevraagd worden om in alle middenstandsaangele genheden voorafgaandelijk advies te verstrekken, zo dat een reële inspraak ont staat bij de middenstand.» Gewoon geschrapt. Toch was het woordje «in spraak» bij de jongste ge meenteraadsverkiezingen de voornaamste belofte van alle politieke partijen. De middenstanders verkla ren na dit alles dat zij ge hecht blijven aan hun zelf standigheid, maar ook aan de goede verstandhouding met elk schepenkollege, om het even hoe het poli tiek is samengesteld. Na de puntjes op de i gezet te hebben willen ze nu- graag de incidentjes glimla chend vergeten. G.D.B y^blet enige vertraging bereikte ons het maandverslag over ,e(jrie evolutie van de arbeidsmarkt, opgesteld door de ovK.V.A. onze redaktie. Hierin kunnen wy lezen dat, zoals de laatste tyd wel meer gebeurt, de werkloosheid opnieuw ierJs toegenomen, zowel op nationaal als binnen ons eigen arrondissement Aalst. Deze toename van het aantal uitke- ■«ingtrekkende volledig werklozen is hoofdzakelyk het gevolg van de toelating tot de werkloosheidsverzekering °'yan de schoolverlaters na een inschryving van 75 dagen ndnjüs werkzoekende. alefOp 31 oktober 1979 be- en de kledingsektor (+125). ingdroeg het aantal uitkering- Onder de 296.114 uitke- chatrekkende volledig werklo- ringtrekkende volledig vezen in ons land 296.114 werklozen telt men 98.518 t heenheden, waarvan jongeren van minder dan 106.201 mannen en 189.913 25 jaar oud, waarvan vrouwen. In vergelijking 30.430 mannen en 68.088 j met de maand september is vrouwen, nn^dit een toename met 8.847 In ons eigen arrondisse- eenheden of 3,1%. In ver- ment bedroeg het aantal ethouding tot de aktieve be- uitkeringtrekkende volle- volking bedraagt de werk- dig werklozen 10.191 een- loosheidsgraad 7,3%, voor heden, waarvan 3.478 man en de mannen 4,1% voor de nen en 6.713 vrouwen. We r, n vrouwen 12,9%. kunnen aldus een toename In bepaalde bedrijfstakken vaststellen van 327 eenhe- kon men toch een afname den meer dan op het einde van de werkloosheid vast- van september, hetzij een stellen. Dit is onder meer stijging van 3,31%. De stij- Jiet geval bij de diensten- ging wordt ditmaal zowel sektor (-1.425), de hout- door de mannen (+71) als sektor (-228) en de voe- door de vrouwen (+256) dingnijverheid (-168). De- veroorzaakt. .e vermindering wordt ech- Ten opzichte van de aktie- ter teniet gedaan door een ve bevolking in ons arron- styging de hotel-spijshuizen dissement bedraagt de 0 (+1.015), de handel (+416) werkloosheidsgraad nu eg« 9,54%. Daar waar we se dert de maand juli een voortdurende afname van deze werkloosheidsgraad mochten zien, is de evolu tie in oktober gestopt en terug omgeslagen in een verslechtering van de toe stand. Dit laatste zowel af zonderlijk voor ons arron dissement, als in vergelij king met de globale natio nale situatie. Nationaal ge zien steeg de werkloos heidsgraad namelijk slechts met 0,3%, terwijl deze in het arrondissement Aalst in meerdere mate toenam. Wanneer we de toename van de werkloosheid gaan uitsplitsen over beroeps groepen, zien we dat het traditiegetrouw de bedien den zijn die de grootste invloed hebben op de stati stieken. Dezen zijn verant woordelijk voor 2/3 van de totale toename. Overige groepen die van enig be lang zijn, zijn de timmerlie den (+24), de kleermakers (+27), de mekaniciens (+33) en