HET GROTE STILZWIJGEN VAN HUGO LEFEVRE STAKING VAN MEDICI TE AALSi 4 - 28.109/y Uê voorpost «Ze hebben Hugo veel eer aangedaan.» Op de afgesproken dag ontmoetten ze elkaar in Aalst, in de Kattestraat. De man maakte zich be kend en bleek helemaal geen Engelse geheim agent, doch een lid van de Gestapo. Hij verzocht Szif- fer hem te volgen naar de Kommandantur Sziffer had op dat ogenblik bezwa rende papieren bij zich, die een heleboel mensen in op spraak zouden hebben kunnen brengen en die ver schillende onder hen het le ven had kunnen kosten. Hij moest dus kost wat kost die papieren kwijt zien te ra ken en zijn ogen zochten dus naar een bekende, aan wie hij ze zou kunnen ge ven. Plots liep hij hard weg. Ge lukkig voor hem liep er op dat ogenblik heel wat men sen rond in de Kattestraat, zodat de Duitser het de eer ste ogenblikken niet waagde om te schieten. Sziffer liep de «patisserie» Claessens binnen, maar kon zich natuurlijk ook daar niet in veiligheid brengen. Wel slaagde hij erin de pa pieren kwijt te raken aan Mon Van Audenhove, die het hele gebeuren had ge volgd en wel vermoedde hoe de vork aan de steel zat... Pol vluchtte dan de Peper straat in en toen schoot de Duitser wél. Sziffer viel neer, getroffen aan het be en. Een lelijke wonde... Hij werd naar het hospitaal gevoerd en stond er dag en nacht onder bewaking. «Ze hebben Sziffer komen halen...» Zodra het nieuws hen ter ore kwam, besloot de Aals- terse Groep Rita handelend op te treden. Sziffer moest zo spoedig mogelijk uit het hospitaal worden gehaald. Ten huize van Jean Van den Brempt werd een grond plan van het hospitaal getekend. De operatie krijgt al vlug vaste vorm. Dinsdag 4 januari 1944. Hugo Lefèvre is aan de beurt om bij Sziffer te wa ken. Wat verder, aan de Brus selsesteenweg, krijgt een groepje van acht man wa pens Per auto rijden ze onmiddel lijk in de richting van het zie kenhuis Ze stappen er ge woon binnen, drijven de aanwezige zusters en pom piers bij elkaar, sluiten de poorten snijden de telefoon lijnen af. Alles heeft zich bliksemsnel afgespeeld. Binnen is zuster Elisabeth op de hoogte van wat gaat gebeuren. Ze helpt de zwaargewonde Sziffer naar de klaarstaande auto dra gen en zorgt voor de nodige papieren, die zijn opname in een Brusselse kliniek moge lijk maken. Agent Lefèvre's revolver wordt hem ontnomen, zijn holster stukgetrokken. De auto gaat er zo snel mo gelijk vandoor. De overige mannen nemen doorge- moedereerd de fietsen van de pompiers enrijden tot Met onbekende bestem ming Ze heeft immers niet het minste vermoeden wat tot Hugo's aanhouding heeft geleid. Daarom gaat ze onmiddel lijk politiekommissaris Van der Linden opzoeken.maar die zegt niets voor haar te- kunnen doen. Ze aarzelt om bij burge meester Bocqué te gaan en hem te verzoeken bij de Duit sers te willen tussen komen ten gunste van haar man. De burgemeester grijpt haar handen en dankt haar ont roerd voor het vertrouwen dat ze in hem stelt: «Me vrouwtje», zegt hij «ik ben blij, dat je bij mij komt. Ik ben Daensist, géén Duitseren ik zal alles in het werk stellen om je man vrij te krijgen!». Hij laat het niet bij woorder en stelt zich direkt in verbin ding met de Ortskomman- dant. Deze belt naar Gent, waar Hugo Levèvre opge sloten is in de Nieuwe Wan deling.De Duitsers daar verzekeren de Aalsterse burgemeester dat de zaak Hugo Lefèvre afgesloten is en dat zijn echtgenote zich verder geen zorgen hoeft te groep ingedeeld, later ook «Hugo komt terug, en dan in Hartzungen en Elbrich, zal het feest zijn!» waar ze diep onder de ber- prosper is nu vrij, maar he- gen enorme onderaardse lemaal afgestompt door de ruimten moeten