grooMede GEEN HOOGTEPUNTEN, WEL VERDAAGDE PUNTEN WIE ZAL OF KAN MEEDINGEN NAAR DE TITEL VAN MISS BETTE 1980? Een kerstinitiatief: leerlingen R.M.S. naar Villa Letha CURRICULUM VITAE VAN EEN SPORTMINNEND MAN: BOCKSTAELE Albert Leedse gemeenteraadszitting: 7!*r? I <!>- 14 - 4 1,1980 - De Voorpost /i Woensdag 19 december werd te Lede de laatste gemeenteraadszitting van dit jaar bijeengeroepen. Menig raadslid keek geregeld op zijn horloge, want diezelfde avond werd een voetbalwedstrijd op het kleine scherm vertoond. Toch wou de heer burge meester een punt 14A op de agenda zetten. Hij vroeg dat de gemeenteraadsleden zich zouden akkoord verklaren met het puntenstelsel, opgericht (ter be toelaging) door de socio-kulturele raad. De week ervoor werd reeds een vergadering belegd tussen het schepenkollege en deze raad, in aanwe zigheid van de persmedewerkers. Wij hebben hier geen verslag over gebracht, omdat dra bleek dat er geen slechte wil in het spel was, maar dat een «vergissing» of een «vergetelheid» opgeblazen werd als een kikker. De vorige gemeenteraadszit ting werden de toelagen aan de kulturele verenigingen niet goedgekeurd, wat bij de leden van de S.C. Raad kwaad bloed zette. Een open brief in een plaatselijk re- klaamblad was het gevolg. Na de algemene vergade ring was echter alles van de baan... Vandaar het voorstel van de heer Gravez, betref fende het punt 14A. De heer Ruyssinck was hier niet hele maal mee akkoord. Gezien het punt niet in de agenda was opgenomen, betwistte het raadslid de «hoogdrin gendheid» ervan. Hij meen de te moeten stellen, dat de oppositieleden daardoor geen tijd kregen om de zaak voor te bereidenvDe voorzit ter vond het wel hoogdrin gend, gezien het ging om toelagen aan verenigingen. Waarvan de sekretaris akte nam. De gemeenteraadsleden na men vervolgens kennis van het besluit van het kollege dd. 28 11-79 betreffende de wijziging van de kredieten in de begroting '79 en van het kasnazicht vierde kwartaal. Door een unaniem ja aan de princiepsbeslissisng, zullen de personeelsleden van de gemeentelijke muziekschool in het vervolg kunnen reke nen op een eindejaarstoela- ge, onder dezelfde voor waarden als het personeel van de minnisteries. Ook de punten vier en vijf betreffende leningen wer den goedgekeurd. Het be treft hier een aangevraagde lening van zes miljoen voor de grondverwervingen in de Kromme Elleboog en de Vrij dagmarkt. Verder 1.355.000 frank voor de verwerving van twee voertuigen voor de brandweer en anderhalf mil joen voor de aankoop van een tweedehandswagen met een autoladder van 30 meter lengte. Ook de 131.898 frank voor de uit breiding van de verlichting in de Rodtstraat te Oorde- gém kregen de goedkeuring. Betreffende de O.C.M.W.- werking, waren vier punten op de agenda opgenomen. De begrotingswijziging werd even besproken door de heer Ruyssinck. Hij stelde dat het normaal is dat een begroting klopt, maar vroeg duidelijk «wat de gemeente nu moest bijleggen». Na het even duidelijk antwoord: er zijn 7 nieuwe aanwervingen gebeurd en nieuw eetgerief gekocht, voor een totale som van drie miljoen, werd het punt goedgekeurd. Betreffende de oprichting van een eigen dienst gezins- en bejaardenhulp door het O.C.M.W., stelde het sche penkollege bij monde van de voorzitter voor om het punt te verdagen Het kollege had inderdaad afgesproken met het O.C.M.W. om deze zaak verder te onderzoeken, wat waarschijnlijk na nieuwjaar zou