|mghpiklk§fe@(f LAUREATEN 3JOG HEEL WAT TAKEN VOOR DE V.V.A.K. DEKENIJ M0LENDRIES- VARKENSMARKT- HOVENIERSTRAAT HEEFT NIEUWE FEESTVERLICH TING adsbestuur en V.V.A.K. (vereniging voor Aalsters jltuurschoon) kwamen tot een gezamenlijke aan moedigingspremie van 100.000 fr. voor restauratie- erken aan gebouwen. Toevalligerwijze werd de ijs nu gesplitst in 80.000 en 20.000 fr. terwijl het indeel van stad en V.V.A.K. eveneens 4/5 tegen- ter 1/5 bedroeg. ireenvoudigend zou men kunnen stellen dat de ijs van de stad naar de eerste laureaat ging terwijl e van de V.V.A.K. naar de tweede ging. Voor het imak nemen we het dan zo maar aan alhoewel de idoeling daarmede niet helemaal overeenstemt. kandidaturen voor ize premie werden ont- ngen. Die van Jan Ca- eleyn. Herman Boey- de heren De eyer en Macharis. jury bestond uit stads- chitekt Jan Buyle als rtegenwoordiger van hepen Jan De Neve, af- lingshoofd Valery Van lem als vertegenwoor- van schepen De aght en uit het bestuur n de V.V.A.K. ureaat van de prijs van stad (80.000 fr.) werd n Casteleyn met res- jratie aan het Huis Van Een zeer ge- aagde prestatie met jjinenin een heel ver- uwde inrichting, ndarts Herman Boey- >nd ree jne kens krijgt de WAK-prijs voor restauratie van de eigen woning, nu het oudste huis van Nieuwer- kerken, door hem aange kocht in 1973 en door de zorgen van de toenmali ge burg'emeester Hoog- huys en schepen De Win ter voor het nageslacht bewaard. Reeds heel wat was in Nieuwerkerken verloren gegaan: het Lip penshof (nu dancing Fer- mette), de geklasseerde molen in verval, kapellen in de Bergstraat, in Maal en Achtermaal enz. De restauratie die hij kundig en met veel liefde tot een goed einde bracht aan het huis dp de hoek van Molen- en Papestraat zo dat, men er van buiten schepen De Neve. (Hugo) zöer weinig aan veran- dachtig dat men «om een derd ziet leverde hem de man te zijn een zoon som van 20.000 fr. in moet hebben verwekt, speciën op. Voor de een huis gebouwd en een 80.000 fr. van de stad boek geschreven» komt moet men nog via de hij nu aan de derde fase, stadsontvanger passé- alhoewel naar zijn zeg- ren. Herman Boeykens gen men van de eerste maakte de som echter konditie nooit 100% zeker dadelijk over aan het Ou- is. Een huis bouwen, of derkomitee van het St.- herbouwen, deed hij en Lodewijk - Instituut te nu wil hij aan het schrij- Kwatrecht, een medisch- ven gaan waarvoor hij al- pedagogische instelling le dokumentatie en veel waar een 20-tal kinderen illustratiemateriaal heeft, uit het Aalsterse ver- Voorlopig echter enkel blijven. bijdragen in V.V.A.K.'s De Chinese zegswijze in- «Mededelingen». L.H. Uitreiking van de V.V.A.K. prijs aan de heer Castelijn door ude feestzaal van het stadhuis hield de V.V.A.K., de reniging voor Aalsterse Kultuurschoon, verleden idagnamjddag haar jaarlijkse algemene vergade- g. De WAK-familie was talrijk opgekomen en de d was vertegenwoordigd door schepen Jan De ve. •ijv orzitter Jan van der Hulst mocht konstateren dat openbare besturen meer belangstelling tonen b^or de doelstellingen van de WAK, het vrijwaren, Jwaren en restaureren van monumenten om esthe- fhe, historische of socio-kulturele redenen. Bij het stellen van lijsten van te bewaren gebouwen zijn instanties momenteel echter nogal mild zodat nin hun goede bedoelingen uiteindelijk niet zo heel bjel terecht komt. het kabaal en de penne- 'st omtrent het Huis QQyers en het Huis De Vis sterft de WAK haar stem lu11 laten horen omdat ze hei1 realistisch standpunt wil qe( emen. Van dergelijke ge- jwen zijn er nog veel, It ze, en vaak in veel bete- dl staat. Ze opteert dan ook ku >r een klasseren in zijn den voltooid. Alleen de boom ervoor werd totnog toe geklasseerd maar men opteert voor de totaliteit. Heeft de WAK vele redenen tot juichen, er zijn er even veel tot klagen. Aalst zou moeten evolueren, tot een stad waar het goed is om leven en waar men oog heeft voor het Schone. In dit zittheel van het Keizerlijk verband doet de voorzitter arir in en kan zich niet inzet- c voor een gebouw dat buiten in miserabele r|e stand is en van binnen srci ineens verwaarloosd. 