faluintjes MOORSEL CANADESE «ENERGIEBUS» TE STREEKNIEUWS Baardegem STREEKNIEUWS Herdersem STREEKNIEUWS Moorsei Kerstfeest bij Davidsfonds Voor Moorsei in t algemeen en voor Meubelfabriek Van Praet, «Promotion Furniture» in 't bizonder, alvast een merxwaardige eer te zijn uitgekozen uit het hele Vlaamse Gewest om de Canadese «Energy- bus» te ontvangen. Wellicht speelt het feit van de geweldige uitbreidingsexplosie die dit ultra-moder ne bedrijf vertoonde hierbij wel een bepalende rol, samen met de ruime parkeermogelijkheden, de poly valente lokalen en de gulle gastvrijheid van de gebroeders Van Praet. Een Canadese bus maakt inderdaad momenteel een demonstratietocht doorheen lidstaten van de Euro pese Gemeenschap onder bescherming van de Euro pese Kommissie. Gekomen van Nederland vertoefde hij verleden week in ons land waarna hij vertrok naar '.uxemburg en verder laar Frankrijk, de Bonds- epubliek en Italië, insdagmorgen 11 de- ember werd de bus irgesteld in de hoofd- i aan vertegenwoor- ers van de beroepsor- lisaties voor handel nijverheid door de er Lucien Lampou- x, ambassadeur van nada en A. Schmit, -tegenwooordiger van Minister van Ekonomi- e Zaken. Tens zijn rondreis in igië hield de Energie- s slechts drie demon- aties: te Brussel-Vorst in de «Usines Chaus- son», voor Wallonië te Malonne bij Namur in de «S.A. Thorflam» en voor Vlaanderen zoals gezegd te Moorsei in Meubelfa briek Van Praet, nog nau welijks een KMO te noemen. Het programma «Energ Sage»(wijs verbruik van energie) of «Energ Save» (energiebehoud), Canada is immers ook een twee talig land met Engels en Frans, wed uitgedacht en uitgewerkt om onderne mingen, meer speciaal KMO's, te helpen bij het opzoeken van energie verspilling binnen het be drijf en het bepalen van de hoeveelheid energie die kan worden be spaard. Deel uitmakend van een polyvalent programma inzake energiebeleid spoort het de onderne mingen aan hun energie rendement te verbeteren en het verbruik te ver minderen wat automa tisch de uitgaven voor brandstof en elektriciteit zal beperken. In het raam van dit pro gramma heeft de Cana dese Overheid aan de Eu ropese Gemeenschap de informatieprogramma's van haar verifikatiesi- steem voor energiebe- sparing aangeboden. Ca nada wil daarenboven ook teams van specialis ten in de lidstaten van de EG vormen. Wat is en waarom een Energiebus? Een energiebus is een voertuig met meettoe stellen, met twee spe ciaal geprogrammeerde ordinatoren, met demon stratiemateriaal en video apparatuur, dit alles toe vertrouwd aan een ploeg ingenieurs en bekwame technici. De energiebus werkt in vijf stadia: het verwerven van ba sisgegevens aan de hand van een door de balang- hebbende onderneming op voorhand in te vullen vragenlijst. plaatselijke meting en observatie komputer-analyse van de gegevens voorstellen van de re sultaten aan de verant woordelijken van de on derneming met opgave van de besparingsmoge- lijkheden vertaald in fi nanciële beleidstermen -aanbevelingen. De vragenlijst dient thuis, op voorhand, te worden ingevuld en het bezoek van de mensen met de energiebus duurt één dag waarbij de bespre kingen gevoerd worden in de bus in een minikon- ferentiezaal, ver van drukte en stoornissen van het bedrijf zelf. De ambassadeur legde er te Brussel de nadruk op dat om het hoofd te kun nen biecjen aan de ener- gieproblematiek een ge zamenlijke, internationa