eppe.mePB MOG GEEN BELASTINGSVERHOGING fE ERPE-MERE JEUGDBEWEGINGEN KRIJGEN HUN PART ZJEF VAN UYTSEL EN BAND IN DIDO AYCKBOURNS FEESTKOMITEE «VERGADERT» TE MERE! De Voorpost - 4 1.1980 - 17 klederdracht, dan de visu meegemaakt. Het geheel groeit dan uit tot een van de betere KVS-produk- ties van het seizoen. Van Ayckburn speelde de KVS trouwens reeds heel wat als bvb «Slip pers», «De mensen van hiernaast», «Leonard», n Jliet mis te begrijpen! Het stuk wordt door de ïrusselse KVS gebracht in de eigen vertrouwde l Ichouwburg aan de Lakensestraat. De bewerker 'e Rjflarc Van Wesemael, situeert het stuk echter in ons >nov»loedeigen MERE met gebruik van Vlaamse familie- nti[jn andere namen. novVat U in de KVS meemaakt met de vergadering van we?Het feestkomitee» kon evengoed een samenkomst dig'an de Erpe-Meerse Socio-kulturele raad zijn Dejeweest. 3 pel s «Te verwachten dan ook urttiat heel wat bussen naar wdrussel zullen starten ïitgerekend vanuit het Petlorp waar Van Wese- nael de handeling van Vyckbourns komedie situeert. Het houdt er mmers de affiche gedu- ende de hele feest- jeriode tot en met zon- Jag 13 januari. Het eerste deel wordt jen historische evokatie tan «de twaalf van Mere» Jie tegen Middeleeuws jezag in opstand komen. ""Mieszins een geslaagde sekwentie waarin de juteur erin slaagt de bij Jergelijke bijeen- (omsten gebruikte cli- ;hés en truuks door- jichtig te maken, n deel II wordt de t jeplande feestelijke ge- Hubert op de knieën voor Antoinette. (Rik) Deurtenis, in historische bers zich drie opeenvol gende avonden vrij maakten. Als Ayckburn ook in 1977 nog eens wordt vereerd met de Prijs voor het beste stuk met «Just between Ourselves» kan dit dan geen toeval meer worden genoemd. Te meer als men weet dat Ayckburn, als eerste nog in leven zijnde komedie auteur door de Londense teatertempel, «The Na tional Theatre» wordt ge programmeerd. De regie is in handen van Nand Buyl en het stuk wordt gebracht door An ton Peeters, RikAndries, Bert Struys, Cecile Ri- chaud en Gilda De Bal. Op zaterdag 12 januari is er na de voorstelling van «Het Feestkomitee» de plechtige proklamatie van het 45e koninklijk Landjuweel te gelegen heid van het millenium en in het kader van de Herman Teirlinck-viering «Het Feestkomitee» wordt ook gebracht te Turnhout op 8 januari, te Neerpelt op 18 januari te Brugge (22 jan.), te St. Niklaas (23 jan.), te Kortrijk (24, jan.), te Leuven (29 en 30 jan.), te Mol (31 jan.), te Zolder (1 feb.) en in KNS-Antwer- pen van 9 tot 11van 14 tot 18 en van 21 tot 25 De ploeg van «De Aerelaar» •e jongste gemeenteraad van Erpe-Mere is een lang erhaal geworden van akkoord met en protest tegen e voorstellen van het kollege. ussendoor klaagt de oppositie over een tekort aan luidelijkheid en over onvolledige dossiers. Hoogte punten op de agenda: de oprichting van een lemeentelijke regie voor grond- en bouwbeleid, de ankoop van het voetbalveld te Mere, het ontwerp •oor de bouw van het nieuwe gemeentehuis en enslotte de begroting van het O.C.M.W. en van de lemeente zelf. lEGROTING I.C.M.W. 