de elektriciens (+15). De jeugdwerkloosheid be draagt 27,22% van de tota le werkloosheid, of in abso lute cijfers 2.774 eenheden. Bij de vrouwen is dit 29,48% en bij de mannen 22,97%. De gedeeltelijke werkloosheid bedroeg 5.075 eenheden, wat 1.305 meer is dan in september 1979. Het aantal arbeidsda gen dat als gevolg daarvan verloren ging bedroeg 38.553 dagen, 11.747 meer dan de maand voordien. In tegenstelling tot al die werkloosheidscijfers wor den in de R.V.A. ook nog statistieken gehouden van het aantal ontvangen werk- aanbiedingen. Aldus wer den er tijdens oktober 463 aanbiedingen genoteerd, wat 5 meer is dan in sep tember. Er werden voorna melijk bedienden )èés) ge vraagd, alsook handlangers (63), metselaars (59), me kaniciens (30), kleerma kers (42) en timmerlieden (20). Ondanks alle werk loosheid bleven toch nog 26 aanbiedingen open op het einde van de maand. GDB Het bestuur van SK Sint-Job bood zaterdagavond voor de tiende maal zyn spelers en supporters een banket aan. Gesticht op 19.12.1969, heeft deze liefhebbersvoetbalploeg samen met VK Adelaars, DV Sunset, VK Inno en de intussen van het toneel verdwenen VK Stadspersoneel en SK Sint-Anna de grondvesten gelegd van het MTSA- verbond. van hun 10-jarig bestaan. In zijn openingstoespraak schetste de voorzitter een korte historiek van de klub en wees gepast op profes sionele weg, die het huidig liefhebbersvoetbal ingesla- TABEL I: VOLLEDIGE WERKLOOSHEID OKTOBER 1979 Arbeidsgeschiktheid Mannen Vrouwen Totaal Normaal 2.218 5.241 7.459 Gedeeltelijk 641 807 1.448 Zeer beperkt 619 665 1.284 TOTAAL 3.478 6.713 10.191 Andere verplicht ingeschreven 659 739 1.398 ALGEMEEN TOTAAL 4.137 7.452 11.589 Waarvan -25 jaar 1.369 2.596 3.965 TABEL II: GEKONTROLEERDE VOLLEDIG WERKLOZEN: OKTOBER 1979 Gemeente Lede Impe Oordegem Smetlede Wanzele LEDE Aalst Baardegem Erembodegem Gijzegem Herdersem Hofstade Meldert Moorsel Nieuwerkerken AALST Erpe Mere Aaigem Bambrugge Burst Erondegem ERPE-MERE Mannen Vrouwen Totaal 107 289 396 13 37 50 27 72 99 14 26 40 9 40 49 170 464 623 618 1.203 1.821 19 37 56 139 290 429 15 66 81 39 62 101 59 116 175 35 47 82 54 94 148 109 200 309 1.087 2.115 3.202 62 93 155 92 126 218 35 32 67 17 45 62 33 79 112 27 50 77 266 425 691 NOG IENEGTE DAOGEN en wajjer liggen verom ai ne kier on de flesten, 't Es te zeggen, degein die wille fiesten, kroy- gen der naa volop de okkozje veir. Want nog nen dag of ting en 't es Késtdag en ja, vanoy- ges, de weik noding ligge men on Nievejoor. En lapkoe, 't joor es nog ne kier verboy en wajjer moeten beginnen te schroyven meh 'n acht lalachter: 1980! Vér toch ni te loot te zèn wil ek vannaavoon mor al beginnen meh mèn beste wensjen hein, want ge 'n wetj noeit ni of dat er gien veire moy zelle zen en dorom, allei jonges en maskes van de Veirpost, zu goed degein die der on meiweirken as aal de die die hem reigelier alle weiken leizen: ne plezierege Késtdag en ne goeien Nievejoraoved! Vér eh gelikkeg joor hem ek nog toyd allicht tot 't noste weik hein. Nie echt, wa da 't joor neigenenzeiveteg on ajjer gebrocht heit 'n weit ek vanoyges ni, mor on moy ni veil da deigt. Mor kom, de kop ni loten hangen en probeiren van der 't beste van te maoken. Wa da 'k wel weit, dad es dat teis joor on allemaan 'n betjen 't zélde zal gebrocht hemmen: opslag op ajjer prei al was 't mor meh den indeks, en nog veil, veil mier opslag op ajjer konterbiesjes. En vér 't noste joor nog eh schepken boevenop, vriez-ek. 