40 JAAR DAVIDSFONDS TE HERDERSEM GEVIERD! Sportvakbeurs VOK OP STAP VOOR BEJ AARDEN STREEKNIEUWS Herdersem STREEKNIEUWS Baardeaem STREEKNIEUWS Moorsel Het Herdersemse Davidsfonds, een van de 130 afde- ingen van gouw Oost-Vlaanderen en van de 700 uit iet Vlaamse Gewest was verleden zaterdag aan de /iering van zijn veertigjarig bestaan toe. Tot men in het goud zou staan wachtte het dina- ;n nisch bestuur liever niet maar greep deze gelegen- ei r ieid aan om eens op de lange afgelegde weg terug la te blikken en van deze werking een passende histo- :r- iek te schrijven. a- /Vat dan ook in een uitermate keurige brochure an jebeurde onder redaktie van de aktieveling, sekreta- d- -is Fons Dierickx met medehulp van Etienne De Vis je /oor de lay-out en van Hugo Bogaert voor het a- iiauwgezet typewerk. Brochure die de getrouwe at- /veergave is van wat de vereniging in de loop van de 5r- /oorbije vier decennia presteerde op het kulturele en n- het rekreatieve vlak waarbij het steeds te Herdersem ie- mede aan de top stond. ïef Verbestel geeft de inleiding voor de 9avids fondsavond. (Rik) 3e-lorte historiek een echter niet kon aan- er Jaar voorzitter Jozef Ver- wezig zijn, in de bloemen te»iestel mededeelde werd gezet. Letterlijk en figuur- Nijiet Davidsfonds gesticht lijk. eisingeveer op de plaats De na-oorlogse periode al-'an het huidige Paro- was niet bepaald schitte- or-Jiiaal Centrum, in het rend doch bij de viering eldichterzaaltje van het pa- van het 20-jarig bestaan ronaat. In feite gegroeid in 1959 begint de tweede >et,iit de «studiekring» die en grote periode van de ortegelmatig daar verga- afdeling. Voor een deel te sn ierde. Initiatiefnemer en danken aan duivel-doet- ch-jel van de vereniging al Gustaaf Lambrecht. er-vas onderpastoor Denis Een brede waaier van ak- itigleeckman. Van de stich- tiviteiten komt aan bod nd.ers waren er nog twee en in 1960 wordt de DF- ;ite»p de viering van het 40- vlag gewijd en met een dearig bestaan aanwezig: receptie nagedronken, lektor Steenhout en Gedurende jaren ver- Justaaf De Ridder die la- scheen «De Meiviskop» ^■er besturrsfunkties zou- die een trouwe huis- len uitoefenen en wiens vriend van de Herder- laamtekeningen we op semse gezinnen werd. iet fac-similé van de In 1963 ontstond een .lichtingsakte vlak bij Jong-Davidsfonds met nekaar zien. Beide pio- eigen werking die echter tiers werden dan ook na een drietal jaren ter »oor hun wezenlijke ver- ziele ging. liensten met een ge- Hoogdag voor de afde- jchenk («De Kunst in ling was wel de organisa- /laanderen») bedacht en tie van de gouwdag in lun dames waarvan er het eigen dorp in 1964 Van donderdag 8 tot en met maandag 12 mei 1980, telkens van 10 tot 18 uur, gaat in de Feestzaal van het Stadhuis, Grote Markt 3 te Aalst, een Sportvakbeurs door. Die sportva kbeurs, die in hoofdzaak handelt over sportkle- dij en -uitrusting heeft speciale dagen voorop gesteld voor de kopers. Op donderdag 8 mei 1980 kunnen de buitenlandse kopers in Aalst terecht en op de slotdag, maandag 12 mei 1980 komen de professionele binnenlandse kopers aan de beurt. Bij de exposanten zijn er 12 Aalsterse sportbedrijven. Voor de Oostvlaamse sportbedrijven is de prospectie nog niet afgeslo ten, en kunnen belangstellenden zich nog laten inschrijven, tegen 5.000 fr. per stand. Voor