HET GROTE STILZWIJGEN /AN HUGO LEFEVRE STAKING MEDICI OP LAAG PITJE BEGROTINGSDEBAT ZONDER EEL UITSCHIETERS Ma/^enM Bontmantels R. VERGEYLEN ZOON Manufactuur van Bontmantels AUDRON, BOGAERT EN VAN MOSSEVELDE TENOREN l een uitgave van 32s JAARGANG NR. 51 - 24 F VRIJDAG 28 DECEMBER 1979 UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 3330 Dendermonde Tel 052-21 40 Bankrek KB 442.8601481.36 Prijs voor los nummer 24 F 1.080 F 6 maand 580 FT 3 maand 300 FI verantwoordelijke uitgever A. DE CUYPER Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel. 053-70 41 19 Molenstraat 58-60 9300 AALST at woensdag 19 december 1979 in de Aalsterse gemeen- raad diende uit té groeien tot -het debat van het jaar, erd alles bij elkaar een mat vertoon, waarbij zoals het 3'd assiek geworden is de meerderheidspartijen de begro- 45 t tg (en meteen de nieuwe belastingen) goedkeurden en de ego inderheid tegenstemde. on itschieters van de avond waren ongetwijfeld VU-fraktie- aartider Jan Caudron, CVP-woordvoerder en oud-schepen I on in Financiën Etienne Bogaert en VI. volkspartij-lid Willy an Mosselvelde. het begin van de avond (de tempo doorgejaagd. Enerzijds ting begon om 18.30 uur in werd aan elke bevoegde Sche- aats van 19.30 uur kreeg men pen de mogelijkheid geboden Ifs de indruk dat de raadsle- om zijn agendapunten te ver- n nog een deel van de voet- dedigen, en anderzijds deelde lmatch Schotland-België CVP-raadslid Etienne Bogaert jnsten te zien. Hiertoe heb- bij elk punt mede dat zijn lie in zij geen gelegenheid meer partij tegenstemde, llfit» :had, mede door het feit dat Ook over het jaarverslag van Itar :hepen van Financiën Gaston 1978, dat bij het begin van de fj an den Eede (PVV) zijn be- vergadering goedgekeurd oting zelf in een toespraak werd, was er weinig kommen- e zowat 50 minuten duurde taar tenzij raadslid Jan Cau- lelichtte en verdedigde. dron (VU) die wees op het nut ervan, en die aandrong om de '013 ieuwe belastingen 1 h uitgave nog goedkoper te et was reeds algemeen gewe- maken. 3 bf n dat de belastingen van de Bij de bespreking van de ver- ad Aalst volgend jaar fors de hoging van de direkte belasting Dogte zouden ingaan. Ook op het ophalen van huisvuil en et goedkeuren van een aantal afvalstoffen, was het raadslid euwe belastingen was voor Lambert Van de Sijpe (CVP) emand meer een verrassing, die nogmaals aandrong op be- >e agendapunten, die hierop sparing op materieel en perso- itrekking hadden werden er neel. Schepen van Leefmilieu tltfcJVMlIg liauuwil "V1WVII UVVl. uviivpvil .Ml. UVV.I1...1VW an ook in een ongekend vlot De Maght, gesteund door haar partijgenoot Marcel Lorie (PW), verantwoordden ech ter heftig de belastingsverho ging- Bij de verhoging van de tarie ven voor het stedelijk zwem bad deelde Schepen van de Sport Eddy Monsieur mede dat alle vrijkaarten, die op dit ogenblik bestaan hun waarde zullen verliezen, en iedereen dan ook zal dienen te betalen om te gaan zwemmen. Bij de «retributie op de huwe- lijkspraal» werd unaniem een amendement aanvaard van de BSP, terwijl de diskussie tus sen meerderheid en oppositie wel tamelijk hoog opliep bij het afschaffen van de geboor te- en huwelijkstoelage en de stedelijke bouw- en aankoop premie. Hier was het vooral raadslid Chris Borms, die haar duit in het zakje deed. Stadsbegroting De tekst, die Schepen van Fi nanciën Gaston Van den Eede bij het begin van het debat over de begroting 1980 voor las, besloeg zo maar