JEUGDSPORT FAMILIE RAES: SPORT TROEF APPELS VERLIEST KORFBAL REF SLAAT SPEELSTER IN DE TWEEDE HELFT CARINE DE WAELE: HATTRICK NIPT Voetbal, korfbal, kaatsen Even binnenwippen bij Fons Raes op het Zand te Appels. Mevrouw is in de winkel en kijkt verrast op: «Is het voor De Voorpost? kom binnen». In de leefkamer zit zoon Dirk naar de Top-pop te kijken. Vader Raes is nog aan het werk maar maakt zich vrij. Chantal, de dochter, komt eveneens. Een gezin met drie sportbeoefenaars: geen unicum, doch niet alledaags. We zetten de bandrecorder aan. Meteen zijn we op de sporttoer. Alfons Raes als voetballer. Alfons Raes: leven voor voetbal Het gezin Raes, is niet toe vallig een sportgezin. Het moet wat in het bloed zit ten, grootvader Louis Raes nu 75, was destijds-een van de beste turners uit het Dendermondse. Zijn zoon Fons werd een voetballer. Een goeie. Zijn zoon speelt nu bij de UEFA-juniores van S.K. St.-Niklaas en Chantal is een knappe korfbalspeels ter die reeds op 14-jarige leeftijd met het eerste twaalftal van Atlantis Leb be ke mocht meedoen. De appel valt niet ver van de boom. Terwijl Marie-José de glazen vult gaat Fons aan het vertellen over zijn sportloopbaan. Rustig, zoals hij leeft, zoals hij ademt zou ik zeggen heeft hij het over zijn vroeg be gonnen voetbalcarrière. Het was er geen van de poes, alleen de doorzetters zijn tot zoiets in staat. Op 16 jaar in het fanion- team Fons is 46 en het is onge veer 30 jaar geleden dat hij als 16-jarige knaap in het eerste elftal van Sparta Ap pels werd opgesteld, van jongsaf had hij het doel- punteninstinkt in zich. Naast een prima technische bagage bezat hij een per- fekte traptechniek die van meetaf opviel. Gedurende een periode van 16 jaar verdedigde hij de kleuren van rood-wit. Tussendoor wilde hij wel eens stoppen, maar met de gekwetsten en geschorsten die Sparta toen had af te rekenen, werd Fons Raes teruggevraagd. De Appelse sportman haal de de shoes terug uit de kast en rende met dezelfde ijver en inzet tussen de lij nen voor zijn klub die hem op dat ogenblik nodig had. Dag en nacht Voor zijn huwelijk was Fons in Brussel werkzaam. Hij leerde er de bakkers stiel en daar kwam heel wat nachtwerk aan te pas. Zo moest hij van zaterdag op zondag werken tot 9 uur 's morgens. Daarna vlug naar Appels waar hij om 15 uur het terrein oprende. Na de wedstrijd terug naar Brus sel waar zonder rust de vol gende nacht werd gewerkt. Alleen de doorzetters zijn tot zoiets in staat. Een voorbeeld voor bepaalde jongeren die het eerder langs de gemakkelijke kant nemen. Sport o.k. Doch er iets voor laten?, dat niet. De schoonste herinnerin gen houdt Fons aan over. aan het jaar dat hij met Sparta Appels doorstootte- naar tweede provinciale. Als sportman voelde hij aan dat hij het niet meer aankon en dat anderen stonden te dringen. Hij nam eervol afscheid van Sparta. Hij besefte dat er voor een sportman ook een terugweg is. Hij aanvaard de het, aldus niemand, en zeker geen jongere, in de weg lopend. Toen ging hij nog een tijdje voetballen bij R.C. Boonwijk en na dien dook hij terug in Ap pels op bij «De Sportvrien den». Hij speelde trouwens bij deze klub toen hij door het sport en feestkomitee van Appels tot sportman van het jaar werd uitgeroe pen. Hiermede zijn we niet aan het einde van zijn akti- viteiten want hij was ook lid bij de Appels Kaats- klub, waarmee hij even eens in kompetitie aantrad. «En nu... nu ben ik chauf feur voor onze Dirk die driemaal in de week naar de trainingen moet naar S.K. St.