film uandeWCCif K.F.L. AALST: 'UNA GIORNATA PARTICOLARE' Angelsaksische folk in Kreja 'MOONRAKER' ISOPODA OP VOLLE 45 TOEREN JEFKE Op 20 december 1979 is de katholieke filmliga reeds aan ideologie wordt gestimuleerd, zyn zevende voorstelling van het seizoen toe. De prent die versluierd en goedgepraat, deze keer wordt vertoond is een Italiaans - Canadeese Gabriele en Antonietta zijn produktie, geregiseerd door Ettore Scola 'Una giornata een man en een vrouw die particolare'. beiden gedesillusioneerd zijn, verschoppelingen die niks Ettore Scola werd geboren in heersende normen valt. Hij si- heldhaftigs in zich hebben, die 1931 en is lange tijd in ons land tueerde zijn idee in de fascisti- werden meegesleurd door de een onbekende gebleven, sche periode om het probleem gebeurtenissen en niet bij Nochtans werkt hij sinds 1948 duidelijker te stellen. Ook om- machte zijn hun eigen leven te in de Italiaanse film. Als see- dat hijzelf herinneringen aan bepalen, narioschrijver was hij veran- die tijd en die bewuste dag Antonietta is een gewone, on- twoordelijk voor meer dan overhield en omdat herinne- derdanige huisvrouw, een typi- vijftig scenario's voor films van ringen van toen in Talië door- sche 'mamma' al vroeg gete- leven. kend door de eisen van een De fiim is niet enkel het ver- leven vol huiselijke beslomme- haal van twee eenzamen die ringen; een autoritair en bru- elkaar een kort ogenblik vin- taal echtgenoot, zes kinderen den. Niet enkel een evokatie en hopend op een zevende om- van de sociale konditie van de wille van de staatspremie. Een vrouw en van de individuen huissloof zorgend voor haar verdacht van homofilie in het gezin in dienst van de man die fascistische Italië. De film ont- haar autoritair zonder veel at- rafelt daarenboven op zeer tentie en respekt behandelt, subtiele wijze en lang niet zon- Gabriele is een vereenzaamde, der humor de mechanismen antifascistische intellektueel, die leiden tot een fascistische vrijgezel, hetgeen tegen alle filmclub Antrakt en eveneens mentaliteit. De psychologische richtlijnen van II Duce in- verleden week nog in het besmetting via de massamedia druist. Hij verloor zijn betrek- Feestpaleis). bijvoorbeeld. Het is ook een king als omroeper bij de Natio- De film 'Una giornata partico- film zonder fysiek geweld: we na'e radio omdat zijn stem niet lare' verhaalt de ontmoeting zien de fascistische knokploe- mannelijk genoeg was. Hij is en de eendagsrelatie tussen gen niet in aktie, er zijn geen homosexueel al wordt dit nooit een Italiaanse vrouw Antoniet- folteringen of direkte intimida- officieel uitgesproken, ta en haar overbuur, de gewe- ties. Opvallend is het gebruik van Het is een film over moreel twee akteurs zoals Marcello geweld en hoe dit door een Mastroianni en Sophia Loren onverbiddelijke propaganda- in voor hen totaal ongewone Dino Risi, Antonio Pietrange- li, Luigi Zampa enz... In 1964 gaat hij voor het eerst zelf achter de kamera staan en draait hij 'Se permette, parlia- mo Di Donne'. Sindsdien maakte hij reeds een dertiental films. Vele van deze films zijn in België niet uitgebracht. Wel bekend van hem is het uitbun dig satirische en bijna zwart gallige 'Brutti, sporchi e catti- vi' (reeds te zien dit jaar bij Vorige vrijdag speelde de folkgroep KHILIAD in het jeugdhuis Kreja. Deze Vlaamse groep was tot dan toe in het Aalsterse vrij onbekend. Ze bestaat uit vijf leden die mekaar, deels als student leerden kennen in de Gentse folkwereld. De groep alsdusdanig bestaat pas een jaar, enkele onderbrekingen niet mee gerekend. Vroeger speelden ze zowel Vlaamse als Ierse, Schotse en andere West-Europese Folk. Tot ze in één bepaalde richting verder gingen, en nu nog uitsluitend Angelsaksiche folk op hun programma hebben. Deze keuze werd bepaald door hun eigen interesse en mede door het feit dat de violist van de groep van half-Ierse afkomst is. De naam «Khiliad» is een oud Schots woord en betekent zoveel als: «He came from thousand miles» een naam die ze enkel kozen omdat hij goed in de oren klinkt. 