LEO VERTONGEN: VEERTIG JAAR OP DE PLANKEN HIJ LEIDDE EEN PAAR GENERATIES OP TOT VOLWAARDIGE AKTEURS ROLVER DEELING Mr Albert Rinc. (een reportage van A. Block) Vrydag 14 december werd na een speciale vertoning van de «Gecroonde Leerse» door de kon. rederijkerskamer «De Leeuwerckenaers» in de feestzaal van het B.T.I. (Em. Van Winckellaan) hulde gebracht aan dr. jur. Leo Vertongen, hoofdman van de Kamer, ter gelegenheid van diens veertigjarig toneeljubileum. Het wordt zonder twy- fel een daverende hulde-avond voor iemand die het synoniem is van «toneel» en alles wat er rondom zeilt en -reilt. Mama's Kind (1952) OP HET KOLLEGE Leo Vertongen geraakte zeer vroeg in kontakt met het toneel en wel in 1930 toen men in het H. Maagd kollege een «engeltje» no dig had voor «Het kruis op de heide». Nu zou dat later _ook wel gebeurd zijn zon der dit toeval, vermits de toneelmikroob erfelijk is en zijn grootvader meer dan 50 jaar bij de Leeuwer ckenaers aktief presteerde, als akteur en als Deken van de Kamer. In die tijd werd in het Kollege veel aan to neel gedaan en de jonge student Vertongen werd steeds geselektioneerd voor de diverse opvoerin gen. Van zijn acht lentes tot het einde van zijn schoollopen te Dender- monde, nam hij deel aan de vertoningen die door de studenten werden gegeven. Later, toen de oud-leerlin gen op de planken van de toneelzaal van het H. Maagdkollege verschenen. LEEUWERCKENAERS EN ANTIEKENS In het toneeljaar 1940-41 begon het voor goed toen hij zijn debuut deed bij de «Leeuwerckenaers» onder de regie van wijlen Albert Ring in de «Gebroeders Kalkoen». Sinds die tijd werden er ontelbare verto ningen gegeven door de ju bilaris én als akteur én als regisseur. Steeds kreeg hij typerende rollen te vertol ken, meestal hoofdrollen, maar daarnaast ook van die nevenrollen die hij steeds met c n ongekend brio in de veri kon zetten. Soms met dramatische onder grond, andere weer in het komische genre. Hij bezat de kur t zonder één woord de zaai aan het gieren te brengen. Dit was en is Leo Vertongen; een klein de tail, een bijkomstigheid uit werken tot een opvallend iets. Hoogtepunten bij de «Leeuwerckenaers» waren ongetwijfeld in 1943: «Kin deren van ons Volk», waar hij in het provinciaal toer nooi als de beste akteur toen al werd geciteerd (rol van de oude Sleegers), 1949 «De Stroom», in de rol van Ulrich, 1965: de montage en regie van een onvergetelijke «Arlésien- ne», 1964, ter gelegenheid van zijn 25-jarig toneeljubi leum de hoofdrol in de «Vader» het beroemd dra ma van Aug. Strindberg, verder «Boevenbal», «De Gecroonde Leersse», de regie van «Buiten voor de Deur» waarmee de Leeu werckenaers het toernooi van «Volharding Tienen» Bij zijn 25-jarig jubileum: hoofdrol (Strindberg - 1964) wonnen en Leo Vertongen de prijs voor de beste regie van het toernooi werd toe gekend. Zijn hobbie nam zijn vrije tijd volledig in beslag en zelfs zodanig dat hij in toneelkostuum de ge boorte van zijn tweede dochter Fran^oise bijwoon de, precies tien minuten vooraleer hij op de planken moest verschijnen in «De Stroom». Gelukkig lag er tussen het moederhuis en de toneelzaal «Belgica» slechts een paar honderd meter. En of dat nog niet genoeg was werd in 1951 zijn zoon Jan geboren op de avond dat «Willen is Kunnen» in de Antiekens «Hoera 't is een jongen» opvoerde. Toeval of niet? In 1948 werd hij door de andere Dendermondse to neelmaatschappij «Willen is Kunnen» nog beter gekend onder de naam Antiekens als gastregis seur aangezocht. Ook bij deze toneelvereniging tota- lizeerde hij een reeks suk- sessen, en leidde hij ver schillende jonge akteurs op. We herinneren ons hoogtepunten als «Idylle in Zevenburgen», «Drijf zand», «De Engel in het Pandjeshuis» (1963), waar mee «Willen is Kunnen» tweede werd geklasseerd in het provinciaal toernooi en Leo Vertongen de prijs van de beste regisseur werd toegekend, een prijs die hij later nogmaals