A lede hort Schijnwerper op Leedse Kon. Harmonie Sinte-Cecilia MISVERSTAND OMTRENT LANDBOUWWEGEN TE LEDE? Leedse gemeente raadszitting Derde nacht van den Boer: echte karnavalsfeer BURGERLIJKE STAND GROOT-LEDE 14 - 21.12.1979 - De Voorpost Eind vorige maand was het weer feest voor de leden van de Koninklijke Harmonie Ste-Cecilia uit Lede. De leden hebben lang naar deze dag «toegeleefd»: ze oefenden verschillende nummers in, nodigden een heleboel mensen uit en zorgden voor een verzorgd avondmaal in de zaal Volkskring. Na een prachtig opgeluisterde solemnele avondmis, tijdens dewelke prestaties van de harmonie, het zangkoor en de majoretten kon gewaardeerd worden, trok het hele gezelschap naar de feestzaal voor een banket. Traditiegetrouw deed de voorzitter zijn jaarlijks «woordje». Vooreerst deel de hij mee dat de harmonie momenteel 339 ereleden, 52 bestuursleden en muzikan ten, 13 trommelaars, 34 ma joretten, 31 koorleden en 29 leerlingen in de balletschool telt. In totaal zijn dit 498 leden. Sinds de vorige Ceci- lia-viering kan de harmonie bogen op een groot aantal «wapenfeiten»: het koncert Burleske, deelname aan kin- derkarnaval en de karnaval- stoeten te Lede en te Halle, muziekavonden, een serena de voor meetjen Amelie die 101 werd, deelname aan de grote Leedse processie, aan de opendeurdagen in het Geboorten: De Vuyst Nathalie, dochter van Alfons en van Baeyens Rita. Goossens Anja, dochter van Luciaan en van De Pauw Cyrilla. Je Sutter Imke, dochter van Etienne en van Uyttendaeie Marijse. Marckx Jürgen, zoon van Eddy en van Kuppens Annie. Piron Stijn, zoon van Her man en van Van den Bremt Nelly. Van den Bossche Davy, zoon van Patrick en van Huyghe Karina. Presiaux Steven, zoon van Edgard en van Van Herre- weghe Lydie. Meghanck Wendy, dochter van Hendrik en van Mertens Marijse. Baeyens Sara, dochter van Paul en van Siau Diane. Valière Sandrine, dochter van Pierre en van De Vroe Simonne. Roggeman Sofie, dochter van Eric en van De Paepe Christine. De Wolf Nele, dochter van Christiaan en van De Backer Hilda. Van Petegem Davy, zoon van Raymond en van Schud- dinck Rita. Huwelijken: Van den Bossche René en Van Der Haegen Martine. De Moor Yvan en Van den Abeele Nadine. Van Hauwe Roger en Philips Marie-Louise. Van Impe Danny en De Prez Marie-Odile. Overlijdens: De Middeleir Maria uit Lede- Oordegem. Uyttendaeie Richardus uit Lede-Smetlede. De Coster Anna uit Lede. Van Leuven Christianne uit Lede - Oordegem. Nieuwlandt Julien uit Lede. Van Nieuwenborgh Joseph uit Lede. Cooremans Remi uit Lede. Verspeet Casemir uit Aalst - Gijzegem. Geeraerts Maria uit Lede. Celis Erna uit Merksem. De Beek Augustina uit Roos- dael. Rijdant Marie-Jeanne uit Lede-Oordegem. Van Goethem Maria uit Lede - Oordegem. De Winne Irena uit Lede. Buyle Hubert uit Lede. Tijdens deze maand pas het even een overzicht te geven van het jaar. De bevolking van Groot-Lede bedroeg op 1 januari 1979 16.987 perso nen, waarvan 8.260 manne lijke en 8.727 vrouwelijke. Dit aantal steeg op negen maanden tijd tot 17.040. Per deelgemeente ziet het er zo uit: Deelgemeente Overlijdens Vertrek Aankomst Geboorten Toestand op 30.9.79 Lede 82 211 224 110 10.907 Oordegem 20 51 53 22 2.565 Smetlede 6 26 16 9 1.125 Wanzele 11 27 29 12 1.115 Impe 8 22 27 6 900 Papegem 2 5 9 6 428 Totalen 129 342 359 165 17.040 53 tegenover '78 Nog even dit: Op 30.9.79 werden te Groot-Lede 72 vreemdelingen geteld die in deze gemeente verblijven. (Uit het gemeentelijk jaarverslag) RDV. Een tijdje geleden kregen wij een briefje, waarin gesteld was dat er «onverantwoorde» dingen gebeurd waren in verband met de verharding van de landbouwwegen te Lede. Volgens de overheid mochten de landbouwwegen verhard worden. De Noenstraat werd uitgekozen als proefplaats. Maar het bedrof hier geen straat, doch slechts een voetwegel. Een landbouwer was tegen de verhar ding en tegen de onteigening. Er werden verschillende stappen gezet, tot