Baardegem in 1979 1979 te Meldert in vogelvlucht Moorsels gelaat in 1979 Herdersem Majoretten St.-Antonius De Faubourgjaarmarkt wordt elk jaar beter om beter. Archief Op gebied van onderwijs was het voorbije jaar geen dode letter, ook al verminderde het aantal leerlingen in de Moorselse scholen. In de gemeenteschool aan de Kaalberg werd de speelplaats getransformeerd tot een werkelijke, kinderlijke speelgelegenheid met tal van mogelijk heden en op de Tinnenhoek werd de school opgefrist en is blijkbaar een zeer aktief ouderkomi- tee aan de taak. Ook qua feestelijkheden kwamen ze aan bod hetzij dan met een kinderkarnaval dat links en rechts wel navolging kreeg of met een bezoek van St.-Maarten, de Moorselse patroonhei lige. De tweede ambachtsmarkt. terug een voltreffer. (Archief) Perikelen rond een bedrijf te Herdersem. (Archief) De filiale Meldert van de stedelijke biblioteek, pas opgericht verheugt zich in een flinke belangstelling en Driekoningenavond van de Kulturele Kring werd weer een treffer van belang. De eersteling van «De Zandsteen», een tijdschriftje waarin elke Meldertse vereniging gratis kon aan bod komen, overleefde de derde editie niet bij gebrek aan middelen of goede wil van de organisatoren maar gewoon aan belangstelling vanwege de verenigingen zelf. Spaak» zich uitermate aktief met buiten de wekelijkse prestaties o.m. het dorpskriterium en voor een paar leden zelfs een trip over de Alpen. Ondertussen wordt ge dacht aan de vernieu wing van de Baardegem- se dorpskern, aan de aanleg al dan niet van de Leirekensroute als re- kréatief fietspad en aan het ontwijken van het centrum door het door gaand verkeer. In de «Week van het Bos» wandelde minister Mare Gal Ie naar en in het Kravaalbos. Tenslotte werd Bert Hey- vaert na konfrontatie met tal van gebaarde kolle ga's van allerlei slag en pluimage, een waardige «mister Baard». L.H. Nogal elementair en lapidair gesteld maar toch zijn dit twee vaste waarden in het Herdersems verenigingsleven. De aloude viering van St.-Antonius waarbij de «Moorselse Mis» in ere werd hersteld krijgt een vernieuwde vorm. Geopteerd werd daarbij voor een supplemantair St.-Antoniusspel dat echter, alle goede bedoelingen ten spijt, wegens het barslechte winterweer niet kon doorgaan. Voor 1980 heeft men ons echter beloofd met iets van de bovenste plank te voorschijn te komen. Hopen maar dat de weermaker nu dit initiatief gunstiger gezind is. Het Waterkasteel te Moorsel was dringend aan herstellingswerken toe In 1979 werd een aanvang gemaakt met de res tauratie. (Geert) Op rekreatief gebied ver scheen een keurige bro chure met erin vier uit gestippelde wandelin gen naar de Biezebroe- ken, naar de Faluintjes, naar Gevergem en naar het Beukenotenbos. Al les netjes in kaart ge bracht en met een glas heldere wegbeschrijving. Momenteel werkt Dom Wilfried O.S.B. van de abdij Affligem aan de Geschiedenis van Moor sel, werk dat kan ver schijnen nadat een soortgelijk boekdeel over Meldert rond Pasen het levenslicht zal hebben gezien. Wat eveneens dit jaar verscheen was «M.s. Ka- ribu», een zeer geslaagd boek van de Moorselse leraar Frans Fransaer. Blikvanger in het Moor sels kultureel leven werd dan ook zeker het vier stemmig gemengd ca- pellakoor «Canticorum» dat zowel ter plekke als over de dorpsgrenzen optrad en faam verwierf. Op de hoorzitting te Moorsel in maart II had men het o.m. over de verhaalbelasting, kwestie die reeds heel wat stof deed opwaaien en uiteindelijk nog gunstig zou kunnen evo lueren, over voetpaden, vuile vijvers en de Leire kensroute,, over plaatsen van verkeerslichten en uitbreiding van het auto- busnet e.a.m. Tenslotte kreeg Moorsel, in casu de Meubelfabriek Van Praet de eer uitge kozen te zijn voor het hele Vlaamse Gewest om de Canadese energie bus, bedoeld om bespa ringen van energie te helpen realiseren, in het Gewest voor te stellen. LH Uit de historiek van Herdersem werd ook de paardenommegang op gevist en, zij het dan na enige aarzeling en met nogal wat tegenstrubbe- lingen, ook gerealiseerd. Tweede element in Her dersem is «dé Harmo nie», weldra weer aan een jubileum toe die zich zowel op de kiosk bij het provinciaal