'oor 1980 moet de gemeen- nog steeds 8,211 miljoen r. bijpassen om de begro- ing van het O.C.M.W. in venwicht te houden. Het parte nationale onder tandsfonds is nog steeds liet in werking getreden. De IVP-oppositie onthield zich jij de stemming over de be- jroting «omdat de wijze van lienstverlening niet efficiënt in niet rationeel is», loorzitter van het O.C.M.W. in raadslid Van Pollaert iroeg of men de warme haaltijden wilde afschaffen? /laar Van Laethem bleef el- |e uitleg schuldig. IERKFABRIEKEN taigem wil zijn kerk drin- |end restaureren. Na gron- lig onderzoek door provin- iale diensten is de vraag an de kerkfabriek van Aai- jem positief bevonden jezien het hier een geklas- eerd monument betreft, wil duidelijk dat tegen voorstel len i.v.m. openbare werken, verbetering van straten, elektriciteits- of TV-kabel- aanleg niets op te merken valt. Alles wordt unaniem goedgekeurd. Openbare verlichting aan de Molenveld- en Akkerstraat en Oude Heirbaan te Burst en op Eetsvelde te Aaigem. de verbetering van de Halfbunderstraat loopt op h«ï,""nH™riï.9e™e.nJf: laatste sokken: Hiervoor oc i„ir a moesten nog meer- en min- bestuur dateert? Vroeger burgemeester Van Laethem, die door iedereen geviseerd werd, wenste een omstandi ge uitleg van het probleem opdat zou duidelijk worden dat het vroeger gemeente bestuur van Burst geen schuld treft. Hijzelf gaf eerst zijn eigen versie van de kwestie opdat «de raadsheer goed zou ingelicht zijn om zijn verdediging te staven». Feit is dat het gemeentebe stuur voor het gerecht ge daagd is omdat betalingen voor de bouw van de nieuwe gemeenteschool te Burst te laattijdig geschiedden. Vol gens Van Laethem luidt de overeenkomst anders en hiermee stemde het kollege bij monde van schepen Van Durme in. Deze gaf een vol ledig overzicht van de cijfers over de kwestie: wat betaald moest worden, wat betaald is, en derg meer Tot slot meende schepen De Wolf dat een verdere bespreking te gemëente "èèrwcT hoog ter 2lttjn9 nie' Qunstig was nogelijke betoelaging v0°r het verl°op van het J'jgen >e kerkfabriek van Mere is •ereid zijn eigendom op het voetbalveld aan het kerk- traatje in derminne aan de lemeente verkopen. De prijs m®? m ,e gaan op ver'<a- f vastgesteld op 2,965 mil- velingsaanvraag van Mevr. Den frank, laadslid Den Herder meent lat de kerkfabriek zo'n hoog tedrag niet nodig heeft, laar deze regeling heeft ■en wettelijke grond, ver jaarde schepen Van Durme. 'e Erpe moet de pastorij Iringend hersteld worden 'O ook dat voorstel krijgt de 'gemene zegen van de Badsleden 'e brandweer heeft aan de lemeente in '78 een slordige V miljoen gekost. Dat ging rdoor als koekebrood, maar lat de gemeente verwijlin- resten zou moeten betalen an de aannemer, die de ge- neenteschool van Burst ge touwd heeft, was niet zo zakelijk. lij hoogdringendheid heeft et kollege een raadsheer uit ottegem aangesteld om ""•h voor het gerecht te ver zijgen. Raadslid De Vuyst '••nste ie welen of dit pro- 'i'iin van vcrwijlinlrosten De Vuyst aan de Ninove- straat te Burst. De oppositie steunde nochtans haar vraag. Anderzijds was er een dis- kussie over de aanleg van de Langeveldweg te Mere en de Jagersweg te Burst. Hier voor zullen ook gronden ter verbreding van de weg aan gekocht worden Hiertegen protesteerde de heer Van Laethem opvallend krachtig dat zulke voorstellen alleen het partikulier belang steu nen en dat men om zo verder te gaan elke priva te verkaveling ten laste van de gemeenschap moet ne men. De CVP stemde hier tegen. «Wij doen niet mee», antwoordde Van Laethem op de