VERLOF VOOR ADOPTIE OF PLEEGVOOGDIJ EN VOOR BLOEDGEVERS CAUDRON VERWONDERT IEDEREEN I INTERKOMMUNALE DENDEROORD IS ONTBONDEN PVV dringt aan op matigheid en beperking van aanwervingen HUWEN OP ZATERDAG 4000 F Slechts vier leningen op jj jongste gemeenteraad e 12 - 28.12.1979 - De Voorpost Normaal is de agenda van de geheime zitting een opeensta peling van ontslagen en benoemingen van stadspersoneels- leden. De agenda van de zitting van donderdag 20 december bevatte echter een zeer merkwaardig punt. Onder nummer 81 stond immers vermeld: «Verlofrege ling»: 1) uitzonderlijk verlof wegens overmacht 2) verlof voor verminderde prestaties om sociale- en familiale redenen 3) verlof van lange duur in geval van adoptie of pleeg- voogdij 4) vryaf voor de boedgevers. Bij de verklarende nota stond enkel bij vermeld dat deze specifieke verlofregelingen toepasselijk dienden gemaakt te worden op het stedelijk personeel. Wat dus nog geen maand vroeger niet mogelijk was, naar aanleiding van een interpellatie van CVP-raadslid Robert De Pauw, is plotse ling wel mogelijk geworden. Begrijpe wie het kan!!! Hierdoor wordt blijkbaar nogmaals bewezen dat de houding van de meerderheid, en inzonderheid het Sche pencollege, op zitting van eind november totaal zinloos was, vermits de voorstellen van het oppositielid nu plotse ling wel uitvoerbaar zyn Ontslagen Voor het overige bevatte de aan de stedelijke akademie voor muziek, ballet en toneel. agenda van de geheime zitting Mej. Hilde Raeymaekers opnieuw tal van ontslagen. Zo vroeg bij dezelfde akademie was er vooreerst het ontslag ontslag aan als lerares gitaar, van de heer Germain Moens, Wegens ontslag van sommige Denderstraat 3, 9440 Erembo- leraars dienen dan weer leer- degem als afgevaardigde van opdrachten van andere funge- de dekenij «Dorp-Érembode- rende leraars gewijzigd te gem» in de Stedelijke Midden- worden, standsraad. Meteen wordt Wegens persoonlijke aangele- voorgesteld deze persoon te genheden wenste Mevr. Da- vervangen door Je heer Jos nielle Masquelier, opsteller bij Van Ouche, Kerkstraat 18. iSÊ J~' u-'- 9440 Erembodegem-Aalst. het stadsbestuur, disponibili- teit voor een periode van 4 Ook het ontslag van de heer maanden en dit met ingang van Lucien Merckx, Steenweg op 1 januari 1980. De heer Van Aalst 33 te Gijzegem als lid Der Ghijlen, part-time assi- vai- het Stedelijk Feestcomité stent bibliotheek wenste om diende aanvaard te worden, dezelfde redenen disponibili- De heer Florimond Rogghé, teit met ingang van 1 januari St.-Jobstraat 21 te Aalst werd 1980 ditmaal voor een periode meteen voorgesteld als zijn van 1 jaar vervanger. Wegens het bereiken van de leeftijdsgrens (60 jaar) werd eervol ontslag verleend aan sergeant Luciaan Meersman en aan korporaal Désiré Kie kens, als leden vrijwilligers bij de Aalsterse brandweer. Anderzijds verkeerde de heer Benny Van den Steen, eerste klerk op 26 november 1979 in de voorwaarden om in disponi- biliteit wegens ziekte te wor den gesteld. Bibliotheekbe- diende de heer Wilfried Ver- naeve, die in disponibiliteit Mevr. Elie Vermeulen vroeg wegens persoonlijke aangele- ontslag aan als lerares diktie genheden was van 1 november 1977 tot 31 oktober 1979 heeft geen verlenging aangevraagd, zodat men tot zijn ambtshalve ontslag diende over te gaan. Ook in de Stedelijke Advies raad voor Volksgezondheid zijn twee ontslagen te noteren. Enerzijds deze van Dokter Norbert Schelfout, Dirk Mar- tensstraat 11, 9300 Aalst en anderzijds van Dokter Alfred Gilbert, Waregemstraat 27 te Zulte wegens verhuizing. Voor beide ontslagen dienden twee kandidaten voorgedragen te worden voor benoeming in de ze stedelijke