ZIJ DIE HET GOEDE WEER MAKEN WAT BOOD GROOT-AALST OP MUZIKAAL VLAK? PERSOONLIJKE KIJK ENKELE JAARGERIJPTE INVALLEN Chronologisch overzicht DE VOORPOST *i! 12 - 4.1.1980 - De Voorpost Bij het samenstellen van de lijst der concerten valt het op dat een achttal verenigingen uit de stad met de hooidbrok van de aangeboden muziekevenemen ten gaan lopen. Omdat het ons interessant leek de bedoelingen en de specifieke aard van deze vereni ging even te belichten, hebben we de voorzitters aangeschreven, en publiceerden hierbij hun ant woord. Het zijn: de Muziekacademie, Pro Arte, het Dirk- Maxtenscomité (voor het Festival van Vlaanderen), de stad Aalst voor de beiaardconcerten, de Aperitief- concerten. de Middagconcerten, de Orgelconcerten en de Symfonische kring 'Door Eendracht Groot'. DIRK MARTENSCOMITé Het Festival van Vlaan deren is één van de hoogtepunten van het concertleven te Aalst. De aangeboden pro- - gramma's worden in ge meenschappelijk overleg met Prof. Jan Briers en verschillende mensen van het Dirk Martensco- mité geselecteerd. Dit jaar was er een zeer ruime belangstelling vooral vanwege jeugdige uisteraars. elkens werd er voor vol- zalen opgetreden en alfs een in België onbe- end ensemble zoals An- ree Colson had nog .052 toehoorders in de int Martinuskerk. )e verwachtingen en ooruitzichten voor vol- jend jaar zijn zeer hoog jesteld en zullen uitwij- :en of Aalst naast bloe men- en camavalstad ook een festivalstad kan worden. BE1AARDKONCERTEN 1979 Voor de derde achtereen volgende maal werden tijdens de maanden juli, augustus en september op vrijdagavond bijzon dere beiaardkoncerten ingericht. Deze specifie ke openluchtkoncerten, ondanks het feit dat ze bijzonder verzorgd omka derd worden met aange paste kommentaar, wor den spijtig genoeg nog niet voldoende bijge woond. Toch bereiken ze een bijzonder hoog peil, en bewijzen ze onomsto telijk de hoge waarde zo wel van onze beiaard als van onze stadsbeiaar- dier, de heer De Smedt. Een hoogtepunt was wel het slotkoncert waar de beiaard vierhandig be speeld werd en waar vooral de Bach-bewerk- ingen de kunstwaarde en hoge zuiverheid van onze klokken met overtuiging aantoonden. Het zou ze ker een grote kuituurver rijking betekenen indien het enthousiasme van onze stadsbeiaardier op een groot deel van de bevolking zou kunnen overgaan. Het program maboekje, door de stad uitgegeven, was, zoals ook de vorige jaren, bij zonder geslaagd en mag een dokument van blij vende waarde genoemd worden. KONINKLIJKE SYMFONISCHE KRING AALST «DOOR EENDRACHT GROOT» Er is in Aalst een zeer ruim aanbod in het kultu- reel muziekleven. Met ro mantiek in klassiek brengt het symfonische kring Aalst «Door Een dracht Groot», tijdens haar traditioneel lente- en herfstconcert, telken male het door een breed publiek vooral van opera en belcanto, verwachte en verlangde neusje van de zalm. Eigen composi ties en bewerkingen, evenals lokaal talent krijgen en vinden in deze concertprogramma's ook een plaats. Sinds een paar jaar de uitvoerders veel meer en beter gemotiveerd wor den door een voortreffe lijke directie en de or kestleden dat meteen voelen, er bijzondere zorg wordt besteed aan de interpretatie van de stukken en de nuance ring van en in de muziek, werd het peil heel wat hoger gebracht. Een overrompelende publie ke belangstelling was navenant. Als hierbij de gelegen- heidssamenwerking met lokale zangverenigingen wordt vernoemd, dan heeft de symfonische kring Aalst