le aanpas noodzakelijk is. De Energiebus, ontstaan bij de provinciale rege ring van Ontario in 1975 en in 1977 overgenomen door de centrale Canade se regering, heeft reeds 1600 Energy Audits uit gevoerd en gemiddeld per bezoek mogelijke be sparingen van 20% aan getoond. België, zo verklaarde A. Schmit, afgevaardigde van minister Claes, over weegt de oprichting van een gelijkaardig pro gramma en wenst daar omtrent de mening te kennen van de Belgische industrie. Belangstellen den kunnen voor aanvul lende informatie, terecht bij de «Dienst voor Ener giebehoud», Nijverheids straat 10 te 1.040 Brussel. Tel. 02/51.19.100 De Energiebus te Moorsei Zijn de energieproble men nog niet nijpend ge noeg niettegenstaande iedereen quasi wekelijks met prijsstijgingen in de energiesektor wordt ge- konfronteerd, de belang stelling voor deze de monstratie bleef merke lijk onder de verwachtin gen. Naast een aantal in dustriëlen en bedrijfslei ders van kmo's, kleine en middelgrote onderne mingen, direkties van grote instituten mochten de heren Van Praet wel de vertegenwoordigers van Minister Mare Galle (belet door tewerkstel- lingsberaad op de Vlaam se exekutieve), van de ambassadeur van Cana da, van de dienst voor energiebehoud en van de kommissie van de euro- pese gemeenschap ont vangen de firma die ge lukkig nog niet afglijdt naar de probleemekono- mie ziet ook in dit experi ment een middel ter vrij waring van de eigen mo gelijkheden. Dienst voor Energiebe houd Adjunkt-Adviseur G. De Vogelaere, auteur van de degelijke brochure «De Energiebus», vrucht van een onderzoek in EEG- verband ter plaatse in ju ni II, stelde het voertuig voor. De oliekrisis van 1973 legde onze kwets baarheid bloot en zette ons aan, zij het met ach terstand, in een geest van koöperatie rationele be stedingsmethodes te ont wikkelen voor de energie waarover we beschikken. Kwistig blijven omgaan met olie en aardgas zijn onrealistisch. Energie besparingen en konsumptiebeperkingen zijn nu onontbeerlijk, al waren ze maar een tus sentijds middel op korte termijn. De Energiebus noemt hij dan ook een probaat mid del om in fabrieken; han delsgebouwen, en instel lingen verbruikte kosten te helpen beperken. Het is tevens een sensibilise- ringsmiddel dat stimu leert tot het ontwaren van mogelijke energiebe sparingen. Minister Galle Kabinetsattaché Bernard De Bleecker plaatste dan uit naam van de belette minister de manifestatie in haar kontekst, nl. de sensibiliserings- en voor- lichtingskampagne van de Europese Kommissie De ordinator In de energiebus. van de Gemeenschap. De groeivoet van ons ener gieverbruik moet inder daad worden vermin derd, evenwel zonder de doelstellingen van eko- nomishe en sociale ont wikkeling in het gedrang te brengen. De redenen die aan de basis van deze kampagne liggen zijn talrijk: het vooruitzicht van uitputting van de wereld reserves de grote afhankelijk heid van België t.o.v. de invoer van energiegrond stoffen de weerslag van de energiekosten op de struktuur van onze kost prijzen de sterke weerslag van de energieproble men op onze ekonomie. Wij zijn inderdaad de grootste energieverbrui kers in Europa. het programma van de energiebus met een rechtstreeks op de bedrij ven gerichte voorlichting is een belangrijk element samen met de andere al gemene voorlichtings middelen. Voordelen aan de formu le van de energiebus ver bonden zijn alvast