eventjes 17 bladzijden. Het belangrijk ste was in feite dat de Schepen meedeelde dat de begroting van volgend jaar geraamd wordt op I miljard 199 miljoen ontvangsten, en I miljard 364 miljoen uitgaven. Het tekort van het eigen dienstjaar be loopt aldus 164 miljoen, maar rekening houdende met het te kort van vorige dienstjaren, die 191 miljoen bedraagt, komt men aan een globaal de ficit van 356 miljoen frank. De inkomsten uit overdrachten (belastingen, gemeentefonds, enz.) bedraagt volgend jaar 1.068 miljard zijnde 89% van de totale inkomsten. In totaal zullen de nieuwe en verhoogde belastingen zowat 76 miljoen meer in de stadskas brengen. Dit weegt echter niet op tegen de uitgaven die met ongeveer 117 miljoen zullen stijgen. Hiervan nemen de personeels uitgaven 60% (of zowat 70 mil joen) voor hun rekening en de Stadsschuld stijgt met zowat 31% (of 37 miljoen). Doordat de uitgaven van de stad Aalst steeds maar blijven stijgen, was het volgens de Schepen noodzakelijk om ,de investeringen in de tijd te spreiden. Opvallend hierbij is de steeds stijgende stadsschuld, die zo wat 2 miljard zal bereiken. Om deze som af te lossen dient de stadskas in 1980 306 miljoen lasten te betalen. Wat de werkingskosten betreft werd medegedeeld dat deze volgend jaar zullen stijgen van 156 miljoen naar 168 miljoen, zijnde een stijging van 7,33%. De slotsom van alle toegelichte cijfers was dan ook dat het begrotingstekort elk jaar toe neemt. Schepen Van den Eede wees hierbij trouwens op de wanverhouding die bestaat tus sen de inbreng van de staat in de begroting en de opbrengst van de eigen belastingen. Hij bekende dat er op dit vlak een probleem bestond. Volgens hem was er bijna geen kans om de uitgaven in te krimpen, ver mits de meeste ervan onver mijdelijk zijn. 80% van de stadsuitgaven gaat immers naar het personeel en naar de aflossing van de schuld. Hij was dan ook van mening dat Aalst een groter aandeel moet krijgen van het gemeente fonds. Het (Nationaal) Hul pfonds zag hij niet als een oplossing. Zijn toelichting werd dan ook besloten met de mededeling dat de financiële toestand van de stad Aalst zorgwekkend is. BSP Zoals gebruikelijk wordt hier op de mogelijkheid geboden vervolg p. 2 meiLj, :hri ki» Vie als kind de sombere oorlogsdagen heeft neegemaakt, zal ze zeker nooit vergeten. Ook wij iet. it' r zijn beelden die zelfs in de herinnering van een j^ind onuitwisbare sporen nalaten, o kunnen wij ons nog levendig die dag in mei oorstellen, meten stralende lentedag in 1940. ve Samen met de buren pogen wij met kokend water eke en hinderlijk mierennest uit te roeien. Als kleine it je geboeid toe te kijken hoe de diertjes angstig loor eikaar wriemelend nog pogen te ontkomen. nkJ:n plots is er dat vreemd leronk boven onze hoof den. Jieuwsgierig kijken we laar de strakblauwe ucht, waar ongewoon eel vliegtuigen laag over Ie huizen scheren, 'erschrikte blikken in de igen rond ons. ^.en panische angst als He vreemde voorwerpen kh'it de vliegtuigen zien ion allen... tev 'Bommen!» gilt iemand, rensklaps beginnen nu >ok de mensen als mie- en door elkaar te ren- len. Radeloos, niet goed wetend waarheen. Er klinken daverende 'knallen. Wolken van rook en stof verduisteren de hemel. De oorlog is begonnen... De waanzin grijpt om zich heen... Duitsland, dat tussen 1914 en 1918 niet minder 3 miljoen mensen [heeft verloren, wordt loor zijn Führer opnieuw [In een waanzinnig avon tuur meegesleept en sa