KFL-AALST: 'BLACK SUNDAY' GREENWICH KUNST UIT HERZELE EN VLAAMSE ARDENNEN DE Beiaard in eindeiaarsstemming ROOD GESPUIS EN VRIJHEID 5] %w--; 20 - 1-1980 - De Voorpost Tot 6 januari 1980 loopt in GALERIJ PIETER COFCKE, M enstraat Aalst, een tentoonstelling met werken van een twintigtal kunstenaars, waaronder Gaston Bertrand, Vic Gentils, Octave Lanriuyt, Salvator Dali, Corneille, Van Hecke, Betty Sch netz, Emilio Tandini en Herwig. Sarr met enkele dich ters en de schilders Ap en Constant stic ite Corneille, gebo ren Cornelius Guillaume Bevcrloo, de Experimen tele groep te Amster dam. De schilders van deze beweging, ook wel Co bra genoemd naar het het gelijknamig tijd schrift, zetten zich af tegen de abstracte, geo metrische kunst van Mondriaan en tegen de perfectie van de realisten CORNEILLE is een ly risch kunstenaar die met gedempte kleuren en in bijna abstracte vormen bloei en verval van na tuur en cultuur in beeld brengt. De twee werken die hier tentoongesteld worden, «Baigneuse au soleil» en «Lèurore rouge», zijn zeer repre sentatief voor het oeuvre van deze wereldreiziger. Zeer interessant zijn de etsen en linoê van GASTON BERTRAND (1910,—), daterend van de dertiger jaren, de periode na Bertrands akademietijd. Wie zijn later werk kent, merkt dat Bertrand in deze werkjes nog op zoek is naar een eigen manier van uitdrukken. In zijn meer gekend oeuvre le ren we hem kennen als een intimistisch, be schouwend en verstild kunstenaar. De informa tie die hij opdoet zuivert hij tot in de grootste eenvoud door zijn ge voeligheid te onder werpen aan het zakelijk denken. De tentoonge stelde linoê en etsen zijn De eerste voorstelling voor de katholieke filmliga Aalst in het nieuwe jaar heeft plaats op donderdag 10 januari. Deze maal is het de beurt aan de opmerkelijke film van John Frankenheimer 'BLACK SUNDAY'. Deze vijftigjarige regisseur heeft zijn stre pen zeker reeds verdiend, vele van zijn films hebben bek( ndheid verworven over de gehele wereld o.a.; 'The Birdman of Alcatraz' met Burt Lancaster, 'The French Connection II'. De regisseur houdt het vooral bij het maken van avonturenfilms en suspensfilms. In 1976 regiseerd hij 'Black Sunday' een twee uur en een half durende avonturenfilm met politieke grondslag. Het scenario van de film ver- terroristengroep besloten loopt als volgt: Als vergel- een aanslag te plegen op dingsaktie tegen de Ameri- het Tulane-Stadion in New kaanse hulp aan Israël heeft Orleans. Op de dag van de een kleine Arabische 'Super-cup' is het stadion gevuld met 80.000 mensen, waaronder de Amerikaanse president. Aan het hoofd van de Palestijnse groep Zwarte september staat Mo- hamed Fasil, de architekt achter de raid op het Olym pisch dorp in Miinchen. De persoon die de Amerikaanse kant van de operatie in han den heeft is de Palestijnse Dahlia Iyad. Zij heeft zich de medewerking verzekerd van Michael Lander, Vietnamve- teraan die zijn vrouw, zijn uniform en zijn eer is kwijt geraakt na krankzinnig te zijn gemaakt door de her senspoelingen gedurende zes jaar Vietcong-gevange- nschap. De leegte in hem is opgevuld met dodelijke haat, en hij wil wraak ne men op het land dat hij daarvoor verantwoordelijk acht. Majoor David Kabakov van de Israëlische geheime dienst krijgt lucht van de zaak in Amerika en voor hem en het FBI wordt het een race tegen de klok om uit te vinden waar en wan neer de aanslag zal plaats grijpen.... De eerste drie vierden van de film zijn onder te brengen bij het genre aktie-thriller het laatste deel van de film schakelt over naar een ram penfilm. Hoewel het gege ven van de film een politie ke grondslag heeft, is het zeker geen politieke film. De drie belangrijkste perso nages uit de film zijn majoor Kabokov, Dahlia en de Ame rikaan Lander. Een vlot scenario, goede ak- teursprestaties en een vak kundig gevoerde regie be horen tot de kwaliteiten van 'Black Sunday', waarin Frankenheimer van het be gin tot het einde de aan dacht van de kijker weet te stimuleren door een handi ge suspensetechniek. Hoe wel in de film enkele on waarschijnlijkheden naar voor komen, doch blijft men geboeid kijken van het beg in tot het einde. 