inschrijving en inlichtingen betreffende deze sportvakbeurs kan men terecht op de ekonomi- sche dienst ven het Stadhuis te Aalst, tel. 053/ 21.57.51, toestel 220. Deze sportvakbeurs is een organisatie van de Werkgroep Promotie Aalsterse Ondernemingen opgericht door de Stad Aalst, van de Kamer van Koophandel van Aalst en Gewest en de Jonge Kamer, in samenwerking met de B.D.B.H. en het ESIM. A.V.H. waarbij de H. Mis over radio en TV werd uitge zonden. Het aantal leden steeg naar de 200, het hoogste aantal dat werd bereikt. Momenteel zijn er ruim 180 en 200 blijft het streefcijfer. Allerlei kulturele en vormende manifestaties volgden el kaar op en in de schoot van de vereniging ont- stand een klub voor «Heemkunde», een «Fo to^ en Diaklub» en een «Blijf-jong-klub». Na de golden sixties gaat het ledenaantal even ach teruit maar 1975 werd weer een hoogtepunt in de werking met de luis terrijke herdenking van folkorist Alfons De Cock. De expo en kwis «Ken uw Dorp» en «Kunstschatten in onze Parochie» wer den blikvangers naast tal van andere aktiviteiten. Eucharistieviering De viering zelf had verle den zaterdag plaats en begon met een Eucharis tieviering in de parochie kerk waarin pastoor Ar- mand Mussche voorging. Het werd een konselebra- tie voor een goed gevul de kerk muzikaal opgelui sterd door het Harding koor. Een jeugdkoor ont staan uit de katechese onder leiding van de ta lentvolle Leon De Smedt. Werden een deel van de gezangen gewoon door de gelovigen gezongen, het jeugdkoor trad op als voorzanger en gaf enkele staaltjes van zijn kunnen, tweestemmig, ten beste begeleid door koster Jef Coppens. Klonk hun ge zang soms op het nip pertje af naar de lage kant, dan zal dit wel aan emotie en het vochtig weder hebben gelegen. Pastoor Mussche hield een zeer opgemerkte ho milie waarin hij de drie elementen «Godsdienst, Taal en Vaderland» pas send en welsprekend be lichtte en rendez-vous stelde voor het gouden jubileum over tien jaar. Na de mis klonk dan het lied van de Nederlandse Kuituurgemeenschap, «de Vlaamse Leeuw». Akademische zitting De eigenlijke viering zou dan plaatsvinden in de zaal van het Parochiaal Centrum die voor de ge legenheid vol was gelo pen wat het bestuur een hart onder de riem stak. Begonnen werd alvast met een gemoedelijke re ceptie waarna voorzitter Verbestel een boodschap van de nationale voorzit ter Clem De Ridder, weer houden, voorlas en waar in deze zijn dank voor de intense werking van de vereniging uitsprak en hoopte op verdere blij vende totale inzet. De heer Verbestel mocht ook in de zaal afgevaardigden van het nationaal en van het gouwbestuur verwel komen alsmede een aan tal gewezen bestuursle den zodat het met de an dere aanwezigen een grote Davidsfondsfamilie werd. Zoals trouwens ook pastoor Mussche wees hij er op dat de zaterdagse speurtocht kwamen we tot onze verrassing deze Driekoningentegen, die deel uitmaken ran VOK. een gezinsorgani setiv te üloorsel. Wet de opbrengst van de «namiddag-zang» organise- deze vrijwilligers een gezellige avond voor alle bejaarden, nerkelijk een pruchinitiatief. (Geert) afdeling een reële kristele dimensie vertoont en hij dankte de parochieher der die verklaarde dat «deze DF-afdeling een ze gen voor de parochie is». Het glas werd dan gehe ven op verdere groei en bloei van de Herdersem