■n HOE VER REIKEN REKERAMRITIES VAN REVEREN? PAUL LAUWAERT: «VOORLOPIG IS HET VOOR MIJ EEN HOBBY» Kort sport PAUL VAN CLEEMPUT: LATE ROEPING nezüBk. rzsew t o>eh* ?«JH schiettent en ahJefè-JTttfActie Wielrennen AUL DE BRAUWER EN UDI VAN IMPE BESTE MODDER DUIVELS De Voorpost - 21.12.1979 - 27 Zondag 23 december te 15 u.: l/8e finale Beker van België S.K. Beveren - F.C. Winterslag Nu een nieuwe titel er voor kampioen Beveren blijkbaar niet meer inzit lijkt het logisch dat men zich naast de kompetitie ook extra gaat koncentreren op het nog resterende bekergebeuren. Een thuiswed strijd tegen het op papier zwakke Winterslag geeft inderdaad ook uitzicht op de kwartfinales... finan cieel lonend en niet zo veraf van de Heizelfinale. Beveren heeft er alles bij te winnen wanneer het zich opnieuw van zo'n nationaal sukses zou verzekeren. Aanzien, klantenbinding, Europees voetbal. Maar dat ligt allemaal nog een heel eind af. Eerst moet Winterslag opzij gezet worden en al lijkt dat geen erg zware opdracht dan leert de bekertraditie toch het tegenovergestelde. Underdogs overtreffen zich vaak bij dergelijke eenmalige konfrontaties en daarbij kwam Beveren de voorbije maanden op de Freethiel niet overtuigend uit de hoek. Het moet nu in ieder geval scoren en de gebeurtenissen volkomen onder kontrole houden. Winterslag dat verzwakt uit de transferperiode kwam en nu ontredderd door de nationale kompetitie laveert, zal zich eveneens willen rehabilliteren, al blijft de vraag open of De Vrindt en andere Van Woerkums voldoende geladen aan de aftrap zullen verschijnen. Beveren gaat zaterdag op afzondering te Knokke en bewijst daarmee dat het de opdracht ernstig opneemt. Wie de aanvalstrom zal roeren naast Albert en Janssens wordt pas in laatste instantie bekendge maakt. Donderdag oefende Beveren immers nog tegen Vrasene en verder bezint men zich ook al over de voorlijn waarmee men Lokeren zal aanpakken. In die optiek wordt wellicht ook zondag gespeeld. H.S. ftkh tfirAh Paul Lauwaert is onlangs 24 jaar geworden: op 25 november om precies te zijn. Dejongste weken stond hij verscheidenen keren in de aktualiteit. De Stekenaar is immers een getalenteerd cyclocrosser en heeft die kwaliteiten vooralsnog reeds dikwijls verzilverd. Toch debuteerde hij, zoals hij alle koereurs, op de weg. Een superstar was hij niet onmiddellijk, toch zegevierde hij één maal bij de nieuwelingen en ook al eens een keertje als junior. Cyclocross Paul De Brauwer is, zoals een beetje in de lijn van de logica lag, pro vinciaal cyclocrosskam pioen in de A-kategorie geworden. Op een drafje heeft hij die titel evenwel niet binnengerijfd: zijn stevigste konkurrent was de meervoudige regen boogtruidrager Eric De Vlaeminck. Reeds on middellijk na de étart op de Warande te Wetteren, sprongen vijf durvers naar de kop van het pelotonDe Brauwer, De Vlaeminck, Keilens, Dhoog en Foucquet. Na één ronde had dat kwin tet een kloof van 100 meter geslagen: het tweede pelotonnetje werd aangevoerd door Paul Lauwaert. De Brauwer had er blijk baar weinig zin in om enkele konkurrenten mee te nemen en demarreer de. Precies op dat mo ment liep een van De Vlaeminckx bandjes leeg, zodat Eric een andere fiets moest ne men. Paul bleef door gaan en liet de anderen niet naderbij komen. In tussen rukte Paul Lau waert naar de vierde plaats op. De Brauwer crosste ook in Aalter en was er tweede achter Robert Vermeire, de ex-wereld kampioen. Voor Paul Lauwaert*zat er te Laar- ne, bij de B's, een tweede plaats achter Luc Naudts in. Een pluim voor Rudi Van Impe: die trok naar de C-cross in het Waalse Dour en maakte er het zegegebaar. Werner Van der Fraenen was in Wetteren zevende en bijv de B's te Sint Martens-Bodegeni vier de. Etienne