-Niklaas. Dinsdag, woensdag en vrijdag wordt hij af en toe geholpen door Etienne Van Den Broeck en Julien Poep. mensen die hij daarvoor wel dankbaar is. -# Dirk, een belofte Dirk is een uitstekende jongere die bij de minie men begon en alras was het duidelijk «zo vader zo de zoon». Hij was 16 toen hij in het eerste elftal van Ap pels mocht aantreden. Hij debuteerde tegen S.K. Oudegem vorig jaar, een wedstrijd waarin hij moest invallen op een ogenblik dat de ploeg in het verlies stond, steeds een ondank bare taak. Dit seizoen werd hij opgemerkt door de scouts van S.K. St.-Ni klaas, talentzoekers uit Tweede Nationale die Dirk Raes van Sparta overna men. Hij speelt er met de UEFA juniores. Zijn de buut was moeilijk. Het ver schil van training was groot, maar de «Raeskens» kunnen afzien en Dirk wil er komen. Hij loöpt school in het VTI te Aalst waar hij A2 hout volgt, want naast voetballen is hij er zich van bewust dat een diploma enige zekerheid biedt. Net als zijn vader werd Dirk opgemerkt door het sport en feestkomitee dat de door zijn klub Sparta voor gedragen jongere uitriep tot «Sportprins» van het jaar. Voor Dirk volgen nog een paar harde jaren want van school naar huis heeft hij niet de tijd om nog te eten zodat hij onderweg vlug een paar boterham men naar binnen werkt en daarna vliegensvlug naar de trainingen te St.-Niklaas wordt gebracht. Chantal: korfbaltalent Chantal begon te korfbal len bij Appels. In die perio de had zij het ook druk want naast deze sport was zij ook lid van het Appelse zangkoor «JEKO» van de Chiro en ook van de Ap pelse karnavalgroep «Zot- terkantnie». Wat te veel, meent ma zodat het kiezen of delen werd. Zij volgt de lessen aan het RITO te Dendermonde. Als korf balster is zij een grote waarde in de Lebbeekse klub Atlantis waar zij door spelers en bestuursleden op de handen wordt gedragen. Iemand die een wedstrijd speelt, en dat doet met vol le overgave. Enkele weken terug werd zij gekwetst en toen hebben we haar zien wenen. Meer omdat ze en kele matchen zou moeten missen dan om de pijn, ver telde zij acnteraf. Op 14- jarige leeftijd heeft zij zich opgeworpen als een vaste waarde in het fanionteam, alhoewel bij de invallers spelen haar niet zou ont moedigen, doch haar klasse kan men zo maar niet over het hoofd zien. Na haar kwetsuur hebben we haar eerste wedstrijd gezien in de microkompetitie. Dat optreden zal iedereen over tuigd hebben: Chantal is er weer. Ma, Marie-José is ook aan het sporten, want zij gaat trainen bij de Spar- tavrouwenvoetbalploeg. Het is dus sport troef. Tekst en foto's André De Wit Dirk en Chantal Raes.(an) Dirk Raes (links) verlaat het terrein. Zijn eerste match met het fanionteam van Sparta Appels zit erop.(an) Waren we vorige week nog een en al entoesias- me over de prestatie van Appels, dan is de ontgoo cheling van deze week des te groter. Het verlies van deze week kan de 4A-ploeg zelfs zeer duur komen te staan. De ver hoopte titel komt hier door in het gedrang. Men moet nu gaan rekenen op het verlies van één van de konkurrenten. Enkel de juniores konden hun waarde bevestigen door een zeer vlotte over winning af te dwingen tegen een zwak Joki. De 4B-ploeg, beter spelend dan hun kollega's, ge raakte ook niet verder waardige pogingen om dan een 4-2 verlies tegen toch maar wat te force- Boomse. ren. Bij Berchem liet men In 4A was het vlug duide- ook wel heel wat kansen lijk dat het niet zo vlot onbenut maar daar luk- zou gaan als vorige ten ze toch vier doelen, week. De tegenstanders Een beschamend resul- vonden als eerste de weg taat dus voor Appels, naar de mand. Toen De Stand: 4-1. Pelseneer kon gelijk stel- De 4B scheen het aan- len voor de blauw-witten vankelijk beter te zullen waren het enkel de sup- vergaan. Daar was Ap- porters die wat moed kre- pels het dat opende via gen. Op het veld bleef Moens. Boomse kon ge- het bij slechte kombina- lijk stellen maar veidei