bemerking dat het pri vaat belang 'lang of kort' kan zijn. LIEVER OPENBARE WERKEN werken aan de riolering goedgekeurd worden. Een aangepast ontwerp werd goedgekeurd voor de verbeteringswerken aan landbouwwegen te Erpe Kromgrachtstraat, Halfbun derstraat en Herssinckstraat. Aan de Halfbunderstraat moet er ook een strookje grond verworven worden (van de erven De Vis). Idem voor de verbreding van Kerkstraat en Kerkveldstraat te Burst en Bambrugge. Ook is een gerechtelijke onteige ning voorzien langs de weg nr. 4 te Aaigem, (en wij ra den maar over welke weg het hier gaat!) Een vereenvoudigd ont werp voor verbeterings werken aan de Kruiskens- straat te Erpe: «Voor deze weg is destijds reeds een ontwerp gemaakt, doch het huidig gemeentebestuur wenst de verbetering slechts op 3 m breedte uit te voeren, zodat de kosten ook zullen verminderen, nu geraamd op 3.785.409 fr. Er wordt ook een aangepaste riolering voorzien. AFSCHAFFEN VAN ENKELE VOETPADEN Vier voorstellen tot het af schaffen van enkele voetwe gels, hetzij gedeeltelijk, kwa men ter sprake; De Verbandeggenweg te Mere zal volledig afgeschaft worden, niettegenstaande het protest van de oppositie Het lange Broekstraatje te Erpe: wordt gedeeltelijk afgeschaft Idem voor de Ledeweg te Erondegem: gedeeltelijk. BELASTINGEN BLIJVEN Voor 1980 blijven de geïnde belastingen en opcentiemen ongewijzigd. Toch kon de oppositie deze niet goedkeu ren omdat de begroting op de bodem van zijn reserves gekomen is omwille van de voorziene kosten voor de bouw van het steenbergpro- jekt». Alles laat voorspellen, aldus fraktieleider Julien Van Laethem de belastingen in '81 onvermijdelijk moeten stijgen omwille van een on zinnige uitgave. Daarom kunnen wij deze belastingen niet goedkeuren. Dezelfde houding hield hij gestand voor de goedkeu ring en afwijzing van punten in de begroting: de posten van de dagelijkse werking van de gemeente krijgen de instemming van de CVP, evenals de posten die nodig zijn om goedgekeurde wer ken uit te voeren, maar de oppositie wenstede begro ting af te wijzen voor alle overige posten omwille van de 'bodemtoestand' van de begroting. Van Laethem citeerde ten slotte een omzendbrief van wege de Minister van het Vlaamse Gewest Galle, dat «alle prestige-uitgaven moe ten vermeden worden». GEMEENTELIJKE REGIE VOOR GROND EN BOUWBELEID De gemeenteraad keurde de oprichting goed van deze re gie. In volgende uitgave ko men we hierop uitgebreid terug. Waarom wil de ge meente dit initiatief? Welke plannen wil men hierlangs gerealiseerd zien? We zullen ons licht opsteken bij de promotor ervan: sche pen Van Durme. (wh) geding. GEEN PRIVATE VERKAVELING Het gemeentebestuur wenst Op een van Dido's daverende dagen rond kerst en nieuwjaar kwam Zjef Van Uytsel voor de derde maal terug naar Erpe. Van Uytsel begon zowat tien jaar terug als een der laatste troubadours van onze Vlaamse Kleinkunst. Hij mikte al meteen in de gouden roos met zijn eerste elpee ZOTTE MORGEN: een hoeksteen in onze Klein kunst, waar onze bovenburen een voorbeeld konden aan nemen. Vooral dankzij de adembenemende teksten op de eenvoudige, maar toch mooie ballade- muziek, bereikte hij met deze plaat in Vlaanderen (en meer ook in Nederland) een vrij breed publiek. Het waren die teksten die dichter Van Uytsel toen reeds de faam bezorden