adviesraad. Signaleren wij tenslotte dat de heer Leon Walleze met ingang van 1 februari 1980 zijn pen sioen aangevraagd heeft. Aansluitend hierbij kunnen wij melden dat de raadsleden ook twee weduwenpensioenen dienden te herzien, dit omdat deze pensioenen meer dan 50 bedroegen van de wedde- schaal verbonden aan de door hun gewezen echtgenoot waar genomen graad, en de eerste beslissingen aldus geschorst werden door de Goeverneur. Ioevolge de beslissing van het OCMW van 31 augustus 1979, waarbij de «bis» en «ter» scha len werden afgeschaft, dienden de weduwepensioenen ook ge- perekwateerd te worden. Ook diende in dit verband een rust pensioen van de heer Prosper De Groeve herzien te worden ingevolge meerekening van militaire diensten. Benoemingen De Raad diende zich ook uit te spreken over een aantal be noemingen. Zo was er, de goedkeuring en bekrachtiging van de beslissingen van het schepencollege, houdende aanduiding en aanstelling van interimarissen aan het stedelij ke kleuter- en lageronderwijs. De beslissing van het Bisdom Gent tot aansluiting van 3 u/w katholieke godsdienst aan Mevr. Ingrid Van de Voorde diende ook aanvaard te worden. Gedurende de periode van 13.11 tot 19.11.1979 was de heer Roland Dua in ziektever lof. In zijn vervanging werd de heer W. Van der Perre, leraar bouwkunde tussentijds met de opdracht aan de stedelijke akademie belast. Anderzijds werd door de kommissie van bestuur van dezelfde akademie voorgesteld de heer Hugo De Moor, thans tijdelijk leraar wiskundige vakken, te benoe men als stagiairleraar. De gemeenteraad diende ook tot twee benoemingen over te gaan in de stadsadministratie, enerzijds een sekretaris van administratie en anderzijds een ingenieur. Beide betrek kingen werden vakant verkl aard bij gemeenteraadsbesluit van 29.8.1979. Alhoewel hier geen namen bij vermeld wer den, zou het gaan om de be- noemeing van de heren Luc Moereels en Rik Galle. Allerlei Een gemeenteraadsbeslissing van 30.11.1977 kent een kilo metervergoeding toe voor reis kosten aan de leden van het schepencollege. Blijkbaar wordt deze vergoeding nu aan gepast. want het laatste agen dapunt vermeldde lakoniek «Kilometervergoeding voor reiskosten aan de leden van het schepencollege». Het eerste punt van de gehei me zitting had dan weer be trekking op het verlenen van machtiging aan het schepen college tot het stellen van bur gerlijke partij van de stad voor de politierechtbank te Aalst op 7.1.1980 tegen de genaamde Mare de l'Auvre uit Moerbeke en zijn werkgever PVBA Moerbeekse Bierencentrale in zake de vergoeding van de on kosten voor de beschadiging van een voetpad aan de St.- Jobstraat, 94-96-98 te Aalst Deze schade dateert van 7 fe bruari 1979 en beloopt 20.160 fr. VEHE De Aalsterse gemeenteraad van 27.6.1979 ver klaarde zich reeds akkoord met de ontbinding, de verzaking aan het recht van overname van de inrichtingen, de tussenkomst in de exploitatieverlie zen tot de ontbinding, de afstand aan de overnemer tegen 1 fr. van het aandeel van de stad in het patrimonium, en geen tussenkomst in de verbouwingswerken van de interkommunale Den- deroord te Geraardsbergen. De algemene vergade ring van deze interkommunale besliste op 15.10.79 met eenparigheid der stemmen tot de ontbinding van de samenwerkende vennootschap op 1.11.1979, onder boven vermelde voorwaarden. De overnemer is de stad Geraardsbergen of het OCMW van deze stad. Ook vereffenaars werdén aangesteld en voor de stad Aalst is dit schepen van Burgerlijke stand Edgard Hooghuys. De vereffe ning moet beëindigd zijn ten laatste op 1 okto- berl981. Het spreekt voor zichzelf dat dit besluit de instemming dient te bekomen van de