men met dat land heel Europa en later bijna de hele wereld. Maar vrolijk zingend stappen de Duitse soldaten de «Krieg» binnen... In Aalst heeft het eerste oorlogsgebeuren brok ken gemaakt: in de Al- bert Liènartstraat, de Molenstraat en op nog een paar andere plaatsen zijn huizen verwoest en in de Denderstraat ligt «'t fabriek van Kegel» in puin. Honderden ruiten zijn stukgesprongen. Door de «luchtverplaatsing», zoals men dat toen noemde. En terwijl nog overal, in kelders en andere schuil plaatsen mensen angstig het einde van het bom bardement zaten af te wachten, werden de uit stalramen van heel wat winkels geplunderd... Meer dan vier jaar zou den mensen elkaar bestelen om in leven te blijven, maar ook woe kerwinsten maken, el kaar wantrouwen, elkaar verraden. Met de jaren groeide de haat tegen de Duitse bezetters. Maar de meeste mensen waren bang,doodsbang. Een kleine minderheid ging al van bij de aan vang in het verzet, an deren wachtten af wat gebeuren zou. Leopold III bleef in zijn land, de regering koos Londen als verblijf plaats. Via de «Engelse post» - radio Londen - zond Jan Moedwil zijn boodschappen uit, zodat de weerstanders in Bel gië wisten wat hen te doen stond. Achter afgeschermde ruiten luisterde men met het oor tegen de radio naar wat die man zei. «We moesten dapper blijven,» zei hij en hij besloot altijd met de woorden: «En zonder er op te boffen, maar toch krijgen we ze wel, die moffen!». Dan werden de vuisten gebald en met een verbe ten trek om de mond dacht men«Ja, we krijgen ze wel, Die Duitse smeerlappen Geleidelijk organiseerde het verzet zich ook beter en de sabotagedaden namen toe. Stilaan zou de oorlog een andere wending nemen en werd een Duitse nederlaag on afwendbaar. Maar eerst zouden ontel bare drama's gebeuren en miljoenen mensen meer dan vier jaar leven in een wereld vol ellende en verdriet... Een gelukkig gezin Aan het nummer 138 van de Geeraardsbergse- straat in het stadje Aalst woonde het jonge echt paar Lefèvre-Eylen- bosch, allebei 29 toen de oorlog uitbrak en bijna 6 jaar gelukkig getroud. Ze hadden een jongetje van 2 jaar, dat ze Jacques noemden en hun tweede zoontje Pierre zou in mei 1941 geboren worden. Zij, Adeline Eylenbosch dreef er een drukbeklant kapsalon en haar man, Hugo Lefèvre, was poli- tie-agent. Hugo's be roep, was eigenlijk schrijnwerker, doch hij was in de krizisperiode werkloos geworden. Aanvankelijk hielp hij Adeline, maar het beroep van haarkapper lag hem niet en hij ging bij de politie. Ze sloegen er zich zo goed mogelijk doorheen, de moeilijke oorlogs omstandigheden in acht genomen. Maar bovenal hielden ze van elkaar en van hun kleine jongens. Hun geluk zou spijtig genoeg niet van lange duurzijn... Pol Sziffer Op een dag in 1943 verschijnt een man op het toneel, die het leven van de Lefèvres grondig zou veranderen, zij het natuurlijk door een sa menloop van drama tische gebeurtenissen. Pol Sziffer, een vader- landsloze jongeman, heeft kontakten met iemand van de Britse Intelligence Service. Sziffer is op dat ogenblik jeugdleider van de pa triottische milities en leeft ondergedoken in Brussel. Van deze milities maken ook de Aalstenaars Georges Eeman, Piet De Schaepdrijver en Geor ges Van Impe deel uit en ook de latere hoofdre- dakteur van «Vooruit», Georges Hebbelynck, onder de kodenaam Cy- riel, Want iedereen heeft een kodenaam, ook Max Sziffer, die in de verzets- middens als Pol wordt aangeduid. Sziffer zocht