nog immer haar specifieke inbreng en rol van Aalsterse mu ziekcultuurbrenger. APERITIEFCONCERTEN De opvatting dat muzi kaal genot geen indivi duele aangelegenheid is, maar dat muziek men sen samenbrengt en dat juist die menselijke ont moeting in en door de muziek bron is van echte muzikale vreugde, ligt aan de grondslag van de Aalsterse aperitiefcon certen. Daartoe draagt ook het zorgvuldig geko zen kader en het fijne aperitief bij, maar vooral de mogelijkheid om na het concert met de uit voerende kunstenaars en de mede-genietende me- lomanen contact te nemen. Gezien het intieme kader horen we er liefst intieme muziek, solisten of kleine groepen. De kapel van het Oud- Hospitaal heeft een prachtige akoestiek voor muziek uit renaissance en barok. Een klavecim belrecital door Louis van der Paal en een optreden van het ensemble «Les Ennemis Confus» heb ben dat bewezen. Omdat deze kapel de eerstvolgende maanden bezet is door tentoonstel lingen, zullen de twee volgende aperitiefcon certen plaatsvinden in de ontvangstzaal van het kasteel Terlinden (bij de Boudewijnlaan). Op zon dag 3 februari 1980 te 11 uur geeft Kristiaan van Ingelgem er een klave cimbelrecital en op een latere datum zal Dirk Vermeulen er werken voor soloviool vertolken. Ook hier staan niet al leen deze namen maar ook de ruimte en de om geving borg voor een heerlijke zondagochtend. ACADEMIE VOOR MUZIEK, BALLET EN TONEEL De concerten en audities van de Academie beant woorden aan de specifie ke rol die de school dien aangaande te vervullen heeft. Het naar buiten treden is voor onze leerlingen de bekroning van de muzi kale vorming - instru mentaal en vokaal -, die zij in de Academie genie ten. Voor de ouders, het publiek en het stadsbe stuur is het een duidelijk bewijs van de ernst en de inzet waarmee in de school gewerkt wordt. Zo te zien wel een heleboel. We hebben het ter controle even allemaal netjes in een hokje geduwd, met die idee in het achterhoofd dat de lijst verre van volledig is. De norm die we gebruikt hebben is dat het concert uitvoerig in De Voorpost moet behandeld zijn, dat heeft dus tot gevolg dat er van 'beider kunne' inzitten, en zeer goede en minder goede. Omdat we nog steeds niet aan bilocatie toe zijn, zult U vergeefs naar sommige muziekuitvoeringen zoeken, naar de harmonie- en fanfareconcerten bij voorbeeld, naar de middagconcerten uit het najaar, verschillende leerlin genaudities van de Academie naar het laureatenconcert en een deel der beiaardconcerten naar sommige muziekavonden uit de randgemeenten en wellicht nog enkele andere... Na de lijst komt een dubbele bespreking van het Aalsters muzikaal leven. Zoiets is natuurlijk een voorbeeld van de allerindividueelste impressie van de allerindividueelste emotie. Het is niet de bedoeling om alle avonden nog maar eens door te nemen. Het is alleen de bedoeling om een paar frappante zaken op een rijtje te zetten, een paar zoete en af en toe zure oprispingen te laten opborrelen. Mikhail Faerman, een topper op klassiek gebied. (Archief) F.C. Buiten het concertleven zie ik twee bijzondere feiten. Er is ten eerste het verschijnen van Louis Van der Paals opname van Bachs Goldbergvariaties, werk van een bescheiden amateur (amateur noemt hij zichzelf, bescheiden noem ik hem), een opname die in vaktijdschriften hoge cijfers haalde. Er is ten tweede het interview met of laten we zeggen de aanwezigheid in onze buurt van een even beschei den man die als solist of geïntegreerd