se afdeling. Diamontage Via een diamontage met suggestieve kleurrijke beelden en teksten ge zegd door Regine Clau- waert en Pros Verbrug- gen werd voor zover nog nodig beter kennis ge maakt het Davidsfonds nationaal, de grootste so- cio-kulturele vereniging van Vlaanderen met 7.000 bestuursleden en ruim 70.000 gezinnen-le den. In de diareeks werd be licht wat het Davidsfonds is, wat het doet en voor wie. Van «horen zeggen» groeiden volgende roddels: het is een boekenklub het is een kommersi- ële organisatie het is gericht op de intellektuele bovenlaag de jeugd komt er niet aan haar trekken het wordt gekonkreti- seerd door de fietsende dorpsonderwijzer met op de bagagedrager een sta pel boeken het is gericht op de high-life Het Davidsfonds had als stichter op 15 januari 1875 J. B. David, Vlaams voorvechter, verdediger van Godsdienst Taal en Vaderland. Het is ener zijds een vormingswerk en anderzijds de verdedi ger van de Vlaamse be langen en dit buiten alle partijpolitiek om. Het fun geert vaak als drukkings groep. Aktiviteiten ervan zijn be zorgen van boeken, kar- toons, grammafoonpla- ten, brengen van toneel, kabaret en kleinkunst, en alle gelijke aspekten van het vormingswerk waar bij het blijkt geeft van strijdbaarheid en sociale gemotiveerdheid. Vrij en zelfstandig, noch gebonden aan partij of kerkelijke struktuur, is de ze vereniging die zich uit eindelijk baseert op de lokale afdelingen geleed in gouwen en gewesten. De jeugd komt er o.a. bod door jeugdlektuur, op- stel- en tekenwedstrij den. Verder zijn er wan deltochten voor jong en oud, vaak gericht op na tuurschoon of milieu en is er de Davo-reisafde- ling. De jaarlijkse ledenfeesten onder het motto «De Gil de viert» zijn telkens weer hoogtepunten in de werking. Gemiddeld heeft de Da- vidsfondsafdeling 12 be stuursleden, houdt 8 be stuursvergaderingen per jaar, komt 11 prestaties per jaar aan bod en telt 108 leden. Via het kader blad «Informatief» en konsulenten per regio worden de afdelingen be reikt vanuit het nationaal sekretariaat. Het Davids fonds, gebaseerd op vrij- willigersmedewerking, staat open voor al wie de doelstellingen ervan aan vaardt en zulks in een demokratische en fami liale geest. Gouwvoorzitter Walter Uyttenhove Walter Uyttenhove, wo nend te Landegem, heeft bindingen met de streek. Geboren in het naburige Lebbeke was hij tot 1965 werkzaam te Wieze bij «van Roykens». Spreker beklemtoont de a-politieke opstelling van het Davidsfonds en de trits «godsdienst, taal en vaderland» waarvoor het zich wil inzetten. Mgr. Danneels, de kersverse primaat van België, noemt dit geen slogan maar een optie in het vor mingswerk dat de hele mens moet omvatten. Het wil ijveren om het leven te baseren op kwa liteit door de mens steeds cen traal te stellen te ageren tegen jacht op hoge posities te breken met per soonlijke verzuchtingen tegemoet te komen aan minderen vreugd te scheppen in de vervulling van zijn taak terug te keren van haast naar ontspanning, van snobisme naar be scheidenheid. Via dit menstype wordt het wellicht mogelijk een evenwicht te vinden bin nen de huidige span ningen. Met bloemen en Faluin- tjesgenever samen met een gemeend applaus kon voorzitter-geheelont houder Uyttenhove dan verder meevieren want nu begon het ontspan nende en ludieke deel van de avond. Degunste- ren