kunnen gebeuren. Het punt werd dan ook afge voerd tot een volgende raadszitting. Betreffende het princiepbe- sluit over de uitbreiding van het rust- en verzorgingsinsti tuut Villa Letha, werd de goedkeuring van de raad ge hecht aan een uitbreiding met 18 bedden. Zo komt het totaal aantal op 100 bedden, een belangrijk iets, gezien de lange wachtlijst waarop mo menteel reeds dertig perso nen voorkomen. Rond het princiepsbesluit omtrent de oprichting van een administratief en dien stencentrum door de O.C.M.W., rezen wel enige vragen. De voorzitter meen de te mogen stellen dat het probleem nog onvoldoende behandeld was. Hij vroeg zich af welke financiële ge volgen aan een dergelijke oprichting zouden gebon den worden: investeringen, personeelkosten en wer kingskosten. Daar het vooral ging over de financiële ge volgen van dergelijke op richting, meende de voorzit ter ook dit punt te moeten afvoeren. Dit ontlokte echter een vin nig vraaggesprek uit. Ruyssinck: waarom staat het dan op de dagorde? Gravez: de punten werden binnengstuurd door het O.C.M.W. en staan dus ge noteerd. Ruyssinck: Maar andere punten krijgen we bij verras sing in onze schoenen. Galle: Inderdaad, er staan twee belangrijke punten op de agenda en ge wenst ze te verdagen. Burgemeester: Maar het gaat hier over een pak lite ratuur Ruyssinck: Het probleem is proper gepresenteerd. Het is volledig uitgewerkt zelfs met de bijhorende wetteksten. Daar mag het schepenkolle ge een puntje aan zuigen! Noël: We hebben het niet kunnen doen, we hebben nog geen vergadering ge had met het O.C.M.W Ruyssinck: Ik ben akkoord met dit uitstel, maar waarom zet ge het op de dagorde als ge er andere zaken opzet, die er niet moeten opstaan? Het volgende punt werd de vaststelling van de rooiplan- nen. Schepen De Paepe deelde mee dat deze reeds voor de raad geweest waren en dat de voorontwerpen naar de betreffende minis teries van Vlaamse aangele genheden en streekekono- mie waren. Hij zei eveneens dat er aan de wensen van de bewoners tegemoet geko men was in de mate van het mogelijke: de rooilijnen wer den vastgesteld tot tien me ter, soms tot 8 meter. Het betreft hier de Ommegangs- weg en de Volderstraat te Wanzele.Op de Pastorij straat werd de rooilijn vast gesteld op tien meter, terwijl het straatje behouden blijft tot aan de pastorij Verder werden nog genoemd: Wij straat, Lange Weestraat, Guchtgstraat, Kapellestraat, Bosstraat, Keibergkerkwe- gen, Bremenhulweg, Kleine Kouter en het St. Rochus- baantje, waar overal de rooi lijn werd teruggebracht tot tien meter. De heer Ruys sinck was verwonderd dat de Kouter en de Hofstraat Wanzele er niet bij waren, waarop schepen De Paepe meedeelde dat er nog met de bewoners moest over ge sproken worden, evenals met deze van de Stelendries te Oordegem. Toen het gemeentelijk sport park ter tafel kwam. leken heel even de gemoederen te verhitten. Op de agenda werd genoteerd: goedkeu ring voorontwerp tot aanleg van het sportpark en bou wen van kleedkamer. Dit ontlokte de heer Ruys sinck reeds dadelijk de op merking: Gaat het nu weer falikant uitlopen? De ontei geningen zijn reeds gebeurd en dat is ook het enige! Dus- men zit reeds tienjaar plans te maken. Hoe zit het nu met de erelonen van de architekt. De burgemeester zat reeds in een vredige kerststem ming en beantwoordde deze vragen: de architekt heeft een kontrakt. Hij heeft na de verkiezingen van 1965 een voorontwerp gemaakt. Maar