DGARD NIET VOOR £00 FR NAAR «BED» WANNEER WORDT MIDDAGMAAL- BEWAKING UITBETAALD? VAN MOSSEVELDE: «DE SHOW GAAT VOORT» 76 MILJOEN NIEUWE BELASTINGEN ïaarverslag 1978 'erd goedgekeurd MET DOSSIER «KLAPROOSJE» ZAL MEN NOOIT GEDAAN HEBBEN De gemeenteraad van woensdag 19 december diende, vooraleer de bespreking van de begroting 1980 aan te matten, zomaar eventjes 15 belastingen goed te keuren. Hiervan waren er 5 ongewijzigd, terwyl er 10 verhogingen laatshadden. Samen zorgen zij volgend jaar voor een verhoging van de stadsinkomsten van ongeveer 76 miljoen CVP, by monde van raadslid Etienne Bogaert, kon :h dan ook niet akkoord verklaren met deze nieuwe !en, en drong aan op een bespreking punt per punt. de belasting ting aan te vatten, de opcentiemen op de on- Vervolgens dienden de opcen- irende voorheffing, die on- tiemen op de provinciale bela- •wijzigd blijft op 1900 opeen- sting op het nijverheidsperso- :men, daar waar de deficitai- neel goedgekeurd. Deze wer- gemeenten minstens 1800 den behouden op 440 opcen- entiemen moeten heffen, tiemen zijnde 220 fr. Hierbij ïadat raadslid Bogaert gezegd wees raadslid Bogaert (CVP) ad dat de belasting zowat erop dat de opbrengsten s dl6.435.000 fr. meerinkomsten 200.000 fr. lager geschat wor- Jwej»! opbrengen, wees Schepen den dan het jaar voorheen. De ka Van den Eede erop dat er een CVP-houding tegenover deze te jdoorspronkelijk projekt was belasting wijzigde niet, mede d ggvan 2200 opcentiemen. Hier- door het feit dat deze partij n aldoor zou echter de last voor de reeds vroeger de afschaffing r., efinwoners te hoog geworden ervan gevraagd had. Volgens raletajn, terwijl de verhoging van hem was er trouwens een dub- meade inkomsten enkel voortvloeit belzinnigheid, vermits men dajuit de reperkutie van de pere- enerzijds allerlei subsidies toe- r vajkwatie van deze voorheffing, en flBij uitzondering van de CVP- h^oppositie keurden alle raadsle- al tjden deze belasting id. kent aan de bedrijven om per soneel aan te werven, en an derzijds het personeelsbestand ook belast. De volgende ongewijzigde be letzelfde gebeurde met de lasting was deze op de opcen- ivullende belasting op de tiemen op de provinciale bela- sonenbelasting. Deze sting op de drijfkracht (550 'ordt behouden op 6%, maar opcentiemen). Hierbij vroeg jals raadslid Bogaert op- oppositielid Bogaert aandacht lerkte wordt hier ingevolge voor de KMO's die volgens inflatie een meeropbrengst hem zeer trefbaar waren door irzien van 27.950.000 fr. deze belasting. [ierbij kreeg de heer Bogaert De laatste ongewijzigde belas- ere^! even aan de stok met ting was deze op de niet-be- dslid Oscar Redant (PW) bouwde percelen in niet-ver- cht#0®" hij gezegd had dat de vallen verkavelingen. Om ga^-VP tegen belastingen was. reeds vroeger vermelde rede- (roHEven was er ook diskussie toen nen stemde ook de CVP tegen heer Caudron reeds wou deze belasting, eraan toevoe- :ginnen aan de algemene be- gende dat de opbrengst ervan ireking van de begroting, volgend jaar met 2 miljoen seejBurgemeester D'Haeseleer 375.000 fr. zou verhogen, iderbrak hem met de mede- leling dat men eerst de belas- Rioolnet ingsreglementen diende goed De bestaande belasting op de le keuren vooraleer de algeme- n Qijne bespreking van de begro- cem gebouwen aangesloten aan het rioolnet en/of openbare water lopen wordt verhoogd van 300 fr. naar 600 fr. voor een woon huis en van 800 fr. naar 1600 fr. voor een drankgelegenheid. In zijn verantwoording tot de ze verhoging wees Schepen van Openbare Werken Jan De Neve erop dat deze aanpassing noodzakelijk was enerzijds we gens de hoge studiekosten voor de rioleringsplannen