aangesloten Provincie en de aangesloten gemeenten, wat nu ook gebeurde, op de gemeenteraad van 20 december 1979. Zoals gebruikelijk bij de bespreking van de stadsbegro- Wat de schuldenlast betreft ting, was het ook ditmaal de heer Oscar Redant (PW) die was de heer Redant ook van het standpunt van zijn part(j vertolkte. Hy meende in de mening dat deze weinig be- eerste plaats dat het voorziene tekort van 357 miljoen of invloedbaar was. Volgens hem 26% van de voorziene uitgaven, die niet gedekt worden hac* ^lem Aalst duidelijk bo door inkomsten, hoogst verontrustend was, en zeer nare yen zÖn m°gehjkheden ge- lenvesteerd. «Het kultureel gevolgen kon hebben. centrum ,s daar een sprekend Als oorzaken van dit tekort wees de spreker vooreerst op voorbeeld van» zo ging hij de ontvangsten. Zoals de schepen van Financiën reeds verder, voordien gemeld had, was de heer Redant van mening dat Vervolgens drong de PVV- de Staat schromelyk tekort schiet in de financiering van de gemeentelyke uitgaven. Hierbij wees hy op de beper- fraktie aan op matiging bij de investeringen, die volgend jaar kingen van het gemeentefonds, op de tewerkstelling van 256 miljoen zullen bedragen. werklozen in gemeenten en op de verhoging van het bestaansminimum. Zoals andere sprekers voor hem vond hij ook de hoop op lening aan de bevolking. Ter- zelfdertijd werd door de spre- Wie wil huwen op een zaterdag, op een statutaire verlofdag of een verplichte kompensatiedag van de personeelsleden van het stadhuis, zal in de toekomst 4000 fr mogen neerleggen in plaats van 1250 fr. Wie het op een andere dag houdt moet zo diep niet in de geldbeugel tasten: 1500 fr. in plaats van 1250 fr. Schepen Hooghuys wees erop dat de oorzaak van deze styging te wijten was aan de «minder goede» financiële toestand van de stad, tevens mag er niet uit het oog verloren worden dat het personeel buitengewone prestaties, die buitengewone vergoe dingen vragen, moeten leveren. Het was een attente Gracienne Van Nieuwenborg (BSP) die het voorstel van schepen Hooghuys aanvul de (zaterdag) met de statutaire verlofdagen en de verplichte kompensatiedagen. Meerderheid tegen minderheid keurde het voorstel goed. Geert Van den Bossche meer staatstoelagen onrealis- ker aangedrongen op een alge- tisch. Anderzijds was de op- mene verbetering van het ren- brengst van de opcentiemen op dement van het stadspersoneel de onroerende voorheffing en onder meer door het invoeren op de personenbelasting niet van een efficiënter en systema- zo hoog als in andere centrum- tische kontrole. steden, omdat Aalst een rela tief arme stad is. In dit verband deelde de PVV-woordvoerder mede dat zijn fraktie zich ver zet had tegen de verhoging van de opcentiemen op de onroe rende voorheffing, omdat de fiskale druk reeds hoog is, en omdat de onroerende voorhef fing in wezen een asociale be lasting is, doordat zij geen re kening houdt met de financiële draagkracht van de betaler. Gezien er geen oplossing voor het deficiet dient gezocht te worden in de ontvangsten, moeten eventueel de uitgaven aangepakt worden. Hiervan gaat echter reeds 51,37% naar het personeel. De stijging van deze uitgaven kwam volgens de spreker ondermeer door het toepassen van het statuut van Gent. Alleszins drong de PW-fraktie erop dat het aan tal nieuwe aanwervingen zou beperkt worden tot diegene die hoogst noodzakelijk zijn voor een doelmatige dienstver wat volgens de spreker voor een stad met 80.000 inwoners zeker geen overdreven bedrag was. «Wij moeten de tering naar de nering zetten» zo ging hij ver der. Ook werd door zijn partij aangedrongen om af te zien van alle grootse investeringen en zich te richten op