de mo gelijkheid om ieder be drijf afzonderlijk te be zoeken, het strikt vertrou welijk karakter van de re sultaten en het persenta- ge van de te realiseren energiebesparing. AMBASSADEUR VAN CANADA ®ln het frans, de ambas sadeur zou het in het ne- derlands hebben gedaan, wees zijn vervanger op onze zeer kwetsbare po sitie qua energieproble- matiek. canada heeft mo menteel 10 energiebus sen in aktie en er worden er nog 10 meer voorzien. Over een periode van drie jaar heeft men zich een potentiële energie besparing van 250 mil joen Canadese dollars ten doel gesteld. Het pro gramma levert een guns tig cost/benefiet op en- kan als self-supporting worden bestempeld. In een gesonoriseerde dia-montage wordt dan nader kennis gemaakt met de werking van de energiebus in zijn ver schillende fasen waarbij enkele praktische tips worden gevisualiseerd als bvb het gebruik van een moederklok, van lampen met mindere wattage en het tijdig do ven van nutteloos bran dende lampen. Uitgeke ken wordt ook naar plaat sen waar energieverspil ling voor de hand ligt als bij deuren, vensters, langs wanden en zolde ringen. Controle in de Ener giebus Deze verloopt in verschil lende fasen, uiteraard verschillend van geval tot geval. er is eerst het contro le-formulier dat vooraf De energiebus. (-) dient te worden ingevuld met vermelding o.m. van de soorten gebruikte energie, de verbruikte hoeveelheid, de waarde ervan, de omvang van bedrijf of gebfouw, de isolatiewaarde, de ven- - steroppervlakte en de aard van de bedrijvig heid. de analyse vooraf waarmee een patroon van energiegebruik wordt bekomen en waar uit reeds energieverlie zen zullen worden kun nen gelokaliseerd voor de bus ter plaatse is. interview bij het bus- bezoek om het controle formulier te bespreken en eventueel aan te vul len en meer gedetailleer de informatie te bekomen. Rondgang door de in stallaties opdat de onder zoekers de fabriek of het gebouw zouden kennen. Verzamelen van gege vens over de circulatie van de energie door het sisteem, meten van het verbruik, observeren van de methodes waarop energie wordt verbruikt. komputer-analyse in de bus steunend op alle bekomen gegevens, me tingen en op wat het con trole-team tijdens de rondgang is opgevallen. presentatie voor de direktie van de resultaten van de analyse met dis- kussie van het huidij produktieproces en aan bevelingen en mogelijk heden tot besparing var energie. Besluit Voorlopig zijn vooral d< industrie, de KMO's er de landbouw geviseerd Daarna volgen uiteraart de partikulieren. Wie problemen heeft o zich vragen stelt over he eigen geval in verbant met mogelijke energie besparing kan zich wen den, gratis, tot de «Diens voor Energiebehoud» Nijverheidsstraat 10 t 1040 Brussel. LI Zitdag Burgemeester L. D'haeseleer houdt zitdag in het dienstcen- trum op maandag 7 januari van 18.30 u. tot 19.30 u. Gehandikapten Kerstfeest in zaal «Ons Huis» op zaterdag 22 december te 15 u. met Eucharistieviering; Koffietafel, Ontspanning en Tombola. Kristelijke Gepensioneerden Kersfeest op woensdag 26 december in de Parochiezaal te 14.30 u. met biecht en Eucharistieviering, Koffietafel en Ontspanning. Kersfeest In zaal «Ons Huis» op 25 december 53e kerstfeest. Oor spronkelijk werd dit eerst georganiseerd als thuisfrontsteun voor Baardegemse missionarissen en missiezusters en dat waren er enkele decennia terug heel wat. Alhoewel