'Una giornata particolare' is een pracht van een film, vol menselijke warmte, filmtech nisch gewoon virtuoos. Scola beweert met zijn film te heb ben willen aantonen hoe het dtzen radio-omroeper Gabriele. srei Die toevallige ontmoeting speelt zich af op 8 mei 1938, de - ii historische dag waarop Führer gei Adolf Hitler een tegenbezoek su aflegt aan II Duce Mussolini en- lio! de as Rome-Berlijn wordt iag' gesmeed. get De in Romeinse volkswijk ge legen en door het Mussoli- he niaanse regime opgetrokken :ra woonkazerne, waar Antoniet- Nadat het een veertiental dagen kalm was in onze biosko- constructie van een kom- on ta en Gabriele leven is leegge- pen, komt deze week de nieuwe James Bondfilm in pleet ruimtestation in de lopen. Alle bewoners van deze roulatie te Aalst en meer bepaald in de benedenzaal van de studio's te Epinay door 220 iwoonblok hebben hun fasci- stisch uniform aangetrokken lanen zijn zoals vele andere Ro- T ingmeinen naar de 'Via dei Fori Twee Jaar na The SPY who tegengewerkt door het on- fascisme, ook nu nog, zijn macht laat gelden tot in het privé-leven van het individu. Afspraak .donderdag 20 de cember 79 om 20 uur, Pont straat nr. 11 en Hoogstraat. R. Op het podium maakt Khiliad gebruik van een ruim, akoustisch folk-instrumentarium: twee gitaren, evenveel mandolines en mando- las, dwarsfluit, thin wisthle, handtrom en viool. Hierdoor, en me de door hun aantal leden was de groep in staat een volle volk sound naar voor te brengen. Dit werd nog onderstreept door het regelmatig uitwisse len en veranderen van instrument. We hoor den ook bij het samen spel enkele vindingrij ke snaar arrangement- jes. Maar met nogiets meer dinamisme en meer zang was hun mu ziek nog beter overge komen. Een pluspunt is wel dat de meeste van hun nummers, op enke le uitzonderingen na, hoewel traditioneel, toch onbekend in de oren klonken. Zelfs hun jigs en reels waren niet de doorsnee in strumentaaltjes die men zoveel hoort. Ze nemen imaw initiatief in 1 oude partituren op te zoeken en hierop hnn eigen te is, dat al hnn liedjes handelen over 'wreed aardige toestanden, zoals we dat nog ken nen in de folk i Onder de s men taalt je van O'Caro- lan, dat we van John Renbourn kennen (fier in een eigen kleedje ge stopt, en het meexin- gertje: Sailors Alpha bets Het Kreja publiek was alvast enthou siast, zodat de groep bracht. We onthouden alvast de "p"™ Khiliad «n ho pen dat deze groep in de goeie richting evolueert. bioskoop 'Palace' aan de Schoolstraat. ééj Imperial!getrokken om deel loved me' keert James misbaar aantal mooie mei- ltiite nemen aan de reusachtige Bond terug in een nieuw den, het kwaadaardig genie en spektak'ulaire nazi-fascisti- adembenemend avontuur dat de wereld een hak wil k i» sche ceremonie met veel praal gebaseerd op de beroemde zetten eigenhandig de das to»en militair vertoon. Antonietta bestseller-reeks van Ian om te doen. James Bond is vol en Gabriele zijn achtergeble- Fleming. 'Moonraker' heet dus terug in de stad, deze zijlaflcen de hfsbewÏÏmer, deza el"e uit«ave en on" k«r in de persoon van Ro- sul de radio hard heeft aangezet danks de 6oede v<>orne- ger Moore, en Moonraker oojom de reportage van de op- mens die producer Broccoli wordt gelanceerd met de eel tocht te kunnen horen en vol- en regisseur Lewis Gilbert kracht en de snelheid van origen. Dit eenvoudig verhaal een paar jaar geleden aan een maanraket. Regisseur net speelt zich dus af in eenheid de dag legden, is het weer Lewis Gilbert die eerder werklui, tel daarbij de reis kosten van 160.000 km voor het hele filmteam en men krijgt een idee van het budget dat voor