kleinere werken waar de bevolking di- rekt nut bij heeft. Wat de werkingskosten be treft, die 12,34 van de totale uitgaven bedraagt, was hij van mening dat deze het meest be ïnvloedbaar zijn. Ook hier werd door de PVV aangedron gen op matigheid en bezuini gingen. Op de kritiek dat er een ge brek was aan financieel beleid werd geantwoord dat hiervoor weinig ruimte was. De toespraak van de heer Re dant werd besloten met de woorden: «De PW-fraktie zal! deze begroting goedstemmen.l zonder daardoor evenwel haar] bezorgdheid weg te stemmen; bezorgdheid die zich zal mani festeren in een permanente en verscherpte waakzaamheid.» VEHEl Wij denken dat de gemeenteraad van donderdag 20 °P Dendermonde 58 te r december 1979 het rekord brak van het geringst aantal "va,!f e rCK>l" leningen, die door de raadsleden dienden goedgekeurd te worden. Positief hierbij was dat voor de worden, eerste maal, en dit op onze De eerste lening met het Ge- vraag bij de verklarende nota, jneentekrediet van België be- twee yo| -£ |cnj k met alleen de datum van het trof een bedrag van 1.200.000 noodzakelijk voor de te Gemeenteraadsbesluit ver- fr voor grondverwerving no- Administratie v- meld werd waarop de lening digvemr demtbreidtng van het Ene[zijds weldI e[ o^ooo lijnenplan van voetweg 45, Molenhoekstraat te Gijzegem zelf. Volgens de agenda van Di eind oktober zou de eigenlijke g< aankoopprijs van dit huis }i< 1.259.000 fr. bedragen. sloeg, maar ook het agenda punt zelf aangeduid werd. Dit zal zeer vlug een onschatbare koopprijs zoals die voorzien tijdswinst betekenen voor alle jfi 1 U~J raadsleden (en persmensen) die tot een vergelijking willen overgaan van de prijs voorzien in het bestek en het bedrag dat uiteindelijk dient geleend te stedelijk kerkhof te Nieuwer- kerken. De eigenlijke aan- fleend V<K)' de aanko<,P van r kantoormachines, daar waar se uii a £u<ua uic vuuiticu i tijdswinst betekenen voor alle was einde „ktobe, bedroeg -JJ Een tweede lening bed be- VOO OOO fr.) en andemjds leen. b; trekking op een fitdrag van de stad Aalst 1 miljoen voor de 31 1.270.000 fr. voo, verwtrving ?ankdoPvan w van een huis. gelegen Steen- la"' D" bcdraS s,cm' v°"cdl8 met de som v in het bestek goedgekeurd 0! door de gemeenteraad van 30 lyi mei 1979. Br VEHE Als lid van de meerderheid hield VU-fractieleider Jan Caudron, naar aanleiding van de stadsbegroting, wel de meest «kritische» toespraak. Hij schrok er niet voor terug woorden van lof te spreken waar het nodig was, maar ook pijnlijke kaakslagen uit te delen om de waarheid te laten primeren. We laten parlementariër Jan Caudron zelf aan het woord: «Ik dank Schepen Van den Eede voor zijn uiteenzetting, die ons een diepgaand inzicht geeft in de structuur van de begroting, in de evolutie van de ontvangsten en de uitgaven, ea in het beleid dat er achter schuilgaat. Ik meen zelfs te mogen zeggen dat we slechts zelden een dergelijk grondig en geïllustreerd verslag naar voor hebben horen brengen. Ik herinner me het optimisme van vorig jaar, toen we vast stelden dat het tekort op de gewone begroting van ruim 289 miljoen een gunstige ken tering inhield, die nochtans door collega Redant gerelati veerd werd op basis van de ministeriële onderrichtingen die een aantal wijzigingen be vatten om de begroting dichter bij het uiteindelijk resultaat van de rekening te brengen. Dit jaar sluit de gewone begro ting met een tekort van 356 miljoen, wat een stijging in houdt van zowat 67 miljoen Op zichzelf beschouwd lijkt dat veel, maar als we ons be grotingstekort vergelijken met dat van klein-Aalst vóór de fusie in 1975 bedroeg dat bijvoorbeeld ruim 284 miljoen - durf ik beweren dat de