graven. Die ellendige maanden in moeten dienen om de Duitse gevangenschap. V-bommen te fabrikeren. Als hij naar Aalst terugkeert De Duitsers staan nu aan de WOrdt hem natuurlijk ge rand van de nederlaag en vraagd of hij inlichtingen die bommen zijn een laatste j<an verstrekken, over men- wanhoopspoging om te sen dje nog niet zijn terug- trachten het tij toch nog te gekeerd, doen keren. Men vraagt hem ook of hij Onder de Duitse bergen weet hoe het met Hugo Le- moeten de ongelukkige ge- fèvre is. vangenen de rotsen dinami- «Hugo is dood», teren. De ontploffingen ver oorzaken ontzaglijke stof wolken. Ze werken er acht uur per dag en ademen on afgebroken het stof in. hij la- koniek Hij zeft het vlakaf, zonder omwegen. Zóveel mensen heeft hij zien sterven, dat hij op dat ogenblik geen flauw Als «loon» krijgen ze iedere benul meer schijnt te heb- dag een broodje, dat ze met ben, wat «dood» dan wel be- acht man moeten delen, en tekent., een schep bietensoep. Adeline vangt iets op van Daarbij ook slagen van de het ontstellend nieuws, bewakers en beten van hun maarwil het gewoon niet ge- honden. loven. Ze heeft haar zoon- In de barakken liggen de mannen als het ware opeengestapeld, haast zonder kleren en zonder enige verwarming. Buiten vriest het 15 graden onder Maar Hugo is er niet bij. tjes steeds beloofd, dat papa weerkomt en blijft daar zelf rotsvast van overtuigd. Jean Bomon, Bert Van Hoorick komen naar huis. nul. Toch hebben ze het in die barakken niet zo koud, door het feit, dat ze met ve len in een kleine ruimte op gesloten zitten... Overigens zijn nog tot weinig gevoelens in staat. De moedige vrouw, die on vermoeibaar voor haar kin deren is blijven werken hoopt dat ze weldra aan haar Hugo zal kunnen tonen wat ze verwezenlijkt heeft. Hugo zal de laatste zijn die aan de sint-Annabrug. Daar laten ze de fietsen achter en stappen bedaard maar met kloppend hart in de richting van de Dender- straat, waar ze een partijtje biljart gaan spelen... De hele operatie is geslaagd, geen van hen hoort er ver der nog een woord over en niemand van hen wordt ooit verontrust. In het Brussels ziekenhuis wordt het been van Sziffer geamputeerd. Maar hij lééft. Hij wordt zelfs door zijn Aalsterse vrienden verwend als niet één. Sebastien Ver hulst brengt hem regelmatig een pak levensmiddelen: brood, chokolade en zelf gebakken taart! «Pol» is de dans ontspron gen en mét hem heel wat anderen. 's Avonds komt Hugo Lefè vre thuis en zegt tot zijn vrouw: «Wil je nu wat weten, Adeline, ze hebben die Szif fer komen halen...». Meer zegt hij niet. En dan merkt Adeline hoe haar man steeds zwijgza mer wordt en in zichzelf ge keerd. Waarom weet ze niet. Wat zou toch de oor zaak kunnen zijn, vraagt ze zich bezorgd af. De zeventiende februari is hij belast met de bewaking van de elektriciteitscentrale. Daar wordt hij door twee Duitsers aangehouden. Ze nemen hem mee naar huis om hem toe te laten zijn burgerpak aan te trekken Terwijl ze het huis doorzoe ken, vraagt Adeline hem «Hugo, wat gebeurt er toch?» «Ik ben aangehou den, maar ik weet niet waarom», antwoordt Hugo. Intussen heeft hij zich van zijn uniform ontdaan en staat klaar om met de Duit sers meer te gaan. «Ik zal spoedig terug zijn», spreekt hij zijn vertwijfelde vrouw bemoedigend toe. De lange lijdensweg van Adeline is begonnen. maken... Gerustgesteld gaat Adeline weer naar huis. Maar Hugo blijt weg en ze mag hem ook niet gaan be zoeken. Eén keer krijgt hij de toela ting zijn vrouw een briefjq te schrijven met het verzoek hem een pak levensmidde len en kledingstukken te mogen afgeven. Met dat pak én het briefje van Hugo trekt ze hoopvol