veroverde voor de «Antiekens» met een «Knecht van twee Meesters» en in het toer nooi van De Panne. EXTRA MUROS Leo Vertongen stond ech ter niet alleen te Dender- monde duizenden uren ter beschikking van het toneel. Twintig jaar lang trad hij op als gastakteur bij het Nieuw Vlaams Toneel (groep Savenberg), bij de Vlaamse T.V. in jeugdpro gramma's en feuilletons, als regisseur-speler van de Keurgroep van het N.K.V.T., waarvoor hij opvoeringen verzorgde in Zuidslavië. Duitsland, Fin land, Roemenië, Oosten rijk. Tsjecho-Slowakije, Nederland en de U.S.A. De Amerikanen, en in het biezonder de Amerikaanse pers, waren dol entoesiast over zijn optreden in «Escurial», en kroonden hem met de hoogste lauwe ren als hoofdakteur en re gisseur. Volgens statistie ken moet Leo Vertongen tot nog toe circa 2.300 ke ren op de planken hebben gestaan en zijn toneelbo- bijn is nog niet af vermits hij momenteel nog steeds fungeert als Hoofdman van de «Leeuwerckenaers», re gisseur-speler van de Keur groep van het N.V.K.T. en akteur bij de Aalsterse Ca- therinisten. OP DE PRAATSTOEL Het is steeds boeiend te praten met dr. juris Leo Vertongen over toneel. Hij maakt als speler en als re gisseur sedert lange jaren hart en ziel uit van verschil lende amateurgezelschap pen in Vlaanderen en meer speciaal in het Dender mondse, waar hij met zijn leerlingen (hoevelen wer den door hem niet ge vormd?) schitterende resul taten boekte. Hij heeft op dat vlak een onschatbare ondervinding opgedaan en hij was een en al entoesias- me toen we met hem praat ten over de huidige kon- stellatie van het liefheb berstoneel. U hebt ontelbare amateurs opgeleid, maar wat blijft nu volgens uw eigen mening de essentiële zwakte van een liefhebber-toneelspeler? Het is een feit dat het peil van de amateurs heel sterk is gestegen. De oorzaken zijn eenieder wel bekend. De toneelkijker, veel ge makkelijker in de gelegen heid om beroepsmensen aan het werk te zien in teaters of op het T.V.- scherm, is meer gaan eisen van de amateur. Deze laat ste heeft dat gelukkig won derwel begrepen en is zich zelf meer en meer gaan bekwamen door het volgen van toneelklassen, regieles- sen enz. Het is zelfs zo dat b.v. het amateurtoneel, door het leveren van diver se inspanningen, in Vlaan deren op een hoger peil is komen te staan dan in Ne derland. Trouwens de meeste beroepsmensen in Vlaanderen komen uit het amateurtoneel. Ze hebben als amateur hun eerste pas sen op het «plateau» gezet, alvorens ze konservatorium gaan volgen. Het peil van de liefhebbers is bovendien verbeterd door een betere keuze van de stukken, door een betere uitspraak, door het toepassen van betere technische mogelijkheden zoals decor en belichting. Maar niettemin vertonen ze inderdaad nog essentiële zwakheden. Ik heb de laat ste jaren regelmatig moe ten vaststellen dat de lief hebbers te snel grotere rol len aanpakken, prestaties willen verwezenlijken die boven hun petje gaan. Ze nemen niet meer de nodige tijd om zich volledig te be kwamen. Langs de andere kant zijn er bepaalde zaken die de amateur moeten aangeleerd worden zoals b.v. de bewegingsleer, de ademhaling, principiële houdingsfouten, zaken die te veel over het hoofd wor den gezien door de gele genheidsregisseurs. Zonder te spreken over het nege ren van de leestekens in de tekst. En dat kan, want de meeste huidige amateurs hebben een sterkere intel- lektuele bagage, dan dertig a veertig jaar geleden het geval was. Het moet er maar uitgehaald worden. andere kringen waar het minder goed gaat. Een voorbeeld dat wel waard is om te onderlijnen is de toe stand in Dendermonde- centrum zelf. Daar bestaan drie kringen die in de Vlaamse amateurswereld een hoge kwotering bezit ten. Stel U een ogenblik voor dat in een centrum van amper tienduizend in woners men zou overgaan tot één kring. Wat zou men al niet kunnen bereiken! Is daar geen gevaarlijk ar gument aan verbonden dat