dit voldeed niet. Het was niet meer aangeraden dit te vol gen. Het ministerie liet even eens weten over de nodige subsidies niet te beschikken. Dus werd er een nieuw voor ontwerp gemaakt. De archi tekt vraagt wel de betaling van zijn ereloon. Bij een nieuw ontwerp, horen dus nieuwe betalingen, want wie werkt moet betaald worden. Hij verduidelijkte: het gaat hier om een totaal nieuw ontwerp en niet om een wij ziging van het vorige. Voor tien jaar was er een zwem bad, een sportal en een tri bune voorzien. Nu is dit een sportplein, waarvan we nu een eerste ontwerp hebben gekregen. Op de duidelijke vraag van de heer Ruyssinck «Hoeveel is ondertussen reeds aan erelonen betaald?», moest de burgemeester toegeven dit niet te weten, zelfs niet bij benadering. Het raadslid vroeg de voorzitter dit dan ook even na te kijken tegen een volgende raadszitting. De heer Galle betoogde dat men te Lede weer «in de lange trein» zit. Waarom bouwde men niet zonder subsidies zoals te Buggen- hout? We leven in een moei lijke periode: vooral de wer kingskosten wegen zwaar door. Ik denk dat de erelo nen nu reeds een viermil- joen zullen bedragen. Waar om gebruikt men geen le ningssysteem? Als men moet subsidies vragen, kan dit nog jaren aanslepen. Voor een dertig miijoen zoü het sportplein er staan én werken: er zijn metodes ge noeg. Schepen Hendrickx verklaarde zich hiermee ak koord, zij het in principe. De burgèmeester deelde nog mee dat er 4 tennispleinen, 3 voetbalvelden en een trap veld, 90 parkeerplaatsen, verschillende atletiekakko- modaties voorzien waren. Daar de ligging ten over staan va Oordegem ongele gen werd geacht, onthield de heer Van Achter zich. De andere raadsleden namen het voorstel aan. De betoelaging van de in stellingen voor huisverzor ging, werd vlotter afgehan deld. In de begroting '79 is hiervoor 40.000 frank voor zien. De verdeling zou later ge beuren, bij raadsbeslissing. De heer Gravez verduidelijk te dat het hier ging om twee instellingen: het Wit-gele Kruis en de Bond Moyson, die elk tienduizend zouden krijgen. Hen werd verder een lijst van verstrekkingen ge vraagd, waarnaar de rest van de toelagen zouden toe gekend worden. Tenslotte kwam het bijge voegde punt. over de socio kulturele raad aan bod. De voorzitter lichtte toe: in '79 werden de toelagen aan de verschillende verenigingen nominaal vastgelegd. Door de S.C. Raad werd toen overeengekomen een pun tenstelsel uit te werken. Dit heeft enorm veel tijd ge vergd Daar er hierover en kele misverstanden gerezen waren, heeft het schepenkol lege kontakt gezocht met voorzitter Quintijn, die toe gaf dat er geen klare afspra ken waren gemaakt. Het puntenstelsel werd nageke ken en goed bevonden. Be wijs hiervan: enkele zeer kleine schommelingen niet te na genomen stemmen de voorgestelde bedragen overeen met de voorziene sommen in de begroting. De ontspanningsverenigingen zijn reeds uitbetaald. De kul turele nog niet (door het misverstand), maar dit zou gebeuren naar rato van 15 frank per punt. De heer De Brouwer had het een ietsje tegen de VTB ge munt. Hij vroeg deze vereni gingen, die hij kommercieel noemde, te willen schrap pen van de lijst der kulturele verenigingen Na een stem ming, werd deze zienswijze echter niet goedgekeurd. Het puntenstelsel wel... Drie verenigingen (NCMV Lede, SVV Oordegem en de Lnedelijke Gilde Lede) wa ren niet opgenomen, maar zullen hun toelage ont vangen. De Landelijke