begroting de weergave is van een zuiniger beleid, zeker om dat we vorig jaar nadrukkelijk hebben aangetoond dat de fu sie, in plaats van een oplossing te zijn, voor ons zware financi ële problemen stelt. Rekening houdend met wat ik bij de behandeling van de belastingen heb gezegd, ben ik zelfs verwonderd dat het be grotingstekort niet nog hoger oploopt. Want aan de hand van een studie van de Vereni ging voor Belgische Steden en Gemeenten heb ik met harde cijfers aangetoond dat onze ontvangsten van het Gemee ntefonds bevroren worden, terwijl onze uitgaven ingevolge de door de Regering voorspel de inflatie aanzienlijk ver hogen. Het huidig relatief kleine te kort op de gewone begroting is dan ook alleen maar verklaar baar, in de eerste plaats door het feit dat er ernstig gesnoeid werd in het investeringsplan. Het 5-jarenplan van Schepen De Neve werd, voor alles wat het programma 1980 betreft, aanzienlijk beperkt tot 256 miljoen. Dat is een inspanning die een weerslag heeft op de schuldenlast, niet zozeer van dit jaar, maar zeker van de volgende jaren. Daaruit blijkt dat onze fraktie in het bestuur haar verant woordelijkheid heeft opgeno men wat bezuinigingen, ratio nalisaties en prioriteiten be treft, waar ik straks op te rugkom. Wij doen dat niet zonder enig spijt, ook al heb ik me in de voorbije weken een voorstan der getoond van grondige be sparingen. De inkrimping van het investeringsplan doet ons inderdaad spijt omdat Aalst, vergeleken bij alle enigzins vergelijkbare steden, qua in frastructuur ver achterop ligt, ondanks de geweldige, onbe twistbare inspanningen van Schepen De Neve die daar pre cies 10 jaar geleden met succes een opgemerkte kentering in gebracht heeft. 10 jaar geleden is er op dat gebied een nieuwe wind gaan waaien. Maar 10 jaar is tekort. Het hopeloos kortzichtig beleid van voordien moet nu in veel slechtere tijden worden opgehaald. De oppositie die vandaag tegenstemt bij de behandeling van alle leningen, moet besef fen dat het vooral de schuld is van haar voorgangers dat de stadsschuld in de laatste jaren aanzienlijk is moeten stijgen, om Aalst op te trekken tot een waardig niveau. Het is even zeer haar schuld dat we Aalst vandaag moeten verstoken houden van een groot aantal noodzakelijke openbare wer ken, waarop we nu helaas moeten en willen bezuinigen. En begrijp me goed: het is niet omdat we willen en zullen be zuinigen, dat er minder zal worden gewerkt. Schepen De Neve heeft zich immers voor genomen hard door te werken aan studies en ontwerpen die in betere tijden zullen klaarlig gen om uitgevoerd te worden. Hij wil de mogelijkheden en deskundigheden van zijn me dewerkers optimaal blijven be nutten om minstens te werken voor een toekomst waarin de stad hopelijk wel de autono mie en de financiële middelen zal krijgen die haar toekomen. Tenslotte wil ik er in dat ver band de heer Bogaert aan her inneren dat hij zijn begrotin gen met grote tekorten, altijd heeft weten te verdedigen met de drogreden dat het patrimo nium in de gemeentelijke boekhouding niet in rekening wordt gebracht. Als hij van daag die redenering volhoudt, beweer ik dat zoiets in grote mate te danken is aan het de partement van openbare wer ken, dat hier toch wel eens onze felicitaties verdient. Misschien meent U dat ik de begroting nogal eenzijdig be kijk door zozeer de aandacht te vestigen op de investerin gen Maar dan vraag ik me af op welke andere posten er be sparingen mogelijk zijn die in de miljoenen lopen De overdrachten (7,78% van de gewone uitgaven) bestaan grotendeels uit wettelijk ver plichte uitgaven, zoals de wcr- kingstoelagc aan het OCMW van bijna 73 miljoen. Over de