in het Kuijken Ensemble of 'La petite bande' internationale faam geniet, Paul Dombrecht. Laten we maar met het meest prestigieuze begin nen: Het Festival. Het zit zo dat het festival in zijn geheel alB 'groot' doorgaat. Dat slaat, niet noodza kelijk in deze volgorde, op muzikaal, organisato risch en programmatisch vlak. Het dure mecenaat brengt een paar merkwaardige randverschijnselen mee, de receptierush bijvoorbeeld en een publiek dat 'een-avond-gebonden'is'. De kwaliteit is omzeg gens altijd hoog, de or ganisatie (zeker in Aalst) perfekt, de publiciteit de gelijk, maar de onge kroonde kroon van het muziekleven kan niet on betwist gedragen wor den, daarvoor is er de grote concurrentie van Pro Arte (ook al met een eigen publiek) en de veel intiemere maar zeer hoogstaande orgelcon certen in de Sint-Maar- tenkerk. Deze cyclus met Kristiaan Van Ingelgem als motor groeide uit tot een werkelijk hoogte punt. Bij deze uitvoerin gen moet je ook de echte muziekliefhebbers zoe ken: zij die niet komen voor de vrijkaarten, de kennissen, of de morele verplichting. Het zijn drie concerten die bovenaan de tophit staan, en waarvan men in Aalst (getuige de ab solute afwezigheid van alle prominenten) blijk baar de noodzaak noch de grote waarde inziet. Van de bijgewoonde middagconcerten valt vooral de grote diversi teit op: zeer knappe be ginnende ensembles, en orkestleden die je in een intiemere en meer bena derende vorm te horen krijgt. Meer dan sociaal is ook de prijs voor zo'n middag: 30 fr. (program ma inbegrepen). De Aperitiefconcerten bevestigden, al was het maar door de grote be langstelling dat er een noodzaak voor zo'n soort muziekbedrijven be staat, en de sfeer en ge zelligheid van het Oud- Hospitaal op een zondag voormiddag is al een er varing op zichzelf. Opvallend is het zeer hoog peil dat liefhebbers in hun uitvoeringen be reiken. Sommige zijn rechtuit technisch en mu zikaal het professionele binnengetreden Even een paar hoogte punten uit de vergeet hoek gehaald. Een werkelijk virtuoos Koperensemble van Theo Mertens, die terwijl het kinderkopdikkebollen voor de kerk van Burst vol warme tonen blies. Een pracht van een Bach-aria op een mid dagconcert. De alt Josia- ne Gheyle deed het zo mooi dat zelfs de duiven op de dakgoot van de feestzaal even hun bek hielden. Een bijna onaards Re quiem van Mozart, met een zichzelf overtreffend Cantate Domino, en een solistenkwartet dat na het Benedictus een ver stilde kerk naliet. Een heel geestige ge speelde Afscheidssymfo- nie van het Gents Kamer orkest, waarbij een der violisten tijdens het ver laten van het podium een muziekstaander naar de composthoop hielp. Bruno Van der Vorst die op een leerlingenau ditie van de Academie een klarinetconcerto speelde, dat ronduit be roeps klonk. Een schitterende ro mantische Schoenberg van het Vlaams Kameror kest van Brussel, waarbij helaas het gemis aan bindteksten even duide lijk werd. Jan Beken als evange list en Jan de Bie als Christus op een passie concert in Baardegem. Vijftig bijgezette stoe len en een stapel pro gramma's in de feestzaal van het stadhuis voor pianist Stephen Collins, die een verrukkelijke Messiaen bracht. Dezelfde Stephen Col lins die voor de vijftien aanwezigen nog een bis- nummer gaf. Het is niet alleen een formidabel pianist maar ook een groot humorist. De tintelende klank van de Kaufman 74. Het Binnen het concertleven zie ik als verheugende factoren: de kwaliteit en de rijkdom ervan, maar