Gilde Oorde gem, die geen lid is van de SCR is reeds uitbetaald, zo dat ook de heer De Deur waarder gerust gesteld werd. De persmedewerkers waren blij de raadszaal reeds om halftien te kunnen verlaten. De vorige keer werd het im mers twee uur! RDV Dit jaar wordt door de Orde van de Leedse Hovaardi ge Boer de zesde Miss Bette-verkiezingen gehouden op zaterdag 19 januari 1980 vanaf 20 uur. Eer er een Miss gekozen is, zal het wel ongeveer middernacht zijn of later. Maar dat zal de aanwezigen in de zaal Lelie een zorg zijn: in de zaal is de echte karnaval- sfeer, verweven met de verkiezingskoorts, zodat het schuimend blond kan zorgen voor de gepaste ont spanning. ledereen, ook de verleidelijke verliezende kandidaten verlaten op het einde toch tevreden de zaal. Dus, waarom zouden jullie er ook niet zijn? Wie de kandidaten zijn, kunnen we momenteel nog niet zeggen. De kan didaturen mogen nog binnengebracht worden (vergezeld van drie pas foto's) tot uiterlijk zondag 30 december 1979. De zelfde dag om 24 uur sluit de voorzitter van de Or de, de heer Mare Cort- hals, de lijst af. Aan de verkiezing voor de titel van Miss Bette '80 kan deelgenomen worden door iedere juffrouw of dame tussen 16 en 30 jaar. De kandidate moet wel in Groot-Lede wonen of een volwaardig lid zijn van een Leedse karnaval- groep (en dit op de dag der verkiezing). De officiële voorstelling der kandidaten én de eventuele voorselektie, zullen plaats vinden op zaterdag 12 januari '80 in de zaal Lelie, tijdens het bal van het Hof der Prin sen. Daar is hun aanwe zigheid wel verplich tend- De beoordelingsnormen, op de echte avond van 19 januari, gaan over licha melijke schoonheid naar intellektuele begaafd heid, taalvaardigheid en humor. Het geheel aantal eigenschappen mag naar voren gebracht worden tijdens een persoonlijk optreden van minimum vijf en maksimum vijftien minuten. Van haar tijd mag de kandidate vrij ge bruik maken: zang, dans, voordracht... De gebruik te taal (A.B.N. of dialekt) zal geen invloed hebben op de beoordeling door de juryleden. De muzika le bijstand van The So- norband is tijdens het op treden gegarandeerd. Toch moeten de kandida tes hier even opletten: de partituren van de nieuwe liedjes of de titels van de reeds bestaande songs, moeten uiterlijk op 30 de cember in het bezit zijn van de inrichters. Dezelf de dag dient men mee te delen of men gebruik wenst te maken van het orkest of niet. Nadien zal de Sonor Band onverbid delijk weigeren! Repeti ties met het orkest zijn wel voorzien. De verkozene verbindt er zich toe, door de aan vaarding van de titel gans het regeringsjaar ambassadrice te zijn van de Orde en van Lede kar naval. Vallen daar zeker onder: 11 november (de start!), de nacht van den m Boer, karnavalfeest voor (ic de derde leeftijd in Villa te Letha, de Miss Bette-ver- kiezing, het kinderkarna- ft val, de prijsuitreiking van je de teken- en schilderwed- ffc strijd voor de jeugd, de yc karnavalstoet en de kara- ie mellenworp met ont- «v vangst en machtsover- yc dracht, de boerenmaan- he dag en de prinsenverkie- ju zing. Tot slot nog dit: Op de vorige Miss-verkiezingen hebben we vaak meege maakt dat kandidates uit gefloten werden. Dit mag absoluut niet meer ge beuren. Daarom hebben de verantwoordelijke in richters een supplemen tair artikel opgenomen in de reglementen: de kan didaten zijn verantwoor delijk voor het gedrag van hun supporters. Bij onsportief gedrag