van de deelgemeenten en van gans Groot-Aalst. Deze kosten brengen volgens hem een meeruitgave met zich van 2,5 miljoen frank. In dit verband werd er trouwens op gewezen dat ook de aanleg van de kol iektoren voor de waterzuive ring heel wat lasten met zich meebrengt. Anderzijds wees Schepen De Neve erop dat het beheer van het bestaand rioleringsnet ook heel wat geld opslorpt. Dit rioleringsnet is immers oud en op verschillende plaatsen ver sleten. De verhoging van de belasting stemde volgens hem trouwens overeen met het al gemeen principe dat de vervui ler betaalt. Nadat CVP-er Bo gaert gewezen had op het feit dat het hier om een verdubbe ling van de belasting ging, die 7 miljoen fr. meer zou opbren gen, was het vooral zijn partij genoot Raymond Uyttersprot die zich afzette tegen de argu mentatie van de Schepen. Vol gens hem werd deze belasting niet geheven voor de kosten van studie en aanleg van een rioleringsnet. In dat geval zou het bedrag van de opbrengst immers apart moeten gehou den worden voor de specifieke waterzuivering. Niettemin werd de belasting toch meer derheid tegen minderheid goedgekeurd. Huisvuil Traag maar zeker begon hier op het debat op gang te ko men. Het volgende agenda punt dat betrekking had op de direkte belasting op het opha len van huisvuil en afvalstoffen 'ooraleer de bespreking van de begroting 1980 aan te rdepakken keurde de Aalsterse gemeenteraad éénparig het iodijjaarverslag 1978 goed. In dit verband merkte CVP-raadslid Etienne Bogaert op F®®dat het huidig verslag beter was dan dit van voorgaande 'jaren anderzijds was hy wel van mening dat de inhoud /of°« beter kon verzorgd worden 3 9<Volksunic-frakticleider Jan de verslag over de toestand 6 '(Caudron prees op zijn beurt van de stadszaken. Mjfhet werk dat door de stadsad- De heer Caudron was dan ook nijministratie verricht was. Hij van mening dat de Gemeente- jk Uvond dat jaarverslag een nuttig wet vooral het financieel ver meen bijzonder interessant doku- slag bedoelde, dat binnenkort v©mcnt, zeker als archiefstuk, zal voorgedragen worden door mif«Het zit trouwens vol wetens- de Schepen van Financiën, vëwaardigheden» zo ging de Volgens hem was het enkel dat ige'spreker verder. Nochtans was verslag dat met de begroting oohij van mening dat dit jaarver- diende opgestuurd te worden iepfclag weinig te maken had met aan de de voogdijoverheid, [het in de gemeentewet bedoel- Gezien het verslag 1978 in feite van intern belang is mocht het volgens hem evengoed gesten cild zijn. Hij was dan ook eer der voorstander van een be scheiden brochure zoals die het jaar voordien uitgewerkt werd. Wel viel vooral de bijzonder keurige schikking, de volledig heid en de nauwkeurigheid van de informatie op. Bovendien apprecieerde de heer Caudron het gedeeltelijk gebruik van kringlooppapier dat goedkoop en milieuvriendelijk is. Met een kon de gemeenteraad overgaan tot het goedkeuren van de belastingen voor het jaar 1980. VEHE het ii ui_ c d°.C uisl mal myDe stedelijke geboorte-, huwelijks-, en bouw- of 3rnlaankooppremie behoren tot het verleden. Vanaf 1 januari 1980 gaat deze «onuitputtelijke» kas afgeslo ten worden. Haaste wie zich reppen kan! Het is steeds weinig sympatiek een toelage af te schaffen, dat ondervond de meerderheid dan ook krachtig Nanwege de oppositie, die alles op alles zette om deze maatregel te blokkeren. Doch ze preekten in de woestijn, de meerderheid was eensgezind en het voorstel werd dan ook aanvaard. Schepen Hooghuys en de meerderheid, zich ten volle iwust van deze onsympa- tieke maatregel, zijn voor onder de toelagen, want lat is de wettelijke funktie 'an die premies, te