van kaas en wijn en zich laten inpalmen door disco-jockey Georges Best die zijn naam werke lijk eer aandeed. Verdere aktiviteiten Na momenten van bezin ning en feestvieren gaat de aktie steeds verder. Voor de nabije toekomst werden reeds gepland Kinderfeest met op treden van de groep «Lo rejas» o.l.v. Jef Vander- veken op 5 januari. Optreden van de «Scola Cantorum Canta te Domino» o.l.v. Michael Ghijs op 18 januari Bezinningsweekend in de Abdij Affligem op 9 en 10 februari. Danskursus o.l.v. Magda Hutsebaut elke dinsdagavond in samen werking met KVLV van 19.2 tot 18.3 Kleinkunstavond «KK 80» met Miel Cools en Herwig en Paul Vagant op 29 maart Gezinsuitstap naar Brussel op 13 april Natuurexploratie naar «Neigem en Omge ving» o.l.v. André Kam pen op 18 mei Barbecue-avond in samenwerking met KVLV op 14 juni Elfjulieviering op 11.7.80 L.H. Verpachtingen Voor de festiviteiten van 1980 gelden de data van volgende verpachtingen: Hoogstraatkermis (3 februari): 7 januari St.-Margrietkermis (23 juli): 5 mei Grote kermis (31 augustus): 7 juli Molenstraatkermis (30 november): 8 september. Lering Terug lering op 5 januari voor het 2e jaar en de erop volgende woensdag te 16 u. voor het 1e jaar op woensdag 16 januari te 16 u. Kerkhof Een beplanting van het rondplein van de begraafplaats werd gestemd. Na het verwijderen van de afgeknakte wilgen wordt een aangepaste beplanting aangebracht. Ook wordt de aanleg van grafvelden voorzien. Knal T-Dansant Op driekoningenavond 5 januari Knal T-Dansant van «De Molenvrienden» in de Parochiezaal. Begin te 20 u. Kaarten 50 fr. Voorverkoop 40 fr. Beplanting Door de Groendienst van Leefmilieu wordt beplanting voorzien rond de kerk en rond het scoutsheem 't Kastrolle- ken» in de Winningstraat. In de Molenstraat komt een nieuw parkje. Nieuwe kerststal Er kwam een nieuwe kerststal in de kerk met wassen beelden die kunnen staan, knielen of neerzitten. De ont werpster ervan is dezelfde als die van de stal van de hoofdstedelijke Sinter Goedele. Parochiecentrum Ontvangen U eerstdaags: op zaterdag 5 januar Frida en Frans Van Ransbeeck en op zondag 6 januari Pia en Roger Cailebaut. Voetverzorging Voetverzorging in het Parochiecentrum op maandag 7 januari van 14 tot 16 u. Wandelen De VWB, afdeling Affligem, maakt op zondag 20 januari een dagtocht. Start aan de Hekelgemse St.-Michielskerk te 9 u Langs Eksterenberg en Ankerhof naar Essene alwaar deel nemen aan de St.-Antoniusviering en middagmaal. Te 13 u. weer op stap door de Moortel en langs de Sluisvijver naar Teralfene met oponthoud in Natekenshof. Nadien door de Buikouter terug naar Hekelgem-Dorp alwaar bezoek aan het atelier van kruidenman en promotor van de natuursierkunst Frans De Block. Lering Op 12 januari (zaterdag) te 11.15 u. voor het Ie jaar en voor het 2e jaar op zondag 13 januari na de hoogmis. Bibliotheek Wegens reorganisatie van het nieuwe biblioteeksdekreet zijn dé uitleenuren te Meldert nu als volgt: maandag en donderdag van 18 tot 22 u. St.-Antoniusviering Op zondag 20 januari n het naburige Essene luisterrijke St.- Antoniusviering, een aloude folkloristische festiviteit. VTB organiseert daarbij een dagwandeling met start aan de St.