een raadslid zou gezegd hebben. «Het is gedaan met de Noenstraat. De zaak is geregeld. Er zal niets van komen.» Plotseling is men aan de landweg dan toch be gonnen. Waarom? Heel eenvoudig: één familie had een petitie onderte kend door elf personen bij het gemeentebestuur ingeleverd. Toen werd er gelachen: «Tegen zo een overwicht kan men niet op!» En het gemeente bestuur heeft de weg toch gelegd... De vrees van verschillende men sen was echter gegrond als er geen landbouwers meegetekend hadden, zou het geheel dan geen maneuver van grondspe- kulanten zijn? De heer E.V.D.M. vroeg een tweede vak te mogen bijleggen op eigen kosten, waarschijnlijk met het oog op het bekomen van bouwgron den. Werd dit geweigerd. Nu stelt men echter vast dat de landbouwweg (die normaal voor auto's ver boden is) toch druk bereden wordt. Komen er geen verkeersplaten? Op andere wegen staan er wel! Wij vonden deze gegevens voldoende om op onderzoek uit te gaan. Wie konden we beter aanspreken als de betrokken schepen van openbare werken? Hier kregen we op geen enkel punt bevestiging! Vooreerst benadrukte de schepen dat het niet wegens de petitie was, dat de Noenstraat ver hard werd. De eigenlijke oorzaak was wel dat het schepenkollege verplich tingen had tegenover het ministerie van land bouw, dat reeds toela gen had goedgekeurd. Daardoor werd de weg aangelegd op een breed te van drie meter. Deze subsidie bestaat uit 35% door het ministerie van landbouw en uit 25% door de E.E.G.. In totaal wordt er dus 60% gesubsidieerd, waaruit de verplichtingen van de gemeente voortvloeien Juist voor het toekennen van deze subsidie wordt psychiatrisch ziekenhuis en aan de reuzenstoet te Tervu ren. Naast verschillende an dere organisaties werd ech ter nog speciaal de deelna me aan de opnamen van de film «De Blijde Dag» (door de B.R.T.) in het Kasteel van Mesen benadrukt. De deelnemende majoret ten, die optraden als figuran ten, kregen vanwege de B.R.T. een geschenk aange boden. Het betreft hier 29 meisjes die hun medewer king hadden verleend. De voorzitter meende ter echt te mogen spreken van een «mooi palmares aan ak- tiviteiten». De dankbaarheid en de wardering ging dan ook naar alle betrokken fa milies, vrienden en simpati- santen. Naast de technische instruk- tie is de opleiding ook een groot deel opvoeding: het samenbrengen van zoveel verschillende karakters en ze in éénklank brengen met en door de muziek, is lang geen gemakkelijk taak. Daarom werd er een bloemetje weg gegeven aan mevrouw Chanterie-De Rocker Rita voor de majoretten, aan me- juffer Carine Cami voor de majoretten, aan «De Fons» Van De Velde, de jonge op leider van de trommelaars, aan Emiel Bosman, de leider van het zangkoor en tenslot te aan de heer A. Van Mige rode, dirigent van de harmo nie. Hen werd tegelijk nog veel geduld en uithoudings vermogen gewenst. Na deze gepaste viering, werd er nog een gezellig sa menzijn voorzien. Ook hier noteerde men een weder zijds vertrouwen onder de leden van de vereniging, de goede ploeggeest die er heerst, de verstandhouding en de vriendschap, die alle nodig zijn. Zonder deze fak- toren wordt een maatschap pij immers onmogelijk... De laatst voorziene aktiviteit voor 1979 is het jaarlijks kon- sert van Burleske dat door gaat op zondag 30 december in het V.T.I. teGullegem, Ou de leperstraat. De aanvang is voorzien om 18 uur. De inkom is vastgesteld op 60 frank. Kaarten zijn te beko men bij de heer E. Vinck, Kasteeldreef 69 te Lede. (telefoon nr. 053-21.30.67) RDV. als eis gesteld, dat er binnen de tien jaar niet mag gebouwd worden. De vraag van E.V.D.M. zou dus zinloos zijn vermits de gemeente dit moet weigeren. Toch meent de schepen met zekerheid te kunnen zeg gen, dat dergelijke vraag nooit het schepenkolle ge bereikte... Tot slot deelde de sche pen nog mee dat er inderdaad verkeersplaten zullen geplaatst worden. Ze zijn besteld en na aankomst zullen ze door de gemeentelijke tech nische dienst geplaatst worden. Wat betreft het gebruik van de Noenstraat door auto's, liet schepen De Paepe zich twijfelend uit: «Die geeft toch nergens verbinding? Spreekt men soms over enkele vrijende paartjes?»