5K, toe lenen om te juichen WAK heeft tal van rede- bi om haar tevredenheid te aasn. In Aalst gebeurt im- (d rs heel wat. Er zijn de pQ rken aan het Belfort, aan Huis Van Langenhove restauratie binnenin en de achtergevel (de voor del volgt), er zijn de glas- i hien van de St.-Martinus- f.91 k, aan de kerken van CO[ iuwerkerken en Hofstade j -i het Waterkasteel Dn itrum. Alle gebouwen die nk< moeite lonen omdat z^pnumenten uit het verle- zijn met religieuse, kul- irziele of sociale uitstraling, do der zijn er ook beveili gt igsmaatregelen genomen n 3r «het. Baasken» met de koeling in het kader van 500-jarig bestaan van de "I Martinuskerk te zorgen 'Chior een waardige kern er- arc ld. Ook de aankoop van tad Antwerpen» huis in de EUtstraat dat alvast moet jr( waard blijven is zeker po- bet minder gelukkig v°nder reden tot juichen ko eft de WAK echter bij het ibrengen van het plakket Alfred Kelders op de ge- |van het Belfort. Ze noemt ks gewoon een vloek en opt dan ook dat dit slechts Drlopig is. dreiging tot afbraak van -f H. Geestkapel na de 19pnd, een geklasseerd mo ment. De WAK maakt h sterk dat moest ze toch irden afgebroken men ze dan ook dringend beroep op de medewerking van de leden om het bestuur in te lichten op het stuk van bo venvermelde materies. Heimatlied van het Land van Aalst De pas overleden priester dichter Gery Helderenbergh, schuilnaam van Hubert Buy le, die voor een paar jaar nog door de WAK te Lede op Ronkenburg werd gehul digd, schreef «Heimatlied voor het Land van Aalst» waarvoor de organist van de St.-Martinuskerk de muziek komponeerde en dat door WAK-lid Herman Slagmul der op ontroerende wijze werd vertolkt. Het bezingt het Aalsterse land, de Kei zerlijke Stede, de stad van dan voor een verslag van de voornaamste gebeurtenis sen en aktiviteiten van het voorbije werkjaar: onherstelbaar verlies van Oud-Hospitaal op het nip pertje ujt de brand gered op 27 januari nieuw bestuurslid: kandi daat lie. geschiedenis Mar- nix Cherreté lid Jan De Block viert gouden jubileum in Land van Riem Huis De Vis deed heel wat stof opwaaien, letterlijk en figuurlijk. In plaats van er het Priester Daensmuseum en dat van de Vlaams-Sociale Strijd in Vlaanderen in onder te kun nen brengen kwam het we gens hoge verkoopprijs in privé-bezit. Aktiepunten voor 1980 De nu 27 jaar jonge vereni ging, gesticht op 16 decem ber 1952 en dus vandaag zondag jarig, stelt zich voor het komend jaar volgende aktiepunten ten doel: advies over opsmuk van het beeld van Ste.-Katarina in het kader van het half millenium van de St.-Marti nuskerk werken aan de rijkshoge- re handelsschool en het Kei zershof in de Korte Nieuw- straat. verzet tegen eventueel verplaatsen van het monu ment van Daens, naar de Werfkapel waar het volgens De Bruyn niet zou passen. wat gebeurt er met het afgebrand pand van het St.