De AMPERE match SCHEIDSRECHTER WILLY VAN DEN BRANDEN UIT HAMME ONDERSCHEIDEN IR'PIIS MEDEWERKERS, AANDACHT 28 - 21.12.1979 -De Voorpost Allei mannekemokt uuk es e Zeelse vrienden aan.(pdm) golke - moedigde de Brusselse ref Soenens zijn Paul De Moor zag de nogal lauwe derby Lede - Zele. Ik hoef de lezer nauwelijks te vertellen dat de ene dag de andere niet is. Sommigen zeggen gelukkig maar, anderen zijn er eerder ongelukkig door. Ik behoor tot de eerste groep, die natuurlijk gelijk heeft. Zaterdag waaide ik naar de cyclo-cross in Wetteren. Nauwelijks was ik buiten of de deur had zich achter mij met zo'n klap toegeslagen dat ik nieuwe hengsels dacht te moeten kopen. Je weet tenslotte nooit wie met de deur in huis valt. Trouwens wat de deuren de laatste tijd aan het uit spoken zijn is me een raadsel van formaat. In mijn klerenkast gebeuren ook de vreemdste zaken. De deuren zijn in staking, en hebben mijn bed bezet. Op planken slapen blijkt gezond te zijn maar die gozer die meende dat de deuren van een kast tussen lakens en matras moeten zitten die wil ik graag eens ontmoeten. Ik kan hem een paar uitstekende adressen aan de hand doen van enkele instellingen die gespecialiseerd zijn in het aanbrengen of vastzetten van vijzen, al dan niet roestvrij. De deur kan niet altijd dicht zijn maar er bestaan sloten, niet Ik zal een afspraak maken met een deuroloog, hoewel afspreken is een kunstvorm die nou niet tot de sterkste eigenschappen van deze telg behoort. Zaterdagavond mocht ik ruim 8 kilometer stappen om thuis te komen. Naar Wanzele met de auto is een lachertje maar te voet is het een reuzekarwei. ledereen heeft wel eens van die momenten dat hij eens wil wandelen. Het is gezond, als je niet te ver gaat, want het doet je bloed flink rond je lichaam zwieren. De andere dag ben je zo heerlijk stram zodat je steeds een reden hebt om iets wat je niet zint niet te doen. Een gelegen heidswandelaar gaat, als men het nuchter beschouwt, in de namiddag of in de vroege ochtend het ene been voor het andere smijten. Het zeldzame ras gaat wandelen om 12 uur 's nachts. Ik kon er toch niets aan verhelpen dat die lummels dachten dat ik met een andere wagen naar huis was Ik op pad dus. In Serskamp was mijn gelaatsuitdrukking tot iets onbekends vervaagd. Had ik toen een politiebeambte op het lijf gelopen, dan had die mij aangeklaagd wegens het toebrengen van vrijwillige slagen en verwondingen. Door een landloper dan nog wel. In Wetteren slofte ik door de straten, blaren vergezelden een strompelend individu naar iets dat blijkbaar niet naderbij kwam. Ik prevelde nog enkele woorden toen een wagentje bruusk naast mijn linkerbeen stopte. Te laat voor mijn arme schaduw evenwel die even vermoeid was geweest als ik en helemaal geen kracht meer had om de vreselijke aanslag te ontwijken. Een lang leven is niet aan iedereen gegund. Rij je mee Nog amper enkele honderden meters restten het arme slachtoffer van de stamkroeg en nu pas daagde hulp op. Ik val in de auto waar ongeveer een twintigtal personen hadden in plaats genomen, of beter, waar een twintigtal individuen lagen in opgestapeld. Mijn hoofd boog vriendelijk voor het dak dat me gratis en erg gezwind vergastte op een leuke buil. Nee, nee geen builtje thee. Soms doe je beter iets zonder na te denken, opstaan bijvoorbeeld. Samen met de andere planken schoof ik uit bed. Mijn lichaam had blijkbaar een erg druk en interessant gesprek gehad met die voor werpen. Het moet gedacht hebben dat de levenswijze van de deur heel wat gezonder was dan die van de veer en besloten had. zonder de eigenaar in te lichten, die toestand na te leven. Open en dicht zwaaiend klapte ik de huiskamer in. Zitten was