Moonra ker werd uitgetrokken. Men begrijpt meteen waar om de film met zoveel trammelant op 18 oktober 79 onze bioskopen werd in gejaagd. Ondanks alles is chef-decorateur Ken Adams (die ook al de de cors voor Goldfinger, The Spy who loved me, en You be van tijd, plaats en handeling: een peperdure superpro- reeds The spy who leved only live twice voor zijn chiyan de ochtend van 8 met 1938 (jukbe geworden, van me'en'You only live twice' rekening nam) erin ge- ,o e avon 6 ag' Brits-Franse makelij dit in elkaar zette. Konform de slaagd het Moonrakerkar- en binnen een flatgebouw in een he Romeinse voomtad handelend *eer tradlt,e ,s Moonraker nog we, af te werken zonder er mover een langzaam en aarze- Het was te verwachten. Na- grootser opgezet, nog spec- een infarct aan over te hou- lend met elkaar voeling krij- dat reeds bij vorige gele- taculairder en overeen- deigende man en vrouw. genheden satellieten een komstig duurder dan vorige wiMet 'Una giornata particolare' rolletje meespeelden in de 007-prenten. Niet verwon- onheeft Scola meer bedoeld dan 007-films, is James Bond derlijk als men een kleine een anecdote uit het Italiaanse voor verschijning greep doet uit de plaatsen nJhii v«n °P het doek persoonlijk in waar werd gefilmd om deze aai hij de vereenzaming tonen van j r T go twee 'andere' men«n in onze de ""mte geklommen, in prent op te nemen: Lon- :ebhedendaagse samenleving die een «Moonraker» (zegge den, Venetie, Rio de Janei- diweinig verdraagzaamheid aan een space-shuttle) om res- ro, Parijs en de brousse van de dag legt voor wie buiten de pektievelijk geassisteerd of Guatemala. Tel daarbij de ids? Reeds enkele weken ligt bij de platenzaak de nieuwste release van eigen bodem klaar: Isopoda's «You Flower». De groep kende onlangs enkele moeilijkheden, toen totsenman Geert Amant de groep verliet om zich volledig aan zijn studies te wijten. De Aalsterse symfonische popgroep is nu blijkbaar opnieuw voorgoed van start gegaan. Dat bewijst deze singel, een voorloper van Isopoda's tweede langspeler waar waarschijnlijk velen reeds met spanning op wachten. You flower is een romantisch nummer dat handelt over de geboorte van een kind. Een vrij originele, en volgens ons geslaagde aanpak. Het bewandelt kwa genre dezelfde wegen als de debuut elpee Acrostichon, die vrij goed onthaald werd. Men merkt zelfs enige verbeteringen op (o.a. kwa afwerking). Na de maxi nummers van Acrostichon is het wel even wennen aan de veel kortere tijdsduur van beide singelkanten. We vragen ons hierbij af of dit geen afbraak doet aan de vertrouwde Isopoda muziek. Er is immers altijd gevaar voor kommersialisatie, wat zeker bij een groep als Isopoda uit den boze is. Gelukkig is hier nog geen sprake van. De «grootsheid» van de symfonishe muziek komt bij Flower weer tot uiting en doet onwillekeurig terugdenken aan het prachtige samenspel van klank en licht bij hun shows, die op ieder een grote indruk nalaten. Even knap, maar wel van een ander genre is de B-kant: «Black Mountain- cat», een jazz achtig instrumentaaltje, dat eens een andere Isopoda laat horen. De groep laat hier zien dat zij instrumentaal sterk in hun schoenen staan. Mocht je de singel nog niet in het bezit hebben, ga hem dan gauw halen bij de platenboer. Bert den. Zo nieuw en geperfec tioneerd de gags en de el- ketronische spullen aller- hand in 'Moonraker' zijn, zo klassiek en onveranderd is het sex-and-crime stra mien waarop het verhaal steunt: een rijk en machtig maar boosaardig type wil via een zelf ontdekt, super- krachtig gif (dat echter al leen mensen doodt) de mensheid uitroeien om een nieuw superras te creëren, maar de onverschrokken James kan dit nog beletten. Na enig geknok uiteraard. In een tekenverhaal zou zo'n gek dat gif in de water leiding kieperen, maar voor een James Bondfilm is dit natuurlijk te