naar de Gentse gevangenis. Maar daar neemt men briefden pak in ontvangst, met de verzekering dat haar man het zal krijgen. Ze mag nem echter niet zien... En opnieuw is na dat spran keitje hoop een lange pe riode van onzekerheid aan gebroken. In de gevangenis te Gent zitten twee mannen in te genover elkaar liggende cel len: de ene is P.Roels, de andere Hugo Lefèvre Ze maken kennis met el kaar Prosper blijkt evenals Hugo een Aalstenaar tezijn. Hun lot zal voortaan aan ekaar verbonden zijn. Prosper Roels heeft ons verteld, dat hij in die ver schrikkelijke periode zijn le ven te danken heeft aan een man die luisterde naar de naam Joseph Juliani. Deze begreep, dat de fors- gebouwde Prosper - een man van 120 kg - best een schepje meer eten kon ver teren. Hugo echter eet haast niets, laat dikwijls zelfs de karige maaltijden onaangeroerd staan Drie maanden zitten ze in Gent als op een zekere aprildag het barse bevel weerklinkt om de cellen te verlaten Ze verlaten ook de gevan genis voor een verre, onbe kende bestemming. Dat blijkt dan Buchenwald te zijn... Diep onder de grond Steeds worden Lefèvre en Roels in dezelfde werk- Wezenloos staren ze voor terugkomt,» zegt ze «en dan zich uit: ze hebben elk ge- za| het feest zijn!», voel voor tijd verloren... Maanden geleden had een Op een dag verneemt Pros- waarzegster in Brussel haar per Roels dat Hugo Lefèvre verzekerd, dat haar man naar het lazaret van Kran- n0g leefde, dat ze nooit iets kenrivier is overgebracht. zou tekort hebben Twee dagen later overlijdt ze zou een grijze heer ont- hij daar. moeten op de trein, die over Hugo is dood, Prosper leeft Hugo zou praten en ze zou en weegt nu nog amper 50 geld frijgen van een dame... kilogram. Dat klopte. Ze ontmoette die man en van mevrouw Tita «Have a sigar, boy...» Pietsier ontving ze regelma- De Duitsers ontruimen Bu- tig geld als steun voor haar chenwald en stoppen de gezin... gevangenen in beestenwa- De rest zou dus ook waar gens, met 120 in één wa- zijn. gen! Op het ogenblik dat die De «reis» zal negen dagen vrouw die dingen vertelde, duren, negen dagen en was Hugo Lefèvre ook nog nachten zonder eten of niet dood. drinken. De overlevenden Maar naarmate de maan- worden in Bergen-Belsen den verstreken, ging Adeli- uitgeladen. ne's vertrouwen aan het Prosper ziet in zijn halluci- wankelen. De onzekerheid naties alleen nog voedsel werd ondraaglijk, ze sliep 's en het gelaat van de nazi- nachts niet meer leder ge- beul Kramer, die er met een rucht dat ze buiten hoorde, stok duchtig op los ranselt, dacht ze dat Hugo er was, Op een keer vlucht Prosper maar hij was er nooit... voor hem en vindt zelfs de Ze breide kousen voor de kracht om bovenop een waarzegster en liet ze aan kleerkast te gaan liggen... de vrouw bezorgen. Maar Maar aan de verschrikke- ze durfde zelf niet meer te- lij ke nachtmerrie komt rug omdat ze vreesde de toch eindelijk een einde: De waarheid te horen. Engelsen komen het kon- Uiteindelijk hoorde ze de centratiekamp bevrijden. waarheid ook En het eerste wat Prosper Het was Fritz Van Mol die Roels van een Engelsman het haar vertelde krijgt is een sigaar... Maar Hij had een brief bjj zich en dan stellen de Engelsen voor het eerst had zij het met ontzetting vast in welke verschrikkelijk voorgevoel erbarmelijke toestand die dat zij de waarheid niet ongelukkige mensen verke- meer zou kunnen ontlopen, ren en stellen alles in het «Is Hugo dood?», werk om hen zo spoedig Fritz aarzelde nog: «Ik weet mogelijk de levensnoodza- het niet kelijke zorgen toe te dienen. Maar in de brief stond toch Er wordt hen echter de raad zwart op wit dat de heer Le- te geven om voorlopig