er momenteel geen meer in aktieve diensten zijn wordt de traditie toch voortgezet en gaat de opbrengst nu naar de missiepost van Zuster Alice De Clerck. Jaarlijks ontvangt «Hoop in de Toekomst» die het kerstfeest verzorgt een ontroerend schrijven van een missiezusterdarts chef van een inlands hospitaal. Met de eigenlijk toch schamele opbrengst van dit feest kan ginds wel een en ander gebeuren en worden heel wat mensen in leven gehouden. Aan het kerstfeest is een tombola verbonden waarvan de prijzen geschonken worden door Baardegemse midden standers. Lering Geen lering binst de kerstvakantie. Voor het tweede jaar is er lering op 5 januari op het gewone uur en ook de eropvolgende woensdag te 16 u. Voor het eerste jaar lering op woensdag 16 januari te 16 u. Vlugge Jongeren Baardegem speelde gelijk tegen de Erembodegemse Dog gen met brilscore en staat nu op de 10e plaats in de klassering met 11 punten. Koorzang Het Moorsels gemengde capellakoor «Canticorum» kon- serteert te Moorsei op zaterdag 22 december onder het kerstmotto «Nu syt wellecome» o.l.v. Rudi Tas. Treden eveneens op «Musica Flandrorum» uit Kortrijk o.l.v. John Wyatt (spinet). Begin te 20.15 u. stipt. Inkom 80 fr. Studen ten en derde leeftijd 60 fr. Kerstfeest Op zaterdag 22 december in zaal Breughel vanaf 15.30 u. kerstfeest. Het toneelgezelschap P.A.C.T. brengt twee uur jeugdtoneel, poëzie, zang en klucht. Prins-karnaval Enrico, nu ook Prins Oost-Vlaanderen, zal het feest helpen oplui steren. Het kerstmannetje zorgt voor prachtige geschenken voor kinderen van 2 tot 12 jaar. Inschrijven a.u.b. in «Bond Moyson», Statiestraat 16 of bij raadslid Louis Saerens, Eksterkenstraat 34. Festiviteiten 1980 1 juni: Stevenkermis 8 15 juni: Kermis op het Dorp 20 a 27 juli: Kermis op het Kruis 22 juii: Jaarmarkt Kruis 26 - 27 juli: Pikkeling Faluintjesstreek 3 augustus: Bergkermis Aalstersesteenweg 17 augustus: Parochiefeesten met Handelsbeurs 14 21 sept.: Kermis op het Dorp 21 september: Muziekfestival 12 oktober: Statiestraatkermi? Naar Lourdes Met het vliegtuig o.l.v. Pater Edgard van maandag 30 juni tot maandag 7 juli naar Lourdes. Kooklessen Start van een reeks lessen op woensdag 9 januari, telkens van 19 tot 22 u. in het Parochiehuis. Inschrijven bij een kernlid: 260 fr. voor leden, 520 voor niet-leden. Voordracht Op vrijdag 18 januari organiseert het Davidsfonds een voordracht door W. De Boom over «Biologiscn tuinieren». Jef Eibers Jef Elbérs treedt te Moorsei op in zaal Breughel op 29 december te 20 u. Organisatoren zijn het Vlaamse Nationaal Jeugdverbond en de Vlaamse Klub Moorsei - Meldert. Inkom 60 fr. Voorverkoop: 50 fr. Zitdag Zitdag van schepen Jan De Neve, Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening, in het dienstcentrum op maandag 7 januari van 18.30 u. tot 19.30 u. T-Dansant Op zaterdag 22 december T-Dansant in de Katholieke Kring met DJ James en zijn super sound show. Aanvang 20 u.: Inkom: 30 fr. Het Davidsfonds jubileert Op zaterdag 22 december viert de Davidsfondsafdeling Herdersem haar veertigjarig bestaan met volgend pro gramma: 18.30 uur: Eucharistieviering met homilie door E.H. Pastoor Armand Mussche en opgeluisterd door het Hardingkoor. 