herver- lelen op een nieuwe basis, ie schepen vindt, samen iet de meerderheid, dat het :iale karakter van de toe- rellage, teloor gegaan is. Hij 'roeg zich dan ook terecht af 'at de sociale rol was van in premie van 500 fr, als mmige trouwfeesten 200.000 fr. kosten en het geld niet opkan. Een herver deling van die gelden (sa- jtnen goed voor 1.278.000 fr.) aan degenen die ze werkelijk kunnen gebruiken, zal meer baat opbrengen. Een premie van 500 fr. is te weinig ren derend. Liever aan sommige marginalen (gehandicap ten...) meer geven en weten dat dit geld werkelijk nodig is, dan aan ieder, rijk en arm, 500 fr. te geven. Toen brak de hel los. Chris Lievens - Borms, CVP-raads- lid was de spreekbuis van de oppositie. Zij begon haar be toog met te stellen dat het jaar van het kind afgesloten wordt met een gezins- en kindonvriendelijk afscheids geschenk: het afschaffen van de geboortepremie. De CVP begrijpt de houding van het stadsbestuur niet wanneer zij zegt te moeten bezuinigen op deze post die nog geen 0,1% betekent op bet geheel van de stadsuit- gaven. Waar is de blijk van waardering van een bestuur dat zou moeten sociaal en progressief denken en er ook naar handelen? Terwijl men nationaal de deur terug op een kier zet, aldus het raadslid, denkt het Aalsters bestuur dat de ge meenten hun hoofd boven water houden door het ne men van onsociale maatre gelen. Ze vraagt zich dan ook af of die meer-uitgave op het jaar 1978 van 1.278.050 fr. aan geboorte- premies, huwelijkspremies en bouwpremies samen de strop om de hals van de stad Aalst moet wegnemen. Ver volgens onderzocht ze de gemeenteraadsbeslissing: «Niettegenstaande het toe kennen van een geboorte toelage daalt nog steeds het geboortecoëfficiënt». Volgens haar is het ant woord klaar, de jonge gezin nen vestigen zich waar.vol doende sociale woningen voorhanden zijn. Resultaat: vele Aalsterse jonge gezin nen wonen op dit ogenblik in Lede, Mere,... en vele an deren staan op dit ogenblik ingeschreven voor het huren of de aankoop van een wo ning in Haaltert, Welle, Nino- ve, Erpe... En de stad werkt daaraan aktief mee; ener zijds door heffen van een indirekte belasting op het bouwen, herbouwen en ver bouwen en anderzijds door het afschaffen van de stede lijke bouw- of aankooppre mie. De premie voor voorhu welijkssparen had als doel de jonge mensen leren SPA REN. Nu is dat «niet meer nodig» en de waarden van het huwelijk worden op de helling gezet. De huwelijks- onvriendelijke uitingen in onze maatschappij zijn juist een stimulans om het princi pe te verdedigen. Daarom stelde de CVP voor de pre mie te verdubbelen. Deze uitgave zou nl. kunnen gefi nancierd worden met het winstaandeel van de stede lijke regie voor waterbede ling. Voor het jaar '78 is dit bedrag 3.600.000 fr. Raadslid Van de Sijpe, vroeg aan het Kollege van Burge meester en Schepen wat dan de alternatieve «socia le» maatregelen waren, en verweet het Kollege een ge brek aan bekommering om wat er moet gebeuren. De meerderheid verwees naar de gehandikaptenzorg, het hoge kindergeld dat van daag, de dag uitbetaald wordt en naar het feit dat de mensen vroeger meer kinde ren hadden en minder toela gen. Het is dus fout veel kinderen te koppelen aan veel toelagen. Immers, zei schepen Hooghuys, (hij waarschuwde wel dat hij een humoristische zinswen ding zou gebruiken) «500 fr is geen stimulans om nu naar bed te gaan om 9 maand nadien een premie te krijgen.» Schepen De Maeght wees er in haar antwoord op dat er een wijziging gebracht was aan de fakultatieve uitgaven. Zo is de gehandikaptensteun opgetrokken van 106.000 fr. tot 250.000 fr., de gezinshulp