... RDV. Door het Leedse Kollege van Burgemeester en Schepenen was een ge meenteraadszitting gepland op woensdag 19 december. De zitting ging zoals gewoonlijk door in de Raadszaal van het Kultureel Centrum. Op de agenda stonden 14 te behandelen punten in openbare zitting en 3 punten in geheime zitting. Openbare zitting: 1. Kennisname besluit Kollege 28 november - wijziging krediet begroting (1979) 2. Kennisname kasnazicht vierde kwartaal 3. Personeel muziekschool; toekenning einde- jaarstoelagen, princiepsbeslissing 4. Leningen Gemeentekrediet 5. Uitbreiding openbare verlichting Rodtstraat te Oordegem 6. Vergoeding leden eksamenkommissies, herziening 7. Statutenwijziging «Imeloost» 8. O.C.M.W. - begroting 1980 - goedkeuring 9. O.C.M.W. - oprichting eigen dienst gezins- en bejaardenhulp 10. O.C.M.W. - princiepsbeslissing uitbreiding rust- en verzorgingstehuis 11. O.C.M.W. - princiepsbesluit oprichting ad ministratief en dienstcentrum 12. Voorlopige vaststelling rooiplannen 13.Goedkeuring voorontwerp tot de aanleg sportpark en bouwen kleedkamer 14. Instellingen voor huisverzorging - toelage 1979 In geheime zitting worden verder nog be sproken: 15. Personeel: benoemingen bij wijze van be vordering 16. Benoeming agent - op proef 17. Muziekschool - aanstelling leraar/lerares zang. RDV. Zoals tijdens de twee voorbije nachten van den Boer, appart herdacht. Ook een kon de organiserende Orde weer een massa mensen schitterende Miss Bette ontvangen. De Volkskring liep langzaam maar zeker J*erd bedacht met een tuil vol. Gelukkig was er niet die grote massa, zodat elkeen aan een deftige stoel geraakte. De leden van w arn" no de Orde hadden er tegelijkertijd voor gezorgd, dat het pensionaat-interieur van de zaal omgetoverd was tot een gezellige ruimte. De tafeltjes stonden ordeloos (niet in rijen) in groepjes bij elkaar. Ze waren bedekt met een proper wit papierke. Door een eenvoudig bloemstukje en een versierde menu, kreeg het geheel het uizicht van een echte feestzaal waar het er plezierig aan toe gaat. En dat werd het dan ook: één grote reuzelol... taart waarop 23 kaarsjes ge plaatst waren. U raad het al: om 24 uur was zij jarig I Mooie zaak van de mannen van de Orde om dergelijke heuglijke gebeurtenis in het leven van een jong meisje niet te vergeten... Traditioneel is ondertussen het uitreiken van de plaket ten geworden. Tijdens de Boerenacht worden immers twee verdienstelijke karna- vallieden vereremerkt met een speciaal plakket. De aanwezigen hadden weer gezet: zij speelden het tien- het ordewoord opgevolgd de dansfeest van de Orde. en waren er in een echte Dit «klein» jubileum werd boerenkiel, met bijhorighe den. Twee groepen vielen speciaal op. De Majoberkes waren zeker met twintigen komen opdagen in een prachtig kostuum in Hol landse stijl. Voornamelijk de vrouwtjes waren zeker het bewonderen waard. De Gaasgevers hadden het meer voor het impressione- rend wit-zwart effekt. Hoe wel de rest van de aanwezi gen zomaar «gewoon» in boerenkledij verscheen, werden we reeds van bij het binnenkomen overweldigd door de speciale boeren feest-sfeer die er in de zaal voor zorgde dat er pret kon gemaakt worden. Rond middernacht werden de dansparen verzocht even uit te rusten. Het orkest The Sonor Band en natuurlijk zangeres Inge Summerland, De Orde van de Leedse Hovaardige Boer richtte dit jaar voor „errten .v-n in ■>- - ,men Boer (R|k| Dit plakket toont een hovaar dige boer (natuurlijk), ver guld op een zilveren achter grond. Hij leunt op een spa de en heeft in de andere vuist een gezellige pint bier. Het geheel is gevat tussen twee glazen platen en ge plaatst op een marmeren voet. Een zeer mooi klei nood, gemaakt door Denis De Backer, de