onmogelijk. In de middag werkte ik me op de fiets en op de tonen van het schurend scharniertje trapte ik naar Wichelen toe. Gelukkig stond de wind pal in het voordeel zodat ik nauwelijks mijn trappers moest bespelen. Ik vind hardrijden verdomd gevaarlijk, het is te belachelijk om domme toeren uit te halen tegen een hoge snelheid. Een der zware verkeerszonden, als ik me niet vergis. Duur dus. Iets na veertien uren zondag wipt mijn vinger naar de bel bij de grand chef». De boss die over niks gras laat groeien, op zijn rooie kolen na, was reeds gegrepen door een titanische zenuwaanval. Ik was te laatStel je voorDie mensen rijden niet meer met de fiets, die weten niet wat een inspanning het vergt om tegen een orkaan op te boksen. Tenslotte rij ik niet in peleton naar de denkbeeldige eindstreep die daar ergens in Krabbegem moet gelegen zijn. Sleur ik dan nog een tas mee die weegt als lood. In elk geval heeft Marcel zijn zevenmijlslaarzen al over zijn voeten getrokken en heeft hij zich met veel overleg aangekleed. Bestand om de ijselijkste koude te trotseren. Ik heb pas een nieuw hemd gekocht, dus kan ik geen pull dragen. Ik loop achter Marcel aan die op grote voet leeft. Met een stijlvolle draai zwaaien we de garage uit en schieten voorwaarts naar Zele toe. Hoewel de diezelgulzige motor bijna op droog staat, laten we het eerste tankstation links liggen, en om het evenwicht te behouden laten we het tweede rechts liggen. Marcel heeft tovenaarslampen op zijn wagen gemonteerd. Als iemand aan zondagsrijden wil gaan doen, knippert hij fel met die lichtsignalen zodat de voor-de-voeten-rijder in het niets ver dwijnt. Hopelijk komen daar niet te veel klachten op. Het is jaren, eeuwen geleden dat ik nog voet zette op Zeels vasteland. Ik was hooguit tien, twaalf jaar toen ik met pa en ma naar de buurgemeente van Overmere spurtte. Het was rotslecht weer. De mist hing in zware lakens over de baan. Niemand kwam die doordeweekse avond uit zijn kast gekropen, behalve wij dan. Tuurlijk was het mijn schuld, ik moest en zou voetbal schoenen hebben. Al mijn kameraadjes hadden zo'n paar spullen met studs eronder. Indertijd kon ik evenwel niet zeggen dat ik van voetballen kaas had gegeten (wat trouwens niet eenvoudig zou zijn geweestwant elke jongeling is in zijn eigen ogen de PELE of zoiets. Hoeveel maal ik die spullen toegerijgd heb kan ik je niet meer zeggen, maar ik kan me nog heel goed onder ogen brengen dat die zogenaamde schoenen ver schrikkelijk stom waren om op te lopen. Als ik toen shotte, spatten de voetballiefhebbers alle kanten op, behalve dan die waar ik opgesteld stond. Een pass naar mij was uitzonderlijke noodzaak. Zo van «Je weet maar nooit wat ie er nu mee uithaalt», indien ik hem dan nog had welis waar. Maar als aanvaller was ik de gevaarlijke man. «Der Bomber» Ofwel trok ik me weg toen de bal op mijn hoofd zou kunnen vallen en scoorde met mijn rug, of viel die bal als door de goden bestuurd op de punt van mijn schoen en botste het leer tegen de touwen, maar altijd goal. Mijn makkers vielen me dan op de hals, hoe meer er rond jou kwamen hoe mooier het doelpunt. Achteraf kan je dan nog amper je schouderbladen omhoogduwen vanwege de ontelbare klappen die je op je rug had mogen in ontvangst nemen. Soms was ik echt blij dat ik niet doelde, kon ik tenminste een beetje behoorlijk rechtop lopen. In Zele stationeren we het karretje op een goed halfuurtje lopen van het heilige stadion. Ik heb gisteren nog goed getraind, maar Marcel struikelt net voor het stadion zodat hij geen schijn van kans maakt als eerste het terrein op te spurten. Dat hij er wel in slaagt is enkel en alleen te wijten aan het feit dat ik mijn perskaartje niet vind. De