één der grootsten te zijn. Zijn tweede plaat ER IS GEEN WEG TERUG, werd eveneens een kan jer, die niet moet onder doen aan de vorige. De prachtige teksten wer den ditmaal ondersteund door goed uitgewerkte, maar niet overdreven, muzikale arrangemen ten, die bij de mooiste nummers naar de symfo nische jazz toegaan. Een stijl die Van Uytsel blijk baar goed ligt, aleen jammer dat hij niet in die zin is verder gegaan. Maar het grote publiek, teleurgesteld omdat het en korresponderende begro tingsposten doorgevoerd, eveneens op voorstel van de kultuurraad. Gemeentelijke aktiviteiten als daar zijn de 11 juliviering en de 11.11.11- Het i reeds een hele tijd Vorige week hadden we het over een schrijven van de jeugdbewegingen van Erpe-Mere aan de gemeen teraadsleden. Hierin klaagden ze over het minieme budget op de begroting. Ondertussen heeft de ge meenteraad beslist de post tot de gevraagde 100.000 frank te verhogen. Op de jongste gemeente raadszitting kwam ook de begroting 1980 ter sprake. Wat de posten in verband met betoelaging aan kulture- le groeperingen betreft, heeft de gemeentelijke kul tuurraad een advies goedge keurd en aan het gemeente bestuur overgemaakt. We stellen vast dat het gemeen tebestuur het advies van de kulturele raad volledig heeft gevolgd. Ter zitting van de gemeenteraad zijn de bedra gen aan het advies aange past. Dit betekent meteen dat de jeugd zijn begrotings post van 75.000 tot 100.000 fr. ziet stijgen. Voorts krijgt elke onderafdeling van de kulturele groepen, bv. aktie- ve kunstbeoefening, socio- Uit bijgevoegde tabel blijkt betoelaging zijn dezelfde ge- kulturele groeperingen niet onmiddellijk dat er over- bleven als vorig jaar, maar e.d.m. een stijging van 4 al 4 procent bijgevoegd zijn nu een aparte post ge- procent, zoals op de kuituur- werd. Er is immers ook een worden, buiten de bijzonde- raad werd aangenorrjen. nieuwe indeling der groepen re betoelaging. De biblioteken zien hun sub sidie niet verminderen om dat de vrije, biblioteek van Mere per 1 januari 1980 op houdt te bestaan en dus vo rige zondag, 30 december, Een overzicht van de niet-verplichte begrotingsposten: omschrijving jeugdverenigingen fak. bijdr. biblio vrijetijd en liefh. sociaal-kult. vorming aktieve kunst vaderlandsl. ver. toelage sportver werking kultuurraad werking sportraad 11 juli-viering 11.11.11. kursusfonds soc. prom. uitzonderl. kult. akt. uitgave begroting begroting 1980 1978 1979 74.999 75.000 100.000 64 000 64.400 53.000 190.548 127.800 42.000 207.036 332.600 338.200 125.000 25.400 25.400 25.400 299.987 325.000 350.000 20.000 20.000 20.000 15.000 15.000 15.000 20.000 20.000 20.000 10.000 10.000 6.800 15.000 15.000 een tweede Zotte Morgen had verwacht, kon deze knappe langspeler niet apprècieren, en het werd weer stil rond hem. On dertussen verlangde Kleinkunst minnend Vlaanderen ook meer dan de one man show van een gitarist, en de goede jazz rock van Ver minnen en co had al ho ge toppen geskoord. Van Uytsel zocht dan naar een vaste begeleidings groep, en de derde lang speler DE ZANGER werd, hoewel met een eigen stempel, overwegend het Vlaamse Pop genre van zijn kollega's. Hiermee verwierf hij terug de no dige belangstelling. DE STILTE VAN HET LAND tenslotte, werd een over wegend zachte plaat die doet terugdenken aan zijn eerste