'Black Sunday' is een kom- merciële amusementsfilm met pure sensatie gebracht op een spannende en filmi sche manier. Een film waar vakmanschap vanaf straalt. Met in de hoofdrollen Robert Shaw, Bruce Dern en Marthe Keiler. Te zien op deonderdag 10 januari 1980 om 20 uur in de 'zaal Pontstraat 11 en Hoog straat. expressionistisch geïn spireerd maar we vinden er niet het harde en revolterende pessimisme van de grote expres sionisten. Later zet Ber trand zich overigens be wust af tegen het expres sionisme. Bij de liefhebber van figuratief en dekoratief werk zal Bertrands (jeugd) werk zeker in de smaak vallen. De tentoongestelde wer ken van VAN HECKE zijn typisch voor deze kunstenaar: vereen zaamde, anonieme fi guren in een doodse, grijze wereld die zij zelf uitmaken. Goed en dege lijk werk dat verwant is met het werk van de Amerikaanse abstracte expressionisten (action painting), zij het dan op intiemer, meer Europees formaat. Van de Antwerpse kunstenaar VIC GENTILS zijn benevens de stilaan overbekende schaak stukken twee zeefdruk- jes te bezichtigen, als ook een studie van de «Acht hoofdzonden», die hij later driedimen- sioneel uitwerkte. In de sfeer van de Pop- Art zijn drie stillevens en «Musée de l'Homme» van de Italiaan EMILIO TADINI. HERWIG zelf stelt ook enkele werken ten toon waarvan vooral de triep- tiek «Mens-Dier-Plant» de aandacht trekt. Het zou ons te ver leiden alle tentoongestelde werken te overlopen. Evenmin is het mogelijk een globale indruk te geven. Het komt ons immers voor dat de ten toonstelling een thema mist. Hierdoor maakt het geheel een ietwat ver warde indruk, alsof het om een bloemlezing uit een privé verzameling gaat. Maar we herhalen het: sommige werken zijn zeker een verplaat sing waard. We raden u dan ook aan eens een kijkje te gaan nemen, er is voor elk wat wils. T.V. Jane en Liliane behoren ook tot de mogelijke daders. (Rik) ven voor Op 22, 23 en 29 december 1979, stelde de toneelvere niging NIEUW LEVEN een nieuwe produktie voor: GREENWICH. We woonden de laatste voorstelling bij van dit toneelspel in vier bedrijven van Walter Van Den Broeck. Greenwich is een arbei- MOEREMANS (K.V.S.) derswijk ergens in zorgden de akteurs en Vlaanderen. Na een aktrices van Nieuw Le- vechtpartij heeft Robert Verachtert de wijk verla ten en is hij met zijn ge zin naar de stad ver huisd. Het gezin is door deze gang van zaken ont worteld. Elsa, zijn vrouw, zit in een rolstoel, terwijl Andrea geestelijk ge stoord is. De jongste dochter Miriam bered dert het huishouden en ondergaat de nukken van haar omgeving. Dan verschijnt plot Sa- turnino, een jonge Ita liaan. Op zekere dag ver telt hij iedereen ongezou- zeer vlotte vertoning, met een dra matisch hoogtepunt in het derde bedrijf. Eddy Veeckman, als Sa- turnino speelde opval lend sterk. Zijn tussen komsten waren een vera deming in de beklem mende sfeer van het ge heel, wat na het reeds vernoemde derde bedrijf spontaan applaus uitlok te vanuit de goedgevulde zaal. De rol van Andrea, de geestelijk gestoorde dochter, werd geloof- ten zijn waarheid, met waardig en sober ver als gevolg dat de Verach- tolkt door Daniella Jacob. terts met hun verleden breken en naar Green wich terugkeren. Onder regie van VIK Haar zwijgende aanwe zigheid op de scène bleef niet onopgemerkt. Adi Van Eeckhoorn \Dc Ier ?ej iet maakte haar toneelden buut in de rol van Njg/ riam. Ze deed het voj,gf treffelijk! Vooral ha. (vergeefse) pogingen <f een dialoog te voerf met Andrea konden of*n erg bekoren. 