wapens voor zijn manschappen en een man van de Engelse Geheime Dienst zou hem die bezorgen. Ze spraken af in Aalst. vervolg p. 4 Andermaal is duidelijk gebleken dat het Vlaamse landsgedeelte totaal anders dan het Waalse en dan Brussel reageert. Kent de stakingsaktie van Dr. Wynen die in Braine- l'Alleud een kliniek heeft in Wallonië heel wat suk- ses, in het Vlaamse gewest is dit veel minder het geval. Huisartsen die er staken zijn uitzonderingen. Specia listen zijn op dit vlak verdeeld en tandartsen en apotekers tonen zich strijdlustiger. De stakingsaktie begon donderdag 20-21 december na het mislukt ultiem onderhoud Martens-Wynen. Gedenkplaat Hugo Lefèvre. (Erik) Naar de premier ver klaarde had het voor naamste meningsver schil betrekking op de bij drage die van de zorgen- verstrekkers zou worden gevraagd voor de financi ële sanering van de Z.l- .V.Van datzelfde onder houd zegt Dr. Wynen dat de regering tot geen en kele fundamentele wijzi ging wil komen. Volgens Dr. De Braban- ter, die in de kliniek te Sint-Niklaas aan de ope ratietafel aan de taak is hebben de Vlaamse art sen begrepen dat er nu meer te bereiken is met onderhandelen dan met staken. Op te merken alleszins dat de effektieven van Dr. Wynen circa 23% zouden bedragen van de 21.000 artsen en hij dus nauwe lijks 1/4 van de dokters vertegenwoordigt. Een groot aantal huisart sen blijft dus gewoon aan de taak en een (klein) aantal neemt een min of meer hypokriete houding aan door vb. te doen aan een mini-staking (werken 's voormiddags en alibi- foon opzetten voor de na middag), zogezegd ge sloten zijn maar toch de patiënten ontvangen, zich eerst verschuilen achter weekend-wacht dienst en daarna al dan niet op voorhand ge pland met vakantie ver trekken, alleen ontvan gen na telefonische af spraak en allerlei ander kunst- en vliegwerk. Tandartsen waarvoor niet overa! een wacht dienst in voege was ko men nu tot de paradoksa- le situatie dat met de sta king de toestand verbe terd is gezien men nu in het weekend, door instel len van een wachtdienst, aan zijn trekken (tanden- trekken!) kan komen. Voor apotekers ligt de si tuatie wel enigszins an ders. Ze voelen zich im mers in de hele medische affaire niet genoeg aan bod komen en krijgen naar hun zeggen te wei nig belangstelling van "de media. Dat Dr. Wynen als énig vertegenwoordiger van artsen, tandartsen en apotekers in kontakten met de regering optreedt achten velen onbillijk. Vlaamse apotekersvere- nigingen wensen daarom rechtstreeks kontakt met de regering en «zijn niet van plan 5 a 6 weken te staken omdat Dr. Wynen zichzelf als onderhande laar met de regering on mogelijk heeft gemaakt. Een breuk in het medisch front lag dan ook in de lijn van de verwachtin gen maar kwam er tot hiertoe alvast nog niet. Zowel de AFB, de «Alge mene Farmaceutische Bond» waarbij de meeste apotekers zijn aangeslo ten als de NGA, de «niet- gevestigde apotekers», meestal provisor- en ad- junkt-apotekers, vragen het stakingsparool te volgen. Hoe was het gedurende het voorbije week-end en maandag de toestand in ons land? BRABANT Volgens Dr. Wynen volledige staking van dokters en specialisten te Brussel. Volgens waarne mers weinig van te merken. De wachtdienst van Vlaamse dokters krijgt nauwelijks meer oproe pen dan normaal. In het Brugmannhos- pitaal dispensarium voor ambulante gevallen op gericht. Ambulancedienst van Vlaams Kruis versterkt. vervolg p. 4

De Voorpost | 1979 | | pagina 1