- Elisabethgasthuis? Gustaaf Frangois zal niet tegenstaande zijn 70 jaar waarvoor hij passend werd gehuligd verder ijveren voor En de financies? Penningmeester Clement Uyttersprot zorgde voor een klaar en degelijk financieel verslag waarvan we onthou den dat nadat 26 leden hun lidmaatschap niet hernieuw den en er anderzijds 13 nieu we leden zich meldden juist 333 leden zijn. Dat de financiële toestand van de WAK nog steeds ge zond is komt door een verhoogde stadstoe- lage (van 5Ó00 naar 7000 fr) meer beschermende leden (van 40 naar 51) een vrijwillige verhoging van het lidgeld (van 100 naar 150 fr) Het aandeel van de WAK in de aanmoedigingsprijs '80 wordt 27.000 fr. «Onze taal leeft in Bokrijk» Frits Courteaux, ondervoor zitter, wordt bij algemeen applaus ere-voorzitter van de vereniging. Dé heer Ver- naeve wordt gefeliciteerd met de goede afloop van de doorstane heelkundige in greep en voorzitter Van der Hulst alhoewel met pen sioen blijft steeds even dy namisch. De tekst van de verkouden Courteaux wordt gebracht door kunstschilder Staf Frangois, zelf '70 jaar met reeds zeer veel verdiensten en steeds aan de taak. Het wordt de vrucht van zeer veel opzoekingswerk waar bij blijkt dat tal van gezeg den uit onze huidige om gangstaal stoelen op een ver verleden, op gebied bvb van oorlog, bijgeloof, betalen, eten, slapen en weet ik veel. Vrijdagavond jl. had onder grote belangstelling in de gebouwen van de firma Vandenameele aan de 1-mei straat een druk bijgewoonde receptie plaats ter gelegenheid van de officiële inhuldiging van de nieuwe feestverlichting van de dekenij Molendries- Varkensmarkt-Hovenierstraat. Onder de personali teiten bemerkten wij, naast de Schepenen Monsieur De Neve en De Bisschop, ook de heer De Paepe, voorzitter van het verbond van Aalsterse Dekenijen en afgevaardigden van de Dekenijen van de Zoutstraat-Molenstraat-Koolstraat-Moorsel- vlaanderenstraat-Erembodegem Dorpen Hogeweg. In zijn toespraak wees de ondervoorzitter van het plaatselijk bestuur, de heer Roger Mettepen- ning erop dat de talrijke aanwezigheid een blijk Zoals verwacht zorgde Schepen De Bisschop voor de humoristische noot van de avond. «Nu er zoveel dekens aanwe zig zijn, is het normaal 1 SI6 U nog een homilie De bestuurleden van de V.V.A.K. (Hugo) St.-Maarten, van Dender, hop, klokkenspelen en en na steen zou moeten Vlaamse harten, 'metselen. «Land van Glorie, land van "iciocie P|IC rder wil de WAK zich in- Schoonheid eg annen voor klassering van Land van Iwein, Dierbaar cru gevel van het There- land. itu ms kollege aan de Pont- Nijver land, land van Vroom- :l c^aat waar het inwendig heid, rationele ook moet kun- Trouw blijft U ons hart ver in worden gekoppeld aan pand», uitwendig historische, or de kerk van het Begijn- in lamentabele staat en oe 'agt dat de werken aan het iao id-Hospitaal zouden wor- Een leitmotiv inderdaad voor de verdere werking van de WAK. Jaarverslag Maria Van den Steen zorgde natuurbescherming in de adviesraad voor leefmilieu. een bewandelbaar pad in de Osbroeck werd aan sche pen De Maght gevraagd en de verkenning ervan werd met de schepen reeds ge daan. Er is trouwens een in teressante, unieke studie over de Osbroeck aan gang waarbij ruim 400 planten werden gekatalogeerd. klassering voorstellen van kloosterpand, kapel en vrouwen- en mannenzaal. Film Met een zeer gedokumen- teerde film gekommenta- rieerd door Jw Van der Steen over pittoreske straat jes, steegjes en ingangen te Aalst waarbij zelfs rasechte Aalstenaars moesten vast stellen dat ze heel wat ervan tegenover de feestvie rende dekenij. De nieuwe verlichting was volgens hem een bewijs van de vitaliteit en de kommer- ciële waarde van de handelswijk, die zowat de kerh van Aalst Rech teroever uitmaakte. Ook hier klopt het Aalsters hart, aldus de spreker en hij vroeg dan ook dat de rechteroever ten volle zou betrokken worden bij allerlei initiatieven. Even werd de heer Mettepen- ning hard toen hij letter lijk zei: «Het doet dik wijls pijn wanneer kunst grepen allerhande trach ten ons van de linker oever te amputeren». De