vooral de aanwezigheid van eigen jonge men sem. Er is het bestaan van het 'Collegium musi- .cum' en van 'Hexachord', er zijn de prijzen van Ludwig Van Gijsegem en Philip Souvagie er is de deelname van Martine Bombeeck aan de Ste- phan de Jonghewed- strijd, er zijn diverse ko ren die uit het moeder nest van 'Cantate Domi no' zijn gevlogen. Tussen haakjes, ik hoorde er toe vallig een van in een avondmis in Sint-Jozefs- kerk en dat was werk van niveau. Een schaduwzij de in het totaalbeeld vind ik een gebrek aan coördinatie tussen de verschillende organisa ties. Een bewijs? Er was een wildgroei van baro kmuziek en het was een verademing iets uit de romantiek voorgescho teld te krijgen of iets klassieks of moderns. Uitschieters binnen de reeks concerten? Hoogte punten waren voor mij het optreden van 'Conci- nite', het Leuvens koor onder leiding van Karei Aerts met vloeiend Gre goriaans, een monumen tale Palestrina, een gloedvolle Vittoria; en het parelend pianospel van Ingrid Haebler die met Mozart de gulden middenweg bewandelde tussen gevoeligheid en kilte. Momenten die ik in mijn hart prentte? - De Solo viool van Dirk Vermeulen in Stravinsky's L'histoire du soldat' (de duivelstril- ler!) en in Vivaldi's 'Vier seizoenen' met remini scenties aan Harnon- courts viriele boogstreek. De homogeniteit van het 'Philidor Ensemble' met de warme klankkleur van originele barokin- strumenten (koop de Kerstplaat van Herman van Veen waar je hetzelf de koloriet terugvindt). De Panschreeuw, de oer- kreet van Marcel Ketels blokfluit in een werk van Henri Pousseur (waarom zou muziek altijd mooi moeten zijn en niet schokkend zoals hier?). Thema en variaties uit Schuberts kwartet «Der Tod und das Mad- chen», een verrassend eerste optreden in het Soete Huijs van vier jon ge mensen. De orgelmuziek van Johan Alain vertolkt door Hans Vaz'n Nieuwkoop en Chris Crombeen: heel bijzonder van effecten en registratie, soms po ëtisch en introvert, dan weer agressief en vlijm scherp. de Slavische ziel van Dvoraks voor houtbla zers, mild genuanceerd getekend door de sonore klankkleur van het «Con sortium classicum». Blochs 'Nigun', my stiek van inslag, Joods- zwaarmoedig, expressief vertolkt door Andreas Laszlo en Hippoliet Van den Broecke. De Brugse «Schola Gregoriana» met Grego riaans van grote wijding, onaards bijna. De tenor Jan Caals op instrument waarop Va:, dei Paal de aperitiefcon certen inspeelde. De lavendelgeur die tijdens het optreden van 'Les Musiciens de Pro vence' in de feestzaal dreef. het minipapiertje waarop het thema stond dat Kristiaan van Inge lgem als slotnummer van zijn orgelconcert tot een kriebelende scherzo ont wikkelde. het vioolconcerto van Bach dat zo waterig en tranerig gespeeld werd, dat het wel leek of het de bedoeling van Bach was de violisten zo veel mo gelijk te pesten. Het Adagio en fuga van Mozart tijdens een festivaluitvoering dat compleet de mist inging. het 'Gebed van de stierevechter' van Turina dat hetzelfde ensemble tot een meesterwerk liet uitgroeien. Guy Bovet die uit het orgel van de Sint-Maar- tenkerk klanken haalde waar tot nog toe nie mand het bestaan van vermoedde. Mikhael Faerman die zo'n minnelijk indruk gaf en ondanks zijn Brahm- siaans uiterlijk de toet sen zo stil kneedde, dat hij niet alleen een groot pianist maar ook een groot politicus zou kun nen zijn. Les Ennemis Confus, jonge volleerde musici die samen een berg di ploma's bijeengerijfd hebben, en het tweede