nog fèvre Hugo op 3-2-45 te Ell- niet te vlug en niet teveel rich overleden was en op ineens te eten. Prosper 4-2-45 verbrand was, vol- volgt die raad op en dankt er gens de archieven van het zijn leven aan. Andere, die kamp. dadelijk hun onmenselijke Mevrouw Pietsier kwam la- honger wilden stilen, be- ter, samen met Gustaaf De zweken eraan. Stobbeleir het nieuws van Duitse krijgsgevangenen gemaakt op 4.9.1944 Jean De Schaepsdrijver, Jozef De Smet (zittend) Paul Mich em (rechtstaand), Hugo's dood bevestigen Groep Rita zou de kosten van de begrafenis volledig dragen. Het werd een waardige uit vaart, die bijgewoond werd door Max Sziffer, de man om wie het allemaal begon nen was. Het land was weer vrij, er waren diepe wonden gesla gen, die de tijd zou moeten helen. Ook het drama Hugo Lefè vre had zijn definitieve ont knoping gekregen en Ade line zou haar man nooit kunnen tonen waar ze te recht zo trots op was: hun beide zonen, die zij op dap pere wijze zo flink door het moeilijke oorlogsgebeuren had geloodst. Nooit meer oorlog! Nu, bijna 35 jaar later, woont weduwe Lefèvre in een nette woning in de straat die de naam draagt van haar man. Het leven staat niet stil en Adeline Eylenbosch is al die jaren als de weduwe van Hugo Lefèvre door het le ven blijven gaan. In de trapzaal hangt een pleisteren afgietsel van de gedenkplaat aan de ingang van het Stadhuis en in de woonkamer hangt, netjes ingelijst volgende tekst: «Vermelding ten posthu- men titel op de dagorde van het Geheim Leger»: LEVEVRE HUGO - ALOIS PROSPER - ALFONS Aktief lid van het Geheim Leger, schuiloord «Le Hi- bou». Als politieagent heeft hij aan de Weerstand belang rijke inlichtingen kunnen verschaffen, die tevens ten goede kwamen aan de Geallieerde Legers. Zijn moed en zelfopoffe ring waren een waarborg voor zijn collega's. Was medehelper bij het weghalen van een ge kwetste partisaan die on der bewaking lag in het Stedelijk Hospitaal. Op verraad aangehouden door de Gestapo werd hij naar het koncentratie- kamp van Elbrich ge stuurd, waar hij overleed aan de onmenselijke be handelingen. Voor zijn heldendaad aan het hospitaal heeft de Stad Aalst de naam Hugo Lefèvre aan een nieuwe straat in Aalst gegeven. 16.6.49 Lt. Gen. Pire, Bevelhebber van het Geheim Leger. Alles in het huis ademt nog de dierbare herinnering aan haar echtgenoot. «Men heeft Hugo veel eer aangedaan,» zegt ze. Ze spreekt over hem alsof alles nog niet zolang gele den gebeurd is. Toch zijn vijfendertig jaar voorbij Er is een generatieopge- groeid die geen weet meer heeft van wat die gruwelijke oorlog was, er is een gene ratie die er nog vage herin neringen aan heeft, maar er zijn ook degenen die het nooit zullen vergeten... Hebben zij vergeven? Wij hebben het niet ge vraagd, omdat we nergens een spoor van haat hebben gevonden Men heeft ons al les verteld met ontroering, doch in volkomen sereniteit. Dat heeft ons toch erg ge troffen en we heben er lang over nagedacht. Komt er nog ooit zo'n oor log? Zullen wij het nog zelf mei', maken? Of onze kinderen Beangstigende vreger waarop het antwoor «NOOIT!» zou moeten zijrjp Het Grote Stilzwijgen In Aalst droeg een eenvoii,"0 dige politieman bij tot h^tei redden van één mensenk l ven. Het schijnt zo wein|-P maar is zoveel Want hierdoor werden no heel wat mensenlevens spaard Hij hield van zijn land, mat óók van zijn vrouw en v<J zijn kinderen Hij had gemakkelijk erger kunnen onderduiken vo< hij werd aangehoudej Maar dan had men Adelii en Jacques en Pierre opgi pakt. Hugo offerde zich voor zijn gezin. Wat moet in die man zij omgegaan, de weken vói men hem gevangen nai Niemand heeft ooit gewetr