IK GA NIET AKKOORD MET DE MANIER WAAROP GROTE KLUBS SPELERS WEGHALEN BIJ DE KLEINERE Gaston Baetens 44 - 21.12.1979 - De Voorpost -De jeugdopleiding is zeer belangrijk, (dm) tegenover staat dat wanneer er een ernstige overtreding is de spelers verplicht worden opge roepen. Samen met de scheidsrechter. In de niet- verplichte gevallen wordt de SCuëiusitiCïuër ook niet opge roepen, dit om kosten te bespa ren voor de klubs en het sekre- tariaat. Aan de hand van het scheids- rechtersverslag wordt dan de spreker en als er tegenspraak is ook de scheidsrechter verder ondervraagd. Nadien wordt een beslissing genomen. Wij ko men bepaalde gevallen tegen waarin spijtig genoeg het scheidsrechtersverslag niet te duidelijk is, en dat is met die fameuze natrap. Geef maar eens de juiste beschrijving van een natrapIs dat vrijwillig of in een tackling gebeurd? Noem maar op. Dat is een voorbeeld van een geval waarin het soms noodzakelijk is verduidelijking te krijgen van een scheidsrech ter. Het lijkt me niet makkelijk over de strafmaat te beslissen in moeilijke gevallen. Stel dat er duidelijk bewezen is dat de natrap vrijwillig gegeven is. Welke sanktie kan de speler in kwestie krijgen? Wanneer het werkelijk een vrij willige trap is mag u aannemen dat het normaal zes weken schorsing is. Maar wij zijn niet aanwezig op die wedstrijd en er zijn natuurlijk altijd omstandig heden waarbij de natrap het ge volg is van een aktie, een stamp of een duw of zoiets. Dan is het wel mogelijk dat wij vier weken schorsen of zo. Een vast tarief bestaat niet. god. Maar dan moeten we wer kelijk gaan in de zware geval len. Met zo'n zwaar geval denk ik onmiddellijk op handtaste lijkheden op de scheidsrechter. Ik durf u zeaaen Éi! Sf iP. dis qevallen niet lichtzinnig beslist wordt. Integendeel, het valt dik wijls voor dat wij de scheids rechter dan geweldig onder vragen op alle manieren, soms twee drie keer. Van het moment dat er sprake is van handtaste lijkheden, is er geen keuze van strafmaat: dan is het een schorsing voor onbepaalde tijd, met een minimum van drie jaar? Is dat de ernstigste sanktie die U kan treffen? De ergste? 't Is te zeggen: voor een speler is het natuurlijk erg geschorst te worden voor mi nimum drie jaar. Maar er zijn nog andere sankties. De schrapping onder andere. Dat is nu toevallig een zaak die on langs voorgekomen is. Het be treft een aangesloten lid, een bestuurslid bedoel ik, of een speler die als toeschouwer een wedstrijd bijwoont en handtas telijkheden op de scheidsrech ter pleegt. Dan is er geen sprake meer van schorsing. U zegt wel duidelijk: een spe ler die de wedstrijd bijwoont als toeschouwer Inderdaad. Een speler van de eerste ploeg bijvoorbeeld die een wedstrijd van de knapen volgt en handtastelijkheden pleegt op de scheidsrechter van die knapenwedstrijd. Op dat ogenblik moeten wij, als pro vinciaal komitee, die man voordragen aan het uitvoerend Gaston Baetens, voorzitter van het provinciaal komitee Oost-Vlaanderen van de Belgisch Voetbalbond, (dm) bestraft worden. Een reportage van Jean-Pierre De Lamper (tekst) en Daniël Michiels (foto's) Hoe staat het in Oost- Vlaanderen met het voetbal? Deze provincie gaat regelmatig vooruit, qua aantal klubs is er wel een neiging het aantal te besnoeien. De nationale bond neemt niet meer spontaan nieuwe klubs aan. Maar wel wil ze de bestaande klubs met meer ploegen laten spelen. Met andere woorden, meer aan jeugdopleiding doen. Ge moet er ook rekening mee houden dat wanneer er klubs bijkomen dat ook bepaalde kosten voor de bond meebrengt. Ik denk bijvoorbeeld aan scheidsrech ters, verzekeringen enz. Nieuwe klubs brengen ook niet teveel bondstaksen binnen. Daar staan nog andere dingen tegenover, maar dat zou ons op een ander terrein brengen, in verband met de financiën van de bond dere faktor in mijn ogen. Ik sta nu wel een beetje verder van het klubleven, maar ik meen dat een speler die een paar jaar naar een ploeg van hogere ge weest is, dat die dan bij zijn terugkomst een zekere dunk heeft van zichzelf. Dat is niet ideaal voor