'k Hem 't nog al gezeid hein, mor 't ienegste dak ik weit dad afsloot... dad es onze frang! Ja vanoyges, koeken kost geldj en as meh zing wat dat er in Osjt zaoei allemool gedoon werd, ja, 't moet toch van iveranst kommen, 'n Mèrt meh veil kassoystienen, woyneg ottomobils en meh zonder boeimen, da kost poeng. Domei, lachen en ni getreird as ge zoeiveil opsantiemen mier meigt lammeren. Nen tejoter in de Meilestoot woor dat er naa al gelozen in stoon, dad 'n betoldje ni meh appelschellekes, anders zolle men ons belastingen allicht meh die zélde schellekes meigen betolen, mor door 'n zejje ni moe te meh opkommen peis-ek, ba de kontro- leur.Meh dènne vést va verleide wintjer was 't er ginien stroot nimier of 't er woren om termier pitten in gevallen... en den iene pit bringt den andere mei! En den dienen moet tèn toch oeik gevildj geraoken. En worom zolle ze na ooit8chien binsjt da ze beizeg zèn? Tc Hem azoei alhier of ad oor nog ander gedachten zee, Tc gon z' heer geive zé, en ze doeng der mei wa da ze willen. Worom 'n zolle ze Markes ne kier ni verwisselen va plosj meh den Hoylege Jo- wannes. Tèn kaan Markes ne kier nor de kosjers zing en Jowannes zol alle zoterdaogen tissen de kraomen ne kier stoon vadplxk va mor iene kier in 't joor. En as ze Paster Donsj in de plosj zolle zetten van da postier van de Pupillekes.Tèn .kost denne mensj ne kier zing hoe veil volk dat er alle daogen dor in de Pupilleschoel zen plichten komt doeng. Meh of teigen heer goeste, mor 't miest gralèk tei- gen... En die bloeite jonges en masken van de Groomèrt stoon tèn 'n betjen dichter teigen 't woter. As 't nimanie 'n ziet zolle ne kier kennen in den Denjer dooiken... ze zèn toch al zwèrt! En da ze nog mor ienegte stroten mier' verkiersvroy maoken, allaboneur, mor da z ons doveir tèn in de plosj 'n betje mier pissoy- nen geiven! Want zeg na ne kier: wa moeje va serrewoerdeg doeng as 't hoeig woter es? Teigen ne boeim, heila, woor stoon der nog boeimen hè en dorboy, da mag ni! Nie, ge zè verplicht van agaa in ne kafei binnen te tèrren, roef roef nor alachter en tèn vanoyges, vér a schildj te betolen, eh pntjen drinken. En 't spel kaan herbeginnen, want da pintjen moet er tèn vanoyges oeik verom ooit... Mor azoei 'n here z' ons ni bezooinegen zee! Te kontrore. En as a vraa on annen oosem rikt, eksplikeir gè da tèn meh te zeggen dagge malgerei ne kier most woteriszjeiren... En kwestje van die pissoynen hein, astablieft ni allien vér 't mansvolk. Da leisde in de gazetten woor da ze weirkvolk vroage. Gelèk as kooi- smaan ne vroedmaan 'n temmervraa en noem mor op. Jaja, dad es va serrewoerdeg azoei. En doboy, 't moet toch attoyd ni vér dezélde zèn newoor dat er nieve weiseis oonge- kocht werren. Wajjer betolen der tèn nog veir! 