b.v. de sterkste krachten steeds in de gelegenheid zouden gesteld zijn te akte- ren en de minderbegaafden of beginnelingen totaal zou den verwaarloosd worden? Ik geloof het niet. Men zou wel met de beste akteurs en aktrices naar toernooien kunnen gaan, maar de zo genaamde zwakkeren zou den niet verwaarloosd wor den omdat er veel meer zou gespeeld worden, en met een de gelegenheid krijgen om zich op te werken tot de selektie-groep. Hoe ziet de toestand van het amateurtoneel eruit in de streek van Dendermonde op dit ogenblik? Ik mag wel verklaren dat er de jongste jaren weer een flinke vooruitgang is ge boekt. Er wordt door onze amateurgezelschappen niet alleen beter gespeeld, maar bovendien prijken ieder seizoen meer werken op het programma van de ver enigingen. Langs de andere kant is het zo dat bepaalde kringen lijden aan een ze kere «veroudering», zodat de toneelkringen onderlin ge hulp moeten gaan bie den. Ik persoonlijk heb er steeds naar gestreefd een sterkere samenwerking te verwezenlijken, vooral dan wanneer «sterke» stukken dienen gemonteerd te wor- Buitenlands sukses in de USA met Escurial den. Het is echter niet ge makkelijk tot een fusie tus sen bepaalde verenigingen te komen. Trouwens op het ogenblik dat men het woordje «fusie» uitspreekt wordt er dadelijk meer ge dacht aan de administratie ve en kommerciële gevol gen dan aan de eigenlijke kulturele verwezenlij kingen. In het verband met die sa menwerking moet het o.i. toch mogelijk zijn een troep samen te stellen die bij machte moet zijn om naar de hoogste lauweren te din gen in het Landjuweel. Teoretisch is dat absoluut te verwezenlijken. Dat is zelfs mogelijk met het spe- lerspotentieel van Dender- monde-stad, zonder te spreken van de krachten die verborgen zitten in klei nere gemeenten, en die we nog niet hebben kunnen testen. In verband met hulp aan het amateurtoneel wordt door de kringen nog wel eens geklaagd dat «hoger hand» in gebreke blijft. Ik geloof dat vanwege het ministerie van Nederlandse kuituur ernstige inspannin-' gen worden geleverd om het amateurtoneel te stimu leren. Het oprichten van het I.C.V.A. (Interfede raal Centrum Voor Ama teurtoneel) als overkoepe lend orgaan is een serieuze stap tot onderlinge samen werking. Dit centrum heeft tot taak diensten te bewij zen op gebied van het in richten van kursussen, het aanleggen van dokumenta- tie en de begeleiding. Nu het dekreet op komst is betreffende de amateuristi sche kunstbeoefening wordt opnieuw een stap verder gezet op het vlak van de begeleiding. Ik ben de mening toegedaan dat de kringen veel te weinig belang hechten aan zulke beslissingen, die bepalend kunnen zijn voor hun ver dere toekomst. Omwille van het feit dat u reeds zes jaar te Aalst woont, waar u trouwens ook toneel speelt, blijft u de Leeuwerckenaers nog steeds zeer trouw. Inderdaad ik koester nog steeds een grote voorliefde voor de Leeuwerckenaers. In de eerste plaats heeft mijn familie daar iets mee te maken. Mijn grootvader was niet alleen 50 jaar lang akteur bij deze kring, maar fungeerde zelfs 35 jaar als Deken van de Kamer. Hij was dat trouwens nog toen ik als nakomeling mijn eer ste stappen op het toneel zette. Het moet dus zowat in het bloed zitten. Langs de andere kant is het aan genaam te werken in een goed georganiseerde Ka mer als de Leeuwercke naers. Het is een allerbeste kring waarin een heleboel talent schuilt en waar on derling hard wordt gewerkt om amateurtoneel op het hoogste vlak te brengen. Ik heb in ontelbare kringen in Oost-Vlaanderen als gast regisseur gefungeerd en ik een ideale oplossing bet< kenen voor alle kringe van de Denderstad en or getwijfeld een nieuwe st mulans betekenen voor he amateurtoneel. Ik zou htiy graag nog allemaal wille beleven. Tijdens dit weekend star Leo Vertongen als feestt ling weer op de Dendei 9e Vader Leo en zoon Jan in Boevenbal(Anouilh) mag dus wel verklaren dat ik bij