-Michielskerk te 9 u. Langs de Eksterenberg en het Ankerhof naar Essene waar Johan Van Ingelgem te 9.30 u. een orgelrecital geeft. Te 10 u. is er de plechtige hoogmis met offergang en uitreiking van santjes. Na de hoogmis verkoop van de offergaven, o.a. varkenskoppen. Ondertus sen optreden van «de Spelemannen van het Payottenland». Te 13 u. na het middagmaal wordt opnieuw gestart door de Moortel en langsheen de Sluisvijver naar Teralfene. Opont houd in Natekenshof. Over de Buikouter terug naar de vertrekplaats. Doctoraat Een dorpsgenoot. Clement De Meersman, technisch inge nieur van het Kard. Mercierinstituut en burgerlijk elektro- technisch-werktuigkundig ingenieur richting mechanika aan de K.U. Leuven, assistent en nu werkzaam bij Bergoug- na Benelux, verdedigt op maandag 26 januari te 16 u aan de K.U. Leuven, auditorium van de'Molen, Celestijnenstraat 131 te Leuven een proefschrift voor de raad van doctor in de toegepaste wetenschappen. De titel van het proefschrift luidt «Analyse der dinamische eigenschappen van rubber in funktie van zijn samenstelling». Schaakklub «De Toren» Opening van het nieuwe speeljaar op vrijdag 11 januari te 20 u. in café St.-Antonius. Op de volgende vrijdag heeft dan de wedstrijd plaats van «De Toren» tegen de Aalsterse klub «De Pion». Dorpsraad Twee nieuwe leden kwamen de Dorpsraad vervoegen: Louis Lockefeer en Jaak Van Mulders. Armand Pien De Weerman kwam naer Herdersem en hield voor 180 aanwezigen in de Parochiezaal een boeiende spreekbeurt met als titel «Op de maan geland maar...» waarbij o.a. de ultra-moderne technieken die aan het ongeloooflijke gren zen uit de doeken werden gedaan. En dat op de hem eigen gevatte en humoristische manier. PW-Nachtbal Op zaterdag 5 januari in zaal «De Kletser» PVV-Nachtbal. Deuren te 21.30 u. Begin te 22 u. Deelname in de onfosten 50 fr. Schaakklub «De Toren» De schaakklub, gevestigd in café St.-Antonius, viert weldra haar eerste lustrum. De eindklassering van het voorbije seizoen ziet eruit als volgt: I. Patrick De Mol, 2. Bart Coppens, 3. Leo Vermeir, 4. Hichard Philips, 5. Paul De Hauwere, 6. Luc Willems, 7. Herman, 8. Paul Maliet, 9. Bart De Naleur, 10. Ludo De Roo,"* II. Guido Philips, 12. Louis Bruyland, 13. Jos De Backer, 14. Ludo De Coster, 15. Albert Van den Steen, 16 Wim De Brucker, 17. Henri De Backer, 18. Herman Brucker, 19. Jan Coppens, 20. Eddy Wellekens, 21 Stefaan De Hauwere. In 1980 wordt gespeeld telkens op vrijdag te 20 u. in café St.-Antonius op 11.1, 8.2, 7.3, 11.4, 9.5, 13.6, 4.7, 8.8, 12.9, 10.10, 7.11, 5.12. Op 18 januari e.k. speelt «De Toren» tegen de Aalsterse klub «De Pion» en op 12 december is er het jaarlijks souper. Kinderfeest Op zaterdag 5 januari door het Davidsfonds georganiseerd Kinderfeest met optreden van de groep «Lorejas» o.l.v. Jef Vanderveken. Verpachtingen Volgende data voor de feesten te Herdersem in 1980: St.-Antonius (20 januari) 7 januari Fapellekermis (27 april): 7 januari Boskan (18 mei): 7 jansari Kouterbaan (27 juni): 5 mei Broekstraat (3 augustus): 7 juli Septemberkermis (7-14 sept.): 4 augustus. Wandelen Op zondag 6 januari wandeling op het Justus Hardwynp; te Oudegem. Vertrek te 14 u. aan de Oudegemse ket Leden gratis. Anderen betalen 70 fr, VWB-lidmaatscha inbegrepen. Indianen Voordracht op vrijdag 11 januari te 20 u. in het Brouwer' huis door W. Anssoms over «Indianen van vroeger en nu i Mexico en Guatemala». Azteken en May's, maar ook