een klub van lagere. Want voor mij is het nog altijd de hoofdzaak vriendschap te hebben en iets voor mekaar te willen doen. Een klub uit lagere die spelers heeft die mekaar willen helpen en voor mekaar iets willen doen, die zal het zeker en vast ver brengen, dan mag er nog mindere kwaliteit in zitten. U hecht veel belang aan jeugd opleiding, we zien echter dat er velen geroepen maar wei nigen uitverkoren zijn en dat in eerste nationale veel beroep op buitenlandse spelers wordt gedaan. Hoe staat U als voor- vah het rekruteren van jong spelers bij de klubs van lager afdelingen. Verhoudingsgewi ligt het aantal jeugdspelers grote klubs lager dan kleinere klubs. De reglement! zijn zodanig dat de klubs uit h gere gemakkelijk kunnen rekri teren bij de klubs van lagere denk dat we daar in de omgi ving al genoeg voorbeeld!'al kennen. Hebt u zelf nog gevoetbald^ Ja, bij Sint-Gillis, vanin '45 ongeveer 57-58. Ik ben begoèin nen bij Kemzeke. Ik heb in on its reeks wel drie jaar na mekaar id' beste goals gemaakt. De on m standigheden waren toen oor niet zoals nuNu traint de klei ste ploeg tijdens de wee vroeger speelden wij on match en het was afgelopen. De gemeentesekretaris van Sint-Gillis-Waas, Gaston Baetens is sinds het seizoen 1979-1980 voorzitter van het Provinciaal Komitee Oost-Vlaanderen van de Belgi sche Voetbalbond. Een grote man achter de schermen van het provinciale voetbai dus. Maar wat is dat provinciaal komitee nu eigenlijk? Wat doet het en waaruit bestaat de taak van haar voorzitter? Hoe staat deze voorzitter tegenover het betaalde voet bal? En tegenover het opleiden van de jeugd? Open vragen die we stelden aan de heer Baetens zelf. Wat hij antwoordde leest U in dit interview. Meneer Baetens, u bent voor zitter van het Provinciaal Ko mitee van de Belgische Voet balbond. Wat behelst dat voorzitterschap en wat is dat provinciaal komitee? In de eerste plaats heb ik de leiding van dat provinciaal ko- miteeï uiteraard. De werking van het provinciaal komitee is klaar en duidelijk bepaald door het beroepsreglement, onder andere door artikel 62 dat de taken beschrijft, die aan een p.k. zijn opgedragen. In de eer- ste plaats is dat het uitvoeren van beslissingen van het uit voerend komitee. Dan doen wij ais recntsmacht uitspraak over wanordelijkheden op het ter- ein :e spelers bestraffen dus en geschillen tussen klubs op losser n eerste rang. En even tueel - ispraak doen in beroep. Dat i. zowat de voornaamste taker .neen provinciaal komi tee. fhoofdzaak is ook het orgar eren van het kampioen schap Lagere en de jeugd reeks allemaal. In w -Ke funktie staat het prov: •aal komitee ten aan zien -■sn de Belgische Voet balfan-- als geheel? Voor betreft zaken van pro- vinei belang handelen wij souv n Het organizeren van het p nciaal kampioenschap wor: rsloten door de alge- men rgadering. Hoe It iemand nu voorzit ter v ;at provinciaal komi tee? Ik veronderstel dat U daarvoor al lang in het voet balleven moet zitten. De leden van het provinciaal komitee worden om de twee jaar gekozen of herkozen. Na dien wordt in de kringen van het komitee zelf overgegaan tot het verkiezen van een voorzitter, een eerste ondervoorzitter en een tweede ondervoorzitter. Wat mij betreft, ik ben lid ge worden van het provinciaal komitee in 1961. Voorafhad ik al officiële funkties uitgevoerd bij de Belgische Voetbalbond. Ik had het sekretariaat gedaan 'van de provinciale jongeren- kommissie, de huidige Uefa's en de opleiding van de provin ciale knapen en scholieren. Nu wordt dat meer door het pro vinciaal sekretariaat gedaan. Dat was in 1957. Van 1958 tot 1961 ben ik dus medehelper geweest voor het nationaal elf tal van de Uefa's en de beloften. Onder leiding van de inmiddels overleden Louis Verboven. Dan ben ik in 1961 lid geworden van het provinciaal komitee. Een jaar later ben ik tweede onder voorzitter geworden en in 1963 eerste ondervoorzitter. Dan ben ik eerste ondervoorzitter gebleven tot vorig seizoen. Waarom een eerste én een tweede ondervoorzitter bij het provinciaal komitee? Wel. een tweede