toespraak werd besloten met iedereen, die aan het initiatief meegewerkt had, hartelijk te danken, inzonderheid Schepen De Bisschop, tevens De ken van de handels straat, die voor een vlugge afhandeling van het vergunningsdossier gezorgd had, alsook de heer Johnny Meert, die zowat aan de basis van het ganse projekt stond. Namens het stads bestuur feliciteerde Schepen van Openbare Werken Jan De Neve op zijn beurt de dekenij voor haar initiatief. Hierin zag hij het bewijs dat belang rijke initiatieven nog steeds van kleine onder nemingen en mid denstanders komen. In hakend op wat de spre ker vóór hem gezegd had, stelde hij de aan wezigen gerust dat het niet de bedoeling was het stadsdeel van de linkeroever te ampu teren. Zonder enige konkrete belofte te kun nen doen (ook wegens de financiële toestand van het stadsbestuur) zag hij wel mogelijkhe den in het handelsdeel van een bisschop krijgt» zo begon hij zijn korte toespraak. Ook hij meen de dat men geen vrees moest hebben dat de rechteroever zou achter gesteld worden. «De Var- kensmarkt was vroeger steeds binnen de stads muren» aldus de Sche pen van de Middenstand. Politiek hadden de rechtsen het volgens hem soms moeilijk om zich met linksen te verenigen, maar dit hoef de niet zo te zijn voor middenstanders, die hij steeds gezien had als werknemers voor eigen rekening. Het belang van de mid denstand bleek volgens hem overduidelijk als men eens de vergelijking maakte met die landen, waar deze bevolkings groep geëlimineerd werd. Ook hij besloot zijn toespraak met iedereen proficiat te wensen. Alleszins kan niet ont kend worden dat de de kenij van Molendries- Hovenierstraat voor een hele krachttoer zorgde om op zulke korte ter mijn een prachtige straatverlichting, be staande uit 22 lichtbak ken, klaar te krijgen. Wij raden iedereen aan om het resultaat eens met eigen ogen te gaan be- DE KADAOKES Beginnen lanst alle kanten binnen te kommen... G' hetj er ghielzeikes oeik al gekreigen hein... en g' hetj tèn oeik al ne kie iA a betjen hoor gekrabt en gepeisd: woor moen ek da na neweir al beginnen ooit te krabben! Op de moment da 'k teis hier on 't schroyven ben, kaan 't gebeiren dat den naft al on eh proysken stoot van vier lieterkes ver honderd ballen - of toch gie peerd nimmer af. Dad alles dormei nog eh stiksken zal opsloon 'n moeye ni vraogen. As ge na, azoei pak mor, 'n goei ting joor achterooitgotj en ge peist ne kier hoe da 't tèn allemol was, tèn zejje moeten bekennen dad alles op ne ghiele kérten toyd na langsom rapper beirgaf beginnen te slibberen es. Vroeger as 't er oeik al ne kier iet dad opsleig, azoei meh ienegte santiemen tegeloyk mor va serrewoerdeg 'n stoon de nieve proyzen nog ni op de marsjandies of 't er es verom al 'n klèt boy! 't Es nimmer om volgen. En wie kaan der mèh zeggen woor, wannier of hoe dat dad oyndelèk ne kier goot ophaven? En ni allien de opslaogen op aal wa dagge kentj peizen volgen makanderen op, 't es azoei meh alles wa da nie 'n deigt. Oeik de bankoevervallende mooir- den, d' oonslaogen en allemol van die pleziere- ge dinges van dad alloei hangen onien gelèk as de bollekes van ne potnéster. En lodj ze geh tèn mor zingen van «Vrede op aarde aan alle mensjen van goeie wil...» en den ienen den anderen zèn beste wensjen doeng vér 't joor da komt... 