opgetrokken tot 175.000 fr, de pré-natale voorzorgen van 40.000 fr. tot 60.000 fr., enz... De meerderheid, zei ze, heeft dus wel aan alter natieven gedacht. Van den Bossche Geert van 500 fr. naar 1000 fr. per jaar en per gezin. Verdedigers van deze verhoging (die gro tendeels opgelegd werd we gens de ministeriële voor schriften van de Heer Galle) waren onderscheidenlijk Mevr. A. De Maght, Schepen voor Leefmilieu en haar partij genoot Marcel Lorie (PW), lid van de Interkommunale Land van Aalst. De oppositie bij monde van raadsleden Lambert Van de Sijpe (CVP) en partijgenoot Etienne Bo gaert drongen vooral aan op bezuinigingen op de lasten van de huisvuilophaling, en de se- lektieve ophaling van papier. Belangrijk hierbij was dat de heer Bogaert bekwam dat de informatie waarover de Sche pen voor Leefmilieu ingevolge een studie beschikte doorge speeld werd aan de leden van de gemeenteraad, die geen lid zijn van haar kommissie. Over de diskussie zelf wordt in een aparte bijdrage gehandeld. Parkeerplaatsen De volgende verhoging, die aan de raadsleden voorgelegd werd, was deze op de indirekte belasting op het ontbreken van parkeerplaatsen. Opnieuw kreeg Schepen van Openbare Werken De Neve de onaange name taak om deze belastings verhoging te verdedigen. Vol gens hem ging het hier in feite om een aanpassing, vermits het bestaande bedrag reeds meer dan 15 jaar ongewijzigd was gebleven op 50.000 fr. Dit bedrag werd nu gebracht op 150.000 fr., dit om te bekomen dat bij elke nieuwbouw vol doende garages zouden voor zien worden. Hierbij verwees de Schepen trouwens ook naar een rondschrijven van een mi nister. De heer Bogaert wenste in dit verband te vernemen hoeveel maal dergelijke belasting reeds betaald werd, en hoeveel pro cedures er hangende waren voor niet-betaling. Uit an twoord van Schepen Van den Eede bleek dat er een viertal gevallen in procedure waren. Op dit ogenblik zou ongeveer 2 miljoen op rekening voor order staan. Deze som wenst men over te hevelen naar de stadskas en te gebruiken voor de aanleg van nieuwe parkeer- gelegenheden. Zwembad Zoals reeds vroeger vermeld worden volgend jaar ook de tarieven van het stedelijk zwembad verhoogt. Een schooltarief verhoogt van 10 fr. naar 15 fr. Het verminder- ingstaricf stijgt van 15 naar 25 fr., terwijl men als volwassene in 1980 40 fr. zal moeten beta len i.p.v. 25 fr. De inkomprijs als toeschouwer blijft onveran derd op 10 fr., terwijl de abon nementsprijs voor 20 zwem- beurten dan weer stijgt van 300 fr. naar 500 fr. voor 20 zwem- beurten. In zijn uiteenzetting deelde Schepen voor de Sport Eddy Monsieur mede dat de oude tarieven gelden sinds 1.1.1975, en dat de aanpassing gebeurde in overeenstemming met wat gevraagd werd in omliggende gemeenten. Nadat de heer Willy Van Mosselvelde (VI. Volkspartij) gevraagd had of het stadspersoneel nog steeds gratis zou mogen zwemmen, wees kollega Bogaert (CVP) erop dat deze belasting zowat 400.000 fr. meer zou moeten opbrengen dan in 1979. Schepen Monsieur zegde hier op graag in te spelen op wat de heer Van Mosselvelde vroeg, en hij deelde mee dat het Sche penkollege besliste dat op da tum van 1.1.1980 alle vrijkaar ten voor het stedelijk zwem bad «die welig tieren» hun waarde zouden verliezen. Voor iedereen zal dan ook het gevraagde tarief gelden. Parkeren Op dit ogenblik geldt voor de Aalsterse parkeermeters het tarief van 5 fr. per uur (of gedeelte ervan). Op voorstel vaq het Schepenkollege werd deze tarief dan verhoogd tot 10 fr. per uur, 5 fr. per half uur of 1 fr. per minuut. In zijn verant woording tot deze tariefverho ging wees Schepen van Open bare Werken Jan De