19.30 uur: Receptie voor alle leden in het Parochiaal Centrum 20.30 uur: Jubelfeest met wijn, kaas en amusement met DJ George Best Gelegenheidsspreker is Walter Uyttenhove, gouwvoorzitter Davidsfonds Oost-Vlaanderen. Ook diaprojektie «Het Davidsfonds». VTB-VAB Op zondag 23 december wandeling te Grimminge met vertrek aan de abdij van Beaupré gelegen op de weg Grimminge - Geraardsbergen. Deze streek vormt de schakel tussen enerzijds de Vlaamse Ardennen en anderzijds het Payottenland. Gewonen voorwaarden. Op maandag 24 december, kerstavond, nachtwandeling naar de Stevenkapel te Moorsei met vertrek op het Dorp te Wieze te 22.30 uur. Bijwonen van de kerstnachtdienst waarna gezellig samenzijn bij Elmire rond de kerstboom. Terugwandeling naar huis. Deelname in de onkosten 125 frank. Inschrijven a.u.b. Kapellevrienden Op vrijdag 21 december te 20 uur gratis etentje, boeren-j brood met kop naar believen, voor alle spaarders. Tevens' uitkering van de gespaarde gelden. Kermisaffiche 1980 20 januari: St.-Antoniusviering 0 27 april: Kapellekermis 27 juli: Kouterbaankermis 18 mei: Boskantkermis 3 8ugustus: Broekstraatkermij 10 augustus: Alfons De Cockstraatkermis p 6 8 sept.: Tentoonstelling Volkstuinen en Kleinveeprijs- kamp v" 7 14 sept.: Septemberkermis °l Twirlday te Herdersem voorbereidend voor Wereldkam- pioenschap d' In 1980 worden voor het eerst in de geschiedenis van de;01 majorettenbeweging wereldkampioenschappen georganrtUi seerd. 61 Deze start is in Seatle-Washington (USA) op 10 en 11 Zi e-'gustus 1980. leder land, ook België, zal daar met 9 d kandidaten deelnemen. V( T.t.z. 3 juniores (tot 14 j.), 3 seniores (vanaf 14 j.) en 3 j.( jongens. Het is vanzelfsprekend dat de besten de kans krijgen GRATIS naar ginds te gaanl Het is echter niet voldoende een mooie routine te hebben. Er zijn opgelegde oefeningen te brengen. Om deze 15 opgelegde oefeningen (van een hoge moeilijk heidsgraad) te kennen en te leren, geven we de kans aan hen die reeds eerder bewezen iets te kunnen presteren. Daar de individuele kampioenschappen ingericht door het Nationaal Komitee op het hoogste peil staan in ons land, baseerden we ons hierop. De eerste vijf geklasseerden per kategorie der verschillende provincies, worden slechts toe gelaten op deze kursusdag(en). Om U de kans te geven degelijk geinformeerd te worden en de kans te krijgen mee te dingen kunt U aan één of aan beide speciale twirldays deelnemen. In februari 1980 za dan een selektie gebeuren waar én de opgelegde oefenin gen, én de routine met 1 baton op muziek naar keuze zullen beoordeeld worden. De 9 kandidaten en 2 reserves zullen dan gekozen worden, ledereen heeft gelijke kansen. Daar bij deze gelegenheid zowel leden als niet-leden onder de kandidaten zijn is er een eenheidsprijs voorzien als bijdrage in de onkosten. Een specialiste ter zake (lid van de technische kommissie van de WBTF - WORLD BATON TWIRLING FEDERATION) komt de oefeningen aanleren MARY-ANN LASSETER uit Georgia (USA). P. Hofkens Aalst-Mijlbeek viert in de Parochiefeestzaal, Moorselbaan 128 het traditioneel kerstfeest georganiseerd door de plaatselijke Davids fondsafdeling. Begin te 17 u. Het Jeugdkoor o.l.v. Willy Keymeulen en de Chiro o.l.v. Greta "Hoebeek verlenen er hun medewerking aan, in een echt familiale sfeer. Voor de kleintjes zijn er kerstgeschenken. Voor groot én klein tombola en verrassingen. Verder is er, nu voor de eerste maal, koffietafel. Deelname in de onkosten 15 fr. tot 12 jaar en 30 fr. boven de 12 jaar. In te schrijven bij uw wijkmeester. JH

De Voorpost | 1979 | | pagina 12