voorzitter van de Leedse Kalveren. Deze verdienstelijke karna- valist werd reeds enkele ja ren voorgedragen om dit kleinood toegewezen te krij gen. Men aarzelde echter: kon men de man zijn eigen kunstwerk schenken? Daar- scheiding tegelijkertijd om werd er gedacht en ge- geëerd als één van de groot- vonden. Door een jonge ste karnavalisten van de om- kunstnares werd een specia- streken. Vroeger kwam de Ex-prlns karnaval Antoine Miss Bette de trofee voor de derde maal de Nacht van den Ie ereoorkonde geschreven (of is het geschilderd) in go tische letters én op echt per kamentpapier. Hierop wer den de dankbetuigingen ge schreven voor een groot kar- navalist, die reeds 2 jaar zijn sporen verdiende. De be kroonde van buiten Lede, was de heer Antoine Van Der Heyden, een ex-prins van Aalst. Hij kreeg het ge geerde plakket omwille van zijn warm karnavalhart, dat hij speciaal Lede toedraagt. Hij wordt door de onder- mocht uit de handen van dekamavalist ontvangen. (Rik) prins met zijn koortje naar Lede en dit jaar heaft hij weer zijn medewerking toe gezegd aan de feestelijkhe den in Villa Letha. (Zaterdag 16 februari, 15 uur onder de aanwezigen bemerkten we ongeveer alle groepen van Lede, enkele vertegenwoor digingen van Wichelen en Serskamp, een afvaardiging van dedekenij Koolstraat Aalst en Norbert Van Gent, de Prins van België. 0e administratie van het Kadaster is volop bezig met de betekening van de nieuwe kadastrale inkomens, die vanaf 1 januari 1980 van kracht worden. Veel eige naars verkeren daarbij ten onrechte in de mening dat hun nieuw kadastrale inkomen zou overeenstemmen ipet het bedrag van de onroerende voorheffing (grond belasting) in 1980. Daarom vestigt het Ministerie van Financiën er andermaal de aandacht op dat de nieuwe kadastrale inkomens de weergave zijn van de huur waarde van de onroerende goederen op 1.1.'75. De nieuwe kadastrale inkomens vertegenwoordigen dus niet het bedrag van de verschuldigde grondbelasting; zij dienen alleen maar als basis voor de berekening van die belasting. Het tarief van deze belasting van de Staat (nu 3%) wordt vanaf 1.1.80 verminderd tot 1,25%. Voor het nieuwe kadastrale inkomen van bvb. 20.000 frank bedraagt de grondbelasting van de Staat dus 250 frank. Ook de provincie en de gemeente worden verplicht hun opcentiemen op de grondbelas ting zodanig te herzien, dat de globale opbrengst ervan zo goed als ongewijzigd blijft. Om alle misverstanden te voorkomen, raadt het schepenkollege alle eigenaars aan de brief en de folder te lezen, die hen door de administratie van het Kadaster worden toegezonden. In die stukken is trouwens uitvoerig uitgelegd op welke wijze de eigenaars hun gewettigde belangen bij de Administratie van het Kadaster kunnen verdedigen, (medegedeeld door het Kollege van Burgemeester en Schepenen.) Als men het te winnen prijzenpakket van de eindejaarstombola bekijkt, lijkt het zeer interes sant om zijn aankopen te doen bij één van de 63 deelnemende keurhandelaars. De gratis tombo la (een lot per 50 fr. aankoop) met dergelijke prijzen, is inderdaad enig in Vlaanderen. Onder de honderden prijzen zien we o.m. een auto ter waarde van 134.000 fr. Verder noteren we ande re aantrekkelijke prijzen: 75.000 fr. aankoop bons, een droomreis naar Amerika, een staande klok van 39.000 fr., een silver stereo-track 200 Hi-Fi, een halsketting met briljant en noem zelf maar op... In totaal zijn er voor een dikke 750.000 frank prijzen te winnen. Van een initia tief gesproken!!! Zoals reeds gemeld in ons blad van 7 december werd de 11.11.11-aktie te Lede dit jaar een groot sukses. Het koördinatiekomitee dankt dan ook alle medewer kers, kopers, schenkers, het schepenkollege en alle mensen die op een of andere manier aan de aktie .hebben deelgenomen. De uiteindelijke sommen: er werd 157.350 frank verzameld voor het projekt 744- India. Hieraan werd er reeds 150.000 frank gestort op de rekening van 