van deze laatste kan de kandi date zelf maar de gevol gen dragen: een vermin dering van de punten... Het is een prettige bele-L" venis. Het is een sensatie op zichzelf: even mee-»oi doen. En weten dat erja. verschillende «grote» ies prijzen voorzien zijn. Wijiet vernoemen maar de reisine naar Griekenland, met al->ar les en nog wat bij voor-iii zien, zelfs Grieks zakgeldjcf en zomerjurken... roi Wie er nu echt meedoet.jit krijgt de lezer binnenkortpg van ons te horen, neen:|er te lezen. We denken ech-jiel ter reeds aan deze ver-i/a: kwikkelijke, prachtigjee georganiseerde avond.ers Het zal weer de moeitejp lonen, de mannen van deari Orde kennend... fel lie ich /la Het ging er reeds een paar dagen druk aan toe. Verschillende leerlingen brachten een dag door in de baklucht: er werden wafels gebakken. Anderen ver kozen één of ander kerststukje te maken in de lessen handvaardigheid. Maar iedereen was die laatste dagen bezig aan een edel initiatief: men was druk in de weer om de ouden van dagen, opgenomen in Villa Letha, eens extra te kunnen verwennen. En dat gebeurde de laatste vrijdag voor de kerstvakatnie. De sportieveling, die wij vandaag voorstellen, is een geweldig man. Hij werd geboren te Oosterzele op 10 april 1904 en wordt dus weldra 76 jaar jong. Momen teel woont hij te Oordegem op de Stichelendries 41. Nog maar zeer pasgeleden heeft hij de leiding van de Leedse Wielerwereld afgestaan aan de Leedse Sportraad. Hij wou even rusten! En dat is hem wel gegund. De Sportraad nam zijn taak over en zal op 11 januari 1980 voor de tweede maal vergaderen, ondermeer om de statuten vast te leggen. Reeds van in de jaren 20 man ten volle aktief en in 1946 stichtte hij de wie- lerklub «Eendracht Oor degem». Het bestuur werd gevormd door de toen goed ingezetenen van Oordegem. Dit zeer aktief bestuur organi seerde een zevental wie lerwedstrijden per jaar met ertussendoor nog een hondenkoers en/of een atletiekwedstrijd. In 1947 werd Albert één van de stichters van de Oordegemse voetbal- klub, de ploeg die echt toppen scheerde, maar na een twaalftal jaren weer ontbonden werd. 1955 werd een echt be langrijk jaar! Gestart met nieuwe dy namische mensen, kwam het huidige «Sport en Ne ring» tot stand. Dat be stuur werd een parel voor wat betreft de initia tieven en de behaalde nam Albert Bockstaele ueel aan verschillende gelegenheidswedstrij den, zij het dan als vrije renner. Het jaar 1930 werd dubbel aangenaam voor onze sportieveling: vooreerst huwde hij met Camilla De Moor en ging hij zich vestigen te Oor degem, op het huidig adres. Om de plaatselijke wafelkermis te doen bloeien, richtte hij wieler wedstrijden in voor niet ^aangesloten renners. In samenwerking met Vlier- zele Sportief, werden eveneens loopwedstrij den georganiseerd. Zes jaar later, hielp Albert de voetbalklub «Volharden» stichten. De klub sloot aan bij de Vlaamse Voet balbond. In dezelfde bond fungeerde Albert als scheidsrechter. Na de oorlog werd onze suksessen. Van dan af werden wie lerwedstrijden voor be roepsrenners, onafhan kelijker liefhebbers en criteriums voor alle kate- gorieën ingericht. Prak tisch iedere renner met naam werd als eerste ge vierd of behaalde een echte ereplaats. De heer Bockstaele werd als aan nemer - werkgever en eerste schepen van Oor degem, voorzitter van Sport en Nering, nog be reid gevonden voor het organiseren van de kam pioenschappen «sne1- wandelen», cyclo-cros- sen A