tornooi als in de show weet te onder scheiden. In deze laatste branche is ze duidelijk superieur en de lauweren die ze hiermee oogst vond U wel regelmatig in dit weekblad. Nog on langs werd ze trouwens te Aalst door het stads bestuur plechtig ontvan gen waarbij Hilde Van den Steen passend werd gehuldigd. Een aantal van haar vedetten geven trouwens links en rechts les of weken uit naar andere verenigingen. Misschien van het goede te veel? Ook het Davidsfonds speelt in het kultureel leven een hoofdrol en in december werd op luisterrijke wijze het veertigjarig bestaan van de DF-afdeling gevierd waarbij een passende historiek van deze bloei ende vereniging in ons aller «De Voorpost» ver scheen. De kunstten toonstelling was wel een van de meest markante realisaties van deze vereniging dit jaar. An dere tentoonstelling is die van het Werk der Volkstuinen waarbij we* weer dezelfde namen als in Davidsfonds en Har monie, gedeeltelijk dan toch, terugvinden. Een aantal aktievelingen die leven in de brouwerij houden. Of het stadsbestuur nu zal reageren op de vraag Herdersem ook officieel tot «Majorettendorp» te promoveren wachten we niet U af. L.H. Beter verging het de pas opgerichte Scoutsgroep die reeds een honderdtal aktieve leden telt, op kamp ging, geslaagde scoutsfeesten hield en waarvoor de bouw van een paar paviljoenen van elk 40 m2 wordt gepland. Ook beter de 12e Auto rally van CKM en rally- klub «Bezemwagens» die weer een voltreffer werd. De «Claerhaegse Comei- de» zette de «Wereld op zijn Kop» en genoot daarbij een welverdiend sukses. Ze gaf er trou wens een mooi singeltje bij uit. Ondertussen werden vaste plannen opge maakt voor de verbin dingsweg Koestaart- Terheide en viel de voor barige kritiek op het gebruik van vuilniszak ken totaal weg. Nievel kwam in de be langstelling op verschil lende manieren. In januari werd in de Ro- chuskapel ingebroken. Men vond echter wel het gestolene terug. In augustus werd er een internationale K.V.N.- Hondenshow georga niseerd waarvan het sukses zo groot was dat Nievel ervoor misschien te klein wordt. Aldus wordt althans gevreesd. De Rochusviering kende een gunstig verloop en even verder werd in juli een Pajottenmale ge houden in de aloude abdij Affligem. Voor de hopboeren werd het een betere periode en gehoopt wordt dat dit nu een begin is van zeven vette jaren. Magere wa ren er reeds genoeg. In de Faluintjesgemeenten werd aan schoolsport gedaan en Maria Court- mans vierde aan de Koudenberg haar eeuw feest. Binst de «Week van Het Bos», en ook daarbuiten, kende het Kravaalbos veel belangstelling qua wandelaars. De kerkhof muur is nu zeker aan restauratie toe. L.H. Baardegem kende een jaar van festiviteiten. Er waren de Scoutsfeesten voor de bouw van lokalen «'t Kastrolleke», de voetbalfeesten van de klub «Vlugge Jongeren» en de traditionele rier Faubourg-jaarmarktfeesten met als blikvanger de line Foubourg-Stoet op dinsdag. Ook de St.-Margriet- Ion- feesten om dan nog maar niet van de gewone io kermisaktiviteiten te gewagen. ®ei' De VVV «De Faluintjes- bracht, ijüfstreek» koos dit jaar Aansluitend bij deze ak- taa Baardegem uit als toneel tiviteiten kwam dan het e®r voor haar 10e Pikkeling colloquium over Baarde ed'waarbij de oude stoom- gems meest illustere machine uitschieter en zoon, Jan Frans Vonck. '"Ij belangstellingspunt Colloquium dat tot een j. werd die zich mocht manifestatie op niveau „verheugen in belangstel- uitgroeide en waarvan hte'in9 van minister, oud- een zeer degelijke folder j minister, gouverneur, blijvend getuigt. 3'jot, deputé en duizenden Toneelkring «Hoop in de ajlgeïnteresseerden. Uit- Toekomst» kende met ge zonderlijk ook de ver- «Oscar» zeer veel bijval Au, broederingsaktiviteiten, en ziet zijn aantal toe ter wederzijds, met St.-Ma- schouwers van jaar tot xtie caire dat zo te Aalst als jaar in stijgende lijn te Brussel (in het teken evolueren. D.B van het millenium) ge- Op het sportief vlak slaagde opvoeringen toonde «De Vliegende Stoommachines op Pikkelingen. (Archief) Mama, kijk met één hand. (Archief) Lintjes knippen, een wekelijkse of maandelijkse bezigheid. (Archief)

De Voorpost | 1980 | | pagina 13