De Wilde waagde zich ook in het veld. Dat gebeurde te Laarne met een vijfde prijs als resultaat. Ook in Laarne was Gilbert Cat- toir zesde en voor Omer De Paepe werd het in de kasteelgemeente een tiende prijs. In Wetteren finishte Patrick Anne- cour 15de en Jozef Van Eetvelde als 17de. Paul Vergeylen was in Laarne 18de. Uit het provinciaal kam pioenschap voor C-cros- sers te Wetteren, puurde Luc Van Puyvelde een zesde prijs en Ronny Dierickx was daar tiende. Uit het provinciaal kam pioenschap voor C-cros- sers te Wetteren, puurde Luc Van Puyvelde een zesde prijs en Ronny Dierickx was daar tiende. Pierre D'Haese tufte naar Waterland-Oudeman waar een WAOD-cross op het programma stond. Het werd een derde prijs. Stilaan vond hij zijn ware bestemming: het cyclocros sen, een discipline die het best te kombineren is met het werk voor het dagelijks brood. Lauwaert is tewerk gesteld als onderhoudsme- chanieker en automechanie- ker in een vleeswarenfa- briek te Sint Niklaas. Sport bedrijven is voor Paul niet in de eerste plaats een «deur op een profloop baan», doch veeleer een hobby. Als hij vorderingen blijft maken in het cyclo crossen, zit de kans erin dat hij eens of later een prof- kontrakt ondertekent. Doch dan zal dat niet over het volle jaar zijn: hij blijft veldrijder. Doping oneerlijk Als junior behaalde Paul Lauwaert vijf veldritover- winningen. Een stimulans om in die richting voort te gaan. Intussen is hij in Oost-Vlaanderen, achter Paul De Brauwer, de num mer twee geworden en de kans zit erin dat hij zowel in de provinciale als de natio nale kampioenschappen zeer dicht finisht. Paul heeft over doping geen enkel goed woord: «Waar om zou je stimulerende middelen slikken? Eerst en vooral blijft er niets spor tiefs meer over: het is een vorm van «bovennatuurlij ke kracht» en wat heb je eraan, jezelf over het paard te tillen. Ik vind doper en oneerlijk. Daarenboven on dermijnt de gebruiker er zijn eigen gestel mee». Naar de dokter gaat Lau waert wél. Hij volgt tot op zekere hoogte diens raadge vingen; «Je moet echter je zelf een beetje kennen weten wat je kwaliteiten zijn, waar de grens van je kunnen ligt. Als je ergens met problemen zit, of het loopt minder vlot, dan is het de tijd om eens bij de geneesheer binnen te stappen. Misschien ontdekt die dan of er al dan niet wat fout is». Geen massage Paul Lauwaert heeft lak aan een massagebeurt: al dat wrijven op dijen en kuiten helpt je geen vingerbreed vooruit, vindt hij. Als veld rijder heb je wél een verzor ger nodig: die moet met ma teriaal klaarstaan langs het parkoers. Er kan al eens een fiets defekt zijn. Of een prof al dan niet behoorlijk zijn brood kan verdienen? «Ik weet er erg weinig over: vooral bij de wegrenners tref je echte broodrijders. Paul Lauwaert heeft dit sei zoen reeds meerdere keren het zegegebaar gemaakt. Dc overwinning waaraan hij het meest pret beleefde? Die in Schoonaarde, waar hij de A-wedstrijd won waaraan verscheidene groten deel nemen. In zijn nu toch al acht jaar lopende carrière is Paul slechts één keer op doping gekontroleerd. Dat was in 1979, na afloop van het na tionaal kampioenschap. Het kon hem niet deren dat hij voor een plasje hethok jein moest: «Ze moesten meer zo'n kontroles laten uitvoeren. Niet alleen om dat het de eerlijkheid zou bevorderen, doch eveneens omdat stimulantia het hart forceren, de gewrichten aantasten en de vermoeid heid op een onnatuurlijke wijze uitstellen». Crossen minder gevaarlijk Crossen vindt Paul minder gevaarlijk dan de wegrenne- rij: als je door het veld fietst en loopt, ligt de snelheid minder hoog. Maar kom: noem nu eens een ongevaar lijke sportdiscipline. Wat zijn volgens Paul Lauwaert zelf in zijn grootste kwalitei ten: het temporijden: Als je geen «kas» hebt, blijf je be ter weg uit de crossen. Waarom blijft Lauwaert liefst in eigen buurt rond hangen, inplaats van de konfrontaties met de «gro ten» te zoeken? «Waarom moet je tientallen kilometers achter het stuur van je wa gen, als je dichtbij koersge- legenheid genoeg krijgt? Ik trok toch naar Schoonaar de, en daar was toch nog heel wat meer dan klein grut?». Thuis staat iedereen achter dat cyclocrossen, vooral verzorger en verloof de duimen voor hem..