Neve op het grote parkeerprobleem dat in het stadscentrum heerst. Om dit probleem enigszins op te vangen en een rotatie in het parkeren te bewerkstelligen werd het systeem van de par keermeters ingevoerd. Vol gens hem bleek nochtans dat de tijdslimiet van twee uren te lang was, zodat deze nu zal beperkt worden tot één uur. De bedoeling ervan is de par keerplaatsen zo veel mogelijk vrij te maken voor andere weg gebruikers. Deze die langer dan één uur weg zijn, kunnen dan nog steeds gebruik maken van de pleinen, die langs de binnenring bestaan. Schepen De Neve wees er ook op dat het systeem van één frank blijft bestaan om mensen toe te laten korte tijd hun wagens te plaatsen vb. om in een bank te gaan of een brief te posten. In verband met deze belasting wees CVP-woordvoerder Etienne Bogaert op het stand punt van de middenstand in verband met de parkings in het stadscentrum. Eerder lakoniek zei hij over de belasting zelf: «Bij U is een aanpassing een verdubbeling». Op de vraag van raadslid Van Mosselvelde hoeveel de kost prijs van de aanpassing van de parkeermeters bedroeg, deel de Schepen van Financiën Van den Eede hem mede dat deze 400.000 fr. zou bedragen. Met een werd overgegaan tot de stemming en zoals steeds werd de verhoging meerderheid te gen minderheid aanvaard. Begravingen Vervolgens was het de beurt aan Schepen van de Burgerlij ke Stand Edgard Hooghuys (BSP) om de nodige uitleg te verschaffen bij wijzigingen aan het reglement op de indirekte belasting op de begraving. Voortaan zal het begraven van een niet inwoner van de stad (personen, die geen 25 jaar inwoner van Aalst zijn ge weest) 10.000 fr. kosten i.p.v. 1.000 fr. Gezien het onmense lijk en onhygiënisch werk stijgt de prijs van een ontgraving van 1.500 fr. naar 10.000 fr., ter wijl het openen van grafkel ders en volle grondconcessies voor bijzetting en volgende be graving stijgt van 500 fr. naar 3.000 fr. De retributie op het gebruik van de stedelijke grafkelders verhoogt anderzijds van 300 fr. naar 500 fr. voor de eerste maand, van 400 fr. naar 600 fr. voor de tweede maand, en van 500 fr. naar 1.000 fr. de derde en daaropvolgende maanden. Dit gebeurde volgens Schepen Hooghuys om te vermijden dat deze grafkelders maandenlang ingenomen worden door kisten. Huwelyk Bij de retributie over de huwe- lijkspraal. die 1500 fr. wordt in plaats van 1250 fr., behalve op zaterdag, want dan dient men volgend jaar 4000 fr. i.p.v. 1250 fr. te betalen ingevolge de buitengewone prestaties, die het personeel moet leveren, (overuren), werd een amende ment goedgekeurd van de BSP. Raadslid Gracienne Van Nieuwenborgh stelde immers voor deze laatste belasting ook te vragen op statutaire verlof dagen en kompensatiedagen voor het stadspersoneel. Over de diskussie hieromtrent kunt U trouwens nog een aparte bijdrage lezen. Twee nieuwe belastingen Het stadsbestuur stelde ook twee nieuwe belastingen voor. Het eerste betrof een indirekte belasting op het bouwen, her bouwen en verbouwen, waar bij de aanslagvoeten 0,25% zou bedragen op de geraamde bouwwaarde tot 3 miljoen, 0,40% op de geraamde bouw waarde boven 3 miljoen tot en met 5 miljoen en 0,50% op de geraamde bouwwaarde boven de 5 miljoen frank. Schepen De Neve verantwoor de deze nieuwe belasting, met te wijzen op de hoge dossier- kosten bij het afleveren van een bouwvergunning. Ander zijds wees hij erop dat bij het reglement heel wat uitzonder ingen voorzien zijn zoals voor premiegerechtigden, de Natio nale Bouwmaatschappijen en de sociale bouwmaatschap pijen. Hierop replikeerde raadslid Bogaert dat bij het globaal pakket van 76 miljoen nu ook nog een nieuw pakket