overwinning lag nochtans zomaar voor het grijpen. Het is best een aardig plein. Die tribune, uitgèvoerd in plastic, staal en beton nodigt ons uit plaats te nemen. We worden naar de persbanken verwezen, maar we lopen eerst eens lekker mis. We werken op de zenuwen van enkele supporters, er wordt stilletjes, maar toch hoorbaar getandenknarst, maar voor die van Zele hangt ook nog gejammer en geweenklacht in de ijle lucht. Voorzichtig nemen we plaats op houten blokjes waarop een nummer is aangebracht. Zele, in het zwart en rood getooid, neemt de handschoen op die door groenwit Lede werd geworpen. Beide teams willen in elk geval een gelijkspel uit de derby puren. Daarom, zegt Marcel, spelen ze voetzal als in een porceleinkast. Er worden moeilijke korte passen uit gedeeld, nooit van die lange kromme ballen die soms een half veld kruisen om precies in de voet van een bevriende speler te tuimelen die met een droog schot in het publiek besluit. Het is wel makkelijk voor de supporter als men erg kort speelt, anders moet hij elke keer aan het juichen gaan dat horen en zien vergaat. Als je zoveel geld neertelt om een match te zien en er op de koop toe een dokter moet bijhalen om een stukgeschreeuwd onderdeel keel te verwisselen, dan kan je beter thuis blijven en je geld sparen om een voetbal aan te schaffen, of voetbalschoenen. Het spel wordt gespeeld maar van hoogstaande kwali teit is het niet. Toch nog sensatie. De trainer van Lede veert uit zijn hok (wie had dat opengelaten om zijn spelers met enkele keelstoten het een en het ander wijs te maken. De grensrechter kan veel verdragen, maar nu loopt het de spuitgaten uit voor de arme man. Met een onzachte duw tracht hij de voetbalmeester terug in zijn kooi te duwen, helaas het lukt niet. De referee komt aangehuppeld, maar de trainer wipt met een nonchalanche die veel gemeen heeft met de wilde frisheid van limoenen, over de omheining. De arbiter laat echter niet betijen en wenst de naam van de man te kennen als de wedstrijd doodgefloten wordt. Voetbal is toch een eigenaardig iets als je het me zou vragen. Maar aangezien niemand geïnteresseerd is om die vraag aan mij te stellen geef ik maar mijn mening weer alnaargelang er mijn arme hoofd op staat. Na vijfenveertig minuten lopen blaast de arbiter een concerto van drie noten en de spelers schuifelen onder een traliedak naar de salons. Ik vraag aan Marcel of de leeuwen nu worden losgelaten op een zingende scheidsrechter, maar hij kijkt me met een bezorgde blik aan. Hij vraagt zich af of het ooit nog zal overgaan. Op de redaktie werkt daar ook nog zo'n griet die denkt dat ik belazerd ben. Ze is verantwoordelijke voor het lezen van mijn kopij. Ik heb haar dus flink liggen ze moet mijn teksten wel lezen of ze kan gaan stempelen. Aha, ik ben gek Daarvoor zal je wat vroeger moeten opstaan, hoor meid I Hoe laat sta je op Ik mag me zo niet opwinden, mijn motor, zou te vroeg aflopen. Moest die tikken zoals de klok thuis dan zat ik hier niet te typen, want al jaren -Mijn bal,- filozofeert De Decker, -twee doelpunten is al meer dan genoeg-<pdm) hebben we elk kontakt verloren met de minutenvreter. Beter vee! te laat dan nooit is de huiselijke leuze. Tijdens de rust werk ik in twee slokken een pittige cognac binnen. Mijn koffie geef ik graag aan een kollega voetbalnieuwsschrijver. Hij zit ook naar mijn borreltie te loeren, maar ik vertik het en geef geen krimp. Een borrel van florijn is beter dan konijn in azijn, dicht ik wel eens in een heel romantische bui. Elke week is het hetzelfde liedje. Ik voel me pas op mijn gemak, of die mensen sleuren zich uit hun zetel om in de dodelijke koude naar het voetbal- gebeuren te gaan kijken. Hoe is dat