schuld (28,5%) heb ik al een duidelijke, onverbloem de uitspraak gedaan. De personeelskosten (niet min der dan 51,37% van de gewone begroting) zijn voor weinig be sparingen vatbaar, zeker als we in enige mate willen tege moet komen aan de wensen van het centraal bestuur om mee te werken aan de bestrij ding van de uitzichtloze werk loosheid. De projecten van het BTK, waarvan de inwoners wellicht denken dat ze aan de stad nagenoeg niets kosten, lopen in de miljoenen. Om te begin nen zijn er de uitrustingskos- ten en een aantal nieuwe op drachten die de werkingskos ten opvoeren, terwijl verlen gingen van projecten, die dik wijls nodig zijn om ingewerkte mensen een projekt te laten afwerken, aan de stad niet minder dan 25% kosten. Ik stel dan ook met enige voldoe ning vast dat enkele projecten niet werden vernieuwd en dat het budget voor tewerkgestel de werklozen met 1 miljoen werd verminderd. In het domein van de perso neelskosten zie ik dan ook wei nig andere besparingen, dan de goede opleiding van het personeel. Een tastbare bespa ring is mogelijk door rationali satie van de diensten en door een maximaal rendement in dienst van de Aalsterse ge meenschap. Daarin ligt vooral een taak weg voor de chefs. Maar ook in dat domein moet ik noodgedwongen het cen traal bestuur beschuldigen. Een van de eerste BTK-pro- jecten die door de stad werden ingediend, betrof de reorgani satie van de stadsdiensten, wat trouwens aanzienlijk goedko per zou geweest zijn dan de erelonen die in het vorig be stuur daarvoor zijn neergeteld. Maar, het is bijna onver klaarbaar dat BTK-project werd door de hogere overheid zonder meer afgewezen Be grijpe wie begrijpen kan. Op het gebied van organisatie werd al heel wat gepresteerd door verschillende interne diensten, zoals onder meer de oprichting van een aankoop- dienst - economaat voor de rationalisatie van de aankopen en het gebruik van het kan toormateriaal, een functiebe schrijving enz. Een ander flagrant feit ligt in de systematische ondergraving van de deskundigheid van het gemeentepersoneel, iets wat zeker niet in deze legislatuur begonnen is. Oorspronkelijk had een klerk diploma's van 2 jaar bestuurswetenschappen en lager middelbaar nodig om vast te kunnen worden be noemd. Hij moest provinciale examens doen om bevorderd te worden tot onderbureauchef en bureauchef. Vandaag kan een klerk de hoogste toppen bereiken wellicht ook die van directeur mits louter interne examens en zonder di ploma's. Hij heeft precies de zelfde kansen als de enige be diende (Greta Arts) die sedert de fusie nog de moed heeft opgebracht een diploma van 3 jaar bestuurswetenschappen te halen. De schuld daarvan ligt beslist niet bij het huidig colle ge. Het is trouwens niet het huidig college dat geopteerd heeft voor het statuut van Gent. Ik neem dan ook aan dat het college bereid is daar iets aan te doen, op voorwaarde dat het daarin enigszins zou gesteund worden door de syn dicaten die helaas veel meer begaan zijn om de kleine, indi viduele noden van leden, dan om het algemeen belang en de prangende noden van de Aal sterse gemeenschap. Dat zijn waarheden die toch eens moe ten uitgesproken worden. Als het van mij persoonlijk zou afhangen, kwamen er zelfs geen tewerkgestelden en tijde- lijken in dienst, zonder een bekwaamheidsexamen af te leggen. Dat is in Aalst nooit gebeurd. Overal eist men des kundigheid, maar hier is dat blijkbaar niet nodig. Ga zoiets vertellen in een privébednjf: men zal ons beslist uitlachen als we over besparingen dur ven spreken. In dat verband wil ik de syndi caten en de bestuurders nu al waarschuwen dat er in de ko mende jaren zowat 10 hogere ambtenaren