machte ben een syn these te trekken betreffen de de waarde van de krin gen. Wel ik mag onderlij nen dat van al die kringen de Leeuwerckenaers een enorme evolutie in positie ve zin hebben meege maakt. De kring heeft ja ren lang gesukkeld met al lerlei technische proble men, maar dat is nu defini tief opgelost dank zij de fantastische medewerking van het bestuur en het per soneel van het Vrij Tech nisch Instituut, waar men buiten de technische oplei ding van de studenten ook oog en oor heeft voor de kulturele ontwikkeling van de schoollopende jeugd. Het is een welgelukte wis seloplossing en voor een regisseur een welgekomen ontlasting, zodat deze alle aandacht kan besteden aan de «acting» zelf. U blijft, uw entoesiasme voor het toneel kennende, verder in de slag? Ik hoop het rekord van mijn grootvader te kunnen evenaren als God het mij toestaat. Een grote wens blijft dat Dendermonde over enige tijd zou kunnen beschikken over een vol waardige toneelzaal. Die is gepland in het kultureel centrum in spe. Dat zou In bepaalde grote gemeen ten rondom Dendermonde is toneel nog niet «in». Er moet toch een mogelijkheid bestaan de jongere mensen in die gemeenten «toneel- minded» te maken. Inderdaad in St.-Gillis- Dendermonde bestaat er geen toneelaktiviteit. We mogen echter niet vergeten dat een deel van de toneel krachten die optreden in de Dendermondse kringen, mensen zijn van St.-Gillis. Dat bewijst nogmaals dat Dendermonde een trefpunt is waar het kulturele leven gekoncentreerd wordt. Voor zover ik weet, noch te Schoonaarde noch te Ap pels noch te Oudegem, evenmin als in Baasrode is er een toneelaktiviteit te bespeuren. Niettemin moet daar nog een belangrijk spelerspotentieel voorhan den zijn. In alle kringen zijn er up-and-downs, en juist dat belet meestal een innige samenwerking. Het is en blijft een moeilijk pro bleem omdat b.v. op een bepaald moment een kring zich sterker voelt dan een andere en niet geneigd is om te gaan fusioneren met idrik Kalkoen M' A. Ring. Jakob Kalkoen M' W. CORNELIS. winkeliers in garen, band. enz. Leo Nieuwland, hun neef M' P. GYSSELS. Pietje, hun zuster Mj. I. Bieseman. Fientje Van Eisen Mj. MJ. CORNELIS. Gerrit j M' L. Vertongen. rrr bedienden Wim M' H. Van Hoeteghem. Horstman, huisvriend M' A. Van Caeter. Truus, huishoudster Mj. M. Ring. Recser, afgevaardigde M' L. WILLEMS. Joop,loopknecht M' L. WILLEMS. Voorzegger t M' P. V. D. Durpel. •gie Meubels van het Huis LEYBAERT. Het stuk speelt in het kantoor achter den winkel der Gebroeders Kalkoen. (Gebroeders Kalkoen, eerste officieel optreden van de Leeuwerckenaers (1941) HET KRUIS OP DE HEIDE mondse planken. Hij regis seert niet alleen het klas siek geworden stuk Gecroonde Leersse» maz| brengt tevens de rol «Kosen» voor het voetlichj Het wordt meteen voor hé Dendermonds toneelpii bliek een gelegenheid een warme hulde te breij gen aan een man die ha! synoniem is geworden var het toneelleven te Dendej monde. Aan een man, dif als speler en regisseur zijjoe gelijke niet heeft Denderstad. Aan een mal die een paar generatief wegwijs maakte in de td neelspeelkunst. Hoed voor zo'n pionier en mei| tor, en voor een mens m$ zo'n groot toneelhart. A. Blo 'ip. h 1). gai PERSONEN BRUNO BINDERS (45 ,aar) MAX (21 jaar) Al EX f *Ön wnrn (14 mi) IVO. zijn broer (50 jaar) JOPPE. een der knechten (6'i jaar) GLORIOL SCHROKHANS 1 SWiJNAARl) I TTA TELING Zeven Hootdzor.den -SMEERBUIK l ZIF.DER SLAKKE ONS LIEVE VROUWKEN. EEN OUDE HEILIGE. F.EN ENGELTJE. DE ENGELBEWAARDER. 3»IT ROCHUS. FLUPKE. FONSKE. WARDJE. TOONTJE. ENGELTJES. Het Kruis op de Heide. Een engeltjeop het college. (1931 K. De Dyn ■j. Peirsman. P. Gywels. J. De Witte. R. Smet. A. Moortgat, J. Sterck. J. Windey. tvSfafeyw». R. Van Impe. E. Haeseryn. A. De Puepe. H. Peetors K. Verstuylt. L Vertongen. Van Puyenbrorck A- Daelman. P. Dierickx. F D'Hollander. J. De Weert. A. Moens

De Voorpost | 1979 | | pagina 16