kwam. Zijn partij keurde deze retri butie dan ook niet goed. Raadslid André Dooms (PW) vond het anderzijds spijtig dat er uitzonderingen voorzien wa ren. Volgens hem waren het juist de publiekrechterlijke personen die deze belastingen konden betalen. Hij stemde dan ook tegen deze belasting. De tweede nieuwe belasting sluit onmiddellijk aan bij de voorgaande, vermits het ging om het invoeren van een aan slagvoet van 1.000 fr. per goedgekeurd lot in een verka velingsvergunning. Bij wijzi ging voor hetzelfde perceel zou de stad Aalst een som vragen van minimum 500 fr. Meteen was de vergadering rond met het goedkeuren van de belastingen en kon overge gaan worden naar het debat over het afschaffen van een aantal «sociale toelagen». Maar dit hoofdstuk wordt af zonderlijk behandeld. Opval lend was alleszins de snelheid waarmee de nieuwe aanpassin gen en belastingen gestemd werden, terwijl de repliek van de minderheid, een paar uit zonderingen niet te na gespro ken, dikwijls heel pover was. Later op de avond bleek trou wens overduidelijk dat niet zo zeer aan de inkomsten moet gesleuteld worden maar wel aan de uitgaven. Terwyl in het Vry Gesubsidieerd Onderwijs deze bijko mende prestaties reeds geruime tyd zijn vergoed wacht het personeel van het gemeentelijk onderwijs nog naar betaling van prestaties uit het jaar 1975. Ruim 730.000 fr. zijn ondertussen reeds meer dan een jaar in de stadskas geïmmobiliseerd. Daar dit bedrag in de begroting 1980 evenmin was voorzien kan het dan ook niet worden uitbetaald dan door het indienen van een amende ment in die zin op woensdag 20 december bij de begroting. Raadslid Raymond Uyttersprot interpelleerde dan ook verle den donderdag in de speciale gemeenteraadszitting over het ergerlijk uitblijven van die be talingen. Na de afschaffing van de socia le voordelen als middagmaal- bewaking, voor- en naschoolse bewaking, busbewaking en dergelijke werd de vergoeding voor middagmaalbewaking na tionaal geregeld. Vanaf het schooljaar 1975-76 zou het ge meentebestuur zich op dit vlak beperken tot het doorbetalen van de bedragen komend van het departement Nat. Opvoe ding aan de rechthebbenden. Aldus werden aan de stad vol gende financiële middelen ter hand gesteld: 75 - 76: 433.755 fr, volledi ge storting op 31.07.78 76-77: 391.000 fr, volledige storting op 17.01.79 77 - 78: 158.375 fr, gedeel telijke storting op 17.07.79 8 78 - 79: 87.500 fr, gedeelte lijke storting op 27.09.79 Hieruit blijkt dan dat de som men 433.755 fr en 391.000 fr respektievelijk anderhalf en een jaar ter beschikking van de stad zijn maar nog niet werden doorbetaald. R. Uyttersprot stelt dan dat tegenover de betrokken leer krachten een aantal redenen werden aangehaald om de ver traging van de uitbetaling te motiveren. Zo dat de begroting, bij het ontvangen van deze gelden reeds was opgesteld en derhal ve deze uitgave niet was voor zien. Dat een begrotingswijzi ging niet kon plaatsvinden voor einde augustus, na de goedkeuring van deze begro ting. Verder dat er moeilijkhe den waren met de komputer. Blijkt evenwel volgens de in- terpellant dat deze redenen niet de échte redenen zijn. maar dat er gebrek was aan voldoende koördinatie tussen de verschillende diensten en dat het Kollege besluiteloos was. De begroting waarin de op 31.7.78 ontvangen 433.755 fr. niet was geboekt werd slechts op 22.11.78 goedgekeurd... Het was dus zeker mogelijk dit bedrag in uitgaven te voorzien. Dat een begrotingswijziging ten vroegste in augustus zou kunnen gebeuren wordt tegen gesproken door begrotingswij ziging nr 1 die op 21.2.79 plaats had. Alhoewel de begrotingswijzi ging van 814.000 