nu toch mogelijk? De geur van hotdogs kruipt in mijn neusgaten, een smaakpapil doet me watertanden en een wolf gromt diep in mi/n buik. Geen tijd echter, ik kan het me niet veroorloven Marcel uit het oog te verliezen of ik mag opnieuw te voet naar huis en daar heb ik mijn buikje van vol zodat mijn opkomende honger verdwijnt als de bal in het doel. Na rust is er meer aktie op en rond het veld, gelukkig maar want het wordt hardstikke koud. Ik besluit groothandelaar in ijsklompen te worden. Dat kan ik misschien voor stellen aan mijn vriendinnetje. Een leuke meid maar te sportief, hé, nooit of nooit gaat ze de voetbal bewonderen. En ik ben er zeker van dat in het geval ik van vandaag op morgen profvoetballer zou worden ze ook niet zou komen opdagen. Dat is trouwens de enige reden waarom ik nooit aan een karrière dacht in de voetbalbranche. Maar ik ga ook nimmer naar haar kunsten kijken, ik zal daar binnen de kortste keren een stel mouwen aan gaan breien, wacht maar. Mees van Lede maakte ondertussen een subliem doelpunt, met de zekerheid van een leeuwe temmer tussen een stel hanen, duwt hij de bal in de verste hoek. Ik durf met gelijk wie wedden dat de keeper het eveneens een knappe goal vond. De arbiter wijst naar het middelpunt van de groene zone, hier is nog geen sprake van een autowegenvignet als je door iemand in het straatje wordt gestuurd. Hij doet me denken aan die referee die zou vrouw betrapte met een vent die hem tot dan toe onbekend was gebleven die floot stante pede voor buitenspel. Zele trachtte het tij nog te doen keren, maar dat is een herculeswerk zodat het hopeloos heen en weer rennen werd. Ik vind het wel een erg verdienstelijke ploeg, vooral omdat er zoveel jongeren bijlopen. Maar de sterkste wint, in het voetba,. Behalve wanneer Gent verliest. Luister beste mensen het is niet omdat ik een hevige supporter ben van La Gantoise, dat ik zoiets beweer, hé. Maar ik moet zeggen dat als ze verliezen ze onverdiend het onderspit delven. Het zijn de beste, daar is niets aan te doen. We moeten serieus blijven, nietwaar. Recht is recht en omgekeerd. Wanneer de arbiter beslist dat de match lang genoeg heeft aangesleept, fluit hij kort en bondig at. Als ik 's avonds laat thuis kom, ligt daar nog een echte leren voetbal van kleine Jan. Ik speel het klaar om de tafel in een droomdribbel te om zeilen, ik ga hard door maar wordt door een rolschaats getackeld, een pijnlijke val en een bloedneus maken een eind aan mijn voetbalglorieuze dromen. Paul De Moor. Het is nu reeds meer dan twintig jaar dat Willy Van den Branden, woon achtig op de Moerheide, de funktie van scheids rechter uitoefent. Met deze eminente figuur kan men uren over het voetbal praten. Onlangs werd hij voor zijn loop baan gehuldigd. Hij ont ving ter dezer gelegen heid de zilveren medaille van de Koninklijke Bel gische Voetbalbond en tevens de erkennings medaille van het Ver bond der Oost-Vlaamse scheidsrechters. Van den Branden voor stellen is voor vele sportliefhebbers en al diegenen die met het voetbal vertrouwd zijn, overbodig, vermits hij jarenlang alle straten van Hamme aandeed als chauffeur van de ge meentelijke reinigings dienst. Sedert januari '78 is hij autobestuurder- ploegoverste bij de op haaldienst van de inter- kommunale Durme, Den der en Schelde te Den- dermonde. Willy, die het eerst als voetballer waag de. scheen naderhand meer toe te gaan naar de loopbaan van scheidsrechter. Dit nadat hij bij de toenmalige eerste provincialer Jonge Wuitens - wanneer Vigor Hamme nog in Derde Nationale speelde - de jeugdploegen doorliep en hij als midvoor me nig doelpunt lukte. Uit eindelijk zou hij kiezen muziekschool volgen of scheidsrechter worden. Omdat