wie hem heeft verradei zelfs zijn eigen vrouw wifco niets af van zijn aktiviteitr in het verzet... Hugo Lefèvre zweeg toi men hém wilde dwingi anderen te verraden, had er zich uit kunnen pi ten, maar hield vastberadi de tanden op elkaar g< klemd en sprak geen woori Nauwelijks 34 jaar stierf hij, ver weg van alk wat hem lief was Zwijgend. Een stille, brave man, tuigen allen die hem hebbef gekend. Eén van de vele miljoem slachtoffers van het wrei spel dat men oorli noemt... C.A.' H. Hartkliniek te Asse noch akkoord met pro grammawet noch met de metodes van Dr. Wynen. Vorm van administratie ve staking door voor am bulante patiënten het stelsel van de derde beta ler niet te aanvaarden. 300 professoren uit Leuven en elders protes teren schriftelijk tegen het feit dat patiënten worden gebruikt als gij zelaars in een politiek konflikt. Hoe is de toestand in het Aalsterse? Wat volgt is geschreven maandagavond. Met de kerstdagen zal daaraan wel niet veel veranderen met de wachtdiensten. Hoe het verder evolueert blijft ook voor ons een vraagteken. Huisartsen: Volgens de «Medische Kring van het Arrondisse ment Aalst», die zich bui ten het syndikale enkel voor beroepsvervolma- king en kulturele doelein den opstelt, is het aantal stakende huisartsen in het Aalsterse quasi nul. In het OCMW-hospitaal St.-Elisabeth werd ons uit goede bron gezegd dat elk dokter die moest fungeren er steeds was. Nog een drietal dokters, afwezig voor vakantie of andere redenen, zouden een andere houding kun nen aannemen doch dat ligt niet in de lijn van de verwachtingen. De eigen apoteek funktio- neert normaal. In het O.L.V.-Ziekenhuis zijn alle diensten verze kerd en gaat de wacht normaal door. Zulks be tekent uiteraard niet dat elk medicus er aan de taak is. Op de bijeenkomst van de specialisten op vrij dagnamiddag stemde 2/ 3e van de 20 aanwezigen voor en 1/3e tegen de staking. De toestand is dan zo dat wie verkoos niet te sta ken gewoon, ongehin derd, verder werkt. Wie wel staakt behandelt nog vroeger in empore non suspecto gemaakte afspraken doch houdt geen konsultaties. Wie zich toch aanbiedt wordt door de dokter van wacht, volgens zijn toe stand, ofwel naar huis gestuurd ofwel voor di- rekte behandeling opge nomen. Nieuwe patiën ten kunnen alleszins niet op raadpleging komen. Hoofden van dienst blij ven verantwoordelijk en op post. Naar men ons verklaarde ligt het zeker niet in de bedoeling individuen voor de kop te stoten doch gewoon aan te to nen dat men met de pro grammawet niet kan in stemmen. Iemand met ervaring schetste ons de verdere evolutie als volgt: «De Konfederatie zal verder blijven praten. Vroea of laat wordt Dr. Wynen op eigen vraag of op die van andere instanties in het gesprek betrokken en wordt uitgekeken naar een honorabel kom- promis». En de apotekers uit het Aalsterse? Volgende informatie eveneens uit gezagheb bende bron: De apotekers van het Land van Aalst hadden Ir vervolg v.p. besloten voorlopig dag te sluiten. Dat wa verleden tegenstelling met vl Gent zijn echter vandaag maandag alle apotekQ^ in het Aalsterse open. y Voor verdere evolut j. blijven echter alle mogt^ lijkheden open. Volger onze zegsman had h( jn bestuur van de apoteke |s het niet bij het rech eind door de apoteker >e staking aan die van c ei artsen te koppelen. Dtr staking ageert ook te gunste van de patiëntei'e Door afsch- .en voor 9 |e, procent var it magistr; n le bereidingen zal d 'ei klant op vb. een zalf t<- gen reuma of een fl« tegen de hoest geen tui-1 senkomst van de mutui^ liteit meer genieten. v En worden de apoteker gedegradeerd gewoo c tot winkeliers. LÉnc

De Voorpost | 1979 | | pagina 4