-. Een stimulans om voort te doen. Zelfs als de modder tot in je oren spuit. (mm) Amateur Paul Van Cleemput? Een late roeping, echt waar. Pas een paar maanden voor zijn twintigste verjaardag nam hij voor de eerste keer deel aan een wielerkoers. Dat was In maart 1979. Voor Iemand die nooit hij de nieuwelingen of de junioren reed, is het geen lachtertje onmiddellijk met de «grote jongens» mee te bollen. Sommigen zitten al een viertal jaren «in de stiel», en jij valt zomaar met de deur in huis. Zonder ervaring, zonder erg goed te weftn waaraan je begonnen bent. Paul De Brauwer: wereldkampioenschap De BWB heeft de namen vrijgegeven van de cyclo- crossers die opgenomen zijn in de voorselektieGeen Paul Lauwaert, al zou de Stekenaar die aanwijzing verdienen. Wél Paul De Brauwer die men onmoge lijk over het hoofd kan zien, en wel eens de beste Belg zou kunnen zijn in de regenboogtuistrijd voor de amateurs, (mm) Jenny De Smet: sportlaureate Terecht is Jenny De Smet in Hamme verkozen tot sportlaureate 1979. Jenny heeft een fantastisch seizoen achter de rug, won in eigen land verscheide ne wielerkoersen voor vrouwen, en behaalde zilver in het wereldkampioenschap op de weg. (mm) Schoonaarde: profs Wielerklub De Toekomst zal in 1980 het provinciaal kampioenschap voor profs organiseren. Er werd een bod gedaan van 22.666 frank, en daarmee trokken de Schoonaardenaars het laken naar hun kant. Een stimulans voor thuisrennerJohny De Nuldie volgend jaar een te duchten man zal zijn, nu hij (Eindelijk) zijn rechtmatige plaats als kopman van een ploeg kon opeisen. mm Temse: dames In Temse zullen volgend jaar de internationale dames het provinciaal kampioenschap betwisten. De Scheppersvrienden kregen de toewijzing van ,dc provinciale algemene vergadering van de BWB. Ze betalen aan de -bond6.581 fr. voor deze organisa tie. Het veldritkampioenschap voor C en D gaat naar Sport en Steun Stekene dat daarvoor respek- tievelijk 16.150 fr. en 6.155 fr. wil afdokken, (mm) Scheidsrechters Wetthra De algemene vergadering van scheidsrechtersvrien- denkring Wetthra heeft plaats op vrijdag 21 decem ber om 19.30 uur in het lokaal Sportarena, Grote Markt te Wetteren. Op de agenda o.m. spelregelkwis Ereprijs Wetthra', afrekening kersttombola en nieuwtjes van de PSC. 15 jaar AC Baasrode Zaterdag 15 december was AC Baasrode aan het feesten en daar was alle reden toe. Vooreerst was er het 100ste lid maar er kwam nog bij het 30 jaar atleet zijn van Louis Van Spitael en de 15de verjaar dag van de klub. Voor alle leden was er een mosselsouper die in een feest eindigde pas op zondag morgen 5 uur. Toch waren die dag nog enkele moedigen aan de start van een veldloop. Piet Roels: eerste zege Veteraan Piet Roels heeft te Oosteeklo zijn eerste zege van het seizoen behaald en daar liep Alfons De Clercq een 90ste plaats bij de seniores. Laurent Vrancken te Lessen Laurent Vrancken heeft te Lessen zijn tweede over winning van het seizoen behaald en met hem waren ook aan de start Guy Jacobs die 40ste 'werd en Francis Moortgat die op de 65ste plaats eindigde. Atigele Van Laecke coach van Atlantis Zondag liep Angele Van Laecke langs de lijn bij de zaalkorfbalwedstrijden die Atlantis speelde en dat werd door de