fr., ongeveer de som van de 433.000 en 391.000 fr, er kwam Iaat uitbe taling zich nog steeds wachten. Maar nog onlangs liet schepen Roels een vragenlijst versturen om over de nodige inlichtingen voor de komputer te beschik ken vermits nu geopteerd werd voor deze betalingswijze. Heeft het kollege er bijna an derhalf jaar over gedaan om te weten op welke wijze, met of zonder komputer, men ging betalen? Dat de leerkrachten die steeds met een kluitje in 't riet wor den gestuurd blijken gaven van misnoegdheid is dan ook niet te verwonderen. Buiten de 814.000 fr heeft de stad echter nog 246.000 fr. zijnde de stortingen van 158.375 fr. en die van 87.500 fr. Namens de CVP-fraktie ver zoekt raadslid Uyttersprot dan ook onverwijld maatregelen te treffen om tot uitbetaling te kunnen overgaan. In zijn repliek schetst schepen Herman Roels zijn visie op de ze zaak. Hij wijst er op dat de stortingen voor 75-76 en 76-77 te laat binnenkwamen. De des betreffende MTZ (middagtoe- zicht)-formulieren werden op gevraagd in 78. Wegens een konfliktsituatie tussen inspek- tie en departement ontstond weer vertraging en achteraf wed dit omzeild door de for mulieren rechtstreeks naar de vérifikateur te sturen. Aan de ontvangers moest dan worden gevraagd welke som men er voor de fusie werden uitbetaald. Enerzijds kwamen de fondsen dus onregelmatig binnen, anderzijds beschikte men niet steeds tijdig over alle inlichtingen. Schepen Roels voert dan nog aan de berekening van de af houdingen, procentueel of for faitair, de laattijdig ingekomen informatie van de leerkrachten zelf en het moeten aanvragen van een speciaal nummer van de komputer voor de bereke ningen. Dat men in het Vrij Onderwijs reeds betaald werd ligt aan het feit zegt de sche pen, dat daar geen gemeente raadsbeslissing toe nodig is. Schepen Roels voorziet de be talingen voor 75-76 en 77-78 voor januari 1980. De rest zal volgen... Raadslid Uyttersprot is verre van tevreden met deze repliek. In realiteit is het allemaal veel eenvoudiger, zegt hij. Heeft men anderhalf jaar nodig oin een som door te betalen? Is afhouding berekenen zo moeilijk? 30 belasting en 6,5 pensioen De modalitei ten werden vastgelegd in een omzendbrief van 77. Het raadslid besluit dat alles voorhanden was om tot uitbe taling van de ontvangen fond sen over te gaan. Dat het nu via de komputer zal gebeuren juicht hij toe. Dat wordt dan wel regelmatiger. Schepen Van den Eede mengt zich in het debat en vraagt of de cijfers van het amendement een verschil van 80.000 fr juist zijn. Raadslid Uyttersprot meende dat wanneer hij op drie plaat sen zijn licht ging opsteken, op de Dienst Kuituur, op Finan ciën en in de Ontvangerij, men hem alle inlichtingen zou heb ben verstrekt. Dit bleek echter niet zo te zijn en daardoor het verschil de de cijfers. Een kre diet van 80.000 fr. blijft daarbij dan onaangeroerd. En nu hopen maar dat eerst daags wordt uitbetaald. Voor 75-76 en 77-78. Zou men dat met andere mensen dan die uit de onderwijssektor kunnen doen? LH Ook raadslid Van Mossevelde interpelleerde op zyn beurt. Zyn opvatting dat deze gemeenteraad een grote show voorstelde, waar zowel meerderheid als minderheid haar spel speelde, zette hem ertoe aan na zyn uiteenzetting het circus te verlaten. Niet om een grote luchtverplaatsing teweeg te bregen, maar om te protesteren tgo. de oneerlyk gevoerde politiek. De Iofbetuigingen en kleine opmerkingen, teveel het wierookvat te zwaai en, van de meerderheid en de kritische alles afbrekende inge steldheid van de minderheid, zijn elementen van een show. Zijn oud-kollega De Neve, niel wees hij erop dat er geen luk- seprojekten