ondervoorzit ter is niet verplicht. Een eerste ondervoorzitter wel, bijvoor beeld voor het vervangen van de voorzitter bij afwezigheid. Of wanneer er zaken voorkomen die zijn eigen klub belangen. Want u weet, elk lid van het komitee is tot hiertoe nog ver plicht aangesloten te zijn bij de Belgische Voetbalbond via een klub. Dat is misschien nog een spijtig geval. Mag ik ook nog zeggen dat ik van in 1955 sekretaris was van de overeenkomst der Wase klubs dan heb ïk ook nog het sekretariaat gedaan van de destijds bekende «Jonge Voet baller». De laatste tijd gebeurt dat niet meer maar vroeger was dat geweldig met jaarlijks een finale in Brussel. Oost- Vlaanderen is daar regelmatig goed uit de bus gekomen. Eén van de opvallende figuren des tijds was William Maes, maar ook Omer Janssens, Jean Janssens, Walter Ellegeert, Robert Mahieu van Gantoise, Gellinck, Urbain Segers waren bekend. Uit deze kern werd overgegaan tot het stichten van de provinciale ploeg. Voor de Fifa indertijd, nu Uefa. Dan heb ik ook nog het sekretariaat ge daan van de provinciale studie kommissie van 1960 tot 1970. Kan U een voorbeeld geven van hoe het er aan toegaat bij dat provinciaal komitee. Stel dat er een wedstrijd is en er moet iets voor de groene tafel komen. Hoe gebeurt dat? De scheidsrechter maakt een verslag dat in de eerste plaats op het sekretariaat onderzocht wordt. Dit om na te gaan of de verschijning verplicht of niet verplicht is Momenteel hebben wij de stelregel aangenomen dat de jeugdspelers niet ver plicht moeten verschijnen, ge lijk wat er gebeurt, een vrijwil lige trap aan de tegenstrever bijvoorbeeld"."'Let wel, ze moe ten niet, maar mogen wel ver schijnen. Vrijwillig dan. Daar- Er spelen ook emotionele elementen mee. Kan U dat ei genlijk wel beoordelen? Houdt U rekening met de om standigheden waarin geduwd of nagetrapt wordt? Daar komen we op hetgeen ik al zei. Het «gezien hebben» door de scheidsrechter is hier van groot belang. Wij moeten ver der gaan op het verslag en op de verklaring van de scheids rechter. Tenslotte is het de scheidsrechter die op het ter rein beslist en vaststelt. Niet wij! Dat is net als bij een ongeval. Hier zal de politie in eerste rang geloofd worden tenzij het tegendeel wordt bewezen. En dat is wel een feit. Als we ge waar worden bij de ondervra ging dat een speler uitdrukkelijk zegt: «Het is een reaktie op het ene of andere feit» en de scheidsrechter twijfelt en zegt dat dat mogelijk is, dan is er een neiging om de speler te ge loven. Ik durf wel zeggen dat ik dat aanvoel. U stelt dus geen onvoorwaar delijk vertrouwen in een scheidsrechter. 't Is te zeggen: we moeten er vertrouwen in stellen, dat kan niet anders. Maar het is ook mogelijk dat die man iéts niet gezien heeft, hetgeen kan. Dan bestaat er een eventuele twijfel. Maar ge voelt wel een beetje aan of eeo speler de waarheid zegt of niet. Van de scheidsrechter krijgt ge een verslag. Van de speler niets. Is de speler dan niet wat benadeeld ten overstaan van de ref? Dat is de klassieke vraag van de spelers die verschijnen. Zij menen niets in de pap te brokken te hebben. Ik durf u eerlijk zeggen dat dit niet waar is. Ik zal niet spreken over ge vallen waar we een of twee zon dagen schorsing geven, och komitee voor schrapping. Nuts het zo dat wij een bestuurslid van een ploeg voor onbepaalde tijd geschorst hebben maar het uitvoerend komitee stelt dat er een beslissing is van het uit voerend komitee vanin 1953 die zegt dat van het ogenblik af dat een lid die handtastelijkhe den pleegt op de scheidsrech ter, die moet voorgesteld wor den voor schrapping. Wij heb ben onze uitspraak nu moeten herzien. Ten gevolge daarvan hebben wij aan het uitvoerend komitee gevraagd wat de sank tie moet zijn van een speler die een wedstrijd volgt als toe schouwer en handtastelijkhe den pleegt. Het uitvoerend ko mitee heeft hier nog geen standpunt genomen, maar er zal waarschijnlijk een beslis sing komen die deze zaken dui delijk zal stellen. Er zal dus wel een onderscheid gemaakt wor den tussen eerst en vooral toe schouwers