met pensioen gaan, die geen opvolgers heb ben. Het zal pas dan zijn. dat we de waarde van de huidige hogere ambtenaren zullen we ten te erkennen, die niet alleen de moeite gedaan hebben zich bij te scholen, maar die ook, op enkele welbekende spijtige uitzonderingen na, als voor beeld mogen gesteld worden. Wat er behoudens de schul denlast, de overdrachten en de personeelskosten overblijft, zijn de werkingskosten, samen 12,34% van de gewone uitga ven. Als we weten dat de wer kingskosten overwegend uit vaste kosten bestaan, dan is het vanzelfsprekend dat we daarop geen miljoenen kunnen en zullen besparen. Niettemin ik meen dat de meerderheid niet bang mag zijn van zelfkri tiek zal ik aan het college toch enkele suggesties doen. Om te beginnen en dat is slechts één voorbeeld dat dicht bij de hand is stel ik in elke gemeenteraadszitting vast dat er meestal 4 of 5 mensen en een bandopnemer ingezet wor den om het verslag te maken. Dat lijkt me een te groot con trast met vroeger jaren, en stel dan ook voor een middenweg te zoeken. Dat is maar één voorbeeld, waar we met 43 beleidsmensen al jaren zitten op te kijken, en waaruit blijkt dat er nog realisaties mogelijk zijn als wij daar echt aandacht aan geven Ik zou dan ook durven voorstellen een nieuwe aanvraag te doen voor een kleine BTK-groep van deskun digen om dergelijke bijna van zelfsprekende rationalisaties door te voeren. Dat bleek trouwens al nodig vóór de fu sie, want zonder reden zet men inderdaad geen reorganisatie op gang. Zoals ik al eerder zei werd op gebied van organisatie al heel wat gepresteerd, maar de rationalisaties die ik hier bedoel moeten beslist onder zocht worden door deskundi gen die voldoende los staan van de organisatie die ze on derzoeken Dan denk ik aan de inspraak- vergaderingen die, wat er ook over gezegd werd, hun nut hebben bewezen om de noden van de inwoners te leren ken nen. Maar inmiddels lijkt me voldoende bewezen dat enqu êtes efficiënter en goedkoper zijn (bloemenenquéte). Ik stel dan ook voor dat er voorlopig wordt gestopt met de inspraak vergaderingen en dat de geldi ge alternatieven maximaal worden benut. Wat de recepties betreft, die bij elke begroting overvloedig worden besproken, meen ik dat de stad moet doorgaan met de verdiende huldiging van verdienstelijke mensen en ver enigingen van Groot Aalst, maar ik ben er zeker van dal die mensen onze hulde even goed waarderen als er zuinig wordt omgesprongen met ge schenken, als er bespaard wordt op personeel. Ik kan me ook voorstellen dat heel wat voorbereidend werk en nazorg tijdens de diensturen kunnen gebeuren, om toch wel enige besparing op overuren te reali seren. Wat de zogenoemde luxepubli- katies van de stad betreft, wil ik hier nadrukkelijk een dank woord uitspreken aan alle Aal sterse middenstanders en in dustriëlen die ons door hun publicitaire bijdrage in staat stellen gratis een jaarlijkse in formatiebrochure te publice ren voor alle gezinnen van Groot-Aalst. In die omstandig heden breng ik dan ook veel begrip op voor het tijdschrift voor nijverheid en handel. Aan de burgemeester geef ik echter de wenk dat tijdschrift te laten drukken op kringloop papier niet alleen dat tijd schrift trouwens, maar alle stadspublikaties, formulieren. brieven enz.... wat een bespa ring van bijna 20% inhoudt. Ook zou het me genoegen doen moest er minder kwistig met foto's van de burgemees ter omgegaan worden, ook al wordt dat tijdschrift verzorgd door zijn departement. Tot daar enkele wenken voor mogelijke rationalisaties, zoals er wellicht nog veel meer zijn. Tenslotte wil ik nog de aan dacht vestigen op het aantal inwoners dat beneden de 80.000 is