min. Vooral als de man in kwe stie, een zekere heer Drax (gespeeld door Michel Lonsdale) toevallig zelf de konstruktuur van de space- shuttle-moonraker is, en de gelukkige bezitter van de meest diverse handelsza ken op de meest diverse .plaatsen ter wereld. Drax- Lonsdale beschikt over de poen en over technologie, derhalve heeft hij heel stie kem een ruimtestation ge bouwd, vanwaar hij onge stoord de giftcapsules over de aarde kan uitstrooien, indien 007 Roger Moore daar niet onvervaard, en met risico voor eigen lijfs behoud, een stokje had voorgestoken. Vooraleer het zover is beleeft James, en de toeschouwer met hem, heel wat avonturen met boosaardige mannen cn avontuurtjes met lieftal lige vrouwen. Het begint al bij de intro van de film, nog voor één letter generiek verschenen is, waarbij we een Jumbo 747 zien ont ploffen een space-shuttle gekaapt wordt en 007 uit een vliegtuig gegooid wordt. Waarbij James Bond in vrije val zijn bela ger een parachute ontfut selt. Het gaat verder in Ca- lifomie waar 007, waar Drax behalve een autentiek kasteel ook enorme fabrie ken staan heeft, bijna het leven laat bij een proef in een zwaartekrachtmachine. De tocht loopt verder langs Venetie, waar James een Japanse karateka vrij moei teloos door het uurwerk van de klokketoren op het San Marcoplein kiepert, en waar bij een grandioze ach tervolging op de Vene- tiaanse kanalen Bonds gon del zich tot een speedboot ontpopt die daarenboven over een luchtkussen be schikt waarmee James zijn gondel zonder meer aan het Dogenpaleis de oever opstuurt, en tot verbazing van de toeristen een boot tochtje over het San Mar coplein maakt. In RIO raakt 007 tesamen met zijn vrouwelijke kollega Good- head (Lois Chiles) in moei lijkheden als Richard Kiel met zijn stalen gebit de ka belbaan doorbijt van de zweefbaankabine waarin Bond en Goodhead hadden plaats genomen. We zou den zo nog een paar blad zijden kunnen verder gaan met het opsommen van gags en stunts die elkaar zo snel opvolgen dat men bij na niet merkt dat het ver haal in zijn geloofwaardig heid af en toe rammelt. Maar dat wordt dan weer goedgemaakt door enige onderduimse woordspelerij in de dialogen. Naast Ro ger Moore in de titelrol die daarmee aan zijn vierde Ja mes Bondfilm toe is in op volging van Sean Connery, herkennen we in de rol van Hugo Drax de Franse ak- teur Michel Lonsdale, ge boren in Parijs uit een Franse moeder en een Brit se vader. Hij spreekt vloei end Engels en bewijst eens te meer gelijk welke rol aan te kunnen. Lois Chiles die Dr Goodhead speelt werd geboren in Texas. We za- Optreden van de Angelsaksische groep Khiliad in zaal Kreja, Driesieutelstreat Aalst, 7 december. (Hugo) gen haar in 'The Great Gatsby' en onlangs in 'Death on the Nile'. Ri chard Kiel, Amerikaans akteur van 2m35 werd be roemd door zijn rol als tegenstrever van James Bond in de film 'The spy who loved me'. De muziek van de film is van John Barry, die onlangs een Oscar in de wacht sleepte voor 'Born free'. Hij was het ook die de muzikale illustratie verzorgde voor andere James Bondfilms. Het lied Moonraker wordt opnieuw gezongen door de talentvolle Shirley Bassey, die reeds in 1964 aan het muzikale tema van Gold finger wereldbekendheid gaf. Moonraker een 126 minuten durende avontu ren film gaat ontegenspre kelijk een nieuw sukses te gemoet. R. Toen Jefke zijn vrouw stierf is hij zot geworden. Ochere zegden de mensen, die jongen heeft in zijn leven miserie gehad. Het is anders toch een doodbrave sukkel ge weest. Het één woord nooit hoger dan het ander, en zich kwaad maken, dat was iets waar Jefke nooit zou in gelukt zijn. Op een dag was hij met haar getrouwd, en hoe die twee bij elkaar geraakt waren, kon niemand verstaan. Zij kwam van de andere kant van de stad, waar ze voor tien tegelijk geleefd had, en hij wist bij manier van