aperitiefconcerto de ze kerheid dat deze muziek uitvoeringen gegaran deerde bijblijvers zijn. Een dorpskoor als Canticorum dat er orga nisatorisch en muzikaal in slaagde om een avond op touw te zetten, die tot in het kleinste detail ge tuigde van perfekte smaak. De twee rechtstaande ovaties die Aalst dit jaar meemaakte: een voor het laatste concert van de cember in de kerk van het H. Hart, waar Hexachord de volle kerk verbijsterd achterliet, en een in de Sint-Maarten- kerk dat op een misver stand berustte, en de ver slaggever verbijsterd achterliet. F.C. het concert van en met het Hallelujakoor met zijn onvergetelijk «GO crystal tears» van John Dowland en het verfijnd verweven van Praetorius' «Audite, silete» en Schutz' «Carmen amici- tiae» door hetzelfde koor. mijn verwondering op de Stephan de Jonghe- wedstrijd waar de tech niek van Luc De Vos het haalde op Koen Kessels' muzikaliteit in Mozart en Debussy. Ludwig Van Gijse- gems virtuositeit in het concert van Vivaldi voor sopraninoblokfluit, strij kers en continuo tijdens het eerste verschijnen voor het publiek van het jonge «Collegium musi- cum», en Raf De Vos' meeslepend vioolspel in Bachs 4e Brandenburgse concert tijdens hun twee de optreden. de ongekunsteldheid waarmee de Amerikanen van het studentenkoor Port Washington hun pu bliek tegemoet traden. het niveau dat de ko ninklijke symfonische kring bereikt, eerst met een typisch Weense avond, dan met de in breng van Octaaf Boone, wiens «Sentimenten» (ik denk aan de dwarsfluit vooral) gave muziek zijn. mijn lichte ontgooche ling over het optreden van de «Wiener Sanger- knaben». Ze overtuigden mij eerder visueel dan auditief. de inspanningen van stadsbeiaardier P. De Smedt om het toehoor ders naar de zin te ma ken. Hij zorgt voor een zitje en degelijke com mentaar. Een uurtje beiaardmuziek op de binnenkoer van het stad huis beleven hertovert een stukje middeleeu wen, in ons, vooral bv. wanneer Jos Lerinckx be werkingen van volkslie deren speelt. En onze koren? Het Hallelujakoor zit vol (Bach plannen, Pro Musi- ca verschijnt in februari lo kl voor de provinciale vier F schaar. Cantate Dominc F' is intens bezig met Mon f® teverdi en zendt zijn io ki nen uit. Laat blijde weer galmen studeert vlijtic sj Fux, Canticorum staa g; model voor wat in eer vc dorp mogelijk is, oud Wj scouts en oud-gidsei m vormen de Joris kantorij. u Deze indrukken zijn uit eraard subjectief, di Wl overzicht is uiteraard or *!e volledig, schiet echt® niet op de pianist(en), z< doen hun best. Mijn slot indruk? Aalst lijkt - al 9e thans op muzikaal ge z0 bied - een bezige bij. Alle lof dus voor de menseiwt met initiatief en creatie! ca vermogen. te W.D.B. va |sl< brengt U alles over Datum en plaats - Organisatie - Uitvoerders - Programma 19/1-kerk van Burst, Davidsfonds, groot koperensemble Theo Mertens, Charpentier. Susato, Blockx, T. Mertens zelf e.a, 22/1-stadhuis Aalst, Pro Arte, Vlaams mobiel Kamerensemble. Stravinsky, Schoen berg, Janacek, Hindemith. 9/2-kerk Baardegem, Lions Club. Collegium instrumentale Brugense. Bach, Mozart, Vivaldi. 11/2-stadhuis Aalst. Middagconcerten. Telemann barokensemble, Telemann. Bach. Bononcini 12/2-stadhuis Aalst. Muziekakademie. leraars muziekakademie. Vivaldi. Bach; Liszt, Pousseur, Stravinsky e.a. 16/2-klooster Mere. V.T.B.-V.a.B., Wiener Sangerknaben, Galuppi, de Rore, Strauss. Schubert, Kodaly e.a 17/2-'t Soete Huijs, Jenelo-strijkkwartet. Susate, Dowland. Certon. Gervaise, Schu bert. 19/2-Sint-Martinus, Cantate Domino. Cantate Domino. Mozart, Vivaldi. 