gedaald en dat nog voortdurend afneemt, met het gevolg dat de volgende legisla tuur 1 schepen en 2 gemeente raadsleden armer zal zijn. De meest voor de hand liggende reden bestaat erin dat vele mensen de stad verlaten om elders een behoorlijke sociale woning te zoeken. Dat is trou wens de reden waarom ik veel belang hecht aan een vlugge realisatie van de 100 sociale woningen in het project De Biolley - De Cluysen Een andere reden van de ont volking ligt ontegensprekelijk in het feit dat Aalst nog altijd, en hoe langer hoe meer, de slaapkamer van Brussel is. De belangrijkste reden zie ik echter in het feit ik kom er op terug dat Aalst te lang verstoken is geweest van infra structuren en nuts- en welzijns voorzieningen. Wat een stad op dat gebied te bieden heeft, is ontegensprekelijk een bin dende factor tussen de stad en haar inwoners. Daarom be weer ik nadrukkelijk dat, als de inspanningen van de laatste 10 jaar over een langer verle den verspreid geweest waren, we vandaag minder zouden kampen met een te zware schuldenlast en dat we vol doende kredieten zouden heb ben om straks de exploitatie kosten te betalen van het cul tureel centrum, het tweede zwembad enz. Daarom vind ik het belangrijk dat op alle domeinen van het gemeentelijk beleid bijzonder hard en toch zuinig wordt ge werkt aan projecten die een bindende kracht scheppen tus sen Aalst en haar inwoners. Ik denk aan de inspanning i.v.m. het stedelijk onderwijs op het gebied van sanitairen, verwarming, opfrissing van de scholen, didactisch materiaal en sportuitrusting, de oprich ting van dagverblijven zoals die in Herdersem en in de Vrijheidstraat, en vooral de oprichting van oudercomités. Die inspanningen hebben nu al voor gevolg dat het aantal leer lingen en onderwijzers al licht gestegen is. Vooral de mense-j lijke relatie tussen de ouders, A de oudercomités, de scholen, de schepen van onderwijs enf- het college lijkt me enorm be-i langrijk om de band met de N stad hechter te maken. G De verwezenlijking van hetZ cultureel centrum en de mo-| derne uitrusting van de biblio-— theek en haar filialen zijn van-fT' zelfsprekend een ander be-i langrijk facet van die aantrek-f~ kingskracht. In functie van de A centrale openbare bibliotheek ir en in het raam van het projcctf- «hardware» wordt de biblio-A theek spoedig verrijkt met vi deomateriaal, cassettes, filmen enz. De toeristische folder die in de maak is en allerlei andere inspanningen op het gebied van public-relations, zijn na tuurlijk even belangrijk omdat ze bijdragen tot het imago van de stad. Het departement openbare werken zal prioritair afwerken wat gestart is: het cultureel centrum, het Belfort, het Huisp Van Langenhove en het 2e zwembad. Het geeft ook prio riteit aan de huisvesting van de stadsdiensten: 'de zolders van het stadhuis, de stedelijke werkhuizen in de Friac, het Huis De Bolle en het Huis var de Keizcrshallen. Uit de nu al betere huisvesting blijkt trou wens dat de medewerkers be ter en gelukkiger werken. Ei wordt besnoeid in de openbare verlichting, de wegen en de tribune van Eendracht AalstJ' Toch worden de 10 miljoenE voor voetpaden behouden! E En, zoals ik al eerder zei, wor- den heel wat studieprojecten j- afgewerkt voor gemeen-1- schapsnut, woningen voor ou-! (y den van dagen, stadskernher-i nicuwing, woonerven, heli Dorpsplein in Baardcgem enz., die kunnen en moetenl uitgevoerd worden zodra er fii~ nanciële middelen voorhanden zijn. Er worden met andere woor- den harde inspanningen ge-j^ daan om achterstanden op te halen en om Aalst nieuw leven in te blazen. Ik wens het colle ge daar van harte veel geluld E GRl

De Voorpost | 1979 | | pagina 12