spreken van toeten noch blazen. En op een goeie dag zaten ze dus bij elkaar, en vertelden ze aan iedereen dat ze bijeen gingen blijven. En de mensen lachten, maar na een tijd zagen ze dat het nog een goed koppel ging worden, en het enige wat ze nog zegden was, de wereld is toch raar hé, wie had dat nu kunnen denken? En toen ze het klein huizeken aan de hoek van de straat kochten, stak Jefke de handen uit de mouwen, want als hun eerste kind geboren ging worden moest het in orde staan. En het was om te stelen, misschien zelfs om in een bouw- boekje te laten zetten, zo schoon. En daarna is het tweede kindje geboren en de dokter zei, meneer het zal niet zoals de anderen zijn. Dat zijn van die dingen in het leven waar ge U moet boven zetten. Maar ik wil U nu al veel hoop geven, dat we ze kunnen opereren als ze groter is, en dat er veel kans is dat ze daarna kan lopen. En Jefke die maar een simple mens was, maar een sterk karakter had heeft er zich nooit bij neergelegd, maar zij is er aan gecreveerd. Bijna week na week zag je haar veranderen. Ja ja ze krijgt haar oude streken weer zegden de mensen. Ge ziet dat de echte aard toch altijd bovenkomt. En zo te zien is ze van 't mansvolk ook niet meer benauwd. Bij de bakker werd er zelfs verteld dat ze dagen achtereen op café kon zitten, en dat ge het haar geen twee keer moest vragen. Maar Jefke die altijd zijn eten zelf mocht klaar maken, en zijn huizeke dat hij 's morgens als een beelde ken achterliet, 's avonds als koterij terug vond, zei nooit een kwaard woord. En op het werk als ze eens met hem lachten, zei hij, mocht gi, thuis zo een kind hebben, dan zou Uw vrouw mis schien veel andere dingen doen, maar dat zou voor mij nog geen reden zijn om met U te lachen. En ze zwegen, want wat kunt ge daar op antwoorden. Hebt ge gezien zegden ze in de straat hoe ze op dat sloorke geslagen heeft, met de hak van haar schoen, zo hard ze maar kon, op een kind dat een hele dag in een stoelke moet zitten. Aan de oudste zal ze wel niet aankomen, want die trekt te veel op haar. Dat zal ook een postuur wor den, schoon ja maar zijt maar gerust ook een rat. En Jefke was de enige die zich een beetje met het sukkelaartje bezig hield, een beetje leren tellen of de woordjes her schrijven die ze op de speciale school geleerd had, of gewoon er een beetje mee spelen, want het kind mocht nooit buiten, en uit de hele straat kwam er zeker niemand binnen. En toen zijn vrouw serieus ziek werd, vroegen ze, hoe is 't Jefke, we zien uw vrouw zo weinig, is ze misschien niet goed? Het is niet goed met haar gezondheid zei hij, ze komt niet meer uit haar bed. En zijn rug was nog niet gedraaid of ze herhaalden zijn woorden al, ze komt niet meer uit haar bed, ze komt niet meer uit haar bed, ze zal er dan toch niet veel alleen inliggen, in haar bed. En toen zijn vrouw stierf is ky zat ge worden... De dag na de begrafenis staat de gebuur van Jefke in de hof en hij ziet hem gedurig het huis in en uitlopen en iets weggooien. En hij kijkt ineens vol schrik en hij roept, maar Jefke, maar Jefke wat doet gij nu allée, schei toch uit jong... Maar Jefke loopt voort naar de stal waar de volière staat waarin hij al jaren en jaren vogeltjes aan het kweken is, en waar zijn hart en zijn leven ligt. Eén na één gaat hij ze halen, dan gaat hij op het wegje staan, en traag gelijk een boer düt zijn hand opendoet om het zaad weg te strooien, laat hij het beestje uit de warmte van zijn gesloten vuisten vliegen. Allemaal, tot en met het vinkje dat hip drie dagen ervoor met een lam vleugeltje gevonden heeft, en dat nog maar kracht genoeg heeft om een paar meters verder op zijn kopje te vallen. Ochere zegden de mensen, hebt ge het gehoord, Jefke is zot geworden. Maar wat ze eigenlijk bedoelden was: Jefke zal nooit iets kunnen vergeten.

De Voorpost | 1979 | | pagina 7