10/3-Sint-Antonius, Pro Arte. Concinite, Gregoriaans. Vittoria. Palestrina 11/3-stadhuis Aalst, middagconcerten. Gents kamerorkest. Haydn. Corelli, Albi- noni. 12/3-stadhuis Aalst. Muziekakademie. schoolorkest en kinderkoor. Elgar. Schubert. Moessorgsky. Kretzschmar. 18/3-stadhuis Aalst, Stephan De Jonghestichting, pianowedstrijd. Mozart, Haydn. Mendelssohn. Prokofiev. Ravel e.a. 24/3-stadhuis Aalst, Hallelujakoor. Hallelujakoor en Vlaams kamerorkest van Brussel, Schonberg, De Boeck, Barber. 27/3-ötadhuis Aalst. Muza, Jeugdorkest van Gents conservatorium. Beethoven. Schumann, Verschraegen, Mozart 2/4-stadhuis Aalst, Muziekakademie. zangklas plus lyrische klas. Haydn. Schubert. Nees. Strauss e.a. 6/4-kerk Baardegem. Davidsfonds. a capellakoor A De Boeck. Schutz. Buxtehude Reutter 6/4-winterkapel Capucijnen. collegium musicum. collegium musicum, Pachelbel. Telemann. Bach, Vivaldi 11/4-stadhuis Aalst. Levensvreugde, Stephen Collins, Ravel. Debussy. Messiaen e.a. 21/4-stadhuis Aalst, Sint-Michielskoor Hekelgem, Sint-Michielskoor Hekelgem. De Boeck, Haendel, Mozart. Debussy, Van Frachen e.a. 22/4-oud-hospitaal. aperitiefconcerten, L. Van Der Paal, Bach. Couperin. Rameau. 30/4-stadhuis Aalst, Cantate Domino, studentenkoor Port-Washington. Bach. Vival di. Hindemith e.a. 14/5-stadhuis Aalst. Koninklijke symfonische kring «Door Eendrècht groot». Strauss. Zeiler. Lehar e.a. 22/5-Sint-Anna. orgelfonds. Laat blijde weergalmen. H. Slagmulder. C. Crombeen, Hullebroeck. Bach, Haendel. Van Hoof. Fux e.a. 25/6-Sint-Martinus. Kiwanis, I. Haebler. Mozart. 3/8-markt, stad Aalst. J. Lerinckx. Bach, Wagemans. Lerinckx. D'Hollander e.a 7/9-stadhuis, festival. Les musiciens de Provence, troubadours- en renaissancemu ziek, 9/9-Sint-Martinus, orgelconcerten. Kristiaan Van Ingelgem. Mozart, Reger, Jongen, Van Ingelgem 11/9-stadhuis Aalst, festival. Consortium Classicum, Mozart. Beethoven. Dvorak. 14/9-Sint-Martinus, festival, ensemble Andrée Colson. Mozart. Turina Corelli Chailley 16/9-Sint-Martinus, orgelconcerten. Hans Van Nieuwkoop. Franck. Alain. Duruflé. j 26/9-kerk Meldert. festival, Schola Gregoriana Kris Van Ingelgem, Gregoriaans, j Johannes van Lublin 30/9-Sint-Martinus, orgelconcerten. Guy Bovet, Widor, Franck. Bovet. 8/10-stadhuis Aalst. Pro Arte, Michael Faerman. Beethoven, Brahms, Chopin. 29/1 O-stadhuis Aalst, A. Laszlo-H. Van den Broecke, Mozart, Schubert. Brahms Poot Bloch e.a. 11/7-parochiezaal Hofstade, Singhet vro, Singhet vro, Cantocorum. De Edelweisjes. H. Jacob, C. De Raes. volksliederen, Haydn, Mozart, Beethoven e.a 19/11-stadhuis Aalst. Koninklijke symfonische kring «Door eendracht groot». Weber. Smetana, Gréty. Boone e.a. 22/11-stadhuis Aalst. Pro Arte. Philidor Ensemble. Loeillet. Telemann. Bach. Philidor e.a. 25/11-oud-hospitaal, aperitiefconcerten. Les ennemis confus. renaissance- en barok muziek 30/11-Sint-Antonius, Hallelujakoor. Hallelujakoor. J. Caals, C. Crombeen, Duffeleer, Praetorius. Tas, Alain, Palestrina. Mores. e.a. 1/2-1 Soete Huijs, 't Soete Huijs, Pro Musica, kerstliederen. Gosswin, Gombert e.a. 6/12-Jezuietenkerk, Collegium Musicum, Bach, Vivaldi. Naudot, Teleman. 22/12-kerk Moorsel, Canticorum, Canticorum, Musica, Flandrorum, Dale Noble, kerstliederen. Lassus. Haendel, Vivaldi e.a. 28/12-H.Hartkerk. parochie, hexachord. kerstliederen, Byrd. Desprez, Schutz e.a |5! i

De Voorpost | 1980 | | pagina 12