waar we praktisch niets kunnen aan doen. We kunnen alleen zeggen aan een klub: we stellen terreinverbod voor. Maar het is aan de klub om te beslissen. Het komt erop neer dat ze die mens zeggen dat hij hun terrein niet meer mag bezoeken. Bij een volgende moeilijkheid met die mens wordt de klub verantwoordeli|k -Geef maar eens een juiste beschrij\'ing van een natrap(dm Staat de bond er dan op finan- zitter tegenover het betaalde cieel gebied niet zo best voetbal? voor? Dat is een delikate vraag. Momenteel schijnt het van niet. U weet dat er momenteel een neiging bestaat om een afzon- Hecht u veel belang aan het Eerlijke liga voor beroepsvoet- opleiden van jeugdspelers? bailers op te richten. De eerste Ik vind dat van zeer groot be- standpunten daarvan zijn waar lang. Ik heb daar destijds ook schijnlijk al gedeeltelijk bespro- nog aan meegedaan. Persoon- ken in de nationale studiekom- lijk vind ik dat zeer interessant, missie. Deze zaak zal waar- Ik ben persoonlijk ook niet altijd schijnlijk tegen volgend jaar honderd procent akkoord met vaste vormen krijgen. Er zal de bestaande reglementen in dus een beroepsvoetballiga uit verband met de manier waarop de bus komenDat betekent dat de ploegen van hogere be- ze een eigen kampioenschap paalde jeugdspelers kunnen zouden oprichten, eigen moda- weghalen bij een ploeg van la- liteiten enz. Ze zouden ook be- gere. Tenslotte zijn het de paalde macht wensen in de di- kleine ploegen die de massa verse komitees. U wordt ge- van de jeugdspelers opleiden, waar dat het beroepsvoetbal goed of slecht. Ik zeg niet, als zoals dat het geval is in bijvoor een speler weggenomen wordt beeld Nederland, Frankrijk en en hij wordt werkelijk dé speler, Duitsland, in een afzonderlijke dan zal die klub er financieel wel richting zou gaan. Natuurlijk bij varen. Maar dat is een an- nog altijd met de verhoudingen De funktie van voorzitter vj ln het provinciaal komitee is ei en vrijvtilligersfunktie. Is die tn rijmen met uw werkzaamhth den als gemeentesekretarkf» en steekt u geweldig veel.ti in het voetbal? Ik heb er veel tijd in gestoken, heb u al gezegd wat ik allema iei gedaan heb. Maar nu in h [et komitee vormen wij onze bi:n sluiten. Wat ons komitee biac treft moet ik wel zeggen dat t oo niet aan de leden kunt zien d et ze van de Denderstreek of va !e' het Waasland of van Schelde e !e' Leie of Gent-Eeklo zijn De I ee, den zijn allemaal erg objektie ai Ik meen dat dat een positi punt is. Elk van de vier voo noemde gewesten heeft dr vertegenwoordigers. Dat geen reglement, maar we hoi u den ons eraan. Wat mijn voo zitterschap betreft: elk ja komt het komitee samen om voorzitter aan te stellen. kunt wel herkozen worden Wat de kombinatie met mi werk betreft, ik heb nu de vol gende werkwijze aangenomeL ik krijg op voorhand de afschrir ten van de verslagen die mof]6 ten behandeld worden. Ik kf€ die dan na en maak mijn aantF keningen en een korte inhou#tr Eo Dat om de zaken vlugger »o< kunnen afwerken. Wanneèe we, om de veertien dagen, vefca gaderen, heb ik al een zeke^ei visie over een zaak, po Stel dat de BVB u een funk%, in een nationaal komitee a. biedt, zou u dat aannemen! Ik denk dat dat niet meer vo mij zou zijn. Ge moet rekeni houden met de persoonlij ambitie en de mogelijkhede Voor een nationaal komitee de eerste zaak al dat die mi [9 sen gewoonlijk de woensdag de vrijdag vergaderen. Dat moeilijk te kombineren. Ik hji' weinig ambities op nation vlak. Ik denk dat ik heel tev|B den mag zijn met hetgeen Als het provinciaal komitee het altijd heeft over straffen, is dat komitee dan wel erg po pulair bij de spelers? Ik weet niet waarom wij onpo pulair zouden zijn. Een speler die iets misdaan heeft weet dat heel goed. Ik moet ook zeggen dat meer dan tachtig procent van de spelers op dat gebied eerlijk is. Natuurlijk, ge hebt al tijd mensen die denken dat zij het recht aan hun zijde hebben Ik zal niet zeggen dat er nooit een speler ten onrechte gestraft wordt, maar ik durf ook zeggen dat er spelers zijn die te licht

De Voorpost | 1979 | | pagina 44