moeten gereali seerd worden en er een werke lijk kritisch onderzoek moet ingesteld worden naar het doel van de gebouwen, zodat bij die niet waard is gezien te realisatie de bedenking «deze worden. Want, indien de rol- projekten zijn voorbijge len omgekeerd zouden zijn, streefd» niet moet gemaakt zou zich hetzelfde scenario af- worden (kultureel centrum, gespeeld hebben. En indien de niet-olympisch zwembad.) minderheid (CVP) deel zou Aangaande de personeelsbe- uitmake van het Kollege zou zetting stipte Willy Van Mos- ze met dezelfde hardnekkig- sevelde aan dat er geen kritiek heid de' begroting verdédigd op de personen als zodanig hebben, zoals ze ze r de grond afbreekt. i tot op moet gegeven worden, maar wel op het algemeen beleid. De verkozene van het Vlaams En hierin is de CVP ook weer Blok drukte erop dat het meer niet zo onschuldig als ze wil ontvangen van belastingsgel- doen blijken. Mome.teel zijn den nu niet tot gevolg mag er 1239 personeelsleden in hebben dat er nu meer uitgege- dienst, dit is 281 meer tgo. ven mag worden. Nee, met dit vroeger, de stad voert een luk- geld moeten er nuttige zaken sueus personeelsbeledid. Een gerealiseerd worden. privé-firma zou onmiddellijk in faling zijn. Het raadslid haalde vervolgens twee feiten uit de vele aan. Een schepn die hoorde dat een personeelslid een mutatie naar een andere dienst aanvroeg antwoordde dat deze mutant niet moest dramatiseren: «Er wordt toch nergens ge werkt». Anderen bevestigen dat 1/3 van de personeelsbezet ting het werk gemakkelijk aan kan. Maar wat doen de andere 2/3 dan? En wat is er aan te doen? Niets, ieder wil zijn eigen man netjes op de eigen dienst, en dit geldt voor alle partijen, zonder uitzondering. Het vol ledige personeelsbeleid is fout! De syndikaten, aldus de spre ker, verergeren de zaak nog. Want wie is er nu eigenlijk de werknemer en werkgever? En de syndikaten die over massa's geld beschikkken, zodanig dat ze zelf veel bedrijven van de ondergang zouden kunnen redden, zien enkel de afzon derlijke personeelsleden, niet het geheel dat faalt. Na deze woorden verliet Willy Van Mossevelde «het cirkus». Geert Van den Bossche Wij weten hoeveel maal het dossier van de Peutertuin 't Klaproosje aan de Oude Gentbaan reeds ter sprake kwam op de gemeenteraad, maar op de jongste raadszitting van donderdag 20 december 1979 was er opnieuw een agenda punt dat hierop betrekking had. Voor de uitbreiding van de kleuterschool aldaar werd een prefab-gebouw aangekocht. Dergelijke gebouwen zijn in algemene zin opgevat en die nen nog aangepast te worden naargelang de aard van het gebruik. Wegens de dringende aard werd het leveren en plaat sen van bergkasten bij onder handse overeenkomst aan een gespecialiseerde aannemer overgedragen. De uitgaven hieraan verbonden bedragen 166.867 fr. BTW inbegrepen. Bij bespreking van dit agenda punt merkte raadslid Chris Borms (specialist van 't Klap roosje) op dat er nog drie za ken ontbreken in het nieuw prefabgebouw. Zo zou er ten eerste geen radiator zijn in het bureel, zou de vloerbekleding nog ontbreken en zou er ten slotte nog een boiler voor warm water moeten aange bracht worden. «Een bad neemt men het liefst in warm water,» zo merkte zij lakoniek op. Burgemeester D'Haeseleer nam akte van deze opmerkin gen en schepen De Neve deel de het minderheidslid nog me de dat hij zopas een aanvraag gekregen had voor het aan brengen van een overdekte gang van de school naar het prefabgebouw. «Met dat dos sier hebben wij nooit gedaan en zij zullen er nooit mee ge daan hebben,» besloot hij zijn mededeling en meteen het agendapunt. VEHE

De Voorpost | 1979 | | pagina 7