't Papier 'n moete z' er ni boy lei veren, allemaan kroygt toch alle daogen papier genoeg in zèn bis, kwestje van da tèn de weik noding verom kenne loten af t' holen deir die jonges die achter de meskeire kommen meh ne kamiong. En ge zieg'het hein, azoei bleift 't weirk in de wereld. Azoei blei ven oeik de fiestdaogen in de wereld. Azoei bleift de zwans in de wereld. En de wereld? Den dienen goot va langsommier den b?irg af. Vér tèn nog te zwoygen oever die raketten! Dolf i gen is. Gezien SK Sint-Job uit: niet meedoet aan die mis- Armand Van Hauwermei- vormde praktijken, dient ren: Voorzitter hij zich neer te leggen bij Marcel Hicquet: Secretaris hun huidige situatie, die zij Penningmeester ondanks alles, toch nog Bestuursleden: Camiel met een ereplaats willen Weymeis, Leo De Bundel, bekronene. Het zou wel Rufin Leemans, Paul Van een mooie beloning zijn der Borght, en lokaalhou- Ter gelegenheid van hun 10-jarig bestaan verzamelde S.K. Sint-Job zijn spelers en ex-spelers voor hun 10-jarige mede- der Jean Cousaert. van de kampioenenploeg 1970-71 en 1977-1978. werkers. aVH Eén detail: allen zijn nog lid en Mare Lievens, derde van rechts bovenaan, is de énige die Het huidig bestuur van SK tweemaal als speler kampioen werd. (A.V.H.) Sint-Job ziet er als volgt Na een kampioenstitel in de eerste uitgave is S.K. Sint-Job wat weggedeem- sterd, naargelang het MTA-verbond uitbreiding nam, maar is de laatste ja ren zo fel teruggekomen dat zij in 77-78 een tweede keer de titel verwierven. Deze klub kan wel een paar unieke adelbrieven voor leggen. Na 10 jaar bevin den zij zich nog steeds bij dezelfde lokaalhouder, be zitten nog steeds dezelfde voorzitter en dezelfde se cretaris. Van de ex-spelers zijn er nog steeds een acht tal te vinden in hun kluble- ven, zij het dan achter de schermen in plaats van op het veld. Al deze personen werden dan ook gepast ge huldigd tijdens de viering verleden vrydag en zaterdag kon u zich in de bar-keldei van het aalsters -groen kruis' in het romantische tirol wanen. alle ingrediënten waren daar toe aanwezig. vóór de inkom het busje met de -a' -nummerplaat doelend op -austria' en de -t' van tirol'. binnen een echte tiroler- stimmung gebracht door het trio uit elbigenalp be staande uit twee gitaren en een akkordeon doch met wisselinstrumenten als or gel en de typische klarinet, niet alleen spelen, zingen en jodelen, ook de schul- platllertanze, de holzha- ckerbuben en de dansen met de sfeervolle lampjes kwamen aan bod. buiten franse kapellen, de waard uit gasthof stern en herman, de -wirt' uit de op een paar duizend meter hoog gelegen von barth- hütte, waren er ook twee échte tiroler -dirndels' die zorgden voor begeleiding en dansen. Ondertussen langs weerszij den diaprojektie met beel den uit het prachtige tirol in het algemeen en uit het lechtal in 't bijzonder, zo bij winter als bij zomer, het -alpentrio' heeft ook reeds een paar cassette opnamen van tirolerwijsjes op zijn aktief. van schepen marcel de bis schop mochten deze anima tors het stadsplaket ontvan gen en van de "organiseren de -vakantiegenoegeus' een prachtige tinnen schaal, de k.b.g., die reeds vijf jaar met de luxe-cars -sylvae' van de herzeelse firma van den bossche naar het lechtal trekt organiseert een lus- trumreis op 30 augustus tot en met september met geschenken en prettige ver rassingen. wel typerend dat op de -avond van het blije weder zien' we mensen ontmoeten van verre van onze ajuinen- stad, bvb van leuven en zelfs uit bree. juist in dit elbigenalp, in een der pa reltjes van de bergrivier de lech, pareltje dat nog au thentiek is en zijn eigen aard heeft weten te bewa ren, was onze kamaval- prins enrico jarenlang leer ling aan de school met eu- ropese faam, de -holz- schnitzschule'. lh

De Voorpost | 1979 | | pagina 3