7e' Roger De Cock en Nadr" Morel als Robert en Eli hadden zeker niet de d makkelijkste rollen. To| vertolkten ze op een n manier het steeds kibbl lende echtpaar. Voort Nadia Morel gaf een sta ke prestatie weg, zondj daarom de vertolkin van Roger De Cock onderschatten. Laatstgf noemde was echter i sommige moment^ moeilijk te verstaan. Over dekor, belichtiL en klank kunnen we kd| zijn: er viel niet op aanF merken. We kijken reeds uit naj de volgende produkf van Nieuw Leven, o\J enkele maanden! T.r Yvonne Krauw en rmund Éten tentoon in het Oud Hospitaal urehiteklurule schilderijen. Oen neester stellen vanaf 11 januari ulst. Krauw schilderde knappe i'ester borstelde .1 lange jaren opdracht de Kruisweg, liet werd een originele versie. Saturnino een jonge Italiaan verschijnt plots ten tonele. (Rik) Aalst beschikt nu echter al betrekkelijk lang over een nieuw elektrisch systeem. In dit systeem is de trommel veel kleiner, en ook afneem baar, verwisselbaar. Op de trommel worden de melodietjes gegraveerd, en een trommel door een andere vervangen vergt slechts enkele secon den. Daarenboven werd onze wekkering zopas aangepast, en bevat een trommel zelfs twee reek sen melodietjes, twee maal vier wijsjes, en gebeurt voor deze twee reeksen de overschake ling door gewoon een hefboompje van stand te veranderen. Het ligt nu in de bedoeling in de loop van de jaren een trommelbestand op te bouwen met zeer ver scheiden liederreeksen of reeksen van klassieke wijsjes. Sinds 11 december werd „nu een trommel ge plaatst met Sint-Niklaas en kerstliederen. Om de Sint-Niklaas-liederen te horen zal U nu wel moeten wachten tot vol gend jaar, maar de Kerst liederen zal U wellicht al opgemerkt hebben. Wij geven U hier nu de titels van beide reeksen Reeks Sint-Niklaas- liederen: Op het uur: Zie ginds komt de stoomboot. Kwart na: Och, kom toch eens kijken. Half.uur: Zie de maan schijnt door de bomen Kwart voor: Hop, hop, hop. Reeks Kerstliederen: Op het uur: Stille Nacht Kwart na: Puer Natus est Half uur: Ny syt welle- come Kwart voor: Er is een kindeken geboren op aard. De bewerkingen werden zeer eenvoudig gehou den, zodat de melodie zeker verstaanbaar blijft. Het «Puer Natus Est» is een ritmische bewerking van de Gregoriaanse me lodie uit de Kerstmis, en is in feite de aanvang van een Preludium door Kris- tiaan Van Ingelgem dat speciaal voor onze stadsbeiaardier gecom poneerd werd, en door hem ook regelmatig op concerten gespeeld. Robert neemt net op tegen oaiumtnu. Gustaaf De Meersman is een Aalstenaar die met het voordragen van revolutionaire gedichten geruime be kendheid en waardering geniet. Daar staat hij niet bij stil; vooruitgaand op die weg naar bewustmaking, kondigde hij onlangs twee nieuwe produkties aan. Allebei zijn het kollages (hetzij met woorden, hetzij met foto's) die niet veel akkomodatie vragen en dus zonder veel moeite in iedere zaal kunnen gebracht worden. singskosten (5 fr,/km)Sl luidr «Rood gespuis,... of moe ten er nog mensen zijn?????! is een tweedeli ge (2 x 20 minuten) tekst en poëzieakting. In deze kollage zit werk van en naar Wolf Bierman, Bert- hold Brecht, Peter Handke, Maria Van der Steen, de 11 -novembergroep en van Gustaaf zelf. Al die dingen cirkelen rond kritiek op de funktionerende («zij») en autokritiek op de potentiële («wij», «ik») macht. Sati risch pessimisme met een optimistisch perspektief. Gevraagde steun: verplaat- nodig materieel: geluid! stallatie met mikro. «Vrijheid! wabliefr met deze 15 fragment» sche fotopuzzels (kollai Vo wordt getracht het indi® d te tonen als geobserve®-. en als observator, als jor manipuleerde en als m(a( pulator. LUa Gevraagde steun: verpl4 singskosten (5 fr./km) Kontaktadres: Gustaafj Meersman, Pieter Couff SP straat 85, 9300 Aalst. (P4^ Waarschijnlijk zijn er onder onze lezers die vroeger de beiaardtoren bezochten, en zich de mechanische trommel herinneren waarop de melodietjes van de trommel door middel van pinnen moesten «gestoken» worden. Dit was een zeer lastig en langdurig werk, dat meerdere dagen vereiste, en dat ook achteraf niet kon bewaard worden. Bij verandering van liedjes moest men alle pinnen of «noten» wegnemen, en nieuwe bevestigen.

De Voorpost | 1980 | | pagina 20