hij het een ge zondere vrijetijdsbeste ding vond koos hij voor scheidsrechter en legde zich daar dan ook op toe door het volgen van een speciale kursus. In 1959 slaagde Willy Van den Branden in het ek- samen. Als klub waarbij hij diende aan te sluiten koos hij zijn voormalige wit-zwarte Jonge Wuitens Hamme. Bij de jeugd ploegen leerde hij eerst het vak van scheids rechter. nadien fungeer de Willy als grensrechter in wedstrijden van eerste provinciale en vierde na tionale. Het is in deze laatste kategorie dat ik werkelijk veel geleerd heb, aldus Willy. Zowel op zaterdag als op zon dag trok deze entoesias- te man naar de voetbal velden in de provincie. Zo was hij meermaals assistent van enkele «groten». In tal van wed strijden vormde hij met Robert De Wolf uit Waasmunster en Cesar Boodts uit Hamme een bekend leiderstrio. Ook was hij van de partij te Lokeren en te Beveren- Waas toen beide klubs nog in Bevordering speelden. Dat scheidsrechter Van den Branden in de voor bije jaren heel'wat heeft meegemaakt op en rond onze voetbalvelden, jai hoeft nauwelijks gezegd. :tl Vooreerst dient aan- n gestipt dat er voor jeugd- l pe wedstrijden heel wat aanwezigen zijn die deze jonge spelers we- rol kelijks komen vojgen. lie Onder dit publiek soms )e naaste familieleden, bu- p ren en vrienden van de jeugdige voetballers. Dit l!® brengt mede dat er nog iJ al eens hardnekkig ge- voetbald wordt. Als min- r' der prettige herinnering citeerde hij een wed strijd voor de eerste plaats bij de scholieren te Bazel-Waas tussen het joi lokale elftal en Temse. lig De thuisploeg verloor en j'® Willy Van den Branden l'J was de zondebok. Bij r het einde van voornoem- L de wedstrijd rekenden L drie Bazelse supporters L af met de Hammenaar. w Het resultaat was voor iu de scheidsrechter één i' week werkverlet en voor de klub een fikse geld boete en één wedstrijd met gesloten deuren. Zijn mooiste herinnering als lijnrechter was de wedstrijd in eerste pro vinciale Standaard Lo keren - Racing Lokeren voor drieduizend toe- L schouwers A Alleen nog op zaterdag Willy Van den Branden I - 41 jaar - wil het vanaf F dit seizoen wat kalmer I doen. Alleen nog wed- P strijden bij jeugdploegen I op zaterdagnamiddag, r' Ook daar is volgens hem ff nog heel wat te doen. Vooral omdat de jeugd ]je te ongedisciplineerd op- yj< treedt. Willy tracht er L echter het beste van te »r maken. Hij die bekend pi staat als een strenge enrai zeer korrekte scheids-Pf rechter, wil zich nog en-Pa kele jaren inzetten voorr® de jeugd en deze doen voetbal spelen zoals het et de reglementen voor- er schrijven. In deze optiek L betekent scheidsrechter jei zijn meer dan louter toe-tef zien hoe de regels wor-jo' den gerespekteerd. Willy Van den Branden zegt dat het vooral zijn doel is de jeugdige voet-C bailers op te voeden tot La sportieve mannen metL een goed karakter, die he kunnen winnen maar ook ie! goede verliezers moeten pi' zijn- r| Omwille van zijn inzet r' gedurende de voorbije F twintig jaar, feliciteren L wij van harte scheids-L rechter Willy Van denpa Branden en wensen hem., nog vele suksesvolle jaren als arbiter bij de jeugdploegen. Het zou wel eens kun- f nen zijn dat deze be kende Hamse figuur tot I sportman van het jaar| wordt uitgeroepen het sportieve gemeen-l schapsleven. Alleszins! een man die een derge-j lijke keuze tenvolle ver-J dient. P.V.G. Kopij en foto's voor «De Voorpost» moeten in e« de brievenbus van de redaktie, Oude Vest, 34, ei 9330 te Dendermonde zitten, op woensdag 26 december om 9 uur 's morgens voor het blad6' van 28 december. Voor het blad van 4 januari is woensdag 2 januari de uiterste datum. Dank bij voorbaat.

De Voorpost | 1979 | | pagina 28