periode, maar een Zotte Morgen zou het nooit worden. Met die gedachte trokken we dan zondagavond naar Dido, waar we een volle zaal aantroffen. Bij het eerste nummer Ik blijf toch wie ik ben, kre gen we reeds tenvolle de Band te horen. Deze was van het Jazz rock type, en bestond uit een gitarist, drummer, bas en pianist. Van in het begin werd het gemoed reeds aange sproken met de wonder mooie ballade Ik weet wel mijn lief (waaraan de begeleiding hier ge lukkig geen afbiaak deed), en het zachte Ik heb meer nodig dan jou. zijn laatste uur geslagen heeft. De niet-toekenning van subsidie aan deze (zeer grote) biblioteek is reeds in gerekend. Afgewisseld met het kri tische Wonderlijke tijden en High Society. Jammer dat zoveel moois verlo ren ging in het lawaai van enkele kinkels die in de gang op de kickerbafc speelden. Toch deden we ons best om te genieten van Het is nog niet te laat, zowat het beste dat Van Uytsel ooit maakte. Hier misten we toch wel de wondermooie dwars fluit klanken, zoals op de plaat. Dan kregen we de Zotte Morgen, gevolgd door Houten Kop, de be kende kombinatie van twee verschillende we relden die hun dag be ginnen: die van de gehy pnotiseerde mensenmas sa, die onder stress de routinebewegingen van elke dag aanvangt, en die van de «andere», een kluizenaar tussen de massa, die elke avond de mensenproblemen ver drinkt, met alle gevolgen van dien. Aan de reaktie van het publiek te horen was deze laatste situatie blijkbaar tamelijk goed gekend. Na België en Wanneer komen die andere tijden? werd het weer poëtisch met De stilte van het land, wat meteen het -eerste deel van het optre den afsloot. Na een stevige pint en wat geduld, kregen we dan het wat korte tweede deel. Dat begon met De stad gaat slapen en Tus sen Antwerpen en Rotter dam, twee zacht verha lende liedjes, gevolgd door het rake Hop Marie ne en De Massa, het laat ste in een nieuw kleedje gestoken. Het optreden kon ge slaagd genoemd wor den, hoewel we ons ge durende gans de avond niet aan de indruk kon den ontdoen dat Van Uyt sel beter kon (of zou moe ten kunnen) dan dat. Of was het het storende la waai dat ons belette tén volle te genieten van dit optreden? Het publiek was althans enthousiast genoeg (en waarom niet?) en smeekte twee bisnummers af. Het werd De Zanger en Laat dan alleen m'n goede vrien den over, waarvan het laatste nummer wel goed insloeg. Bert «Driemaal Kerstmis», «Just between Oursel ves», «Bedside story», «Sisterly Feelings» en nu «Het feestkomitee». Op 18 en 19 februari e.k. komt «The Stephen Jo sef Teatre in the Round met «Taking Steps», in première voor het kon tinent. Is dit dan misschien een blijk van gemakzucht vanwege de KVS? Of wordt éénoog Ayckburn er koning in het rijk der blinden? Of is Ayckburn dan als auteur van kome dies écht superieur? Graag verwijzen we in dit verband naar de vele onderscheidingen die Ayckburn te beurt vielen en laten U dan zelf maar besluiten. Met «Leonard» kreeg hij in 1973 de «Prijs voor het beste stuk». Ook in 1974 met «The Norman Con quest», een dolle farce en trilogie waarvan de den was gespreid en de golle, Jan Reusens, opvoering over drie avon- Londense teaterliefheb- Mare Bober, Gerda Mar- De kardinaal raakt de kluts kwijt wanneer een baby aankomt. (Rik) februari. LH

De Voorpost | 1980 | | pagina 17