en B, verschillende atletiekwedstrijden, vol leybal-manifestaties en noem zelf maar op... 1977 werd een serieus jaar: Albert Bockstaele achtte zijn tijd rijp om plaats te ruimen voor een jongere generatie. Nieu we bestuursleden wer den aangeworven. Hier uit werd de huidige voor zitter, Benoni Van De Steen gekozen als voor zitter. Onzen Albert woont echter nog steeds de voornaamste verga deringen, voornamelijk de bestuursvergaderin gen bij om ze als ere voorzitter te steunen met zijn levenslange ervaring en om de jonge initiatief nemers te steunen met zijn goede raad. De heer Bockstaele Al- bert is een persoon, die in ieders midden de kunst verstond om vrien den te maken. Zijn per soon dwingt respekt af, voornamelijk door een neutrale en nuchtere ge- dachtengang, door zijn ruime interesse en door een geweldige werk kracht. Moesten er in Groot-Lede veel van dergelijke perso nen rondlopen, het sport gebeuren zou een heel andere baan opgaan. Dan zou er pas een alge mene belangstelling bestaan! RDV. Het was een grauwe, sneeuwgladde voormid dag. Met enkele muziek- instumenten en handen vol kadootjes, stappen een vijftigtal leerlingen van de Leedse Rijksmid denschool op naar het bejaardentehuis. Op die manier willen ze, als naar jaarlijkse gewoonte, de 82 oudjes hun kerst- en nieuwjaarswensen aan bieden. Een levenswaar dig initiatief, dachten we. En dan vooral in een tijd waarin er voor de mede mens zo weinig ruimte is... In een luchtige zaal worden deze moderne «koningen» opgewacht. Ze kijken frontaal in een groot aantal glunderende en afwachtende ge zichten. Het wordt heel stil als de kinderen een reeks sfeer volle kerstliedjes inzet ten. Een serie onbekende liederen, waarvan alleen maar genoten wordt, maar daarnaast onder meer het traditionele «De herderkens lagen bij nachte». De verweerde gezichten bekennen een glimp van herkenning en de meesten neuriën zachtjes mee. Na het op treden wordt het echt een gezellige boel: dankbe tuigingen, diverse ge sprekken, samen een koekje knabbelen en aan een likeurtje nippen... Intussen delen de leerlin gen her en der een ge schenkje uit, wat weer een golf van dankbaar heid teweegbrengt, sa men met een gelukkig- heidstraantje. Verschil lende geschenken wer den aangekocht met de opbrengst van de eerder georganiseerde wafel verkoop. Tenslotte, want aan alles komt een eind, worden er samen met de oudjes, nog een aantal nummers gezongen uil y «hun» tijd. Een feestelijk ij onderdeel, dat enorm pj veel onuitgesproken her a inneringen oproept. Voor men weer school- jj waarts vertrok, werden g( de zieken nog bezocht.' i< Op de eerste verdieping te was men net aan hei middagmaal toe. a< De leerlingen zingen een a kerstlied en ze krijgen S[ warempel vochtige ogen te als er hier en daar even jn gesnuft wordt. Menig ge- jn schenkje wordt ook op sj deze afdeling achtergela- sC ten. Sommige ouderen 2' kunnen niet bedanken, ft niet uit onbeleefdheid v\ maar door de ontroering 0| Even voor twaalver Ki wordt het tehuis verlaten Ki Buiten op het graspleir E! speelt de zon mee. Bin nen, achter de ruiten zieL men een hoop gelukkige en dankbare gezichten tussen breed zwaaiende Y armen. Het gevraagde w «Tot volgend jaar?> wordt zeker positie* 1 beantwoord door de M. RMS-leerlingen. RD\ De .1 Koningen bieden hun geschenken aan tlario a liet Leedse Kerstfeest op het pastorijpleintje kende een groot suksei (Rik)

De Voorpost | 1980 | | pagina 14