11.11.11-nationaal. Na aftrek van werkingskosten blijft nog een reserve van 375 fr. op de rekening van het aktiekomitee Lede staan. Het koördi natiekomitee zal verslag vragen over wat er met het ingezamelde geld gebeurt en hoopt zelfs met de begunstigden in India in kontakt te komen. Eventueel nieuws zal volgen. Opmerkelijk is dat niet minder dan 31 verenigingen uit Groot-Lede hun onvoorwaardelijke medewerking aanboden. Het resultaat is er dan ook naar! Schepen De Paepe heeft geen geluk. Nog maar pas is zijn voet genezen of hij struikelt reeds een kelder in. Resultaat: het bovenarmsbeen ont wricht uit het schoudergewricht. Pijn, zieken huis, enkele weken onbeweeglijkheid... Maar de schepen komt er weer bovenop! Dat hij geen geluk heeft, is niet waar: zijn werkenprogram- ma, dat ons inziens omvangrijk is, werd van daag afgesloten, (voor wat betreft 1979). De drie laatste gunningen zijn vandaag gebeurd ten gemeentehuize. In totaal ging het in '79 over een bedrag van 85.000.000. Alle werken zijn ondertussen ofwel uitgevoerd, ofwel betoe laagd. Wij vroegen ons af waarom er in Groot-Lede geen sluikstorten te vinden zijn. In onze moderne samenle ving heeft iedereen toch wel iets wat hij «stiekem» of illegaal kwijt wil. Wij vroegen het aan de bevoegde schepen, die ons antwoordde dat dit kwam omdat de veldwachters steeds hun werk ter harte hebben geno men. (en nog!) In de gestorte afval werd telkenmale één of ander herkenningsteken gevonden (bvb. een geadresseerde brief...) en bij elke overtreding werd een proces verbaal opgesteld. Zeker vijftig stuks hieraan werden door de bevoegde diensten behandeld. In Smetlede, Wanzele en Impe moet men geen sluikstorten gaan zoeken: de bevolking mag steeds alle vuil, en dus ook groot vuil, buitenzetten. Waarom dan sluikstorten? De Orde van de Leedse Hovaardige Boer heeft een nieuw plakket voor het volgend kamavalseizoen. Het' heeft een hoofdzakelijk blauwe kleur en toont een hovaardige boer die zijn neus dichtknijpt terwijl hij zijn koe melkt. Merkwaardig, maar uit de spenen van de uier verschijnen T.T.T. Waar hebben we dat nog gezien? Eén van de drie nieuwe karnavalgroepen heeft nu definitief een naam. Het gaat hier om een groep mensen uit Impe, die allemaal familie van elkaar zijn (neven-nichten). Vroeger waren ze wel aange sloten bij de Omuëgvallers, maar ze wilden eigen lijk een eigen groep. Dit jaar zullen we ze voor het eerst «bekeuren» in de stoet. Hoewel ze met karnaval veel plezier willen maken, zonder veel te moeten werken hebben ze toch beloofd een wagen te zullen bouwen. Hun onderwerp wordt een politie ke schets in verband met... ja: Gravez en Grepdon. Nu staat het reeds vast: wie dit jaar de volgende Miss Bette wordt krijgt van Martine niet alleen de kroon opgezet, maar tevens van de Orde een veertiendaagse reis naar Griekenland. Natuurlijk: alles inbegrepen: reiskoffers, zomerideedjes, een fototoestel, schrijfge rief, ja zelfs een omslag met Grieks geld. Is dat niet de moeite om even mee te dingen??? De karnavalisten van Lede werden aangezocht een briefje af te geven waarop ze een «persoonlijke keuze van vertrekplaats» zouden noteren, leder een deed dit. Door algemeen overleg en na een stemming werd besloten de karnavalstoet op Boe- renmaandag te laten vertrekken aan de Leeuwerik. Vla de Ommegangweg en de Bellaert wordt de Nieuwstraat en de Dreef bereikt. Eén groot voor deel alvast: men hoeft geen spoorweg te dwarsen! Rond vier uur als de scholen uit zijn, zal de stoet zich ergens rond het Dorp bevinden. Nog een kleine bijzonder heid: het podium was smaakvol versierd met aller lei oud boerenalaam: een eg, een ploeg, dorsvlegels, paardetuig... en met mooie bloemstukken. Het hoeft dan ook geen be-i toog, dat de voorzitter van de Orde van de Leedse Ho vaardige Boer, Mare Cort- hals, de laatste feestvierders zondagmorgen om zes uur, feestelijk heeft buiten-ge bonjourd...

De Voorpost | 1979 | | pagina 14