ties en dito doelworpen. dan deze 1-1 geraakten Hoezeer trainer Suetens beide ploegen niet voor zich ook inspande om de rust. Nadien kreeg hen op een- andere weg Appels een straf worp te krijgen, het mocht niet toegewezen die gemist baten, het bleef bij lof- werd, een voorbeeld dat kort nadien door Boom werd gevolgd. Toen de Steenbakkers een 2-1 lie ten optekenen was het Scholliers die Appels te rug op gelijke hoogte bracht. Dit was het laat ste wapenfeit van Ap- citeren voor de overwin ning. Vlotte balwisselin gen in een ploeg waar iederen weet wat te doen, moeten onvermij delijk leiden tot goede re sultaten. Dit laatste is in de eerste plaats zeker te pels. Boom trof twee keer danken aan het feit dat opeenvolgend raak en de deze jongeren stuk voor Korfbal Atlantis Lebbeke - Leopoldsburg 9-1 Atlantis Lebbeke B - Leopoldsburg 4-2 eindcijfers werden vast gelegd. Stand: 4-2. Doe len: Moens en Scholliers. In de inleiding hebben we het reeds gemeld, en kel de juniores konden de twee punten naar Ap pels brengen. Tegen Jo ki, dat men enkel kan loven voor een redelijke weerstand, leek het voor al in het eerste wedstrijd gedeelte éénrichtings- korfbal. Zonder iemand te noemen kunnen we de ploeg in zijn geheel feli- stuk zich volledig voor de ploeg inzetten, maar we mogen hier ook de pres tatie van trainer Van den Broeck niet vergeten. Als de toekomstige fanion- spelers zich zo blijven ontwikkelen kunnen we gerust stellen dat korfbal in Appels schone tijden tegemoet gaat. Eind stand 2-10. Doelen: Duym (2), Van Cauwenberghe (3), Van den Steen, De Wilde W. (2), De Wilde C., Duym K. Atlantis kende zondag in de sporthal van Zelzate een zenuwachtige start wat resulteerde in een massa slechte doelscho- ten. Niemand kon zich ook maar een ogenblik Het gezin Raes.(an) tijdens een microkorfbalmatchan van zijn complexen ont doen, zodat men met geen gerust gemoed naar de tweede helft stapte waarin het eigelijk zou moeten gebeuren. Een nochtans kalme Ru dy Van Den Broeck liet de kans liggen om een strafworp om te zetten en Karei zag zijn kansen van een niet de goede richting missen bij zijn pogingen om met af standsschoten tot doel te komen. Iets wat hij een week voordien op een zo overtuigende wij ze waar maakte kon hij ditmaal niet. Na de rust vlotte het allemaal veel beter en kon de score machine starten. Het werd uiteindelijk een 9-1 winst en daar had menig supporter niet meer aan gedacht want dat Leo- poldsburg speelde aar dig mee en was zelfs goed in verdediging maar had ook gebrek aan afwerkers. Voor Atlantis doel den Frank Velde- man 3 maal en Karei De Waele deed hem dat na. Mariette Van Praet nam twee korven voor haar rekening en Pierre Ver- havert doelde eenmaal De tweede time bood ons weer een vlot sa menspel en de stand had grotere afmetingen kun nen aannemen ware het niet dat een paar schoten onfortuinlijk uit de korf draaiden. Zondag wacht Atlantis nu de zwaarste tegenstander uit deze microkompetitie zowel de A als de B ploeg moet het opnemen tegen Turn hout en kan hier tegen gewonnen worden dan is de kans schoon om naar Hp titpl tp Hinnen AnHra Op een andere plaats in dit blad zult u dan lezen over het incident dat deze wedstrijd ontsier de. Nochtans was het een spannende partij korfbal tussen twee ploegen die sterk aan elkaar gewaagd waren. Lebbeke kwam eerst op achterstand en voor de B ploeg is dat niet zo gemakkelijk om te ver werken zoals we in de vorige wedstrijden ge zien hebben. Bij Atlantis liep nu ook weer Carine De Waele en deze heeft zich degelijk laten gel den, Carine laat zich niet pramen om naar doel te schieten en zondag was dat driemaal raak. Op aangeven van Magda Cool wist ze de stand op 1-1 te brengen. Atlantis