't werd er hè toch gin sjik beiter af. Veir van door! Want woor dat er vroeger al ne kier riezje was tissen gebieren of in 't slechtste geval in 't strétjen, es 't naa den dag va vandaog riezje lanst alle kanten. Den ienen 'n kaan den anderen nimmer verdraogen. Vlaomingen en Wolen zollen makanderen de strot afboyten en de Brisseleers meh heren dikken nek doeng der tèn nog insj eh schép- ken boevenop. Binsjt da 't zoei simpel zol zèn as ze allemool ne kier rèzzekes heer gezond verstand zolle gebrooiken en Vlonjeren on de Vlaomingen loten en de Wolen oeik heer goes- te loten doeng in heer kot. En de Brisseleers, woor zitten de die? Of zitj er dor tissen die doezjenden en doezjenden vrémdelingen toch nog iveranst eh Ketjen da Vloms klapt meh lanst hier en lanst door iveranst éh Frans horeken op? En wa tèn nog? Of moete meh wajjer ons loten blei ven op den nek zitten deir mensjen die ons aal zeh leven vér stomme boerkes on zing hemmen en die peizen da ze naa nog attoyd meh ons den aop kennen haven. Den dpeivel on heren nek hein... Den toyd-van: poèr les flamaan la meem sjoos - es lank verboy en 't werd hoeig toyd oeik. Nem, en domei hem 't ek heer ne kier goe gezeid! En azoei es dad in alles. Den Ameirekoon zitj te loeren nor de Ris en den dienen op zoynen toer nor de Sjineis en lanst alle kanten zèn ze mor beizeg meh klas- joeir te geiven ver toch mor zuveil meigelèk waopes en tèn nog lifst zu zwoor meigelèk, geried te zetten ver toch mor zuveil meigelèk mensjen kapot te maoken. Of zol dad allien mor zèn ver de kriezes op te lossen woor dammen allemool tot oever onzen nek inzit ten? Ja allemool, al pertank dad ienen meh veil poeng tèn toch nog attoyd beiter es as 'n eirem loois die meh zè pinsjoentjen hem meh moeite eh lieterke mazoet kaan permeteiren ver de mieste kaa weg 't haaven. Van in Brissel geer in die groeite battementen woor da z' ons wetten maoken hemme ze schoein klappen: ge moetj besporen! Geive ze zeer 't veirbeldj missching? Lodj ons lachen... allei, ja ver wie da nog kaan lachen mèh zekken tristeg dingen. Zè, 'k leis dor oever ienegte daogen da z' in Brissel in ne konker of nen tunnel hoe dagge 't noeme wiltj, eh spel geplasseird hemmen ver binstj dagge dor in radj, dagge nog anne radio zodj kennen hoei- ren. Ne konker van droyhonderd meiters. Hoe lank diert da veir dagge dor ooit zèt? En die klodde 'n kost mor voyf miljoend 'n half... En as da spel goe fottert gon ze dor eh stik of twie mier zetten, in totooi ver azoei 'n klein zesting miljoeng... Oever besporingen gesproeken! In de Vedrons stoot er in: geift ons vandaog ons daogelèks broeid! 't Leit er hem nor oon dammen binnen ne kérten toyd al zelle meige kontent zèn as men alle daogen onzen boetram zeilen kennen opeiten. Meh 'n zjat weireme kaffei, as men nog in stoot zèn van hem op te weiremen. Mor voesj van de rest: allemol eh gelikkig joor 1980 hein, meh de komplemen- ten van DOLF! kijken. Deze nieuwe realisatie leek ons alleszins de gelegenheid om alle le den van de dekenij eens bij naam te vermelden. Deken is Schepen Marcel De Bisschop. Erevoorzit ter is de heer Paul De Wolf, en het voorzitter schap wordt waargeno men door de heer Paul Vinck. Zoals vermeld is de heer Roger Mettepen- ning ondervoorzitter, ter wijl de heer Gilbert De Moor over de schatten waakt. Het aantal bestuursleden bedraagt op dit ogenblik 7 perso nen, met name de heren Johnny Meert, Antoine Baetens, Henri Van Bie- sen, Rinus Van den Steen, Augustin De Cock, Marcel D'Haese en Jean-Paul Van De Velde. VEHE niet kenden of konden situe- gelegen tussen de Var- kensmarkt en de bocht van Hovenierstraat en »c. Moorselbaan. om de wijk aan het jaarlijks eindejaars- n09 aantrekkelijker te ren, werd de feestnamiddag die in een familiale sfeer zijn beslag kreeg beëindigd waarna aangezeten werd banket. maken. Ter gelegenheid van de ingebruikneming van de nieuwe feestverlichting werd door de leden van het bestuur van de dekenij Hovenierstraat, Varkensmarkt en Molendries een receptie aangeboden. (Hugo)

De Voorpost | 1979 | | pagina 3