Indlc nen, Kreolen en Mestiezen komen aan bod. Toegang vooi leden 40 fr. Niet-leden betalen 60 fr. Danskursus Start danskurus voor beginners op donderdag 24 januari van 20 tot 22 u. in de gemeentelijke turnzaal van Wieze. Prijs 1000 fr. Inschrijven noodzakelijk. Organisatie VTB. Gezellig Samenzijn Op vrijdag 25 januari in Sportpaleis, Aalstersestraat, jaarl ijks gezellig samenzijn met etentje (aperitief, tomatenroom- soep, Orloffgebraad met kroketten, koffie en gebak, rode wijn). Vertoning van de filmen en dia's van het voorbije jaar. Deelnameprijs 400 fr. Inschrijven vóór 20 januari. Mangsken Clement, alias «Mangsken», nam als bestuurslid van dé Vriendenkring van het Aalsters stadspersoneel afscheid. Kerfhof De linkerzijde van de begraafplaats zal worden voorzien van «aangepaste» beplanting. Wat betreft de oude begraaf plaats, nu helemaal ontruimd, worden vaste planten en solidairheesters aangebracht. Wanneer de A. De Crockstraat zal worden vernieuwd zal de bocht langsheen het vroeger kerkhof weggenomen worden. Het nieuwe tracé snijdt het vroeger kerkhof in twee delen. Parallel aan deze uitvoering komt er beplanting. St.-Antoniusviering Op zaterdag 19 januari, ter gelegenheid van de St.-Anto niusviering, optreden in de kerf van Herdersem van het Aalsters zangkoor op wereldniveau «Cantate Domino» o.l.v. E.H. Michaël Ghys. Boskant Op zaterdag 5 januari te 20 u. maandelijkse belotting in café 't Bolspel» met 1500 fr. vooruit en beker. Gouden Bruiloft Leontine Cornelis cn Adolf De Bauw vierden hun gouden huwelijksjubileum. Schepen Hooghuys kwam hen in hun woning, Groeneweg 1b, gelukwensen en namens de stad een geschenk aanbieden. Grafkoncessies Eeuwigdurende grafkoncessies die meer dan 50 jaar be staan worden door de wet van 20 juli 1971 afgeschaft. De eropstaande monumenten moeten worden afgebroken. LT kan daaraan ontsnappen door indienen van een schriftelijke vraag om de koncessie nog 50 jaar te mogen behouden. Deze vergunning wordt U kosteloos afgeleverd. Voor Moorsel geldt dit voor 1928 en 1929 voo volgende families: De Vis - De Cock, Benedikt Van Moesie- ke. De Vis - De Landsheer, Scheerlinck - Guns, Beeckamn - Ounsen, Claus - De Gols en Muylaert - Verbeke. Verpachtingsdata Voor 1980 gelden volgende verpachtingsdata: Moorsel-Steven (1 juni): 5 mei Moorsel-Dorp (8-15 juni): 5 mei Moorsel-Kruis (20-27 jsni): 5 mei Moorsel-Berg (3 augustus): 7 jul Moorsel Parochiefeesten en Handelsbeurs (17 augustus): 7 juli. Biologisch tuinieren Voordracht door W. De Boom op vrijdag 18 januari over «Biologisch Tuinieren» georganiseerd door de, Davidsfondsafdeling. Kooklessen De "nieuwe reeks gaat van start op woensdag 9 januari en verder elke woensdag van 19 tot 22 u. in het Parochiehuis. Inschrijven bij kernleden. Prijs 260 fr. Niet-Leden 520 fr Bloedinzameling Eerstvolgende bloedinzameling van de Vrijwillige Bloedge vers van Belgié te Moorsel in de Zustersschool van de Kloosterstraat op zondag 6 januari. Laatste inschrijving te 11.45 u. Éénrichtingsverkeer In de Nieuwstraat geldt nu éénrichtingsverkeer. Komende van het Dorp in de richting van «het monument» is alles okee maar komende uit de «Statiestraat» moet men rond langs de Kloosterstraat. Welzijnszorg De omhaling leverde op 7013 fr. op het Dorp en 9225 fr. op Steven.

De Voorpost | 1980 | | pagina 15