kreeg daardoor een sti mulans en begon er weer in te geloven. Anne Marie De Wit glipte daarop haar te- daarop haar tegenstan- ster voorbij en de bordjes wezen 1-2. Dank zij strafworp kon Leo poldsburg weer gelijk stellen, maar kort daarop mocht ook Lebbeke een strafworp nemen en het was Carine De Waele die deze kans niet liet lig gen. Later in de wed strijd zorgde zij ook voor een vierde treffer zodat de zege veilig was. Beste wedstrijd van het B achttal dat met dit team ook moet in staat zijn mee te dingen voor de titel. Juniores Hoevenen - Atlantis Lebbeke 4-3 De juniores stranden zondag weer op een doelpunt om dan ook maar een gelijk spel mee te graaien. Nino Colle- waert zorgde voor twee korven en Edwin Borms maakte het derde doel punt. Door de handicap van Hoevenen die de wedstrijd eindigden met 6 spelers was het resul taat niet goed te noe men. Trainer De Waele was met deze uitslag niet tevreden. Nu Atlan tis jeugd voor een ploeg kwam te staan die met twee spelers minder tus sen de lijnen stond kon zij hieruit geen voordeel halen. De ploeg was taktisch niet op de hoog te van haar taak en daarom dringt het meer en meer zich op dat voor de nieuwelingen de spel regels en enkele taktisch richtlijnen zouden gege ven worden. Nu men woensdag geen trainingen meer geeft zou dit in de plaats kunnen gebracht wor den. Trainer De Waele en Coach van Laecke heb ben we over enkele te kortkomingen horen spreken tijdens de wed strijd. De ene les zou moeten voldoende zijn om de juniores en de B spelers nu eens rond het bord te roepen. Andre Sportfeit van de week Het zat wel enig in de annalen van de korfbalsport zijn ivat we zondag in de sporthal te Zelzate hebben meegemaakt. Een wedstrijd tussen Atlantis Lebbeke en Leopoldsburg werd plots ontsierd door een inci dent. Op een bepaald ogenblik fluit scheidsrechter Simons een strafworpfout tegen de Lebbeekse speelster Cari ne De Waele. Deze protesteert heftig. De man, blijkbaar over zijn toeren door deze hevige reaktie, slaat Carine De Waele in het gelaat, waarop Carine de ref prompt een slag teruggeeft. De scheidsrechter stuurt daarop de speelster van het terrein maar bedenkt zich blijkbaar en begaat een tweede fout door Carine toe te staan de wedstrijd uit te spelen. Men begrijpt dat dit feit nu de wedstrijd het onder werp teas van de gesprekken tussen de supporters. Spelers en speelsters met jaren korflmlsport achter de rug, verklaarden dat ze dit nog niet eerder gezien hadden. Ook de aanwezige scheidsrechters die in stonden voor de overige wedstrijden, keurden deze handelwijze af. Allen verklaarden zich akkoord om als getuige op te treden wanneer de zaak voor de groene tafel komt. Een der refs ging zelfs verder en verklaarde dat hij in geen geval zal dulden dat Simons er zonder straf vanaf komt: -dergelijke handelicijze schaadt het scheidsrechterskorps,- al dus deze ref. Het is onbegrijpelijk dat iemand zich laat verleiden om tot handtastelijkheden over te gaan op een dame. De scheidsrechter, aangesloten bij Rapid Gent, zou zich tweemaal moeten bedenken vooraleer een wed strijd op die manier te ontsieren. AMDRE Atlantis eerste jaar kompetitie Nu we aan het einde van 1979 toe zijn past het misschien om aan alle spelers langs deze weg het beste toe te wensen voor 1980. Moge de goede geest in de klub bewaard blijven en wordt er al eens aan kritiek gedaan (niets is vol maakt) laat dat dan op bouwend zijn. Allen sa men is er iets te bereiken in samenwerking met het ijverige bestuur kan het doel Atlantis hoger op brengen bereikt worden.: Aan alle spelers en speelsters veel sukses in de sport en in het leven, voor het nieuwe jaar. Andre 28:T2.1979 --"De Voorpost

De Voorpost | 1979 | | pagina 28