spelers op prijs gesteld. Vooral de nieuwelingen bij Atlantis vonden het fijn en de hoop werd uitgesproken dat het niet bij die ene match zou blijven. Hoe dan ook, de op 2 mei 1959 geboren inwoner van Waasmunster, trok zijn streng. Paul Van Cleemput gooide er niet van meetaf aan de beuk in. Hij was al zeer blij de kilometers te kunnen rondfietsen. Opge ven deed hij zelden of nooit: doorbijten, al moest hij zich soms blauw rijden. De eerste vier maanden betaalde Paul leergeld. Hij arriveerde in die periode steeds tussen de 22ste en de 25ste. Niet om naar huis over te schrijven, doch in de gegeven omstan digheden meer dan behoor lijk. Achteraf finishte hij steeds bij de eerste 20. en volgend jaar gaat het onge twijfeld nog veel beter. Hobby Paul Van Cleemput kan in de spurt aardig uit de voeten. Vooralsnog kreeg hij echter geen enkele keer de kans om een gooi naar de zege te doen. maar dat komt wel: als je zijn resultaten- lijstje bekijkt, dan stel je vast dat de stijgende lijn zich bestendigt. We hebben vroe ger renners gekend die op rijpere leeftijd in het zadel klommen en verscheidene «grote beloften» voorbij- groeiden. Wellicht zit er dat ook voor hem in. Feit is dat Van Cleemput de tijd kreeg om rustig naar de volwassen heid te groeien en nu over een onaangetast krachten- potentieel beschikt. Koersen is voor Paul mo menteel een hobby als een ander. Maar hij leeft voor de wielrennerij. Dat is erg belangrijk, want wie weet wordt hem eens of later de kans niet geboden een prof- kontrakt te ondertekenen. Zo ver is het echter nog niet. Intussen is en blijft zijn job van automechanieker zijn voornaamste bezigheid en- zijn broodwinning. Een koereur loopt soms gevaar, meent Paul Van Cleemput, je weet nooit of je al dan niet zonder kleer scheuren een valpartij over leeft. In een massaspurt je kans wagen, is evenmin een sinekuurtje: er wordt soms geduwd en getrokken en met de ellebogen gewerkt. Een blode Jan komt er zelden aan zijn trekken. Doping? Paul heeft er reeds veel over horen praten, "maar hijzelf weet niet hoe het allemaal in elkaar steekt, het interesseert hem trouwens geen barst. Als hij het op eigen krachten niet kan rooien gaat hij liever vissen of biljarten. De raad van een dokter inwinnen doet Paul wél. En hij doet ook wat die wijze man hem zegt. Van doping heeft Van Ceemput een afschuw: mettertijd gaan je spieren ervan kapot, meent hij, en als je «gepakt» wordt, lachen ze je nog uit op de koop toe. Een verzorger staat hem bij en speelt af en toe gangma ker met de bromfiets tijdens de trainingsritten. Omdat een renner, vooral iemand die de wielrennerij als een vrijetijdsbesteding bedrijft, er een pak centen moet tegenaan gooien, is de morele en financiële steun van een supportersklub ge wenst. In Waasmunster staan «De Paulsvrienden» achter hun poulain. Het lokaal van die klub is in café «De Volksvriend», Saasbeek- straat 52 gevestigd, en wie lid wil worden, mag dat: er kan altijd nog eentje bij. Pronostiek Het debuut van de 20-jarige Paul Van Cleemput was hoopwekkend. Als de kondi- tie in 1980 in stijgende lijn blijft gaan, mikt hij zeker naar een eerste zege, een springplank naar meer en beter. Want echter speelt hij met de gedachte dat hij eens of later met fietsen zijn broodje kan verdienen. Een kontrakt ondertekenen hangt evenwel van verschei dene uiteenlopende faktoren af: belangrijk is evenwel dat een dikgesmeerde boterham op tafel moet komen, anders blijft hij amateur tot het einde van zijn carrière. Dat de familie als één man positief tegenover het wiel rennen staat, vindt Paul Van Cleemput prettig. Het is een stimulans om alsmaar beter pogen te doen. Jenny De Smet: sportlaureate te Hamme.(c)

De Voorpost | 1979 | | pagina 27